Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 hours ago, Milica said:

Zasto recimo gojazne ljude ne bismo nazvali kretenima koji ne vode racuna o svom zdravlju?

Zato što su glavni uzroci morbidne gojaznosti stres, siromaštvo i mentalni problemi. Zato što je morbidna gojaznost kod djece i adolescenata jedan od indikatora seksualnog zlostavljanja (jer je morbidno debelo neprivlačno, a neprivlačno je bezbjedno).

 

Jbt, stvarno mi dođe oči iz glave da isplačem kad pročitam ovakvo blebetanje.

 

 

48 minutes ago, erwin said:

FJo6Zd8XwAweUVc?format=jpg&name=4096x409

 

 

 

Hvala ti na ovome, sad za nepismene ima i nactano

Edited by Beonegro
  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

[mention=3]Eddard[/mention] [mention=1846]erwin[/mention]
jeste li negde naisli na neki izvestaj o tome da se neko 2x zarazio omikronom?
cini mi se da sam negde videla nesto da su neki ljudi koji su prelezali deltu potom se zarazili omikronom (sad se ne secam odakle mi ovo, da li je bilo nesto iz JA/UK/USA/Izraela).
seca li se neko da li je bilo nesto iz Danske o infekciji omikronom posle prethodne infekcije (deltom ili alfom)?
Prijatelji imaju sina, tinejdžera, koji je u oktobru zakačio deltu (nema šta drugo) a pre 10 dana opet pozitivan (nos curi, manja temp dva dana - nema sta drugo da bude sem omicron). Pozitivan je na testovima, da ne bude zabune da je neka pregleda.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.science.org/content/article/missed-shots-science-revisits-its-2020-breakthrough-year

 

Missed shots: Science revisits its 2020 Breakthrough of the Year

The COVID-19 vaccine rollout was a spectacular success—and a stunning tragedy


 

Quote

 

When Science crowned the development of effective SARS-CoV-2 vaccines the scientific Breakthrough of the Year in December 2020, it was a moment of celebration. “This breakthrough is a triumph for all of science,” Editor-in-Chief Holden Thorp wrote in an editorial. “There will be plenty of time for an exegesis of what went wrong. But for now, what went right is far more important.”

 

One year later, what went right and what went wrong with COVID-19 vaccines cannot be so neatly divided.

 


 

Quote

 

The vaccines were developed at astonishing speed, and their efficacy in large-scale clinical trials—95% protection from symptomatic illness for the messenger RNA vaccines—surpassed most scientists’ dreams. But once they entered the real world, things got messy. The production and distribution of billions of shots posed huge logistical obstacles. The stellar protection began to wane. The virus proved highly adaptable, with new variants appearing in quick succession. And the shining scientific triumph entered the murkier realm of politics and patent rules, commerce and conspiracy theories. The result has been a muddle—half triumph, half tragedy.

 

More than 8 billion shots have now been given worldwide—easily enough to fully vaccinate everyone on most priority lists: people who are over age 60, work in health care, or suffer from underlying conditions that can worsen COVID-19. That is not what has happened. Teenagers in some countries have received three shots; people elsewhere with a much higher risk of dying are still waiting for their first.

 

Millions are alive today because they got vaccinated, but millions of others have declined the offer of a safe, free vaccine. Hundreds of thousands died needlessly. And any hopes that the vaccines might curb transmission enough to stop the virus from spreading have proved ill-founded. As this year draws to a close, evidence is mounting that the Omicron variant may further erode vaccines’ protection. “It is a little depressing to be here in December 2021 and just still feeling like we have an uphill battle,” says Natalie Dean, a bio-statistician at Emory University.

 


 

Quote

 

For any drug or vaccine, expectations help shape whether it is seen as a success. Early on, scientists worried COVID-19 shots might only prevent 50% of cases. By that standard, vaccines vastly overperformed. But many in the public expected something like the measles or rubella vaccines, which offer complete, lifetime protection from infection—an unrealistic hope. “In our excitement of having a vaccine and having one quickly, we forgot that not everyone in the general public is a vaccinologist or virologist,” says Boghuma Titanji, a virologist at Emory.

