Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Mthomy said:

Razumem vas bes, ali ovde nema antivaxera. Barem nisam primetio. Ovde se jos uvek mogu procitati razumni komentari. Svejedno, ja sam u privatnom zivotu gori od vas prema idiotima neodgovornin, tako da vas potpuno razumem. 

Da postoje kovid propusnice pa da na takvim dogadjajima svi budu vakcinisani, drzala bih jezik za zubima. S obzirom da taj rezim nije uveden a da svako moze da radi sta hoce ne vodeci racuna o drugima, dajem sebi za pravo da budem neprijatna. Ucesce na takvim masovkama u ovim okolnostima smatram saucescem u zlocinu s predumisljajem.

Edited by Pletilja
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Namerno pricaju o procentu vakcinisanih od onih koji mogu da prime vakcinu i pozvani su. I onda satro svuda preko 50% sto i da jeste u ukupnoj populaciji ni blizu dovoljno, pomaze samo kod licne zastite, cirkulaciju virusa ne zaustavlja. Kad se ubroje maloletni i mladi punoletni koji su vakcinisani 10%, a znamo da su ljudi od neke 15-25 godine drustveno najaktivniji jelte, imamo situaciju da u toj populaciji koja se meša vakcinisanih jednocifren broj koji posle slinavi dolaze kuci i dalje sire bolest, pa vakcinisani stari najebavaju. Tu su naravno i vrtici kao veliki rezervoar. I opet, to sto niko nece da kaze da su deca i neodgovorni pravi i prerasli adolescenti problem ne znaci da problem ne postoji i da to nije glavni mehanizam sirenja zaraze. A to se vrlo lako resava samo jbg nije popularno. Posto se mala deca i dalje ne vakcinisu, u vrtic moze dete kojem su svi ukucani vakcinisani. Covid propusnice za one koje hoce u kafanu kao u francuskoj i cao djaci. Pa nek se nevakcinisani pametni izoluju i bilduju prirodni imunitet medju sobom pa mozda iz pandemije izadjemo i sa malo boljim prosecnim IQom. Znam, nece se desiti.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

I inace, uz rizik da ispadnem monstrum, onakvog slucaja kao sto je bio ovaj slucaj muza trudne mlade devojke (koja je vrlo verovatno bila ista kao on) koja je umrla mi nije mnogo zao.

 

Jebote, umre ti zena, mlada, izgubis i decu, i tebi i dalje nije nesto jasno. Bukvalno kad bi postojao mehanizam kada bi svi takvi specimeni bili pocisceni sa lica Zemlje u ovoj pandemiji, pa ja mislim da bi usli u pravo zlatno doba. Svetsko, ne nase.

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

Lepo je napisao Pekic, valjda u Zlatnom runu "Srbi i nisu nacija, nego usplahireno i pometeno stanje duha". Treba to pustiti da ide gde je krenulo, uz dodatak da mu ne treba dozvoljavati da utice na normalne. Npr, na ovo sto je pisala Pletilja. Takvima dozvoljavati da iz cistog izivljavanja ometaju lecenje pravih bolesnika nije humanizam, nego travestija. Isto kao i "drustvo" u kome je tako nesto uobicajeno i "normalno". Takvi vole "prirodno", pa, u prirodnim drustvima takve bi odavno pojeli.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7.8.2021.
 
[Direktor vladine Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Mihailo Jovanović] Naveo je da je 60 lokalnih samouprava u Srbiji prešlo granicu od 50 odsto vakcinisanih a da je najveći procenat u beogradskoj opštini Star grad u kojoj je više od 80 odsto [punoletnog] stanovništva primilo vakcinu protiv korona virusa.
„Više od 70 odsto vakcinisanih [punoletnih stanovnika] imaju i Savski venac, Vračar i Novi Beograd, a više od 60 odsto Priboj, Niš, Bosilegrad, Užice, Mali Zvornik. Kladovo, Kikinda, Novi Sad, Sremska Mitrovica, Knjaževac su na više od 55 odsto vakcinisanih [punoletnih stanovnika], to su procenti kojima sve lokalne samouprave treba da teže“, kazao je Jovanović za Radio televiziju Srbije (RTS).
 
