Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, Plavi Golub said:

Nigde drugde nisu nikom pretili da setaju samo se ljudi ne stiskaju jedni uz druge. Bolje da su im tako rekli nego sto ih voze maricom ko da je ‘68.

U marici ih drze na 6ft rastojanju. :)

Ovaj virus je dusu dao da se narod dovede pod kontrolu i da se vidi, koliko ljudska glupost nema granice. :)

Link to comment
Share on other sites

I jos onako djonom. Ne reaguju oni pobunom jer su pobenavili po penziji, dobro svako postaje kud i kamo zadrtiji sa protokom vremena. Nego reaguju reaktivno na agresiju odozgo i opstu, kao svaki prosecan Srbin (pol i starost nevazan) koje je po defaultu setovan u defense modu.

 

Jbt lik je majstor zavadi pa vladaj taktike. Penzioneri vs all, gastosi vs all. Ima i on da zatrazi blagoslov od Tjereskove.

 

Trebalo im je sugerisati da se ne okupljaju, a ne braniti da se prosetaju. Ajde ovi sto imaju dvoriste, sta ce oni u stanovima.
 

Bolnice su opasne, staracki domovi takodje za njih.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Plavi Golub said:

I jos onako djonom. Ne reaguju oni pobunom jer su pobenavili po penziji, dobro svako postaje kud i kamp zadrtiji sa protokom vremena. Nego reaguju reaktivno na agresiju odozgo i opstu, kao svaki prosecan Srbin (pol i starost nevazan) koje je po defaultu setovan u defense modu.

 

Jbt lik je majstor zavadi pa vladaj taktike. Penzioneri vs all, gastosi vs all. Ima i on da zatrazi blagoslov od Tjereskove.

 

Nema to veze sa Vucicem. Oni jesu pobenavili po penziji, cast izuzecima. Svako ko je u tim godinama, a posten prema sebi, neka se seti kad je otisao u penziju i osetio iskonsku dosadu i kako mu malo po malo propada pamcenje i motoricke sposobnosti, nemocno i nepotrebno. Opet, cast izuzecima.

 

Posle toga ide negiranje i inat, ti ces meni, ja sam to radio dok si u pelene pisao i slicni "argumenti".

 

Niko nije bio agresivan, cak ni taj psiho. Cak i on ih je molio da ne izlaze napolje. Prvi dan ovde apsolutno niko nije bio agresivan prema njima.

 

A onda je 9 od 10 njih pocelo da se ponasa bahato, kao najveca stoka, pa su dobili agresiju. I nisu je dobili dovoljno.

 

Nadam se da ce nastaviti da ih trpaju u marice i lupaju im kazne jer su napolju.

 

Nemaju opravdanje. Na svim zgradama duz bulevara u centru su papiri i poruke sa pozivom starijim komsijama da pozovu ako im treba nesto, kako bi im kupili namirnice.

 

Svuda je bar jedan broj, negde i po 4-5. I bice ih jos vise.

 

Sve zbog njih.

 

A oni se ponasaju neodgovorno. Ako hoce da se ponasaju kao besprizorna derista, takav tretman treba i da dobiju.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Plavi Golub said:


Cekaj pun u smislu jedni pored drugih uz distancu, ili blejanje po kafanama i klackalicama? 
 

Ono prvo ne moze da smeta. Zapretili su starijima da ne izlaze da se ne bi grupisali u skladu sa nasim navikama. To je poenta toga. Nije poenta da ce ako prigvire na Sunce da se razbole.

 

Nigde drugde nisu nikom pretili da setaju samo se ljudi ne stiskaju jedni uz druge. Bolje da su im tako rekli nego sto ih voze maricom ko da je ‘68.

 

Juce sam izasao na jog, ljudi sjede u pubovima, piju pivo, puse cigarete, ostali setaju, kupuju i normalno se ponasaju.

 

Ovdje ce tek da bukne.

 

https://www.theguardian.com/world/2020/mar/18/coronavirus-uk-cases-how-many-are-in-your-area

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Pricao mi je kolega Iranac da su kod njih najveci izvor zaraze bile familijarne terevenke od par stotina ljudi, valjda se sad vencavaju ili imaju neke praznike. Masa ljudi koja zdere i pije na jednom mestu.

 

Skandinavci su se vecina zarazili skijajuci u nekom zimskom party skijalistu u Austriji (Tirol), 500 Norvezana, toliko Danaca i oko 20% Svedjana. Ostali u tim zemljama sekundarni pacijenti. Cak se i zna nulti pacijent, neki nemacki barmen.

 

Tamo u Holandiji @Sunshine State je pomenula neki karneval.
 

Dakle odloziti privremeno terevenke, privatne i javne zurke. Vencanja, krstenja you name it.

12 minutes ago, Honey Badger said:

Juce sam izasao na jog, ljudi sjede u pubovima, piju pivo, puse cigarete, ostali setaju, kupuju i normalno se ponasaju.

