Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, ras kass said:

Ima li neke najave kada ce Spanija Italija Portugal da se otvaraju... 

Nista konkretno koliko znam izuzev price da ce u junu verovatno biti vakcinalni pasos pa ce se lakse putovati ali nista ne pominju za sada (koliko ja znam) u vezi otvaranja prema zemljama van evropske unije a pretpostavljam da te to interesuje; valjda juni, juli, ko zna, jedino su rekli da ce otvoriti letos prema usa. Sve to moze da se promeni od danas do sutra kao sto moze da se ne promeni

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Nemam objasnjenje za ovakav pad brojki kod nas jer od mera nemamo apsolutno nista. Jedino sto mi pada na pamet je da to sto smo vakcinisali preko 2 miliona ljudi sigurno ima neke veze sa tim.

 

 

Ko što rekoh pre par nedelja, najveći urbani centri su blizu polovine vakcinisanih građana, a oni su ujedno bili i najveći rasadnici epidemije.

 

Takođe, tu je i najviše ljudi koji su preležali kovid, naročito među mlađom generacijom, pa imaju kakav takav imunitet. Takođe, oni su i najveći generatori zaraze gledaono na prolaznike iz ostatka zemlje.

 

S obzirom na to, ne čudi pad  broja zaraženih, ovaj raspašoj će se verovatno primetiti na skali za nedelju dve, ali će nakon toga opet nastupiti pad.

 

Vakcina + prokuženost jednostavno radi svoje, nemoguće je da bude drugačije, sem ako se pojavi neki mutant koji je otporan na sve.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Mogli bi iz Indije u neku drugu zemlju da odu, pa iz nje u Australiju. 

Ako ne znaju, neka pitaju Srbe za savet kako da prevare sistem. 


Kakogod ovo mi je neobjašnjiva i nebranjiva mera. 
Uvedi karantin od mesec, dva, kolikogod misliš, ali da pretis zatvorom od 5 godina...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Ridji said:


Kakogod ovo mi je neobjašnjiva i nebranjiva mera. 
Uvedi karantin od mesec, dva, kolikogod misliš, ali da pretis zatvorom od 5 godina...

 

Postanes kriminalac jer zelis da se uz test, redovnim putem (letom) vratis u sopstvenu drzavu - ne znam, meni to sto radi AUS uzasno! 

Mozda nekima, koji ne moraju da mrdaju iz svog mesta, te mere imaju smisla, ali postoje ljudi koji iz raznih razloga ne zive u "svojoj' drzavi, i napraviti od njih kriminalce jer zele da se vrate je strasno 😞

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa naravno da nije normalno ali oni to rade od pocetka pandemije. Hiljade svojih gradjana su ostavili sirom sveta i ne daju im da se vrate. A prosecan ozi to podrzava, jer misli kad ne idem ni ja nigde, ne moras ni ti. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Nemam objasnjenje za ovakav pad brojki kod nas jer od mera nemamo apsolutno nista. Jedino sto mi pada na pamet je da to sto smo vakcinisali preko 2 miliona ljudi sigurno ima neke veze sa tim.

 

Samo polako, poverovaćete u moju teoriju o prirodnom toku do kraja. Nakon četvrtog talasa to je prilično očigledno. Bukvalno su predvidljive brojke do kad će da raste a kad da pada - 1.3. sam promašio maksimum 23.3 za 2 dana.

 

Ovo se ne dešava prvi put, kakve su mere bile prošlog jula? Bio i onaj protest studenata i protest protiv PČ pa su opete tokom avgusta brojke splasnule...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I sama ideja je suluda, na toliko nivoa pogresna!

 

Pa Ameri cupaju svoje iz svakoraznih bula, a ne da im ne daju da se vrate ili da salju u zatvor ako se vrate!

 

Ne znam da li sam pisala o jednom starom profesoru iz Subotice, koji je 20-ih godina proslog veka rodjen u US, i par godina nakon toga vratili se njegovi za Jugoslaviju, i nikad vise nije otisao u US, ali je po rodjenju bio njihov drzavljanin (imao Social Security Number). Pred bombardovanje Srbije, njega US ambasada nadje i kontaktira da vide da li zeli da ga sklone iz Srbije, kao americkog drzavljanina! Licno mi on pricao, ako je on slagao, lazem i ja

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki21 said:

Vakcina + prokuženost jednostavno radi svoje, nemoguće je da bude drugačije, sem ako se pojavi neki mutant koji je otporan na sve.

