Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 hours ago, ras kass said:

Ovake akcije su najmanje potrebne na nbgu, gde ionako ima visok nivo vakcinisanih. Na vracaru 70% al zato u obrenovcu 25%. Treba po manjim mestima upetostruciti vakcinisanje. 

Pa kad se sve gradi u centru BGD, ajd nek izgradi jedan trzni centar u Tavankutu.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Kronostime said:

Poslacemo vam Vesica u Tavankut drage volje.:classic_biggrin:

Moze da nam izgradi trzni centar i po neki supermarket. Da i mi mozemo primiti vakcinu ko sav normalan svet.

Edited by Tomiprunet
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, koca popovic said:

Au brate . Ti upravo rece ono sto mi se mota po glavi  od kad procitah ono da bi se i ona bockala za 3000 dindzi.🥰

Ja sam na ovo iz filmova zaboravila, i dok sam bila u SR, niko to nije koristio na moj racun, zato sto je lik Andjelka :lol_2:

 

Slabo ste se oslonili na @urosg3posto em smo se dogovorili oko rostilja, em sto znam gde je, em se slazemo oko mera...vise me brinu ovi oko gazele i oko aerodroma, ali imam taktiku za izbegavanje :smiley2: Ima da bude stealth varijanta. Umesto kockica i Mercedesa uzecu golf, i okaciti jelkicu.

 

5,000 ko da vise? Da ne kradem pivo i sicu :lol_2: Gotovi ste, ha, ha,ha zvacu decu...

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

• More than half of people in the Seychelles are fully vaccinated. The rest are mostly unvaccinated (very few with just one dose)

• But only one-third of active cases there have been vaccinated

• So that means the unvaccinated are roughly twice as likely as the vaccinated to have been infected, which is completely in-line with the 50% efficacy reported for Sinovac (the main vaccine in use in the Seychelles)

• Good news is, those same Sinovac trials found 84% efficacy at preventing cases that went on to require medical intervention, and for preventing severe Covid efficacy was even higher

• So among the ~333 cases who’ve had both doses, the vaccine should keep most out of hospital

 

All of which is to say:

• Yes, the virus can still come back even where most have been vaxxed

• But it comes back stronger among those who haven’t

• High-efficacy vaccines work even better in this regard

• But even Sinovac still offers good protection against severe disease

 

*edit: Sinopharm, not Sinovac

 

 

Quote

I think you will find that the surge is in line with flights and tourists returning to the Seychelles.

Aeroflot now flying in three times a week, also flights from Israel & Romania.

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

Share among unvaccinated people who would get a COVID-19 vaccine this week if it was available to them, Apr 27, 2021

https://ourworldindata.org/grapher/covid-vaccine-willingness?time=latest

 

Danska - 67,4%

UK - 67,2%

Norveska - 61,3%

Holandija - 61,1%

Nemacka - 60,8%

Svedska - 59,5%

Finska - 57,7% (31.1.)

Italija - 57,3%

Kanada - 56,4%

Singapur - 54,1%

Spanija - 53,7%

Japan - 53,4% (31.3.)

Juzna Koreja - 49,6% (31.3.)

Australija - 48,5%

Francuska - 38,6%

USA - 36,1%

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U Svedskoj pocinje cetvrta, poslednja faza vakcinacije. Odnosi se na grupu 18 do 59 godina, ali nece moci svi odjednom da se prijave vec po starosnim intervalima od 5 godina, pocevsi od najstarijih.

Prva grupa su bili najstariji, ukljucujuci i one po domovima, i medju njima je procenat vakcinisanih vrlo visok. Druga (65+, bez onih u prvoj grupi) i treca (60-64, plus neki drugi prioriteti) se nisu bas pokazale. Odziv je uglavnom prve nedelje prijavljivanja visok, kasnije drasticno opada. Zato se i pocinje s narednim fazama nesto ranije nego sto je u startu planirano. 

 

Na kom procentu ce se sve zavrsiti, jos je super prerano da se kaze. Ono sto je sigurno jeste da je broj umrlih drasticno smanjen. Broj dnevno obolelih, medjutim, i dalje cini Svedsku kao celina najtamnijim ”vilajetom” u EU. Ovo dole je 14-dnevna incidenca za period 12-25 april (znaci najsveziji dostupan podatak):

 

E621-E976-15-CC-4765-A27-D-F6108-A251-ED

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

"Sramotno vređanje ljudi koji su dobili vaučere posle vakcinacije"

 

Quote

"Uvrede stižu od ljudi koji verovatno imaju mnogo veće plate i koji govore da su se građani koji su dobili vaučere 'prodali'. Stvarno ne znam kako ih nije sramota. Uprava tržnog centra je odlučila da nagradi ljude koji se vakcinišu i sada su krivi ljudi koji su osvojili nagrade. Najlakše je udariti na ljude slabijeg materijalnog stanja. Ne znam zaista kako ih nije sramota da vređaju ljude", rekao je on.

 

Pa nego sta nego su se prodali? 

