Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 minutes ago, Sunshine State said:

 

 

Ljudi, nema potrebe snimati pluca zbog svakog kaslja, pogotovo ako nemas temperaturu, nemas otezano disanje i imas slajm - uzmi Fluimucil, dosta tecnosti, neke sirupe za iskasljavanje...

 

Naravno, ako imas temperaturu, tesko dises, saturacija ti manja od 95, onda idi. 

Nemam temperaturu, saturaciju mi nisu rekli jer nisu ni merili, odnosno dobio sam pozitivan prvi test i to je to,a nemam oksimetar.... Dobro, hvala na savetu @Sunshine State, baš mi znači❤️

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, JohnnyDragon said:

Nemam temperaturu, saturaciju mi nisu rekli jer nisu ni merili, odnosno dobio sam pozitivan prvi test i to je to,a nemam oksimetar.... Dobro, hvala na savetu @Sunshine State, baš mi znači❤️

 

Trenutno u NL moji prijatelji imaju koronu - muz, zena i sin. Muz ima 59 godina, ugradjenih par stentova - imao temperaturu par dana, smrca, bole ga misici i kaslje vec nedelju dana - zvao svog lekara, ovaj kaze:"Samo odmaraj, Panadol po potrebi, pij cajeve, i to je to"

 

Kardioloskom bolesniku koji kaslje niko nije preporucio snimanje pluca. Naravno, to ne znaci da tebi/nekom drugom ne treba, ali ono sto hocu da kazem je da se u Srbiji olako "poteze" za rentgenom, bez nekih vidljivih rezultata - koliko je rentgena uradjeno i antibiotika podeljeno (da to ima neke velike koristi u tom broju) u Srbiji ne bi umrlo ni 500 ljudi.

To je vise "Eto, vidite da nesto radimo"...a sto to nesto nema vidljive rezultate, nema veze, daj Pancef!!

 

Edit: @JohnnyDragon nemoj me slusati, ne delim ja zdravstvene savete online, nisam lekar - najbolje poznajes svoje telo, ako ti "govori" da nesto nije u redu, bar covid ambulanti i rentgena ima - spakuj se i idi...

Samo pricam o ogromnoj razlici u pristupu pozitivnim u Srbiji i u NL (DE, USA..).....i kao sto rekoh, nisam primetila da su svi ti pregledi doveli do toga da imamo mnogo manju smrtnost od onih koji nemaju takve protokole

Edited by Sunshine State
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, JohnnyDragon said:

Nemam temperaturu, saturaciju mi nisu rekli jer nisu ni merili, odnosno dobio sam pozitivan prvi test i to je to,a nemam oksimetar.... Dobro, hvala na savetu @Sunshine State, baš mi znači❤️

Mom klincu, kad su sumnjali na covid, a zalio se na otezano disanje (nije bilo simptom nego je bio u bolovima) Dali Tylenol (acetimofen, mozda @Sunshine Statezna sta je ekvivalent u SR, ja se u lekove slabo razumem, a znam da se daje deci za spustanje temperature), I poslali ga kuci. On inace ima 22 godine, nista pluca, nista krvna slika....a nije dete. Temperatura mu bila blaga. Cim je popio Tylenol njemu bilo bolje, placebo jasan.

Jasno mi je da su svi zabrinuti, ali u vecini slucajeva stvarno nema potrebe za sve te procedure koje rade u SR. I ja tamo ne bih Isla kod lekara bez stvarne potrebe, ali to sam ja. Verujem da bi na nosilima sa srckom ponavljala "nije mi nista 😀 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Mom klincu, kad su sumnjali na covid, a zalio se na otezano disanje (nije bilo simptom nego je bio u bolovima) Dali Tylenol (acetimofen, mozda @Sunshine Statezna sta je ekvivalent u SR, ja se u lekove slabo razumem, a znam da se daje deci za spustanje temperature), I poslali ga kuci. On inace ima 22 godine, nista pluca, nista krvna slika....a nije dete. Temperatura mu bila blaga. Cim je popio Tylenol njemu bilo bolje, placebo jasan.

Jasno mi je da su svi zabrinuti, ali u vecini slucajeva stvarno nema potrebe za sve te procedure koje rade u SR. I ja tamo ne bih Isla kod lekara bez stvarne potrebe, ali to sam ja. Verujem da bi na nosilima sa srckom ponavljala "nije mi nista 😀 

 

Tylenol = Panadol 

 

Oba imaju istu aktivnu supstancu

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Tylenol = Panadol 

 

Oba imaju istu aktivnu supstancu

 

Nije antibiotik, bukvalno spusta temperaturu I malo protiv bolova? Zar ne? Znam da ja mogu da ga gutam za dorucak protiv bolova I nista ne pomaze. Kao sto sam mogla andol. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dve stvari:

 

Prvo, vidim da se ovde pise o nekakvim temperaturama od 37.5 C. Mnogi to i ne smatraju za povisenu temperaturu. Povisena je cesto preko 38 C.

