Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Evo ovde rasclanjuju efikasnost za Pfizer, mozda to pomogne:

 

Since then, several ‘real-world’ studies have been published. Data from an observational study of 7,000 healthcare workers in Israel suggests that vaccine efficacy against symptomatic COVID-19 infection is 85% from 15–28 days after the first dose. And further data from Israel’s mass vaccination programme estimates vaccine efficacy at days 14 through 20 after the first dose, and at 7 or more days after the second dose as follows: for documented infection, 46% (95% confidence interval [CI] 40–51) and 92% (95% CI 88–95); for symptomatic COVID-19, 57% (95% CI 50–63) and 94% (95% CI 87–98); for hospitalisation, 74% (95% CI 56–86) and 87% (95% CI 55–100); and for severe disease, 62% (95% CI 39–80) and 92% (95% CI 75–100), respectively. Estimated effectiveness in preventing death from COVID-19 is 72% (95% CI 19–100) for days 14 through 20 after the first dose.

 

https://pharmaceutical-journal.com/article/feature/everything-you-need-to-know-about-covid-19-vaccines

Boldovao i underline-ovao sam deo koji me zanima gore - znači 94% preventuje simptome, a za preostalih 6% sa simptomima, 87% preventuje hospitalizaciju (što znači 13% od 6% sa simptomima završi u bolnici). Jel sam dobro razumeo? Bio bih ti mnogo zahvalan ako možeš da saznaš 🙂

28 minutes ago, shonke said:

 

Lepo sam napisao u odgovoru @ciao  da je u Indiji bio pomor a nema vakcinisanih ni blizu a u tim zemljama koje si navela nema takvog trenda (još uvek, nadajmo se ni neće) iz dva razloga: - nevakcinisana populacija je mahom mlađa

- vakcinisana populacija je zaštićena u nekoj meri (da ne ode u ICU ili bolnicu uopšte ili da se ni ne zarazi/ispolji simptome).

 

Sve ukazuje da su ova dva razloga u pitanju a ne "slabljenje virusa". Prosto, imamo dve situacije sa istim sojem u dva različita okruženja.

Koliko znam, Sunčica ne misli da je Delta manje opasna, samo hoće da pokaže efekat vakcinacije. Bar sa ja tako razumeo. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

@Darko kakva je situacija, nešto čitam o produženju lockdown upravo? Vest je prilično štura ne vidim šta je uzrok produženja.
Kako meni izgleda strategija 0 covid će na kraju balade da ispadne neodrživa bez obzira na brzinu vakcinisanja, to jest sve da se volšebno 100% danas vakciniše opet je 0 covid strategy nedostižan.
 

Nema problema, pisao sam o tome pre par dana - ne znam da li si pročitao, mogu da okačim self-quote. Ukratko, Sidnej je zakasnio sa lockdown-om i sada je teško da se vrati kontroli, jer se Delta izuzetno lako širi (udisaji od par sekundi pored inficiranog i gotovo - ne, ne preterujem). Kasno je išlo i sa maskama i tu smo gde smo. Sada se više ne zna da li Sidnej može da se vrati na nulu. Za ostatak Australije - mogu. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darko said:

Nema problema, pisao sam o tome pre par dana - ne znam da li si pročitao, mogu da okačim self-quote. Ukratko, Sidnej je zakasnio sa lockdown-om i sada je teško da se vrati kontroli, jer se Delta izuzetno lako širi (udisaji od par sekundi pored inficiranog i gotovo - ne, ne preterujem). Kasno je išlo i sa maskama i tu smo gde smo. Sada se više ne zna da li Sidnej može da se vrati na nulu. Za ostatak Australije - mogu. 

a ok, stvarno je tekst siromašan informacijama, a utisak me vuče da je juče bio neki događaj.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

a ok, stvarno je tekst siromašan informacijama, a utisak me vuče da je juče bio neki događaj.

Nije bio neki specifičan događaj, pola Australije je ionako zaključano. Jednostavno delta pravi sranja i izuzetno je teško zaustaviti prenos, čak i kada je grad zaključan - pošto essential services i dalje rade i tu se uglavnom prenosi. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Nema problema, pisao sam o tome pre par dana - ne znam da li si pročitao, mogu da okačim self-quote. Ukratko, Sidnej je zakasnio sa lockdown-om i sada je teško da se vrati kontroli, jer se Delta izuzetno lako širi (udisaji od par sekundi pored inficiranog i gotovo - ne, ne preterujem). Kasno je išlo i sa maskama i tu smo gde smo. Sada se više ne zna da li Sidnej može da se vrati na nulu. Za ostatak Australije - mogu. 