 

Early, hopeful speculation that widespread vaccination would create herd immunity—when so many people are protected that the virus has nowhere to go—compounded the disappointment later. Herd immunity, always an ambitious goal, slipped out of reach as the more infectious Delta variant spread around the world and the shots’ protection waned.

 


 

Spoiler

 

Overall, the vaccines have proved very safe. But in the spring, a very rare but potentially deadly clotting disorder emerged in people who had received vaccines produced by AstraZeneca and Johnson & Johnson, which are based on an adenovirus vector. Although the risk-benefit ratio was still very good, many rich countries stopped using the shots once they had alternatives, which damaged confidence in vectored vaccines elsewhere, especially in poorer countries that received large shipments of the AstraZeneca vaccine. “The perception … has been that Africa was given subpar vaccines,” says Titanji, who had to convince her own parents in Cameroon to get the shot.

 

Cynical peddlers of half-truths and lies about the risks of vaccines and the promise of unorthodox remedies exploited the confusion, aided by an information ecosystem that prioritizes “engagement” over veracity and politicians who would rather put their voters’ lives at risk than risk acknowledging a complex truth. In the end, many people felt more comfortable swallowing an unproven drug used to deworm horses or taking their chance with a deadly virus than getting a vaccine that had been shown to protect the vast majority of people against severe disease and death.

 

Nonbiomedical research could have helped: studies of vaccine hesitancy, the ways people make medical decisions, and how misinformation spreads and can be fought. “That is science, too, and we do not pay enough attention to it,” Dean says. Public health agencies neglected to approach those most vulnerable to misinformation before they were bombarded with lies, Titanji says.

 


 

Spoiler

 

Many people have not had the luxury of choosing whether to get the shots. Only 8% of Africa’s population is fully vaccinated. “You had this unseemly scramble with the rich countries paying whatever they could to get hold of what they wanted, and the rest pushed to the back of the queue,” says Helen Clark, co-chair of the Independent Panel for Pandemic Preparedness and Response, which was established by the World Health Organization (WHO) to draw lessons from the pandemic.

 

WHO and other groups in 2020 formed the COVID-19 Vaccines Global Access (COVAX) Facility to ensure a more equitable distribution. But its approach—buying vaccines in bulk and providing them for free to poor countries—was flawed, Clark says. Rich countries were happy to donate money but cornered the market for vaccines, leaving little for COVAX. And the scheme’s main supplier, the Serum Institute of India, provided far fewer doses than promised this year. “We would have been even worse off without COVAX,” Clark says. But its modest track record—some 650 million doses shipped to low- and middle-income countries so far—“exposed the limit of optimism in multilateralism,” says John Nkengasong, director of the Africa Centres for Disease Control and Prevention.

 

 

 

Quote

Targeting those most at risk across the globe would not only have been more just, but also would have averted more deaths, says Maria Van Kerkhove, a top WHO epidemiologist. And if rich countries had fewer doses, they might have followed WHO’s advice not to relax public health measures such as mask wearing and limits on gatherings, which could have blunted recent surges. “Particularly in those countries with access to the vaccines, there was a sense that the worst is over,” says Jeremy Farrar, head of the Wellcome Trust. That sense also eased the pressure to ramp up vaccine production and deliver more doses to more places fast. As WHO Director-General Tedros ­Adhanom ­Ghebreyesus recently put it: “In too many countries, the bright light of vaccines has also become a blinding light for the continued need to stop this virus from spreading.”

 

Quote

The pandemic is raging on. It’s back with a vengeance in the Northern Hemisphere, even in countries with high vaccination coverage. So far, vaccines have held up well against new variants, from Alpha to Delta. But the virus’ continuing spread gives it every opportunity to evolve and find better ways around human immunity, as early data suggest Omicron is doing.

 

Quote

Booster shots have been shown to bolster waning immunity, and may be a way for rich countries to keep future waves in check, but low- and middle-income countries cannot adopt such a strategy “without destroying their health budgets,” says Gagandeep Kang, a virologist at Christian Medical College, Vellore, in India. In the long run, we may need a new generation of vaccines, says Richard Hatchett, head of the Coalition for Epidemic Preparedness Innovations. Hatchett says he always viewed the current arsenal as “rapid response vaccines,fit for the pandemic emergency, but not for the long-term struggle with the virus.

