Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 hours ago, erwin said:

 

Da, umiru i vakcinisani. Kačio sam juče da je američki CDC objavio da je po njihovim podacima u avgustu ove godine vakcinacijom smanjen rizik od smrti 11,3 puta u odnosu na nevakcinisane, dakle ne 100, 1000 ili više puta.

 

TMNuNFI.png

https://covid.cdc.gov/covid-data-tracker/#rates-by-vaccine-status

 


Da video sam to, ali mislim da je tvit ministra, u ovom obliku kako je napisao, loš jer je nepotpun. Bez dovoljno informacija ostavlja prostora antivakserima da lako manipulišu sa Vakcina ne pomaže jer i vakcinisani umiru.

 

Jedan od odgovora na tvit

 

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Ridji said:


Da video sam to, ali mislim da je tvit ministra, u ovom obliku kako je napisao, loš jer je nepotpun. Bez dovoljno informacija ostavlja prostora antivakserima da lako manipulišu sa Vakcina ne pomaže jer i vakcinisani umiru.

 

Jedan od odgovora na tvit

 

Na temu Covid potvrda sve sam skloniji da je propusnica politička ne epidemiološka/medicinska. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Znaci 55 mrtvih i 300 na respiratoru i ovi seprave mrtvi...i onda kad krene kampanja brojke padaju.....i tako.

 

Izmedju svega cene rastu tako bezobrazne, da bi pomislio da svi imaju plate preko 1k i vse. Meni uopste nije jasno kako neko zivi..sa tipa rentom, il kreditom..ili eki par sa decom da imau zajedno 120-150k...kako izguraju mesec i sta generalno rade tokom godine. Potpuno sam siguran da se ne bune i da  je njima super.

 

Napisala mi pre neki dan kaznu za parking...a mi ih ovde zovemo jer nam se parkiraju  na kapiji i oni ne dolaze. Samo cekam da me tuze, bukvalno vise nigde ne saljem sms...i sad sam iznervirao kad se setm koji je bol u qrcu tih ogavnih ljudi sto rade u drzavnim sluzba,a.

 

jbte jos kad se setim tapsanja za lekare, pa borci nasi..a sad bol u qrcu level pro...ima tih stavki, ali to se retko ko pridrzava...Ne moze se u isti kos stavljati sa Svedskom jer nisu ni izbliza primitvni kao mi i postuju te mere ili ih kaznjavaju.

Meni je zena trudna, ne znam sta bih uradio da se ne dao Bog nesto desi zbog bola u qrcu nekog tamo...al narod mrtav,pasivan, kukaju na pare ali samo kad treba uloziti u zgradu, kreciti...nema se para, a vamo nece da dignu glas.

 

Izbore dobija psihodileja, brabicka koja ne zna qrca ce opet biti premijer i ako je narod tj budale nisu izabrale nijednom a BG c uvaliti Gangulu...koji je gori cak i od Vesica...i tu podrzavam Vesica da se kandiduje imenom i prezimenom za kradonacelnika opet jer ova ameba od trenutna nema nikakvu funkciju.

 

Antivakseri su u takvom zaletu, a ovom je frka jer mu je to glasacko telo, u najgorem slucaju su neki desnicari ili neopredeljeni...u prncipu bez mozga

  • Like 2
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Devil In My Pants said:

Antivakseri su u takvom zaletu, a ovom je frka jer mu je to glasacko telo, u najgorem slucaju su neki desnicari ili neopredeljeni...u prncipu bez mozga

Ali to je dobro. I treba da se svaki od tih majmuna razotkrije kao takav. Uzgred, isti takvi su navukli milosevića, sankcije, inflaciju, nestašice, restrikcije struje, šverc, ratove, bombardovanja, totalnu moralnu izopacenost gde su im ratni zlocinci heroji, a kriminalci i ostali ološ ugledni građani i uzori, evo sad su navukli zarazu, i još se time diče...

