Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, AgroLaki said:

 

Mislis da su veliki brojevi kod nas sve vreme zbog ovog jaceg soja, koji je u nekom momentu otisao u Englesku?

Bila je prica jesenas da je kod nas neki drugi soj virusa nego u ostatku sveta

6 minutes ago, Kronostime said:

Odvesce te Uros, ne brini.:s_d:

Ja se vec testiro 🙂 druzim se sa pozitivnima

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Navela sam antigen posto mi taj treba u konkretnom slucaju jer imam vremenska ogranicenja.

Upravo me to brine - lazni pozitiv.

 

Treba da putujem sa nekim ko je primio Pfizer vakcinu, i testiranje mora da se obavi u kratkom roku od 1og dana....i sad sam pocela da brinem sta ako se to vrati sa false positive zbog vakcine.

 

Mislila sam dal je glupo sto to pitam jer je neko vec istrazio i nema sanse...ali kako citam tebe, ni ti nisi sigurna, tako da nije glupo pitanje.

 

Pozitivni antigenski test, ako je pacijent bez simptoma, treba da se potvrdi PCR. 

Antigenski sam je dovoljan u kombinacijama:

- pozitivan test i pacijent ima simptome (to sam bila ja)

- negativan test i pacijent nema simptome

 

Druge dve kombinacije (poz test + bez simptoma i neg test + simptomi) zahtevaju potvrdu s PCR. Druga stvar, kod prirodnog zarazavanja, antigen test je pouzdan ako se radi nekih 3-5 dana od pojave simptoma, tako da verovatno ima veze i kad je neko vakcinisan.

Jos nesto - prirodnim zarazavanjem virus nam ulazi u organizam preko nosa/usta, pa se bris za test i radi u tom delu. Vakcinom se mRNK unosi u ceo organizam i pitanje je koji deo je available u sluznici nosa/zdrela pri testiranju - da li je dovoljan za detekciju.

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, John Terry said:

Je li, a sto me ne testirase barem taj antigenski test?

 

To se samo u Srbiji tako radi - umesto da testiraju, oni izvade krv.

Zasto? Sam Bog zna, eno se i nasi lekari po svetu iscudjavaju kad cuju za protokole u Srbiji. Jedino u Srbiji preko krvi i snimka pluca, umesto testa, utvrdjuju da li neko ima covid

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, John Terry said:

Je li, a sto me ne testirase barem taj antigenski test?

ne znam, trebalo bi. Da se nadamo da je taj koji je procenio da ne treba dobronameran, i da iza procene ne stoje drugi razlozi osim nekog argumenta da ne treba.
Ima i u Nišu privatno baci oko za nedajbože.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pozitivni antigenski test, ako je pacijent bez simptoma, treba da se potvrdi PCR. 

Antigenski sam je dovoljan u kombinacijama:

- pozitivan test i pacijent ima simptome (to sam bila ja)

- negativan test i pacijent nema simptome

 

Druge dve kombinacije (poz test + bez simptoma i neg test + simptomi) zahtevaju potvrdu s PCR. Druga stvar, kod prirodnog zarazavanja, antigen test je pouzdan ako se radi nekih 3-5 dana od pojave simptoma, tako da verovatno ima veze i kad je neko vakcinisan.

Jos nesto - prirodnim zarazavanjem virus nam ulazi u organizam preko nosa/usta, pa se bris za test i radi u tom delu. Vakcinom se mRNK unosi u ceo organizam i pitanje je koji deo je available u sluznici nosa/zdrela pri testiranju - da li je dovoljan za detekciju.

Suncica je najveci autoritet ovde sto se tice putovanja i pravila oko istih.:classic_biggrin:

10 minutes ago, John Terry said:

Je li, a sto me ne testirase barem taj antigenski test?

Antigenski je jeftiniji od PCR - eto zasto.:default_coffee:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Suncica je najveci autoritet ovde sto se tice putovanja i pravila oko istih.:classic_biggrin:

Antigenski je jeftiniji od PCR - eto zasto.:default_coffee:

 

Ako se ovako nastavi, izgubicu ekpertizu! Sputavaju me!