https://www.danas.rs/drustvo/jovanovic-it-uprava-vakcinisano-502-odsto-punoletnog-stanovnistva-dato-595-miliona-doza/
Sve je ovo nebitno jer se barata procentom punoletnog stanovnistva. Možda u opštini stari grad npr i nije velika razlika jer je populacija starija ali u ostalim je smešno govoriti o bilo čemu kad se kaže 50 ili 60% kad je to zapravo skoro 10% manje ako se gleda ukupan broj ljudi.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sa drugog foruma:

Quote

Ja juče video onaj broj od 7 umrlih [za dan] u Pirotu (ona devojka od 20 godina što je umrla je dete školske drugarice moje poznanice) i broj od 7 mi je apsolutno sulud. Kovid odeljenje u Pirotu je prilično malo, ima možda najviše 10 kreveta koji se uglavnom koriste za pacijente koji nisu kritični. Svi ostali, kojima je potreban višlji stepen lečenja (upale pluća, kiseonik, respiratori...) se momentalno ambulantnim kolima šalju u niške kovid bolnice, koje služe za sve teže kovid bolesnike sa juga srbije, posebno malih mesta. Deo zašto mi je suludo: Iz ovog mogu da izvučem samo to da su niške kovid bolnice pune i da za pacijente iz Pirota nije bilo mesta, što je posebno zabrinjavajuće za budućnost. Ili jednostavno klinički centar Niš nije otvorio kapacitete koje su imali kad su kovid centri otvarani prošle godine. Užas.

 

Reklo bi se da su definitivno već desetak dana pritegli s hospitalizacijama (broj osoba na respiratoru linearno raste, a broj hospitalizovanih ima čak dve prelomne tačke) tj. da je prosečan kovid pacijent sve bolesniji. Treba se dobro paziti da se ne dođe u stanje za bolnicu, jer možda neće biti mesta.

 

ZmA744o.png
https://www.b92.net/info/koronavirus/statistika.php

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by erwin
  • Like 4
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

 


 

Quote

 

The report led by ISS and the health ministry examined data up to Aug. 29 from more than 29 million people who had received two doses of an mRNA vaccine such as those produced by Pfizer and Moderna. It said that in the general population, effectiveness against infection after seven months remained at 89%, while against hospitalisation and death, this time six months after the second dose, it remained at 96% and 99% respectively.

...

In Italy, people are obliged to wear masks indoors and they had been required outdoors before the summer, and stringent behavioural rules have been in place, which may have influenced the results.

The ISS report said that immunocompromised people saw their protection against infection drop from 28 days after the second dose, with the reduction varying widely according to which diseases cause the weakened immune system. In people with co-morbidities but who are not necessarily immunodepressed, the study reported a reduction in protection from infection which declined from 75% 28 days after the second dose to 52% after about seven months.

Efficacy among people over the age of 80 and nursing home residents also decreased slightly but remained above 80%, the ISS said.

Comparing the period in which the Alpha variant was prevalent with that in which the Delta variant was, efficacy against infection fell from 84.8% to 67.1%, while protection against hospitalisation declined much less, from 91.7% to 88.7%.

 

https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/italy-says-mrna-covid-jab-effectiveness-stable-after-7-months-not-all-2021-10-06/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Lepo je napisao Pekic, valjda u Zlatnom runu "Srbi i nisu nacija, nego usplahireno i pometeno stanje duha". Treba to pustiti da ide gde je krenulo, uz dodatak da mu ne treba dozvoljavati da utice na normalne. Npr, na ovo sto je pisala Pletilja. Takvima dozvoljavati da iz cistog izivljavanja ometaju lecenje pravih bolesnika nije humanizam, nego travestija. Isto kao i "drustvo" u kome je tako nesto uobicajeno i "normalno". Takvi vole "prirodno", pa, u prirodnim drustvima takve bi odavno pojeli.

 

.

 

Volis ti Puzigaca da spustis sve na nivo sopstvenog okruzenja..Ako vec citiras Pekica, nije Pekic ovde govorio o Peri sa pijace, ili Cedomiru iz apoteke...On je pisao o srpskoj eliti...Ti si iscupao citat iz konteksta...

