Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Sad sam na brzaka ubacila u ovu tabelicu neke podatke za Nemacku, po pokrajinama.

Boje su zapravo "skaliranje" brojki u pojedinim kolonama: od zelene (za najbolji ishod) preko zute do crvene (za najlosiji ishod).

 

Prva kolina su, naravno, pokrajine, po abecednom redu.

 

2. kolona je broj stanovnika u svakoj pokrajini: crvena je za najmnogoljudniju, zelena za onu s najmanje stanovnika.

 

Posto ovo ne pokazuje uvek "rizik od zarazavanja" onda sam ubacila i gustinu naseljenosti (sto veca gustina naseljenosti - to vise mesanje ljudi i veca verovatnoca za zarazavanje, a time i u krajnjoj liniji za smrt od corone).

Pod "Gustinom naseljenosti" sam stavila 2 kolone: prva bez gradova-pokrajina (jer oni zbog velike gustine naseljenosti "pomeraju" skalu boja) i druga s brojkama za gradove-pokrajine.

Naravno, "najlosija" opcija je za najvecu gustinu naseljenosti (crveno), a "najbolja" (zeleno) - za malu gustinu naseljenosti.

 

Naredna kolona je Incidenca od danas (za poslednjih 7 dana na 100000 stanovnika) - opet je crvena za najvece brojke (najlosija opcija), a zelena za najmanje (najbolje stanje na terenu).

 

Potom idu 3 kolone za procenat potpuno vakcinisanih po starosnim grupama koje RKI daje u nekoj tabelici: podelili su ljude u 3 starosne kategorije. Ovde je takodje najbolji ishod - najveci broj vakcinisanih (zeleno), a najlosiji - najmanje vakcinisanih (crveno).

 

I onda dolaze brojke za umrle u poslednjih 48h.

Prvo ide deo koji daje ukupan broj umrlih u poslednjih 48h: apsolutne brojke i na milion stanovnika (jer nije isto ako umre 10 ljudi u pokrajini od 17 miliona stanovnika i u drugoj s 500000 stanovnika).

Potom sam iz kumulativnih dijagrama za pokrajine uzela brojke za umrle u poslednja 3 dana (pa dobila vrednost za poslednjih 48h) po starosnim grupama i polu :  apsolutne brojke i na milion ljudi u datoj populaciji.

Takodje: crveno znaci mnogo umrlih, zeleno - malo.

 

spacer.png

 

Elem, u poslednjih 48h su umirali samo ljudi stariji od 35 godina, pri cemu najvise onih preko 80 godina. I dalje umire vise muskaraca nego zena (i u apsolutnim i u relativnim brojkama). (postoji mala "anomalija" za Saarland gde je smrt jedne zene od 35-59 godina dovela do brojke koja je najcrvenija u koloni)

 

Sta vidimo iz ove komplikovane tabele?

Veliki broj stanovnika imamo u NRW, Bajernu i B-W. NRW je i najgusce naseljena pokrajina (ako se izuzmu gradovi-pokrajine), Bajern ne zaostaje puno, dok je B-W nesto malo manje gusto naseljen (Svarcvald nije bas gusto naseljen). Saarland nema previse stanovnika, ali su nesto gusce naseljeni (industrijska oblast), Hessen (Frakfurt i okolina) imaju sasvim solidan broj stanovnika i sasvim solidnu naseljenost. RP ima "srednji" broj stanovnika, ali ne preteranu naseljenost (sto je povoljno). Istocna Nemacka generalno nema toliko mnogo stanovnika niti veliku naseljenost (sto bi trebalo da im je prednost, tj. manji rizik sto se tice corone).

 

Kad sad pogledamo boje u kolonama za incidencu i vakcinisanost vidimo da se one poprilicno poklapaju, narocito za radno sposobno stanovnistvo i stare. Takodje vidimo da visoka vakcinisanost u NRW drzi incidencu na sasvim solidno niskom broju (u poredjenju s ostalima) uprkos "nepovoljnostima" sto se tice broja stanovnika i gustine naseljenosti.

S druge strane Bajern nije bio toliko uspesan u vakcinaciji (losiji su od NRW za po 5% za starije od 18 godina, a 10% za tinejdzere), te im je i incidenca visoka (a vidimo i da je broj umrlih visok, kako apsolutne tako i relativne brojka).

