Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Sad bi nam trebao ministar dr Smrt na forumu, da nam kaze da li mogu npr ja da pozovem onaj viber broj i prijavim dr Bjelicu? Ili bas mora covek koji godinama ceka bebu i u goreopisanoj je situaciji? I to sve sa imenom, prezimenom i ostalim licnim podacima. A sutra opet sa trudnom suprugom kod njega na pregled?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Devil In My Pants said:

90% lekara kazu da trudnice ne prime vakcinu. 

 

Slusam doktora pa sta bude bice jbga

 

Ja mogu samo da prenesem iskustvo trudne sestre kojoj su u Holandiji preporucili vakcinu, vec tamo kad je bila 2-3 mesec. Na osnovu kojih podataka ovde lekari ne preporucuju, to vec ne znam.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, urosg3 said:

Na temu Covid potvrda sve sam skloniji da je propusnica politička ne epidemiološka/medicinska. 

 

Zanimljvo, to bi onda primenjeno na Srbiju značilo da medicinski deo kriznog štaba, koji je Vučić lično birao među lekarima koji su njegovi poslušnici, pokušava da vodi politiku suprotnu njegovoj.

 

Kad brojke krenu da ubrzano rastu uprkos određenom stepenu vakcinacije u suštini imaš tri opcije: da uvedeš pasoše, da uvedeš lokdaun ili da pustiš da sve ode u tri pičke materine (srpski slučaj).

 

Pritom su propusnice daleko humanije od lokdauna.

 

Ako možeš da naplaćuješ kazne kad neko prelazi van pešačkog i da zabranjuješ da ljudi u šorcevima ulaze u sudove, možeš i da zabraniš da neko netestiran/nevakcinisan/nepreležao dođe na posao ili se vozi gradskim prevozom, tim pre što već postoji presuda Evropskog suda za ljudska prava o tome da se obaveznom vakcinacijom ona ne krše.

 

https://balkans.aljazeera.net/news/world/2021/4/8/evropski-sud-za-ljudska-prava-obavezna-vakcinacija-legalna

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, handys said:

 

Ja mogu samo da prenesem iskustvo trudne sestre kojoj su u Holandiji preporucili vakcinu, vec tamo kad je bila 2-3 mesec. Na osnovu kojih podataka ovde lekari ne preporucuju, to vec ne znam.

Napisao sam ime i prezime lekara, mozes pogledati na internetu. Moja zena ima 38 punih godina i prvi put je trudna. Sve ovo sto ti pisem ne znam sto kad nemam pojma,ali slusam ovog doktora i za sad ne gresi.Plasim se naravno, li ne idem na tekme, ne izlazim, ne pijem....odem na trening napolje, eventualno do kladionic da pokupim pare sa racuna i to je to. Sedim kuci, radim..odemo do resterona, ali uglavnom napolju ako moze,ako ne...

 

Verujem da treba,ali teska je situacija jako...sreo sam drugaricu,porodila se u 7mesecu zbog korone, jedva prezivela...kaze ona bi je zabola odmah...opet ne znam jbga..ovakve karte su mi dodeljene i to je to...cekamo kraj januara..

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, erwin said:

 

Kad brojke krenu da ubrzano rastu uprkos određenom stepenu vakcinacije u suštini imaš tri opcije: da uvedeš pasoše, da uvedeš lokdaun ili da pustiš da sve ode u tri pičke materine (srpski slučaj).

 

Možda se nisam jasno izrazio, stičem utisak da su u Evropi zeleni pasoši pre politička nego epidemiološka/medicinska mera. Zamena za obaveznu vakcinaciju.
 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

 

@McLeod Ne znam sta ti znas, koliko vidim sve..ja sam se vakcinisao,ali doktor koji je vrsio nasu oplodnju, najpoznatiji u NS i to sa tri diplome i velikim uspesima je rekao ne...mi cekamo bebu godinama, nema tu neke price sad kad je u 6-7mesecu trudnoce kad doktor kaze ni slucajno....

 

Pu,pu...ako se desi nesto lose, bice uvek neka strana kriva..kajacu se svakako....tako da slusam doktara koji mi vodi slucaj i pisaj ga.

