Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, Stiletto said:

 

Da li i vi iz BiH znate za izreku "Magarac u Beč, magarac iz Beč"? :classic_biggrin:

ne menja suštinu ali kaže se "vo u Beč - vo iz Beča"

Jedino što baca senku na inače zakasnelu ali odličnu odluku o obaveznoj vakcinaciji je opšti lockdown za sve 10 dana što će se sigurno produžiti na 10+10. Logički je neodrživo izazvaće sumnju i to opravdanu i svakako neće doprineti entuzijazmu za vakcinaciju.
Kad su stigle vakcine pruka je bila "vakciniši se da se vratimo normalnom životu" i sad su građani koji su se vakcinisali ostali u istom toru sa nevakcinisanim i to je loša poruka. Ispada šta god da uradiš na isto ti izađe što posledično vodi sledećem zaključku: šta god da ne uradiš na isto ti ispadne.

Ovo su morali pametnije da izvedu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Setih se neke reportaze iz Pariza oko predsednickih izbora. Cini mi se Sarkozy Royal glavni kandidati za predsednika. I neka francuska analiticarka objasnjava da stranci ( poreklom) glasaju za kandidata koji je otvoreniji za imigraciju. ( Royal). Da bi na kraju dodala: ' U svakom slucaju, Srbi glasaju za nacionalni front i le Pen'.

 

Edited by feanorlfc
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

ne menja suštinu ali kaže se "vo u Beč - vo iz Beča"

Jedino što baca senku na inače zakasnelu ali odličnu odluku o obaveznoj vakcinaciji je opšti lockdown za sve 10 dana što će se sigurno produžiti na 10+10. Logički je neodrživo izazvaće sumnju i to opravdanu i svakako neće doprineti entuzijazmu za vakcinaciju.
Kad su stigle vakcine pruka je bila "vakciniši se da se vratimo normalnom životu" i sad su građani koji su se vakcinisali ostali u istom toru sa nevakcinisanim i to je loša poruka. Ispada šta god da uradiš na isto ti izađe što posledično vodi sledećem zaključku: šta god da ne uradiš na isto ti ispadne.

Ovo su morali pametnije da izvedu.

 

Prva odluka je bila lockdown za nevakcinisane ali kapaciteti u bolnicama su vec sad skoro puni, a broj novozarazenih je vec presao 15 hiljada i jednostavno nisu smjeli rizikovati dalje. Doduse taj lockdown nije Vucic style, ljudi ce i dalje moci izlaziti vani i druziti se dok restorani, kafici, shopping centri i meni najgore teretane zatvaraju. Ne mogu reci da mi se odluka svidja ali razumijem odluku vlade da sve zatvori. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Prva odluka je bila lockdown za nevakcinisane ali kapaciteti u bolnicama su vec sad skoro puni, a broj novozarazenih je vec presao 15 hiljada i jednostavno nisu smjeli rizikovati dalje. Doduse taj lockdown nije Vucic style, ljudi ce i dalje moci izlaziti vani i druziti se dok restorani, kafici, shopping centri i meni najgore teretane zatvaraju. Ne mogu reci da mi se odluka svidja ali razumijem odluku vlade da sve zatvori. 

Odlično, hvala ti, ne poznajem preterano situaciju u Austriji, na našoj grupi statističara ima par ljudi iz Austrije i oni više naginju mom zaključku, u stvari ja prepisujem od njih 🙂
U načelu, doslednosti radi i konzistentnosti strategije a što i da ne očuvanja obraza moralo je ovo pametnije. Ali svakako odluka o obaveznoj vakcinaciji je važan presedan i valja ga javno pohvaliti. Tih 10 + 10 dana će proći, pažljivo će se izmeriti učinak te mere.
Hrabro su vlasti u Austriji rešili razlomak i stavili fokus na vakcinu kao izlaz iz problema, to nosi i odgovornost sa sobom, što da ne kažemo i to.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, urosg3 said:

Odlično, hvala ti, ne poznajem preterano situaciju u Austriji, na našoj grupi statističara ima par ljudi iz Austrije i oni više naginju mom zaključku, u stvari ja prepisujem od njih 🙂
U načelu, doslednosti radi i konzistentnosti strategije a što i da ne očuvanja obraza moralo je ovo pametnije. Ali svakako odluka o obaveznoj vakcinaciji je važan presedan i valja ga javno pohvaliti. Tih 10 + 10 dana će proći, pažljivo će se izmeriti učinak te mere.
Hrabro su vlasti u Austriji rešili razlomak i stavili fokus na vakcinu kao izlaz iz problema, to nosi i odgovornost sa sobom, što da ne kažemo i to.

Steta sto nije vec od danas. Ozbiljan sam. I ja sam za obaveznu vakcinaciju. 

Kovid propusnie ne sluze nicemu, i hvala bogu da im doslo iz dupeta u glavu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kratak pregled objavljenih austrijskih mera:

 

Quote

- The lockdown will begin on Monday, Nov. 22, 2021, and will be in effect for 10 days as a first step, with the option to extend for an additional 10 days. After Dec. 12, the lockdown will remain in place for the unvaccinated.
- Schools are now to remain open after all, but children can stay at home and will be provided with materials.
- Mandatory vaccination will apply from February 1, 2022.
- The third dose will be available across the country after just four months.
- Mandatory masks from Monday in all indoor
- Home office is recommended

https://www.kleinezeitung.at/international/corona/6063131/Corona-in-Oesterreich_Lockdown-und-Impfpflicht-fix-Mueckstein (prevod: Deepl)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, erwin said:

Ovo u Austriji može da ispadne i na dobro. Valjalo bi da neko od političkih i naučnih autoriteta izađe javno i kaže nešto tipa:
"Okay malo smo se pogubili, mi smo kao država preterali, a ni vi građani niste puno bolji, idemo jedan restart i da ovo rešimo zajedno"
Pa da uzmu beli list papira, ispišu strategiju, zaborave na sve do sada i drže se strategije. Sa jasnim vremenskim ciljevima i izlaznom strategijom.

Ovo traje već dve godine, nadam se da je nauka imala dovoljno vremena da reši razlomak i da imamo odgovor na elementarno pitanje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

Pa da uzmu beli list papira, ispišu strategiju, zaborave na sve do sada i drže se strategije. Sa jasnim vremenskim ciljevima i izlaznom strategijom.

 

Opet ti sa svojim "snešcima koji se ruše" tj. previsoko postavljenim ciljevima.

 

Jeste, baš će austrijski stručnjaci da znaju hoće li se i kada u nekoj zemlji u kojoj vlast dopusti da epidemija podivlja možda hiljadama kilometara daleko pojaviti novi soj koji će opet da globalno promeni celu situaciju.

 

____________________________________________________

 

1 hour ago, urosg3 said:

ne menja suštinu ali kaže se "vo u Beč - vo iz Beča"

 

Daleko češća je varijanta s magarcem.

 

Quote

Нису пронађени резултати за "во у беч, во из беча".

https://www.google.com/search?tbm=bks&q="во+у+беч%2C+во+из+беча"

 

Quote

Ономатолошки прилози - Том 12 - 27. страница, 1996
Proverbes populaires serbes: - 99. страница, Tatomir P. Vukanović, 1974
Statist: roman - 54. страница, Dobrilo Nenadić, 1983
Сабља грофа Вронског - 380. страница, Dobrilo Nenadić, 2002
Savremeni srpskohrvatski jezik: gramatički sistemi i ... - Том 1, Mihailo Stevanović, 1986
Gramatika srpskoga jezika: udžbenik za I, II, III i IV ..., Živojin Stanojčić, 1992

https://www.google.com/search?q="магарац+у+беч%2C+магарац+из+беча"&tbm=bks

Edited by erwin
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Nemaju nikakav protokol pre vakcinacije 😞 

 

"Pregled" ne traje ni 10 minuta..ma ni 5 minuta. 