 

 

 

"Imamo mi građane. Ono što nemamo je građanska klasa. Srpski građanin je realan. Fantomska je samo srpska građanska klasa.

U ideološkom smislu, naime, za klasu nije dovoljno da jedan sloj ljudi ima identične eksploatatorske interese, ni da poseduje državnu organizaciju za njihovu odbranu, već da sve to objedinjuje neki viši, makar i lažni cilj, u koje veruje ne samo eksploatatorska klasa, nego i ona koja se eksploatiše …

Ukratko, sve što ima jedna dobro organizovana razbojnička banda, osim, dabome, tog višeg cilja, koji ionako služi za opseniti prostotu."...

 

"Jesmo li mi Srbi ikada otvoreno i nepristrasno govorili o svojim nacionalnim osobinama, dogovorili se najzad ko smo, šta smo, šta hoćemo, šta nećemo, i pokušali da iznađemo neki operativni kompromis između svojih izmišljenih vrlina i svojih stvarnih mana, ako ne za škole i proslave, a ono bar za Berzu i Parlamenat ..."

 

 

 

Mozda ti mislis da  je zadatak iz poslednjeg citata posao za "narod"..ali nije, ovo je veciti problem nase politicke, poslovne i intelektualne elite...Dalje je glupo da idem, jer nije ovo tema za to...

Ali kako je Pekic u istom delu primetio, verovatno smo jedina nacija na svetu koja na svom grbu ima upravo to,  sto joj nedostaje...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

Dr Zoran Vučinić, epidemiolog u penziji, upozorava na alarmantno epidemijsko stanje   

Mere su obesmišljene, a narod igra ruski rulet

Epidemijska situacija u Srbiji je alarmantna, jer smo izgubili komunikaciju sa narodom.

Zbog nepreciznih, nerazumljivih, neprihvatljivih i kontradiktornih poruka odgovornih u državi, ljudi su izgubili poverenje. Onaj ko predlaže protivepidemijske mere mora da bude jasan, tačan i precizan da bi pridobio ljude na saradnju, upozorava za Danas dr Zoran Vučinić, epidemiolog u penziji iz Užica, koji se dokazao u borbi protiv variole vere, hemoragijske groznice, svinjskog i dečjeg gripa, ali i drugih zaraznih bolesti.

Poručuje da je vakcinacija jedino rešenje, kako Srbija ne bi postala „leprozorijum kovida u Evropi“.

– Imamo dve mogućnosti – da se vakcinišemo ili da uđemo u još veći haos i da sve bolnice u Srbiji budu kovid bolnice. Da li shvatamo dimenzije našeg otpora vakcinaciji? U vreme kuge, tadašnji gradovi su bili opasani bedemima i zidinama. Mi danas idemo u tom pravcu, iako je cilj vakcinacije da takvi „bedemi“ danas ne postoje. Nemojmo da dozvolimo da Srbija ostane kužna i postane leprozorijum kovida u Evropi, opominje dr Vučinić.

* Krizni štab je odlučio da ne uvodi nove restriktivne mere. Kako to komentarišete?

– Bio sam u mnogim kriznim štabovima, ali nisam od onih koji u Kriznom štabu vide sva rešenja. Problem je i u nama. Ako ne štitimo sebe i svoju porodicu, poštujući mere koje su veoma jednostavne, krizni štab nam ne može pomoći.

* Kada premijerka Srbije kaže da ona ne veruje u protivepidemijske mere, znači li to da je ona time obesmislila epidemiologiju?

– Ona, očigledno, nije dovoljno upoznata sa značajem takvih mera i kontinuitetom njihovog sprovođenja. Možda je obesmislila glavnu stvar, a to je kontrola sprovođenja mera, koja izostaje od početka epidemije. Za razliku od mnogih, nisam pristalica zatvaranja, već moramo da shvatimo da smo svi u velikom problemu, a epidemiolozi bi trebalo da razumeju na koji način narod artikuliše svoje stavove. Verujem u protivepidemijske mere, ali kolege u  medicinskom delu Kriznog štaba bi trebalo da kažu zašto ljudi ne žele da se vakcinišu. Potrebno je masovno anketiranje da se sazna odakle se crpe informacije o štetnosti vakcine, a potom agresivna edukacija da ubedimo, posebno, mlade da se vakcinišu.

