Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, shonke said:


Ipak, od vakcine koja je spustila skoro na nulu epidemiju u Izraelu, očekivao sam više kad je u pitanju delta soj i aktivnost virusa u tom društvu.

 

Ma da nije ipak u pitanju prirodni tok koji se (delimično) poklopio sa vakcinisanjem?

Link to comment
Share on other sites

Ako na malo duze staze broj ozbiljnih slucajeva ostane vrlo mali onda ovaj delta soj moze da bude dobar za prokuzavanje, ali treba sacekati da vidimo koliko ce da raste broj ljudi u bolnicama. Logicno bi bilo da malo poraste ako se jako veliki broj ljudi zarazi ali ne bi valjalo da puno poraste. S druge strane ako se virus sve vise siri a sve je slabiji to moze da znaci da je neki kraj epidemije blizu. Nadajmo se. ko zna da li postoje bilo kakva pravila kad je ova posast u pitanju.

Citala sam neki tekst o jednoj studiji bas u Izraelu gde su ispitivali kako postojeci lekovi za sve i svasta otprilike deluju na virus, ispitivali su 3000 lekova, dejstvo ne na ljudima ni na zivotinjama nego samo laboratorijski da li ubijaju virus ili ne, ispostavilo se da ima tri leka koja su se pokazala vrlo efikasna pogotovo za mutacije a to su bili neki koji su napadali omotac virusa a ne S protein ... tj ne stil RNA . Nisam naravno razumela detalje jer mi nije dovoljno blisko ali ocigledno se radi intenzivno na raznim ispitivanjima

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, shonke said:

Ne. Prirodni tok nigde nije spustio skoro do nule broj zaraženih.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Pozivam se na primer BIH, identičan prirodni tok, a vakcinisanih zanemraljivo.

Link to comment
Share on other sites

Imamo dokaz (stanje u Indiji i Indoneziji ili gde već) da je delta po pitanju težine kliničke slike i smrtnosti isti kao i prethodno dominantni sojevi.
Dakle, ako ne bude pomora u ovim visoko vakcinisanim društvima gde je najviše vakcinisanih kako se ide ka starijoj populaciji (koja najviše i strada od ovog virusa) onda vakcina deluje, kao lek doduše a ne kao sredstvo za sprečavanje ili savladavanje epidemije.
Dok se ne proširi lambda soj...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, shonke said:

Imamo dokaz (stanje u Indiji i Indoneziji ili gde već) da je delta po pitanju težine kliničke slike i smrtnosti isti kao i prethodno dominantni sojevi.
Dakle, ako ne bude pomora u ovim visoko vakcinisanim društvima gde je najviše vakcinisanih kako se ide ka starijoj populaciji (koja najviše i strada od ovog virusa) onda vakcina deluje, kao lek doduše a ne kao sredstvo za sprečavanje ili savladavanje epidemije.
Dok se ne proširi lambda soj...
 

Ma sve stoji, ne sporim, samo da na vreme kupim kokice i seirim nad medijima koji moraju da pojasne ovu činjenicu nakon ovog vremena besprizornog širenja straha i panike. Hajd sad pojasni covid zilotima da ih vakcina ne štiti od zaražanja, bez obzira na posledice nakon što su uvereni temeljno da je zaražavanje najgore što im se može desiti.
Inače proletos, u lekarskim krugovima uopšte je vladao konsenzus da vakcina stvara imunitet, sada je malo zabavno slušati relativizacije po ordinacijama. 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

https://rs.n1info.com/posts/izrael-ponovo-uvodi-propusnice-za-vakcinisane-zbog-rasta-broja-novozarazenih

Obratite pažnju na poslednji pasus.