S trece strane :classic_biggrin:  imamo Türingen koji uprkos manjem broju stanovnika i manjoj gustini naseljenosti ima ogromnu incidencu i najveci relativni broj umrlih medju starima (a imaju prakticno najgoru vakcinaciju). Sachsen slicno. Sachsen-Anhalt je za nijansu bolji. Brandenburg u nekom stepenu "spasava" mala gustina naseljenosti.

Od istocnonemackih pokrajina Mecklenburg-Vorpommern se najbolje drzi: imaju vecu vakcinisanost, malu gustinu naseljenosti i malo umrlih.

 

Od gradova-pokrajina najbolje se drzi Bremen (najmanji je i ima najmanju gustinu naseljenosti, a najveci % vakcinisanih), ali ni Hamburg ni Berlin nisu losi (sve zbog dobrog % vakicnisanosti).

 

Verovanto su ovi podaci mogli biti predstavljeni malo lepse, ali nisam htela da potrosim bas previse vremena. Valjda i ovako mogu da se vide neke stvarcice (za one koji hoce malo detaljnije da pogledaju tabelu).

Edited by wwww
  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zoran59 said:

 

Ne postoje nikakvi aspekti.

Za normalne, obrazovane, informisane i mislece ljude.

 

Ti tzv. "aspekti koji dovode ljude u sumnju po pitanju vakcinacije" vrede za neobrazovane budale koji prate ono sta im odgovara na tzv. "socijalnim medijima" - jer tako mogu da nadju iste takve. Onda si medjusobno potvrdjuju da su u pravu, u svojim predrasudama. Jer tako, ako ima jos drugih poput mene, nemoguce je da gresim.

 

Ocigledno si protiv vakcine, ili barem skeptican.

 

Navedi svoje razloge protiv, a ja cu navesti svoje razloge za.

Ni ti ni ja nismo strucnjaci direktno upleteni u razvoj i pracenje vakcine (ja jesam vrhunski strucnjak u drugoj zdravstvenoj disciplini, ali o virusologiji nemam pojma).

 

Moguce je da cemo stavove u raspravi argumentovati linkovima na neke izvore dostupne na netu.

Ja cu navesti vrhunske institucije, istrazivace, statisticare, itd.

A ti, ako navedes neke opskurne YouTube postove (ili sa drugih tzv. "socijalnih mreza") - udalji se i nemoj da pokusavas da prodajes mudrost. U tvojim postovima na ovoj temi, mudrost jos nisam video - samo "uvijenu u oblande" budalastinu.

 

Kad (tj, ako) odrastes, javice ti se samo...

Ali zašto odmah predrasude?? Zašto odmah te fraze o odrastanju i ostale gluposti. Da li si pročitao moj post? Da li je tačno da delta soj probija sve postojeće vakcine ili ne? Da li je tačno da se mRna tehnologija do sada još nikada nije koristila u virusologiji? Da li je tačno da je svekar moje bivše koleginice preminuo posle buster doze? I na kraju da li je tačno da je AZ suspendovana zbog nuspojava ili ne?

6 hours ago, implant said:

 

Efikasnost vakcina protiv gripa je oko 50%, zavisno od soja i godine.

 

Vakcine protiv Covida očigledno ne rade 100% protiv zaražavanja, mada i tu mogu značajno da pomognu, a još značajnije protiv teških oblika i smrti (mada ne 100%, na nesreću). To se može saznati iz podataka svih relevantnih institucija koje se bave ovom temom, a čini mi se da se i ti slažeš sa time? Jbg, virus je nov, radi se i uči u hodu, cirkulacija ljudi je mnogo veća nego u nekim ranijim vremenima...tako nas je zapalo, borimo se oružjima koja imamo. Ja iz toga izvlačim zaključak da je bolje vakcinisati se, jer zašto igrati ruski rulet sa pištoljem u čijem burencetu su 3 ili 4 metka, ako mogu da biram pištolj sa 1 ili 2? To je neki moj stav, barem u odnosu na ono kako se situacija sada razvija.

E viš ovo za vakcinu protiv gripe nisam znao. Naravno da je bolje vakcinisati se, ja samo pokušavam da dam objektivne razloge zbog čega ljudi to ne žele da učine. Nisu svi neobrazovani glupaci i antivakseri koji slušaju YouTube stručnjake.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

Da li je tačno da je svekar moje bivše koleginice preminuo posle buster doze?

