Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, CheshireCat said:

Kakva je situacija u AU? Jesu batalili restikcije? Oće pustit Đokaru da igra u januaru?

Nema nikakvih restrikcija, možda maske u nekim ustanovama i to je to. Mada nisam bio u avionu već duže vreme, tako ne znam da li je tu potrebno. 

 

Za ostalo, sve skinuto. Nema kovid propusnica a i nevakcinisani mogu da ulaze u Australiju sada. Tako, ako mu vlada dopusti (automatska trogodišnja zabrana je na delu), doći će. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, AgroLaki said:

Burazer drugi put pozitivan na koronu, zarazio se na poslu. Sad je najopasnija po njega zena, posto se zenina sestra udaje u subotu. :] 

Pa dobro, silver lining je što se izvukao i ne mora da ide na s...vadbu, a ima stvaran izgovor :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

Dve vakcine primili proslog marta.

Gospodja, Celicna Lejdi i ja smo u oktobru prelezali deltu, bez nekih jacih simptoma.

Za Savindan se razbolela trecina mog kolektiva, ja sam kasljao par dana (jedno vece imao i nesto slicno konjuktivitisu), nisam se testirao. Mozda sam i imao omikronca tad.

Za 1. maj majka bila pozitivna (drmnulo je jace nego prvi put), mi smo deset dana bili sa njom, nije se izolovala od nas (nije bilo svrhe), ali sem njoj - nikome nista.

Krajem juna dve sestre bile pozitivne, mi smo neposredno uoci testiranja bili u intenzivnom kontaktu sa njima nekoliko dana - ponovo, nama nista. Mozda sam se zakasljao par puta, vise ne mogu ni da se setim, ali na tome je ostalo.

Mislim da sam svoj organizam dovoljno istrenirao tako da se vise oko korone. Na kraju krajeva, ja 35 a Gospodja 32, postoje i prioritetnije teme od toga.

Ende.

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ saopštili su da je usled porasta broja inficiranih korona virusom, a prema preporuci Republičke stručne komisije, od danas uvedena mera zabrane posete u svim zdravstvenim ustanovama.
U obaveštenju koje je objavljeno na internet stranici Ministarstva zdravlja se navodi i da će, usled aktuelne epidemiološke situacije, od 25. jula tri kovid ambulante u Beogradu biti otvorene 24 sata – u Omladinskih brigada 104, Cara Dušana 178 i u Кnez Danilovoj 16.
U protekla 24 sata u Srbiji je šest osoba umrlo od posledica infekije korona virusom, a virus je potvrđen kod 4.500 ljudi.


https://www.danas.rs/vesti/drustvo/zbog-kovida-zabranjene-posete-zdravstvenim-ustanovama-tri-kovid-ambulante-u-beogradu-od-ponedeljka-otvorene-24-casa/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Helena said:

spacer.png

 

Mislim, ovako se ni jogurt ne kupuje-sad odjedanput rokovi važe po ne znam koliko meseci duže...

 

Doduše, ja za ovu vakcinu nisam ni čula, ali eto, tek da se ne baci...

 

Comirnaty je u narodu poznat kao Pfizer vakcina za covid.

 

Kod lekova (i hrane) postoje dva termina: shelf life i expiration date (rok trajanja i upotrebljivo do (rok upotrebe), ako se ne varam da se tako oznacava u Srbiji).  Rok trajanja se uglavnom odnosi na kvalitet leka u određenom vremenskom periodu, dok se rok upotrebe odnosi i na kvalitet i na bezbednost leka u određenom trenutku.

 

Lek koji je prošao rok trajanja možda je i dalje bezbedan za upotrebu, ali njegov kvalitet više nije zagarantovan. Na rok trajanja različito utiču uslovi skladištenja, kao što su izlaganje toploti, svetlosti i vlazi. Rok trajanja leka se obično skraćuje ako se ne čuva u originalnoj ambalaži. U smislu proizvodnje, rok trajanja takođe može značiti vreme koje protekne između kada je lek napravljen i datuma isteka koji je odredio proizvođač.