Od svih zaraženih juče, 52% je potpuno vakcinisanih, 38% deca do 18 godina.
Dakle samo 10% su nevakcinisani (ili nepotpuno vakcinisani) odrasli.
Da predupredim @Sunshine State i njen odgovor, da, znam da od vakcina očekujemo da omoguće da se ne riknjava od korone.
Ipak, od vakcine koja je spustila skoro na nulu epidemiju u Izraelu, očekivao sam više kad je u pitanju delta soj i aktivnost virusa u tom društvu.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

"Israel is averaging about 120 weekly hospital admissions, which is down from a peak of nearly 2,000 in January. So while cases are less than one-tenth of what they were then, hospitalizations are about one-sixteenth. And admissions to the intensive care unit are about one-twentieth, according to data collected by the University of Oxford."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, shonke said:

Imamo dokaz (stanje u Indiji i Indoneziji ili gde već) da je delta po pitanju težine kliničke slike i smrtnosti isti kao i prethodno dominantni sojevi.
Dakle, ako ne bude pomora u ovim visoko vakcinisanim društvima gde je najviše vakcinisanih kako se ide ka starijoj populaciji (koja najviše i strada od ovog virusa) onda vakcina deluje, kao lek doduše a ne kao sredstvo za sprečavanje ili savladavanje epidemije.
Dok se ne proširi lambda soj...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Ja nisam to videla, sto ne znaci da to ne postoji ali ako imas neki link daj jer po francuzima delta soj nije mnogo opasan tj uzrokuje uglavnom blaze oblike bar do sada, i pored ogromnog broja novozarazenih broj ljudi po bolnicama se nije nesto uvecao, smrtnost uopste mada treba jos malo da sacekamo.

Indija je drugo ako se gledaju samo apsolutne cifre a ne uzima u obzir broj stanovnika tamo tj procenat zarazenih, umrlih i slicno nego samo ukupan broj. Nisu oni bas toliko losi ustvari , kod njih je smrtnost u odnosu na populaciju ustvari minimalna

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

 

"Israel is averaging about 120 weekly hospital admissions, which is down from a peak of nearly 2,000 in January. So while cases are less than one-tenth of what they were then, hospitalizations are about one-sixteenth. And admissions to the intensive care unit are about one-twentieth, according to data collected by the University of Oxford."

Sve je to tačno, samo ne znamo kada će u Izraelu biti pik - ne verujem da je još stigao. Mada kada je bio onaj pik u Januaru, bile su veće restrikcije. Da su bile kao sadašnje, pik bio bio još veći. Zato su ovakve brojke teške za poređenje. 

 

Ali moram da se složim sa @shonke-tom - očekivao sam bolje. 93% da nećeš završiti u bolnici ako si vakcinisan ... pa otrprilike 85-90% nevakcinisanih ne završi u bolnici. U stvari Sunčice, moram da te pitam da li sam pravilno razumeo. 93% efikanost da ne završiš u bolnici, jel to ukupna ili samo za simptomatične? Na primer, vakcina je 60% efikasna što se tiče zaražavanja. Kada se kaže da je 93% efikasna da ne završiš u bolnici, da li se to odnosi na:

(1) 40% koji su vakcinisani ali imaju simptome ili

(2) Uključuje i vakcinisane bez simptoma?

 

To je velika razlika.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Da se nadovežem na prethodni post, uzmimo da 10% nevakcinisanih završi u bolnici zbog delte. Takođe, uzmimo da 6% vakcinisanih završi u bolnici zbog delte (efikanost 94% protiv hospitalizacije). Ako vakcine zaštićuju od simptoma 60%, to znači da od ostalih 40% simptomatičnih, 15% od njih završi u bolnici ako je odgovor za moje pitanje gore pod (2) (40% * 15% = 6%). 

 

Jel vidite problem ili sam ja blesav? Zato se stvarno nadam da je pod (1) gore. I mislim da je pod (1), u suprotnom siguran sam da bi se o ovome naveliko polemisalo u celom svetu. 

