Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 minutes ago, Crni Bombarder said:

Sta smo ono rekli - cime je najbolje dezinfikovati/ocistiti mobilni telefon?

Alkoholom, 3% hidrogen nije bas 100% ali moz da posluzi ako nema alkohola. 

Videla sam neki snimak gde peru telefon tecnim sapunom ali ne bih probala jer sam previse smotana. 

8 minutes ago, Crni Bombarder said:

Sta smo ono rekli - cime je najbolje dezinfikovati/ocistiti mobilni telefon?

Alkoholom, 3% hidrogen nije bas 100% ali moz da posluzi ako nema alkohola. 

Videla sam neki snimak gde peru telefon tecnim sapunom ali ne bih probala jer sam previse smotana. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, bosMan_jr said:

A ne znam sto vas ugrozavaju toliko penzioneri ti. Jednako vas ugrozava on i neki klinac koji se krece ulicom danas. 
 

To sto on hoce da umre njegova stvar, sta me briga.

neka umre onda u svojoj kuci, a ne da zove lekare i ide u bolnicu kad ga virus dokaci. fair enough

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki John Terry said:

@Yoyogi Jos uvek kupuju taroguz?

 

Gospode...

Toalet  papir u Japanu ima mnogo manju ulogu nego inače. Toaleti imaju električno zagrejanu dasku, uvek topla (nema ujeda hladne daske u 5 ujutro).

 

2020jptoilet01.jpg

 

Vidimo i česmicu koja curi u napunjavanje vodokotlića i sapun za pranje ruku. Tu je i peškirić za ruke.

Kako se useliš u stan ili kuću, podesiš temperaturu vode koja će ti trajati do kraja stanovanja.

 

2020jptoilet02.jpg

 

Dugmići za potrebe ženskih i muških, za ispiranje posle nužde

 

2020jptoilet03.jpg

 

Eno ga gore, toalet papir koji "ide" mnogo manje nego inače. Praktično, da obriše vodu. Koristi se samo 20% od WC-a gde nema ispiranja. Samo da osuši doope od vode.

 

2020jptoilet04.jpg

 

Ovakve daske i udešaji su opšta stvar čak i u javnim WC-ima. Koštaju više nego 37 inča flat TV screen, svako ih domaćinstvo ima..

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bosMan_jr said:

Meni se cini da je broj testiranih ljudi jako mali, i da zato ne treba kao papagaj ponavljati IMAMO DANAS 83 ZARAZENA kad taj podatak ne govori nista zaista

kad se kaze da 5 od 20 ima, cak i na tako malom(tm) uzorku, meni to opet deluje kao veliki broj.. fakticki taj broj nam govori, da svaki 4 slucaj za kojeg se sumnja, ima virus.

po meni, problem je sto nasi previse dugo cekaju, da bi se odlucili da nekog testiraju, tj kad se vec rzaviju dobri simptomi, a onda je i teze izleciti, plus pitanje koliko je ta osoba do tada zarazila..

 

1 hour ago, Dropkick Murphys said:

Ja sam za to da se penzionerima ne piše novčana kazna, već ako ih zatekneš van, gube pravo na bolničko lečenje u slučaju zaraze. Svi lepo da se popišu. 

plot twist je da je svakako ne bi ni imali, zato im je to i receno, al nekima ne vredi ni kad se nacrta.

Link to comment
Share on other sites

...ja sam penzić,spadam u kategoriju ljudi kojima je McLoad jebo

sve po spisku.Discipliniran sam građanin i pridržavam

se svega što zahtjeva krizni stožer u Hrvatskoj.Inače,zdrav sam koliko se

to može reći za osobu u mojim godinama.Npr. u ovom stoljeću još nisam

bio kod lječnika.Nerazumljiva mi je ova vaša haranga protiv penzića.Jer,

svaka kategorija građana može se ponašati nerazumljivo.

Ja živim sam,djeca su mi po Evropama.Na drugim temama sam napisao

da nisam posesivan roditelj,da ne smatram da sam centar univerzuma i

da moji klinci žive svoje živote.

U ovim vremenima,kao i inače,živim svoj život,nemam nekakove velike zalihe,

nisam pristalica sjedaljki u kafićima.Sa svojim dlakavim prijateljem i sada kao i 

ranije odlazim u duge šetnje uz Dravu.Najteže mi pada da mi u ovim vremenima

ne dolaze klinci na instrukcije.To sam volio i volim raditi.Tu moram naglasiti da

mi motiv nije nekakav materijalni efekat.Jedini kriterij je uvijek bio želi li klinac raditi

iji ne.

E da,jučer me zaista iznenadila reakcija moje djece na ovu situaciju.Nemam pojma

kako su to izveli.ali meni je jučer došao fasung za otprilike 14 dana,onako nenadano,

koji su oni nekako ugovorili.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Crni Bombarder said:

Kod mene se odredjeni broj pekarskih i trgovinskih radnji odlucio da gradjanima dostavlja proizvode na kucnu adresu,a dostava je dz. Nazove se telefon,naruce zeljeni artikli,radnici to spakuju i vozaci raznose po kucama. 
:thumbup:

 

U Kruševcu takodjer 

 

1 hour ago, Sunshine State said:

@vilhelmina ili ko zna - sta su Svedjani, Danci i Norvezani uradili poslednjih par dana, pa im brojke novozarazenih padaju - ca 50-ak dnevno?