 

" Kako se osećate ovih dana? "  " Da li ste alergični na neke lekove ili imate druge alergije "  i uopšte se ne sećam da li su me pitali da li pijem neke lekove, da li imam hronične bolesti i sl.

 

Pre druge doze, bilo je i pitanje- Kakva je bila reakcija posle prve doze?  

 

Možda je jedino po nekom protokolu ono čekanje od 15 minuta, odnosno pola sata posle primanja vakcine napolju..da se vidi da li će doći do neke ozbiljnije nuspojave.

 

Mamina prijateljica ima brojne alergije, i na mnoge lekove i njoj je izabrani lekar u DZ rekao da ne može da se vakciniše. 

 

Nije vakcinisana, a moja tetka koja takođe ima neke alergije, dobila je savet od lekara da može da primi samo kinesku vakcinu.

 

Koji crni pregled, oni to onako odokativno. Meni su od pregleda obavili "Brko, oćeš u levu ili desnu?".

Valjda su procenili da je sve ok, na ulazu mere temperaturu i to je to. Ja sam im sam rekao šta pijem od lekova - sve ok Brko, nije nikakav problem. Možda te vakcina smlati na par dana, zavrći rukav.

 

Edit: moram da dodam da je sve to bilo u prijatnom tonu i sa voljom da se odgovori na svako pitanje, kojih ja i nisam imao puno. 

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam čitao temu neko vreme, je l' bilo priče o nekakvom eksperimentalnom (valjda kineskom) leku koji se daje kod nas, naravno moraš da potpišeš pristanak, a pije se po 8 tableta odjednom, terapija traje nekoliko dana?

 

Znam da zvuči šašavo, ali čuo sam od ljudi za koje ne verujem da bi me lagali i izmišljali.

Edited by Arsenije Pesic
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, erwin said:

 

Opet ti sa svojim "snešcima koji se ruše" tj. previsoko postavljenim ciljevima.

 

Jeste, baš će austrijski stručnjaci da znaju hoće li se i kada u nekoj zemlji u kojoj vlast dopusti da epidemija podivlja možda hiljadama kilometara daleko pojaviti novi soj koji će opet da globalno promeni celu situaciju.

Koliko vidim austrijski stručnjaci i vlasti su među prvima u redu "onih koji su dopustili da epidemija podivlja"
Sad kad su na pravom putu treba ih ohrabriti.

Izlazna strategija nije previsoko postavljen cilj to je minimalni cilj.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, urosg3 said:

Koliko vidim austrijski stručnjaci i vlasti su među prvima u redu "onih koji su dopustili da epidemija podivlja"
Sad kad su na pravom putu treba ih ohrabriti.

Izlazna strategija nije previsoko postavljen cilj to je minimalni cilj.

 

Eto, i sad ti očekuješ od njih da ni manje ni više naprave strategiju za izlaz iz cele situacije (pretpostavljam da time podrazumevaš da se stvari vrate u pretpandemijske okvire tj. da posle toga više nikad ne bude nošenja maski i ograničenja okupljanja u zatvorenom).

 

Mogu jedino da naprave strategiju tipa: ako krenu slučajevi/hospitalizacije da rastu ovom brzinom ili premaše ovaj broj, onda ćemo raditi to i to, pa ako to ne bude dovoljno, onda još to i to, pa ako ni to ne bude dovoljno, onda još to i to, pa ćemo kad krenu da opadaju slučajevi/hospitalizacije ovom brzinom ili padnu ispod ovog broja, onda ćemo da popuštamo to i to, itd, a to kad će se izaći iz cele pandemije teško da zavisi od austrijskih vlasti, pošto naravno nije u pitanju lokalni fenomen.

