Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, Don Juan said:

Znaš da sam razmišljao da li da stavim  - tužno ili ha-ha, pošto je ovo negde između komedije i tragedije.

 

Ja razmisljam da se raspitam o mogucnostima prijave za oduzimanja licence za takve idiote. Rodica i muz joj u Becu su toliki antivakseri da ni novorodjenu kcerku nisu htjeli vakcinisati onim obaveznim vakcinama i sad po uvodjenju novih mjera i lockdowna za nevakcinisane su se odlucili vratit u BiH dok ne prodju mjere. 

  • Like 1
  • Tuzno 4
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Ja razmisljam da se raspitam o mogucnostima prijave za oduzimanja licence za takve idiote. Rodica i muz joj u Becu su toliki antivakseri da ni novorodjenu kcerku nisu htjeli vakcinisati onim obaveznim vakcinama i sad po uvodjenju novih mjera i lockdowna za nevakcinisane su se odlucili vratit u BiH dok ne prodju mjere. 

 

Strasno!

 

A oni su, garant, vakcinisani svim vakcinama kojima smo se vakcinisali kao deca, a sad svom detetu uskracuju to.... 

Link to comment
Share on other sites

Prijatelj mi bio na poslovnoj veceri. Sve ih zarazio partner koji je uredno vakcinisan i uredno zarazen. On razvio simptome sledeći dan a svi ostali posle 4-5 dana. 

 

Valjda ce svi ljudi jednom ukapirati koliki je debilizam uvodjenje kovid propusnica. Osoba koje je vakcinisana moze da slobodno seta zarazena i da siri virus, a ona koja nije vakcinisana ne moze. To je jedina svrha tih propusnica.

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Ja razmisljam da se raspitam o mogucnostima prijave za oduzimanja licence za takve idiote. Rodica i muz joj u Becu su toliki antivakseri da ni novorodjenu kcerku nisu htjeli vakcinisati onim obaveznim vakcinama i sad po uvodjenju novih mjera i lockdowna za nevakcinisane su se odlucili vratit u BiH dok ne prodju mjere

 

Mere će da prodju ali ne i bedna ljudska glupost. Kako pandemija sve više razobličava surovost ljudske gluposti i neznanja, sve česće se pitam da li su takvi negde na granici da se mogu svrstati u ljude ili pak na granici da se mogu svrstati u neljude?  

 

Skoro dve godine pandemije, reklo bi se da je to dovoljno vremena da se barem neke elementarne stvari nauče, nije da informacije nisu dostupne. Stvar je, izgleda, endemske prirode. Tragedija ljudske egzistencije. Mojoj indignaciji nema kraja.

Edited by Cyber
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, LjubavPremaMolu said:

Ma jasno je da je statistika na strani vakcine ali činjenica da je čovek preminuo od kovida iako je primio buster dozu će teško ubediti članove njegove porodice da je bolje vakcinisati se.

Pa znas kako se kaze, ko nesto hoce, on nađe način, ko neće on nađe razlog. Na primer ko nece u 21 veku da diskutuje o vakcinama on to i ne radi, i blago mu se .... da li ce se razni vakcinisati ili nece. Ako rese nekakvi "nadlezni organi" da takve silom vakcinisu, ako će, to je dobro. Ako ne reše, a ovi i dalje benave i bulazne, pa uginu, isto je dobro. Najbolje bi bilo kad bi ih svi svuda potpuno ignorisali i vratili na margine drustva odakle su izgmizali.

 

Što se mend tice primio sam treći fajzer pre jedno mesec dana, a juce i onaj sms gde pise da moze da se posalje sms na broj taj i taj za određenu vakcinu, i javio bih se za Modernu kao četvrtu dozu, ali još ne može. Na ovima sto bi da diskutuju je samo da uredno placaju da ima uvek dovoljno vakcina za one koje mrzi da pricaju, i sve je OK.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, CikaKURE said:

Prijatelj mi bio na poslovnoj veceri. Sve ih zarazio partner koji je uredno vakcinisan i uredno zarazen. On razvio simptome sledeći dan a svi ostali posle 4-5 dana. 