 

Da li je preminuo posle ili OD buster doze. Značajan podatak bi bio koliko je preminulih a nevakcinisanih u odnosu na broj preminulih a vakcinisanih.
Ako primim vakcinu. izađem na ulicu, zgazi me tramvaj da li sam nastradao od vakcine?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

Ma jasno je da je statistika na strani vakcine ali činjenica da je čovek preminuo od kovida iako je primio buster dozu će teško ubediti članove njegove porodice da je bolje vakcinisati se.

 

Pa sad, ta porodica bi mogla malo i da razmisli koji od nevakcinisanih clanova je tom coveku preneo virus, u dovoljnoj kolicini da ga zarazi i ubije. Da su svi u njegovom najblizem okruzenju bili vakcinisani, moguce da bi i on danas bio ziv. Cak i ako je, kao sto pretpostavljam, bio stariji i s pridruzenim bolestima.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, urosg3 said:

Ukoliko se dobro sećam iskoristio sam "e sad ga baš pretera" ako je to mazanje govnima mea culpa.

ponekad nije dovoljno samo priznati krivicu (mada jeste dobar prvi korak u pravom smeru), medju civilizovanim ljudima kad neko nesto pogresi postoji i odgovornost.
ako nisam bio dovoljno jasan zasto meni smetaju takve i slicne informer style prozivke, prihvati jednostavnu stvar da direktori bolnica, lekari i epidemiolozi nisu deo estrade, a "argumenti" kojima im se sudi ih uvlace u tu estradu. svaki misleci covek bi morao da se odupre takvoj vrsti komunikacije i ostavi lekare na miru da mogu da se posvete svom poslu. a ukoliko pogrese, i za njih se onda moze s pravom traziti odgovornost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, LjubavPremaMolu said:

Dakle kao deca smo dobili vakcinu protiv MMR-a - nema ni boginja ni zauški ni rubeole za vjeke vjekova. Isto tako i sve druge vakcine. 

pa zapravo ne. vakcina stiti od malih boginja nekih 10-15 godina, a onda imamo ovo cuveno waning immunity.
mislim tamo 2015. godine kad je obuhvat vakcinacije kod dece pao ispod 85%, imali smo u Nisu epidemiju malih boginja gde su se zarazavali lekari, sestre i njihovi clanovi porodica koji su primili vakcinu pre 20-30 godina. naravno, uz puno blaze simptome i klinicke slike. kod malih boginja jedino prirodno zarazavanje stiti 99.99% od reinfekcije. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, djura.net said:

ponekad nije dovoljno samo priznati krivicu (mada jeste dobar prvi korak u pravom smeru), medju civilizovanim ljudima kad neko nesto pogresi postoji i odgovornost.
ako nisam bio dovoljno jasan zasto meni smetaju takve i slicne informer style prozivke, prihvati jednostavnu stvar da direktori bolnica, lekari i epidemiolozi nisu deo estrade, a "argumenti" kojima im se sudi ih uvlace u tu estradu. svaki misleci covek bi morao da se odupre takvoj vrsti komunikacije i ostavi lekare na miru da mogu da se posvete svom poslu. a ukoliko pogrese, i za njih se onda moze s pravom traziti odgovornost.

Zato ja kazem, da treba prestai siriti vesti na Twiter, Fejs, i ostale socijalne mreze jer tako struka postaje estrada. 

Link to comment
Share on other sites

 Zamenik direktora Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu prof. dr Radmilo Janković jutros na RTS-u (sažeti preprič):
 

Quote

Kapaciteti u Nišu gotovo u potpunosti popunjeni, u Kruševcu malo olakšanje, sad oko 300, dok je pre tri nedelje bilo 440. Kliničke slike se nisu promenile. Moram reći da procenat nevakcinisanih u bolnicama, naročito u jedinicama intenzivne nege opada, što me navodi da zaključim da je one najslabije, koji nisu razvili adekvatan imunitet nakon vakcine, virus već pronašao. To su bile stare osobe, to su bile osobe s dosta propratnih bolesti.

 

Link to comment
Share on other sites



I onda šta, bio vakcinisan ne bio isto ti se piše, moliš opet svevišnjeg da ti organizam izdrži.