Jesi siguran za bold? Da nije media bias ipak? Da niste zapatili nešto što nije delta?

1 minute ago, Tomiprunet said:

Juce bio kod prijatelja, ovih sa kojim sam slavio docek NG i koji su nakon toga fasovali koronu. Imaju dva steneta, nesto su ne voljni da se igraju, nece da jedu,.. odneli ih kod veterinara kad ono korona.

Sad, skoro 8 meseci kasnije? 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, urosg3 said:

Jesi siguran za bold? Da nije media bias ipak? Da niste zapatili nešto što nije delta?

Jeste. Bilo je najmanje tri "fleeting contact" slučajeva. Na primer, lik prošao pored inficiranog u šoping centru itd. Sećam se kad je kolega Indijac za vreme onog talasa u Indiji pričao kako se zaključao u kući, nije uopšte izlazio napolje. Ja mu rekoh: "Pa ne prenosi se tako lako, pogotovo izvana", a on kaže: "U vazduhu je, uhvati se za par sekundi". U sebi pomislih: "Daj ne seri kolega, smiri se malo, nije baš tako". I naravno, pokupi on koronu (po drugi put).

 

Na žalost, posle iskustva sa deltom ovde u Australiji, ispostavilo se da nije preterivao. 

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Darko said:

Jeste. Bilo je najmanje tri "fleeting contact" slučajeva. Na primer, lik prošao pored inficiranog u šoping centru itd. Sećam se kad je kolega Indijac za vreme onog talasa u Indiji pričao kako se zaključao u kući, nije uopšte izlazio napolje. Ja mu rekoh: "Pa ne prenosi se tako lako, pogotovo izvana", a on kaže: "U vazduhu je, uhvati se za par sekundi". U sebi pomislih: "Daj ne seri kolega, smiri se malo, nije baš tako". I naravno, pokupi on koronu (po drugi put).

 

Na žalost, posle iskustva sa deltom ovde u Australiji, ispostavilo se da nije preterivao. 

Da, okay, onda je problem veći nego što mislim (što ne bi bio prvi put). 

Edit: https://www.timesofisrael.com/israeli-study-claims-major-drop-in-vaccine-protection-experts-dont-believe-it/
Da doprinesem raspravi.

Edited by urosg3
linkić
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, urosg3 said:

Inače proletos, u lekarskim krugovima uopšte je vladao konsenzus da vakcina stvara imunitet, sada je malo zabavno slušati relativizacije po ordinacijama. 

 

Jebiga sad i ti, glumiš kapetana posle bitke. Šta si očekivao da lekari kažu, ne stvara vakcina imunitet, ali se ipak vakcinišite? Nisu nikakve relativizacije u pitanju, već moguća objašnjenja, što je potpuno normalno kad su ovakve stvari u pitanju, da se uči u hodu. A u krajnjem slučaju, naravno da stvara imunitet, ko uopšte tvrdi da ne stvara? I u još krajnjem slučaju, da je bilo malo poverenja u nauku, a ne pružanja prostora kojekakvim Nestorovićima ovog sveta da prosipaju gluposti svuda, većina bi se vakcinisala u kratkom roku i virus ne bi imao gde da mutira. Koliko smo puta samo mi na ovoj temi tvrdili tu nepobitnu činjenicu, da što više nevakcinisanih, to veća verovatnoća mutacija. Pa sad treba da se čudimo otkud to da odjednom vakcine ne štite 100%. Iskreno, počinjem da smatram da je bolje bilo da se virus pusti da odradi svoje, bez ičega, pa kom opanci, kom obojci. Bar bi u srazmeri i pobio dovoljno "Nestorovića", da bar malo pročistimo genetski pool. A onaj ostatak bi se valjda nakon takvog pomora malo i opametio. 

 

Imam utisak da svi hoće da vakcine istrebe virus 100% za tri dana. Mislim, bilo bi lepo, ali jbg, neće da može. Uostalom znamo svi kako se kreće efikasnost vakcina protiv gripa, pa nikome ne pada na pamet da kaže da su bespotrebne i neefikasne... A ovde se prepiremo da li je 94.6 ili 95.8% (karikiram naravno). 

  • Like 14
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:

 

Jebiga sad i ti, glumiš kapetana posle bitke.