 

Quote

One solution may be vaccines that ramp up the immune response in the mucosa of the respiratory tract, where the virus first takes hold. If the approach can curb transmission, Nkengasong says, “That will truly become the game changer.” Others are holding out hope for a pancoronavirus vaccine that would not only thwart new variants, but any future cousins of SARS-CoV-2 as well.

 

Maybe Science will anoint a new vaccine as its breakthrough next year, or the year after. But whatever vaccines the world develops next, we will also have to find ways to use them better. So far in this pandemic, it has been the virus, not humanity, that has done most of the evolving.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, shonke said:

Ja nigde nisam našao neku medicinsku studiju koja tvrdi da je potrebna i korisna 4. doza (govorimo o aktuelnim vakcinama - kad se pojavi verzija koju razvijaju za omicron i druge sojeve, imaće nekog smisla) . Ima studija iz Izraela koja tvrdi da 4. doza minimalno povećava zaštitu od omicrona u odnosu na treću dozu i oni tamo su jedini koji daju četvrtu ali nisam zapazio da je to sad promovisano kao što je treća bila (koja je imala kao uticaj i protiv delte).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Nisam ni ja ali nama u Francuskoj od ponedeljka 24 januar (bilo je predvidjeno od 15 og februara ali su pomerili, usvojeno je definitivno) prestaje vaznost vakcinalnog pasosa ako je proslo vise od 4 meseca od poslednje doze bez obzira koja je doza bila u pitanju

Link to comment
Share on other sites

On 1/21/2022 at 5:26 AM, ciao said:

Ja koliko shvatam francuze kod nas od 15 og februara krece da covid propusnice vaze 4 meseca posle poslednje primljene doze bez obzira koja je, znaci ako je treca doza primljena naprimer u oktobru u februaru mora cetvrta. To nam je vlada odredila, jos treba senat da odobri ali smatra se zavrsenim poslom. I onda krece sloboda kako kazu, necemo vise morati maske na otvorenom prostoru i slicno, ali sloboda je samo za vakcinisane tj one koji imaju propusnice, tako ja to vidim to je sve jos uvek novo. 

Nesto mi se Austrija vise svidja od ovoga 

 

Ako je nauka univerzalna znaci vazi na svim delovima kugle, ovakvim odlukama se otezava putovanje jer svaka drzava donosi neka svoja pravila. Neke drzave nece da vakcinisu svoje stanovnistvo nakon trece doze i sta kada istekne po francuskim pravilima ta treca doza, nece moci da se putuje tamo? 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Eddard said:

Ništa od gore navedenog se ne širi vazduhom i potencijalno ubija druge ljude… čisto da napomenemo i taj mali detalj. S druge strane, ako ćemo da argumentujemo drugim primerima, ni vezivanje pojaseva ne ubija druge, pa je ipak obavezno, a niko se ne bune, a budale koje ne vezuju pojas u kolima nazivamo upravo tako - budalama i idiotima, što i jesu.

 

Mnogo vece budale i idioti su ljudi koji pijani sedaju za volan ili ljudi koji nasilnicki voze od ljudi koji ne vezuju pojas dok voze.

 

Inace, samo reklamiranje poroka koji stete zdravlju itekako moze da se podvede pod delovanje protiv javnog zdravlja.

 

3 hours ago, Beonegro said:

Zato što su glavni uzroci morbidne gojaznosti stres, siromaštvo i mentalni problemi. Zato što je morbidna gojaznost kod djece i adolescenata jedan od indikatora seksualnog zlostavljanja (jer je morbidno debelo neprivlačno, a neprivlačno je bezbjedno).

 

Jbt, stvarno mi dođe oči iz glave da isplačem kad pročitam ovakvo blebetanje.

 

Pa nije ona napisala morbidna gojaznost, samo gojaznost.

