Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 

 

FR4uE-NVUAMvixG?format=jpg&name=large

 

Quote

CO2 is co-exhaled with aerosols containing SARS-CoV-2 by COVID-19-infected people and can be used as a proxy of SARS-CoV-2 concentrations indoors. Indoor CO2 measurements by low-cost sensors hold promise for mass monitoring of indoor aerosol transmission risk for COVID-19 and other respiratory diseases.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8043197/

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Side effects pandemije:

 

Sharp increase in toe, foot amputations during Covid pandemic

 

"Broj amputacija stopala i prstiju u Holandiji naglo je porastao tokom pandemije. Povećanje nije zbog samog koronavirusa, već zato što su mnogi pacijenti sa dijabetesom prekasno otišli kod doktora, izvještava AD nakon razgovora sa Holandskim ortopedskim udruženjem.

 

Ortopedi su primetili porast amputacija kod pacijenata sa dijabetesom. Pošto je pandemija koronavirusa odložila dosta redovne nege, mnogi pacijenti sa dijabetesom su ređe proveravali stopala. Neki su, dakle, razvili tešku infekciju, zbog čega je amputacija bila neizbežna."

 

Tom nekom logikom, ni excess deaths nisu samo od covida, vec i zbog covida - koliko vremena ljudi u Srbiji nisu mogli kod lekara, koliko dugo su nam bolnice bile u covid sistemu?

 

Ambulanta u koju moja mama ide nije radila vise od godinu dana od pocetka pandemije....

Koliko ljudi nije imalo para da ode kod privatnika, koliko njih je okasnilo s dijagnostikom, koliko njih nije moglo na redovne preglede....?

  • Like 6
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

Side effects pandemije:

 

Sharp increase in toe, foot amputations during Covid pandemic

 

"Broj amputacija stopala i prstiju u Holandiji naglo je porastao tokom pandemije. Povećanje nije zbog samog koronavirusa, već zato što su mnogi pacijenti sa dijabetesom prekasno otišli kod doktora, izvještava AD nakon razgovora sa Holandskim ortopedskim udruženjem.

 

Ortopedi su primetili porast amputacija kod pacijenata sa dijabetesom. Pošto je pandemija koronavirusa odložila dosta redovne nege, mnogi pacijenti sa dijabetesom su ređe proveravali stopala. Neki su, dakle, razvili tešku infekciju, zbog čega je amputacija bila neizbežna."

 

Tom nekom logikom, ni excess deaths nisu samo od covida, vec i zbog covida - koliko vremena ljudi u Srbiji nisu mogli kod lekara, koliko dugo su nam bolnice bile u covid sistemu?

 

Ambulanta u koju moja mama ide nije radila vise od godinu dana od pocetka pandemije....

Koliko ljudi nije imalo para da ode kod privatnika, koliko njih je okasnilo s dijagnostikom, koliko njih nije moglo na redovne preglede....?

 

Ko zna jos koliko cemo nuspojava nevezanih za sam kovid zbrajati. Ne bi me cudilo ako ovaj hepatitis koji se pojavio ima posredne veze sa nekim faktorima oko pandemije (oslabljeni imunitet, kao sto se pominje ponegde). Toliko se antibiotika koristilo da me ne bi cudilo da se pojavi neka superbakterija u narednom periodu. I pride to zanemarivanje drugih akutnih i hronicnih stanja.

  • Like 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Sunshine State said:

Ambulanta u koju moja mama ide nije radila vise od godinu dana od pocetka pandemije....

 

Ambulanta u koju sam godinama išla i gde sam posle odlaska izabranog lekara trebala da izaberem novog, još je u kovid sistemu.

 

Svi mi iz te ambulante raspoređeni smo u 2-3 ambulante, ali ne i u nadležni DZ gde ima mnogo više lekara nego u ambulantama.

 

Evo šta su danas stavili na sajt DZ

 

"  Од понедељка 09.05.2022. године Здравствена станица ,, Шумице", ул. Устаничка 125 излази из ковид режима. Збрињавање ковид пацијената наставља се у Здравственој станици ,, Војводе Степе" ул. Војводе Степе бр.226  по устаљеном режиму рада од 07 до 17 часова. "

 

I dalje sam u šoku. Ko živi na Voždovcu zna koliko lekara ima ogranak "Šumice" a koliko ova "moja" ambulanta u Vojvode Stepe.