Uh to mi nije najdraži sport ali je dosta visoko na listu, blizu "jesam ti rekao da će biti tako" 🙂
I dalje mislim da je obavezna vakcinacija jedini izlaz, pa neka 100% novozaraženih budu vakcinisani, i`m fine.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da dodam ulje na vatru.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=07&dd=23&nav_category=78&nav_id=1894501

 

pa jos malo https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2021&mm=07&dd=23&nav_id=1894447 (ovo gore od malih boginja)

 

i na kraju, lokalne vesti: https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2021&mm=07&dd=23&nav_id=1894619 

Ide treća doza i u Srbiji, davaće se 6 meseci posle druge doze, preporuka je da to bude RNK vakcina.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, shonke said:

i na kraju, lokalne vesti: https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2021&mm=07&dd=23&nav_id=1894619 

Ide treća doza i u Srbiji, davaće se 6 meseci posle druge doze, preporuka je da to bude RNK vakcina.

 

 

Osim toga treću dozu mogu da prime i sve ostale osobe kod kojih je od davanja druge doze prošlo najmanje šest meseci, napominje Komitet.

 

Super, znaci vec od 15. septembra zavrcem rukav.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

 

Jebiga sad i ti, glumiš kapetana posle bitke. Šta si očekivao da lekari kažu, ne stvara vakcina imunitet, ali se ipak vakcinišite? Nisu nikakve relativizacije u pitanju, već moguća objašnjenja, što je potpuno normalno kad su ovakve stvari u pitanju, da se uči u hodu. A u krajnjem slučaju, naravno da stvara imunitet, ko uopšte tvrdi da ne stvara? I u još krajnjem slučaju, da je bilo malo poverenja u nauku, a ne pružanja prostora kojekakvim Nestorovićima ovog sveta da prosipaju gluposti svuda, većina bi se vakcinisala u kratkom roku i virus ne bi imao gde da mutira. Koliko smo puta samo mi na ovoj temi tvrdili tu nepobitnu činjenicu, da što više nevakcinisanih, to veća verovatnoća mutacija. Pa sad treba da se čudimo otkud to da odjednom vakcine ne štite 100%. Iskreno, počinjem da smatram da je bolje bilo da se virus pusti da odradi svoje, bez ičega, pa kom opanci, kom obojci. Bar bi u srazmeri i pobio dovoljno "Nestorovića", da bar malo pročistimo genetski pool. A onaj ostatak bi se valjda nakon takvog pomora malo i opametio. 

 

Imam utisak da svi hoće da vakcine istrebe virus 100% za tri dana. Mislim, bilo bi lepo, ali jbg, neće da može. Uostalom znamo svi kako se kreće efikasnost vakcina protiv gripa, pa nikome ne pada na pamet da kaže da su bespotrebne i neefikasne... A ovde se prepiremo da li je 94.6 ili 95.8% (karikiram naravno). 

 

Sad ga i ti malo zezas :classic_biggrin:, kako da se svi vakcinisu u tri dana kad nije bilo dovoljno vakcina, nema ni sada ja mislim a ono u pocetku par meseci samo u Srbiji si mogao da se vakcinises ako si iole mladji 

Ali ucenje i napredovanje u hodu, to je najbolji opis to se slazem skroz

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Barem da bacimo u vodu one price da ne moze herd immunity prirodnim prokuzavanjem nikako, samo i iskljucivo vakcinacijom. Ocigledno da je prihvaceno da jedan deo populacije mora da prelezi covid.

 

Ako pandemija jos pliva to je zbog neujednacene strategije sirom sveta. Dok Evropa ide ka izlazu, neki drugi jos ni usli nisu. Mislim gde je sada heroj i idol sveta, Jacinda Ardern da objasni kako je uspela za 7 meseci da vakcinise samo 13% populacije. 

 

Lepo rekose na nemackom Bildu, politicari su nasli nacin da uzivaju u ovakvoj situraciji, da ti govore sta i kada smes.

Link to comment
Share on other sites

Mogu da vam kažem da poslednja dva meseca živim praktično kao da korona ne postoji i baš je fino. Od mera jedino masku još uvek nosim svuda gde je propisano, čak i ako u prevozu često budem među retkima sa maskom osim baš matorih ljudi koji se još plaše. 

 

Žurke i provod u gradu su nikad bolji, baš se oseća da je svima falilo da malo izađu i da se zabavljaju. A super je što su otvoreni i muzeji i sto ima kulturnih dešavanja. Realno bez ovih stvari nema ni mnogo poente živeti u Beogradu, pogotovo sad kad remote rad postaje široko raširen.

 

Od ljudi sa kojima sam često u kontaktu (10ak prijatelja i porodica) imam 100% stopu vakcinacije, i zasad je efikasnost vakcine na mom uzorku takođe 100%.