 

Evo ti moj slucaj - nisam morbidno gojazan, ali imam sala i viska kilograma, nije da nemam. Cak i da imam manje kilograma nego sto sada imam ti kilogrami koji su visak su posledica konzumiranja gaziranih sokova, cokolada, brze hrane i slicnog. Takav nacin ishrane ce me jednog dana (za deceniju, dve, tri) dovesti do bolnickog kreveta i ozbiljnog narusenog zdravlja, ali to je vec izbor koji svako od nas ima - da li da zrtvuje zdravlje (koje ce ionako da propadne) zarad kratkotrajnog zadovoljstva ili ne?

 

E sad, svaki doktor ce ti krajnje dobronamerno reci - ostavi se masnog, nemoj gazirano, nemoj da pijes, zelis li ti svojoj jetri dobro ili ne? Kao sto ce ti svaki doktor dobronamerno preporuciti da se vakcinises. Druga je stvar sto u prvom slucaju niko nece reci "budala, kreten, zatucani, inati se", dok se u drugom slucaju te recenice itekako cuju.

Edited by goldberg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, wwww said:

@Eddard @erwin

jeste li negde naisli na neki izvestaj o tome da se neko 2x zarazio omikronom?

cini mi se da sam negde videla nesto da su neki ljudi koji su prelezali deltu potom se zarazili omikronom (sad se ne secam odakle mi ovo, da li je bilo nesto iz JA/UK/USA/Izraela).

seca li se neko da li je bilo nesto iz Danske o infekciji omikronom posle prethodne infekcije (deltom ili alfom)?

Ja znam jednu porodicu, negde u decembru - zena pozitivna i cerka (troje dece), sad otac pozitivan i ista cerka. Izgleda kao omicron. I uvek jos neko dodatno, bukvalno ide kroz porodicu sada.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Eddard said:

 

Ništa od gore navedenog se ne širi vazduhom i potencijalno ubija druge ljude… čisto da napomenemo i taj mali detalj. S druge strane, ako ćemo da argumentujemo drugim primerima, ni vezivanje pojaseva ne ubija druge, pa je ipak obavezno, a niko se ne bune, a budale koje ne vezuju pojas u kolima nazivamo upravo tako - budalama i idiotima, što i jesu.

 

Nista ne odredjuje da li ce neko vakcinisan ili nevakcinisan nositi taj virus. Mislim sta je poenta kod nevakcinisanih, imaju vecu mogucnost da umru ili da zavrse u bolnici - sta je poenta odvojenih redova na aerodromu?

 

Ja povremeno razmisljam, da li ce nas biti extremno sramota da smo prodali prava i slobode, za malo bezbednosti od corone koja nije nikakva kuga. Pogotovo oni koji agresivno dovikuju na ulici "stavi masku" ili ovde zagovaraju svakakve zakonske vratolomije da se nateraju ljudi na vakcinaciju, dok se vakcinacija zove "dobrovoljna"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, goldberg said:

Pa nije ona napisala morbidna gojaznost, samo gojaznost.

 

Evo ti moj slucaj - nisam morbidno gojazan, ali imam sala i viska kilograma, nije da nemam. Cak i da imam manje kilograma nego sto sada imam ti kilogrami koji su visak su posledica konzumiranja gaziranih sokova, cokolada, brze hrane i slicnog. Takav nacin ishrane ce me jednog dana (za deceniju, dve, tri) dovesti do bolnickog kreveta i ozbiljnog narusenog zdravlja, ali to je vec izbor koji svako od nas ima - da li da zrtvuje zdravlje (koje ce ionako da propadne) zarad kratkotrajnog zadovoljstva ili ne?

 

E sad, svaki doktor ce ti krajnje dobronamerno reci - ostavi se masnog, nemoj gazirano, nemoj da pijes, zelis li ti svojoj jetri dobro ili ne? Kao sto ce ti svaki doktor dobronamerno preporuciti da se vakcinises. Druga je stvar sto u prvom slucaju niko nece reci "budala, kreten, zatucani, inati se", dok se u drugom slucaju te recenice itekako cuju.

Morbidna gojaznost je medicinski, a ne estetski pojam, i precizno je definisana, za nas koukejžanze je to Indeks Tjelesne Mase iznad 40.

Morbidna gojaznost je gojaznost koja dokazano skraćuje životni vijek (u prosjeku, naravno, ima pojedinaca koji uprkos tome dožive duboku starost).