 

Da, ali od 1.12 do 25.1. su isto padale brojke bez 2 miliona vakcinisanih i manje prokuženih nego danas.

Da se nisu smanjivale zbog zabrane prodaje žvaki na benzinskim pumpama posle 18 časova i vikendom?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Sunshine State said:

 

Postanes kriminalac jer zelis da se uz test, redovnim putem (letom) vratis u sopstvenu drzavu - ne znam, meni to sto radi AUS uzasno! 

Mozda nekima, koji ne moraju da mrdaju iz svog mesta, te mere imaju smisla, ali postoje ljudi koji iz raznih razloga ne zive u "svojoj' drzavi, i napraviti od njih kriminalce jer zele da se vrate je strasno 😞

 

 

Meni je to totalno suludo sto rade u AUS, koja je to poruka gradjanima?

Pa Izrael vadio Jevreje iz Etiopije, i sad su u pandemiji imali kad su zatvarali aerodrome, letove za skupljanje svoje dijaspore. US takodje izvlaci svoje gradjane kad god treba....a ovi im kazu ako se vratite dobicete zatvor?

Link to comment
Share on other sites

Jutros oko pola deset upalio radio u kolima, Studio B, neka klinka oko dvadeset godina ima neki podkast vezan za vakcinaciju. Intervjuiše svoju porodicu, između ostalih i babu od +80 ljeta. Inače, na jedvite jade nagovorili babu da se vakciniše. I onda ide razgovor sa babom, i pita je unuka zašto se tako dugo nije vakcinisala, a ova odgovara da nije, jer je tako rekao Nestorović.

 

Inače, babi je jedina zanimacija televizija.

 

Takvih baba i deda i tetki i teča i kuraca i palaca puna Srbija.

 

Ono govno kad tad mora visiti na Terazijama.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Eddard said:


E, da, zaboravih da se prijavim, vratio se i već počeo da radim, 3 noćna dežurstva iza mene, sve ok. U banji bilo ekstra, 3 puta dnevno šport u raznim oblicima, plus kojekakvi banjski tretmani, mogao sam i još da ostanem, ali hanuma bi me se odrekla 😄.

 

Elem, što se važnijih stvari tiče, u istoj banji je i rehabilitacija za obolele od endometrioze, a to u prevodu znači - mnogo mladih žena (od 20-40 god), da proste forumske koleginice, ali nije lako bilo preživeti taj prizor jer su skoro sve bez izuzetka stalno bile u joga pants... tahikardija od doručka 😁. Nažalost nisu smele da imaju iste aktivnosti (trčanje, teretana i sl.) kao i mi kovidaši, inače bi bilo visokorizično... ali, zato su fizioterapeutkinje... ok, neću više. No, da ne bude zabune, hanuma me istrenirala - gledaj, ali ne pipaj!

Au brate forumski. Necu nista da kazem................

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Laki21 said:

 

Takvih baba i deda i tetki i teča i kuraca i palaca puna Srbija.

 

Anegdota sa vakcinacije - selo, van Beograda, kako mi je preneseno od familije. Stoje svi i cekaju a nekoliko baba i deda sede na stolicama onako sa strane, oni bas stari, i neko u redu, kaze (parafraziram imena) "Jesi culo da je onaj Mica Perin umro onomad?", tek cujes jednu babu sa "tribina" "a jel se vakcinisao pre nego je umro?" :classic_biggrin:

 

Za svaki slucaj.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

5 hours ago, Sunshine State said:

I sama ideja je suluda, na toliko nivoa pogresna!

 

Pa Ameri cupaju svoje iz svakoraznih bula, a ne da im ne daju da se vrate ili da salju u zatvor ako se vrate!