 

@AgroLaki povezano, rekao Artur Bjelica i kraj price, nema tu vise sta ja da hocu ili necu..verujem njemu pa sta bude bice,cuvamo se ja sam vakcinisan. Nezavidna situacija, ali necu sad da se pravim pametan,nek doktor vodi do kraja...

Tvoj pedijatar nije specijalizovao virusologiju ili epidemiologiju da mozes na njegov autoritet da se pozivas protiv mog misljenja. Na stranu sto je to i inace pogresno. Ja sam samo pitao za razloge zbog kojih je ta prica o nevakcinisanju trudnica i potekla i koje su kontraindikacije posto ih nikada nisam video, a ja mogu da se pozovem na mnogo vece autoritete kao sto su FDA i vodeci svetski naucnici koji su jos pre pola godine preporucili vakcinaciju trudnicama. Ako vec hoces da se gadjamo autoritetima. Zelim vam srecu oboma.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

Možda se nisam jasno izrazio, stičem utisak da su u Evropi zeleni pasoši pre politička nego epidemiološka/medicinska mera. Zamena za obaveznu vakcinaciju.

 

Politička u smislu da političari nemaju petlju da propišu obaveznu vakcinaciju pa onda na ovaj način u skladu s osnovnim pravilima epidemiologije kao nauke pokušavaju da u što većoj meri suzbiju širenje pandemije i podstaknu ljude da se vakcinišu, da.

 

Politička u smislu da se nešto uvodi samo da bi izgledalo da se nešto preduzima, a da zapravo nema nikakvog epidemiološkog efekta, ne.

Edited by erwin
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

(1)

Prijateljica, normalna, obrazovana, 33, nikad avax / ravna zemlja klub, sve super...cool lik, ukratko. Pričamo pre neki mesec... nije vakcinisana, ja reko što bre, ona - pa možda ostanem trudna, bla, bla, ja reko ne seri, vakciniši se. Ona meni - ti znaš bolje od lekara? Ja - jedi govna, vakciniši se.

 

Juče se čujemo, najbolja joj drugarica trudna sa blizancima zakačila, težak oblik, na kiseoniku, morali da je porode u 7. mes., jedno nije preživelo, bore se za drugo, male šanse, male šanse i za nju.

 

Kaže ona meni - tuga.

Kažem ja njoj - glupost ubija.

 

Nisam je pitao da li se vakcinisala, to nije ni bila poenta ove priče.

 

(2)

Kupujem juče u lokalnoj radnji, dobar sam s prodavačicom, priprosta ali duhovita ženica, stalno smo se zezali prošle godine kad su bili lockdownovi, na račun penzosa koji su dolazili u 6 ujutru da pazare, žalili se što ne možemo na more i meračili letovanje 2021...

Nego pitam juče ja nju zašto više ne rade do 8 nego zatvaraju u 4, posle posla ne mogu više da svratim... Kaže ona meni svi bolesni od korone, nema ko da radi. A zatim ... "Jedva čekam kovid pasoše, nisam se džabe ja vakcinisala 3 puta!! Pun mi kufer više nevakcinisanih!!"

Ja reko - bravo komšinice, vi ste carica s_d.gif

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

  • Like 7
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Nadam se i verujem da će biti sve u redu. 

 

Što se trudnica tiče, snaja-žena mog brata od ujaka ulazi u 9 mesec sada 22.10. Sve vreme održava trudnoću, vode je kao rizičnu.

 

Ginekolog je savetovao da ne primi vakcinu. Svi u kući su primili vakcinu, ujak i ujna i buster dozu, samo je ona nevakcinisana.

 

Strašno, strašno se svi plašimo..brat radi u takvom kolektivu gde ima puno zaposlenih..on je vakcinisan, pazi se..ali ko zna..

 

Ne razumem, da li u rizičnim trudnoćama trudnice ne mogu da se vakcinišu, ili mogu sa Sinofarmom, npr? 