To o čemu ti pričaš je višak kilograma, i dok god ti je BMI ispod 30 možeš da smatraš da ti srce i kvrni sudovi ne trpe dodatno opterećenje u mjeri koja će ti skratiti životni vijek.

 

I da ponovim: morbidna gojaznost nije kad neko voli da jede, ili jede slatko, ili se ne kreće, morbidna gojaznost je bukvalno samouništenje koje je potaknuto nekim dubljim problemima, tako da bi samo nepismeni majmun mogao da osuđuje te ljude.

 

Što se tiče ovih nevakcinisanih, ja mogu da razumijem ljude koji se plaše. Strah je iracionalan, tako da ne mogu da ih osuđujem. Interesantno, među svim nevakcinisanima koje poznajem, samo dvije žene su bile dovoljno poštene da mi to tako i kažu. Više od 90% njih sa kojima sam imao neprijatnost da komuniciram se uglavnom osjeća superiornim zato što nisu vakcinisani i smatraju mene vakcinisanog ovcom.

Za sve ove druge, od očiglednih ludaka tipa Mila Alečković i Nada Kostić, do ovih sad popularnih relativizatora i vakcinisani oboljevauuuuu, ili ovih što nakon stote studije o benefitima nošenja maski imaju obraza da ponove da su eksperimenti jedno a stvarnost drugo, budala, kreten i zatucani su neadekvatni izrazi, ja lično preferiram termine antisocijalne individue i kriminalci.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beonegro said:

Morbidna gojaznost je medicinski, a ne estetski pojam, i precizno je definisana, za nas koukejžanze je to Indeks Tjelesne Mase iznad 40.

Morbidna gojaznost je gojaznost koja dokazano skraćuje životni vijek (u prosjeku, naravno, ima pojedinaca koji uprkos tome dožive duboku starost).

To o čemu ti pričaš je višak kilograma, i dok god ti je BMI ispod 30 možeš da smatraš da ti srce i kvrni sudovi ne trpe dodatno opterećenje u mjeri koja će ti skratiti životni vijek.

 

I da ponovim: morbidna gojaznost nije kad neko voli da jede, ili jede slatko, ili se ne kreće, morbidna gojaznost je bukvalno samouništenje koje je potaknuto nekim dubljim problemima, tako da bi samo nepismeni majmun mogao da osuđuje te ljude.

 

Ma znam, ali ne verujem da je @Milica mislila na takve osobe - javice se, uostalom, ona pa ce reci svoje tumacenje.

 

Meni je doktor rekao da imam masnu jetru zbog nacina zivota, a to bas i nije zbog alkohola, nego gaziranog pica. Dao je i savet - ostavite se gaziranog i manje brze hrane. Pri cemu pricamo o manje opasnom poroku od nekih drugih.

 

Just now, Beonegro said:

Što se tiče ovih nevakcinisanih, ja mogu da razumijem ljude koji se plaše. Strah je iracionalan, tako da ne mogu da ih osuđujem. Interesantno, među svim nevakcinisanima koje poznajem, samo dvije žene su bile dovoljno poštene da mi to tako i kažu. Više od 90% njih sa kojima sam imao neprijatnost da komuniciram se uglavnom osjeća superiornim zato što nisu vakcinisani i smatraju mene vakcinisanog ovcom.

Za sve ove druge, od očiglednih ludaka tipa Mila Alečković i Nada Kostić, do ovih sad popularnih relativizatora i vakcinisani oboljevauuuuu, ili ovih što nakon stote studije o benefitima nošenja maski imaju obraza da ponove da su eksperimenti jedno a stvarnost drugo, budala, kreten i zatucani su neadekvatni izrazi, ja lično preferiram termine antisocijalne individue i kriminalci.

 

Pa da, ali to su isto ljudi koji misle da su samo oni pametni, a svi drugi kreteni na osnovu nekog svog izbora. To je vec ljudska patologija i potreba da se bude u pravu i bude iznad drugih u necemu.

 

Imas i ljude koji nisu ugrozeni virusom i ne poznaju nikoga ko je ozbiljno bolovao i takvi ce se prosto kretati u nekoj svojoj realnosti i svojim potrebama. Evo, sad pada sneg - mladja i zdrava osoba nece biti isprepadana mogucnoscu pada zbog zaledjenih trotoara, a za starije to moze da bude pitanje zivota i smrti.

