Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

53 minutes ago, ras kass said:

Videh na rtl-u da u Njemackoj razmisljaju da vakcinacija bude obavezns za zaposlene u starackim domovima i lekare u gerontoloskim centrima. Manji odziv od ocekivanog. 

to je bavarski predsednik vlade Söder jutros izjavio, uopste nije opste misljenje ili stav. naprotiv, reakcije na njegov predlog nisu bile odobravajuce.

 

U Nemackoj nasli juznoafricki virus, jedna porodica u B-W zarazena njime.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, estranged said:

 

 

Inace kad sam kod toga, skoro sam slusao predavanje jedne domace firme koja je registrovala lek "Ekovir". U sastavu ima 10ak biljaka, pije se u prva 4 dana infekcije, i dokazano je studijama u Kini da ima antivirusno dejstvo i da sprecava teske forme bolesti i skracuje vreme lecenja. Da ne ispadne sad da reklamiram, ali ja bih uvek pre probao tako nesto nego hlorokin ili slicno.

Ne razumem predrasude prema farmakopeji staroj hiljadama godina, prema kineskoj kulturi, mentalitetu.....mozda sam ja zadojena literaturom Perl Bak, mozda moja porodica nije uspela da od mene napravi strejt hriscanku, ne znam u cemu je "kvar" te ne odbacujem ni jednu mogucnost da dobijem lek sa bilo koje strane sveta da dolazi. 

Zbunjuju me i dalje neke informacije, recimo: najveca opasnost od tezeg i smrtnog ishoda je prejak imuni odgovor na virus, tzv "citokinska oluja", znamo da se daju lekovi koji to treba da sprece. Pitranje je: ako je prejak imuni odgovor los za prognozu, zasto nam se mesecima daju saveti da pojacavamo imunitet? Kao onkoloski pacijent po difoltu sam u grupi osoba sa losim imu nitetom, da li to znaci da sam manje ugorzena jer nema opasnosti od "oluje"? 

Nisam se prijavila za vakcinaciju jer sam danas vise zbunjena nego prethodnih meseci, nisam uspela ni da razumem bolest jer ne nalazim odgovore na moje dileme a sad vec treba da resavam nove o kojima znam jos manje nego o prethodnim. Na pitanje sinu lekaru sta da radim - "vakcinisi se" je odgovor, kojom vakcinom - "bilo kojom koja nije kontraindikovana sa primarnom dijagnozom", koja je to vakcina - "ne znam, javicu ti kad budem vise znao o jos 5 vakcina koje su na cekanju". I tako, cekam, virus, vakcinu, pa sta me prvo nadje. 

 

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Crni Bombarder said:

Secam se kako je bivsi clan foruma,Vjekoslav,pricao jos tamo sa pocetka epidemije,da i kod njegove supruge u bolnici niko maltene nece da se cepi od sezonskog gripa. I on je isticao da je to porazavajuce i kako je zdravstvena kultura kod zdravstvenih radnika na tuzno niskom nivou.
A on i supruga mu zive u Osijeku,ona je cak i lekarka.

(ovo nije iznosenje cinjenica iz necijeg rl,sam je o tome pisao i nije krio ni mesto boravka ni ove podatke)
 

Istina: dobijem nalaz da mi je ukupni holesterol 6,2 necega i uspanicim se, nikad nije isao iznad 4....odjurim kod moje doktorke opste porakse da pitam sta da radim, situacija akutna, imam seriju mozdanih udara i infarkta u familiji, ona me gleda i kaze "sta bih dala da sam na vasem mestu, moj holestarol je 11". Kardiolog sa prstima zutim od nikotina mi savetuje da prestanem sa pusenjem jer je to faktor rizika.....mojoj prijateljici varikolog savetuje da oslabi 5 kg a sam ima 30 kg viska....i tako, gledam, slusam i ne verujem vise nikome. 

P.S. Okolina naseg Doma zdravlja i gradske bolnice je tako puna djubreta, tako izrovana automobilima zaposlenih parkiranih "gde koji mili moji"da se krstim i leviom i desnom kad god moram tamo da odem. Meni je to sasvim dovoljno da znam sa kim omam posla i ne jednom sam se pitala da li su im i kuce i stanovi tako prljavi. 

