Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa isla tom logikom - ako za PCR rade nos & grlo, zasto ne bih i ja za antigenski (bolje da nisam, ne bi me @Laki21 prepadao 😄 )

 

Posto su ovde self-tests jeftini i dostupni, uradila jos jedan veceras, ovaj put onako kako pise u instrukcijama - samo iz nosa.....i eto, taj je jedva vidljiv.

 

 

 

 

Ne laj, Kronose - najebaces.....:s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Davno bila druga doza, u aprilu 2021.

 

Pa jebemu, valjda nesto od imuniteta radi - i imala koronu (original) i vakcinisana s dva Pfizera

 

Edit: o ovom pricam!! Sad uzela da uradim test onako kako stoji u instrukcijama i onako kako su mi radili u US i NL - stapic u nos, ne i u grlo (kako sam ja jutros radila), i evo rezultata: 

 

spacer.png

 

Neka ne cude onoliki negativni antigenski, ako se uzorak uzima samo iz nosa! I moj iz nosa je jedva pozitivan...

Ovaj, kod nas I pcr rade samo iz nosa 😳

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AgroLaki said:

@Sunshine State Mozda ima neki razlog sto se ne koriste u grlu? Bas mi neverovatno da je PRC negativan bio, kolko god da su slabije zagrebali.

 

Nisam radila PCR - i u Srbiji sam radila antigenski (juce); sinoc neki simptomi u grlu/nosu, jutros uradim self antigenski, ali ga uradim "po mom" - i nos i grlo.

U US i NL, kad sam radila antigenske (zvanicni test centri), radili su iz nosa.

 

PCR se radi nazofaringealno - tu se dugackim stapicem uzima uzorak (dok kod antigenskog stapic udje oko 2.5 cm)

 

Sutra ujutru idem na PCR, jer ako sam pozitivna, dobicu sertifikat, pa sam 3 meseca "pokrivena" kao prelezala, bez trece doze 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Sunshine State said:

 

Kroz nos zarone duboko, dalje od nosa (do nazofarinksa), oko ti iskoci!

 

Ovim stapicima koje imam u self-test kitu ne mogu tako, jer su kratki, vec sam dva odvojena stapica koristila - jedan u nos, drugi u grlo...

 

DIY!!

Ne ozbiljno - uopste nije tako. Tako rade ako imas simptome pa si kod lekara. Sve ostalo sto su testovi u apotekama, i community, je da ti daju stapic i objasne kako sto uopste ne ide duboko u nos. Bas komentarisala sa klincem u petak kad je isao da radi takav test, i on kaze (jer je nedavno radio test kod lekara) ovo je totalna glupost - nesto ne verujem ovom testu. Ali kod nas je vecina takva.

Bitno je da li imas virus, a ne koliko. Ili sam ja tako razumela.

Link to comment
Share on other sites

On 1/22/2022 at 4:31 PM, Angelia said:

Nista ne odredjuje da li ce neko vakcinisan ili nevakcinisan nositi taj virus. Mislim sta je poenta kod nevakcinisanih, imaju vecu mogucnost da umru ili da zavrse u bolnici - sta je poenta odvojenih redova na aerodromu?

Evo jednog generalnog odgovora, ne samo na tvoj post, tako da ovo nije poziv na polemiku, nećemo se međusobno ni u šta ubediti, ovaj citat mi je takoreći, samo šlagvort.

 

Sada sa Omicronom se ne zna, ali doskoro je bila znatno veća verovatnoća da će nevakcinisani biti nosilac nego vakcinisani. Šta je poenta odvojenih redova, Covid propusnica i sličnog? Da neko ko je učinio sve da zaštiti sebe i druge može makar da računa na nešto malo smanjeni rizik po sebe, a ovi drugi, šta im bog da, who gives a damn, njihova odluka i njihov rizik - njihov problem. I taj njihov problem, odnosno rizik, treba i da ostane samo njihov, ne treba da ga velikodušno dele sa drugima, koji to sasvim sigurno ne žele. Da li je svaki nevakcinisani zaražen? Naravno da nije. Ali se izlaže većem riziku da bude zaražen i to je sasvim dovoljno da neko vakcinisan i ne želi da ga obavezno ima u neposrednoj blizini. Ja kao vakcinisan se družim sa bliskom rodbinom i bliskim prijateljima, koji nisu vakcinisani, ali bez rukovanja, grljenja i uz dobranu razdaljinu i isključivo na otvorenom prostoru, ali to je moj izbor. Da mi u nekom redu, gde teško može da se održi razmak, svoje njesra prenese neki krezubi vučićevski turbosmrdljivac, to svakako ne bi bio moj izbor. Kao što nepušač ne voli da mu pušač duva dim u lice.