 

Obzirom na kratak vremenski period koji smo imali za proizvodnju vakcina, oni nisu ni mogli da ispitaju shelf life onako kako "Bog zapoveda", vec su naknadno dosli do tog podatka (ne mogu u januaru 2021. znati da li je lek ok i nakon 2 godine, vec moraju sacekati da prodju te 2 godine da bi to zakljucili).

 

Vec sam pisala negde da je US vojska testirala i zakljucila da je vecina lekova bezbedna i nakon 15 godina od proizvodnje, ali efikasnost leka nije ista, sto ne znaci da lek treba bacati cim istekne - ja koristim lek i do godinu dana nakon roka upotrebe (vi ne morate) (antibiotike ne tako, ali par meseci da).

Edited by Sunshine State
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ove nedelje su ubrzani i rast broja slučajeva i rast broja hospitalizovanih u odnosu na ranije. Broj hospitalizovanih se praktično duplirao za 7 dana (250 -> 489).
 
Rast broja slučajeva ove nedelje (pon-ned) u odnosu na prošlu: 75%
Rast broja hospitalizovanih na kraju ove nedelje u odnosu na kraj prošle: 96%

 

U citatu je situacija od pre nedelju dana: 

Quote

Broj slučajeva i dalje raste nesmanjenim tempom od nekih 60% ili nešto više nedeljno. 
Broj hospitalizovanih pak sada raste praktično istim tempom kao broj zaraženih, što ranijih nedelja nije bio slučaj.
Na kraju ove nedelje broj hospitalizovanih je bio za 96 veći nego na kraju prošle (154 -> 250). 
 
Rast broja slučajeva ove nedelje (pon-ned) u odnosu na prošlu: 68%
 Rast broja slučajeva prošle nedelje u odnosu na nedelju pre toga: 58%
 Rast broja slučajeva pretprošle nedelje u odnosu na nedelju pre toga: 65% 
 
Rast broja hospitalizovanih na kraju ove nedelje u odnosu na kraj prošle: 62%
 Rast broja hospitalizovanih na kraju prošle nedelje u odnosu na kraj nedelje pre toga: 31%
 Rast broja hospitalizovanih na kraju pretprošle nedelje u odnosu na kraj nedelje pre toga: 26% 
 
https://www.b92.net/info/koronavirus/statistika.php

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Ja sam danas posetila u bolnici jednog klijenta. Deda je dosao zbog neceg drugog, ali dobio kovid i ostao duze nego sto je planirano. Deda, kao i 75% mojih klijenata - gluv kao top. Znaci, da bi me cuo, morala sam da sedim vrlo blizu njega. Dali mi masku i vizir, pa cemo narednih dana saznati koliko su efikasni 😁.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Jeste efikasno, krenuli su i inspektori po ambulantama, svi su se opustili i ne nose maske.

Što se pak tiče vakcina, ja ne bih bila zadovoljena nečim što je MOŽDA bezbedno i čiji kvalitet nije zagarantiran, naročito ako te vakcine nisu apdejtovane.

Link to comment
Share on other sites

...i taj neko sam naravno ja...

 

A sad pročitaj rečenicu kojom si opisala produžetak roka:

 

Lek koji je prošao rok trajanja možda je i dalje bezbedan za upotrebu, ali njegov kvalitet više nije zagarantovan.

 

Pa izvini što bezuslovno ne verujem, pogotovo što dolazi od predstavnika fajzera...

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Kronostime said:

Upravo mi se javile moja izabrana doktorka u Domu zdravlja i doktorka sa Kardiologije u KCS koja me leci - obe pozitivne!

E, Kronose, kad se rodis kao baksuz - to ti je! :classic_blink:

Srećno Kronose! 

 

Kako si ti @Angelia?

13 hours ago, vilhelmina said:

Ja sam danas posetila u bolnici jednog klijenta. Deda je dosao zbog neceg drugog, ali dobio kovid i ostao duze nego sto je planirano. Deda, kao i 75% mojih klijenata - gluv kao top. Znaci, da bi me cuo, morala sam da sedim vrlo blizu njega. Dali mi masku i vizir, pa cemo narednih dana saznati koliko su efikasni 😁.

