Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 hours ago, bohumilo said:

Ili, npr, sa brojem žrtava organizacija za kontrolu lekova, čiji svaki dan zaustavljanja benevolentnog leka na tržište ljudi plaćaju životima?

Ne razumijem da li pokušavate da kažete da je problem u kontroli lijekova ili hoćete da kažete da postoji dokazano efikasan i bezbjedan tretman čije je stavljanje u promet svjesno i voljno prolongirano, u kom slučaju bi za potrebe diskusije bilo dobro da nam kažete na koji tretman konkretno mislite.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  

2 hours ago, Sunshine State said:

Bila u Srbiji, juce za let povratak u NL treba test, odem u Zavod, uradim test - negativan!

 

Doletim, i jos u avionu osetim da krece nesto "oko nosa"....uraim jutros self-test, imam sta i da vidim!!! A trebalo u petak da odem za Nemacku po booster, jer idem za US 11. februara, pa ce mi za povratak trebati.. 😞

 

spacer.png

 

spacer.png

ali bice to sve u redu. mlada si, zensko, vec si imala infekciju i 2x vakcinisana...

 

 

kakva je sad preporuka, posle kog vremena mozes da primis buster (koji ti treba zbog administrativnih razloga)? ili ce ti "priznati" infekciju?

 

ovo je valjda pravilo za Francusku oko pasosa:

FJ2zZ9rXsAIeZA8?format=jpg&name=medium

 

1) nevakcinisan

  • nije bio nikada zarazen - pasos nije validan
  • bio zarazen - pasos validan 11 dana posle infekcije, do max. 6 meseci

2) primljena 1 doza vakcine

  • nije bio nikada zarazen - uslovno validan pasos s negativnim testom u poslednjih 24h (2. dozu da primi u roku od mesec dana)
  • zarazen pre 1. doze - pasos validan pod uslovom da se uradi buster u roku od 4 meseca (AZ, Fajzer, Moderna) ili 2 meseca (JJ)
  • zarazen vise od 15 dana posle 1. doze - pasos validan pod uslovom da se uradi buster u roku od 6 meseci

3) 2 doze - pasos validan uz uslov da se primi buster u roku od 4 meseca.

 

(ovo je na osnovu google prevoda)

 

Edited by wwww
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

@wwww

 

Hvala, pogotovo za ono "mlada" - sto bi  rekli:"K'o backi zec!" 😄

 

Vecam sta da radim, pa resih da odem i zvanicno se testiram, da mogu da dobijem sertifikat o prelezanom covidu, bar za naredna tri meseca da imam opravdanje zasto nemam i trecu dozu.

 

U NL taj sertifikat vazi 180 dana, a u Nemackoj i US 90 dana (ne moram ni test da radim sad za US, ako imam ovu potvrdu).

 

Do aprila ce se vec znati mozda nesto vise/drugacije - lako cu dobiti i trecu dozu, ako bude moralo

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, bohumilo said:

Razložnost je samo drugi naziv za ponašanje koje je konzistentno sa uobičajenom funkcijom korisnosti. Ali ja se slažem s tobom da većina ljudi koji su protivnici vakcine imaju uobičajenu ljudsku funkciju korisnosti ali se ne ponašaju konzistentno u skladu s njom, tj. nisu razložni i racionalni

 

Postoji u nekim kontekstima 'tehnicka' upotreba pojma razloznosti koja nije identicna pojmu racionalnosti. No, to i nije preterano vazno. Ako osoba istovremeno tvrdi da joj je vazan kvalitet zivota i odrzavanje zdravlja, onda je svaka navika ili postupak koji idu kontra tome izraz manjka cak i najelementarnije racionalnosti, naprosto zato sto se za postizanje tog cilja covek ne sluzi odgovarajucim sredstvima. I tu spadaju vakcine u ovoj pandemiji, vakcine inace, kao  i duvan, alkohol, nezdrave masti, etc. 

Edited by handys
Link to comment
Share on other sites

Evo i mi ne znam šta da radimo, meni sem slinavljenja praktično nije ništa ali supruga - noćas temperatura varirala, išla do 38,5 da bi ujutru pala na 36,7. Medjutim celo prepodne opet 37,6-38,1, plus bolovi u zglobovima, nos, sad i glavobolja se nadodala... Da ide(mo) u kovid ambulantu je stvarno glup potez, em je skoro -10 napolju em se čeka satima (sestra koja je krajem septembra preležala je juče bila, čekala od 12 do 5 i još pozitivna opet). 

