Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

30 minutes ago, Sunshine State said:

Ovo je jako bitno - kako vi da donesete "informed decision" ako nemate sve informacije?

 

Ne govorim o slučaju forumskog kolege, već uopšte: mnogi disciplinovani ljudi koji nisu antivakseri slušaju lekara bez pogovora i ne preispituju lekarske odluke jer smatraju da je lekar stručno lice koje zna svoj posao. OK, u ovom slučaju je čovek pitao za savet na forumu, ali generalno gledano, ne može se očekivati da pacijent na brzinu završi medicinu i da sam sebi prepisuje terapiju, odnosno da kompetentno proceni da li će primiti vakcinu. Isto tako, teško je laiku da proceni koliko lekar zna svoj posao i koliko je upućen u savremene tokove, a retki su oni koji preisputuju odluke lekara koji se dobro pokazao i u koga imaju poverenja.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

generalno gledano, ne može se očekivati da pacijent na brzinu završi medicinu i da sam sebi prepisuje terapiju, odnosno da kompetentno proceni da li će primiti vakcinu. Isto tako, teško je laiku da proceni koliko lekar zna svoj posao i koliko je upućen u savremene tokove, a retki su oni koji preisputuju odluke lekara koji se dobro pokazao i u koga imaju poverenja.

 

I upravo zbog ovoga cu krivicu svaliti na neodgovorne i nesavesne lekare. Pazi, cak i meni, koji sam se vakcinisao a i opet cu (cim prodje odredjeni period nakon prelezanog kovida, a videcemo kakve su preporuke za trecu dozu), nije bas prijatno kad cujem neke lekare kako se zustro protive vakcinaciji, narocito mladih, narocito u svetlu ostvarivanja potomstva. Ne mogu da kazem da me to ne strecne, iako sam sasvim svestan da posle skoro godinu dana i nekoliko milijardi doza ta prica nikako ne pije vodu. Nekad imam utisak da o vakcinaciji znam mnogo vise od tih lekara. Mene pokolebati sigurno nece, ali ko zna koliko ljudi je iz najbolje namere donelo pogresnu odluku misleci da je to ona prava, samo zato sto im je doktor, neko ko je za njih autoritet, rekao da "ne moraju sad" ili da "sacekaju jos malo". Ne mogu te ljude da krivim, iako mi ih je zao.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

U tom svetlu, da podelim i nešto lično… moja supruga je, par meseci posle preležanog covida imala spontani u ranoj trudnoći… da, palo nam je na pamet da je možda zbog covida, iako realno ne postoji objašnjenje kako i ne verujemo u to, ali u takvim situacijama svašta padne na pamet. Par nedelja posle toga se bez pogovora vakcinisala, kao i ja. Dva meseca posle vakcinacije opet prošla kroz istu priču. Da, palo nam je i ovaj put na pamet - e da nije možda zbog… uprkos tome je htela sad kad smo bili u Srbiji da primi još jednu vakcinu i primiće je opet ako zatreba… iako i dalje ne znamo zbog čega je, a najverovatnije je jednostavno zbog toga što smo matori (Occam’s razor), na kraju nismo podlegli iracionalnom… jer smo razumni ljudi, koji imaju pojma o medicini, iako de facto ne znaju sve. Pa čak i kad bi se pokazalo da jeste od covida, opet bi se vakcinisali i svakome preporučili isto. 

  • Love 10
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

Verujem da je vecina danas videla vest da je mlada zubarka, 27 godina, umrla za manje od nedelju dana od covida - nije bila vakcinisana, jer je razmisljala o trudnoci 😞

 

 

Prica koja je dosla do mene, od ljudi koji poznaju porodicu, jeste da je pravljena veridba sa zvanicama. 

Sad, da li se tada zarazila, kakav je tacan tajming bio - nisam siguran, ali vidim da i novinari pominju veridbu "prethodnog meseca" sto moze biti i pre 15ak dana pre nesretne smrti, tako da nije iskljuceno da jeste. 

 

--

@Eddard zao mi je sto ste imali takav slucaj 😞 ne bih to povezivao sa koronom jer vidim da ima slucajeva gde su bebe i prevremeno radjane i nista im nije bilo a trudnice nazalost podlegle koroni. Ne znam u kojoj ste nedelji bili ali mozda sledeci put cim je moguce uradite prenatalne testove, svakako verujem da znas za njih. U danasnje vreme i kakvi su nam zivoti i sve kasnije decu pravimo, ovo bi trebala postati standardna praksa. 