* Šta Vi mislite zašto građani ne žele da se vakcinišu?

– Zato što oni koji donose odluke ne poznaju svoj narod. Bio sam terenski epidemiolog i na početku karijere, imao sreću da „padnem“ na prvoj epidemiji. Bila je to zarazna žutica u zlatiborskom selu Mačkat. Sve smo uradili po knjigama, ali nije išlo. Kada sam počeo da komuniciram sa ljudima, shvatio sam da ih ne poznajem. Ne znam njihove stavove, razmišljanja, pa ni njihov žargon. Jedna žena mi je rekla –  doktore, dobro je da nema otpadaka, a to, kasnije sam saznao, znači da nema mrtvih. Moje kolege i danas koriste stručne izraze koje ljudi ne razumeju, a trebalo je da znaju da je naš narod i neobrazovan. Nije bilo komunikacije sa narodom, koji je i nepoverljiv, a na društvenim mrežama se kotrljaju monstruozne priče.

* Takva situacija je i u drugim zemljama, ljudi se protive ograničenjima i vakcinaciji…

– To je pitanje antivakserskog lobija. Svetska zdravstvena organizacija je 2000. godine napravila spisak globalnih zdravstvenih opasnosti i, posle ebole, na drugom ili trećem mestu su antivakseri, koji stvaraju pometnju i nepoverenje među ljudima, a antivakserstvo je unosno zanimanje.

* Kako ubediti građane da se vakcinišu kada to odbija i dobar deo lekara?

– Antivaksera ima i u zdravstvu, ali njihovi stavovi se ne temelje na nauci, već na materijalnoj dobiti. Ako ste završili medicinski fakultet, to ne znači da ste vaspitan i moralan čovek, da imate savest, empatiju. I medveda u cirkusu nauče da vozi bicikl, ali ne i da razmišlja.

Izgleda da su nas država i krizni štab prepustili nama samima, da su digli ruke od nas, i sami treba da odlučimo kako ćemo se ponašati i štititi, da li ćemo se vakcinisati, a bolnice su pune kovid pacijenata…

– Propustili smo priliku da uspostavimo jasnu komunikaciju sa narodom. Ona ne postoji, iako za to nisu potrebni tenderi i veliki novac. Dozvolili smo da se obesmisle protivepidemijske mere i pustili narod da igra ruski rulet. S druge strane, kada imamo vakcinu, sve ostale mere idu u drugi plan. Kao papagaj ponavljam da je jedino rešenje vakcinacija, vakcinacija i vakcinacija.

* Kako nam se dogodio paradoks da je trenutno stanje najgore od početka epidemije, a da imamo vakcine?

– To jeste zbunjujuće. Pre neki dan pitao sam jednu devojku da li se vakcinisala. Odgovorila je – taman posla. Dozvolili smo da nam dve godine od početka epidemije, to „taman posla“ bude glavni problem. Ljudima moramo da objasnimo sve do detalja, jer kovid je sistemska i opaka bolest.

* Možete li da procenite do kada će trajati epidemija?

– Ne vidim joj kraj sa ovakvim razmišljanjima i stavovima. Kao epidemiolog stare škole, u sadašnjoj situaciji, izvinio bih se ljudima koji ne žele da se vakcinišu jer su im, verovatno, moje poruke i izjave bile neprecizne, nejasne, nedovoljno ubedljive, kontradiktorne i krenuo bih ponovo. Bez toga nećemo moći napred i imaćemo razvijeni svet koji će oko Srbije stvoriti nevidljive kovid bedeme.

„Batut“ kao da ne postoji

* Utisak je da su vaše kolege u Kriznom štabu pristali na kontrolu političara.

– Ja sam epidemiolog i mogu da se obratim samo kolegama epidemiolozima, mada u medicinskom delu štaba ima ljudi koji dobro rade. Ako ne možete da sprovedete nijednu meru, a koje garantuju uspeh kontrole kovida, imate izbor – napustite Krizni štab. Moramo da povratimo poverenje u institucije, u Institut Batut, koji se ne čuje, kao da ne postoji, mada ima dobre stručnjake.