 

Samo da pomenemo neka od mnogobrojnih dostignuca "svog naroda" od kad su mu vratili dostojanstvo, ako neko nije znao, da se upozna, pa da zavoli grudu. Ima i zbog čega, očigledno.

 

Ali ima i nešto pozitivno što su navukli. Evo na primer, ovog kako se zove, Holbrukovog drugara. Da ne bude da je sve negativno. I poruku im nosi, bas kakvu zasluzuju:

 

 

 

:roflmao:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/16/2021 at 1:29 AM, Ridji said:

To je to što sam napisao da nam je ginekolog rekao, trenutno je toliko korone svuda da je nemoguće da se ne zarazimo. Ženina snajka se večeras porodila, živi nismo da izadje iz bolnice a da se ne zarazi, ili da se šurak veceras ili sutra ne zarazi, iako je vakcinisan Fakzerom, dok slavi.


Kasno su krenule jasne i direktne poruke da trudnice treba da se vakcinisu.

 

Nadam se i verujem da će biti sve u redu. 

 

Što se trudnica tiče, snaja-žena mog brata od ujaka ulazi u 9 mesec sada 22.10. Sve vreme održava trudnoću, vode je kao rizičnu.

 

Ginekolog je savetovao da ne primi vakcinu. Svi u kući su primili vakcinu, ujak i ujna i buster dozu, samo je ona nevakcinisana.

 

Strašno, strašno se svi plašimo..brat radi u takvom kolektivu gde ima puno zaposlenih..on je vakcinisan, pazi se..ali ko zna..

 

Ne razumem, da li u rizičnim trudnoćama trudnice ne mogu da se vakcinišu, ili mogu sa Sinofarmom, npr? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Nadam se i verujem da će biti sve u redu. 

 

Što se trudnica tiče, snaja-žena mog brata od ujaka ulazi u 9 mesec sada 22.10. Sve vreme održava trudnoću, vode je kao rizičnu.

 

Ginekolog je savetovao da ne primi vakcinu. Svi u kući su primili vakcinu, ujak i ujna i buster dozu, samo je ona nevakcinisana.

 

Strašno, strašno se svi plašimo..brat radi u takvom kolektivu gde ima puno zaposlenih..on je vakcinisan, pazi se..ali ko zna..

 

Ne razumem, da li u rizičnim trudnoćama trudnice ne mogu da se vakcinišu, ili mogu sa Sinofarmom, npr? 

90% lekara kazu da trudnice ne prime vakcinu. 

 

Slusam doktora pa sta bude bice jbga

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

With all due respect, ja vise verujem Johns Hopkins bolnici nego prosecnom srpskom ginekologu:

 

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/the-covid19-vaccine-and-pregnancy-what-you-need-to-know

 

 

Is the COVID-19 vaccine available to pregnant women?

 

"Yes, COVID-19 vaccines currently authorized by the Food and Drug Administration (FDA) are recommended for pregnant and lactating individuals as well as those trying or intending to become pregnant. We strongly recommend that women with remaining concerns, talk with their doctor to discuss all factors about the vaccine and their pregnancy. The recommendation is based on the following:

Symptomatic pregnant women who contract COVID-19 are at more risk of severe illness, complications and death than non-pregnant women. Many pregnant women have medical conditions that put them at further increased risk.

COVID-19, particularly the delta strain, is on the rise in many communities.

Over 200,000 pregnant women have received an mRNA vaccine (Pfizer or Moderna), without any safety concerns."

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, urosg3 said:

Verovatno za ogroman broj ljudskih aktivnosti, ali za medicinu sam se rešio za autoritet. Muka je što uz najbolju volju ne mogu dovoljno da naučim da bih mogao da imam zaključak kao što moj autoritet ima zaključak na osnovu nečega što objektivno ne mogu da stignem.
I tu nije ravnopravno takmičenje on zna mnogo više od mene, ja znam mnogo više od njega u mojoj profesiji i tu razmena autoriteta funkcioniše. On ne dovodi moje odluke u pitanje niti sumnju, ja ne dovodim njegove i zasad daje rezultat.