Edited by Pletilja
  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Kakve su reakcije organizma posle uzimanja  Ivermectina? Da li se on kupuje u slobodnoj prodaji? Koje su njegove nuspojave?

 

Najiskrenije, ja takav lek ne bih smela da probam..Ne znam tačno zašto, ali ne bih..plašim se. 

Uzeo dve doze do sada kao preventivu pred put, reakcije nikakve. Doduše, mešao ga sa Bitter Lemonom i Energy Drinkom, ne vodom. Nisam siguran da je to pravi način. Kod nas ga imaš u slobodnoj prodaji u veterinarskim apotekama.  Proizvodi Veterinarski zavod Subotica kao lek protiv parazita, registrovan je za životinje - svinje, goveda, konje, pse. Ja sebe ubrajam u prvu kategoriju, dvonožna svinja. Na Zapadu postoji i u vidu fensi tableta za ljude - po xy-strukoj ceni, tri tablete oko 40 Eura a za životinje tableta po 4 Eura otprilike. Kod nas 100gr praha 350 dindži. Isti sastojak. Drugar lekar otprilike moje težine uzima po 10gr razmućenih u vodi.

 

U Americi ga dosta koriste kao prateću terapiju. Kod nas znam lekara u Covid bolnici, koji ga za sebe koristi kao preventivu. Praktično potpuno neštetan, bez nuspojava. Valjda je jedina kontraindikacija ozbiljniji problemi sa jetrom. U svakom slučaju te fino pročisti. Kod nas ga i dermatolozi koriste protiv nekih kožnih oboljenja. Naći ćeš i na srpskom i na engleskom dosta tesktova na temu Ivermectina/Ivermektina (kod nas po Vuku). Evo dva ozbiljnija: https://www.nature.com/articles/ja201711   https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0166354220302011  a ima naravno i popularno štivo: https://www.telegraf.rs/zivot-i-stil/zdravlje/3273199-lek-protiv-kovida-ima-svaka-apoteka-jedna-pilula-mesecno-dovoljna-evo-sta-kazu-srpski-strucnjaci

 

BTW, ja za to nemam vremena u gužvi pred polazak, ali neke apoteke, koje rade pored prodaje i farmaceutiku, odnosno proizvodnju (ona državna kod Londona, između ostalog), ti taj lek uz račun i neotvoreno originalno pakovanje pakuju u kapsule u dozama prilagođenim tvojoj težini što olakšava konzumaciju. Tako su mi bar juče rekli u veterinarskoj apoteci. Trenutno se valjda više prodaje za ljude nego za životinje.

 

Da li ima ta čudotvorna dejstva, koja mu se pripisuju, ne znam. Ali ne škodi uzeti ga kad se spremaš za potencijalno rizične situacije i posle njih (na primer, uzimanje brisa na grčkoj granici sa prekratkim štapićem i rukavicama, koje se ne menjaju već tek na svakog četvrtog naštrca malo dezinficijenca koji se razmaže samo po dlanovima a umeju da ti strpaju prste na usne/u usta pri uzimanju brisa).

Edited by Akiro
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Potreban broj ljudi sa antitelima da se zaustavi korona varira. Zavisi od klime, običaja ljudi i drugih stvari. Recimo za Nju Jork su procene 80% a za neko selo u Alabami oko 35%. Dakle iz ovoga možemo zaključiti da to ne može da se računa na nivou države nego za svaku lokaciju posebno. Te cifre koliko procenata na nivou države služe samo okvirno. Naša država ih smanjuje jer je jasno da gomila ljudi veruje u teorije zavere i da je država podržavala te priče sa nestorovićem i njemu sličnima pa su svesni da se ovde neće ni trećina vakcinisati. Za celu SAD se uzima cifra od 70% što znači da smo mi verivatno malo viši od njih jer imamo mnogo bolje običaje za širenje korone od njih.

 

Naravno tu treba imati na umu da su ovi procenti čista matematika koja polazi od pretpostavke da postoji mogućnost da svako svakog može da sretne što je u praksi nemoguće ali skresati ovu cifru na realnu niko ne može da uradi na naučnom nivou nego zato imamo pretpostavke koje su različite. Na kraju imamo i dve nepoznate za sada a to su koliko dugo su antitela aktivna i da li vakcinisani mogu da prenose virus a tek onda je to prilično komplikovan račun. Dakle prave cifre nisu ni 20% ni 90% nego nešto između ali to vam niko nikad sa sigurnošću neće izračunati.

