Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, McLeod said:

Ista situacija od jutros. Samo matori ljudi na ulici. A vidim u okruženju da su još neki na ivici kao ja, biće incidenata ako se ovo nastavi narednih dana.

 

iako se u sustini slazem sa tvojim prethodnim postovima na temu stoke tj neodgovornih pojedinaca, i potpuno razumem i saosecam se tvojom brigom za svoje stare i bolesne, ovaj put ides u drugu krajnost i preterujes.

 

ljudi koji su u toj ugrozenijoj grupi 65+ takodje moraju, da disu, jedu, piju i zive, a nisu svi u mogucnosti da neko drugi obavi kupovinu osnovnih namirnica za njih.

 

malo vise tolerancije i razumevanja za te ljude nije na odmet.

 

naravno, to sa incidntima nije iskljuceno, stavise, pogotovo posle uvodjenja policijskog casa, cak je i pre par dana bilo nekih guzvi i borbe za pakovanje brasna/ulja, a narocito sad kad smo limitirani vremenom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SamoFlacko said:

U CG na rjesenja o karantinu prilikom ulaska, sad pise da ukoliko zarazis nekog kazna zatvora do 3 godine a ako umre ta osoba kazna do 8 godina.

Mera zastrašivanja. Kako se dokaže da si baš ti zarazio nekog? Ali dobro, ako će ljudi da shvate ozbiljno, neka je. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Ista situacija od jutros. Samo matori ljudi na ulici. A vidim u okruženju da su još neki na ivici kao ja, biće incidenata ako se ovo nastavi narednih dana.

Zato što ona zabrana za njih važi od 10h, tako da su verovatno išli u kupovinu

Link to comment
Share on other sites

Nisu svi. Ali nemojte molim vas da pricate da ovoliko MORA da ih bude na ulicama.

 

I svako od vas zna milion primera koji ne moraju pa idu.

 

Komsinica, ne znam da li ima 65, ali blizu je sigurno, ima probleme sa nogom jako dugo, tesko se krece, ima muza, dvoje dece, unuke koji takodje mogu da kupe i donesu na vrata, znaci 5 ljudi minimum ne racunajuci komsiluk, vidim je jutros prvi put posle ne znam koliko vremena (a vidjam joj decu i unuke inace stalno jer idemo u slicno vreme u nabavku) - eno je sa cegerom na pijaci.

 

Teraju inat. Znaci 90% tih ljudi sada namerno ovo radi, klasika meni ce neko mladji nesto da naredjuje pa znate vi sta smo mi sve pregurali preko glave, ovo da me spreci da izlazim blablablabla.

 

Upravo je jebena poenta u tome da nema 500 hiljada ljudi na ulicama. Oni koji moraju ce biti tamo, ali ce ih biti vrlo malo. Pa ako i bude neko od tih 65+ mucenika na ulici jer nema ni kuceta ni maceta, a mora u kupovinu, prvi bih i ja i mnogi drugi to primetili i povezali bi se sa tim ljudima da im pomognemo, garantujem zivotom.

 

Ali takvih nije ni tih 10%, previse optimisticnu procenu sam dao.

 

Ovo je samo stoka.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, bosMan_jr said:

Meni se cini da je broj testiranih ljudi jako mali, i da zato ne treba kao papagaj ponavljati IMAMO DANAS 83 ZARAZENA kad taj podatak ne govori nista zaista

 

 

Na primer do juce Slovenija, za koju kazu da je u mnogo teskoj situaciji, sto i jeste (sve su pozatvarali, nemaju mesta više u bolnicama) je testirala 7578 ljudi i na njih ima 273 obolelih. Kod nas do juce 72 registrovanih na samo 374 testiranih

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, McLeod said:

Ovo je samo stoka.

 

Evo kod nas, 3 lanca prodavnica nude besplatnu dostavu za kupovinu preko 500 din, a to je u današnje vreme jedna kesa jbg. 