Ako posle svega napisanog ovde, možeš ovo da napišeš, onda ne znam šta da ti kažem osim da te udaljim sa foruma... Ali ajde, izvukao sam ga iz konteksta, pa neću, ali jebote. Na stranu što ti je ostatak posta prepun neistina i vrišti nerazumevanjem...
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

EPIDEMIJA MALIH BOGINJA NA TERITORIJI NIŠAVSKOG I TOPLIČKOG OKRUGA
(...)
Od januara do 31. avgusta 2015. registrovano je 240 obolelih od malih boginja, 103 (42.9%) muškarca i 137 (57.1%) žena. Prvi koji je oboleo otkriven je 11. januara (šestogodišnje nevakcinisano dete iz Niša). Najveći broj obolelih registrovan je u aprilu (71) i maju (61). Od ukupnog broja obolelih, 210 (87.5%) je bilo mlađe od 40 godina. Najveći broj obolelih registrovana je u uzrastu 1-4 godine (n=55), 30-34 (n=20) I 35-39 (n=16). Samo su dve osobe bile vakcinisane sa dve doze (0.8%), 7 (2.9%) je primilo jednu dozu vakcine, 127 (52.9%) bilo je nevakcinisano a kod 104 (43.3%) obolelih vakcinalni status nije bio poznat. Laboratorijski je potvrđeno obolenje kod 120 (50%), 55 (22.9%) su bili suspektni slučajevi kod kojih je utvrđena epidemiološka povezanost, kod 40 klinički dijagnostikovanih serum nije uzet. Negativno je bilo 25 seruma. Komplikacije su utvrđene kod 57 (33.1%) obolelih i to kod 21 (36.8%) dijareja, 8 (14.05) je imalo pneumoniju, a kod 7 (12.3%) utvrđena malnutricija. Pre uvođenja vakcinacije 1971. godine, male boginje su bile bolest najmlađih. Od uvođenja vakcinacije izmenjena je struktura obolelih, smanjen je broj obolelih kod mlađih od 5 godina, a  povećan kod starijih od 15 godina. U prikazanoj epidemiji, najviše je bilo nevakcinisanih, a kod vakcinisanih, je prošlo više od 10 godina od vakcinacije. 

https://publisher.medfak.ni.ac.rs/AMM_1/amm-stari/2016-html/2016 2-broj/Abstrakt SRPSKI/Zoran Velickovic.pdf

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

The big # Saxony drama 

In Saxony, the incidence continues to rise sharply from a high level, in the past five days the plus averaged almost 60 points - per day.

The incidence is particularly high among the unvaccinated, for them the state investigation institute gave a value of 1389 on Friday.

For the fully vaccinated, however, an incidence of 73 was reported.

According to the requirements of the relevant Corona Protection Ordinance of the state, the "pre-warning level" currently applies in Saxony.

 

FENTLI8WYAY2X9C?format=jpg&name=large

crvena linija s kvadraticem - 7dnevna incidenca (broj zarazenih na 100000 stanovnika) za nevakcinisane (ili samo delimicno vakcinisane - njih nije puno)

braon linija- za vakcinisane

siva linija - ukupno

 

However, the state government itself expects that the so-called overload level will be reached by mid-November.

1 of 3 criteria - the occupancy of at least 1300 beds in normal hospital wards with Covid 19 patients - should be achieved in the short term.

FENYoa1X0AEQLm8?format=jpg&name=large

Reaching the other criteria - the incidence of hospitalization and the occupancy of intensive care beds - does not seem far off either.

With the overload level, a lockdown comes into effect.


 

Quote

 

Private gatherings in public or private spaces are only permitted while the overload level in accordance with Section 2 (5) is in effect

1. the members of a household, accompanied by the partner and by persons for whom there is a right of custody or access,

2. with another person.

 

 

Contact restrictions are imposed; in principle, members of a household are only allowed to meet one other person privately. And gatherings are limited to a maximum of 10 people.

 

 

 

ovde sef RKI objasnjava da ima kasnjenja u prijavljivanju inficiranih, tj. da brojka od 52826 zarazenih, koja je juce prijavljena, je 2 ili cak 3 puta veca. Potom objasnjava da je trenutno smrtnost 0,8% (znaci od ukupnog broja prijavljenih zarazenih njih  0,8% umre), sto znaci da ce od ovih 52826 njih bar 400 da sigurno umre. I da je za njih kasno, "prosao voz", tj. da se to ne moze spreciti. Sta se moze spreciti su nova zarazavanja i dodatni mrtvi.