  • Tuzno 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ridji said:

Evo i mi ne znam šta da radimo, meni sem slinavljenja praktično nije ništa ali supruga - noćas temperatura varirala, išla do 38,5 da bi ujutru pala na 36,7. Medjutim celo prepodne opet 37,6-38,1, plus bolovi u zglobovima, nos, sad i glavobolja se nadodala... Da ide(mo) u kovid ambulantu je stvarno glup potez, em je skoro -10 napolju em se čeka satima (sestra koja je krajem septembra preležala je juče bila, čekala od 12 do 5 i još pozitivna opet). 

 

Sreca pa mi ovde nemamo covid ambulante, pa ne moram ni da razmisljam da li da idem 🙂

 

Mlada je, nek odmara, pije tecnosti, vitamine, i to je to - malo sta ce joj drugacije i oni savetovati, svakako, ba po onom sto sad cujem

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Sunshine State said:

 

Sreca pa mi ovde nemamo covid ambulante, pa ne moram ni da razmisljam da li da idem 🙂

 

Mlada je, nek odmara, pije tecnosti, vitamine, i to je to - malo sta ce joj drugacije i oni savetovati, svakako, ba po onom sto sad cujem

Moj brat je u beogradu i povodom slicne dilemu mi je objasnio da ce ici u ambulantu iz dva razloga, jedan je sto ako ti se nesto ne daj boze iskomplikuje u bolnicu mozes samo ako si registrovan zvanicno tj u drzavnoj, drugo - u covid ambulanti ako ti se nesto iskomplikuje malo ili si neki rizican slucaj dobijes lek protiv covida (valjda molnupiravir - koji je ovde na forumu vidim na zlom glasu ne razumem zasto, ako je dilema ici na respirator ili uzeti molnupiravir ne vidim dilemu, nije dilema uzeti lek ako si zdrav , ali ajde). Znaci on mi je rekao i podrzala sam ga skroz da je lakse ne ici ali zbog just in case on je otisao. Na svu srecu nije mu trebalo nista posebno ali mislim da treba tako uraditi obzirom na sistem u Srbiji koliko sam ja razumela

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ciao said:

Moj brat je u beogradu i povodom slicne dilemu mi je objasnio da ce ici u ambulantu iz dva razloga, jedan je sto ako ti se nesto ne daj boze iskomplikuje u bolnicu mozes samo ako si registrovan zvanicno tj u drzavnoj, drugo - u covid ambulanti ako ti se nesto iskomplikuje malo ili si neki rizican slucaj dobijes lek protiv covida (valjda molnupiravir - koji je ovde na forumu vidim na zlom glasu ne razumem zasto, ako je dilema ici na respirator ili uzeti molnupiravir ne vidim dilemu, nije dilema uzeti lek ako si zdrav , ali ajde). Znaci on mi je rekao i podrzala sam ga skroz da je lakse ne ici ali zbog just in case on je otisao. Na svu srecu nije mu trebalo nista posebno ali mislim da treba tako uraditi obzirom na sistem u Srbiji koliko sam ja razumela

 

Roditelji moje kume u Srbiji (tata 81 god i mama 72) imaju simptome korone - sin lekar ih  odvezao da izvade krv u privatnoj laboratoriji i vratio kuci - pulmolog pogledao nalaze laboratorije,  savetovao da leze, miruju, piju vitamine, i to je to.

 

Eno danas im 10. dan, ljudi ok... imali par dana 37 C, sad sve proslo. Vadili krv ponovo, CRP oko 8, ostalo manje-vise ok.

 

To je ono sto se i ovde u NL radi/savetuje (bez vadjenja krvi za svakog)

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Roditelji moje kume u Srbiji (tata 81 god i mama 72) imaju simptome korone - sin lekar ih  odvezao da izvade krv u privatnoj laboratoriji i vratio kuci - pulmolog pogledao nalaze laboratorije,  savetovao da leze, miruju, piju vitamine, i to je to.

 

Eno danas im 10. dan, ljudi ok... imali par dana 37 C, sad sve proslo. Vadili krv ponovo, CRP oko 8, ostalo manje-vise ok.