 

--

Ljudi, cuvajte se, sta drugo da se kaze? Ako ne cuvamo sami sebe, nece nas ni doktori spasiti. 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

 

I upravo zbog ovoga cu krivicu svaliti na neodgovorne i nesavesne lekare. Pazi, cak i meni, koji sam se vakcinisao a i opet cu (cim prodje odredjeni period nakon prelezanog kovida, a videcemo kakve su preporuke za trecu dozu), nije bas prijatno kad cujem neke lekare kako se zustro protive vakcinaciji, narocito mladih, narocito u svetlu ostvarivanja potomstva. Ne mogu da kazem da me to ne strecne, iako sam sasvim svestan da posle skoro godinu dana i nekoliko milijardi doza ta prica nikako ne pije vodu. Nekad imam utisak da o vakcinaciji znam mnogo vise od tih lekara. Mene pokolebati sigurno nece, ali ko zna koliko ljudi je iz najbolje namere donelo pogresnu odluku misleci da je to ona prava, samo zato sto im je doktor, neko ko je za njih autoritet, rekao da "ne moraju sad" ili da "sacekaju jos malo". Ne mogu te ljude da krivim, iako mi ih je zao.

Da dodam još kakofoniju oko izbora vakcina + mešanja vakcina i termina za primanje, iskreno to bi i boljeg obaveštenog od mene sludelo. Imamo Šeklera koji se kune u mešanje vakcine, imamo lekare pa i WHO koji insistiraju da bude ista vakcina, a i mi samo biramo koju da primimo, a realno biramo je na osnovu marketinčkih ili nedajbože političkih preferencija što je glupo na kvadrat.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, urosg3 said:

Da dodam još kakofoniju oko izbora vakcina + mešanja vakcina i termina za primanje, iskreno to bi i boljeg obaveštenog od mene sludelo. Imamo Šeklera koji se kune u mešanje vakcine, imamo lekare pa i WHO koji insistiraju da bude ista vakcina, a i mi samo biramo koju da primimo, a realno biramo je na osnovu marketinčkih ili nedajbože političkih preferencija što je glupo na kvadrat.

 

To biranje vakcina je ubedljivo najgora i najbesmislenija stvar u celoj prici - ja ne znam ni ko je napravio vakcine koje je primila moja dvogodisnja cerka, niti kog su tipa; niti sam guglao, niti sam citao. Nego kod nas sve mora da se svede na populizam.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Prijatelj Mitar said:

 

To biranje vakcina je ubedljivo najgora i najbesmislenija stvar u celoj prici - ja ne znam ni ko je napravio vakcine koje je primila moja dvogodisnja cerka, niti kog su tipa; niti sam guglao, niti sam citao. Nego kod nas sve mora da se svede na populizam.

 

Pa da nit me neko pitao nit` me briga koji je proizvođač, Torlak ili Alkaloid, Pliva ili ko god...
Bilo je nešto se kao kroz maglu sećam za Stariju Princezu neka priča ili da primi neku Torlak III doze ili neku uvoznu koja je bila jedna doza, pa mi kao dokazani konformisti kupili joj tu sa jednom dozom al da me ubiješ ne mogu se setim za šta beše.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

 

Ovo je jako bitno - kako vi da donesete "informed decision" ako nemate sve informacije?

 

Mislim, taj lekar mora da zna razlog zasto ne preporucuje, ne moze to da bude u fazonu:"Ne znam sta je, al' to nije!" Ako mu vec verujete, zasto ne insistirate da vam objasni zasto je bolje da se ne vakcinise, nego da se vakcinise?

 

Razlog zasto sam dosadna i pitam, je taj sto je meni muz "doneo" virus prosle godine, kad je jos uvek u opticaju bio manje infektivni originalni soj.

Ovo sad, sanse da se ne zarazis su minimalne, osim ako konstantno ne nosis KN95, ne druzis se s ljudima, ne ides u guzvu,....

Na tebi je ogromna odgovornost sad da joj ne preneses - sorry sto dodajem na tvoj stres, ali je tako. Ne mozes se ljutiti na druga sto je izasao napolje nakon prelezane korone, i to s maskom, samo zato sto se ti plasis za svoju zenu.

Cuvajte se i svako dobro!

 

Verujem da je vecina danas videla vest da je mlada zubarka, 27 godina, umrla za manje od nedelju dana od covida - nije bila vakcinisana, jer je razmisljala o trudnoci 😞

 

 

Ide uskoro na pregled pa ce ga pitati. Ma ne ljutim se ja na njega, nego mislim da ne bi trebali izlaziti dok se ne dobije negativan test.