 

Ne znam da li sam pisala o jednom starom profesoru iz Subotice, koji je 20-ih godina proslog veka rodjen u US, i par godina nakon toga vratili se njegovi za Jugoslaviju, i nikad vise nije otisao u US, ali je po rodjenju bio njihov drzavljanin (imao Social Security Number). Pred bombardovanje Srbije, njega US ambasada nadje i kontaktira da vide da li zeli da ga sklone iz Srbije, kao americkog drzavljanina! Licno mi on pricao, ako je on slagao, lazem i ja

Nisam bas siguran da je i danas tako. U Ameriku neces da udjes bez testa bio drzavljanin ili ne, jer aviokompanije nece da ti dozvoli ulazak u avion. To iz licnog iskustva. Ako si pozitivan nema sanse da udjes i u zemlju. To su najbolje osetili studenti koji su se provodili po Meksiku, a onda su morali tamo i da ostanu na lecenju, jer im je onemogucen ulaz u zemlju dokle god su pozitivni. 

To sto Eddard prica o sudovima je vrlo upitno. Sve zemlje u zakonodavstvu imaju razne klauzule o vanrednom stanju , koje su verovatno zadnji put primenivane u toku WWII i onda tokom ove pandemije.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJORDJE said:

 

 

Nisam bas siguran da je i danas tako. U Ameriku neces da udjes bez testa bio drzavljanin ili ne, jer aviokompanije nece da ti dozvoli ulazak u avion. To iz licnog iskustva. Ako si pozitivan nema sanse da udjes i u zemlju. To su najbolje osetili studenti koji su se provodili po Meksiku, a onda su morali tamo i da ostanu na lecenju, jer im je onemogucen ulaz u zemlju dokle god su pozitivni. 

To sto Eddard prica o sudovima je vrlo upitno. Sve zemlje u zakonodavstvu imaju razne klauzule o vanrednom stanju , koje su verovatno zadnji put primenivane u toku WWII i onda tokom ove pandemije.

 

Niko ne kaze da drzave treba da dozvole da im se sloborno usetas, ali mere ne zavise od avio kompanije, vec od mera u drzavi u kojoj letis.

Ja u subotu letim za US, americki sam drzavljanin, i ne ocekujem da me puste samo tako (kao pre pandemije) - traze test, ja cu ga uraditi, ako sam pozitivna ne mogu leteti, ako sam negativna bice "Welcome home" na aerodromu.

Po onom sto pise za AUS, oni uopste ne dozvoljavaju tu mogucnost (test, pa karantin) za svoje drzavljanje - oni im kompletno zabranjuju dolazak ako su bili u Indiji....

 

"Oni će dobiti novčanu kaznu ili kaznu zatvora ako se vrate u zemlju, javili su mediji."

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Odoše Oziji u dugu izolaciju, baš da vidimo kako će da odrade vakcinaciju.

 

(edit) Mada, moram da otkucam, da sam ja neka vlast, isto bih se ponašao ko Kinezi ili Oziji: kovid19 bih posmatrao kao rat sa vanzemaljcima, ako imam mogućnost da ga odložim (tipa ne može niko da uđe u zemlju) dok ne pripremim stanovništvo (vakcina), onda bih radio po tom planu.

 

 

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, stray_cat said:

Odoše Oziji u dugu izolaciju, baš da vidimo kako će da odrade vakcinaciju.

 

(edit) Mada, moram da otkucam, da sam ja neka vlast, isto bih se ponašao ko Kinezi ili Oziji: kovid19 bih posmatrao kao rat sa vanzemaljcima, ako imam mogućnost da ga odložim (tipa ne može niko da uđe u zemlju) dok ne pripremim stanovništvo (vakcina), onda bih radio po tom planu.

 

 

Pa i ovo su njihovi drzavljani - njih ne moraju da zastite?

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sunshine State said:

Pa i ovo su njihovi drzavljani - njih ne moraju da zastite?

 

 

Pa... hipotetički, (opet kažem, da sam ja neko i nešto u Aus, ko što nisam), ako su uspeli da potpuno dobiju prvu bitku s kovidom19 i vakcinacija je u toku, onda dok se to ne završi, nema upuštanja u nove "sukobe" s koronom (ne može niko da uđe, naročito ne tamo gde je najžešći rat).