 

Kako tebe Vesicu nije sramota da ovo radis ljudima? I zasto im jednostavno niste svima dali vaucere, vec samo prvih ne znam ni ja koliko? Onda ne bi bilo makljanja.

 

Muka mi je od ovih politickih govana. Tacno su znali sta ce da se desi, iskoristili to u cilju svoje promocije i sad kao brane te ljude. Casti bez.

 

https://www.b92.net/lokal/beograd/drustvo-sramotno-vredanje-ljudi-koji-su-dobili-vaucere-posle-vakcinacije-1853792

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Pletilja said:

Ne znam sta da mislim...imam osecaj da mi se mozak sparusio i da zvecka kao zrno suvog graska u glavi...a da ipak podelim s vama jedno zapazanje? Radi se o ovome: Oktobar 2020, redovna kontrola melanoma u levom oku, UZ oka kod moje dr Smiljke Dj. Nalaz bez promena sto je najbolja moguca vest. Doktorka primecuje na kapku oka malu promenu, malecnu kvrzicu i kaze " to je zacetak virusne bradavice, spalicu vam to kad dodjete iduci put". Prolazi vreme, sredinom Februra primam i drugu dozu Sinofarma....pocetkom Marta, sasvim slucajno, primecujem da na kapku nema nicega, to nesto malo sto je postojalo - nestalo bez taga. Prva pomisao mi je bila da je nekako vakcina uticala da ta banda virusa nestane, 3 meseca pre toga sam prestala da uzimam bilo kakve suplemente za podizanje imuniteta jer mi je zeludac otisao dodjavola, ne moze da bude od toga, jedina terapija koju sam primenjivala u kontinuitetu je ona za hronican gastritis i redukovana ishrana, jogurt, dvopek, pirinac, krompir....nista sveze voce i povrce, imunitet bi morao da mi bude na nuli a ipak, kapak s ocistio od virusa. Nekako mi se javlja da je imuni odgovor organizma nakon vakcine zavrsio i sa jos nekim virusima u telu. Verovatno gresim u zakljucivanju ali je moj intuitivni dozivljaj vrlo jak.....

 

Skoro sigurno nema veze s tim. Ja imam problem s virusnim bradavicama koje mi se jave ponekad, najcesce same nestanu posle nekog vremena.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa ovakvim ministrima prava radnika su bezbedna, taman koliko su svi građani u Srbiji bezbedni od virusa dok je Darija tu. I posle ne valja samoupravljanje, Ustav iz `74, jel?
 

Quote

Drugim rečima od trenutka kad je Adolf ozakonio konačno rešenje pitanja Jevreja, sve je u najboljem redu bilo u Nemačkoj. Kako diskriminatorsko kad je ozakonjeno?

Link to comment
Share on other sites

Dosadan sam,znam..ali moram opet o potvrdama za vakcinaciju.

U Hrvatskoj ce one biti izdavane elektronski,a ko bude zeleo mocice da dobije potvrdu i u fizickom obliku. Izdavace se u filijalama njihovog Fonda zdravstvenog osiguranja. Ovo bi trebalo da pocne sa realizacijom od 1.juna..

Kad ce ovako nesto biti kod nas?
(nemojte samo opet o onom neprakticnom papiru A4 formata)

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, urosg3 said:

Kako diskriminatorsko kad je ozakonjeno?

 

Uf, da ne ispadne da branim i pojasnjavam Dariju, ali mislim da ciljaju na to da ce svi dobiti koliko im sleduje po zakonu, 65%, a neki nagradu pride. I mislim da na konto toga niko ne moze da dobije na sudu po tuzbi za diskriminaciju. Da su nevakcinisanima smanjili na 30%, to bi onda bio problem.

Na stranu pitanje da li je ovo dobro resenje. Samo mislim da su imuni (heh) na tuzbe.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Crni Bombarder said:

Dosadan sam,znam..ali moram opet o potvrdama za vakcinaciju.

U Hrvatskoj ce one biti izdavane elektronski,a ko bude zeleo mocice da dobije potvrdu i u fizickom obliku. Izdavace se u filijalama njihovog Fonda zdravstvenog osiguranja. Ovo bi trebalo da pocne sa realizacijom od 1.juna..

Kad ce ovako nesto biti kod nas?
(nemojte samo opet o onom neprakticnom papiru A4 formata)

Jel ti to misliš da je EU papir A4 formata praktičniji od srpskog papira A4 formata?

 

paper-version-of-eu-vaccine-passport.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Wookie said:

Jel ti to misliš da je EU papir A4 formata praktičniji od srpskog papira A4 formata?

U Madjarskoj je prakticniji. I u Hrvatskoj ce ocito biti.

Ako imas neke veze u SnS - pitaj kad nameravaju da ucine nesto. Nemoj mi te "pobedjujemo Evropu" fazone.

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

Daj sliku hrvatske potvrde, ako je praktičnija. Vidim slike kako su zamislili ovi iz EU i isto je odštampano na A4 formatu. To što ti misliš da je EU govno slatko to je već drugi problem koji mene ne dotiče.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...