 

Druga je priča što se sa tim merama debelo zakasnilo i što je pitanje, koliko svrhe imaju u kontekstu Omicrona. A opet, ako je, kako gde, Omicron dostigao nekih 60%, ostaje 40% šanse za Deltu. Pa je, ruku na srce, ipak bolje da rizik za to snose uglavnom samo nevakcinisani, bar ako i gde može tako da se priča organizuje. Ako vakcinisan vakcinisanom prenese Deltu, posledice će (uglavnom) biti blaže jer će mu vakcinisani preneti manju količinu a drugog vakcinisanog i sopstvena vakcina štiti. Nevakcinisani može da vakcinisanom izruči i full količinu. Za sada je još uvek bezbednije da svako bude u svom jatu. Taman i da samo nedelju dana ima bolove kostiju i ozbiljniju prehladu, vakcinisani nema nikakav razlog da to mora da istrpi zbog nečije "slobodne" odluke. Neka taj moguće posledice svoje odluke lepo trpi sam. Dok ne bude Omicron dostigao 90+% ne postoji nikakav razlog da se vakcinisani nepotrebno izlažu dodatnom riziku. Neka je ta razlika u riziku i minimalna, fer je da ide u korist vakcinisanih i da se održava dok god Omicron potpuno ne prevlada. Tada ću se rado bez  maske izgrliti sa prvom bliskom osobom, koja garantovano ima Omicron. I svejedno uzeti i četvrtu, petu i 55. vakcinu. Moj izbor, moj svesni rizik da od mrna vakcine jednog dana zaradim rak, autoimunu bolest ili mi izrastu rogovi i kopita. Ali ne želim ni 5 minuta da kijam zbog nečije tuđe odluke, a kamoli da budem izložen riziku eventualne posete državnom zdravstvu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Akiro said:

Sada sa Omicronom se ne zna, ali doskoro je bila znatno veća verovatnoća da će nevakcinisani biti nosilac nego vakcinisani. Šta je poenta odvojenih redova, Covid propusnica i sličnog? 

 

Omasio si objasnjenje, jer je pitanje postavljeno upravo u slucaju omicrona, i to da su ti ljudi upravo bili zajedno u avionu. Tako da ti odvojeni redovi nemaju nikakvog smisla, prakticno. Propusnice nisam ni pomenula. Uz to po cemu oni koji su prelezali virus, i imaju prirodni imunitet - treba da budu demonizovani zato sto dodatno ne zele vakcinu?

Mozes da se zarazis omicronom i od vakcinisane osobe i nevakcinisane. Mozda ces se lakse zaraziti od vakcinisane jer ces se osecati sigurnije. Tako da ne razumem - kako smanjujes svoj rizik odvojenim redovima, pogotovo u zemlji koja ima 93% vakcinisanih iznad 16. Pomalo lici da je vakcinacija postala kult.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

Edit: o ovom pricam!! Sad uzela da uradim test onako kako stoji u instrukcijama i onako kako su mi radili u US i NL - stapic u nos, ne i u grlo (kako sam ja jutros radila), i evo rezultata: 

 

 

Ne znam, meni su ti antigenski testovi onako po osećaju go k..c (da prostiš). Nema teorije da su ti malo-prčnem-po-nosu testovi 95% senzitivni i specifični, ali teorije nema. Oni što se uzimaju iz nazofarinksa (kroz nos duboko da zaplačeš) su verovatno bolji, ali recimo meni je sa Wuhan virusom i taj bio negativan jedan dan pre pozitivnog PCR-a sa simptomima. S druge strane, taj po-nosu-džaram je bio pozitivan mojoj svastiki, ali ubeđen sam da je brdo ljudi sa njim prošvercovano kao negativno.

