Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

U Nemackoj su oni koji su u kontaktu s trudnicama (2 kontakta) bili u 2. prioritetnoj grupi za vakcinisanje, odmah iza najstarijih i onih koji rade direktno u kontaktu s (covid) pacijentima i neguju starije i hendikepirane. Znaci, bili su zajedno u grupi s najugrozenijima (oni izmedju 70-79 godina, bolesni od raka, dementni itd.). Ta grupa je kod nas dosla na red za vakcinisanje tek u kasno prolece. Trudnice nisu bile nabrojane u prioritetnim grupama (znaci oni koji su najugrozeniji sto zbog starosti, bolesti ili zanimanja), ali cim je bilo zavrseno s vakcinisanjem prioritetnih mogle su i one da se vkcinisu. Ne secam se da li je bilo neke posebne odluke/preporuke da izricito trudnice treba da se vakcinisu.

Link to comment
Share on other sites

https://www.rki.de/DE/Content/Infekt/EpidBull/Archiv/2021/38/Art_02.html

 

Quote

STIKO recommendation for vaccination against COVID-19 of pregnant and breastfeeding women and the associated scientific justification

 

STIKO recommends vaccination against COVID-19 with two doses of an mRNA vaccine at intervals of 3 - 6 weeks (Comirnaty - Pfizer/Biontech) or 4 - 6 weeks (Spikevax - Moderna) to all still unvaccinated pregnant women from the 2nd trimester and unvaccinated breastfeeding women. If the pregnancy has already been determined after the first vaccination, the second vaccination should only be carried out from the 2nd trimester.

 

As the Epidemiological Bulletin 38/2021 explains, the vaccination produces a very good protective effect against infection and severe COVID-19 courses to the same extent in pregnant women as in non-pregnant women. The available data on safety do not show an increased occurrence of severe adverse drug reactions (ADRs) during pregnancy or an increased risk of severe ADRs during breastfeeding for mother and child.

 

This article was pre-published online on September 17, 2021.

 

samo da napomenem da je STIKO (komisija za preporuke vakcina) tek krajem septembra/pocetkom oktobra dala preporuku o davanju 3. doze vakcine, a pokrajine su vec od pocetka septembra bile pocele s davanjem 3. doze. znaci, imaju obicaj malo da kasne s preporukama (znaci, kad budu bas, bas sigurni u svoje preporuke).

 

takodje, u ovom tekstu se pominju sve trudnice koje JOS UVEK nisu vakcinisane da se vakcinisu. znaci, vakcinisanje trudnica i dojilja je vec bilo pocelo (kad su skinuti svi prioriteti i svi mogli da se vakcinisu).

 

ovako na brzaka ne mogu da nadjem koji je bio najraniji dokument u kome se izricito kaze da se trudnice i dojilje mogu vakcinisati.

 

nasla sam i ovo:

Quote

The German Society for Gynecology and Obstetrics e. After excluding general risks, V. recommends that pregnant and breastfeeding women be given priority vaccination against COVID-19 with mRNA-based vaccines. According to current studies, a COVID-19 vaccination in pregnant women does not lead to pregnancy-specific complications or an increased risk of death for the pregnant woman or the fetuses. In addition, the vaccination shows no differences in the side effect profile compared to non-pregnant women. Rather, the COVID-19 vaccination can potentially protect the newborn from infection through the maternal antibodies formed by vaccination immunization and transmitted transplacentally or through breast milk. The mRNA of the COVID vaccine could not or possibly only minimally be detected in examinations of the breast milk of breastfeeding women.

https://www.zusammengegencorona.de/impfen/familien/die-corona-schutzimpfung-fuer-schwangere/

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, McLeod said:

A izvini, sta je za tebe zvanicno? Te price o placenti sam zaboravio, to je bilo na samom pocetku, a zaboravio sam ih jer su bile demantovane bukvalno odmah. To sto ti ili bilo ko drugi uzima iz mase informacija samo one koje ti se svidjaju, verujes autoritetima koji potvrdjuju tvoja osecanja a negiras apsolutno sve ostalo je tvoja odluka i problem, ali sa cinjenicama veze nema.

Pa kako to moze biti zvanicno ako je preporuka? i zasto su cekali fda da to tek sad ozvanici ako je tako kako vi mislite.