 

Ma ja bas minimalno idem inace napolje. Ne izlazim, ne pijem vec godnu dana zbog trudnoce tj zaceca pa zbog neke tragediju oko druga...sve sam to tesko podneo pa mi nije do izlazaka i slavlja,sad isto...

 

Ako sve bude ok, u Avgustu sebi dajem dva meseca i idemo da na putvanje Evropom kolima ako bebica bude mogla...tri godine nisam bio nigde, tj od St Petersburga za NG pre korone, bice 2 ipo godine eto..

 

Nije mi svakako svejedno, ali smo se bas namucili da dodjemo do trudnoce i puno je ljudi po tim klinikama..svakako hvala na savetu,videcu da nam kaze zbog cega..

Edited by Devil In My Pants
  • Like 2
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

 

Ako sve bude ok, u Avgustu sebi dajem dva meseca i idemo da na putvanje Evropom kolima ako bebica bude mogla...tri godine nisam bio nigde, tj od St Petersburga za NG pre korone, bice 2 ipo godine eto..

 

Mislim ne bih da tu rušim sneška, ali bebac ispod godinu dana i dugo putovanje kolima... Ono nije nemoguće ali je baš teško.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

 

To biranje vakcina je ubedljivo najgora i najbesmislenija stvar u celoj prici - ja ne znam ni ko je napravio vakcine koje je primila moja dvogodisnja cerka, niti kog su tipa; niti sam guglao, niti sam citao. Nego kod nas sve mora da se svede na populizam.

 

 

Tačno je da ima populizma, ali realno gledano, mi smo imali sreće jer je kupljeno dovoljno vakcina i što je bar u ovom slučaju politika sedenja na više stolica pomogla u tome. Ukoliko već postoje podaci o efikasnosti, onaj koga zanima može bar da odabere vakcinu prema tome. Doduše, i tu bi trebalo da pomogne lekar koji je adekvatno informisan.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa da nit me neko pitao nit` me briga koji je proizvođač, Torlak ili Alkaloid, Pliva ili ko god...
Bilo je nešto se kao kroz maglu sećam za Stariju Princezu neka priča ili da primi neku Torlak III doze ili neku uvoznu koja je bila jedna doza, pa mi kao dokazani konformisti kupili joj tu sa jednom dozom al da me ubiješ ne mogu se setim za šta beše.
 
Već sam pominjao ovde u raspravi sa helenom, pre 15ak I više godina je umesto torlakovih nekoliko vakcina za 5 bolesti (u 3 inekcije koje su se davale nešto u par dana), mogla da se da (prethodno da se kupi u privatnoj apoteci) uvozna Pentaxim vakcina, kombinacija svega toga u jednoj inekciji.
Realno, komfornije i za decu i za roditelje.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, shonke said:

Već sam pominjao ovde u raspravi sa helenom, pre 15ak I više godina je umesto torlakovih nekoliko vakcina za 5 bolesti (u 3 inekcije koje su se davale nešto u par dana), mogla da se da (prethodno da se kupi u privatnoj apoteci) uvozna Pentaxim vakcina, kombinacija svega toga u jednoj inekciji.
Realno, komfornije i za decu i za roditelje.

Tako je to je ta epizoda. Mislim da je to jedini put pre ovog pomodarstva da sam birao koju će vakcinu da primi dete. Sve  ostalo je bilo po PeeS-u

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, urosg3 said:

Tako je to je ta epizoda. Mislim da je to jedini put pre ovog pomodarstva da sam birao koju će vakcinu da primi dete. Sve  ostalo je bilo po PeeS-u

 

Mi smo tako birali za pneumokoknu. Bilo je verzija koje stite od valjda 8, 11 i 13 sojeva. Mi uzeli francusku, prevnar 13, ja na brzinu izguglao i isto tako gledao da pokrije sto vise.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ako sve bude ok, u Avgustu sebi dajem dva meseca i idemo da na putvanje Evropom kolima ako bebica bude mogla...tri godine nisam bio nigde, tj od St Petersburga za NG pre korone, bice 2 ipo godine eto..

 

 

42 minutes ago, urosg3 said:

Mislim ne bih da tu rušim sneška, ali bebac ispod godinu dana i dugo putovanje kolima... Ono nije nemoguće ali je baš teško.

 

Izvinjavam se za offtopic ali moguce je, samo nemoj bas kolima. 