 

Quote

Wieler on the strategic patient transfer with the cloverleaf model: "You see, the prognoses are super gloomy. They are really gloomy. We consider them to be quite resilient over the course of 10 days, they are all going up steeply [...]. There is an emergency in our country."

 

u drugom video govori o prognozi za narednih 10 dana po bolnicama: sve krive idu eksponencionalno navise. Rekao je da vec neke pacijente iz Bavarske prebacuju u bolnice u Italiju, a transport pacijenata uopste nije laka stvar (zbog sve skalamerije koja ide uz njih).

 

Quote

Wieler on the vaccination campaign: "I'll be very clear: It must now be the end of it that anyone [...] is not allowed to vaccinate any other professional group. We are in an emergency [...]. Every man who can vaccinate should vaccinate now. "

potom poziva sve zive (raznih "medicinskih" profesija), a koji mogu da vakcinisu,  da to i rade (i apotekari i lekari opste prakse, bez svadje ko bi trebalo a ko ne da vakcinise) jer treba brzo dati i buster i povakcinisati nevakcinisane,

 

Quote

Wieler on retirement and nursing homes: "It is naive to believe that these people can be protected when the incidence is high. That is not possible! [...] I ask you to forget these naive thoughts, we have to reduce the incidences. "

kaze da pri ovoliko visokim incidencama i vrednosti R za delta varijantu nema sanse da se sacuvaju npr. ljudi po domovima (osim da se bukvalno zakljucaju, sto ne dolazi u obzir zbog mnogih drugih negativnih efekata)

Quote

And finally, an accusatory list of what the politicians were aware of: "That is clear language, but after 21 months I simply can no longer bear the fact that what I am saying [...] and [. ..] many other colleagues. "

potom nabraja sta se vec odavno zna (ali se ignorisalo) - modelirali su sve jos u julu sta ce se desiti ako se sve previse brzo otvori (sto se i desilo). kaze da moraju barovi i klubovi da se zatvore jer su to hotspotovi. previse ima kontakata medju ljudima, ne moze se dozvoliti da nevakcinisani imaju isti pristup javnom zivotu kao vakcinisani (samo uz negativan test). kaze da su odavno znali da ce biti potrebna buster vakcina, samo sto nisu znali koliko dugo ce imunitet od prvog vakcinisanja da traje - trenutno vazi da imunitet pada posle 6 meseci.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Incredible, an embarrassment for the @bmj_latest . But the results of the study on the BionTech vaccine would have remained untouched anyway. It's a shame that militant anti-vaccination campaigners got a boost.

 

Two weeks ago, a report of issues with a Pfizer registration trial in the United States was circulated. It turns out that the real problem is arguably the report itself.

Link to comment
Share on other sites

debata u Nemackoj:

 

 

Maischberger (voditeljka) hits Markus Soeder (predsednik Vlade Bavarske)  with warnings from science that came months ago. He selects statements, including from Prof. Drosten, who recommended the booster vaccination for risk groups in August. What Söder forgets again: Due to the vaccination gaps, a nationwide booster campaign is necessary. If we had closed it, the situation would not be as catastrophic as it is now. For younger people, this is primarily about transmission protection.

 

ispod je citiran twit coveka koji se poziva na rad iz Izraela a koji pokazuje kako se smanjuje zarazenost po starosnim grupama u zavisnosti od pocetka davanja buster doze (dijagram)

 

 

Quote

The third vaccination dose (BNT) significantly reduces the risk of hospital treatment due to COVID-19 compared to people who have been vaccinated twice. This is shown by a current, very large study from Israel. #Booster https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)02249-2/fulltext

Furthermore, the introduction of the booster vaccination was followed by a significant decrease in the incidence in the respective age groups. Another indication that the #Booster vaccination has a containing effect on the infection process.

 

 

Quote

It also shows that, due to #Delta, the originally two-part vaccination scheme seems to be a three-part.

 

The global perspective should also not be forgotten. We are currently giving ourselves the third vaccination, while only 4.7% of low-income countries have received a first dose.

 

ovo sad je o naucnom metodu (o cemu se pre neki dan pisalo ovde na forumu) i interpretacijama u medijima:

 

Quote

And on the subject of "Science is constantly correcting itself". If new scientific findings are available (keyword delta) or the situation is different than expected (keyword vaccination rate), this must be taken into account.

THAT is called science.