 

evo jedan clanak, nije niko objavljivao ovde. Nije u vezi trudnica.

https://www.theguardian.com/world/2021/sep/10/boys-more-at-risk-from-pfizer-jab-side-effect-than-covid-suggests-study

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Nije sad nego pre pola godine. Ne bi ni bilo te odluke da se nisu sirile gluposti o sterilitetu. Je l' si cuo za odluku da li neko ko ima nervozna creva treba da se vakcinise? Verujem da su svi ljudi sa nervoznim crevima uplaseni i nesigurni. Zasto niko ne donese tu odluku da ti jadni ljudi znaju zasigurno?

 

Hvala na slagvortu! Upravo sam slucajno na youtube upratila jednog bas takvog. Stariji covek, profesor Medicinskog fakulteta u Nisu, imunolog. Zove se Borislav Kamenov i voli da prica na Pinku, Prvoj i tako. Ko hoce da ga googla, pun ga je net.

Nije antivakser, cak i preporucuje vakcine, ALI ima neku suludu teoriju o tome kako nikakva vakcina nema efekta ako coveku creva ne rade perfektno, ako jede hranu koja nadima i ne vari se dobro, zbog cega mu je telo otrovano, a sve se to vidi golim okom jer takav covek ima podocnjake i izgleda ”usahlo” (citiram uvazenog profesora). U intervjuu prica taj dalje da ga je zena na pijaci pitala koju vakcinu da primi, a on joj rekao nikakvu, jer joj se takvoj usahloj nece primiti, nego neka prvo udari po probioticima i vitaminu D. I da sredi ishranu, pa onda da se vakcinise.

Zainteresovalo me, pa sam dalje googlala. Vidim da je jos 2018 optuzivan od nekih kolega da je preporucivao odlaganje vakcinacije kod dece dok im se creva ne dovedu u red.

Jos jednom, covek je profesor emeritus, prilicno oronuo, mada ne i usahao. Dok njegovi mladji kolege ne izlaze iz crvenih zona, on najradije ne bi izlazio iz Pinkovog studija i sirio bi svoju teoriju o crevima dok god neko hoce da ga slusa. Nije antivakser, ali mislim da je pogubniji od bilo koje Mile, Jovane i kako se vec zovu. Nesto kao starija verzija Nestorovica. Ko zna koliko ih jos ima, uzas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

1 hour ago, wwww said:

bila je prica da je protein siljka virusa slican nekom proteinu (cemu god) koji se nalazi u placenti, pa je antivaxerska prica bila da ce antitela , koja se stvore, napadati placentu i dovoditi do pobacaja, plus kod onih zena koje jos nisu trudne, do steriliteta.

 

Ne, ne, nije bio takav narativ, nije se pričalo o proteinu šiljka virusa, već o proteinu šiljka omotača koji nastaje kao posledica dejstva mRNK vakcina. Znači, primiš vakcinu, naprave se antitela, a posle kad zatrudniš, organizam, kao, reaguje na placentu fetusa kao da je virus.

 

Poenta je bila da se spajk protein poveže samo sa vakcinom, mada takav isti protein postoji i u samom virusu. Iz antivakserskog ugla, bilo bi kontraproduktivno pominjati virus, već samo vakcinu.

 

Ako je tačno da će vakcina da dovede do steriliteta, to onda znači da će svaka žena koja oboli od kovida19 takođe da ostane sterilna (jer i u samom virusu postoji isti taj šiljak virusa, pa, pošto se i nevakcinisanim ženama stvaraju antitela dok leže od korone, i njima će sutraprekosutra ta antitela da ugrožavaju trudnoću. To bi onda značilo da sve žene (ili ogromna većina) u zadnjih godinu dana koje su bile bolesne od korone, više ne mogu da imaju decu. To dalje znači da se žena koja planira trudnoću nikako ne sme razboleti.

 

Možda ovako nešto i može da prođe da je sad mart mesec 2020. i početak pandemije, tj mart 2021. i početak vakcinacije, ali u oktobru 2021., nakon nekoliko milijardi datih vakcina, a nemoguće je da su ih primili samo muškarci i žene koje ne planiraju više da ostanu trudne, kao i mnogo desetina miliona onih koji su preležali koronu (a nemoguće je da među njima nema žena koje nisu nakon preležane bolesti ostale trudne, previše je dug vremenski interval, godinu ipo dana), ja nešto ne vidim da se dešavaju masovni pobačaji bilo gde u svetu.

