Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, koca popovic said:

Ma brate razumijem te. Ne znam sta je razlog tvog koristenja diklofenaka. Nikakav problem da ga koristis akutno. Opasno je koriscenje na duzi period. Poznato mi je zato sto sam imao sam velikih problema sa lijekovima.

Diskus hernija, od traume (ređi uzrok) Pričao sam ljudima i ovde nisam mogao da zamislim da tako može da boli. Taj dan sam se dovezao sa Kosmaja u III brzini krajnje štedljivo menjao brzine. neverovatno iskustvo. Mesec dana sam hodao, pa onako, sa promenljivim rezultatom.

Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

Diskus hernija, od traume (ređi uzrok) Pričao sam ljudima i ovde nisam mogao da zamislim da tako može da boli. Taj dan sam se dovezao sa Kosmaja u III brzini krajnje štedljivo menjao brzine. neverovatno iskustvo. Mesec dana sam hodao, pa onako, sa promenljivim rezultatom.

Urose ne zelim da te plasim, nego razmjenjujemo saznanja. Imam kolegu sto je imao te probleme, koristio mnogo(nenormalno mnogo) tablete za bolove. Covjek je zavrsio sa transplatcijom jetre. I da dodam imao je srece. Ziv je.🙂

6 hours ago, Sunshine State said:

Evo sedim i razmisljam da li mi je pametno da odem i uzmem Modernu kao booster, nakon dva Pfizera

 

U US sam, mogu da odem da se vakcinisem, njima bi to bilo kao da dobijam prvu dozu (jer se nisam ovde vakcinisala do sad), a meni bi to, ustvari, bio booster. Naravno, treba posle da upisem u Nemackoj da sam dobila i ovu.

 

Nisam pametna..... Imam dosta antitela (provereno u septembru), mozda bolje da pricekam jos koji mesec....oh, prokleta mogucnost izbora (.....mora da postoji 😄 )

Naravno, uzeces booster.🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, koca popovic said:

Urose ne zelim da te plasim, nego razmjenjujemo saznanja. Imam kolegu sto je imao te probleme, koristio mnogo(nenormalno mnogo) tablete za bolove. Covjek je zavrsio sa transplatcijom jetre. I da dodam imao je srece. Ziv je.🙂

Znam, imam primer i ja u okruženju. Navuku se ljudi na najprostije analgetike, pa im bude malo, pa sve jače, i tako to je taj put. Doduše malo sam kasno krenuo u avanturu sa analgeticima. Ovaj diskus moraće da se rešava, nevolja da se poklopio sa koronom, hajd sad šta da radim nemam ni ja pojma još.
Svakako sam u dobrim rukama, šta lekar odluči tako će i biti. Ako mora i ta operacija neka bude. Samo da ponesem laptop da mogu da radim i odande 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ControlFreak said:


Zorane, ja sam mladja od 65 i primila sam booster pre zvaničnog datuma i pre isteka 6 meseci od druge. Pitala sam da li mogu jer je suprug pripadao kategoriji onih koji mogu, a ja živim s njim. Takodje smo putovali i bili smo zabrinuti. Rekli su neće me odbiti ako zahtevam. U to vreme su dozvoljavali samo istu kao i prve dve. Da sam imala izbora, izabrala bih Modernu za booster nakon Pfizera. Znajući da ću biti više izložena zarazi zbog putovanja, a i nakon što sam videla i vidim ponašanje ovde, smatram da sam pravilno postupila. Taj booster mi je puno značio psihički.

I ja razmisljala da li moze, mislim sad ce nekih 6 meseci (podsetih sad sebe da nisam platila neki racun kad sam proverila datum:classic_smile:).

Znaci moze na zahtev? bolje ja da proverim ovde

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, erwin said:

 

 

Samo da priupitam - kakvu terapiju? Vitamin C i D, zink, antibiotik, itd....?

 

Koliko nas je po belom svetu prelezalo covid bez lekara, covid ambulanti i antibiotika?

 

Dosadna sam, ponavljam se, ali ne razumem zasto svi pozitivni u Srbiji ocekuju da dobiju "terapiju" za covid?

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Samo da priupitam - kakvu terapiju? Vitamin C i D, zink, antibiotik, itd....?

 

Koliko nas je po belom svetu prelezalo covid bez lekara, covid ambulanti i antibiotika?

 

Dosadna sam, ponavljam se, ali ne razumem zasto svi pozitivni u Srbiji ocekuju da dobiju "terapiju" za covid?