 

Valjda ce svi ljudi jednom ukapirati koliki je debilizam uvodjenje kovid propusnica. Osoba koje je vakcinisana moze da slobodno seta zarazena i da siri virus, a ona koja nije vakcinisana ne moze. To je jedina svrha tih propusnica.

Pitanje je zasto su uopste isli na tu veceru. Valja se? OK, sad se leži i kašlje.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, CikaKURE said:

Prijatelj mi bio na poslovnoj veceri. Sve ih zarazio partner koji je uredno vakcinisan i uredno zarazen. On razvio simptome sledeći dan a svi ostali posle 4-5 dana. 

 

Valjda ce svi ljudi jednom ukapirati koliki je debilizam uvodjenje kovid propusnica. Osoba koje je vakcinisana moze da slobodno seta zarazena i da siri virus, a ona koja nije vakcinisana ne moze. To je jedina svrha tih propusnica.

Verovatno još jedna vest iz kategorije - Nije se dogodilo.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

sad sam cula vrlo lep "odgovor" na klasicno: zasto da se vakcinisem kad vakcina ne stiti 100%, tj. kad i vakcinisani mogu da zavrse na intenzivnoj ili da umru.

elem, "protivargument" (tj. "ista logika") je otprilike ovakav: zasto onda u fudbalu imati golmana kad je svaki put (u ca. 99% slucajeva) kad je dat gol golman bio "na golu" (tj. u igri) i ipak je ekipa primila gol. 

:classic_biggrin:

 

(bilo je jos par poredjenja:

1) standardno: pojas u autu ne sluzi nicemu jer je 99% poginulih u teskim saobracajnim nesrecama bilo vezano

2) krila na avionu ne sluze nicemu jer su prakticno svaki put bila na avionu kad se avion srusio i ljudi poginuli)

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Svrha propusnica svakako nije da vakcinisani šire nego da se uspori širenje (da vakcinisani šire isto koliko i nevakcinisani, incidenca tj. broj novozaraženih na 100.000 stanovnika istog vakcinalnog statusa tokom nekog perioda bila bi ista u obe populacije, a nije), kao i da se nevakcinisani podstaknu da idu linijom manjeg otpora i da se vakcinišu.

 

Kao što vidimo iz grafikona koji je wwww okačila za nemačku pokrajinu Saksoniju, trenutno jedno od najvećih žarišta u toj zemlji, a i drugih, koji su kačeni ranije, incidenca kod vakcinisanih i nevakcinisanih nije ista nigde u svetu.

  

6 hours ago, wwww said:
 

FENTLI8WYAY2X9C?format=jpg&name=large

crvena linija s kvadraticem - 7dnevna incidenca (broj zarazenih na 100000 stanovnika) za nevakcinisane (ili samo delimicno vakcinisane - njih nije puno)

braon linija- za vakcinisane

siva linija - ukupno

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

sad slusam neki podcast (gost jedan doktor s intenzivne iz jedne bolnice kod Kelna), kaze: u Bajernu/Saksoniji su 26%/28% svih pacijenata na intenzivnoj covid pacijenti (preko 90% su nevakcinisani, mnogo njih mladji ljudi), dok je recimo u severozapadnom delu zemlje taj udeo oko 10% (gde je % vakcinisanih mnogo veci i incidenca manja).

 

On kaze da je, prema poslednjoj anketi, po bolnicama preko 90% zaposelnih (ukljucujuci i cistace itd.) vakcinisano.

Kaze da je u ovom talasu i u Nemackoj mnogo zarazenih trudnica (kao i u Engleskoj posebno).

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wwww said:

sad slusam neki podcast (gost jedan doktor s intenzivne iz jedne bolnice kod Kelna), kaze: u Bajernu/Saksoniji su 26%/28% svih pacijenata na intenzivnoj covid pacijenti (preko 90% su nevakcinisani, mnogo njih mladji ljudi), dok je recimo u severozapadnom delu zemlje taj udeo oko 10% (gde je % vakcinisanih mnogo veci i incidenca manja).