Podrška hodže u Sjenici

„Kada smo, ne tako davno, u Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu započeli vakcinaciju dece protiv dečje paralize, naišli smo na veliki problem, jer su neke političke stranke, kao i danas, bile antivakserske. Pomogao nam je hodža u Sjenici kome smo objasnili šta će se desiti ukoliko ne uspemo. Pitali smo ga  da li je viđao hromu decu po Pešteru i rekli mu da ih protiv toga vakcinišemo i problem je bio rešen“, svedoči dr Vučinić.


https://www.danas.rs/drustvo/mere-su-obesmisljene-a-narod-igra-ruski-rulet/

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Još jedna. :classic_sad:

 

Quote

Od posledica infekcije korona virusom, u Kliničkom bolničkom centru u Kragujevcu jutros je preminula porodilja (36) iz Kraljeva.

- Sa izuzetno niskom saturacijom ona se u ponedeljak javila lekarima u Kraljevu, odmah je primljena na Kovid odeljenje, a ubrzo transportovana u KBC Kragujevac. Tamo joj je urađen hitan carski rez, a beba spasena. I pored svih napora lekara, nesrećna žena je, nažalost, preminula, izjavio je dr Zoran Mrvić, direktor kraljevačke Opšte bolnice "Studenica".

Po rečima dr Milana Parezanovića, načelnika Infektivnog odeljenja kraljevačke Opšte bolnice "Studenica“, preminula porodilja je na antigenskom testu u Kraljevu najpre bila negativna, a njen suprug pozitivan na testu kojim se utvrđuje prisustvo korona virusa.

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3783697/tuga-u-kraljevu-preminula-jos-jedna-trudnica-36-zarazena-korona-virusom

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, attolini said:

 

.

 

Volis ti Puzigaca da spustis sve na nivo sopstvenog okruzenja..Ako vec citiras Pekica, nije Pekic ovde govorio o Peri sa pijace, ili Cedomiru iz apoteke...On je pisao o srpskoj eliti...Ti si iscupao citat iz konteksta...

 

 

 

"Imamo mi građane. Ono što nemamo je građanska klasa. Srpski građanin je realan. Fantomska je samo srpska građanska klasa.

U ideološkom smislu, naime, za klasu nije dovoljno da jedan sloj ljudi ima identične eksploatatorske interese, ni da poseduje državnu organizaciju za njihovu odbranu, već da sve to objedinjuje neki viši, makar i lažni cilj, u koje veruje ne samo eksploatatorska klasa, nego i ona koja se eksploatiše …

Ukratko, sve što ima jedna dobro organizovana razbojnička banda, osim, dabome, tog višeg cilja, koji ionako služi za opseniti prostotu."...

 

"Jesmo li mi Srbi ikada otvoreno i nepristrasno govorili o svojim nacionalnim osobinama, dogovorili se najzad ko smo, šta smo, šta hoćemo, šta nećemo, i pokušali da iznađemo neki operativni kompromis između svojih izmišljenih vrlina i svojih stvarnih mana, ako ne za škole i proslave, a ono bar za Berzu i Parlamenat ..."

 

 

 

Mozda ti mislis da  je zadatak iz poslednjeg citata posao za "narod"..ali nije, ovo je veciti problem nase politicke, poslovne i intelektualne elite...Dalje je glupo da idem, jer nije ovo tema za to...

Ali kako je Pekic u istom delu primetio, verovatno smo jedina nacija na svetu koja na svom grbu ima upravo to,  sto joj nedostaje...

Pa nije ni bitan Pekić, nego to da je ova izjava istinita. Mogao je da je smisli i taj Pera sa pijace. Pandemija je samo jos jednom dokazala da je definicija tacna. Ne vidim zbog cega bi nekome smetala, kad se oni cak ponose time sto su suludi.

 

Evo, ima u ovim tekstovima. Na primer, "taman posla" da se vakcinisu. Sto implicira da je u stvari po njima ovaj koji se vakcinisao budala.