Link to comment
Share on other sites

Da li postoji neka informacija o tome da li je kod nas identifikovan britanski soj? I da li se uopšte traži?

 

Čitao sam sad na tviteru da danski CDC predviđa da će do kraja zime taj soj postati dominantan širom sveta i da će biti mnogo zajebano iskontrolisati ga. Već se diskutuje o dosta striktnijem lockdown-u svuda i velikom ubrzanju vakcinacije kako bi se "ostalo korak ispred virusa".

 

Gledam sad malo naše brojke, mi smo imali prilično dramatičan skrok početkom novembra. Prilično je uporediv sa onim što se sad dešava u UK, ne znam da li se može isključiti opcija da je i nas već zakačio ovaj soj? A gledajući slovenačke brojke, nije nemoguće da je i kod njih ova varijanta dominatna, a to bi moglo da ponudi i objašnjenje zašto je ovaj njihov lockdown uspeo da saseče rast, ali nije dovoljan da obori krivu. Mada onda ne bi objasnilo otkud kod nas sad pad.

 

Gledajući broj pozitivnih na 100k stanovnika i % pozitivnih testova naše i slovenačke brojke su dok je broj novozaraženih rastao maltene 1 na 1. Naš pik je veći od njihovog, ali je i naš % pozitivnih testova viši, kod njih je maksimum bio 30% a kod nas oko37%.

 

https://ig.ft.com/coronavirus-chart/?areas=srb&areas=svn&areasRegional=usny&areasRegional=usnj&areasRegional=usia&areasRegional=usca&areasRegional=usnd&areasRegional=ussd&cumulative=0&logScale=0&per100K=1&startDate=2020-03-01&values=cases

 

https://ourworldindata.org/grapher/positive-rate-daily-smoothed?tab=chart&time=earliest..latest&country=SVN~SRB&region=Europe

Link to comment
Share on other sites

Quote

Kako kaže, prilično je dobar odziv na vakcinaciju od strane njegovih kolega iz Urgentnog centra.

- To možda brojčano ne deluje veliko, a razlog tome jeste da su veliki broj lekara i tehničara iz moje ustanove preležali kovid, i to teže forme oboljenja. Zbog toga se nisu izjasnili sada u prvom aktu vakcinacije, jer su na neki način zaštićeni prirodnim imunitetom koji su stekli nakon preležane infekcije. Dakle, nije reč o nezainteresovanosti već o tome koliko je ljudi imalo kontakt sa virusom - ističe dr Arsenijević.

Dr Arsenijević iz Urgentnog za "Blic": MOJA MORALNA OBAVEZA JE DA PRIMIM VAKCINU, jer ne želim da zamislim situaciju da pacijent koga operišem dobije koronu od mene

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pletilja said:

Pitranje je: ako je prejak imuni odgovor los za prognozu, zasto nam se mesecima daju saveti da pojacavamo imunitet?

 

Prejak imuni odgovor ne dolazi zbog jakog, vec zbog neprilagodjenog imuniteta. Zapravo, imuni sistem je toliko kompleksan da imunolozi kazu da ne postoji nacin da se imunitet kao takav 'ojaca', vec pre da se ucini prilagodljivim tako sto ce biti izlozen mikroorganizmima razlicitih sredina - urbanoj, ruralnoj, itd. Na primer, utvrdjeno je ranijih godina da osobe odrasle u ruralnim sredinama imaju 'jaci', zapravo adaptabilniji imunitet jer su zivele u raznovrsnijoj sredini.

Mislim da se o 'jacanju' imuniteta govori vise po navici, i to u skladu sa standardnom zabludom da Darvin smatra da opstaju najjaci. A Darvin sam kaze, 'ne opstaju najjace vrste, vec one koje su najadaptabilnije na promenu'. Tako je i sa imunitetom. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, handys said:

 

Prejak imuni odgovor ne dolazi zbog jakog, vec zbog neprilagodjenog imuniteta. Zapravo, imuni sistem je toliko kompleksan da imunolozi kazu da ne postoji nacin da se imunitet kao takav 'ojaca', vec pre da se ucini prilagodljivim tako sto ce biti izlozen mikroorganizmima razlicitih sredina - urbanoj, ruralnoj, itd. Na primer, utvrdjeno je ranijih godina da osobe odrasle u ruralnim sredinama imaju 'jaci', zapravo adaptabilniji imunitet jer su zivele u raznovrsnijoj sredini.