 

Bold: pa njega nisu nijednim! Bar da su ga testirali s antigenskim - pravi je momemat - neki 4-5 dan, imao temperaturu....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Ako se ovako nastavi, izgubicu ekpertizu! Sputavaju me!

 

Bold: pa njega nisu nijednim! Bar da su ga testirali s antigenskim - pravi je momemat - neki 4-5 dan, imao temperaturu....

Abe, on je iz Nis - tamo ti se dignu i pritisak i temperatura o`ma`.

Takvo podneblje - i men` hanuma Sumadinka pcuje kako ni da se zakasljem.:s_d:

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sunshine State said:

I vi's ti sad ovog ludila - kad je neko, pre, za svaku temperaturu isao kod lekara?

 

To i ja kazem: nekad, kad dobijes temperaturu, odma` te izmasiraju s`s komovicu, uviju u cebice, daju ti kuvano vino ili rakiju i ujutro si k`o nov.

Ovo danas, cim se zakaslje, o`ma` zakazuje preko veze MRI.  :krstipd4:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, John Terry said:

Iskreno, mislim da sam ja prerano otisao, ali jebiga, da ne rizikujem mislio sam. Inace se osecam odlicno sad. Nisam imao temperaturu jutros a nisam je obarao nicim.

 

Ne bih da te obeshrabrujem, ali i ja sam imala samo jedan dan 38 C, ni ja nisam imala nekih klasicnih simptoma, osim sto mi je dva dana posle te 38 C nestalo culo mirisa, i sto sam se osecala kao da imam ulalu sinusa par dana.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, John Terry said:

Iskreno, mislim da sam ja prerano otisao, ali jebiga, da ne rizikujem mislio sam. Inace se osecam odlicno sad. Nisam imao temperaturu jutros a nisam je obarao nicim.

Moj slučaj.

Test posle tri dana temperature.

Laboratorija govori da li je infekcija virusna ili bakterijska.

Kod mene je pogoršanje počelo od petog dana.

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2021 at 11:01 PM, Angelia said:

 

Procitala sam negde izjavu jednog lekara koji kaze necemo mi biti zamorcici, opasnost od covida im je prihvatljivija.


Pa upravo u ovom grmu leži zec. Ne može opasnost od covida da bude manja od opasnosti od vakcine. Nema logike. 

 

7 hours ago, Angelia said:

ako neko dobije vakcinu pa mu nakon toga treba test zbog putovanja, imam razlog zasto pitam :classic_smile: da li ce neki od testova kao antigenski ili bilo koji drugi da reaguju na vakcinu kao da si pozitivan na coronu?


PCR mislim da ne može da bude pozitivan nakon vakcinacije jer on detektuje virusni genetski materijal i to određene sekvence, pri čemu mislim da samo mRNK vakcine nije dovoljna za to. Takođe, taj mRNK se vrlo brzo u organizmu razgradi, plus se ni ne pojavljuje u ždrelu odakle se uzima uzorak, tako da realno ne može da da lažno pozitivan rezultat.

 

Što se antigenskog testa tiče, tu je pitanje prvo na koji antigen reaguje test, ako to nije taj protein koji kodira vakcina, onda neće dari pozitivan rezultat, a i ako jeste, mislim da opet nije u dovoljnoj količini izražen na ćelijama ždrela da bi dao pozitivan rezultat. Ali u ovo nisam siguran. Za PCR sam gotovo 100% siguran da ne može da da lažno pozitivan test.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jeeeeeeeeej!!!!!