 

Bez brige, sve je pod kontrolom, a ima samo dva problemcica. Prvo, naci neko mesto negde na periferiji svega gde ce slobodni mislioci biti uvaljivani da bi se oslobodila mesta za normalne i prave bolesnike što ih sad ovi zauzimaju. I drugo, ugledajuci se na onog julovca Zorana Todorovica Kundaka kad je za vreme demonstracija '96-'97 uvezao kontejner pistaljki, pa ih valjao demonstrantima koji zvižde protiv njega, da vidimo mi ko će sad uvoziti pogrebnu opremu na veliko, i kako i mi da se uglavimo u tu priču.

 

Eventualno ako može negde da se zapopi na brzinu. Ono, kao kad šerif proglasi dva zamenika.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U ovom kraju US gde sam sad, nema maske na vidiku. Ali bukvalnu, za 24 sata sam videla 2 osobe sa maskom u zatvorenom prostoru.

Pogledala sam cifre sada, i nije neki pomor. Mozda zato sto su van grada uglavnom ruralni predeli, ali je malo neobicno - osecam se kao da je pandemija neka nocna mora iz koje sam se probudila. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

za Austriju: ulazak dozvoljen onima koji su ili potpuno vakcinisani, ili prelezali coronu ili testirani.

Vakcine koje priznaju: Fajzer, Moderna, AZ, Sinofarm, Sinovac (po 2 doze) i JJ (1 doza)

Sputnik se ne priznaje.

https://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassung.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesetzesnummer=20011574

 

a izgleda da su drugacija pravila za hotele i restorane:

FBGsjzaUcAcfwYn?format=png&name=900x900

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Angelia said:

U ovom kraju US gde sam sad, nema maske na vidiku. Ali bukvalnu, za 24 sata sam videla 2 osobe sa maskom u zatvorenom prostoru.

Pogledala sam cifre sada, i nije neki pomor. Mozda zato sto su van grada uglavnom ruralni predeli, ali je malo neobicno - osecam se kao da je pandemija neka nocna mora iz koje sam se probudila. 

 

Vrati se na Kosmaj - isto ti dodje, al` bolja `rana - Cigance nase kosmajsko.

Sifra za Uroshev WiFi je: NijeUrosVeverica  :s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

Vrati se na Kosmaj - isto ti dodje, al` bolja `rana - Cigance nase kosmajsko.

Sifra za Uroshev WiFi je: NijeUrosVeverica  :s_d:

Nemas pojma kako je ovo surreal, udjes u hotel i niko nema masku, na ulici niko nema masku, u restoranu niko nema masku, uber driver nema masku....

Cim smo izasli sa aerodroma drugi svet...

 

Tako i na Kosmaju?

 

Inace i hrana je odlicna :classic_biggrin: 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Nemas pojma kako je ovo surreal, udjes u hotel i niko nema masku, na ulici niko nema masku, u restoranu niko nema masku, uber driver nema masku....

Cim smo izasli sa aerodroma drugi svet...

 

Tako i na Kosmaju?

 

Inace i hrana je odlicna :classic_biggrin: 

To i pricam ovde svo vreme.

 

A i deca se brzo naviknu.:classic_biggrin:

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Angelia said:

Nemas pojma kako je ovo surreal, udjes u hotel i niko nema masku, na ulici niko nema masku, u restoranu niko nema masku, uber driver nema masku....

Cim smo izasli sa aerodroma drugi svet...

 

Tako i na Kosmaju?

 

Inace i hrana je odlicna :classic_biggrin: 

U prodavnici u Koraćici bukvalno, ali bukvalno i nesumnjivo jedin gospodža i ja nosimo maske. Na pumpi na Tresijama jednom sam letos video nekog lika sa maskom. I to je to - uopšte ne preterujem. U Mladenovcu još i da vidiš ponekog sa maskom, ali od Seltersa uzbrdo nećeš ga majci naći a da ne vozi VW Beetle.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

za Austriju: ulazak dozvoljen onima koji su ili potpuno vakcinisani, ili prelezali coronu ili testirani.