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/16/2021 at 7:39 PM, stray_cat said:

Ima li neko iz Niša, a da zna gde je najbliže mesto za vakcinaciju za Durlance?


Ne dozvoljava naslednik :baby: da odgovorim na vreme, kakvi te Durlanci spopali :classic_biggrin:


 

p.s: Hvala svima još jednom na divnim željama od :heart:

@zoran59 hvala i na ponudi za pomoć, može se desiti da budu neka pitanja :classic_biggrin:

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, erwin said:

(pretpostavljam da time podrazumevaš da se stvari vrate u pretpandemijske okvire tj. da posle toga više nikad ne bude nošenja maski i ograničenja okupljanja u zatvorenom).

Ovo si napisao kao da je u pitanju neka loša stvar nedajbože 🙂

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Arsenije Pesic said:

Nisam čitao temu neko vreme, je l' bilo priče o nekakvom eksperimentalnom (valjda kineskom) leku koji se daje kod nas, naravno moraš da potpišeš pristanak, a pije se po 8 tableta odjednom, terapija traje nekoliko dana?

 

Znam da zvuči šašavo, ali čuo sam od ljudi za koje ne verujem da bi me lagali i izmišljali.

Favipiravir, japanski lek koji Kinezi proizvode po licenci.

Edited by Wookie
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, urosg3 said:

Ovo si napisao kao da je u pitanju neka loša stvar nedajbože 🙂

 

Nije loša stvar nego sam prilično siguran da je nerealno da iko u ovom trenutku može da ima jasnu predstavu hoće li to uopšte biti moguće u dogledno vreme i kada.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Arsenije Pesic said:

Nisam čitao temu neko vreme, je l' bilo priče o nekakvom eksperimentalnom (valjda kineskom) leku koji se daje kod nas, naravno moraš da potpišeš pristanak, a pije se po 8 tableta odjednom, terapija traje nekoliko dana?

 

Znam da zvuči šašavo, ali čuo sam od ljudi za koje ne verujem da bi me lagali i izmišljali.

 

 

26 minutes ago, Wookie said:

Favipiravir, japanski lek koji Kinezi proizvode po licenci.

 

Da, ja sam ga pio, tablete od 200mg, a potrebna doza 1600mg, pa progutam punu šaku.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, erwin said:

 

Nije loša stvar nego sam prilično siguran da je nerealno da iko u ovom trenutku može da ima jasnu predstavu hoće li to uopšte biti moguće u dogledno vreme i kada.

Pa vidiećemo ko je u pravu, nakon ne tako dugog vremena, nekoliko meseci. Kad Austrija završi svoj plan, izvakciniše sve ne očekujem da bode 0 covid kao što bi bilo najbolje. Očekujem da se pojavi neki prostor u kojem će mođi da se živi normalno bez ograničenja, da će biti razboljevanja i umiranja ali ne u epidemijskim razmerama. I da će tema da izlapi iz medija brzinom kojom izlape vakcine 🙂
I da će oba ekstrema da prestanu da budu u opticaju lockdown kao jedan ekstrem, 0 covid kao drugi.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Najjaca stvar or svega je sto dosta degenerika s nasih prostora planira ici na te proteste, a ta ista FPÖ bi ih najradije sve protjerala

Takvi treba da imaju isti kriterijum i tretman kao oni što idu u Siriju ili Ukrajinu. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Wookie said:

Favipiravir, japanski lek koji Kinezi proizvode po licenci.

 

4 minutes ago, Div said:

Da, ja sam ga pio, tablete od 200mg, a potrebna doza 1600mg, pa progutam punu šaku.

 

Hvala na odgovorima. Pa mislim, meni je bilo baš čudno to sa 8 tableta, što ne napraviše veće tablete? A pretpostavljam da to nije jedini lek koji piješ u okviru terapije, znači skoro da imaš obrok od tableta. Cepaš ih kao kornfleks. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...