Mislim da se o 'jacanju' imuniteta govori vise po navici, i to u skladu sa standardnom zabludom da Darvin smatra da opstaju najjaci. A Darvin sam kaze, 'ne opstaju najjace vrste, vec one koje su najadaptabilnije na promenu'. Tako je i sa imunitetom. 

 

Ok, ali onako za laike, jel ima smisla da pijemo vitamin C, D, cink i pronbiotik ili ne? 😄 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, AgroLaki said:

 

Ok, ali onako za laike, jel ima smisla da pijemo vitamin C, D, cink i pronbiotik ili ne? 😄 

Vitamin C - kiseli kupus, limun

Vitamin D - riba

Cink - pasulj, meso, orasasti plodovi

Probiotik - suve sljive

Dezinfekcija - destilovani sok od svetih gnjilih sljiva.

:s_d:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Evo nekoliko konkretnih saveta. Na myfooddata sajtu mozete naci hranu sortirano po svakom nutrijentu pojedinacno, da nadjete koja ima najvise cega i u kojoj meri. Posto znamo da treba oko 15mg cinka, 500mg vitamina C (ostalo je samo vrlo skup urin, kako nutricionisti vole da kazu) i oko 5600 jedinica D nedeljno, mozete videti koliko vam fali iz dnevne ishrane. Ja licno slabo uzimam vitamin C jer ga ima u mnogo cemu. Jedna limunada dnevno vam je dovoljna (a i inace topla voda s limunom ujutro pomaze). Uzimam cink, D i B6. B6 su vrlo skoro nasli da ima jako protivupalno dejstvo, i to bas u kontekstu COVID, gde su srednje teski i teski slucajevi povezani sa vecim brojem upala.

Znaci Cink, D i B6, ali moj je savet tek posto vidite koliko vam tacno fali, jer su nutrijenti iz hrane ionako mnogo bolje biodostupni nego nutrijenti iz suplemenata.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kakva nam je sudbina:

 

Spoiler

Lavine and her colleagues looked to the six other human coronaviruses — four that cause the common cold, plus the SARS and MERS viruses — for clues to the fate of the new pathogen.

The four common cold coronaviruses are endemic, and produce only mild symptoms. Severe acute respiratory syndrome and Middle East respiratory syndrome, which surfaced in 2003 and 2012, respectively, made people severely ill, but they did not spread widely.

While all of these coronaviruses produce a similar immune response, the new virus is most similar to the endemic common cold coronaviruses, Lavine and her colleagues hypothesized.

Re-analyzing data from a previous study, they found that the first infection with common cold coronaviruses occurs on average at 3 to 5 years of age. After that age, people may become infected again and again, boosting their immunity and keeping the viruses circulating. But they don’t become ill.

The researchers foresee a similar future for the new coronavirus.

Depending on how fast the virus spreads, and on the strength and longevity of the immune response, it would take a few years to decades of natural infections for the coronavirus to become endemic, Lavine said.

Without a vaccine, the fastest path to endemic status is also the worst. The price for population immunity would be widespread illness and death along the way.

Vaccines completely alter that calculus. The faster people can be immunized, the better. An efficient vaccination rollout could shorten the timeline to a year, or even just six months, for the coronavirus to become an endemic infection.

Still, the vaccines are unlikely to eradicate the coronavirus, Lavine predicted. The virus will become a permanent, albeit more benign, inhabitant in our environment.

 

https://www.yahoo.com/news/future-coronavirus-annoying-childhood-infection-194801135.html

 

https://science.sciencemag.org/content/early/2021/01/11/science.abe6522

 

Edited by handys
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, handys said:

Evo nekoliko konkretnih saveta. Na myfooddata sajtu mozete naci hranu sortirano po svakom nutrijentu pojedinacno, da nadjete koja ima najvise cega i u kojoj meri. Posto znamo da treba oko 15mg cinka, 500mg vitamina C (ostalo je samo vrlo skup urin, kako nutricionisti vole da kazu) i oko 5600 jedinica D nedeljno, mozete videti koliko vam fali iz dnevne ishrane. Ja licno slabo uzimam vitamin C jer ga ima u mnogo cemu. Jedna limunada dnevno vam je dovoljna (a i inace topla voda s limunom ujutro pomaze). Uzimam cink, D i B6. B6 su vrlo skoro nasli da ima jako protivupalno dejstvo, i to bas u kontekstu COVID, gde su srednje teski i teski slucajevi povezani sa vecim brojem upala.