 

Prosto treba da baratamo definicijama - za mene je budala onaj koji zna da radi na svoju stetu, a insistira na tome, a olos onaj koji zna da radi na stetu drugih i nije ga briga.

Link to comment
Share on other sites

Nisam ni ja ali nama u Francuskoj od ponedeljka 24 januar (bilo je predvidjeno od 15 og februara ali su pomerili, usvojeno je definitivno) prestaje vaznost vakcinalnog pasosa ako je proslo vise od 4 meseca od poslednje doze bez obzira koja je doza bila u pitanju
I jel znaš nekoga koo je u FRA primio četvrtu dozu?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki21 said:

 

Magična reč: REJTING

Pa to mi je jasno, ali sto se ljudi primaju na "ha,ha,ha, nateracemo budale nekako drugacije" kad je sve manipulacija?

Da su vlasti htele da zastite nase zdravlje, i da su sigurni da vakcina zaustavlja pandemiju - bila bi obavezna. Ovako su namerno ostavili da imaju koga da krive i mrcvare za svoje potrebe. Po fazonu "eto mi sve probali ali budale nece da se vakcinisu".

I ljudi se primaju na to, i upiru prst jedni u druge. Svako novo zavrtanje ruke, je topljenje nasih prava i sloboda, kuvaju zabu.

Link to comment
Share on other sites

Evo malo podataka za forumsku statistiku. Pred drugu dozu Fajzera imao sam index na S-protein 28 ELFA metoda. Onda sam u roku od par dana primio drugu dozu (kraj oktobra) i juce kad sam radio privatni test na koronu odradio sam opet antitela, da vidim sa koliko to imam ovakve simptome. U planu je bilo da radim pre bustera, i posle mozda opet za 4-5 meseci... 

 

Rezultat me je i iznenadio i nije. Dobio sam rezultat 8,2. Sto objasnjava to da me drma jace nego sto sam ocekivao. Ali me iznenadio tako slab rezultat posle nepunih 4 meseca od druge doze. 

 

Inace, u covid ambulanti sam dobio onaj turski lek favipiravir. To je nesto eksperimentalno? Daju ga na ruke na licu mesta, nema u apoteci. Kaze ako nastavi temperatura danas i sutra da pocnem da ga pijem, ne kasnije jer nema smisla kasnije. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, MetalHead said:

.....

 

Inace, u covid ambulanti sam dobio onaj turski lek favipiravir. To je nesto eksperimentalno? Daju ga na ruke na licu mesta, nema u apoteci. Kaze ako nastavi od sad temperatura danas i sutra da pocnem da ga pijem, ne kasnije jer nema smisla kasnije. 

Od s`g da te vikamo Efendijo?   zb763JU.gif

Edited by Kronostime
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, shonke said:

I jel znaš nekoga koo je u FRA primio četvrtu dozu?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Ne znam. Tek sada to pocinje da bude aktuelno, ali morace da prime oni koji hoce da odu u kafic, bioskop, muzej, teretanu, voz, avion itd itd a isteklo im 4 meseca posle bustera

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Mislio sam reći da li znaš da su počeli bilo kome da daju.

BTW, čitam danas u Italiji su izašli sa podacima o statistici gde kažu da je među nevakcinisanima umro 52,9 osoba na 100000 a da je među busterovanima taj broj 1,6.
Na intenzivnoj nezi je 31,3 osobe na 100000 nevakcinisanih a 0,8 među busterovanima.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, shonke said:

Mislio sam reći da li znaš da su počeli bilo kome da daju.

BTW, čitam danas u Italiji su izašli sa podacima o statistici gde kažu da je među nevakcinisanima umro 52,9 osoba na 100000 a da je među busterovanima taj broj 1,6.
Na intenzivnoj nezi je 31,3 osobe na 100000 nevakcinisanih a 0,8 među busterovanima.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Mislim da sada negde pocinju da stizu na red oni koji su se prvi vakcinisali a kod nas su to bili 75+ godina

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

ili ovih što nakon stote studije o benefitima nošenja maski imaju obraza da ponove da su eksperimenti jedno a stvarnost drugo, budala, kreten i zatucani su neadekvatni izrazi, ja lično preferiram termine antisocijalne individue i kriminalci.