 

Drago mi je da ima odredjenog razuma, videvsi sta je @Sunshine State napisala. Ne treba trcati momentalno kod lekara ako jedno vece imate temperaturu. Lezite, odmarajte, blago povisena temperatura nije nista cudno u vecernjim satima. Zasto se kod nas stvorila takva slika da odmah treba juriti u red i cekati po nekoliko sati, ja stvarno ne znam. Mozda tako moras reci ljudima da bi uopste otisli kod doktora.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

U.K. government advisers have recommended against giving a fourth dose of COVID-19 vaccine to nursing home residents and people over 80 because data shows that a third shot offers lasting protection against admission to the hospital.

For people over 65, protection against hospitalization remains at about 90% three months after the third dose, according to data compiled by the U.K. Health Security Agency.

As a result, the Joint Committee on Vaccination and Immunization on Friday advised the government that there was no need to offer a fourth dose, or second booster, to vulnerable people at this time. Instead, the government should focus on giving a third dose to as many people as possible to boost protection against the highly transmissible omicron variant.

“The current data show the booster dose is continuing to provide high levels of protection against severe disease, even for the most vulnerable older age groups,’’ said Prof. Wei Shen Lim, the committee’s chair. “For this reason, the committee has concluded there is no immediate need to introduce a second booster dose, though this will continue to be reviewed.’’

https://abcnews.go.com/Health/wireStory/uk-govt-advisers-recommended-4th-vaccine-dose-82148615

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Edward Louis Severson III said:

Dve stvari:

 

Prvo, vidim da se ovde pise o nekakvim temperaturama od 37.5 C. Mnogi to i ne smatraju za povisenu temperaturu. Povisena je cesto preko 38 C.

 

Drago mi je da ima odredjenog razuma, videvsi sta je @Sunshine State napisala. Ne treba trcati momentalno kod lekara ako jedno vece imate temperaturu. Lezite, odmarajte, blago povisena temperatura nije nista cudno u vecernjim satima. Zasto se kod nas stvorila takva slika da odmah treba juriti u red i cekati po nekoliko sati, ja stvarno ne znam. Mozda tako moras reci ljudima da bi uopste otisli kod doktora.

 

Alo e, najgora temperatura je 37.2 , tad se testament priprema. 

  • Like 1
  • Love 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Nakon 5-6 dana kaslja treba uzeti antibiotike.

Smara me kad vidim da se ortak patio 10 dana sa kasljem dok ga antibiotik nije opravio iz mesta. 
sa druge strane, antivakseri koje znam su pohrlili odmah na hiljadu tretmana i vec nakon 5-6 dana izgledaju bolje. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, KfJ said:

Nakon 5-6 dana kaslja treba uzeti antibiotike.

Smara me kad vidim da se ortak patio 10 dana sa kasljem dok ga antibiotik nije opravio iz mesta. 
sa druge strane, antivakseri koje znam su pohrlili odmah na hiljadu tretmana i vec nakon 5-6 dana izgledaju bolje. 

 

Bold: Ko kaze?

 

"Kašalj je važan deo odbrane vašeg tela od bolesti. Snažna priroda kašlja pomaže u oslobađanju disajnih puteva od štetnih mikroba, viška sluzi i iritirajućih materija. Kašalj je takođe čest simptom virusnih respiratornih infekcija. Obično ovaj kašalj nestaje ubrzo nakon što se oporavite od infekcije. Ali u nekim slučajevima, vaš kašalj može ostati dugo nakon što se izlečite. Kašalj koji traje duže od tri nedelje nakon virusne respiratorne infekcije naziva se post-virusni ili post-infektivni kašalj.

 

Dok se oporavljate, trebalo bi da pokušate i: pijete puno toplih tečnosti, poput čaja ili bujona, da biste ublažili iritaciju grla od kašlja koristite ovlaživač ili se tuširajte parom da biste dodali vlagu u vazduh oko vas izbegavajte ili se zaštitite od iritacija grla, kao što su dim cigareta ili zagađen vazduh. Ako i dalje kašljete nakon dva meseca, zakažite pregled kod lekara. Vaš kašalj je verovatno zbog nečeg drugog osim nedavne virusne infekcije."

 

 

Kasalj tokom / usled virusne infekcije ne mora uvek da prestane za nekoliko dana, i kao i svaka druga virusna infekcija, NE TRETIRA se antibioticima, osim u Srbiji!!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Moram da pitam - zar vi (neki) stvarno ne shvatate ozbiljnost pojave rezistencije na postojece antibiotike?

Je l' treba da umiremo od bolesti koje su do sad uspesno bile lecene antibioticima, samo zato sto cemo razviti rezistenciju prekomernom upotrebom?

Znate li sta je MRSA?

 

Za 15 godina boravka u Nemackoj, par puta sam imala neke "prehlade, gripe, uzasne kaslj(ov)e" - NIJEDNOM nisam dobila antibiotik.

Jedini put sam dobila antibiotik za neku urinarnu infekciju, nakon uradjenog antibiograma.