 

Od vesti za koronu najviše pratim šta se dešava u UK, jedno vreme sam se brinuo kada sam video da slučajevi ne posustaju. Ali sada kada je jasno da će smrtnost ostati vrlo niska sam prilično opušten. Takođe deluje i da su konačno prelomili ili bar zaravnili krivu tako da se nadam da uskoro kreće pad slučajeva kod njih. Uroš će nam reći da li je to u skladu sa prirodnim tokom pošto je on stručnjak za to. U svakom slučaju podaci odatle pokazuju da vakcine vrlo rade posao, i iskreno nisam se nešto posebno udubljivao u procente efikasnosti. Možda malo i naivno se uzdam u taj jedan case study, ali iskreno ni ne želim u ovom trenutku da neki veći deo svoje kognitivne energije trošim na kovid, mislim da sam to sasvim dovoljno radio u prvih skoro godinu i po dana pandemije. Bacam sa vremena na vreme pogled i na zemlje gde je visok procenat vakcinisanih Sinofarmom i svi se dobro drže. Bahrein i Maldivi su imali onaj skok, ali nakon toga prilično mirno.

 

Moj stav o tome šta bi trebalo dalje raditi je da treba nastaviti kao i do sad u Srbiji, tj da sve bude otvoreno, ali da se podaci prate i da postoji opcija da se u slučaju nekog nepovolinog ishoda reaguje sa nekim blažim merama (tipa bez masovnog okupljanja), ostalo sve da bude normalno. U principu ostajem pri onome što sam pisao još početkom ove godine, čim su svi koji su želeli imali priliku da se vakcinišu nema više poente biti u nekoj vrsti vandrednog stanja. Vreme je da ponovo počnemo normalno da živimo. Jedino bi bilo mudro da se ugrožene grupe malo pričuvaju ako krene kod nas ponovo da raste, makar dok se ne vidi kakvo će biti stanje u bolnicama.

 

 

 

 

  • Like 9
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Treba ozbiljno naterati ljude da se vakcinišu. I da nose maske u zatvorenom.
To je jedino što kod nas ima smisla jer ovo ostalo je bilo smešno (dok su klubovi kafane radili sa nekim kao ograničenjima koja većina nije poštovala).
Nama treba još 20% punoletnih da se vakciniše. Posle toga, ko neće, ..šupickumaterinu, bataja da ostane jedina kovid bolnica uz KŠ i NS a ostatak da se trajno vrati u normalan režim. Ako ne bude mesta u one tri covid bolnice, jbg, što se niste vakcinisali, mrš kući.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ulica za izlazak u industrijskoj zoni u Zürichu: ide Kebab, pa javna kuća sa profesionalkom ispred, pa drvena kućica sa medicinskom sestrom za brzo testiranje, pa klub. U klub samo sa potvrdom o vakcinaciji ili brzim testom. Uglavnom slika smeh živi sa tim nizom. U Švajcarskoj se već priča o vremenu pre Corone i posle Corone kao pre WW2 i posle WW2. O tempora, o mores!

Link to comment
Share on other sites

Kazu, u Svedskoj 95% onih koji su zakacili koronu i leze na intenzivnoj nisu vakcinisani.

U proseku su srednjih godina i obicno imaju jos neku propratnu "boljku" (ne nuzno nesto pregolemo) . 

Generalno, broj obolelih na intenzivnoj se vrlo smanjio. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Jedan od onih teksstova nakon kojih ostaneš sa nacrtanim upitnikom iznad glave na pokojnom B92
Zanimljivo je da su fenomen primetili, a gde bi inače -nego u Australiji. Dakle maske i na guzice 🙂

 

Ja znam od početka još da je Drosten pričao kako se posle prve nedelje virus PCR-om najbolje dokazuje u uzorku stolice, takođe Holanđani su čini mi se radili još pre godinu dana neke analize i dokazali prisustvo virusa u kanalizacionim vodama... Šta čudi onda što ih ima i u prdežu 😁

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:

 

Ja znam od početka još da je Drosten pričao kako se posle prve nedelje virus PCR-om najbolje dokazuje u uzorku stolice, takođe Holanđani su čini mi se radili još pre godinu dana neke analize i dokazali prisustvo virusa u kanalizacionim vodama... Šta čudi onda što ih ima i u prdežu 😁

KrŠ će da zabrani flatulenciju radnim danom od 6 am do 22 pm, i petkom od 17 do ponedeljka u 6 am

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...