 

Zato što niko stručan nije, kao prvo, napravio standardizovan protokol lečenja, a onda izašao pred narod i rekao - ljudi, leka nema, ostanite kući 10ak dana, pijte što više tečnosti i vitamine, antibiotici ne deluju, ništa ne deluje, mora da prođe samo od sebe. Ako vam se stanje pogorša, znači otežano disanje, nemogućnost dolaska do daha, jak kašalj, bolovi u grudima i sl, onda se javite lekaru.

 

Ovako, em prepunjuju ambulante, em bolnice, izlažu sebe nepotrebno virusu, a i druge, troše resurse ionako osakaćenog zdravstva, a zašto? Da se ne bi reklo da ne rade ništa, pa stvaraju privid pomoći tim bespotrebnim antibioticima, faviripavirima, aspirinima, xareltom, besomučnim laboratorijama, rentgenima i kontrolama...? Ne znam, nisam pametan, možda i ja grešim, ali me užasno sve to nervira.

 

  • Like 10
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Vec je bilo zloupotrebe jer su svi maksimalno koristili 2 meseca koliko su  mogli da budu na bolovanju bez komisije, iako se oporave ranije. A mnogima je to bilo placeno 100%.

 

Jedini razlog zasto sam isao u covid ambulantu je zbog otvaranja bolovanja i zato sto privatne laboratije ne rade pcr. A privatne ne rade pcr da drzava ne bi ostala bez 9000 rsd.

 

Inace generalno je u istocnoevropskim zemljama hospitalizacija daleko veca nego na zapadu. Sto zbog protokola lecenja, sto zbog losijeg zdravstvenog stanja istocnoevropske populacije.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, djura.net said:

Jednostavno, ne postoji nacin, jer se testovi u privatnim laboratorijama ne priznaju, da se otvori/zatvori bolovanje bez da se prodje kroz 'tretman' kovid ambulante. A testiranja u automobilima nikad nisu ni bili opcija.

 

Pa i o tome pricamo, kako tu nista ne moze normalno, jednostavno...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Stop covid propusnicama. 


U pravu si. One su glupost.

Za to treba uredba u zakonu.
Nema odlaska na posao (suspenzija, recimo privremena, 2-3 nedelje do vakcinacije, ili trajna ako se ne vakciniše), nema škole, nema izlaska među ljude (ne posle 22 nego 00-25) nema prijema u bolnicu za (neopravdano tj. neuslovljeno nekim drugim medicinskim stanjem) nevakcinisane, (alternativno 3 PCR testa nedeljno o svim trošku) i kraj priče.

Sve ostalo je šminkanje leša (i obilno proizvođenje istih, leševa).

Sent from my phone using their app

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Je li bio ovaj rad iz Izraela?

 

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.08.24.21262415v1.full.pdf

Quote

We conducted a retrospective observational study comparing three groups:

(1)SARS-CoV-2-naïve individuals who received a two-dose regimen of the BioNTech/Pfizer  mRNA BNT162b2 vaccine,

(2)previously infected individuals who have not been vaccinated, and

(3)previously infected and single dose vaccinated individuals.

...

we evaluated four outcomes: SARS-CoV-2 infection, symptomatic disease, COVID-19-related hospitalization and death.

 

The follow-up period of June 1 to August 14, 2021, when the Delta variant was dominant in Israel.

 

 

Quote

SARS-CoV-2-naïve vaccinees had a 13.06-fold (95% CI, 8.08 to 21.11) increased risk for breakthrough infection with the Delta variant compared to those previously infected, when the first event (infection or vaccination) occurred during January and February of 2021. The increased risk was significant (P<0.001) for symptomatic disease as well.

 

 

Quote

When allowing the infection to occur at any time before vaccination (from March 2020 to February 2021), evidence of waning natural immunity was demonstrated, though SARS-CoV-2 naïve vaccinees had a 5.96-fold (95% CI, 4.85 to 7.33) increased risk for breakthrough infection and a 7.13-fold (95% CI, 5.51 to 9.21) increased risk for symptomatic disease.

SARS-CoV-2-naïve vaccinees were also at a greater risk for COVID-19-related-hospitalizations compared to those that were
previously infected.