Znaci Cink, D i B6, ali moj je savet tek posto vidite koliko vam tacno fali, jer su nutrijenti iz hrane ionako mnogo bolje biodostupni nego nutrijenti iz suplemenata.

Ovo zadnje je apsolutno tacno. Prvotreba ustanoviti stvarno stanje u organizmu. Sa vtaminima treba oprezno. Nedovoljno vitamina ogromni problemi. Previse mogu biti smrtonosni. Isto tako samo dva vitamina su bezopasni u vecim kolicinama, C i jos jedan( zaboravio sam koji) jer se visak izluci preko urina. Ostali se taloze u organizmu. D vitamin se dobija suncanjem( 90 %) i masna riba kao sto su skusa( najvise D vitam.) losos,pastrmka,sardine. Za one sto imaju probleme sa srcem trebalo bi da se ima preko 100 nekih jedinica. Normalno je izmedju 40 i 200 nekih jedinica. Duzim pracenjem na ovu temu se doslo do zakljucka da su su daleko manje sanse za infarkt kad si preko 100 . Za C vitamin pouzdano znam da 1000 mg dnevno mnogo pomaze kod gihta ( urinske kiseline).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Opa, ministarstvo NRW angazovalo lobistu Sanofi da ih savetuje oko vakcinacije (organizovanja i ostalog)!

https://www.waz.de/politik/landespolitik/sanofi-lobbyist-arbeitet-in-nrw-staatskanzlei-id231308162.html

Quote

A vaccination advisor in the Corona crisis team was loaned out by the French pharmaceutical company. “LobbyControl” criticizes conflict of interest.

 

The North Rhine-Westphalian State Chancellery has been employing the chief lobbyist of the French pharmaceutical company Sanofi Pasteur in its "Corona Crisis Coordination Council" since last week. Stefan Kentrup, "Head of Public Affairs" at Sanofi Germany, has been hired as a speaker in the office of the Crisis Coordination Council until June, a spokeswoman for the State Chancellery confirmed to our editorial team.

 

Kentrup had been released from Sanofi Germany for the time of his work in the national service. "The employee is - of course also towards his previous employer - obliged to maintain secrecy with regard to the content of his work in the State Chancellery," said the spokeswoman. In addition, "a special confidentiality agreement combined with a code of conduct" has been made in order to avoid possible conflicts of interest.

 

Quote

Pharma lobbyist to help country with vaccination campaign

 

In the fight against pandemics, all state secretaries of the state government form the "Corona Crisis Coordination Council". The office prepares their meetings and coordinates the measures taken. The Sanofi lobbyist was hired in connection with the corona vaccination campaign that started before Christmas. "The person concerned has in-depth knowledge of the subject areas of vaccines, vaccination systems, vaccination management and vaccination programs, which will be particularly needed in the coming months when fulfilling the tasks of the Corona Crisis Coordination Council", said the State Chancellery.

 

In parts of the ministerial administration, the personnel decision is said to have shaken heads. After all, Sanofi has been in the center of the debate for weeks about the slow start of the corona vaccination campaign in Europe. The EU is accused of having rashly ordered up to 300 million vaccine doses from the influential French pharmaceutical giant last autumn. However, its vaccine is not expected to be on the market until the end of 2021.

Postoje optuzbe da je Sanofi kriv sto nije vise vakcina inicijalno naruceno od P&B ili uopste Novavax vakcina (direktni konkurenti Sanofi).

 

Inace, nas predsednik pokrajinske Vlade je vec morao da objasnjava zasto je pokrajina narucila zastitnu opremu bas od firme koju njegov sin na instagramu promovise kao influencer, a nije nista od nekih drugih firmi, konkurenata ove, a koji su se takodje bili prijavili da mogu da proizvode zastitnu medicinsku opremu.

Doticni predsednik vlade je u trci za kandidata za kancelara (kao zamena Angeli) na izborima krajem godine, partijski izbori su krajem sedmice. A vrlo je blizak s saveznim ministrom zdravlja, tj. njegov je kandidat za zamenu za Angelu.