Uros je u pravu, podrzava koncept licne i profesionalne odgovornosti. Tesko mogu da zamislim babu i dedu iz Male Mostanice kako pretrazuju internet, menjaju tv kanale u potrazi za najboljim resenjem. Oni su strucni kada je izbor gumenih opanka u pitanju. Ili majku 2 tinejdzera koja, izmedju 3 smenskog rada stize da se informise o tome koju vakcinu, kad, gde....imamo drzavno zdravstvo, placamo sve te institute, fakultete, profesore, akademike, ministarstva,  pa neka izvole da se informisu gde treba i neka objave ono sto u tom trenutku znaju. Bilo bi posteno i ucinkovito. I da to urade sa pozicija drzavne sile a ne estradnog vasara. Kao u Portugalu, recimo...

Moja generacija 1951 je vakcinisna protiv decije paralize, ekipa je dosla u zabaviste, mislim da smo vakcinu popili sa kasicice. U celoj generaciji, imali smo 2 slucaja da su decak (sin pedijatra) i jedna devojcica ostali delimicno paralizovani, gore je prosao decak jer mu je cela desna strana tela, noga i ruka) ostala slabo razvijena i pokretna. U pitanju je moj vrsnjak i komsija koji je i danas ziv. Tesko mi je da zamislim da su tada od nasih roditelja trazili saglasnost a nesto se i ne secam da sam potpisivala neko papirce pre nego sto mi je debela teta tutnula kasiciu u usta. 

Kada se zida hidrocentrala, kazu, u predracune i proracune kalkulise se i sa brojem zrtava, lepo se izracuna koliko ce radnika verovatno da pogine. Kada se ide u rat, svaki general zna da izracuna koliki ce biti gubitak u ljudstvu. Mi danas ratujemo sa virusom koji je pokazao koliko je nas nacin zivota i funkcionisanje zajednice nedelotvoran, razvaljen konceptom drzave kao nocnog cuvara. E, pa kad nocnom cuvaru date da vam cuva atomsku centralu onda dobijete Hirosimu i Nagasaki zajedno. Tako nekako. 

P.S. Kad Buridanovom magarcu date da bira seno ili slama, on, jadnicak, umre od gladi. Na respiratoru. 

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

With all due respect, ja vise verujem Johns Hopkins bolnici nego prosecnom srpskom ginekologu:

 

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/the-covid19-vaccine-and-pregnancy-what-you-need-to-know

 

 

Is the COVID-19 vaccine available to pregnant women?

 

"Yes, COVID-19 vaccines currently authorized by the Food and Drug Administration (FDA) are recommended for pregnant and lactating individuals as well as those trying or intending to become pregnant. We strongly recommend that women with remaining concerns, talk with their doctor to discuss all factors about the vaccine and their pregnancy. The recommendation is based on the following:

Symptomatic pregnant women who contract COVID-19 are at more risk of severe illness, complications and death than non-pregnant women. Many pregnant women have medical conditions that put them at further increased risk.

COVID-19, particularly the delta strain, is on the rise in many communities.

Over 200,000 pregnant women have received an mRNA vaccine (Pfizer or Moderna), without any safety concerns."

Ok, ali ta preporuka od FDA i je od 4.Oktobra, do kraja Avgusta jos nije bilo ispitano.

I sad ako je neki ginekolog u Srbiji preporucio trudnicama da se ne vakcinisu je veliki skandal. Eto u USA je tek sad odobreno da se i trudnice vakcinisu, tj da je bezbedno. 

Zar mislite da to tako funkcionise da ginekolog ode na sajt FDA i prati sta ce oni objaviti pa na osnovu toga donose zakljucke kao mi ovde na ovoj temi? 

Valjda postoji neki protokol.