 

Quote

This study demonstrated that natural immunity confers longer lasting and stronger protection against infection, symptomatic disease and hospitalization caused by the Delta variant of SARS-CoV-2, compared to the BNT162b2 two-dose vaccine-induced
immunity. Individuals who were both previously infected with SARS-CoV-2 and given a single dose of the vaccine gained additional protection against the Delta variant.

u studiji analizirano:

1) 673676 ljudi koji su bili vakcinisani, a prethodno nisu bili inficirani

2) 62883 ljudi koji su prethodno bili inficirani, a nisu vakcinisani

3) 42099 ljudi koji su prethodno bili inficirani, a potom vakcinisani 1 dozom Fajzera

 

poredjenje 1) i 2) s istovremenim ili infekcijama ili vakcinacijama - ispitano po 16215 osoba

 

zarazilo se 257, od toga je 238 bilo vakcinisanih (1), a 19 prethodno inficiranih (2) - reinfekcija

=> 13,06x veci rizik infekcije za vakcinisane (u odnosu na prethodno inficirane)

od 199 simptomaticnih - 191 su bili vakcinisani (1), 8 prethodno inficirani (2) - reinfekcija

=> 27,02x veci rizik za simptomaticni tok bolesti za vakcinisane (u odnosu na prethodno inficirane)

9 je hospitalizovano - 8 vakcinisanih (1) i 1 prethodno inficirani (2), za >60g bitno raste rizik.

nije bilo mrtvih

 

ako ja dobro citam prilozenu tabelu, ovi vakcinisani su imali malcice vise pridruzenih bolesti (mada kazu da nisu uocili da je ovo statisticki bitno).

 

 

poredjenje 1) i 2) gde se vreme od infekcije i vreme od vakcinacije ne poklapaju (ima slucajeva gde je od inficiranja proslo mnogo vise vremena nego sto je postojala mogucnost da se iko vakcinise - pre pojave vaakcine)  - ispitano po 46035 osoba

 

zarazilo se 748, od toga je 640 bilo vakcinisanih (1), a 108 prethodno inficiranih (2) - reinfekcija

=> 5,96x veci rizik infekcije za vakcinisane (u odnosu na prethodno inficirane)

od 552 simptomaticnih - 484 su bili vakcinisani (1), 68 prethodno inficirani (2) - reinfekcija

=> 7,13x veci rizik za simptomaticni tok bolesti za vakcinisane (u odnosu na prethodno inficirane)

25 je hospitalizovano - 21 vakcinisanih (1) i 4 prethodno inficirani (2)

=> 6,7x veci rizik za hospitalizaciju za vakcinisane (u odnosu na prethodno inficirane), za >60g bitno raste rizik.

nije bilo mrtvih

 

 

poredjenje 2) i 3)  - prethodno inficirani vs. inficirani+vakcinisani (1 doza) - ispitano po 14029 osoba

 

zarazilo se 57, od toga je 37 bilo prethodno inficiranih (2), a 20 prethodno inficiranih+ vakcinisanih 1 dozom (3) 

=> 1,89x veci rizik infekcije za prethodno inficirane (u odnosu na prethodno inficirane+vakcinisane), tj. 0,53x manji rizik za prethodno inficirane+vakcinisane

od 39 simptomaticnih - 23 su bili prethodno inficirani (2), 16 prethodno inficirani + vakcinisanih 1 dozom (3)

=> 1,54x veci rizik infekcije za prethodno inficirane (u odnosu na prethodno inficirane+vakcinisane), tj. 0,65x manji rizik za prethodno inficirane+vakcinisane

1 osoba je hospitalizovana -  prethodno inficirana (2)

nije bilo mrtvih

 

Quote

The advantageous protection afforded by natural immunity that this analysis demonstrates could be explained by the more extensive immune response to the SARS-CoV-2 proteins than that generated by the anti-spike protein immune activation conferred by the vaccine. However, as a correlate of protection is yet to be proven, including the role of B-Cell and T-cell immunity, this remains a hypothesis.

 

znaci @Eddard i @Sunshine State (i jos neki) imaju najboji imunitet.

 

 

P.S. ovi "bolji rezultati" kod ljudi  koji su bili  inficirani uopste ne znaci da sad svi treba da krenu da se zarazavaju umesto da primaju vakcinu (cisto da napomenem, da me ne proglase neki antivaxerom). naprotiv. uvek je bolje (bilo kojom) vakcinom stvoriti (bilo kakav) imunitet nego se izlagati riziku i bez ikakvog imuniteta imati "bliski susret trece vrste" s virusom (jer niko ne zna sta mu je "zapisano " u DNK sto se tice corone i na sta taj "susret" moze izaci). bilo je par forumasa koji su pisali da su se vakcinisali, a onda se "u malim dozama" eventualno izlagali virusu, sto bi mozda bila optimalna opcija.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...