 

Eto malo corona-afera odavde.

 

Link to comment
Share on other sites

U Srbiji bi mogao da se kreira neki efikasan novcani tok.

Neko socijalno odgovoran,  ko zeli da plati za vakcinu mogao bi da plati 20 Evra za taj ubod,

s tim da 2 x 10 Evra ode nekim zblanutima koji bi za te pare pristali da je prime.

 

 

Znam, 10 Evra zvuci kao sica, ne bi se Srbin nikad prodo za te pare da ga neko 

mikrocipuje I razboli od Kovida, 

ali ja I dalje mislim da im treba pokazati taj dil, izvaditi pare na sto, 5 evra za pocetak.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kido from Junkovac said:

U Srbiji bi mogao da se kreira neki efikasan novcani tok.

Neko socijalno odgovoran,  ko zeli da plati za vakcinu mogao bi da plati 20 Evra za taj ubod,

s tim da 2 x 10 Evra ode nekim zblanutima koji bi za te pare pristali da je prime.

 

 

Znam, 10 Evra zvuci kao sica, ne bi se Srbin nikad prodo za te pare da ga neko 

mikrocipuje I razboli od Kovida, 

ali ja I dalje mislim da im treba pokazati taj dil, izvaditi pare na sto, 5 evra za pocetak.

Odlična ideja, ja bih platio samo da ne čekam, prosto da zakažem i dođem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kido from Junkovac said:

U Srbiji bi mogao da se kreira neki efikasan novcani tok.

Neko socijalno odgovoran,  ko zeli da plati za vakcinu mogao bi da plati 20 Evra za taj ubod,

s tim da 2 x 10 Evra ode nekim zblanutima koji bi za te pare pristali da je prime.

 

 

Znam, 10 Evra zvuci kao sica, ne bi se Srbin nikad prodo za te pare da ga neko 

mikrocipuje I razboli od Kovida, 

ali ja I dalje mislim da im treba pokazati taj dil, izvaditi pare na sto, 5 evra za pocetak.

 

 

Vakcina + 100 grama kafe + crvena šolja gratis.

 

Otišle bi vakcine dok kažeš "džezva".

  • Like 3
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, nemanjaol said:

Da li postoji neka informacija o tome da li je kod nas identifikovan britanski soj? I da li se uopšte traži?

 

Čitao sam sad na tviteru da danski CDC predviđa da će do kraja zime taj soj postati dominantan širom sveta i da će biti mnogo zajebano iskontrolisati ga. Već se diskutuje o dosta striktnijem lockdown-u svuda i velikom ubrzanju vakcinacije kako bi se "ostalo korak ispred virusa".

 

Gledam sad malo naše brojke, mi smo imali prilično dramatičan skrok početkom novembra. Prilično je uporediv sa onim što se sad dešava u UK, ne znam da li se može isključiti opcija da je i nas već zakačio ovaj soj? A gledajući slovenačke brojke, nije nemoguće da je i kod njih ova varijanta dominatna, a to bi moglo da ponudi i objašnjenje zašto je ovaj njihov lockdown uspeo da saseče rast, ali nije dovoljan da obori krivu. Mada onda ne bi objasnilo otkud kod nas sad pad.

 

Gledajući broj pozitivnih na 100k stanovnika i % pozitivnih testova naše i slovenačke brojke su dok je broj novozaraženih rastao maltene 1 na 1. Naš pik je veći od njihovog, ali je i naš % pozitivnih testova viši, kod njih je maksimum bio 30% a kod nas oko37%.

 

https://ig.ft.com/coronavirus-chart/?areas=srb&areas=svn&areasRegional=usny&areasRegional=usnj&areasRegional=usia&areasRegional=usca&areasRegional=usnd&areasRegional=ussd&cumulative=0&logScale=0&per100K=1&startDate=2020-03-01&values=cases

 

https://ourworldindata.org/grapher/positive-rate-daily-smoothed?tab=chart&time=earliest..latest&country=SVN~SRB&region=Europe

Ja o toj mogucnosti pricam..ne bih iskljucio da je vec odavno kod nas, i da se cak i on primirio..a i andam se, jer ako novi soj dodje, i moramo kroz sve d aprolazimo all over again, onda stvarno..

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...