Bio je protokol da se daje ivermektin u nekim bolnicama ( pisali ste ti i wwww o tome, nemojte samo ponovo napisati da to nije istina ). ali je kasnije kad su se pojavile vakcine povucen jer ne pomaze . 

 

Link to comment
Share on other sites

I ja mislim da se s pravom na izbor u nekim oblastima ide u pogresnom pravcu. Princip da ljudi iz medicinske i slicnih profesija pomazu ljudima da donesu kvalifikovanu odluku koja je najbolja za njih, je svakako dobar. Ali u mojoj struci, socijalnom radu, srecemo ljude s poodmaklom demencijom, koje i pored vapaja njihovih bliznjih, ne mozemo da smestimo u dom dok sami ne izraze zelju i potpisu zahtev. Ljude s psihijatrijskim dijagnozama, koji u nekom trenutku mogu postati opasnost za sebe i druge, ne mozes prisiliti na lecenje dok sami to ne zatraze i pristanu. Roditeljima ne mozes oduzeti decu, sta god im radili, dok sami ne zatraze pomoc ili se sami odreknu roditeljskih prava. Zlostavljaca ne mozes iseliti iz stana, pa makar svake noci dolazila policija jer mlati celjad po kuci. Alkoholicaru koji se nasmrt opija mozes samo da ponudis pomoc i nadas se da ce je prihvatiti i da je nece posle dva dana otkazati. I u njegovom, i u svim gorenavedenim slucajevima, socijalni radnik mora da dobije saglasnost da kontaktira rodbinu, zdravstvene i druge sluzbe. 

Sve to unosi strah kod pripadnika tih sluzbi, jer niko ne zeli da prekrsi neko pravilo, bez obzira da li su sankcije tuzba i zahtev za odstetom, rizik da se dospe u medije ili samo ribanje od strane sefa. Vaznije je ne preci crvenu liniju i ne povrediti necija prava, nego pomoci mu u situaciji kad mu pomoc ocigledno treba, a sam to ne uvidja. Obavezna vakcinacija je tu najmanje drastican slucaj, s tom razlikom sto se ona odnosi na siri krug ljudi nego u ovim mojim gore primerima. Cutanje i povladjivanje klijentu ili pacijentu je najsigurniji nacin da u tom smislu ne pogresis. Sve ostale moguce greske pokriva zemlja, a ti se uvek mozes pozvati na licni izbor onog ko vise ne moze da ti odgovori.

Verujem da i kod velikog broja lekara u Srbiji ovaj strah, posebno u vezi trudnica, igra bitnu ulogu. Posebno u manjim sredinama gde je antivaksersko raspolozenje izrazenije, ne zele da se nadju u situaciji da objasnjavaju da nije vakcina kriva sto je nesto krenulo po zlu. A trudnoca i porodjaj su glava u torbi, to valjda svi znaju, svasta moze da se desi, pa ti kasnije objasnjavaj da to nije zbog vakcine nego bi se desilo ionako. Da li ih to opravdava? Ja sam potpuno uverena da NE. Samo pokusavam da razumem taj mehanizam koji je do sada u Srbiji kostao zivota desetak trudnica i porodilja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vilhelmina said:

. Ali u mojoj struci, socijalnom radu, srecemo ljude s poodmaklom demencijom, koje i pored vapaja njihovih bliznjih, ne mozemo da smestimo u dom dok sami ne izraze zelju i potpisu zahtev.

 

Vili, ovo nema šanse da je tačno. Osobe sa poodmaklom demencijom nisu u stanju da donose odluke i za takve stvari mora da postoji ovlašćena osoba koja donosi odluke u njihovo ime. Mislim, na šta bi to ličilo da ja objašnjavam neku proceduru dementnom pacijentu, a on mučen ne zna ni ko je, ni gde je, ni šta se događa? Nema razloga da kod tebe bude drugačije. Znam da naše socijalne radnice smeštaju takve ljude u domove (ako već nisu tamo), sa pristankom ovlašćene osobe. Zvuči surovo, ali dementna osoba se tu, na žalost, ne pita ništa.

