Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

49 minutes ago, JohnnyDragon said:

Ovo nije tačno naprosto.

 

Kako nije? Da ne idemo na one prepotopske, imas oralnu protiv polija, i to Torlakovu od koje je na stotine ljudi ostalo nepokretno ili umrlo, imas starije protiv raznih boginja koje takodje nisu ni ovako efikasne i sigurne.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, erwin said:

Prijavljeni neželjeni efekti vakcina od običnih građana i lekara u Britaniji:

 

https://www.gov.uk/government/publications/coronavirus-covid-19-vaccine-adverse-reactions/coronavirus-vaccine-summary-of-yellow-card-reporting

 

Kad se preračuna u odnosu na ukupan broj datih doza:

Fajzer: 0,28%
AstraZeneka: 0,48%
Moderna: 0,64%

 

Treba znati da svaki John, Peter i George mogu da "report"-uju nezeljeni efekat preko ovog "Yellow card reporting"

 

Za nas u struci, od vaznosti kod (post-marketinskog) prijavljivanja nezeljenih efekata/reakcija je da su potvrdjene od strane medicinskog strucnjaka (health professional).

To sto bilo ko moze da otvori ALIMS (Srbija) stranicu, Yellow Card (UK MHRA), US FAERS, etc.  i prijavi neki nezeljeni efekat, samo zato sto ON/ONA smatra da je to posledica vakcine/leka, ne znaci da je zaista tako.

 

  • Like 7
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Eddard said:

Što se antibiotika tiče, mislim da je i to želja da se pomogne pacijentu, odnosno, da se ne kaže da mu ništa nisam dao, jer naši ljudi ako mu ne daš antibiotik, ispadne da ga nisi ni lečio, a ako probaš da mu objasniš da je to tako i da tako treba, em će reći - a kako onaj doktor dao mom komšiji antibiotik, a drugo , ponašaće se kao da mu nije ništa. 

 


Upravo tako. Pominjah familiju koja je pre nekih mesec dana zakačila koronu, medju njima i zet kome doktor nije prepisao antibiotik, pa je zet tražio da mu prepise?! ali doktor nije hteo da promeni mišljenje. Na kraju je zet na svoju ruku kupio antibiotik i pio… Da li ima veze ili ne, ali njega je temperatura nakon toga najduže držala i najviše razbila.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2021 at 5:55 PM, Klotzen said:

Ali zato je Nestorović populirasao antivaksersku ideju 10 puta više nego svi ostali zajedno. Od 10 antivaksera kod nas 7-8 će ti citirati njega a ne tu Jovanu. Ja poznajem par lekara i svi mi za njega kažu da je antivakser, i u medijima se često to može čuti kada gostuje neko iz struke.

Zanimljivo mi je što mu se dozvoljava da baljezga ovoliko. Vučić i Brnabić su mnogo puta javno isticali važnost vakcinacije, dok Nestorović stalno indirektno potkopava njihove tvrdnje - ali nema kritika upućene njemu od strane vladinih zvaničnika. Što me dovodi do zaključka da sama vlada želi sto brže prokužavanje i koristi Nestorovića u te svrhe - em će najgori deo epidemije relativno brzo proći i to pre zime, em vlada misli da će da uštedi na duže staze - pošto kovid obično ubija starije i one sa zdravstvenim problemima, što znači manja potrošnja za penzije i zdravstvo (mada ne vidim da misle o dugoročnim posledicama koje će da koštaju ohoho).  I naravno manja potrošnja vakcina i bolji imunitet za one koji prežive.

Zato, čini mi se da je isticanje važnosti vakcinacije uglavnom zbog nereda koji će nastati i mnoštva mrtvih, da se operu od strategije prokužavanja. Mislim da im je to važnije od života građana.  

 

Šta mislite, da li preterujem?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Darko said:

Zanimljivo mi je što mu se dozvoljava da baljezga ovoliko. Vučić i Brnabić su mnogo puta javno isticali važnost vakcinacije, dok Nestorović stalno indirektno potkopava njihove tvrdnje - ali nema kritika upućene njemu od strane vladinih zvaničnika. Što me dovodi do zaključka da sama vlada želi sto brže prokužavanje i koristi Nestorovića u te svrhe - em će najgori deo epidemije relativno brzo proći i to pre zime, em vlada misli da će da uštedi na duže staze - pošto kovid obično ubija starije i one sa zdravstvenim problemima, što znači manja potrošnja za penzije i zdravstvo (mada ne vidim da misle o dugoročnim posledicama koje će da koštaju ohoho).  I naravno manja potrošnja vakcina i bolji imunitet za one koji prežive.

Zato, čini mi se da je isticanje važnosti vakcinacije uglavnom zbog nereda koji će nastati i mnoštva mrtvih, da se operu od strategije prokužavanja. Mislim da im je to važnije od života građana.  

 

Šta mislite, da li preterujem?