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja nisam to videla, sto ne znaci da to ne postoji ali ako imas neki link daj jer po francuzima delta soj nije mnogo opasan tj uzrokuje uglavnom blaze oblike bar do sada, i pored ogromnog broja novozarazenih broj ljudi po bolnicama se nije nesto uvecao, smrtnost uopste mada treba jos malo da sacekamo.
Indija je drugo ako se gledaju samo apsolutne cifre a ne uzima u obzir broj stanovnika tamo tj procenat zarazenih, umrlih i slicno nego samo ukupan broj. Nisu oni bas toliko losi ustvari , kod njih je smrtnost u odnosu na populaciju ustvari minimalna
Šta će ti ukupan broj stanovnika za procenu smrtnosti? Gledaj u odnosu na broj zaraženih. U maju je broj zaraženih bio preko 300 hiljada a broj umrlih u tom periodu preko 4000. Ako uzmemo ove brojke kao tačne (a stručnjaci sada tvrde da su brojevi umrlih u stvarnosti užasno veće), procenat umrlih je negde oko 1.5%. To je u okviru onoga što imamo i drugde na svetu (malo manje od 1% kod nas do oko 2% na zapadu Evrope).
Takođe, kad pričam o učinku vakcine, eno ga Izrael gde tvrde da je među zarazenima 52% vakcinisanih u fulu a 38% zaraženih su deca do 18 godina koja mahom nisu vakcinisana. To sve mogu biti uzroci manjeg pomora, manjih hospitalizacija itd. Najmanje verovatno (po meni uopšte nije taj slučaj) je da je "virus manje opasan".

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darko said:

Sve je to tačno, samo ne znamo kada će u Izraelu biti pik - ne verujem da je još stigao. Mada kada je bio onaj pik u Januaru, bile su veće restrikcije. Da su bile kao sadašnje, pik bio bio još veći. Zato su ovakve brojke teške za poređenje. 

 

Ali moram da se složim sa @shonke-tom - očekivao sam bolje. 93% da nećeš završiti u bolnici ako si vakcinisan ... pa otrprilike 85-90% nevakcinisanih ne završi u bolnici. U stvari Sunčice, moram da te pitam da li sam pravilno razumeo. 93% efikanost da ne završiš u bolnici, jel to ukupna ili samo za simptomatične? Na primer, vakcina je 60% efikasna što se tiče zaražavanja. Kada se kaže da je 93% efikasna da ne završiš u bolnici, da li se to odnosi na:

(1) 40% koji su vakcinisani ali imaju simptome ili

(2) Uključuje i vakcinisane bez simptoma?

 

To je velika razlika.

 

U NL pik vec prolazi, kako kazu.... a poceo nekog 6-7 jula.... od tad bilo preko 150 000 zarazenih i 29 umrlih (u prethidnim talasima bi im na tim ciframa brojke umrlih bilo oko stotinu na dnevnom nivou - sad je 29 za dve nedelje)

 

NL se, ni uz taj ogromni skok zarazenih nije oducila (bar jos ne) da uvodi nove mere (osim sto je zabranila rad nocnih klubova posle ponoci, ako se ne varam, i preporucila rad od kuce; maske nije vratila da su obavezne u zatvorenom).

 

Bold - nisam razumela pitanje.... mozda je suvise rano za moj mozak 😄

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Bold - nisam razumela pitanje.... mozda je suvise rano za moj mozak 😄

Znam, nije lako objasniti. Pokušao sam da razradim to u postu posle:

 

7 hours ago, Darko said:

Da se nadovežem na prethodni post, uzmimo da 10% nevakcinisanih završi u bolnici zbog delte. Takođe, uzmimo da 6% vakcinisanih završi u bolnici zbog delte (efikanost 94% protiv hospitalizacije). Ako vakcine zaštićuju od simptoma 60%, to znači da od ostalih 40% simptomatičnih, 15% od njih završi u bolnici ako je odgovor za moje pitanje gore pod (2) (40% * 15% = 6%). 

 

Jel vidite problem ili sam ja blesav? Zato se stvarno nadam da je pod (1) gore. I mislim da je pod (1), u suprotnom siguran sam da bi se o ovome naveliko polemisalo u celom svetu. 