 

Mi se testiramo na poslu dva puta nedeljno, sami sebe, sa tim dugačkim tankim štapićima za nazofarinks, plačem i psuje, svaki put, užasno neprijatno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:

 

 

Ne znam, meni su ti antigenski testovi onako po osećaju go k..c (da prostiš). Nema teorije da su ti malo-prčnem-po-nosu testovi 95% senzitivni i specifični, ali teorije nema. Oni što se uzimaju iz nazofarinksa (kroz nos duboko da zaplačeš) su verovatno bolji, ali recimo meni je sa Wuhan virusom i taj bio negativan jedan dan pre pozitivnog PCR-a sa simptomima. S druge strane, taj po-nosu-džaram je bio pozitivan mojoj svastiki, ali ubeđen sam da je brdo ljudi sa njim prošvercovano kao negativno.

 

Mi se testiramo na poslu dva puta nedeljno, sami sebe, sa tim dugačkim tankim štapićima za nazofarinks, plačem i psuje, svaki put, užasno neprijatno.

 

A vid' ovo sto mi se pojavi, bez ikakve pretrage, veceras  - twilight zone :O

 

"Nose swabbing best for rapid antigen tests

 

Users of rapid antigen tests to detect COVID-19 should swab their nostrils as directed by the manufacturer and not swab the throat or cheek instead, new research shows.

 

 

Earlier this month, with Omicron accounting for nearly all coronavirus infections in San Francisco, researchers there performed both PCR and Abbott Laboratories' (ABT.N) BinaxNOW rapid antigen test on 731 people requesting COVID-19 tests. Nasal swabbing "detected over 95% of persons with the highest levels of virus who are most likely contagious," said Dr. Diane Havlir of the University of California, San Francisco. In 115 volunteers with positive PCR tests, her team compared BinaxNOW results using swab samples from the nose and the throat obtained by trained professionals. Throat swabs detected nearly 40% fewer cases than nose swabs, they reported on medRxiv ahead of peer review. A separate study from Spain, also posted on medRxiv, found that swabbing the inside of the cheek also is far less reliable than nostril swabbing for detecting infectious virus. Recent studies had suggested that Omicron is detectable earlier in the throat than in the nose, leading some experts to advise users to swab the throat, although the U.S. Food and Drug Administration maintained the tests should be used as directed.

 

https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/omicron-survives-longer-plastic-skin-than-prior-variants-nose-swabbing-found-2022-01-24/

  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

ipak sam i dalje pozitivan.

u nedelju  (16.01) me pocela boleti krsta plus malaksalost..

od ponedeljka uvece pridruzila se temp..

u utorak sam radio brzi antigenski iz apateke, pokazalo pozitivan nalaz..

fakticki dan i po imo temp, i nekih 5 dana me bolela krsta i srednji deo ledja(ko da me nekom lopatom udario, mada nie da me neko nekad udario lopatom, al predpostavljam da tako boli kad se udari lopatom..)

danas sam isao na zvanicno testiranje(iako sam hteo otici posle 5 minuta, kad sam video guzvu i neorganizovanost, trebalo mi 3 sata da odradim iako sam imao zakazano), i vidim sad na e uprava rezultatima da opet pise pozitivan..

doduse od sad ove subote mi se i njuh utanjio za 95%, al to je nista, jelte..

 

edit: ovo je sad prvi put za ove 2 godine da imam koronu.

Edited by n4l1m
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

Ti si verovatno jedan od zadnjih Mohikanaca koji je potkačio Deltu...

 

Što je s jedne strane dobro, jer vakcina bolje radi protiv Delte, a s druge strane loše, jer je Omirkon blaža varijanta...

 

U svakom slučaju, pošto si vakcinisan, trebalo bi uskoro da krene na bolje.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki21 said:

Ti si verovatno jedan od zadnjih Mohikanaca koji je potkačio Deltu...