Nije to. Procenili da nestorovic ima 20% kad bi sutra bili predsednicki izbori... moraju da ga ucutkaju a ne smeju protiv njega.a sa 20% moze cak i u drugi krug da uleti. A govno je alavo pa se napalilo.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Eddard said:

Što se antibiotika tiče, mislim da je i to želja da se pomogne pacijentu, odnosno, da se ne kaže da mu ništa nisam dao, jer naši ljudi ako mu ne daš antibiotik, ispadne da ga nisi ni lečio, a ako probaš da mu objasniš da je to tako i da tako treba, em će reći - a kako onaj doktor dao mom komšiji antibiotik, a drugo , ponašaće se kao da mu nije ništa. 

 

4 hours ago, Ridji said:


Upravo tako. Pominjah familiju koja je pre nekih mesec dana zakačila koronu, medju njima i zet kome doktor nije prepisao antibiotik, pa je zet tražio da mu prepise?! ali doktor nije hteo da promeni mišljenje. Na kraju je zet na svoju ruku kupio antibiotik i pio… Da li ima veze ili ne, ali njega je temperatura nakon toga najduže držala i najviše razbila.

 

Ma daj, kakvi su to izgovori, pa ljudi treba odgovorno da rade svoj posao a ne da simpatiziraju sa infantilnim narodom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ovde je zapravo veći problem od samog razloga što su je na banovom brdu otkacili. Naime, ona nije prijavljena u Beogradu a živi ovde i radi. Tako ni karton nema ovde nego u Leskovcu. Nista čudno što su je prvi put otkacili jer tako rade i sa Beogradanima koji se jave u "pogrešnu" kovid ambulantu.
Na Novom Beogradu su je primili jer tamo primaju sve.
E sad, zašto ona krši zakon o boravištu i ličnoj karti koji kaže da je građanin dužan da izvrši prijavu promene adrese i mesta boravka u roku od 8 dana od nastale promene je opet pitanje i za građane koje masovno zabole da izvrše tu promenu u supu i za državu koju zabole da to oštrije sprovede.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, erwin said:

 

 

Na ovu vest je javljaju antivax koji svi znaju po 15 osoba minimum koji su preminuli od covida a primili su 45 doza vakcine.

 

Podseca me na vest o vezivanju pojasa, kada je svaki protivnik vezivanja pojasa znao bar po 5 ljudi koji su sleteli kolima u jezero i preziveli zato sto nisu bili vezani. Jer poznato da 90%vozaca u Srbiji vozi pored jezera.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Darko said:

Zanimljivo mi je što mu se dozvoljava da baljezga ovoliko. Vučić i Brnabić su mnogo puta javno isticali važnost vakcinacije, dok Nestorović stalno indirektno potkopava njihove tvrdnje - ali nema kritika upućene njemu od strane vladinih zvaničnika. Što me dovodi do zaključka da sama vlada želi sto brže prokužavanje i koristi Nestorovića u te svrhe - em će najgori deo epidemije relativno brzo proći i to pre zime, em vlada misli da će da uštedi na duže staze - pošto kovid obično ubija starije i one sa zdravstvenim problemima, što znači manja potrošnja za penzije i zdravstvo (mada ne vidim da misle o dugoročnim posledicama koje će da koštaju ohoho).  I naravno manja potrošnja vakcina i bolji imunitet za one koji prežive.

Zato, čini mi se da je isticanje važnosti vakcinacije uglavnom zbog nereda koji će nastati i mnoštva mrtvih, da se operu od strategije prokužavanja. Mislim da im je to važnije od života građana.  

 

Šta mislite, da li preterujem?

 

Ja mislim da ga je Vučić namerno gurao po medijima jer on relativizuje koronu a to Vučiću omogućava da sve manje i manje mera uvodi. Mere su noćna mora za ovu vlast jer one donose ekonomski pad a to će biti glavni okidač kada će ova vlast početi da gubi svoje glasače. Naravno to je napravilo veliki problem sa druge strane da kod nas verovatno većina nije vakcinisana, ja sumnjam u tu cifru od 50% jer ta cifra u mom okruženju jednostavno ne pije vodu. Doduše prihvatam da možda nisam reprezentativan uzorak ali i drugi mi tako govore. Ali to je ova vlast, kao muva bez glave lete iz jedne avanture u drugu.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Klotzen said:

Ja mislim da ga je Vučić namerno gurao po medijima jer on relativizuje koronu a to Vučiću omogućava da sve manje i manje mera uvodi. Mere su noćna mora za ovu vlast jer one donose ekonomski pad a to će biti glavni okidač kada će ova vlast početi da gubi svoje glasače.

Razumem, ali zar neće sve te hospitalizacije i smrtni slučajevi da još više sjebu ekonomiju? Em će se jedan deo ljudi uplašiti pa će da izbegavaju restorane i ostala mesta gde se ljudi skupljaju, em što će masa ljudi biti zauzeta sa bolešću i njenim posledicama. 