Više nije problem i pitanje da li će se paziti sama, da li ćemo je paziti i da li ćemo se paziti mi oko nje, ponajviše muževi, veliki problem i rizik postaje odlazak u bolnicu tj prakticno čitav 9. mesec. Jer tada mora da se ide na ktg, mora da se urade još neki nalazi, zatim sam prijem u bolnicu. To su već ozbiljno rizične situacije. Da je samo stvar u tome da se zatvori u kući do porodjaja i da ne mrda ne bi bilo toliko opasno. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Ne razumem, da li u rizičnim trudnoćama trudnice ne mogu da se vakcinišu, ili mogu sa Sinofarmom, npr? 

 

Ne sećam se da sam video da su objavljene bilo kakve dodatne kontraindikacije za trudnice mimo onih za celu populaciju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, fancy said:

 

Kupujem juče u lokalnoj radnji, dobar sam s prodavačicom, priprosta ali duhovita ženica, stalno smo se zezali prošle godine kad su bili lockdownovi, na račun penzosa koji su dolazili u 6 ujutru da pazare, žalili se što ne možemo na more i meračili letovanje 2021...

Nego pitam juče ja nju zašto više ne rade do 8 nego zatvaraju u 4, posle posla ne mogu više da svratim... Kaže ona meni svi bolesni od korone, nema ko da radi. A zatim ... "Jedva čekam kovid pasoše, nisam se džabe ja vakcinisala 3 puta!! Pun mi kufer više nevakcinisanih!!"

Ja reko - bravo komšinice, vi ste carica s_d.gif

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

 

Jel moze slika prodavacice u DM ??

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Pletilja said:

Uros je u pravu, podrzava koncept licne i profesionalne odgovornosti. Tesko mogu da zamislim babu i dedu iz Male Mostanice kako pretrazuju internet, menjaju tv kanale u potrazi za najboljim resenjem. Oni su strucni kada je izbor gumenih opanka u pitanju. Ili majku 2 tinejdzera koja, izmedju 3 smenskog rada stize da se informise o tome koju vakcinu, kad, gde....


Ta baba i deda, ili majka koja od posla nema vremena da se informiše ni o čemu, neće ni praviti problem kad im se kaže jednom da je vakcina rešenje za virus. Mnogo više su problem oni koji mogu da čitaju facebook, twitter, da gledaju po youtube-u

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Napisao sam ime i prezime lekara, mozes pogledati na internetu. Moja zena ima 38 punih godina i prvi put je trudna. Sve ovo sto ti pisem ne znam sto kad nemam pojma,ali slusam ovog doktora i za sad ne gresi.Plasim se naravno, li ne idem na tekme, ne izlazim, ne pijem....odem na trening napolje, eventualno do kladionic da pokupim pare sa racuna i to je to. Sedim kuci, radim..odemo do resterona, ali uglavnom napolju ako moze,ako ne...
 
Verujem da treba,ali teska je situacija jako...sreo sam drugaricu,porodila se u 7mesecu zbog korone, jedva prezivela...kaze ona bi je zabola odmah...opet ne znam jbga..ovakve karte su mi dodeljene i to je to...cekamo kraj januara..
Necu da ti kažem da grešite ili ne jer nisam dr I nisam u toj situaciji. Činjenica da je u pitanju odmakla trudnoća verovatno znači manji rizik od vakcine po trudnicu i bebu a veći rizik u slučaju zaraze.
Samo raspravljamo teoretski.
Ono što je činjenica do koje sam došao tokom života je da doktori mogu da budu autoritet za ono što su specijalizovali. Ostalo u šta se mešaju je često bilo toliko glupo da je meni bilo neprijatno kad sam čuo dr druge soecijalnosti koji je rekao da onaj neki drugi lupeta.

Što se tiče vaše porodične situacije, uz naravno sve najbolje želje itd, savet je maksimalna pažnja. Januar nije daleko (ako bude 21. to je najlepši dan u godini [emoji3]) i gospođa buduća mama nema razloga da oiči okolo, da se viđa sa ljudima. Plus tvoja odgovornost je još veća s obzirom da joj ti možeš biti brana ali i opasnost. Dakle, pamet u glavu.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, McLeod said:

Ja uopste ne znam odakle to i isprva nekom pade na pamet da forsira joj nemoj trudnice da se vakcinisu, nije ispitano. Ok. Da li je iko ikad video ijedno objasnjenje mehanizma po kome bi vakcina mogla da deluje nepovoljno i direktno na plod? Pre nego sto je bilo ispitano, potencijalno, pretpostavka, bilo sta?