 

Što je s jedne strane dobro, jer vakcina bolje radi protiv Delte, a s druge strane loše, jer je Omirkon blaža varijanta...

 

U svakom slučaju, pošto si vakcinisan, trebalo bi uskoro da krene na bolje.

<djovak mode on> 

provociras a? 

<djovak mode off>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

😄

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Angelia said:
44 minutes ago, Angelia said:

Tako da ne razumem - kako smanjujes svoj rizik odvojenim redovima, pogotovo u zemlji koja ima 93% vakcinisanih iznad 16.

 

Ko što rekoh, uzeo sam to samo kao šlagvort, ne bukvalno, i to i naglasio u prvoj rečenici. Nisam pratio fabulu do kraja. Ako ih na kraju strpaju sve zajedno u isti prostor sa istom cirkulacijom vazduha, svakako besmisleni promašaj. Trebalo bi da im rade (ako je već samo 7%) na licu mesta brze antigenske, onda bi odvojeni red već imao nekog smisla. a zbog Omicrona bi, u suštini, svim putnicima leteće konzerve za sardine, trebalo da rade brze antigenske tik pred ulaz. Ali dok Omicron ne dostigne 90+% besmisleno je samo apostrofirati Omicron. 30-40% i daljeg prisustva Delte otvaraju mogućnost da je i neko ni kriv ni dužan zakači. I kao što rekoh, niko nije dužan zbog tuđe odluke makar i tri minuta kijanja da istrpi, ma ni 30 sekundi. Ti možda smatraš da vakcinisani treba da pokažu solidarnost sa nevakcinisanima, evo ja ne smatram, jer su nevakcinisani, ukoliko to nije medicinski indikovano, školski primer onih, kojima se hebe za druge. pa tante za kukuriku. Dok god Omicron ne dostigne 90+%, ja ne želim da se sa nevakcinisanima nalazim u istom zatvorenom prostoru ako nemaju negativan brzi test star maksimum sat vremena, i to pod uslovom da je prostor debelo proluftiran prethodno.

 

Evo, da se korigujem, treba odvojene letove, autobuse i železničke vagone da organizuju a kamoli redove. A zbog Omicrona svakako brze testove na licu mesta. Ipak su masovna prevozna sredstva opasne konzerve za sardine. Mada ja nikom ne bih ništa nametao, neka se, makar uz debelu doplatu, omogući onima, koji to žele, da budu u antivax free zoni. 

 

45 minutes ago, Angelia said:

Mozes da se zarazis omicronom i od vakcinisane osobe i nevakcinisane. Mozda ces se lakse zaraziti od vakcinisane jer ces se osecati sigurnije. Tako da ne razumem - kako smanjujes svoj rizik odvojenim redovima, pogotovo u zemlji koja ima 93% vakcinisanih iznad 16. Pomalo lici da je vakcinacija postala kult.

Kao što rekoh, još uvek je dovoljno jako prisustvo Delte. Ne može već sada potpuno da se apstrahuje, samo zato što to odgovara agendi. Omicron nas možda na kraju reši bede (nadam se), ali u međuvremenu pruža argument avaxima i "slobodarima", koji u ovom trenutku jednostavno još ne stoji.

 

Mislim da nema svrhe dalja diskusija, svako će ionako ostati na svom stavu.

Link to comment
Share on other sites

https://www.yahoo.com/news/omicrons-radical-evolution-191819386.html

 

Omicron’s spike gene has 30 mutations. The researchers found that 13 of them were extraordinarily rare in other coronaviruses — even their distant viral cousins found in bats. Some of the 13 had never been seen before in the millions of coronavirus genomes scientists have sequenced over the course of the pandemic.

Link to comment
Share on other sites

 

Quote

COVID-19: endemic doesn’t mean harmless
Rosy assumptions endanger public health — policymakers must act now to shape the years to come.
Aris Katzourakis

The word ‘endemic’ has become one of the most misused of the pandemic. And many of the errant assumptions made encourage a misplaced complacency. It doesn’t mean that COVID-19 will come to a natural end.