 

Link to comment
Share on other sites

Pogledajte na Worlodemter podatke/grafove za UK, pa recite da li vakcine ne pomazu (i da je virus opasniji) - mere koje je UK imala u decembru, a koje sad ima (da ne kazem nema):

 

30-Dec-20 - kriva u usponu, zarazenih taj dan preko 50000, umrilh 982

 

17-Jul-21 - kriva, takodje u usponu (faza kao i ona gore), zarazenih taj dan oko 54000, umrilh 41 

 

Ovo, definitivno, nije ista prica.... isto vazi i za Izrael i za UK i za NL....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ili još jednom da pokušam @Sunshine State - prema Izraelskim studijama, Fajzer je 60% efektivan u sprečavanju zaraze i 93.7 valjda (uzmimo 94%) efektivan u sprečavanju hospitalizacije. Da li se 94% efektivnosti odnosi samo za zaražene (na primer, vakcinisan sam i imam simptome, što je 100% - 60% efikasnost zaražavanja = 40% vakcinisanih), ili za sve vakcinisane, uključujući i one koji nemaju simptome/virus.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darko said:

Ili još jednom da pokušam @Sunshine State - prema Izraelskim studijama, Fajzer je 60% efektivan u sprečavanju zaraze i 93.7 valjda (uzmimo 94%) efektivan u sprečavanju hospitalizacije. Da li se 94% efektivnosti odnosi samo za zaražene (na primer, vakcinisan sam i imam simptome, što je 100% - 60% efikasnost zaražavanja = 40% vakcinisanih), ili za sve vakcinisane, uključujući i one koji nemaju simptome/virus.

 

Ne znam da li u to ubrajaju te bez simptoma, jer ti mozes imati jos ko zna koliko asimptomatskih netestiranih - prosto, nemaju simptome, nemaju razlog da se testiraju, pa je taj broj tesko odrediti - ocekivala bih da broje one koji imaju simptome.... sto ne znaci da sam u pravu, je l' 🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

Pogledajte na Worlodemter podatke/grafove za UK, pa recite da li vakcine ne pomazu (i da je virus opasniji) - mere koje je UK imala u decembru, a koje sad ima (da ne kazem nema):

 

30-Dec-20 - kriva u usponu, zarazenih taj dan preko 50000, umrilh 982

 

17-Jul-21 - kriva, takodje u usponu (faza kao i ona gore), zarazenih taj dan oko 54000, umrilh 41 

 

Ovo, definitivno, nije ista prica.... isto vazi i za Izrael i za UK i za NL....

Razumem, ali treba imati tu vidu da ima dosta onih koji su preležali kovid. Da me ne shvatiš pogrešno, vakcinisan sam Fajzerom i naravno da mislim da vakcine pomažu. Samo mi terminologija nije jasna oko toga šta znači "efektivno protiv hospitalizacije".

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Ne znam da li u to ubrajaju te bez simptoma, jer ti mozes imati jos ko zna koliko asimptomatskih netestiranih - prosto, nemaju simptome, nemaju razlog da se testiraju, pa je taj broj tesko odrediti - ocekivala bih da broje one koji imaju simptome.... sto ne znaci da sam u pravu, je l' 🙂

Oko ovoga smo lomili glavu na početku pogotovo "Koperska grupa" statističara i nismo utvrdili ništa. I u razvijenijim društvima je misterija kako kaleme brojeve o nama  da ne pričam.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

ocekivala bih da broje one koji imaju simptome.... 

I ja isto. U suprotnom, mislim da bi imali mnogo više smrtih slučajeva u zemljama sa velikim brojem vakcinisanih. Ali nije "clear". Pa pomislih, pošto si radila u timu možda bi mogla da proveriš šta ta brojka ustvari znači.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darko said:

Razumem, ali treba imati tu vidu da ima dosta onih koji su preležali kovid. Da me ne shvatiš pogrešno, vakcinisan sam Fajzerom i naravno da mislim da vakcine pomažu. Samo mi terminologija nije jasna oko toga šta znači "efektivno protiv hospitalizacije".