 

***

Evo i statistike na koju smo zaboravili:

 

 8.279 / 509 / 4

 

U bolnicama - 340

 

Na respiratoru-  22  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zbog preloma kicmenog prsljena provela sam jako mnogo vremena u raznim sluzbama lokalne bolnice i Doma zdravlja, vise nego ikad tokom mojih 70 godina. Mi, koji u te ustanove ulazimo sa maskom na licu, smo bele vrane, zanemarljive u statistickom smislu. A svuda su velike guzve u cekaonicama, ljudi su stisnuti kao sardine u konzervi. Juce se vracam sa rehabilitacije i srecem komsinicu iz moje zgrade, prilazim joj da se pozdravimo a ona iz daleka vice "Ne prilazi mi, imam temperaturu, idem na testiranje".....ja sa maskom, ona bez. 

Pitanje je da li da nosim masku i u bazenu sa toplom vodom dok plivam i lecim moja bolesna ledja, malo ce blesavo da izgleda ali ako, ovo su blesava vremena, sto bih ja bila izuzetak. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2022 at 1:13 AM, Sunshine State said:

Vidi, nisam upucena detaljno u problematiku, ali u clanku se pominje i long covid - izuzetno je vazno razluciti i zakljuciti koji od prijavljivanih simptoma su iskljucivo od/zbog vakcine, a koji su (moguce i) zbog/od ong covida.

 

Ja sam i vakcinisana i imala kovid dva puta - kako bih ja, sa sigurnoscu, mogla tvrditi da mi je bol u misicima (samo) zbog/od vakcine, a ne i zbog prelezanog covida?


Ovo jeste stvarno važno a verujem i komplikovano pitanje. Eto na primer supruga je primila dve doze Fajzera, zatim smo imali koronu (99% omikron), a onda je sustigao long covid sa ociglednim simptomima i posledicama, od kojih ja mislim neke još uvek vuče. 

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

Posledice lockdowna i zatvaranja skoli, bukvalno su lockdowni postigli sve suprotno od onoga sto su "strucnjaci" tvrdili, i ovo je jedna od cena koju cemo placati jako dugo...zato sto su sindikati ucitelja lobirali da cuvaju sebe:

 

'Interestingly, gaps in math achievement by race and school poverty did not widen in school districts in states such as Texas and Florida and elsewhere that remained largely in-person,' Kane told the Harvard Gazette. 'Where schools remained in-person, gaps did not widen. Where schools shifted to remote learning, gaps widened sharply.'

CNN's Jake Tapper pointed out the teachers' unions across the country held up the back-to-the classroom effort, vilifying any effort to curtail remote learning.

'The push to reopen schools is rooted in sexism, racism and misogyny,' Chicago Teachers Union, Local 1, tweeted in December 2020.

'There was a lot of uncertainty to what the public health benefits would be to being remote and cancelling in person classes,' Kane said. 'We know that the costs to kids were large.

He said that the ripple effect of remote learning will reduce, not only academic achievement, but graduation rates and college entrance for students in lower economic brackets and black and Hispanic students.

That in turn will have an impact on future earnings. 

'Students in high-poverty schools that were remote for more than half of 2020-21 would be expected to see a five percent decline in average earnings over their career, given past relationships between test scores and earnings,' he told the Harvard publication. 'That may not sound like much, but when calculating losses for all 50 million students in K-12 education in the U.S., it would amount to a $2 trillion decline in lifetime earnings.'

Kane said that 30 percent of the 50 million students in the U.S. spent more than four months in remote learning, severely handicapping their ability to learn.

 

 

za vise detalja:

https://www.dailymail.co.uk/news/article-10801913/Schools-switched-remote-learning-harmed-childrens-development-math-Harvard-study-finds.html

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Gledam po zvaničnim brojkama USA i AUS gledajući registrovane slučajeve se izjednačili. 

Ispada da je u broju zarazenih na mill stanovnika, US prosla bolje od EU, ali je imala vecu smrtnost. Sto ima logike jer je obesity problem u US.

Iako pola US skoro uopste nije imala lockdowne i minimalne restrikcije. I inace, kad se pogleda po drzavama u US, onako laicki gledano nema korelacije izmedju lockdowna i broja obolelih. Sto se vidi i sa Svedskom.

 

Kao da ipak na to uticu neki drugi faktori. Bilo bi lepo da neko stvarno strucno bez agende uradi analizu, da znamo za ubuduce, a ne da koristimo neefikasne mere.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

 

Kao da ipak na to uticu neki drugi faktori. Bilo bi lepo da neko stvarno strucno bez agende uradi analizu, da znamo za ubuduce, a ne da koristimo neefikasne mere.