To an epidemiologist, an endemic infection is one in which overall rates are static — not rising, not falling. More precisely, it means that the proportion of people who can get sick balances out the ‘basic reproduction number’ of the virus, the number of individuals that an infected individual would infect, assuming a population in which everyone could get sick. Yes, common colds are endemic. So are Lassa fever, malaria and polio. So was smallpox, until vaccines stamped it out.

In other words, a disease can be endemic and both widespread and deadly. Malaria killed more than 600,000 people in 2020. Ten million fell ill with tuberculosis that same year and 1.5 million died. Endemic certainly does not mean that evolution has somehow tamed a pathogen so that life simply returns to ‘normal’.

As an evolutionary virologist, it frustrates me when policymakers invoke the word endemic as an excuse to do little or nothing. There’s more to global health policy than learning to live with endemic rotavirus, hepatitis C or measles.

Stating that an infection will become endemic says nothing about how long it might take to reach stasis, what the case rates, morbidity levels or death rates will be or, crucially, how much of a population — and which sectors — will be susceptible. Nor does it suggest guaranteed stability: there can still be disruptive waves from endemic infections, as seen with the US measles outbreak in 2019. Health policies and individual behaviour will determine what form — out of many possibilities — endemic COVID-19 takes.

Soon after the Alpha variant emerged and spread in late 2020, I argued that, unless infections were suppressed, viral evolution would be fast and unpredictable, with the emergence of more variants with different and potentially more-dangerous biological characteristics. Since then, public-health systems have struggled under the highly transmissible and more-virulent Delta variant, and now there is Omicron, with its substantial ability to evade the immune system, causing reinfections and breakthroughs. Beta and Gamma were also highly dangerous, but did not spread to the same extent.

The same virus can cause endemic, epidemic or pandemic infections: it depends on the interplay of a population’s behaviour, demographic structure, susceptibility and immunity, plus whether viral variants emerge. Different conditions across the world can allow more-successful variants to evolve, and these can seed new waves of epidemics. These seeds are tied to a region’s policy decisions and capacity to respond to infections. Even if one region reaches an equilibrium — be that of low or high disease and death — that might be disturbed when a new variant with new characteristics arrives.

COVID-19 is, of course, not the world’s first pandemic. The fact that immune systems have evolved to cope with constant infections, and the traces of viral genetic material embedded in our own genomes from ancient viral infections, are testament to such evolutionary battles. It is likely that some viruses went ‘extinct’ on their own and still caused high rates of mortality on the way out.

There is a widespread, rosy misconception that viruses evolve over time to become more benign. This is not the case: there is no predestined evolutionary outcome for a virus to become more benign, especially ones, such as SARS-CoV-2, in which most transmission happens before the virus causes severe disease. Consider that Alpha and Delta are more virulent than the strain first found in Wuhan, China. The second wave of the 1918 influenza pandemic was far more deadly than the first.

Much can be done to shift the evolutionary arms race in humanity’s favour. First, we must set aside lazy optimism. Second, we must be realistic about the likely levels of death, disability and sickness. Targets set for reduction should consider that circulating virus risks giving rise to new variants. Third, we must use — globally — the formidable weapons available: effective vaccines, antiviral medications, diagnostic tests and a better understanding of how to stop an airborne virus through mask wearing, distancing, and air ventilation and filtration. Fourth, we must invest in vaccines that protect against a broader range of variants.

The best way to prevent more, more-dangerous or more-transmissible variants from emerging is to stop unconstrained spread, and that requires many integrated public-health interventions, including, crucially, vaccine equity. The more a virus replicates, the greater the chance that problematic variants will arise, most probably where spread is highest. The Alpha variant was first identified in the United Kingdom, Delta was first found in India and Omicron in southern Africa — all places where spread was rampant.

Thinking that endemicity is both mild and inevitable is more than wrong, it is dangerous: it sets humanity up for many more years of disease, including unpredictable waves of outbreaks. It is more productive to consider how bad things could get if we keep giving the virus opportunities to outwit us. Then we might do more to ensure that this does not happen.

https://www.nature.com/articles/d41586-022-00155-x

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, n4l1m said:

<djovak mode on> 

provociras a? 