-----

Mislim, ja nisam u toj situaciji, ali mi je nekako čudno kad pročitam: svi se u porodici vakcinisali osim trudne žene...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



bila je prica da je protein siljka virusa slican nekom proteinu (cemu god) koji se nalazi u placenti, pa je antivaxerska prica bila da ce antitela , koja se stvore, napadati placentu i dovoditi do pobacaja, plus kod onih zena koje jos nisu trudne, do steriliteta.

 
Ta priča je sa početna pandemije, prosrao je neko na YT ili FB, nema veze sa stvarnošću.

Molio bih da se prestane sa tom pričom jer je to samo jedna od antivaxxx mantri koja nema uporište ni u čemu.

In December 2020, a blog post appeared online claiming, falsely, that a senior employee at Pfizer was concerned that antibodies elicited by COVID-19 vaccines could attack the placenta. The post was quickly removed but the rumours that it started continue to spread...

Although many of the rumours that COVID-19 vaccines might damage fertility centre specifically on the mRNA platform, probably because they first emerged in the context of the Pfizer/BioNTech vaccine, the specific claim is that antibodies recognizing the SARS-CoV-2 spike protein can cross-react with the human placental protein syncytin 1 and thereby damage the placenta. If such cross-reactivity did occur, vaccines on all platforms, as well as natural infections, would be expected to be associated with placental pathology. A natural experiment assures us that this is unlikely to be the case as people who are infected with SARS-CoV-2 shortly before conceiving or early in pregnancy are no more likely to miscarry than their uninfected peers2. Nonetheless, immunologists have also taken formal approaches to address the claim that antibodies to spike protein could cross-react with syncytin 1: there is no significant similarity between the amino acid sequences of SARS-CoV-2 spike protein and syncytin 1 and convalescent serum from patients with COVID-19 does not react with syncytin 1.

https://www.nature.com/articles/s41577-021-00525-y

znaci u tim prvim fazama ispitivanja se izbegava da se ukljuce trudnice..


Kao i za svaki jebeni lek i medicinsko sredstvo.


a uostalom to je preporuka. nije zvabicno. 

Pa kako to moze biti zvanicno ako je preporuka?


Preporuka jeste zvanično, Slaviša. Ako dolazi od društava koja izdaju takve preporuke ili ti smernice dobre prakse, a dolaze, one su praktično obavezujuće za lekare koji se bave tom praksom.

I sutradan nema tog suda koji može nekog lekara da osudi ako je postupao po tim smernicama. I vice versa.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

 

@McLeod Ne znam sta ti znas, koliko vidim sve..ja sam se vakcinisao,ali doktor koji je vrsio nasu oplodnju, najpoznatiji u NS i to sa tri diplome i velikim uspesima je rekao ne...mi cekamo bebu godinama, nema tu neke price sad kad je u 6-7mesecu trudnoce kad doktor kaze ni slucajno....

 

Pu,pu...ako se desi nesto lose, bice uvek neka strana kriva..kajacu se svakako....tako da slusam doktara koji mi vodi slucaj i pisaj ga.

 

@AgroLaki povezano, rekao Artur Bjelica i kraj price, nema tu vise sta ja da hocu ili necu..verujem njemu pa sta bude bice,cuvamo se ja sam vakcinisan. Nezavidna situacija, ali necu sad da se pravim pametan,nek doktor vodi do kraja...


Moje laičko, logicko razmišljanje na temu kad mi neko kaže da je rizično da supruga primi vakcinu: Ne znam zašto bi to sto je primila Fajzer po nju bilo rizicnije i drugačije od miliona onih sličnih godina koji su takodje primili Fajzer.

Mogu da razumem da na primer postoji neki rizik od vakcine po bebu, ali u slučaju zarazavanja u 7., 8. Ili 9. mesecu mnogo je veći rizik po život trudnice nego bebe. Kod većine smrtnih slučajeva u Srbiji trudnice su porodjene i bebe su preživele. Možda će nekom zvučati surovo i okrutno ali meni je pre svega na prvom mestu život supruge i bitnije mi je da ona bude dobro i preživi. Tako da vakcinacija iz mog ugla više donosi koristi nego rizika, od kad mi se žena vakcinisala dosta mirnije spavam.

  • Like 9
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Ridji said:

surovo i okrutno ali meni je pre svega na prvom mestu život supruge i bitnije mi je da ona bude dobro i preživi.