Mr. Söder tries to assign blame or denies his own political responsibility.

I am repeating a sentence that is frequently quoted at the moment: “Science has delivered.” Politics should now do the same.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Amigo said:

Nije mi nikako jasno sta je to uslo u ljude, da vise veruju ludacima po internetu, nego zvanicnoj medicini.

Odgovor na ovo je manje više prost. Vrlo je jednostavno samo pogledati gde se "koči" sa vakcinacijom, koje su to države, koje su to da kažem klase društva i kakva jeo obrazovna struktura nevakcinisanih:

1. Dobar deo mladih ljudi više vremena provodi u virtuelanom nego u pravom životu, tamo gde oni žive se dešava eksplozija informacija od kojih je većina nažalost iz neadekvatnih izvora i uglavnom se radi o lažnim i neproverljivim informacijama. Treba dodati da su ovde i mediji, ali i pojedini medicinski radnici napravili grešku reklamirajući virus da nije opasan za mlade i decu, što će se ispostaviti kao delimično tačno.

2. Iz nekog razloga je pitanje virusa i vakcinacije postalo političko pitanje, pa što si više ka ekstremno desnom ili ekstremno levom, manje su šanse da ćeš se odlučiti za vakcinaciju (to je negde ona priča ako odeš suviše desno završićeš esktremno levo, i obrnuto)

3. Ljudi koji nisu dovoljno vodili računa o formalnom obrazovanju sada žele da te rupe popune, ali ih popunjavaju na pogrešnim mestima - biraju ono što je lako za čitanje i razumljivo,  a to je uglavnom ono pod 1.

4. Nepoverenje prema državi i državnim institucijama. Ovo je vidno u delovima sveta gde su trenutno ili su bili na vlasti strukture kojima u prvi plan nije bila demokratija, što se negde i poklapa sa pod 3 (videti pod Istočna Evropa)

5. Hiper produkcija vesti. Nemoguće je ukoliko ih jednostavno ne ignorišeš da razaznaš šta je istina šta laž, ovo važi i sve grupe gore navedene.

6. Širenje lažnih vesti i stvaranje paranoje (recimo 5G, Bil Gejts, "zlatna milijarda")

 

i tako dalje, i tako dalje.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, LjubavPremaMolu said:

Ma jasno je da je statistika na strani vakcine ali činjenica da je čovek preminuo od kovida iako je primio buster dozu će teško ubediti članove njegove porodice da je bolje vakcinisati se.

 

Koliko godina je imao čovek? Da li je imao pridružene bolesti-dijabetes npr? 

 

I koje vakcine je primio?

Link to comment
Share on other sites

Jedna zanimljiva cinjenica, koju do sad nismo pominjali, a vezano za covid propusnice - posto vidimo da ima slucajeva da se i kompletno vakcinisani zaraze, Holandjani sad postavljaju pitanje kako "suspendovati" covid propusnice za takve, u periodu dok su zarazeni, jer ocito da uz postojeci covid pass oni prakticno mogu da se krecu slobodno:

 

"Parlament želi da vakcinisani ljudi, koji se zaraze koronavirusom, izgube covid propusnicu tokom perioda koji moraju da se izoluju. Većina u parlamentu podržala je predlog koji poziva vladu da ažurira svoju aplikaciju CoronaCheck u tom smislu, prenosi RTL Nieuvs.

Covid propusnica, koja se obično prikazuje kao QR kod u aplikaciji CoronaCheck, pokazuje da je neko vakcinisan, nedavno oporavljen od infekcije koronavirusom ili negativan na testu na Covid-19. Trenutno, ljudi koji su dobili QR kod za vakcinaciju i dalje ga mogu koristiti za odlazak u restorane ili događaje, na primer, čak i ako su  pozitivni na korona virus. Tamo mogu zaraziti druge. Parlament to želi da spreči."

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alpaka Bereta Sida said:

Upravo gledam kako nasi ljudi u Austriji koji su zavrsili medicinu, stomatologiju, molekularnu biologiju i slicno hladno propagiraju teoriju da je korona zavjera i eksperiment na covjecanstvu, kako vakcine ne djeluju i kako mediji i medicinski radnici namjerno laziraju brojke umrlih. Stravicno. 

Znaš da sam razmišljao da li da stavim  - tužno ili ha-ha, pošto je ovo negde između komedije i tragedije.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...