 

2 minutes ago, vilhelmina said:

Ljude s psihijatrijskim dijagnozama, koji u nekom trenutku mogu postati opasnost za sebe i druge, ne mozes prisiliti na lecenje dok sami to ne zatraze i pristanu.


Ovo nije tačno, osobe koje predstavljaju neposrednu opasnost za sebe ili okolinu lekar može da strpa u bolnicu i bez njihovog pristanka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Devil In My Pants said:

90% lekara kazu da trudnice ne prime vakcinu. 

 

Slusam doktora pa sta bude bice jbga

 

Vrhunski ginekolog za rizicne trudnoce (bar za nivo Srbije), iz Narodnog Fronta, kaže vakcinisanje Fajzerom i nedelju dana pre trudnoce i 7 dana od zacetka trudnoce i mesec dana od pocetka i u petom, sedmom, devetom, KADGOD mesecu, samo da se trudnica vakciniše.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ja uopste ne znam odakle to i isprva nekom pade na pamet da forsira joj nemoj trudnice da se vakcinisu, nije ispitano. Ok. Da li je iko ikad video ijedno objasnjenje mehanizma po kome bi vakcina mogla da deluje nepovoljno i direktno na plod? Pre nego sto je bilo ispitano, potencijalno, pretpostavka, bilo sta?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

 

Vili, ovo nema šanse da je tačno. Osobe sa poodmaklom demencijom nisu u stanju da donose odluke i za takve stvari mora da postoji ovlašćena osoba koja donosi odluke u njihovo ime. Mislim, na šta bi to ličilo da ja objašnjavam neku proceduru dementnom pacijentu, a on mučen ne zna ni ko je, ni gde je, ni šta se događa? Nema razloga da kod tebe bude drugačije. Znam da naše socijalne radnice smeštaju takve ljude u domove (ako već nisu tamo), sa pristankom ovlašćene osobe. Zvuči surovo, ali dementna osoba se tu, na žalost, ne pita ništa.

 

Ocigledno je Svedska odmakla dalje u postovanju licnog integriteta, cak toliko da se to lako pretvori u sopstvenu suprotnost. Priznajem da nisam znala da je u Nemackoj toliko drugacije. Ja u mom poslu redovno prelazim tu crvenu liniju i lazem demente ljude da ce im tamo u domu biti divno, zabavno, bolje nego kuci. Ni slucajno ne pominjem da ce biti zakljucani i okruzeni vrlo bolesnim ljudima, a morala bih. I imam vecitu eticku dilemu zbog toga, plus rizikujem svasta nesto. Vecina mojih mladjih kolega to ne radi, prosto rade by book, a to je ono kako sam opisala u prethodnom postu.

Ovlascena osoba za izvesnu pomoc osobi s kognitivnim smetnjama se moze dobiti, ali opet uz njen pristanak, pri cemu to radi sud. Ali i nadleznost te osobe je ogranicena, licni pristanak se u mnogim slucajevima ipak trazi.

 

Quote

 


Ovo nije tačno, osobe koje predstavljaju neposrednu opasnost za sebe ili okolinu lekar može da strpa u bolnicu i bez njihovog pristanka.

 

Opet razlika u odnosu na swe. Ovde je to regulisano posebnim zakonima (jedan za ovisnike, drugi za prinudno psihijatrijsko lecenje). U oba slucaja konacnu rec ima sud, a on se oslanja na potvrdu lekara. Problem je sto lekari vrlo retko pisu takve potvrde, i to uglavnom u slucajevima psihoza gde osoba predstavlja opasnost za druge. Kod demencije je retko ispunjen taj uslov.