Maglovito se secam priznajem ali bilo je nesto da se neke vakcine prave od placente ili tako nesto i da zbog toga mogu da izazovu spontani. Secam se te price ali nemam pojma na koju vakcinu se odnosilo i bilo kojih datalja ali bila je preporuka - evo secam se dobro da je u pocetku bilo nepreporucljivo ne samo trudnicama nego i mladjim zenama koje planiraju da ostanu u drugom stanju se vakcinisu - naprimer secam se @vanjabarsa je pisala da je tako bilo u bolnici gde ona radi , ona se vakcinisala medju prvima zbog svoje struke

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Možda se nisam jasno izrazio, stičem utisak da su u Evropi zeleni pasoši pre politička nego epidemiološka/medicinska mera. Zamena za obaveznu vakcinaciju.
 

Zeleni pasosi u Francuskoj imaju i to se tako i kaze otvoreno nameru da nateraju nevakcinisane (na prvom mestu se odnosi na mlade) da se vakcinisu. Da li da to nazovemo politickom merom ili epidemioloskom, ne znam. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

To nikakve veze nema sa onim sto sam napisao, ako vakcina nije testirana na odredjenoj grupi ne znaci da je za tu grupu nebezbedna. Nije testirana ni na onima koji imaju osteoporozu, nervozna creva ili hemoroide, niti na slepima, gluvima, sterilnima, niti na vodoinstalaterima, gradjevincima, sudijama, pa niko nije proveravao kako vakcina deluje na sistem coveka koji ima odredjenu bolest, genetsku predispoziciju ili se bavi stresnim poslom. Trudnice mogu biti posebne u odnosu na sve pobrojane iskljucivo ako postoje indikacije za to. A ja ne znam da postoje, niti je logicno da postoje

Najlake je biti pametan na forumu. Itekako ima veze, da nema veze ne bi tek sad doneli takvu odluku. 

2 hours ago, erwin said:

Plus što su relevantna strukovna udruženja u SAD preporučila vakcinaciju trudnica još krajem jula.

 

 

 

ACOG = American College of Obstetricians and Gynecologists
SMFM = Society for Maternal-Fetal Medicine

Oni su preporucili, ali ne donose oni odluke. 

11 minutes ago, ciao said:

Maglovito se secam priznajem ali bilo je nesto da se neke vakcine prave od placente ili tako nesto i da zbog toga mogu da izazovu spontani. Secam se te price ali nemam pojma na koju vakcinu se odnosilo i bilo kojih datalja ali bila je preporuka - evo secam se dobro da je u pocetku bilo nepreporucljivo ne samo trudnicama nego i mladjim zenama koje planiraju da ostanu u drugom stanju se vakcinisu - naprimer secam se @vanjabarsa je pisala da je tako bilo u bolnici gde ona radi , ona se vakcinisala medju prvima zbog svoje struke

Da, upravo je i vanjabarsa pisala da su kod njih u bolnici preporucivali da ne prime vakcinu ako zele da imaju decu, tako nesto. 

Link to comment
Share on other sites

bila je prica da je protein siljka virusa slican nekom proteinu (cemu god) koji se nalazi u placenti, pa je antivaxerska prica bila da ce antitela , koja se stvore, napadati placentu i dovoditi do pobacaja, plus kod onih zena koje jos nisu trudne, do steriliteta.

 

ja sam citala neki dokument (deo) koji je Biontech podnosio za odobrenje klinicke studije gde se definise ko su sve probanti u kojoj fazi. ima jedna deo gde se za zene-dobrovoljce navodi da nisu u drugom stanju. znaci u tim prvim fazama ispitivanja se izbegava da se ukljuce trudnice. no, kako zene mogu (planirano ili neplanirano) da ostanu trudne tokom pracenja reakcija na vakcinu, tako se i sakupljaju podaci o uticaju vakcine na trudnice/plod. plus kad krene vakcinacija siroke populacije opet se desi da zene ostanu u drugom stanju i tako, mic po mic, se dolazi do sve vise saznanja ima li i kojih kontraindikacija. naravno, mozda su u nekom trenutku, pri kraju 3. faze ispitivanja, poceli i namerno da ukljucuju trudnice - ne znam vec te detalje.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Tomiprunet said:

Najlake je biti pametan na forumu. Itekako ima veze, da nema veze ne bi tek sad doneli takvu odluku. 