Sa srećom, javi nam kakva je efikasnost 😉 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Helena said:

...i taj neko sam naravno ja...

 

A sad pročitaj rečenicu kojom si opisala produžetak roka:

 

Lek koji je prošao rok trajanja možda je i dalje bezbedan za upotrebu, ali njegov kvalitet više nije zagarantovan.

 

Pa izvini što bezuslovno ne verujem, pogotovo što dolazi od predstavnika fajzera...

 

A ti ponovo procitaj objasnjenje zasto su doneli tu dodatnu informaciju - kako je moguce da za nesto sto testiras u julu 2020. mozes odmah da napises da je rok upotrebe 2 godine? Prosto nije moguce, jer ne mozes ubrzati vreme, vec moras sacekati da prodje to vreme i onda zakljucis, sto su i uradili.

 

To sto ti sumnjas, ne znaci da je kvalitet upitan, samo zato sto su dosli do naknadnih podataka tokom vremena 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Helena said:

...ali njegov kvalitet više nije zagarantovan...

Tvoja rečenica.

 

 

Postavila si dokument u kome je Pfizer produzio rok trajanja vakcini, nakon sto su imali dovoljno vremena da odrede tacan shelf life (za sad, a mozda dogodine kazu da je 3 godine, prosto imace 3 godine da procene to).

 

Ja sam napisala opsta pravila za utvrdjivanje shelf life i expiration date - tebi stvarno nije jasno da Pfizer nije mogao 2020. reci da je rok upotrebe 2 godine, kad nije imao 2 godine na raspolaganju da dodje do tog zakljucka?

Sad kad je proslo 2 godine, utvrdili su da moze da se produzi (inicijalno utvrdjen) rok trajanja, a to znaci da je i KVALITET ZAGARANTOVAN u tom periodu.

 

Ocito da imas sumnje prema Pfizeru i inace, tako da ti ovo dobro doslo da potvrdis svoje (neutemeljene) sumnje.

 

Od mene toliko

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Pritom su regulatori na ozbiljnim tržištima odobravali to produžavanje roka trajanja prvo na 9, a zatim i na 12 meseci, tj. Fajzer je to morao da pravda dokumentacijom.

 

Quote

On August 30, 2021, we received additional information and clarity from CDC regarding the expiration extension of Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine. (...)
The FDA has approved an amendment to the EUA for Pfizer-BioNTech extending the expiration dates of COVID-19 Vaccine from six to nine months. 

https://www.michigan.gov/-/media/Project/Websites/coronavirus/Folder5/Pfizer_Expiration_Extension_090221.pdf?rev=e7e9035ef75c4099a45120101f844063

 

Quote

On April 13, 2022, the Food & Drug Administration authorized a shelf life extension for the Tris/Sucrose formulations of the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccines from 9 to 12 months.  These formulations are the Pfizer Pediatric vaccine (Orange cap, ages 5 to 11 year old, diluent required) and the Pfizer Adult/Adolescent Tris (Gray Cap, age 12+, no diluent). The frozen vials may be stored in an ultra-low temperature freezer at -90°C to -60°C (-130°F to -76°F) for up to 12 months from the date of manufacture. 

https://ahpnetwork.com/updated-4-21-2022-shelf-life-extension-for-pfizer-biontech-covid-vaccine/

 

Paul-Ehrlich-institut, German Federal Institute for Vaccines and Biomedicines, 2.2.2022.

Quote

A new shelf life for ultra-low temperature storage at -75°C (±15°C) was approved on 9 December 2021 for two formulations of BioNTech/Pfizer's Comirnaty COVID-19 vaccine. The shelf life has been extended from six to nine months for frozen vials of COMIRNATY® 10 micrograms/dose concentrate for dispersion for injection and the ready-to-inject formulation COMIRNATY® 30 micrograms/dose dispersion for injection.

https://www.pei.de/EN/newsroom/hp-news/2022/220202-comirnaty-shelf-life-extended-additional-formulations.html?nn=164440

 

Paul-Ehrlich-institut, German Federal Institute for Vaccines and Biomedicines, 21.4.2022.