Brate svašta sam u formskom životu do sad bio ali kriminalac do sada nisam. Budala, kreten, zatucan, antisocijalna individua, sve, ama  još i kriminalac, pa stvarno...

 

16 minutes ago, MetalHead said:

Evo malo podataka za forumsku statistiku. Pred drugu dozu Fajzera imao sam index na S-protein 28 ELFA metoda. Onda sam u roku od par dana primio drugu dozu (kraj oktobra) i juce kad sam radio privatni test na koronu odradio sam opet antitela, da vidim sa koliko to imam ovakve simptome. U planu je bilo da radim pre bustera, i posle mozda opet za 4-5 meseci... 

 

Rezultat me je i iznenadio i nije. Dobio sam rezultat 8,2. Sto objasnjava to da me drma jace nego sto sam ocekivao. Ali me iznenadio tako slab rezultat posle nepunih 4 meseca od druge doze. 

 

Inace, u covid ambulanti sam dobio onaj turski lek favipiravir. To je nesto eksperimentalno? Daju ga na ruke na licu mesta, nema u apoteci. Kaze ako nastavi temperatura danas i sutra da pocnem da ga pijem, ne kasnije jer nema smisla kasnije. 

Pre neki dan čitam da se posle terapije favipiravirom savetuje celibat na dve nedelje 🙂

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MetalHead said:

Evo malo podataka za forumsku statistiku. Pred drugu dozu Fajzera imao sam index na S-protein 28 ELFA metoda. Onda sam u roku od par dana primio drugu dozu (kraj oktobra) i juce kad sam radio privatni test na koronu odradio sam opet antitela, da vidim sa koliko to imam ovakve simptome. U planu je bilo da radim pre bustera, i posle mozda opet za 4-5 meseci... 

 

Rezultat me je i iznenadio i nije. Dobio sam rezultat 8,2. Sto objasnjava to da me drma jace nego sto sam ocekivao. Ali me iznenadio tako slab rezultat posle nepunih 4 meseca od druge doze. 

 

Inace, u covid ambulanti sam dobio onaj turski lek favipiravir. To je nesto eksperimentalno? Daju ga na ruke na licu mesta, nema u apoteci. Kaze ako nastavi temperatura danas i sutra da pocnem da ga pijem, ne kasnije jer nema smisla kasnije. 

 

Želim ti ultra brz oporavak.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, goldberg said:

 

Mnogo vece budale i idioti su ljudi koji pijani sedaju za volan ili ljudi koji nasilnicki voze od ljudi koji ne vezuju pojas dok voze.

 

Tačno. I sesti za volan pod dejstvom alkohola je krivično delo jer može da ugrozi drugoga, iako sam alkohol nije zabranjen. Zašto je onda problem kad se donese propis (covid passport) da nevakcinisan ne može međ ljude, iako sama vakcina nije obavezna? Ajmo onda da se zalažemo za potpunu zabranu alkohola ako se već zalažemo za obaveznu vakcinaciju, kad smo radikalni, daj da idemo do kraja. Samo, znamo da je praktično i jedno i drugo neizvodljivo.

 

3 hours ago, goldberg said:

Evo ti moj slucaj - nisam morbidno gojazan, ali imam sala i viska kilograma, nije da nemam. Cak i da imam manje kilograma nego sto sada imam ti kilogrami koji su visak su posledica konzumiranja gaziranih sokova, cokolada, brze hrane i slicnog. Takav nacin ishrane ce me jednog dana (za deceniju, dve, tri) dovesti do bolnickog kreveta i ozbiljnog narusenog zdravlja, ali to je vec izbor koji svako od nas ima - da li da zrtvuje zdravlje (koje ce ionako da propadne) zarad kratkotrajnog zadovoljstva ili ne?

 

I nas dvojica tako podgojeni nećemo nikog svojom težinom da ugrozimo osim sebe samih. Eventualno žene ispod nas, ali i za to postoji rešenje 😬.
 