 

Ionako je to samo malo jači grip, smrtnost 0,0001% itd. Posle će platiti neke pare njima što neće sad da ih puste, što je manja šteta za državu od novog lokdauna ako opet bukne zato što je neki od tih 9000 rešio da iskoristi svoja građanska prava, individualne slobode i, recimo, ode u pab da popije piće.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa za mene nije nikakva privilegija da gledam neku kosarku, nego da mogu da odem negde i da se vratim bez da mi prete zatvorom. 

 

Evropa i S. Amerika su sada u daleko boljoj poziciji nego Australije, Novi Zelandi i ostali jer se bar vidi svetlo na kraju tunela. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Na temu AUS, evo komentara, koji  sam našao na B92:

 

"U najavi 9000 tužbi građana protiv države za kršenje Ustava, pa će da se češaju gde ih ne svrbi."

...ako me ista nervira onda je to ovakvo neodgovorno pisanje, ustav, sud, ljudska prava, demokratija...
...nekoliko komentara je pristojno objasnilo da ovo nema veze ni sa jednim od pomenutih termina, da ne pominjem orvela...
...elem, australija ima "Biosecurity Act (2015)" kojim je regulisano postupanje vlade u slucaju ovakvih dogadjanja...
...nikakvi sudovi, ustavi ili "povreda demokratskih prava" se nece desiti...
...ozbiljna zemlja, ozbiljni propisi, postovanje istih...
...9.000 naspram 25 miliona...!!!
...sta vam tu nije jasno...???
...34% vakcinisanih, 120-to mesto na wordlometru...!!!
...35 umrlih na milion, naspram 1.384 u svedskoj, kojoj se svi divite..."

 

Koliko god surovo zvučalo, ima nešto u tome. Lično bi ih pre strpao u jednomesečni karantin (ne kod njihovih kuća, već organizovano) pod strogim nadzorom i redovnim kontrolama, pogotovo što je broj od 9.000 ipak manageable, ali ima država razlog zašto misli da je ovo bolje rešenje. Uostalom, i na to bi sekukalo da su strpani u logor. Uspeh do sada Australiji daje za pravo. Kad se pogledaju prvomajske slike kod nas, možemo samo da kažemo da je sreća da je dobar deo građana većih gradova vakcinisan, inače bi imali gadan peak. Sloboda je relativan pojam, a svakako 25 miliona ne mogu da budu taoci njih 9.000, koji su se našli u pogrešno vreme na pogrešnom mestu. Da su brži u vakcinaciji, pa ajde nekako, ali ovako, ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, ras kass said:

Pa za mene nije nikakva privilegija da gledam neku kosarku, nego da mogu da odem negde i da se vratim bez da mi prete zatvorom. 

 

Evropa i S. Amerika su sada u daleko boljoj poziciji nego Australije, Novi Zelandi i ostali jer se bar vidi svetlo na kraju tunela. 

 

Dobro, možda ja i grešim, ispravi me:

 

u Australiji nije bio ni britanski ni juznoafrički ni svi drugi sojevi, onaj "prvobitni" im ubio 1000 ljudi i zarazio vrlo mali deo populacije, znači populacija im skroz nezaštićena. Ako im sad naleti indijski, Oziji će imati ili masakr ili opet lokdaun od 6 meseci.

 

Ako su rešili da prvo izvrše opštu vakcinaciju, a trebalo bi da im prođe, jer su već u režimu ograničavanja ljudskih sloboda (u smislu polugodišnjeg lokdauna u nekim oblastima), pa da onda puste ljude da im dolaze, ja moram da otkucam (naravno, iz njihovog ugla) da mi je tvoja želja da otputuješ negde apsolutno nebitna u odnosu na štetu koju možeš da učiniš.

 

Ako će da budu zatvoreni neograničeno, onda su budale.

 

Edit: druga rečenica - moram da otkucam da još uvek nismo videli dugoročne posledice kovida19, tj mnogo je bolji imunitet (i manje kasnije posledice kovida19) steknut vakcinom, pa onda pustiš koronu, nego imunitet stečen direktno preležavanjem + da vakcinišeš koliko možeš.

Edited by stray_cat
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...