 

Ovdje ce tek da bukne.


Penzosi ili mladji “brexitovci”?

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, McLeod said:

Nema to veze sa Vucicem. Oni jesu pobenavili po penziji, cast izuzecima. Svako ko je u tim godinama, a posten prema sebi, neka se seti kad je otisao u penziju i osetio iskonsku dosadu i kako mu malo po malo propada pamcenje i motoricke sposobnosti, nemocno i nepotrebno. Opet, cast izuzecima.

 

Posle toga ide negiranje i inat, ti ces meni, ja sam to radio dok si u pelene pisao i slicni "argumenti".

 

Realno, dok ih ne proglase za ludaru mogu kako hoce. Tu se ne zna ko je gori da li matori koji od odrasle dece prave debile ili prposni omladinci koji bi da ukinu ovima “poslovnu” sposobnost. 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, McLeod said:

Niko nije bio agresivan, cak ni taj psiho. Cak i on ih je molio da ne izlaze napolje. Prvi dan ovde apsolutno niko nije bio agresivan prema njima.


Stvar je u tome sto sam izlazak njima ne steti, ako ce da seta kera pored reke i nece u bircuz ili na klupu sa jos par njih. 
 

Trebalo im je olaksati pristup namirnicama , sugerisati da se ne okupljaju u grupe, i to je sve. Ajmo malo zdrave pameti. 
 

Jbt pa i oni u zatvoru imaju period kad da protegnu noge.
 

Ode vam imunitet svima u mp3 od silnog pritiska i nervoze.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cekaj jesam li ja pogresno shvatio ali sve je vec bilo sugerisano. Pa nekako se fuckalo svima za sugestiju. I sad smo dobili mild italijansku varijantu pa je vucic kriv jer je lud. Pricam danas sa koleginicom iz milana, mesec dana na 15min do radnje i tako ce do 2. Aprila. Verujem da je vucic kriv i za to

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daj Boze da ovo pomogne, meni vise lici na pranje ruku.

Realno i efikasnije bi bilo zatvoriti kafane, mozda i pijace i rasterivati takve skupove nego loviti penzionere u setnji.

 

Italijanima se ovo uvuklo u bolnice ljudi i u domove gde je bilo starog naroda sa velikim problemima i bez korone. 
 

Dobra strana tu u Srbiji je sto su bolnice zatarabile posete na vreme. Bar koliko ja znam.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

S obzirom da sam sad bio do prodavnice smatram da je neophodno uvesti striktnije mere (broj ljudi u prodavnici kao i razmak izmedju) pod hitno. Dodatno, pojedince preko 65 koji laagano bleje po prodavnici i imbecile koji kaslju bez ikakve maske odmah uhapsiti.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Plavi Golub said:

Penzosi ili mladji “brexitovci”?

 

Vjeruj da nisam narocito zagledao, ovi su sjedili i stojali vani, sa cigaretama. Pub preko puta Willesden Green tube.

 

Maloprije me zove drug iz NS, stvara barijeru rakijom i bijelim lukom, maloprije rucao sa djecom, oni otisli setati po Fruskoj Gori. On jos malo posjedio sa nekim gostima, pa je ispratio i njih i onda mene odlucio da nazove da mi to isprica.

 

@Sunshine State  se sada nekad mimoilazi sa djecom mog druga na Fruskojh Gori. 

Edited by Honey Badger
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Plavi Golub said:


Stvar je u tome sto sam izlazak njima ne steti, ako ce da seta kera pored reke i nece u bircuz ili na klupu sa jos par njih. 
 

Trebalo im je olaksati pristup namirnicama , sugerisati da se ne okupljaju u grupe, i to je sve. Ajmo malo zdrave pameti. 
 

Jbt pa i oni u zatvoru imaju period kad da protegnu noge.
 

Ode vam imunitet svima u mp3 od silnog pritiska i nervoze.

 

Nema niko od njih problem sa namirnicama, takvi koji su sami su bukvalno na nivou statisticke greske. Apsolutno sve koji sada cirkulisu kao stoka imenom i prezimenom po nekim grupama iz moje okoline imaju i decu i cesto i unucice i oni ih mole i kume, svadjaju se s njima da ne izlaze, a oni to rade za inat.

 

Jer su stoka.

 

Znaci ako ne svi, a ono bar 9 od 10 penzionera koji su uprkos svemu na ulici - stoka.

 

Dokaza koliko hoces. Niko osim njih se ne ponasa bahato. Svi osim njih postuju nove regulative i ponasaju se normalno u redu.

 

Niko se ne gura i ne dise za vrat osim baba i deda.

 

Nije za dzabe ona fejsbuk stranica od pre milion godina - babe ne pipajte svaki leba u pekari!