Tako je i u medicinskom smislu, uvek ide život majke pre života ploda. I tu nema ništa surovo ni okrutno.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Iako sam rekao da se necu vise mesati u ovu temu...  Ali jedna stvar mi jako jako bode oci....  evo kazu da 90% onih koji su intubirani umire...  interesuje me da li je to svuda u svetu tako ?   ...  Dakle nebitno dali su ili nisu vakcinisani,  ali mi jako bode oci da toliki procenat intubiranih umre...  pa mislim, kakva je to metoda lecenja ako toliki procenat ipak umre ?

Edited by Doc Holiday
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Eddard said:

Preporuka jeste zvanično, Slaviša. Ako dolazi od društava koja izdaju takve preporuke ili ti smernice dobre prakse, a dolaze, one su praktično obavezujuće za lekare koji se bave tom praksom.

Zasto onda nije donesena zvanicno od fda u julu? mislim stvarno mi nije jasno. ako su ta relevantna strukovna udruzenja to preporucili jos u julu, zasto se ceka na fda? sta su razmatrali do oktobra?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Doc Holiday said:

Iako sam rekao da se necu vise mesati u ovu temu...  Ali jedna stvar mi jako jako bode oci....  evo kazu da 90% onih koji su intubirani umire...  interesuje me da li je to svuda u svetu tako ?   ...  Dakle nebitno dali su ili nisu vakcinisani,  ali mi jako bode oci da toliki procenat intubiranih umre...  pa mislim, kakva je to metoda lecenja ako toliki procenat ipak umre ?

Umire zato sto ih intubiraju neobuceni mediicinari zato sto kvalifikovanih i iskusnih anesteziologa nema.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Doc Holiday said:

Iako sam rekao da se necu vise mesati u ovu temu...  Ali jedna stvar mi jako jako bode oci....  evo kazu da 90% onih koji su intubirani umire...  interesuje me da li je to svuda u svetu tako ?   ...  Dakle nebitno dali su ili nisu vakcinisani,  ali mi jako bode oci da toliki procenat intubiranih umre...  pa mislim, kakva je to metoda lecenja ako toliki procenat ipak umre ?


Pisali smo o tome. Nije tako, ali je procenat veliki, vio je u početku veći od 50%, sada je oko 30% i ne umiru zbog lečenja, već uprkos njemu.

1 minute ago, Tomiprunet said:

Zasto onda nije donesena zvanicno od fda u julu? mislim stvarno mi nije jasno. ako su ta relevantna strukovna udruzenja to preporucili jos u julu, zasto se ceka na fda? sta su razmatrali do oktobra?


FDA je sporo telo i zahteva tonu dokumentacije od proizvođača vakcine, plus FDA ne donosi smernice o tome kako će ko da se leči, već je samo tu da proceni da li je neko sredstvo bezbedno za upotrebu ili ne. I na kraju je FDA i potvrdio ono što su udruženja još ranije tvrdila.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:


Pisali smo o tome. Nije tako, ali je procenat veliki, vio je u početku veći od 50%, sada je oko 30% i ne umiru zbog lečenja, već uprkos njemu.

 

pa evo upravo sam na 7 na N1 gledao ovu nacelnicu u Batajnici kako sama priznaje , to jest na neki nacin preti nevakcinisanima, kako 90% intubiranih umire

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

Umire zato sto ih intubiraju neobuceni mediicinari zato sto kvalifikovanih i iskusnih anesteziologa nema.


Nije u pitanju sam proces intubacije, da ne budemo baš toliko kritični. Navodno, tamo gde su intubirank pacijenti, uvek ima anesteziologa koji su nadležni za njih, ali ne znam sigurno.

Just now, Doc Holiday said:

 

pa evo upravo sam na 7 na N1 gledao ovu nacelnicu u Batajnici kako sama priznaje , to jest na neki nacin preti nevakcinisanima, kako 90% intubiranih umire


Ok, misliš u Srbiji. Moguće i to je jako puno. Na zapadu je oko 30%.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:


FDA je sporo telo i zahteva tonu dokumentacije od proizvođača vakcine, plus FDA ne donosi smernice o tome kako će ko da se leči, već je samo tu da proceni da li je neko sredstvo bezbedno za upotrebu ili ne. I na kraju je FDA i potvrdio ono što su udruženja još ranije tvrdila.