Jedna humanitarna organizacija nudi sve vrste kurirskih usluga, imaju 20ak volontera sa kolima.

 Znači apsolutno nema opravdanja.

 

Pričam sa drugaricom koja radi u PIO, dođe joj čovek da pita da li je stiglo neko rešenje iz Austrije, koje čeka tipa 3 meseca.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ridji said:

 

 

Na primer do juce Slovenija, za koju kazu da je u mnogo teskoj situaciji, sto i jeste (sve su pozatvarali, nemaju mesta više u bolnicama) je testirala 7578 ljudi i na njih ima 273 obolelih. Kod nas do juce 72 registrovanih na samo 374 testiranih

 

Eto dokaza da bacaju testove bezveze 😄

 

Šalim se naravno, ali kod nas je logika da se osim ljudi iz bližeg okruženja potvrđenih slučajeva, testiraju samo oni sa simptomima. Valjalo bi to pojačati.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Gilmour said:

Slavisa, brate mili.

Daj malo vise razmisli pre nego sto kliknes "Submit reply". Tvoji upisi su toliko povrsni, cesto apsolutno ne dobacuju do poente, kao da ne procitas, nego odgovaras bez ikakve sustine.

Ponekada se pitam da li zavlacis ljude, da li ti je dosadno ili samo ne shvatas o cemu pricas.

 

Vezano za penzionere - hoce li njih zakon sacuvati, neki dekret, policijski cas, Kurta na belom konju ili ce sami sebe ako se ponasaju malo odgovornije? I ne, ne mozes mi reci da njima nema ko da donese. Da, apsolutno postoje takvi slucajevi, ali ne, apsolutno je nemoguce da su se svi penzioneri zato ispilili po ulicama kao Pokemoni, pa sad moramo da ih skupljamo.

Nece nas niko sacuvati, ako mi sami to ne zelimo.

 

Sto je vise ljudi po ulicama, duze ce ovo trajati, vise ce biti slucajeva, ekonomija ce ici u rikverc, a valuta vrlo verovatno u nekom trenutku i depresirati usled ekonomske zavisnosti.

 

 

 

Daj ti malo razmisli u tvojoj glavi. Nisu svi na istom nivou razmisljanja. ne samo u Srbiji vec evo i ovde u Francuskoj imas slucajeva. Konkretno juce, zena 79 godina, pricamo, ja kazem ako treba nesto iz prodavnice da vam donesem, da ne idete jer je zabranjeno. A ona, sta? zabranjeno. Ja kazem da, niste gledali tv i macrona. kaze jeste. Kaze hvala ali ne treba, moj muz (80god) ce otici kad bude sta trebalo. Ja kazem, pa mere predostroznosti, .... Kaze ona pa valjda ce dati kod ulaza u prodavnicu masku za lice. I sad sta ja tu da kazem, znam muz tvrdoglav, tvrdja mu glava od dijamanta. Neka ga uhapse i nek plati kaznu. 

Sta da se ja nerviram zbog njih, isto kao i kod nas. Ako je policijski cas onda je policijski, e eno lepo pise na vestima da penzioneri mogu izaci do 10h danas. Sta je tu povrsno razmisljanje?

 

Zapeli ste za nase penzionere, tj starije ljude ko da su ne znam kakvi, ustvari su svuda isti.

 

Znam da vlada histerija, ali treba ostati pribran.

Edited by I, Ja Sam Laki
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Laki je upravu, ne zato sto kaze da unose evre u drzavu, vec zato sto se od pocetka zaraze u Srbiji potencira da je virus unesen iz inostranstva, i da nije bilo stranaca Srbi se nikad ne bi zarazili. Sta reci za slucaj ovde u FR gde je virus doneo Englez.

Pa Slaviša, sasvim je logično da je virus unesen iz inostranstva. Nije sigurno sam od sebe nastao u Srbiji. 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...