 

To je ono sto se i ovde u NL radi/savetuje (bez vadjenja krvi za svakog)

 

 

Naravno, potpuno se slazem i ovde se radi isto to, ali ja u Francuskoj onog momenta kada uradim test u nekoj laboratoriji ili apoteci koji se pokaze pozitivnim ulazim u sistem i ako se desi da se nesto iskomplikuje i treba da idem u bolnicu nemam nikakav problem, ali oni tamo u Srbiji koliko sam shvatila nemaju pristup bolnicama ako im zatreba ako prethodno nisu registrovali svoj slucaj u drzavnoj ambulanti

Edit : u najvecem broju slucajeva pogotovo sa omicronom izgleda da bolnica ne treba ali otkud znas ...

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sinoc na nemackoj drzavnoj tv ARD bila diskusija oko uvodjenaj obavezne corona vakcinacije. Gosti su bili:

- profesorka koja je predsednica Etickog saveta

- savezni ministar pravde (liberali FDP)

- predsednik vlade Severne Rajne Vestfalije (NRW) koji je i predsedavajuci na sastancima o corona epidemiji predsednika vlada pokrajina (hriscanski demokrata-konzervaticvac - CDU - sad opozicija na saveznom nivou)

- novinarka Frankfurter Allgemeine Zeitung FAZ (inace pravnik po zanimanju)

- sef intenzivne u jednoj klinici u NRW

https://www.ardmediathek.de/video/anne-will/das-erste/Y3JpZDovL25kci5kZS9iODhmNmJlYy0xYzIwLTRjZTEtOWUxNC1mNDEyOTM5ZGEyMDI/

 

Najpre je isla malo diskusija o trenutnom stanju u Nemackoj, omikronu i razlikama u odnosu na druge zemlje (Nemacka ima neke "problemcice": drugacija struktura imunizovanih, sto preko vakcina, sto infekcijom, nepostojanje umrezenosti (digitalne) u oblasti medicine (te nemogucnost da se napravi bolja analiza inficiranih, vakcinisanih i korelacija s ostalim bolestima koje ljudi imaju...), nedostatak podataka o mestu inficiranja (veoma mali deo je identifikovan gde se zarazio) i jos svakojakih podataka, te se u mnogim stvarima oslanjamo na izvestaje iz drugih zemalja...)

 

Potom dolazi deo o obaveznoj vakcinaciji:

 

Ministar pravde: uvodjenje obavezne vakcinacije i donosenje odgovarajuceg zakona bi tek prakticno moglo da stupi na snagu i postane relevantno na jesen - za ovaj sada talas je to sve kasno (prvo treba uslaglasiti zakon, pa da on postane vazeci, pa dati nevakcinisanima vremena da se i vakcinisu - i eto leta, kad je, prema dosadasnjim iskustvima, manje kriticno)

 

CDU politicar: uvodjenje obavezne vakcinacije je signal vakcinisanima da je njihova dosadasnja "zrtva" za zajednicu prepoznata i da je sad vreme da nevakcinisani pocnu da rade nesto za zajednicu. ne kaze kako bi tacno sproveo obaveznu vakcinaciju u delo (mada navodi primer Austrije i njihovog zakona)

 

Predsednica Etickog saveta: problem obavezne vakcinacije je prvenstveno medicinsko-eticki problem (tema), kojim se Eticki savet bavi vec godinama u vezi drugih vakcina, nije ovo specificno pitanje za corona vakcinu. Kaze da postoje neki dobri argumenti za obaveznu vakcinaciju, ali da sve to treba dobro formulisati i izvagati.

 

Npr. dobar argument je pravedna raspodela "stete" koju trpe razlicite grupacije u okviru drustva. Pa onda objasnjava (kako su oni diskutovali problem):

- s jedne strane imamo stetu koje trpi celo drustvo i pojedine grupacije zbog epidemioloskih mera (od onih koji ne mogu da se lece od nekih drugih bolesti, do ekonomskih posledica, do posledica po porodicu...), a s druge (i to se ne sme zaboraviti) postoji i steta koju trpe oni koji su prisiljeni da se vakcinisu iako nisu hteli.

- drugi aspekt je balans sloboda koje pojedinci ili grupe "zrtvuju". S jedne strane imamo osnovno ljudsko pravo na slobodu odlucivanja o svom telu (physical integrity/self-determination) - i to je jedna vrlo bitna sloboda i ne sme se olako preko toga preci (na to je ministar pravde klimao glavom i smeskao se). Nasuprot tome stoje ogranicenja drugih sloboda pojedinaca do kojih je neminovno doslo s primenom epidemioloskih mera.