 

Evo ovde rasclanjuju efikasnost za Pfizer, mozda to pomogne:

 

Since then, several ‘real-world’ studies have been published. Data from an observational study of 7,000 healthcare workers in Israel suggests that vaccine efficacy against symptomatic COVID-19 infection is 85% from 15–28 days after the first dose. And further data from Israel’s mass vaccination programme estimates vaccine efficacy at days 14 through 20 after the first dose, and at 7 or more days after the second dose as follows: for documented infection, 46% (95% confidence interval [CI] 40–51) and 92% (95% CI 88–95); for symptomatic COVID-19, 57% (95% CI 50–63) and 94% (95% CI 87–98); for hospitalisation, 74% (95% CI 56–86) and 87% (95% CI 55–100); and for severe disease, 62% (95% CI 39–80) and 92% (95% CI 75–100), respectively. Estimated effectiveness in preventing death from COVID-19 is 72% (95% CI 19–100) for days 14 through 20 after the first dose.

 

https://pharmaceutical-journal.com/article/feature/everything-you-need-to-know-about-covid-19-vaccines

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Darko kakva je situacija, nešto čitam o produženju lockdown upravo? Vest je prilično štura ne vidim šta je uzrok produženja.
Kako meni izgleda strategija 0 covid će na kraju balade da ispadne neodrživa bez obzira na brzinu vakcinisanja, to jest sve da se volšebno 100% danas vakciniše opet je 0 covid strategy nedostižan.
 

Link to comment
Share on other sites

Jadni nasi potrcali da daju vakcine kako je preporuceno, a ono se ispostavi da je bolji duzi razmak, (koje su neke drzave morale imati da bi jednom dozom vakcinisali sto vise gradjana):

 

https://www.thetimes.co.uk/article/eight-week-gap-pfizer-vaccine-covid-best-p0087vmg0https://www.thetimes.co.uk/article/eight-week-gap-pfizer-vaccine-covid-best-p0087vmg0

 

"Osmonedeljni razmak između doza vakcine Pfizer predstavlja „sweet spot“, rekli su juče istraživači, nakon što je studija otkrila da vreme druge doze ima značajne efekte na to kako imuni sistem reaguje.

Studija je proučavala više od 500 zdravstvenih radnika i upoređivala grupe koje su imale razmak od oko tri nedelje do deset nedelja između injekcija.

 

Nakon dve doze, nivo neutrališućih antitela bio je dvostruko veći nakon dužeg intervala. Takođe je bio veći procenat onih koji su poznati kao „pomoćne“ T-ćelije, koje podržavaju dugotrajnu imunološku memoriju i odgovor antitela."

 

U NL i Nemackoj je 6 nedelja razmak izmedju dve doze za Pfizer

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Sunshine State said:

Pogledajte na Worlodemter podatke/grafove za UK, pa recite da li vakcine ne pomazu (i da je virus opasniji) - mere koje je UK imala u decembru, a koje sad ima (da ne kazem nema):

 

30-Dec-20 - kriva u usponu, zarazenih taj dan preko 50000, umrilh 982

 

17-Jul-21 - kriva, takodje u usponu (faza kao i ona gore), zarazenih taj dan oko 54000, umrilh 41 

 

Ovo, definitivno, nije ista prica.... isto vazi i za Izrael i za UK i za NL....

 

Lepo sam napisao u odgovoru @ciao  da je u Indiji bio pomor a nema vakcinisanih ni blizu a u tim zemljama koje si navela nema takvog trenda (još uvek, nadajmo se ni neće) iz dva razloga: - nevakcinisana populacija je mahom mlađa

- vakcinisana populacija je zaštićena u nekoj meri (da ne ode u ICU ili bolnicu uopšte ili da se ni ne zarazi/ispolji simptome).

 

Sve ukazuje da su ova dva razloga u pitanju a ne "slabljenje virusa". Prosto, imamo dve situacije sa istim sojem u dva različita okruženja.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...