<djovak mode off>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

😄

 

Ne provociram, pojma nisam imao da si nevakcinisan.

 

Onda povlačim ovo što sam gore rekao, tebe može da smlavi i Omirkon, jbg.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Beonegro said:

Ne razumijem da li pokušavate da kažete da je problem u kontroli lijekova ili hoćete da kažete da postoji dokazano efikasan i bezbjedan tretman čije je stavljanje u promet svjesno i voljno prolongirano, u kom slučaju bi za potrebe diskusije bilo dobro da nam kažete na koji tretman konkretno mislite.

Stvar je u tome da to šta je "dokazano efikasan i bezbedan tretman" nije upisano u kamenu, to je stvar statistike - uvek se sve može testirati i tražiti i više i manje provere i sigurnosti - i to je stvar lične optimizacije, različita za različite ljude. Državne agencije imaju motive da na toj skali idu samo u jednom smeru, u pravcu sto veće sigurnosti pre odobrenja leka, koja prevazilazi optimum sigurnosti za značajan broj korisnika i proizvodi žrtve, ljude koji nisu mogli da prime terapiju jer nije odobrena kada im je trebalo (iako bi je rado primili, uz veći stepen rizika). Osim toga to podiže cene lekova, barijere za ulazak u industriju itd, što takodje u konačnici ljudi plaćaju životima.

 

 

12 hours ago, Eddard said:

 

Moguće je i da je ovo jedna bezobrazna relativizacija, pa s obzirom da si tvrdnju ti izneo, molio bih te za neki dokaz koji govori u prilog njoj, a da nisu opšta mesta. 

Naravno. Evo odličnog pregleda literature o kost-benefit analizi anti-pandemijskih mera, gde je, izmedju ostalog procenjeno da je u Kanadi kost/benefit količnik u terminima izgubljenih/spasenih godina života 141! Recju borba proitv korone je odnela 141 PUTA vise godina zivota nego što ih je sačuvala:

 

Covid-19 Lockdown Cost/Benefits: A Critical Assessment of the Literature

 

U Kanadi. E sada zamislite kakva je situacija u siromašnim zemljama gde milioni ljudi danas moraju da zarade da bi sutra jeli (u Indiji je oko hiljadu najamnih radnika stradalo u nesrećama na putu iz gradova ka svojim selima kada je sve zatvoreno, u pretrpanom prevozu ili najčešće iduću peške). Tamo se pojavila glad*. Prestalo je lečenje tuberkuloze, usporena borba protiv malarije,zaustavljena je vakcinacija dece od bolesti koje su za njih zaista smrtonosne, kao i ostali važni programi koji se pretežno oslanjaju na podršku sa zapada itd, isl.

 

Treba naglasiti još jednu stvar (mada se o tome može pročitati i u članku koji sam ostavio) koja se često pogrešnopredstavlja. Nije pitanje "spašavanje ekonomije ili spašavanje života", već uništavanje ekonomije proizvodi uništavanje života, smanjenje bogatstva direktno vodi manjoj "očekivanoj" (u smislu statističkog očekivanja) dužini života, manji ukupni ekonomski autput dovodi do smrti nekih ljudi (samo je problem što ih se ne može identifikovati kao pojedince i na njih uperiti kamera), negde će neko preskočiti skrining dojke i otkriti rak u kasnom stadijumu, neko će stradati na gradilištu jer je manje uloženo u sigurnost radnika, neko će dobiti malariju jer je proizvedeno manje mrežica itd, isl (nek ostane zabeleženo ako nekoga zanima, donacija mrežica protiv komaraca je jedan od najefikasnijih načina na koji se može dati novac u humanitarne svrhe).