Slične cifre su i u Srbiji što se tiče pacijenata na intezivnoj nezi.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CikaKURE said:

Valjda ce svi ljudi jednom ukapirati koliki je debilizam uvodjenje kovid propusnica. Osoba koje je vakcinisana moze da slobodno seta zarazena i da siri virus, a ona koja nije vakcinisana ne moze. To je jedina svrha tih propusnica.

PA nije to baš tako....ČikaKure...mnogo je prosto....valjda znaš svrhu vakcina.

 

Da li znaš koliko košta državu ako budeš (daleko ga bilo) na anti-bioticima ako fasuješ Koronku ?

- ništa....prepisaće ti antibiotike na recepis, a lekove će sam da platiš....

 

Da li znaš koliko košta državu 15 dana, ako fasuješ Koronku (opet pupupudalekogabilo), pa zaglaviš na repiratoru....zamisli samo uštedu za 20-ak iljada takvih...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CikaKURE said:

Prijatelj mi bio na poslovnoj veceri. Sve ih zarazio partner koji je uredno vakcinisan i uredno zarazen. On razvio simptome sledeći dan a svi ostali posle 4-5 dana. 

 

Eto bedaka! Bolje bi prosli da su i oni bili vakcinisani. A ne da se sada maloumno vade. 

 

 

39 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pitanje je zasto su uopste isli na tu veceru. Valja se? OK, sad se leži i kašlje.

 

Izgleda da je to ona fela koja radije ide na vecere nego na vakcinaciju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sačekaj da dopuni priču. Moraju se popuniti rupe.
Ne znam zašto mene napadate da sam agresivan, a drugi me optužuju da izmišljam kao da sam rekao nesto sto se inače ne dešava svaki dan. Valjda je ta osoba agresivna i bezobrazna.

Čovek je na poslovnoj večeri zarazio još 4 osobe, za sada. Svi su bili vakcinisani. Ukupno njih 9.

Moja konstatacija je da nema smisla ograničavati kovid propusnicama nevakcinisane, kada i vakcinisani isto šire virus. Žena mog zarazenog kolege ne mora u izolaciju jer je vakcinisana i redovno ide na posao mozda i zarazna, čeka dok se ne razboli. Do tada nikom nista, ako nekog zarazi nema veze, valjda vakcinisani šire lepši virus.

Ne pričamo o tome kako će koji podneti, virus, to je drugi par opanaka. Ove mere su po meni izgubile smisao. Virus se širi u svim državama nevezano od procenta vakcinacije.

Ja iznosim svoje mišljenje, ne napadam nikoga. Valjda je na ovom forumu dozvoljeno izneti drugačije mišljenje od onog većinski zastupljenog.



Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, CikaKURE said:

Valjda je na ovom forumu dozvoljeno izneti drugačije mišljenje od onog većinski zastupljenog.

Naravno da nije. Da bi se registrovao na forum, morao si da pokažeš dokaz o vakcinaciji, ne znam kako si se ti provukao....Ili si možda vakcinisan?

 

 

edit. i ne znam zašto se vi koji zastupate ove teze, uvek izjašnjavate kao manjina koju svi ućutkuju i ne daju im da kažu šta imaju? Neki dress code?

Edited by Don Juan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Naravno da mere nisu izgubile smisao pošto je smisao svih mera da što manje ljudi umre i da se zdravstveni sistem što manje preoptereti kako bi mogao da iznese taj teret.

 

9 minutes ago, CikaKURE said:

Moja konstatacija je da nema smisla ograničavati kovid propusnicama nevakcinisane, kada i vakcinisani isto šire virus.

 

Ovo što si napisao je otprilike isto kao kada bi napisao da nema smisla ograničavati učesnike u saobraćaju semaforima i pešačkim prelazima, pošto i na zeleno na pešačkom možeš da pogineš.

 

I ne šire isto, to je standardna podvala antivaksera, šire manje, u suprotnom bi incidence bile iste.