 

https://www.ft.com/content/929ef3cd-8611-49b2-9f23-918dc3470166?accessToken=zwAAAXeauaWdkdOSnvPNhhFJstOfI5GNw0cBZgE.MEYCIQCiBBTN9D38c1PFKNrbc0l1nhIa9HC5WVTSJGg3HhZtsQIhAO9JLPi20M8Co-cNBpNHUkiEaoPtS5hAOCRzUQh4SXgT&segmentId=929ef3cd-8611-49b2-9f23-918dc3470166

 

"People who have already contracted coronavirus are as protected against reinfection as those who have received the best Covid-19 vaccines, according to a survey of 20,000 UK healthcare workers, the largest study in the world so far. Public Health England regularly tested two matched groups of volunteers between June and November — 6,000 health workers who had previously been infected with coronavirus and 14,000 who had not. A comparison of infections in the two groups, described in preliminary results released on Thursday, found that prior infection provided at least 83 per cent protection against reinfection. It gave better than 94 per cent protection against symptomatic Covid-19, matching the figures for the most effective Covid-19 vaccines."

 

Prevod:

Ljudi koji su već oboljeli od koronavirusa zaštićeni su od ponovne zaraze kao i oni koji su primili najbolja cjepiva Covid-19, pokazalo je istraživanje među 20.000 britanskih zdravstvenih radnika, najveće istraživanje na svijetu do sada. Public Health England redovno je testirao dvije podudarne grupe dobrovoljaca između juna i novembra - 6.000 zdravstvenih radnika koji su prethodno bili zaraženi koronavirusom i 14.000 koji nisu. Usporedba infekcija u dvije skupine, opisana u preliminarnim rezultatima objavljenim u četvrtak, pokazala je da je prethodna infekcija pružala najmanje 83 posto zaštite od ponovne infekcije. Dao je bolju od 94 posto zaštitu protiv simptomatskih Covid-19, podudarajući se s podacima za najefikasnija Covid-19 cjepiva. 

  • Like 6
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sunshine State said:

Jeeeeeeeeej!!!!!

 

https://www.ft.com/content/929ef3cd-8611-49b2-9f23-918dc3470166?accessToken=zwAAAXeauaWdkdOSnvPNhhFJstOfI5GNw0cBZgE.MEYCIQCiBBTN9D38c1PFKNrbc0l1nhIa9HC5WVTSJGg3HhZtsQIhAO9JLPi20M8Co-cNBpNHUkiEaoPtS5hAOCRzUQh4SXgT&segmentId=929ef3cd-8611-49b2-9f23-918dc3470166

 

"People who have already contracted coronavirus are as protected against reinfection as those who have received the best Covid-19 vaccines, according to a survey of 20,000 UK healthcare workers, the largest study in the world so far. Public Health England regularly tested two matched groups of volunteers between June and November — 6,000 health workers who had previously been infected with coronavirus and 14,000 who had not. A comparison of infections in the two groups, described in preliminary results released on Thursday, found that prior infection provided at least 83 per cent protection against reinfection. It gave better than 94 per cent protection against symptomatic Covid-19, matching the figures for the most effective Covid-19 vaccines."

 

Prevod:

Ljudi koji su već oboljeli od koronavirusa zaštićeni su od ponovne zaraze kao i oni koji su primili najbolja cjepiva Covid-19, pokazalo je istraživanje među 20.000 britanskih zdravstvenih radnika, najveće istraživanje na svijetu do sada. Public Health England redovno je testirao dvije podudarne grupe dobrovoljaca između juna i novembra - 6.000 zdravstvenih radnika koji su prethodno bili zaraženi koronavirusom i 14.000 koji nisu. Usporedba infekcija u dvije skupine, opisana u preliminarnim rezultatima objavljenim u četvrtak, pokazala je da je prethodna infekcija pružala najmanje 83 posto zaštite od ponovne infekcije. Dao je bolju od 94 posto zaštitu protiv simptomatskih Covid-19, podudarajući se s podacima za najefikasnija Covid-19 cjepiva. 

giphy.gif

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

giphy.gif

 

Eh, dzabe moja antitela bez negativnog PCR! 

Plati, testiraj se, pa putuj! Ko ti kriv sto si prelezao covid, mi tl ne racunamo!