Dodatni problem je sto lekar na takvu potvrdu stavlja svoj potpis i licno stoji iza toga sto je potpisao. Mi socijalni radnici nemamo ovlascenja da donosimo bilo kakve krupnije odluke, vec uvek u saglasnosti sa sefom. Zato je nasa pozicija udobnija u slucaju da nam odluka padne na sudu. Lekarima je uvek veliki problem da pisu potvrde za psihijatrijsko i lecenje ovisnika, pa radije prebacuju odgovornost na socijalnu sluzbu, kojoj su opet vezane ruke jer mi nemamo ta ovlascenja koja ima lekar…..

Zacarani krug i siroka tema, ali nije za ovaj topic 😀.

 

Ipak, stojim kod toga da su lekari u manjim sredinama u Srbiji u nezavidnom polozaju kad treba preporuciti vakcinu trudnicama, jer se sve sto kasnije ne ispadne dobro moze pripisati njegovoj preporuci i vakcini, a verovatno bi se desilo i bez toga. Mislim na spontane pobacaje, prevremene i teske porodjaje, ostecenja ili cak smrt ploda, you name it. U osnovi je to isti strah od posledica sopstvene odluke koji oseca lekar u Srbiji kad podgreva pacijentov strah od vakcine, umesto da ga ohrabri, kao i onaj zbog kojeg svedski lekari ekstremno retko potpisuju potvrde za prinudno psihijatrijsko lecenje ili smestanje u ustanovu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Ocigledno je Svedska odmakla dalje u postovanju licnog integriteta, cak toliko da se to lako pretvori u sopstvenu suprotnost. Priznajem da nisam znala da je u Nemackoj toliko drugacije. Ja u mom poslu redovno prelazim tu crvenu liniju i lazem demente ljude da ce im tamo u domu biti divno, zabavno, bolje nego kuci. 

 

Ovo je svojevrstan apsurd. Medicinska je činjenica da je demenicija udružena sa gubitkom kognitivnih sposobnosti. Osoba sa uznapredovalom demencijom nije u stanju da donese razuman zaključak jer nema više kognitivnih sposobnosti da razume šta se od nje traži, a i ako u retkom trenutku lucidnosti i razume, zaboravi u kratkom roku. Jako tužna i tragična bolest. Očekivati od nekog ko boluje od nje da donese bilo kakvu informisanu i razumnu odluku je čista budalaština i ne može nikako da ide u korist pacijenta, osim pukom slučajnošću. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Torlakov Sputnjik propô:


Današnja vest:

Quote

U Srbiju je sinoć stiglo još 250.000 doza vakcina Sputnjik V, koje su odmah transportovane u Institut Torlak, saopštio je Nenad Popović, ministar u Vladi Srbije i predsednik Međuvladinog komiteta za saradnju sa Rusijom.

Popović je precizirao da se radi o 100.000 doza komponente 1 i 150.000 doza komponente 2.

„Vakcine su u Srbiju dopremljene iz fabrike Generijum u Vladimirskoj oblasti”, rekao je Popović, javlja Tanjug.

https://www.politika.rs/sr/clanak/489876/U-Srbiju-stiglo-jos-250-000-vakcina-Sputnjik-V

 

Vest od pre 2 nedelje - 4.10.2021:

Quote

Na institutu Torlak do sada je proizvedeno milion i po vakcina ruske vakcine "Sputnjik V", tvrde u Vladi Srbije.

Ministar u Vladi Srbije i predsednik Međuvladinog komiteta za saradnju sa Rusijom Nenad Popović rekao je danas da očekuju da će do kraja ove godine biti proizvedeno najmanje 4 miliona doza vakcina.

https://nova.rs/vesti/drustvo/na-torlaku-proizvedeno-milion-i-po-vakcina/


Vest od 1.9.2021:

Quote

Ruski Institut Gamaleja odobrio je za upotrebu 550.000 vakcina „Sputnjik Ve”, koje su proizvedene na Torlaku, do 13. avgusta.

Ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović rekao je da je Institut Gamaleja sinoć odobrio upotrebu vakcina sa Torlaka, koje su, kaže, potpuno istog kvaliteta kao vakcine koje su proizvedene u Rusiji.

https://www.politika.rs/sr/clanak/486738/Popovic-Ruske-vakcine-sa-Torlaka-odobrene-za-upotrebu

 

Dakle, mesec i po dana nakon što je Popović tvrdio da su Rusi odobrili upotrebu prvih pola miliona doza sa Torlaka one još nisu stavljene u promet u Srbiji, već se uvoze nove iz Rusije.

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

Ipak, stojim kod toga da su lekari u manjim sredinama u Srbiji u nezavidnom polozaju kad treba preporuciti vakcinu trudnicama, jer se sve sto kasnije ne ispadne dobro moze pripisati njegovoj preporuci i vakcini, a verovatno bi se desilo i bez toga. Mislim na spontane pobacaje, prevremene i teske porodjaje, ostecenja ili cak smrt ploda, you name it. U osnovi je to isti strah od posledica sopstvene odluke koji oseca lekar u Srbiji kad podgreva pacijentov strah od vakcine, umesto da ga ohrabri, kao i onaj zbog kojeg svedski lekari ekstremno retko potpisuju potvrde za prinudno psihijatrijsko lecenje ili smestanje u ustanovu.

 

I ovo je apsurd. U zemlji u kojoj (skoro) nijedan lekar nikad nije osuđen za nesavesno lečenje i nemar se plaši nekakve tužbe... A pogotovo što u ovom slučaju trudnica nema teorije da se takvo i desi jer nema osnova. 

 

Ajd da razumem lekare na zapadu gde ih vrebaju advokati za kojekakve tužbe, da imaju strah, ali u Srbiji... Please. Stisni muda, znaš šta si učio i siguran si u svoje znanje, nema šta da brineš. Ne, nego je i velika većina njih nesigurna jer ne čita, ne edukuje se već i sami podležu tom magijskom razmišljanju - ako nema dokaza, ne znači i da nije tačno, ipak ću ja da sačekam 10ak godina da se to dobro ispita, a to što će u međuvremenu da umre pokoja trudnica, well, jbg, kolateralna šteta. Njihov zadatak je da odrade risk-benefit analizu na osnovu dostupnih dokaza i na osnovu nje izdaju preporuku koja u ovom slučaju može biti samo jedna. I to niko ne može da obori na sudu kao neispravno. 

Edited by Eddard
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

„Стари град је једина општина у Србији која је прешла 80 посто укупно вакцинисаног становништва пунолетне популације и нажалост ми имамо и даље три локалне самоуправе које су испод 30 одсто вакцинисаних. То су Мионица, Лајковац и Тутин”, рекла је Брнабићева.

 

Reci lepo tamo gde mi pobedjujemo sa 105% tamo ima 15% vakcinisanih.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:

 

Ovo je svojevrstan apsurd. Medicinska je činjenica da je demenicija udružena sa gubitkom kognitivnih sposobnosti. Osoba sa uznapredovalom demencijom nije u stanju da donese razuman zaključak jer nema više kognitivnih sposobnosti da razume šta se od nje traži, a i ako u retkom trenutku lucidnosti i razume, zaboravi u kratkom roku. Jako tužna i tragična bolest. Očekivati od nekog ko boluje od nje da donese bilo kakvu informisanu i razumnu odluku je čista budalaština i ne može nikako da ide u korist pacijenta, osim pukom slučajnošću. 

 

Jos samo ovo, pa necu vise da trolujem. Ono cemu ovdasnji lekari pribegavaju u takvim situacijama jeste da izvrse pritisak na bliznje, da ovi traze od opstine (zdravstvo je u nadleznosti okruga) da dementnu osobu smesti u dom. Pri tome, lekari vecinom i ne znaju, niti ih interesuje, koja zakonska regulativa i na koji nacin nas po opstinama ogranicava, i da bez njihove potvrde i/ili licnog pristanka te osobe, ne mozemo nista da uradimo. 