 

 

btw, mi evo na forumu diskutujemo o šteti i koristi od lokdauna, što je nešto što niko od ovih ljudi koji su donosili mere nije radio, iako je NA NJIMA bila težina dokaza da pokažu da dara neće prevršiti meru, i to ne jednom, nego je trebalo da pokažu da će najmanje 5 puta biti veća korist nego cena lokdauna - a oni su ga prosto oktroisali kao da su Iskander Zulkarnian Dvorogi, srdeći se ako se neko makar usudi da priupita "čekaj druže, stani malo..."

 

 

 

*

‘Hunger was something we read about’: lockdown leaves Vietnam’s poor without food -

 

Increased Risk of Death Triggered by Domestic Violence, Hunger, Suicide, Exhausted Health System during COVID-19 Pandemic: Why, How and Solutions

 

COVID-related hunger could kill more people than the virus

 

‘We would rather die from Covid-19 than from hunger’ - Exploring lockdown stringencies in five African countries

 

 

Edited by bohumilo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, bohumilo said:

Evo odličnog pregleda literature o kost-benefit analizi anti-pandemijskih mera, gde je, izmedju ostalog procenjeno da je u Kanadi kost/benefit količnik u terminima izgubljenih/spasenih godina života 141! Recju borba proitv korone je odnela 141 PUTA vise godina zivota nego što ih je sačuvala

 

Pa hahahahahahahaha, lik je bukvalno uzeo da svi stanovnici Kanade NISU ŽIVELI dva meseca koliko je trajao lockdaun i onda to uporedio sa procenjenim sačuvanim životima. Kakve se sve budalaštine samo štampaju po belosvetskim "naučnim" časopisima, majko mila.

 

 

https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/13571516.2021.1976051 (citat je sa strane 19)

  • Thanks 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State Ovog doktora pratim, skoro je preležao omikron, stavljao rezultate svakodnevno. Mislim da je erwin postavljao par stranica unazad. Evo šta kaže:

 

 

 

 

 

 

Inače se na poslu redovno testiramo sa PCR saliva testovima. Zbog omikrona je trenutno čekanje rezultata malo produženo. Pre neki dan sam čekala 30 sati, a ranije je to bilo za manje od 24. Upravo čitam da od 47 US slučajeva BA.2, 17 u mojoj državi.

😒

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zanimljiva konstatacija/pitanje naseg lekara na strucnoj grupi (covek radi "preko") - odnosi se na tekst:

 

https://rs.n1info.com/vesti/direktorka-batajnice-kod-vakcinisanih-nema-upale-pluca-molnupiravir-izvanredan/#coral_thread

 

 

"Meni je interesantna izjava da su poceli sa primenom molnupiravira i da imaju odlicne rezultate.
Ako je taj lek namenjen nehospitalizovanim rizicnim pacijentima sa blagim ili sredmjim simptomima u ranoj fazi bolesti, koji ne zahtevaju kiseonicnu terapiju, bas u cilju smanjivanja hospitalizacija, kome oni to daju lek ako se u bolnicu primaju tezi slucajevi koji obicno ne dolaze u pocetku bolesti?
Malo je kontraverzno.
Da li su to pacijenti koji su zapoceli terapiju u domu zdravlja pa su ipak zavrsili u bolnici zbog pogorsanja, ili su to pacijenti koji su primljeni zbog pretpostavke da moze da se pogorsa stanje iako nisu za hospitalizaciju?"

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.b92.net/lokal/novi-sad/drustvo-bolovanje-sada-moguce-otvoriti-i-sa-pozitivnim-testom-iz-privatne-laboratorije-2094599

 

Država u kojoj svaki dom zdravlja odlučuje za sebe kako će da funkcioniše.

 

Doduše, kod nas u školskom dispanzeru je na nivou lekara. Pre nove godine u jednom trenutku je doktorka u svojoj smeni imala 0 (NULA) sestara na raspolaganju pa se žena javljala na telefon, prijem radila na šalteru, pregled u ordinaciji i davala inekcije ako treba...

 

 

 

U drugoj vesti: https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2022&mm=01&dd=25&nav_category=12&nav_id=2094584

 

"Zbog velikog broja zaraženih, neke škole su, uz dozvolu školske uprave i Ministarstva prosvete, već počele da prelaze na onlajn nastavu."

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...