Just now, John Terry said:

Dobre vesti, krvna slika dobra, poslat kuci da lezim nekoliko dana. Kaze doktorka da je nesto protrcalo kroz mene i da pratim stanje. Ono, vitamini i to, standardno.

 

Nadam se da nisi dobio antibiotik!!

 

Svako dobro!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne...nista...samo kljukaj vitamine i sedi kuci. Krvna slika skroz u redu, nema niceg van opsega.

 

E,da...bitna stvar je, ja mislim, sto mi je temperatura pala sama a nisam je obarao lekovima, tako da mi je rekla da me je nesto zakacilo samo, i da sam ok ako temp ne bude visoka nekoliko dana zaredom. Ako bude, da se javim.

Edited by John Terry
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Sunshine State said:

 

Eh, dzabe moja antitela bez negativnog PCR! 

Plati, testiraj se, pa putuj! Ko ti kriv sto si prelezao covid, mi tl ne racunamo!

Pisala sam prethodo da su juce i danas teniseri krenuli za Australiju da igraju Australian open. Elem, jedan od njih je dobio pozitivan rezultat testa. Ovo mu je 2. put, jer je u novembru takodje bio pozitivan. Posle odredjene diskusije Australijski nadlezni medicinski organi su mu dozvolili da doputuje prosto jer je vec prelezao covid (i ima u lekarskoj dokumentaciji, sta god da ovo znaci), a u tako kratkom vremenskom periodu nema sanse da je ponovo inficiran i infektivan (verovatno neki ostaci virusa). Sto ce reci da se nesto krece, da ce u svakom slucaju morati da uzmu u obzir da su neki ljudi prelezali virus i imaju imunitet, ako ovo vec nije negde u nekim fusnotama pravilnika za ulazak u zemlju.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Sunshine State said:

Jeeeeeeeeej!!!!!

 

https://www.ft.com/content/929ef3cd-8611-49b2-9f23-918dc3470166?accessToken=zwAAAXeauaWdkdOSnvPNhhFJstOfI5GNw0cBZgE.MEYCIQCiBBTN9D38c1PFKNrbc0l1nhIa9HC5WVTSJGg3HhZtsQIhAO9JLPi20M8Co-cNBpNHUkiEaoPtS5hAOCRzUQh4SXgT&segmentId=929ef3cd-8611-49b2-9f23-918dc3470166

 

"People who have already contracted coronavirus are as protected against reinfection as those who have received the best Covid-19 vaccines, according to a survey of 20,000 UK healthcare workers, the largest study in the world so far. Public Health England regularly tested two matched groups of volunteers between June and November — 6,000 health workers who had previously been infected with coronavirus and 14,000 who had not. A comparison of infections in the two groups, described in preliminary results released on Thursday, found that prior infection provided at least 83 per cent protection against reinfection. It gave better than 94 per cent protection against symptomatic Covid-19, matching the figures for the most effective Covid-19 vaccines."

 

Prevod:

Ljudi koji su već oboljeli od koronavirusa zaštićeni su od ponovne zaraze kao i oni koji su primili najbolja cjepiva Covid-19, pokazalo je istraživanje među 20.000 britanskih zdravstvenih radnika, najveće istraživanje na svijetu do sada. Public Health England redovno je testirao dvije podudarne grupe dobrovoljaca između juna i novembra - 6.000 zdravstvenih radnika koji su prethodno bili zaraženi koronavirusom i 14.000 koji nisu. Usporedba infekcija u dvije skupine, opisana u preliminarnim rezultatima objavljenim u četvrtak, pokazala je da je prethodna infekcija pružala najmanje 83 posto zaštite od ponovne infekcije. Dao je bolju od 94 posto zaštitu protiv simptomatskih Covid-19, podudarajući se s podacima za najefikasnija Covid-19 cjepiva. 

 

S tim sto antitela od vakcine traju duze skoro sasvim sigurno. Suvise je kratak taj vremenski period.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...