 

Tako da obrazlozenje za obaveznu vakcinaciju mora da bude bas, bas dobro da bi se odluka opravdala i mora da navede ciljeve od bas veoma veliog znacaja zbog kojih se zrtvuju prethodno navedene slobode i prelazi preko "stete" nekih grupacija u drustvu. Npr. veoma opravdan cilj je da ne dodje do kolapsa medicinskog sistema, kad se druge bolesti ne mogu leciti, kao i da se izbegnu veoma ostre epidemioloske mere koje ce onda naneti stetu mnogima. Takodje, mora se proveriti da li postoje neke "blaze" mere (od obavezne vakcinacije) cijom primenom bi se ovi ciljevi takodje mogu postici, pa kad se ovi (u razumnom obimu) iscrpe onda se moze ici na obaveznu vakcinaciju.

npr.

- mora se videti da se sve ucinilo da je nevakcinisanima vakcinacija bila dostupna (jos uvek ima mesta gde se tesko dolazi do termina za vakcinaciju)

- bolje savetovanje i objasnjenje u vezi s vakcinacijom

- da se personalizovani pozivi na vakcinaciju salju onima koji jos uvek nisu vakcinisani

...

 

Novinarka: Treba doneti odluku koja nece biti kozmeticnog tipa, tzv. alibi mera, vec da je sprovodiva i da se njom zapravo i postize povecan % vakcinisanih. Drugo: treba videti ko tacno je ciljna grupa i prilagoditi pristup. Neko ko se iz raznoraznih razloga nije do sada vakcinisao (imao mnogo vecih problema u privatnom zivoru pa mu ovo nije bio prioritet, a rizik od corone im je mali - npr. mladje osobe) se moze i bez uvodjenja obavezne vakcinacije dovesti u situaciju da se vakicnise ako npr. mesta za vakcinaciju budu pristupacnija. Dok oni koji su antivaxeri "do kosti" su spremni i na falsifikovanje sertifikata o vakcinaciji ili i da plate visoke kazne.

Ona takodje upozorava da ova vanredna situacija ne sme da bude izgovor da se rade neke stvari koje se u normalno vreme ne bi ni pod tackom razno radile (da pandemija bude izgovor za krsenje nekih osnovnih sloboda i prava, da se cini presedan).

Dodatno: ne znamo koliko dugo stite vakcine, koji nas sojevi cekaju na jesen, ispostavilo se da vakcine ne stite od infekcije kako se ranije mislilo, sta s onima koji su prelezali infekciju...

 

Ministar pravde je potom odgovorio na "prozivku" ostalih (da ne nabrajam par drugih "sitnica2, samo cu ovo sto se konkretno odnosi na obaveznu vakcinaciju):

- diskutovao je "stepenastu" obaveznu vakcinacija (kao u Italiji i Grckoj) - za ljude preko 50 godina npr.. Za njih postoje odlicni medicinski dokazi da moraju da se vakcinisu, jer u protivnom veliki broj ce da zavrsi u bolnici i da doprinese kolapsu zdravstvenog sistema. Kao sto prethodno napisah: sad je cilj sira drustvena zastita, prvenstveno zdravstvenog sistema, a ne licna zastita. Za licnu zastitu je od sad svako za sebe odgovoran. Vakcine i onako ne stite 90%+ od zaraze (za omikron je ovo oko +-50%), ali stite od tezih oblika bolesti. Oko ovog se ministar totalno oslanja na misljenje medicinara gde treba postaviti ovu granicu, pa kad se to dobro formulise i priloze dokazi onda i pravno ne bi trebalo da ima ikakavih prepreka. Manje-vise je rekao da bi liberali pristali na ovakvu nekakvu obaveznu vakcinaciju (iako ima jedan "uvazeni liberal" koji veoma intenzivno lobira protiv obavezne vakcinacije).

- slaze se da se najpre poradi i na "blazim" merama koje bi imale za cilj povecanje % vakcinisanih, a koje bi u krajnoj liniji dovele do normalnog rada zdravstvenog sistema.

 

CDU politicar bi se slozio i s obaveznom vakcinacijom od 18 godina, gde bi trebalo da se definise jos svasta nesto.

 

Pomenuli su i da se inficiranima skracuje period sa 6 na 3 meseca od infekcije kada se smatraju potpuno imunim (ekvivalentno 2x vakcinisanima, pa potom i busterovanima, kad prodje "rok" bazicnoj vakcinaciji), jedna doza JJ vakcine nije dovoljna da se neko smatra potpuno vakcinisanim (to jos treba da razjasne jer su ljudima na pocetku bili rekli da ce to vaziti).