 

Sta god da su, izgleda da funkcionise (osim ako su smanjili broj testiranja) - prepisujmo od njih!

 

Od samog starta izbijanja pandemije na evropskom kontinentu, svi povratnici sa odmora (posebno iz It/Aus) dobili su naređenje od Norveške vlade, 14 dana kućnog pritvora (karantin-a )

 

41 minutes ago, bosMan_jr said:

Sta mislite, da li ce gradilista, stovarista i povezane aktivnosti da stanu ili ne? I da li ce moci da dobiju dozvolu za rad nocu

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Skanadalozno losa odluka:

https://www.vice.com/rs/article/939mkp/svi-studenti-su-u-sred-epidemije-korona-virusa-izbaceni-iz-domova-i-sad-niko-ne-zna-sta-cemo-s-njima

 

Vecina ce otici po svojim malim mestima, sa starim roditeljima i rodjacima...

Dok su prosto mogli izolovani biti u domovima, ako treba i u full karantinu

Edited by Laki Marvini
Link to comment
Share on other sites

Evo, možda nekome bude od koristi ko se zatekao u tranzitu:

 

Mađarska – korona virus

18. mart 2020.

Mađarska je zatvorila svoje granice od 17. marta . Mađarskim državljanima i bliskim rođacima koji putuju sa njima (uključujući i one koji nemaju prebivalište u Mađarskoj) i dalje će biti dozvoljeno da uđu u zemlju.

Prelazak državnih mađarskih granica od strane međunarodnih prevoznika u drumskom transportu biće organizovan na sledeći način:

Za prevoz robe koji stiže i odlazi sa mađarskih odredišta, kao i onaj koji je trenutno u tranzitu dozvoljen je prelazak državne granice i nastavak putovanja bez ograničenja. Vozilima koja dolaze sa teritorije Italije, Kine, Južne Koreje, Irana i Izraela NEĆE biti dozvoljen ulazak

Tranzitni prevozi koji stiže iz Italije preko označenih tačaka u Mađarskoj, Hrvatskoj, Sloveniji i Austriji mogu putovati na 15 određenih humanitarnih koridora. Zaustavljanja su dozvoljena samo na određenim odmaralištima / benzinskim stanicama. Prevoznici moraju imati policijska odobrenja / pečate. U kabini je dozvoljen samo vozač, bez putnika. Vozači treba da prođu preko teritoriju što je brže i efikasnije moguće, bez kršenja bilo kakvih saobraćajnih pravila. Na izlaznim mestima postoje policijski postupci.

Svako vozilo sa vozačem koji nije mađarski državljanin, koji dođe sa teritorije Italije i putuje na odredište u Mađarskoj, moći će da pristupi granicama Mađarske, Hrvatske, Slovenije i Austrije jednim od određenih humanitarnih koridora. Vozilo mora imati potrebnu zaštitnu opremu(rukavice, maske) i sredstvima za dezinfekciju. Lični kontakt sa vozačem dozvoljen je samo uz odgovarajuću zaštitnu opremu. Rukavice za jednokratnu upotrebu treba menjati posle svakog korišćenja. Nakon dostavljanja transportnih dokumenata, ne sme biti kontakta između vozača i primaoca. Vozač ne bi trebalo da učestvuje u utovaru, preporučuje se da ostane u kabini. Nakon utovara vozač mora osigurati utovareni teret. Agenti se moraju baviti samo jednim vozilom ( a ne uporedno sa više njih) a vozač mora redovno dezinfikovati kabinu, kontrolnu tablu i dodatnu opremu.

Mapa tranzitnih ruta kroz Mađarsku

Izvor: MKFE

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Laki Marvini said:

Skanadalozno losa odluka:

https://www.vice.com/rs/article/939mkp/svi-studenti-su-u-sred-epidemije-korona-virusa-izbaceni-iz-domova-i-sad-niko-ne-zna-sta-cemo-s-njima

 

Vecina ce otici po svojim malim mestima, sa starim roditeljima i rodjacima...

Dok su prosto mogli izolovani biti u domovima, ako treba i u full karantinu

Studenti su izbaceni jer je fazon 90% njih vec pobeglo kuci pre te odluke, pa su kapiram rezonovali da ovo sitno sto je ostalo nece da napravi nikakvu razliku.

 

Cekam da kroz jedno 10tak dana virus krene svuda, jer su svi ugrabili priliku da pobegnu odavde kod mame i tate u sigurnije. Jbg, roditelji zovu kuci, uplasili se da im se deca ne zaraze (iako nisu kritican deo populacije), pa onda bolje da dete dodje kuci i zarazi nekog starijeg nego da sedi samo u vanrednom stanju u begeu.

 

Nista to nije cudno, studenti su degenerici, obicno umeju da koriste internet za ig i snapchat, a i ovi koji umeju malo vise tesko razlikuju relevantne od irelevantnih izvora informacija.

  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Laki Marvini said:

Skanadalozno losa odluka:

https://www.vice.com/rs/article/939mkp/svi-studenti-su-u-sred-epidemije-korona-virusa-izbaceni-iz-domova-i-sad-niko-ne-zna-sta-cemo-s-njima

 

Vecina ce otici po svojim malim mestima, sa starim roditeljima i rodjacima...

Dok su prosto mogli izolovani biti u domovima, ako treba i u full karantinu

Ti domovi su idealni za bolnicu, karantin ... ako zatreba ... samo nagađam.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...