Edited by erwin
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Naravno da nije. Da bi se registrovao na forum, morao si da pokažeš dokaz o vakcinaciji, ne znam kako si se ti provukao....Ili si možda vakcinisan?
 
 
edit. i ne znam zašto se vi koji zastupate ove teze, uvek izjašnjavate kao manjina koju svi ućutkuju i ne daju im da kažu šta imaju? Neki dress code?
Ja se provukao sa dokazom o vakcinaciji, ne znam kako se ti provuče sa potvrdom o inteligenciji...

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, CikaKURE said:

Ne znam zašto mene napadate da sam agresivan, a drugi me optužuju da izmišljam kao da sam rekao nesto sto se inače ne dešava svaki dan. Valjda je ta osoba agresivna i bezobrazna.

Čovek je na poslovnoj večeri zarazio još 4 osobe, za sada. Svi su bili vakcinisani. Ukupno njih 9.

Moja konstatacija je da nema smisla ograničavati kovid propusnicama nevakcinisane, kada i vakcinisani isto šire virus. Žena mog zarazenog kolege ne mora u izolaciju jer je vakcinisana i redovno ide na posao mozda i zarazna, čeka dok se ne razboli. Do tada nikom nista, ako nekog zarazi nema veze, valjda vakcinisani šire lepši virus.

Ne pričamo o tome kako će koji podneti, virus, to je drugi par opanaka. Ove mere su po meni izgubile smisao. Virus se širi u svim državama nevezano od procenta vakcinacije.

Ja iznosim svoje mišljenje, ne napadam nikoga. Valjda je na ovom forumu dozvoljeno izneti drugačije mišljenje od onog većinski zastupljenog.



Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk
 

Svrha propusnica je da zaštite nevakcinisane od samih sebe, pošto su oni previše glupi da se sami čuvaju. Nije isto kad vakcinisani šire virus između sebe i prođe im kao kijavica koja traje 3 dana, ili kad neko nevakcinisan završi na respiratoru i odapne.

 

Inače imam ja jednu priču od pre mesec dana. Devojka mi je lekar na IORS i dođe njima starija gospođa da primi hemioterapiju, uredno vakcinisana sa dve doze AZ vakcine i uredno zaražena, bez ijednog simptoma. Da nisu odradili onaj brzi test ne bi bakica ni znala da je zaražena. Medicinska sestra i moja devojka, koje su je pregledale i testirale, uredno vakcinisane sa 3 Fajzera obe, svi su nosili maske i nisu se zarazile od bakice, a bakica je i ovaj mesec došla da primi svoju hemioterapiju, kaže da nije ni osetila koronu.

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, CikaKURE said:

Ne znam zašto mene napadate da sam agresivan, a drugi me optužuju da izmišljam kao da sam rekao nesto sto se inače ne dešava svaki dan. Valjda je ta osoba agresivna i bezobrazna.

Čovek je na poslovnoj večeri zarazio još 4 osobe, za sada. Svi su bili vakcinisani. Ukupno njih 9.

Moja konstatacija je da nema smisla ograničavati kovid propusnicama nevakcinisane, kada i vakcinisani isto šire virus. Žena mog zarazenog kolege ne mora u izolaciju jer je vakcinisana i redovno ide na posao mozda i zarazna, čeka dok se ne razboli. Do tada nikom nista, ako nekog zarazi nema veze, valjda vakcinisani šire lepši virus.

Ne pričamo o tome kako će koji podneti, virus, to je drugi par opanaka. Ove mere su po meni izgubile smisao. Virus se širi u svim državama nevezano od procenta vakcinacije.

Ja iznosim svoje mišljenje, ne napadam nikoga. Valjda je na ovom forumu dozvoljeno izneti drugačije mišljenje od onog većinski zastupljenog.



Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk
 

 

Šta je tvoj predlog, kako se boriti u ovoj situaciji? I zašto ne slediti iskustva Portugala, Danske, Italije i videti kako to funkcioniše kod nas?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...