Vakcine koje priznaju: Fajzer, Moderna, AZ, Sinofarm, Sinovac (po 2 doze) i JJ (1 doza)

Sputnik se ne priznaje.

https://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassung.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesetzesnummer=20011574

 

a izgleda da su drugacija pravila za hotele i restorane:

FBGsjzaUcAcfwYn?format=png&name=900x900

Isto to vazi za Francusku jos od letos, mislila sam da je to pravilo za EU, da su ove sve vakcine priznaju za ulaz u zemlju ali ne i za kafane i sl tj unutar zemlje, nego turisti moraju da se testiraju svakih nekoliko dana. Koliko znam u Francuskoj ustvari cak ni Pfizer ili bilo koja vakcina iz druge zemlje ne vaze za kafane, muzeje ... jer ne mogu spravice da ocitaju QR kod i provere da nije neki falsifikat u pitanju

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ciao said:

Isto to vazi za Francusku jos od letos, mislila sam da je to pravilo za EU, da su ove sve vakcine priznaju za ulaz u zemlju ali ne i za kafane i sl tj unutar zemlje, nego turisti moraju da se testiraju svakih nekoliko dana. Koliko znam u Francuskoj ustvari cak ni Pfizer ili bilo koja vakcina iz druge zemlje ne vaze za kafane, muzeje ... jer ne mogu spravice da ocitaju QR kod i provere da nije neki falsifikat u pitanju

Meni nije jasno baš đe ba zapelo, pa najobičniji telefon veselo skenira bilo koji QR kod, nema tu preteranih problema. On je samo link prema podatku u nekoj bazi koji treba da se prikaže u HTML formatu. Ima dobra decenija ako ne i više da svaki telefon može da izvede tu operaciju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

za Austriju: ulazak dozvoljen onima koji su ili potpuno vakcinisani, ili prelezali coronu ili testirani.

Vakcine koje priznaju: Fajzer, Moderna, AZ, Sinofarm, Sinovac (po 2 doze) i JJ (1 doza)

Sputnik se ne priznaje.

https://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassung.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesetzesnummer=20011574

 

a izgleda da su drugacija pravila za hotele i restorane:

FBGsjzaUcAcfwYn?format=png&name=900x900

U Austriji sam od prekjuče. Prvo veče otišli u restoran u starom gradu, konobarica nas upita da li smo vakcinisani, odgovorimo potvrdno i ne zatraži nam dokumentaciju. Nama čudno nakon Nemačke gde smo stalno pitani i pokazivali, čak i pasoše u isto vreme. U hotelu su nas takodje pitali. Danas otišli na večeru u novi grad, niko nas nije pitao, niti bilo koga drugog i ponovo me to zbunjuje. Jutros u kafiću mladić nam kaže da proveravaju i kažnjavaju ih ako nisu pitali goste da pokažu. Danas otišli gore na tvrdjavu, pitaju nas za vakcinaciju, da nosimo FFP2 maske dok smo unutra i da se registrujemo preko what’s app. Kad nadjem vremena, dodaću utiske dole na emigraciji, zaista ima razlike, ali i sličnosti u svim zemljama koje smo posetili. Sve ovo iz ugla non EU, non balkanski pasoš. A da, mnogi se iznenade kad vide 3 vakcine.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

Meni nije jasno baš đe ba zapelo, pa najobičniji telefon veselo skenira bilo koji QR kod, nema tu preteranih problema. On je samo link prema podatku u nekoj bazi koji treba da se prikaže u HTML formatu. Ima dobra decenija ako ne i više da svaki telefon može da izvede tu operaciju.

Koliko sam ja shvatila nas (francuski) QR kod je upisan u nasem drzavnom zdravstvenom kartonu da kazem i ne moze neko tek tako da ima pristup nasem socijalnom da bi mogao da ocita naprimer moj QR, a to je opet tako napravljeno da ta spravica koju kelner ili onaj koji cepa karte u muzeju kada ocita moj QR kod moze da procita samo moje ime i godinu rodjenja, toliki mu je pristup u moj zdravstveni karton ni manje ni vise, a valjda ne moze da udje u socijalno osiguranje nekog u srbiji naprimer. Ako on pogleda spravicom moj kod i ne moze da ocita moje ime njemu je to nevazeci QR, ne zna da li je falsifikat ili je druga drzava i da ne bi platio kaznu izbaci gosta iz kafane to mu je sigurnije

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...