 

Nije sad nego pre pola godine. Ne bi ni bilo te odluke da se nisu sirile gluposti o sterilitetu. Je l' si cuo za odluku da li neko ko ima nervozna creva treba da se vakcinise? Verujem da su svi ljudi sa nervoznim crevima uplaseni i nesigurni. Zasto niko ne donese tu odluku da ti jadni ljudi znaju zasigurno?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hm, Vučić ipak najavljuje da će se torlački Sputnjik uskoro koristiti.

 

Quote

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da će treću dozu vakcine protiv korona virusa primiti u roku od sedam dana i dodao da će ponovo primiti kinesku vakcinu "Sinofarm".

Vučić je novinarima u Bezbednosno-informativnoj agenciji (BIA) rekao i da će Srbija uskoro imati dozvolu svih agencija za lekove za upotrebu ruske vakcine "Sputnjik V" proizvedene u Srbiji.

Prema njegovim rečima, proizvedeno je oko 1,5 miliona doza, odnosno po 750.000 prve i druge komponente.

Istakao je i da fabrika za "Sinofarm" vakcine, koja je trenutno u izgradnji, "napreduje brzo" i dodao da će Srbija u početku puniti i pakovati te vakcine, ali da se radi i na širenju kapaciteta za proizvodnju. "Verujem da ćemo te nove vakcine koje će se pojaviti za četiri, pet meseci, pretpostavljam kineska i američka, da ćemo mi od leta sledeće godine imati te vakcine u proizvodnji", ocenio je Vučić.

Vučić je kazao i da je Srbija nabavila nove lekove protiv korona virusa i da će biti prva zemlja u Evropi koja će imati "MSD" lek. "To su pilule koje koštaju 400 i nešto dolara, mi to nabavljamo za naše ljude. Nadam se da će naša agencija, posle američke agencije za lekove to odobriti i mi ćemo za mesec dana imati već lekove u Srbiji", izjavio je Vučić.

https://beta.rs/politika/153770-vucic-bia-stub-odbrane-srbije-od-terorizma-i-delovanja-stranih-sluzbi

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

Nije sad nego pre pola godine. Ne bi ni bilo te odluke da se nisu sirile gluposti o sterilitetu. Je l' si cuo za odluku da li neko ko ima nervozna creva treba da se vakcinise? Verujem da su svi ljudi sa nervoznim crevima uplaseni i nesigurni. Zasto niko ne donese tu odluku da ti jadni ljudi znaju zasigurno?

Sta je pre pola godine? ako mislis erwinov post od jula, to nije pola godine. a uostalom to je preporuka. nije zvabicno. 

 

zao mi je sto smo ubacili vanjabarsu u diskusiju. ali eto i ti doktori su sirili glupost pre 10 meseci. 

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

Današnja nedelja: 5077 novozaraženih na 15.437 testiranih, tj. 32,9% pozitivnih
Nedelja pre 7 dana: 4803 novozaraženih na 15.784 testiranih, tj. 30,4% pozitivnih

 

Dakle, danas imamo 274 više novozaraženih na 347 manje testiranih.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Tomiprunet said:

Sta je pre pola godine? ako mislis erwinov post od jula, to nije pola godine. a uostalom to je preporuka. nije zvabicno. 

 

zao mi je sto smo ubacili vanjabarsu u diskusiju. ali eto i ti doktori su sirili glupost pre 10 meseci. 

A izvini, sta je za tebe zvanicno? Te price o placenti sam zaboravio, to je bilo na samom pocetku, a zaboravio sam ih jer su bile demantovane bukvalno odmah. To sto ti ili bilo ko drugi uzima iz mase informacija samo one koje ti se svidjaju, verujes autoritetima koji potvrdjuju tvoja osecanja a negiras apsolutno sve ostalo je tvoja odluka i problem, ali sa cinjenicama veze nema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...