 

Da li su oni uvek bili necivilizovana stoka ili su pobenavili sa godinama, I don't know and I don't care. Cinjenica je da su stoka, a stoku neces da pustis da radi sta hoce, nego ces da je uteras u obor silom. To treba raditi i sa njima i podrzavam svaku represivnu meru prema njima, trpanje u maricu, po dzepu, sve.

 

Pa ce mozda za nedelju dana situacija biti bolja i to ce dati rezultat - manje te stoke ce pomreti. Mada mi ih je sve manje zao kada vidim kako se ponasaju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Italija danas 475 mrtvih i 4207 novih zarazenih

 

jebotezivotejebodatejebo....

 

sve se mislim ceo dan...pocece da pada....ovo raste jos jebote....

 

bukvalno samo ove rezultate gurati pod nos svakome ko kuka protiv teskih mera

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Italija danas 475 mrtvih i 4207 novih zarazenih

 

Ovo je opasno. Njima hitno treba medicinska pomoc spolja.  U ljudima i mobilnim bolnicama.

 

Quote

March 18 (GMT)

 

alert.png 4207 new cases and 475 new deaths in Italy. 1084 new recoveries were also reported today [source] [source]

 

Italy: COVID-19 has infected 2,629 health workers, or 8.3% of the total (more than twice the percentage in China), as of yesterday March 17 [source]. In Bergamo (Lombardy region), 118 out of about 600 family doctors (20%) have been infected, and a 65-year-old doctor has died [source]. Today, a 57-year-old doctor has died: he was the secretary of the Federation of General Practitioners of Lodi [source]. A week ago, a 67-year-old family doctor, president of the Varese Medical Association, had died [source]

 

I ovo

 

Quote

March 17 (GMT)

  • alert.png 3526 new cases and 345 new deaths in Italy: Bergamo (Lombardy region) has run out of intensive care beds. Unions are demanding the closure of post offices after the deaths of 2 postal workers who were on their job until a few days ago [source] [source] [source]

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, LayupFromTheMidget said:

italija ce da prestigne Kinu sutra po broju mrtvih. Leb ti jebem

 

i to za dan dva....

 

pritom, otprilike su isti regioni....ceo region u Kini koji je bio u kompletnom lockdownu...je velicine Italije...nekih 60mio stanovnika...

 

da podsetim od sinoc...lombardiju su uterali u karantin kada su vec imali 5.5k slucajeva...celu italiju dva dana kasnije (10.03) kada su imali vec oko 10k slucajeva.

 

Kasno...kasno..kasno

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, laki pepe said:

Kakav je vas stav u vezi setnji na otvorenom, pijenja kafe sa drustvom na otvorenom, tako neobaveznog druzenja na otvorenom?

Setnje da, bar sam ja morao danas. Otvaram sve laktovima, Cavanica sve ionako dezinfikuje kad je sve regulare a kamoli sad. Kafici naravno ne.

Link to comment
Share on other sites

 
jebotezivotejebodatejebo....
 
sve se mislim ceo dan...pocece da pada....ovo raste jos jebote....
 
bukvalno samo ove rezultate gurati pod nos svakome ko kuka protiv teskih mera


I to je broj bez Campanie i grada Parme koji su medju najgorima. Broj je verovatno oko 500.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

@vilhelmina ili ko zna - sta su Svedjani, Danci i Norvezani uradili poslednjih par dana, pa im brojke novozarazenih padaju - ca 50-ak dnevno?

 

Sta god da su, izgleda da funkcionise (osim ako su smanjili broj testiranja) - prepisujmo od njih!


Ne znam za druge dve, ali u Svedskoj je samo pitanje testiranja. Rekoh ranije, testiraju se samo oni cije je stanje takvo da moraju da budu primljeni u bolnicu, i zdravstveni radnici za koje se posumnja da su bili u kontaktu s obolelima, a bez potrebne opreme. Niko drugi nema priliku ni da sretne lekara ili sestru, ne testiraju se i ne registruju. Od svih koji imaju respiratorns probleme se ocekuje da se samoizoluju, potpuno nebitno da li je Corona ili nije. 
Ali na konferencijama za stampu se ne krije da je stanje sve ozbiljnije, posebno u Stockholmu. Od jucer su zatvoreni univerziteti i srednje skole, za osnovne se jos trazi resenje. I data je preporuka da svi koji mogu rade od kuce. Ovo poslednje vazi samo za Stockholm. Od sutra i ja radim od kuce.

Znaci, brojke ne izgledaju lose, ali po izjavama zvanicnika, svakom danom je sve gore. Danas je izdata i preporuka starijima od 70 godina da se samoizoluju cak i ako su potpuno zdravi. Eto tako, svakog dana se ponesto desi, neka nova preporuka ili konkretna mera, i vise se po tome moze zakljuciti koliko je lose, nego po ovim brojkama koje se objavljuju. One se definitivno odnose samo na one s najozbiljnijim simptomima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...