 

Mada veoma je moguće da je i to bio plan (iskoristiti Nestorovića za relativizaciju kovida), pošto ne verujem da je ova vlast stvarno svesna posledica svojih postupaka. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

Ovde je zapravo veći problem od samog razloga što su je na banovom brdu otkacili. Naime, ona nije prijavljena u Beogradu a živi ovde i radi. Tako ni karton nema ovde nego u Leskovcu. Nista čudno što su je prvi put otkacili jer tako rade i sa Beogradanima koji se jave u "pogrešnu" kovid ambulantu.
Na Novom Beogradu su je primili jer tamo primaju sve.
E sad, zašto ona krši zakon o boravištu i ličnoj karti koji kaže da je građanin dužan da izvrši prijavu promene adrese i mesta boravka u roku od 8 dana od nastale promene je opet pitanje i za građane koje masovno zabole da izvrše tu promenu u supu i za državu koju zabole da to oštrije sprovede.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Nisu tu problem ljudi već zakon. Ti ne možeš otići u MUP i samo pod punom materijalnom odgovornošću prijaviti adresu na kojoj živiš, moraš imati papir, a pošto većina podstanara to nema, onda nemaš ni mogućnost promene adrese već kad prijaviš jednu ostaješ formalno na njoj 10-20 godina iako ti u međuvremenu promeniš prebivalište možda i više desetina puta.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Pa dobro prvi antivax Srbije je Nolo, koji sve to uvija u foliju neke korektnosti, tipa postovati tudji izbor...Secam se kako je izjavio nesto tipa Reko' mi Nadal da u Spaniji nije neka zainteresovanost za vakcine.....u Spaniji 80% populacije vakcinisano.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

nema dileme da su se vladari rukovodili iskljucivo izborima, istrazivanjima i procenama sta je najbolje uraditi a osvojiti sto veci broj glasova.

zdravlje i zivoti ljudi, ekonomija i troskovi, zdravstveni i svaki drugi sistem su najobicnije trice i kucine na koje se ne obaziru ni 5%.

 

samo molim boga da ljudi sto pre ukapiraju da su bukvalno zrtvovani od strane vlasti i da im se ovo sve vrati kao bumerang prvom sledecom prilikom.

Edited by djura.net
Link to comment
Share on other sites

Prošlo je godinu i 7 meseci od prvog slučaja, a još nikom iz vlasti nije palo na pamet da jasno i glasno propiše i obavesti celu javnost da se mora ukazivati pomoć na licu mesta svima koji dođu u ambulantu na pregled zbog sumnje na kovid bez obzira na to odakle su i imaju li zdravstvenuo osiguranje ili ne, jer je šteta od toga da oni šetaju unaokolo tražeći na raznim mestima mogućnost da ih prime na pregled ili budu poslati u ambulantu matičnog doma zdravlja preko pola Srbije da šire virus po autobusima (naravno da nije sigurno da bi to bio prvi pregled, kako neko uopšte može da zamisli da zaražena osoba na 3-4 pregleda svaki put punim busom putuje od Beograda do Leskovca i nazad) daleko veća od bilo kakvih troškova.

 

Debilčine.

Edited by erwin
  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, ras kass said:

u Spaniji 80% populacije vakcinisano.

 

A tih 20% su verovatno deca do 18 godina.

8 minutes ago, erwin said:

Prošlo je godinu i 7 meseci od prvog slučaja, a još nikom iz vlasti nije palo na pamet da jasno i glasno propiše i obavesti celu javnost da se mora ukazivati pomoć na licu mesta svima koji dođu u ambulantu na pregled zbog sumnje na kovid bez obzira na to odakle su i imaju li zdravstvenuo osiguranje ili ne, jer je šteta od toga da oni šetaju unaokolo tražeći na raznim mestima mogućnost da ih prime na pregled ili budu poslati u ambulantu matičnog doma zdravlja preko pola Srbije da šire virus po autobusima (naravno da nije sigurno da bi to bio prvi pregled, kako neko uopšte može da zamisli da zaražena osoba na 3-4 pregleda svaki put punim busom putuje od Beograda do Leskovca i nazad) daleko veća od bilo kakvih troškova.

 

Debilčine.

 

Ja sam tog dana kada mi je ustanovljen covid poslat na 4 različita mesta u gradu. I sve ok, meni nije bilo ništa, ali sve vreme sam razmišljao kako li je onima koji su zakačili ozbiljniju bolest a ovako ih secaju.

Edited by Edward Louis Severson III
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

samo molim boga da ljudi sto pre ukapiraju da su bukvalno zrtvovani od strane vlasti i da im se ovo sve vrati kao bumerang prvom sledecom prilikom.

 

"ljudi" su glupa amorfna masa pamćenja kraćeg od čovečje ribice... ergo, džabe ti molitve, a boga ionako nema.

 

  • Like 13
Link to comment
Share on other sites



samo molim boga da ljudi sto pre ukapiraju da su bukvalno zrtvovani od strane vlasti i da im se ovo sve vrati kao bumerang prvom sledecom prilikom.


To isto sam ja rekao svom kolegi pre neki dan, da ste svi vi, što narod, što zdravstveni radnici, bačeni pod voz zarad izborne pobede. I da se zamisli zbog toga kad sledeći put izađe na izbore.

On kaže znam ja to.

A ja znam da će i sledeći put da glasa kao i prošli, jer ga je sns postavio tu gde jeste.

Nema vajde od kapiranja naroda, nikad nije ni bilo.
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...