Ja mislim da upravo ti drugi faktori, znaci citav niz njih, odlucuju da li lockdown treba ili ne treba. I u slucaju da treba, onda kakav, u kom obimu i slicno. 
Kad si vec pomenula Svedsku, ono malo banaka sto jos ima nekakav office si mogla slobodno da pozatvaras. Niko ne bi primetio jer se njihove usluge koriste iskljucivo online. Domovi zdravlja ionako rade samo sa zakazanim vremenom,  nema svrhe da samo usetas jer svakako neces biti primljen. Posta, sta to bese? Hoces da produzis pasos ili drugi dokument? Izvoli rezervisi vreme. Trenutno mozes da produzis pasos najranije u septembru, ko ti je kriv sto se nisi ranije setila? 
Ostaju prodavnice, koje uglavnom nude online kupovinu s dostavom, nema razloga da se tamo ide. Vazi i za one s hranom, o drugima da se ne prica. I preskupi restorani, u koje se ionako ide retko i uz rezervaciju. I javni prevoz, koji je problematican samo u velikim gradovima, a i tu nije neka guzva. I skole, s ogromnim prostorom i malim grupama dece, u odnosu na vecinu drugih zemalja.

Zato je ovde moglo bez lockdowna, ali cena koja je placena je ipak veca nego u Danskoj i Norveskoj, koje se jedine mogu porediti sa Svedskom, a koje su imale izvesne restrikcije.

Sve drugo su kruske o jabuke. S ovakvim sistemom kao u Svedskoj, u Srbiji bi bio jos veci pomor nego sto je bio.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, vilhelmina said:

S ovakvim sistemom kao u Svedskoj, u Srbiji bi bio jos veci pomor nego sto je bio.

 

I ovo je upitno. Srbija je imala onoliko nekakvih restrikcija ali se to u većini nije poštovalo, uzmi samo da se maske uglavnim nose ispod nosa, često i ispod brade. U prodavnice je dozvoljeno da ulaze po dva kupca, zato ispred prodavnice stoji desetak jedno uz drugo, sa ili bez maski, deca ne idu u školu ali se igraju u parkiću sve u šesnaest, gradski i prigradski prevoz, svako drugo sedište dozvoljeno za sedenje, radi distance, ali zato može da stoji pedeset njih, zdravstvene ustanove rade smanjenim kapacitetom, to se odnosi na manje lekara i sestara, broj pacijenata je isti ili veći kao i pre pandemije, ja sam dane i dane provodio po čekaonicama i ordinacijama i sobama i operacionim salama, ajde sobe i sale, tu bar nije gužva, ali u čekaonici sede desetine pacijenata, svima zakazano u devet, radi jedan lekar pa kad stignu na red. Ispred covid ambulanti redovi na otvorenom, po kiši, snegi i vetru i po stotinu pacijenata čeka, imaju i ovde banke online bankarstvo, prodavnice dostavu robe, restorani hrane ali je korisnika relativno malo a nije vilika razlika da li ću se sresti sa jednom kasirkom ili sa dva dostavljača. Da Švedska sprovodila mere kao Srbija tek bi tamo bio pomor, mi smo ovde dobro prošli, ni Krizni štab nas nije uništio. 🙂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ne napisah juče, terapija koju je supruga dobila za long covid od prod dr pulmologa, u vidu: 1 meseca alfa lipoinske kiseline + vigantol kapi, zatim sledećeg/tekućeg meseca q10 enzima + vigantol kapi i trećeg/sledeć meseca se ne sećam šta ide, znam da takodje ide vigantol (to je zbog vitamine D, to dajemo i bebi) je stvarno pomogla i pored izostanka onog glavnog faktora/leka a to su odmor i san. 

Link to comment
Share on other sites

U Severnoj Koreji zvanično objavljen prvi slučaj, kako je i očekivano u skladu sa prirodom režima proglašen je lockdown. Liberalni levi mediji, podrazumeva se, imaju samo reči hvale za lockdown. I tako se igrica okrenula. U međuvremenu pustilo dr Kona sa uzice, dva medijska nastupa u dva dana nekom je život baš lep 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, vilhelmina said:


Ja mislim da upravo ti drugi faktori, znaci citav niz njih, odlucuju da li lockdown treba ili ne treba. I u slucaju da treba, onda kakav, u kom obimu i slicno. 

To uopste nema smisla, jer pricam o 50 drzava u US, ako lockdown nije napravio razliku medju njima cemu je sluzio?

U Svedskoj kao sto si uglavnom imao i tamo gde nema lockdowna, ljudi se ponasaju prirodno, kad dosta ljudi oboljeva ili umire oni se izoloju, a kad su slucajevi padali ljudi i ne postuju mere. Nesto mi ne izgleda da bilo gde treba lockdown.

Link to comment
Share on other sites

Odugovlačila za do pred putovanje, pre dve nedelje primila drugi booster, ovaj put Modernu. Ni osetila nisam ubod, malo čudnog osećaja u vratu sa te strane nakon sat, dva, trajalo 15 minuta, to je bilo to, iako sam očekivala veću reakciju. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...