Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

20 minutes ago, n4l1m said:

40k magaraca se vratilo u poslednja dva dana?

vidi, nisam vernik da kazem tradicionalni™ , nisam ni ateista, al nek nam je bog u pomoci.

kad je tih 40000 donosilo hiljade evra u Srbiju niko se nije bunio. Ljudi idu da zarade za hleb posto je u.Srbiji to slabo moguce

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Green23 said:

Ali to je samo kratkoročno rešenje. Pogledaj hipotetički, mi sve zatvorimo na dve nedelje, i očistimo se od virusa, otvorimo granice, i dođe neko iz UK, Švedske ili Holandije, koje idu na kartu ojačavanja imuniteta, i opet krene zaraza, ništa nismo uradili time. Mora sednu svi iz EU + ostatak Evrope, i dogovore mere

 

Pa eno ti Kina. Očistila se (manje više), za 20 dana im kreće basket liga i fudbalska liga, bla bla.

 

ALI....otputuj danas u Kinu. 14 dana te časte na aerodromu. Prekršiš... :lol_2: Streljački vod kapiram odmah. Za sve. 

 

I tako se štite. Mi ne možemo 35k gastosa da iskontrolišemo a ne da stavimo sve strance u 14 dana karantin...

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, laki perkos said:

kad je tih 40000 donosilo hiljade evra u Srbiju niko se nije bunio. Ljudi idu da zarade za hleb posto je u.Srbiji to slabo moguce

AJ Pero ne zajebavaj. Zato što su donosili izvesnu količinu evradi u maticu ne znači da sad mogu da se kurche i ne poštuju pravila i obaveze koje su im zadate. Misliš da bi se tako ponašali u Minkenu ?

5 minutes ago, NMX said:

 

 

 

ALI....otputuj danas u Kinu. 14 dana te časte na aerodromu. Prekršiš... :lol_2: Streljački vod kapiram odmah. Za sve. 

 

 

 

 

...plus...smeste te lepo u hotel, ali sve troškove boravka snosiš sam za te dve nedelje. Jednim udarcem dve muve središ. Osiguraš se da da ne štetiš svoju državu i pospesuješ hotelijerstvo...:smiley2:

Edited by Constantin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, NMX said:

 

Pa eno ti Kina. Očistila se (manje više), za 20 dana im kreće basket liga i fudbalska liga, bla bla.

 

ALI....otputuj danas u Kinu. 14 dana te časte na aerodromu. Prekršiš... :lol_2: Streljački vod kapiram odmah. Za sve. 

 

I tako se štite. Mi ne možemo 35k gastosa da iskontrolišemo a ne da stavimo sve strance u 14 dana karantin...

 

 

Pa o tome pričam, ne bismo mogli to da iskontrolišemo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, laki perkos said:

kad je tih 40000 donosilo hiljade evra u Srbiju niko se nije bunio. Ljudi idu da zarade za hleb posto je u.Srbiji to slabo moguce

Pa da mislim da je fer zamena, donosili su hiljadu evra u Srbiji i niko se nije bunio, mogu sada i da pobiju hiljadu ljudi zbog pijenja kafe ili kurcenja da bi se kurcili.

Nikakav problem

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja stavio glavu u torbu danas i otisao i kod frizera i u kladzu na kafu. Cenim da od sutra/prekosutra nece raditi, pa mi je ovo bio zalog za narednih mesec ili dva.

Inace, odakle vam ta cifra od 40k gastosa koji su se vratili u Srbiji u prethodna dva dana sa sve brojem testiranih?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Laki John Terry said:

Ljudi, zna li neko, sta je sa zdravstvenim osiguranjem tokom vanrednog stanja?

Mislim da je kao i sa svakim dokumntom, ako je istekao, važi i dalje....lekove koje ljudi uzimaju, kao redovnu terapiju, nastavljaju da uzimaju u apotekama kao da im je izabrani lekar produžio e-recept.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Ovo što je Green napisao. Sta je strategija? I da napravimo savrsen karantin, niko se vise ne zarazi i imamo za mesec dana 0 pozitivnih. Sta onda? Otvorimo sve i opet sve ispocetka? 

 

Je li ovo dobijanje na vremenu dok ne stigne lek? Jedino to je resenje dok ne stigne vakcina? 

 

otprilike tako.

da se zaraza razvuce na duzi vremenski interval sporijim sirenjem i da se nadamo da ce u sto skorije doba stici neki odgovor u vidu nekog medikamenta, jer u suprotnom nam ne gine italijanski scenario.

Posebno zabrinjava ova tendencija rasta na nedeljnom nivou koju je NMX ostavio.

 

Edited by kalistenika u rutini
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, RatzenStadt said:

Ja stavio glavu u torbu danas i otisao i kod frizera i u kladzu na kafu. Cenim da od sutra/prekosutra nece raditi, pa mi je ovo bio zalog za narednih mesec ili dva.

Inace, odakle vam ta cifra od 40k gastosa koji su se vratili u Srbiji u prethodna dva dana sa sve brojem testiranih?