 

Takodje, drug je imao puno problema sa svojom cerkom, dok je bila bebica, koja kako krene da se vozi u kolima, povraca. Tako da isprobaj prvo malo duze relacije po Srbiji pre nego sto se upustis na put preko grane.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:


Well, exactly! Ni iz čega, već samo iz antivaxxxerske NiJe dOvOljNo iSpItANa mantre.

Ima i neko pozivanje, podseti me de, na nalidomid valjda krajem šezdesetih i početak sedamdesetih kada su neke trudnice imale problema sa tim lekom, i da je prepisivanje valjda obustavljena. Ja sam bio klinac ali sećam se da je postojala ta priča i da se dešavalo da plod ne bude ok isključivo kao posledica korišćenja uredno prepisanog leka od lekara.
Naravno da je neuporedivo sa današnjim razvojem nauke, ali postoji kao sećanje i primer iz relativno skore prošlosti. Od tog presedana postoji konsenzus da za drugo stanje važe drugi aršini.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Devil In My Pants said:

Nisu dali neki razlog, ajde tasta manje vise..nebitna je u odluci, ali ne mogu protiv izabranog lekara koji je stvarno 101% uz nas i to bez mita i korupcije.

 

Juce nprsrtnem drugaricu,pozdravimo se, reko gde ti muz..kaze evo sad ce doci...ima koronu, ali proslo 10dana, oseca se dobro i nosi masku...bice bas tesko. Ljudi nisu savesni ovde..drzavu boli qrac da bude drzava i tako.

 

Tri meseca je dug period, bas dug..za ovo bar sto treba izbeci i da dodje porodjaj. Probacemo opet da se konsultujem sa doktorom ali sumnjam u promenu stava jer verujem da ga je promenio da bi javio....sta god da uradima dodje do neko sranja..najebali smo sto se tice odluke koje smo doneli ili nismo..

Razumem za poverenje ali na kraju krajeva, odgovornost je ipak vaša. Neće doktor ispaštati ako ti supruga fasuje koronu nego vi. Ako je doktor stvarno dobar i imate sjajan odnos, trebao bi strpljivo da vas sasluša i da ima razumevanja za vaša pitanja. I naravno da vam lepo objasni razloge i rizike oba izbora - pogotovo posle ovih vesti za sve trudnice i porodilje koje su umrle, i saveta od raznih svetskih organizacija koje su suprotne od njegovih.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darko said:

Razumem za poverenje ali na kraju krajeva, odgovornost je ipak vaša. Neće doktor ispaštati ako ti supruga fasuje koronu nego vi. Ako je doktor stvarno dobar i imate sjajan odnos, trebao bi strpljivo da vas sasluša i da ima razumevanja za vaša pitanja. I naravno da vam lepo objasni razloge i rizike oba izbora - pogotovo posle ovih vesti za sve trudnice i porodilje koje su umrle, i saveta od raznih svetskih organizacija koje su suprotne od njegovih.

 

....i da kaze da bi bilo pametno konsultovati i epidemiologa, imunologa, etc, jer je problem kompleksniji

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Talidomid - talidomidska katastrofa.

 

Da, naravno da se lekovi na trudnicama ili ne ispituju, ako se pokaže da su na životinjama imali efekte na plod, ili se ispituju tek u kasnijim fazama i naravno da je kod te grupe oprez najveći. Ali, iz iskustva se zna da vakcine koje nisu od živog, oslabljenog virusa, mogu bezbedno da se daju trudnicama jer ne postoji nikakva opasnost od ubrizgane supstance za plod. Kod živih vakcina, ta opasnost teoretski postoji. mRNA vakcine su najsavršeniji oblik mrtve vakcine do sada i ne postoji nijedan mehanizam kojim bi taj mRNA mogao da našteti plodu. Eventualno da diskutujemo o tome da li će imunski odgovor na vakcinu oštetiti plod, ali ne vidim kako. Šta više, antitela štite i plod od samog virusa.

Edited by Eddard
  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, urosg3 said:

Ima i neko pozivanje, podseti me de, na nalidomid valjda krajem šezdesetih i početak sedamdesetih kada su neke trudnice imale problema sa tim lekom, i da je prepisivanje valjda obustavljena. Ja sam bio klinac ali sećam se da je postojala ta priča i da se dešavalo da plod ne bude ok isključivo kao posledica korišćenja uredno prepisanog leka od lekara.
Naravno da je neuporedivo sa današnjim razvojem nauke, ali postoji kao sećanje i primer iz relativno skore prošlosti. Od tog presedana postoji konsenzus da za drugo stanje važe drugi aršini.