Quote

An extension of the shelf life from nine to twelve months for deep-freeze vials of both doses and all formulations of the BioNTech/Pfizer Comirnaty vaccine was approved in the EU on 24 March 2022 and 4 April 2022. The three-month extension applies to vaccine batch vials manufactured after each of the extension authorisations were granted, but the extension may also be applied retroactively to batch vials that were manufactured prior to the extension being granted. The storage conditions of -90°C to -60°C must be maintained.

https://www.pei.de/EN/newsroom/hp-news/2022/220421-comirnaty-shelf-life-extended-to-12-months.html

Edited by erwin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darko said:

Srećno Kronose! 

 

Kako si ti @Angelia?

Sa srećom, javi nam kakva je efikasnost 😉 

Ja sam ok, nista, burazer jos uvek bolestan.

 

Edit: jel imao neko da mu od ovog sranja ide krv na nos? Kaze celu noc, sad je ovo vec 10 dana da ima. 

 

Razlike u zemljama: zvao lekara ovde, rekao mu da uradi PCR I da se javi za 7 dana 😀

Edited by Angelia
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Postavila si dokument u kome je Pfizer produzio rok trajanja vakcini, nakon sto su imali dovoljno vremena da odrede tacan shelf life (za sad, a mozda dogodine kazu da je 3 godine, prosto imace 3 godine da procene to).

 

Ja sam napisala opsta pravila za utvrdjivanje shelf life i expiration date - tebi stvarno nije jasno da Pfizer nije mogao 2020. reci da je rok upotrebe 2 godine, kad nije imao 2 godine na raspolaganju da dodje do tog zakljucka?

Sad kad je proslo 2 godine, utvrdili su da moze da se produzi (inicijalno utvrdjen) rok trajanja, a to znaci da je i KVALITET ZAGARANTOVAN u tom periodu.

 

Ocito da imas sumnje prema Pfizeru i inace, tako da ti ovo dobro doslo da potvrdis svoje (neutemeljene) sumnje.

 

Od mene toliko

A slušaj, kad je stigao upit o tome ko želi da se vakciniše, željela sam da to bude baš Fajzer-nešto zbog hajpa koji je bio napravljen oko njega, nešto što sam i vjerovala, a nešto što sam i predosećala da će biti sranja oko putovanja sa kineskim i ruskim vakcinama.

Ali sad stvarno gubim povjerenje ne samo u Fajzer, nego u sve farmaceutske kuće, jer mogo je toga ostalo, a to je ipak roba na kojoj se može mnogo izgubiti ako se baci sva neutrošena količina.

Ja znam samo koliko je moja ambulanta bacila vakcina protiv gripa, recimo.

Plus, vrišti koliko TI nastupaš kao njihov uposlenik i opet plus ste imali nekoliko masni

h afera vezanih za vakcinu.

Meni je najstrože zabranjeno držanje bilo kakvih ampuliranih preparata (oralnih i nema) sa isteklim rokom.Bilo koja ampula ako ima zaderanu ili prelepljenu etiketu se mora odvojiti i prijaviti kao neispravna.

Ja još nisam vidjela takvu vakcinu i ne bih je ni dala, a ni primila...

 

I da Erwine, na ozbiljnim tržištima je sve divno i Fajzer mora da pravda ( i na tim istim zrištim je i to takođe roba).

 dokumentacijom, premda ne znam šta je bilo ono što sam stavila :classic_rolleyes:

 

I da i ja završim, i što se tiče Srbije i EU -imunizacija je bukvalno stala i ja ne znam šta će biti za par nedelja, nema šanse da ostane preporučena ako vlasti žele da se ljudi vakcinišu i dalje.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Ja sam ok, nista, burazer jos uvek bolestan.

 

Edit: jel imao neko da mu od ovog sranja ide krv na nos? Kaze celu noc, sad je ovo vec 10 dana da ima. 

 

Razlike u zemljama: zvao lekara ovde, rekao mu da uradi PCR I da se javi za 7 dana 😀

Neka prekontrolise pritisak - nece da skodi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...