Da, ali bez FDA nema nista. Da nisu potvrdili to bi i dalje bila preporuka, ali ovako je zvanicna, onako bi bila ne zvanicna. sto bas i nije isto.

Link to comment
Share on other sites

Nije Slaviša, pobogu. Ono što ti tvrdiš kao zvanično je da je vakcina bezbedna. Da, naravno da je FDA doneo suprotan zaključak da bi se istog trenutka povukle te preporuke, ali preporuke za davanje vakcine ne izdaje FDA.

 

Recimo to ovako, udruženja koja izdaju preporuku za vakcinaciju, a koja je što vi ti rekao zvanična, su znala da je vakcina bezbedna i pre FDA.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:


Nije u pitanju sam proces intubacije, da ne budemo baš toliko kritični. Navodno, tamo gde su intubirank pacijenti, uvek ima anesteziologa koji su nadležni za njih, ali ne znam sigurno.


Ok, misliš u Srbiji. Moguće i to je jako puno. Na zapadu je oko 30%.

 

da,  u Srbiji...  tako sam i formulisao pitanje..  jer je totalno nelogicno da neki metod lecenja ima toliku smrtnost ma koja bolest da je u pitanju... Dakle , ako je na zapadu 30%  a kod nas cak 90 ili cak 95% sto ova nacelnica sama priznaje ( mada ona misli da preti  i plasi nevakcinisane ).  Dakle onda to nesto ne stima kod nas...  Sto kaze Kronos... nema dovoljno strucnih kadrova... Ili nesto drugo ne stima tu?  Npr nestrucno dezinfikovani aparati , propratne infekcije itd...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:

Nije Slaviša, pobogu. Ono što ti tvrdiš kao zvanično je da je vakcina bezbedna. Da, naravno da je FDA doneo suprotan zaključak da bi se istog trenutka povukle te preporuke, ali preporuke za davanje vakcine ne izdaje FDA.

 

Recimo to ovako, udruženja koja izdaju preporuku za vakcinaciju, a koja je što vi ti rekao zvanična, su znala da je vakcina bezbedna i pre FDA.

Jasno je meni da preporuke ne daje fda, nego ih on odobrava ili ne odobrava. u ovom slucaju im je trebalo 3 meseca, i sta npr da od jula ginekolozi ubedjuju trudnice da se vakcinisu zbog tih preporuka, a u oktobru fda donese negativnu odluku? zamisli takvu situaciju.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:

To bih i ja voleo da znam…

 

upravo to...   jer nije isto 30% i 90%  ...   po tome barem polovina , ako ne i 2/3 ovih 50+ ( DrKon kaze mozda i 2.5 puta vise  nezvanicno) koji svakodnevno umire , mozda ne bi moralo da umre...  Ogromna razlika.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:

Jasno je meni da preporuke ne daje fda, nego ih on odobrava ili ne odobrava. u ovom slucaju im je trebalo 3 meseca, i sta npr da od jula ginekolozi ubedjuju trudnice da se vakcinisu zbog tih preporuka, a u oktobru fda donese negativnu odluku? zamisli takvu situaciju.


Svako ko se razume u materiju zna da taj scenario jednostavno nije bio verovatan. Jer i udruženja i FDA donose odluke iz manje-više istih izvora, niko nije lud kod davanja smernica da ih daje onako iz trbuha, već se na prvom mestu poštuje princip - ne nauditi.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Doc Holiday said:

Iako sam rekao da se necu vise mesati u ovu temu...  Ali jedna stvar mi jako jako bode oci....  evo kazu da 90% onih koji su intubirani umire...  interesuje me da li je to svuda u svetu tako ?   ...  Dakle nebitno dali su ili nisu vakcinisani,  ali mi jako bode oci da toliki procenat intubiranih umre...  pa mislim, kakva je to metoda lecenja ako toliki procenat ipak umre ?

 

Koliko sam shvatio, intubiranje/respirator nije jedna od metoda lečenja u smislu da postoji i neka druga metoda lečenja, pa da lekari odlučuju da l' ova ili ona metoda da se primeni.

Već kad ništa drugo više ne pomaže, kad pluća sama od sebe neće da rade, onda kao krajnju meru pokušavaju i to. Treba uzeti u obzir da su, laički razmišljam, pluća takvih pacijenata, iako prežive, bez obzira na respirator, mnogo oštećena bolešću.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...