Nije broj testiranih već broj proverenih da li poštuju naredbu o samoizolaciji. Brojka je pomenuta na večerašnjoj KZŠ, a dobijena je sa graničkih prelaza i aerodroma.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, RatzenStadt said:

Ja stavio glavu u torbu danas i otisao i kod frizera i u kladzu na kafu. Cenim da od sutra/prekosutra nece raditi, pa mi je ovo bio zalog za narednih mesec ili dva.

Inace, odakle vam ta cifra od 40k gastosa koji su se vratili u Srbiji u prethodna dva dana sa sve brojem testiranih?

Sta si igrao, jedino palestinsku ligu?:)

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NMX said:

 

Kažem, nema magičnog rešenja. Ova banda, to valjda ne mora da se crta, sve ovo iznuđeno radi, gleda malo da se jebe al da joj ne uđe, gleda malo da zaštiti državu a malo i da zaštiti 1.5mio glasova za izbore. Jebeno za izbor. Samo to je njihov izbor i zabole me. Ja pričam šta ja mislim da treba. I tu negde nađem neke dobre stvari u ovim odlukama. 


Napisah malopre...kokoška vs. jaje ili kratkoročni bankrot vs. dugoročni bankrot. Pa šta izabrati? Ako sam pred puškom, evo da ti odgovorim, zatvaraj sve, snalazimo se kako možemo, imamo posledice do kraja godine pa da vidimo šta ćemo. Jer opcija da smo malo trudni neće proći.

 

Ta banda najradije ne bi radila nista.

 

Zato su i izlazili Nestorovici, Vucici i ostali da objasne kako ovo nije nista, move along, nothing to see here.

 

Onda je dosao glas za zapada i rekao da ima da zatvara sve. Zato je smislio da postane najvoljeniji sin koji brine o svim nasim roditeljima.

 

To sto govoris o zdrastvu vazi za zapadne zemlje, ovde je svejedno. I pre svega ovoga, ako se ozbiljno razbolis, a nemas para, ti si gotov. Umreces u najgorim mogucim uslovima, sa negom iz doba pre jednog ili dva veka. Licno sam gledao kako stare ljude samo izbacuju iz bolnice i pustaju kuci da tamo umru. Ni ne potresaju se kada im kazes da imas 80 godina (osim ako nisi pun para).

 

Koliko god surovo zvucalo, Vucicu ne bi bio nikakav problem da kaze da penzioneri umiru jer su vec na izdisaju, a da su bolesnici umrli od cega vec su bili bolesni. Samo je stigla naredba da mora ostro i on to mora da sprovodi, hteo ne hteo.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, laki perkos said:

kad je tih 40000 donosilo hiljade evra u Srbiju niko se nije bunio. Ljudi idu da zarade za hleb posto je u.Srbiji to slabo moguce

Pošto donose evre u Srbiju, a danas se sve gleda u parama, onda je u redu da zaraze ponekog virusom...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NMX said:

 

Pa eno ti Kina. Očistila se (manje više), za 20 dana im kreće basket liga i fudbalska liga, bla bla.

 

ALI....otputuj danas u Kinu. 14 dana te časte na aerodromu. Prekršiš... :lol_2: Streljački vod kapiram odmah. Za sve. 

 

I tako se štite. Mi ne možemo 35k gastosa da iskontrolišemo a ne da stavimo sve strance u 14 dana karantin...

 

 

 

Ispravka: nije se Kina očistila, već je očistila svoje gradove sa koronAVirusom. Sa neznatnim "upadima" u druge kineske regione, Kovid19 je bio "skoncentrisan" u 20ak gradova, sa ukupnom populacijom manjom od 60 miliona stanovnika, u procentima manje od 5% ukupnog stanovništva. Za suzbijanje virusne epidemije bilo je angažovano 10% svih kineskih lekara. Znači oni nisu imali problem sa zdravstvenim sistemom, imali bi da se cela Kina zarazila. Dalje, Kina ne živi od turizma, već od izvoza. Oni mogu tako da se štite, Italijani ne mogu (a da zadrže sadašnju strukturu privrede i mesečne prihode).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, RatzenStadt said:

Inace, odakle vam ta cifra od 40k gastosa koji su se vratili u Srbiji u prethodna dva dana sa sve brojem testiranih?

Ja tacnu brojku ne znam,ali znam da se u poslednja 24h u moje neposredno okruzenje vratilo oko 30 ljudi iz inostranstva. Lokalna ambulanta dobija update. Ono sto je za pohvalu i sto ja takodje mogu da potvrdim jeste da su predmet policijske kontrole.

Jutros je policija obilazila kafice i proveravala je da li je neko sa spiska van,a takodje su ih obolazili po kucama i stanovima. I onog mog komsiju (kojeg sam pominjao i NISAM prijavio) isto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, goldberg said:

 

Ta banda najradije ne bi radila nista.

 

Zato su i izlazili Nestorovici, Vucici i ostali da objasne kako ovo nije nista, move along, nothing to see here.