  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ciao said:

Moj brat je u beogradu i povodom slicne dilemu mi je objasnio da ce ici u ambulantu iz dva razloga, jedan je sto ako ti se nesto ne daj boze iskomplikuje u bolnicu mozes samo ako si registrovan zvanicno tj u drzavnoj, drugo - u covid ambulanti ako ti se nesto iskomplikuje malo ili si neki rizican slucaj dobijes lek protiv covida (valjda molnupiravir - koji je ovde na forumu vidim na zlom glasu ne razumem zasto, ako je dilema ici na respirator ili uzeti molnupiravir ne vidim dilemu, nije dilema uzeti lek ako si zdrav , ali ajde). Znaci on mi je rekao i podrzala sam ga skroz da je lakse ne ici ali zbog just in case on je otisao. Na svu srecu nije mu trebalo nista posebno ali mislim da treba tako uraditi obzirom na sistem u Srbiji koliko sam ja razumela

moj zet je upravo molnupiravir dobio, ispio ga za 5 dana, nije se zalio na bilo kakve jake simptome, kaze da je sve sasvim ok podneo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, bohumilo said:

pa je moguće da je, na kraju, borba protiv korone pobila više ljudi nego sto ih je spasila.

 

Moguće je i da je ovo jedna bezobrazna relativizacija, pa s obzirom da si tvrdnju ti izneo, molio bih te za neki dokaz koji govori u prilog njoj, a da nisu opšta mesta. 

  • Like 10
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam bio u situaciji, pa mi lako da sad, laički kuckam: meni su sumnjivi svi ti antivirotici, zbog načina na koji deluju, oni (koliko sam ukapirao) sprečavaju širenje virusa, tako što mu "podmeću" defektne... šta već, ne znam terminologiju, mislim, ne znam, opasno mi nekako dugoročno sve to.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

Bila u Srbiji, juce za let povratak u NL treba test, odem u Zavod, uradim test - negativan!

 

Doletim, i jos u avionu osetim da krece nesto "oko nosa"....uraim jutros self-test, imam sta i da vidim!!! A trebalo u petak da odem za Nemacku po booster, jer idem za US 11. februara, pa ce mi za povratak trebati.. 😞

 

spacer.png

 

spacer.png

 

Gle, da te ne plašim, sudeći po boji crte koja označava pozitivan nalaz (u odnosu na control) reklo bi se da imaš snažan virus load.

 

Stoga pažljivo prati svoje stanje i simptome. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

Bila u Srbiji, juce za let povratak u NL treba test, odem u Zavod, uradim test - negativan!

 

Doletim, i jos u avionu osetim da krece nesto "oko nosa"....uraim jutros self-test, imam sta i da vidim!!! A trebalo u petak da odem za Nemacku po booster, jer idem za US 11. februara, pa ce mi za povratak trebati.. 😞

 

spacer.png

 

spacer.png

Ovi testovi sa 2 crte te uvek preseku.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Laki21 said:

 

Gle, da te ne plašim, sudeći po boji crte koja označava pozitivan nalaz (u odnosu na control) reklo bi se da imaš snažan virus load.

 

Stoga pažljivo prati svoje stanje i simptome. 

 

 

Sta mu ja mogu, ovde nema mnogo pomoci, osim ako si bas za hospitalizaciju.

 

Kazu mi prijatelji ovde u NL, oni i njihov sin (19 god) bili pozitivni - sinova test crta bila bas izrazena, on decko nikakve simptome....njih dvoje nesto bledunjavo, oboje su prosli kao s "gripom"

 

Kar bo, pa bo!

 

Edit: za malo pametnije - kao sto vidite, pre 24 h negativna (u zvanicnoj ustanovi, i za 24 h "snazan virus load" - kako je moguce? Mozda zbog ovog - za brzi test se uzima bris iz nosa, a ja zaorala i po grlu i po nosu? S dva stapica, naravno!

 

Od simptoma svrab grla, nije grebuckanje, vec kao da me svrbi grlo

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

@wwww

 

Hvala, pogotovo za ono "mlada" - sto bi  rekli:"K'o backi zec!" 😄

 

Vecam sta da radim, pa resih da odem i zvanicno se testiram, da mogu da dobijem sertifikat o prelezanom covidu, bar za naredna tri meseca da imam opravdanje zasto nemam i trecu dozu.

 

U NL taj sertifikat vazi 180 dana, a u Nemackoj i US 90 dana (ne moram ni test da radim sad za US, ako imam ovu potvrdu).