 

3 hours ago, Angelia said:

Nista ne odredjuje da li ce neko vakcinisan ili nevakcinisan nositi taj virus. Mislim sta je poenta kod nevakcinisanih, imaju vecu mogucnost da umru ili da zavrse u bolnici - sta je poenta odvojenih redova na aerodromu?

 

Nažalost, ta prednost vakcine se sa omikronom izgubila (iako još uvek postoji), ali tu dolazimo do onog - da smo se svi vakcinisali, ne bi mutirao… ali je i to bilo neizvodljivo.

 

3 hours ago, Angelia said:


za malo bezbednosti od corone koja nije nikakva kuga.


Mislim da sam te ovo već jednom prilikom pitao, jer si ovo već navodila, šta je za tebe dovoljna smrtnost, dovoljno oboljevanje i ostavljanje dugotrajnih posledica po zdravlje i radnu sposobnost stanovništa, da bi rekla - e, ovo je ozbiljno, za to vredi žrtvovati deo sloboda?

 

I, bez uvrede, pun mi je kurac te priče o slobodama i pravima jer, da ponovim stoti put - one nisu apsolutne i prestaju onog trenutka kad ugroziš nečije zdravlje i život. Iza sve te priče o slobodama i pravima se krija ništa drugo no egoizam i sebičnost i nesposobnost shvatanja da smo u ovom svi zajedno i da postoji određena verovatnoća da će nešto što jedna osoba (ne) uradi imati posledice po nekog drugog. Za posledice slobodnog ponašanja tih boraca za prava i slobode po sebe same me zabole. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Beonegro said:

Zato što su glavni uzroci morbidne gojaznosti stres, siromaštvo i mentalni problemi.

Ima i ovoga ali se uglavnom do viska kilograna stize zbog smanjene fizicke aktivnosti i prekomernog konzumiranja hrane, alkohola i gaziranih pica. Da li je ovo za osudu? Naravno da jeste. Da li je zarazno? Itekako! Ne prenosi se putem vazduha kao virus korone ali se ipak siri. Evo recimo ja konkretno u familiji imam 3 gojazne rodjake koje su othranile i lepo vaspitale sedmoro gojazne dece :classic_sad: a dve od njih su uspele da nagoje i svoje muzeve. Da li je to onda zarazno? 

Visok pritisak, holesterol, trigliceridi, diabetes, kljukaju se lekovima al bas ih briga bitno je da su siti. I ne nisu ni siromasni, ni mentalno zaostali, jednostavno vole da jedu! 

Zivela sam u Kanadi pola godine i imala priliku da vidim kako se tamo jede, znaci trpaju u sebe kao vilama i nikom nije neprijatno sto je takav kakav je jer ih niko ne osudjuje. 

Kad vidim u Veneciji grupe debelih Amerikanaca koji lizu sladolede od po 10 kugli dodje mi da im ga izbijem iz ruke onako slucajno laktom u prolazu. 

Uzasno me nervira njihova neozbiljnost, neodgovornost i nebriga za zdravlje sopstveno, a onda i svojih bliznjih. 

Cemu sad ovolika hajka na nevakcinisane? Zasto su okarakterisani kao kreteni idioti i ne znam kako vec ne? Omikron hara zemljama koje imaju visoki stepen vakcinisanog stanovnistva, a glavni krivci su sacica nevakcinisanih ljudi. 

Kod mene danas 171. 263 nova slucaja, 70% stanovnistva 3x vakcinisano, 85% dva puta, svako 4 dete od 5 do 12 godina vakcinisano, o cemu se radi? 

 

8KFtwOD.jpg

 

Umesto da se zapitamo da li je pametno terati i dalje ljude na vakcinaciju vakcinom koja je zastarela da se tako izrazim, mi pljujemo nevakcinisane. 

Evo danas slusam jedan video, na zalost na italijanskom, ako nekog zanima poslacu mu na pp, zenu koja se skoro ceo radni vek bavi vakcinama i koja odgovorno tvrdi da su mutacije virusa izazvane masovnom upotrebom vakcina koje ne sprecavaju prenosenje virusa. Nesto slicno onome do cega je kod bakterija dovela nekontrolisana upotreba antibiotika. Ima li istine u ovome? 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...