Ko tu na kraju strada, ne moram da elaboriram.

 

Sto se tice lekara u Srbiji i njihovog odnosa prema vakcinama za trudnice, zaista ne moraju da se plase nekakvih tuzbi. Ali u malim sredinama javna osuda okoline moze da bude mnogo gora kazna od sudskog procesa. Ni slucajno nije opravdanje za takve lekare, ali jeste objasnjenje. Nema svako petlju da uvek uradi ono sto je ispravno, ako to kasnije moze da mu zagorca zivot. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tomiprunet said:

Pa eto ti gore FDA je tek sad zakljucila da moze vakcinisanje trudnica, do sada nije . 

To nikakve veze nema sa onim sto sam napisao, ako vakcina nije testirana na odredjenoj grupi ne znaci da je za tu grupu nebezbedna. Nije testirana ni na onima koji imaju osteoporozu, nervozna creva ili hemoroide, niti na slepima, gluvima, sterilnima, niti na vodoinstalaterima, gradjevincima, sudijama, pa niko nije proveravao kako vakcina deluje na sistem coveka koji ima odredjenu bolest, genetsku predispoziciju ili se bavi stresnim poslom. Trudnice mogu biti posebne u odnosu na sve pobrojane iskljucivo ako postoje indikacije za to. A ja ne znam da postoje, niti je logicno da postoje

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Srpsko ministarstvo zdravlja još u aprilu je preporučivalo vakcinaciju trudnica i dojilja.

 

21. 04. 2021

Quote

TRUDNICAMA i dojiljama se preporučuje da se vakcinišu i zbog toga će sutra Ministarstvo zdravlja poslati dopis svim vakcinalnim punktovima u zemlji da ne vraćaju kući trudnice i dojilje koje su došle da prime vakcinu, kaže državni sekretar Ministarstva zdravlja Mirsad Đerlek.

https://www.novosti.rs/vesti/drustvo/989708/trudnicama-dojiljama-preporucuje-vakcinisu-djerlek-ministarstvo-salje-dopis-svim-vakcinalnim-punktovima/komentari/posalji

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, AgroLaki said:

 

Vrhunski ginekolog za rizicne trudnoce (bar za nivo Srbije), iz Narodnog Fronta, kaže vakcinisanje Fajzerom i nedelju dana pre trudnoce i 7 dana od zacetka trudnoce i mesec dana od pocetka i u petom, sedmom, devetom, KADGOD mesecu, samo da se trudnica vakciniše.

 

3 hours ago, McLeod said:

Ja uopste ne znam odakle to i isprva nekom pade na pamet da forsira joj nemoj trudnice da se vakcinisu, nije ispitano. Ok. Da li je iko ikad video ijedno objasnjenje mehanizma po kome bi vakcina mogla da deluje nepovoljno i direktno na plod? Pre nego sto je bilo ispitano, potencijalno, pretpostavka, bilo sta?

@McLeod Ne znam sta ti znas, koliko vidim sve..ja sam se vakcinisao,ali doktor koji je vrsio nasu oplodnju, najpoznatiji u NS i to sa tri diplome i velikim uspesima je rekao ne...mi cekamo bebu godinama, nema tu neke price sad kad je u 6-7mesecu trudnoce kad doktor kaze ni slucajno....

 

Pu,pu...ako se desi nesto lose, bice uvek neka strana kriva..kajacu se svakako....tako da slusam doktara koji mi vodi slucaj i pisaj ga.

 

@AgroLaki povezano, rekao Artur Bjelica i kraj price, nema tu vise sta ja da hocu ili necu..verujem njemu pa sta bude bice,cuvamo se ja sam vakcinisan. Nezavidna situacija, ali necu sad da se pravim pametan,nek doktor vodi do kraja...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...