 

Do aprila ce se vec znati mozda nesto vise/drugacije - lako cu dobiti i trecu dozu, ako bude moralo

 

 

 

I Djokovic imao :smiley33:

 

Zezam se, vakcinisana si. 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Sunshine State said:

 

 

Sta mu ja mogu, ovde nema mnogo pomoci, osim ako si bas za hospitalizaciju.

 

Kazu mi prijatelji ovde u NL, oni i njihov sin (19 god) bili pozitivni - sinova test crta bila bas izrazena, on decko nikakve simptome....njih dvoje nesto bledunjavo, oboje su prosli kao s "gripom"

 

Kar bo, pa bo!

 

Edit: za malo pametnije - kao sto vidite, pre 24 h negativna (u zvanicnoj ustanovi, i za 24 h "snazan virus load" - kako je moguce? Mozda zbog ovog - za brzi test se uzima bris iz nosa, a ja zaorala i po grlu i po nosu? S dva stapica, naravno!

 

Od simptoma svrab grla, nije grebuckanje, vec kao da me svrbi grlo

 

 

Sremci su jedino neotporni na usice sekire i budak - bezbedna si u NL.:lala2:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Baby said:

 

I Djokovic imao :smiley33:

 

Zezam se, vakcinisana si. 

 

Davno bila druga doza, u aprilu 2021.

 

Pa jebemu, valjda nesto od imuniteta radi - i imala koronu (original) i vakcinisana s dva Pfizera

 

Edit: o ovom pricam!! Sad uzela da uradim test onako kako stoji u instrukcijama i onako kako su mi radili u US i NL - stapic u nos, ne i u grlo (kako sam ja jutros radila), i evo rezultata: 

 

spacer.png

 

Neka ne cude onoliki negativni antigenski, ako se uzorak uzima samo iz nosa! I moj iz nosa je jedva pozitivan...

Edited by Sunshine State
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 
Davno bila druga doza, u aprilu 2021.
 
Pa jebemu, valjda nesto od imuniteta radi - i imala koronu (original) i vakcinisana s dva Pfizera
 
Edit: o ovom pricam!! Sad uzela da uradim test onako kako stoji u instrukcijama i onako kako su mi radili u US i NL - stapic u nos, ne i u grlo (kako sam ja jutros radila), i evo rezultata: 
 
rzy76n8.jpg
 
Neka ne cude onoliki negativni antigenski, ako se uzorak uzima samo iz nosa! I moj iz nosa je jedva pozitivan...
Čekaj, ti si na svoju ruku uzela sebi bris iz grla (umesto iz nosa) i testirala ga?
Meni otkad su se pojavili ovi antigenski testovi nije jasno zašto pcr test se radi sa uzorkom i iz nosa i iz grla a ovaj antigenski samo iz nosa.
Popravila si ga. [emoji1]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Davno bila druga doza, u aprilu 2021.

 

Pa jebemu, valjda nesto od imuniteta radi - i imala koronu (original) i vakcinisana s dva Pfizera

 

Edit: o ovom pricam!! Sad uzela da uradim test onako kako stoji u instrukcijama i onako kako su mi radili u US i NL - stapic u nos, ne i u grlo (kako sam ja jutros radila), i evo rezultata: 

 

spacer.png

 

Neka ne cude onoliki negativni antigenski, ako se uzorak uzima samo iz nosa! I moj iz nosa je jedva pozitivan...

Odgovor na pitanje oko uzorka iz nosa i grla nosi dugotrajnu banovinu, tako da cu da preskocim implikacije i tehnikalije oko toga.

Jbg, pogana masta ovde juzno od Save i Dunava. :s_d:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, shonke said:

Čekaj, ti si na svoju ruku uzela sebi bris iz grla (umesto iz nosa) i testirala ga?
Meni otkad su se pojavili ovi antigenski testovi nije jasno zašto pcr test se radi sa uzorkom i iz nosa i iz grla a ovaj antigenski samo iz nosa.
Popravila si ga. emoji1.png

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Pa isla tom logikom - ako za PCR rade nos & grlo, zasto ne bih i ja za antigenski (bolje da nisam, ne bi me @Laki21 prepadao 😄 )

 

Posto su ovde self-tests jeftini i dostupni, uradila jos jedan veceras, ovaj put onako kako pise u instrukcijama - samo iz nosa.....i eto, taj je jedva vidljiv.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...