 

U pitanju je talidomid, lek koji je doveo do novih regulacija pri klinickim ispitivanjima leka

 

Kao i uvek u medicini, polazi se od principa "Primum non nocere" (first, do no harm) i od benefit/risk procene

 

Vakcina, u drugom/trecem trimestru, tesko da moze nesto "genetski" da ucini bebi. Za majku, osim neke rekacije na vakcinu (koju vecina ljudi ima), ne bi trebalo da postoji neka opasnost, inace bi se do sad vec culo/objavilo

 

@Eddard ne prepisuj i ne citaj mi misli 😄

Edited by Sunshine State
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Eddard said:


Well, exactly! Ni iz čega, već samo iz antivaxxxerske NiJe dOvOljNo iSpItANa mantre.

 

Pretpostavio sam da je to u pitanju, ali reko'o bolje da pitam.

 

@urosg3ma bilo je svega i svačega, ja sam kao klinac pio neki lek od koga su mi trajno požuteli zubi :05:. Nije bio ni ne znam kako specifičan, neki od onih lekova tipa Bactrim. E sad, u ovoj situaciji i sa ovakvom bolešću da trudnica ne primi vakcinu i rizikuje sa kovidom, meni je to malo hevi, posebno kada se uzmu u obzir ove horor priče koje slušamo u poslednje vreme.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, implant said:

 

Pretpostavio sam da je to u pitanju, ali reko'o bolje da pitam.

 

@urosg3ma bilo je svega i svačega, ja sam kao klinac pio neki lek od koga su mi trajno požuteli zubi :05:. Nije bio ni ne znam kako specifičan, neki od onih lekova tipa Bactrim. E sad, u ovoj situaciji i sa ovakvom bolešću da trudnica ne primi vakcinu i rizikuje sa kovidom, meni je to malo hevi, posebno kada se uzmu u obzir ove horor priče koje slušamo u poslednje vreme.

 

Tetraciklin

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Eddard said:

Talidomid - talidomidska katastrofa.

 

Da, naravno da se lekovi na trudnicama ili ne ispituju, ako se pokaže da su na životinjama imali efekte na plod, ili se ispituju tek u kasnijim fazama i naravno da je kod te grupe oprez najveći. Ali, iz iskustva se zna da vakcine koje nisu od živog, oslabljenog virusa, mogu bezbedno da se daju trudnicama jer ne postoji nikakva opasnost od ubrizgane supstance za plod. Kod živih vakcina, ta opasnost teoretski postoji. mRNA vakcine su najsavršeniji oblik mrtve vakcine do sada i ne postoji nijedan mehanizam kojim bi taj mRNA mogao da našteti plodu. Eventualno da diskutujemo o tome da li će imunski odgovor na vakcinu oštetiti plod, ali ne vidim kako. Šta više, antitela štite i plod od samog virusa.

 

Da li je u osnovi te priča ono čuveno lupetanje da neke vakcine izazivaju autizam? Princip mi deluje isto: deca primila vakcinu, pa postala autistična, ali mi logika deluje šuplje. To je isto kao kad bih rekao da boravak na plaži duži od dva sata ili kesica čipsa izazivaju konjunktivitis jer su dva obolela jela čips na plaži. Doduše, tu se možda može ubaciti u igru i klasična zatucanost. Čitao sam da su mnogi studenti odbili da se vakcinišu jer to navodno izaziva sterilitet, pa pretpostavljam da isto važi i za nevakcinisanje trudnica. Veća je šansa da nas zgazi auto ili da nam padne krov na glavu, ali niko zato ne živi u šatoru i ne izbegava da pređe ulicu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala @Kooineeperkmislio sam vise tipa sta znam 4 dana Bolonja, pa malo FRA 5 dana, Spanija Anadaluzija, Baskija, onda tamo do Belgije pa sta zakacima....ako tako nesto ne odem poludecu bukvalno....sad sam vec polu. Al videcemo kako to sve ide u prvih 5-6 meseci, znam da nije sjajno, ali jbga...

 

Sto se tice vakcine, nisam antivakser,stavise ja sam se vakcnisao i zena ce mi se porodi sigurno, ali Bjelica je npr jedan od najpoznatijih nasih doktora u ovoj oblasti, zavrsio je i doktorat iz psihologije...deluje bas samuvereno, relativno je mlad i karijerista...zato mi je to sve cudno. Vakcnisala se i tasya npr, ali manje vise ona je nebitna.

 

Jbga, kampovanje kuci i to je to..ali svakako @Eddard nije to bas krenulo od antivaksera jer i neki doktori ocigledno predlazu to..o AV suvisno i pisati...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...