 

Onda je dosao glas za zapada i rekao da ima da zatvara sve. Zato je smislio da postane najvoljeniji sin koji brine o svim nasim roditeljima.

 

To sto govoris o zdrastvu vazi za zapadne zemlje, ovde je svejedno. I pre svega ovoga, ako se ozbiljno razbolis, a nemas para, ti si gotov. Umreces u najgorim mogucim uslovima, sa negom iz doba pre jednog ili dva veka. Licno sam gledao kako stare ljude samo izbacuju iz bolnice i pustaju kuci da tamo umru. Ni ne potresaju se kada im kazes da imas 80 godina (osim ako nisi pun para).

 

Koliko god surovo zvucalo, Vucicu ne bi bio nikakav problem da kaze da penzioneri umiru jer su vec na izdisaju, a da su bolesnici umrli od cega vec su bili bolesni. Samo je stigla naredba da mora ostro i on to mora da sprovodi, hteo ne hteo.

 

sve tacno!

 

da iskoristim off topik ...

 

https://mega.nz/#F!8rp1mAKb!m0b7GIhKc1jzPoIPisOXQw

 

trebace nam.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

Ja sam za complete shutdown, pisao sam o tome jos prosle nedelje. I sve ozbiljnije studije koje su ljudi stigli da urade od pocetka epidemije preporucuju isto.

Mi imamo samo dve opcije kao drzava. Momentalni shutdown, ili da sacekamo jos par stotina zarazenih pa onda. Razlika je drasticna u spasenim zivotima. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, RatzenStadt said:

Kakve su to mere Danska i Norveska primenile da tako znacajno i brzo smanje broj novoobolelih? Ima li "Skandinavaca" ovde?

Spominjah drugara koji zivi u Kopenhagenu vec nekih celih godinu dana.

Cucu se ovih dana ponovo sa njim,ali iz onogo sto mi je rekao u nedelju ja sam zakljucio da je u pitanju samo-disciplina. I pre zavodjena mera,Danci su sami prestali da odlaze u barove,restorane i kafice. Rekao mi je da je cele sedmice sve bilo sablasno prazno. Trzni centri isto. Javni prevoz prazan. Njegova kompanija je pocela da zatvara pojedine maloprodajne objekte i pre nego sto je stigla odluka iz centrale. Jednostavno je strahovito opao promet i lokalni menadzeri su zatvorili nekoliko prodavnica po gradu. 
Onda su uvedene i kod njih neke mere (kazem:ne znam bas tacno koje i kakve,pa ne bih da nagadjam),pa je verovatno sve to dovelo do tog smanjenja. 

Ako neko drugi ima iscrpniji info neka dopise.

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

otprilike tako.

da se zaraza razvuce na duzi vremenski interval sporijim sirenjem i da se nadamo da ce u sto skorije doba stici neki odgovor u vidu nekog medikamenta, jer u suprotnom nam ne gine italijanski scenario.

Posebno zabrinjava ova tendencija rasta na nedeljnom nivou koju je NMX ostavio.

 

Osim sto nema lek nikakve veze. Posto je udaljen 6m-godinu dana.
Razvlaci se da ne pukne medicinski sistem odmah na startu, imas ogranicene resurse ~1000 respiratora, ograniceno osoblje itd itd.
Ako budemo imali kao Italijani posle mesec i po 25k bolesnih od kojih je 8% kriticno, jasno je koliko ima sati.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stray_cat said:

 

Ispravka: nije se Kina očistila, već je očistila svoje gradove sa koronAVirusom. Sa neznatnim "upadima" u druge kineske regione, Kovid19 je bio "skoncentrisan" u 20ak gradova, sa ukupnom populacijom manjom od 60 miliona stanovnika, u procentima manje od 5% ukupnog stanovništva. Za suzbijanje virusne epidemije bilo je angažovano 10% svih kineskih lekara. Znači oni nisu imali problem sa zdravstvenim sistemom, imali bi da se cela Kina zarazila. Dalje, Kina ne živi od turizma, već od izvoza. Oni mogu tako da se štite, Italijani ne mogu (a da zadrže sadašnju strukturu privrede i mesečne prihode).

Znaci Kina je uspela da karantinom zadrzi broj zarazenih na oko 0.13 %

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, stray_cat said:

 

Ispravka: nije se Kina očistila, već je očistila svoje gradove sa koronAVirusom. Sa neznatnim "upadima" u druge kineske regione, Kovid19 je bio "skoncentrisan" u 20ak gradova, sa ukupnom populacijom manjom od 60 miliona stanovnika, u procentima manje od 5% ukupnog stanovništva. Za suzbijanje virusne epidemije bilo je angažovano 10% svih kineskih lekara. Znači oni nisu imali problem sa zdravstvenim sistemom, imali bi da se cela Kina zarazila. Dalje, Kina ne živi od turizma, već od izvoza. Oni mogu tako da se štite, Italijani ne mogu (a da zadrže sadašnju strukturu privrede i mesečne prihode).

 

Quote

 

Nije zanemarljiva cifra....

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...