 

Moji prijatelji Ameri u Nemackoj su se stalno bunili kad odu kod lekara, pootovo za decu, pa ne dobiju antibiotik - komentar:"U US bi im doktor sigurno dao"

 

I pored toga, ne vidim da Nemci umiru na sve strane od kaslja, prehlade i gripa!

 

Edit: za 14 godina rada na klinickim studijama, radila sam samo na jednoj studiji za antibiotike - vrlo malo studija se rade za antibiotike, tako da moramo da se oslanjamo na postojece i da ne dozvolimo da prebrzo dodje do rezistencije na vec postojece antibiotike, jer nove necemo imati svako malo

Edited by Sunshine State
  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

 

Moram da pitam - zar vi (neki) stvarno ne shvatate ozbiljnost pojave rezistencije na postojece antibiotike?

Je l' treba da umiremo od bolesti koje su do sad uspesno bile lecene antibioticima, samo zato sto cemo razviti rezistenciju prekomernom upotrebom?

Znate li sta je MRSA?

 

Za 15 godina boravka u Nemackoj, par puta sam imala neke "prehlade, gripe, uzasne kaslj(ov)e" - NIJEDNOM nisam dobila antibiotik.

Jedini put sam dobila antibiotik za neku urinarnu infekciju, nakon uradjenog antibiograma.

 

Moji prijatelji Ameri u Nemackoj su se stalno bunili kad odu kod lekara, pootovo za decu, pa ne dobiju antibiotik - komentar:"U US bi im doktor sigurno dao"

 

I pored toga, ne vidim da Nemci umiru na sve strane od kaslja, prehlade i gripa!

 

Edit: za 14 godina rada na klinickim studijama, radila sam samo na jednoj studiji za antibiotike - vrlo malo studija se rade za antibiotike, tako da moramo da se oslanjamo na postojece i da ne dozvolimo da prebrzo dodje do rezistencije na vec postojece antibiotike, jer nove necemo imati svako malo

 

Ovo se ne moze dovoljno naglasavati. Bakterije su gore od virusa, a pijenje antibiotika narusava mikrobiom, o kom ne znamo jos dovoljno, i cak potencijalno dovodi do javljanja lisajeva, tj, pecuraka, tj gljivica, koje su gore za istrebiti i od bakterija i od virusa. Najgore za jednu pandemiju, u smislu dalekoseznih indirektnih posledica, je ako zbog povecane upotrebe antibiotika dodje do pojave nekog supersoja. Za to nece da bude vakcine u roku od godinu dana,a da se novi antibiotik razvije treba milijarde dolara uloziti.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 
Moram da pitam - zar vi (neki) stvarno ne shvatate ozbiljnost pojave rezistencije na postojece antibiotike?
Je l' treba da umiremo od bolesti koje su do sad uspesno bile lecene antibioticima, samo zato sto cemo razviti rezistenciju prekomernom upotrebom?
Znate li sta je MRSA?
 
Za 15 godina boravka u Nemackoj, par puta sam imala neke "prehlade, gripe, uzasne kaslj(ov)e" - NIJEDNOM nisam dobila antibiotik.
Jedini put sam dobila antibiotik za neku urinarnu infekciju, nakon uradjenog antibiograma.
 
Moji prijatelji Ameri u Nemackoj su se stalno bunili kad odu kod lekara, pootovo za decu, pa ne dobiju antibiotik - komentar:"U US bi im doktor sigurno dao"
 
I pored toga, ne vidim da Nemci umiru na sve strane od kaslja, prehlade i gripa!
 
Edit: za 14 godina rada na klinickim studijama, radila sam samo na jednoj studiji za antibiotike - vrlo malo studija se rade za antibiotike, tako da moramo da se oslanjamo na postojece i da ne dozvolimo da prebrzo dodje do rezistencije na vec postojece antibiotike, jer nove necemo imati svako malo
Vidiš da nisu u Srbiji jedini koji dele antibiotik.
BTW i Grci to dele šakom i kapom, barem turistima. Lično iskustvo...

Kad smo kod razvoja novih generacija antibiotika, ne brini, čim se raširi neka mrsa ili slična u većem broju pacijenata (tj kad počnu da umiru kao pre 100 godina), skupiće se pare i za nova istraživanja pa ćeš da vidiš kad ne budeš digla glavu od posla. Kakvi forumi kakvi bakrači! [emoji28]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, shonke said:

Vidiš da nisu u Srbiji jedini koji dele antibiotik.
BTW i Grci to dele šakom i kapom, barem turistima. Lično iskustvo...

 

Sto uopste ne pokazuje da su Srbi pametni, vec da su i Grci budale 😄

 

Eh, nazalost, dok je kancera, i ja cu imati posla preko glave - 80 % studija na kojim radim su onkoloski 😞

Link to comment
Share on other sites

Deca dok su bila mala su baš retko dobijala Ab (pediajtri bili odlični), a sad pokušavam da se setim kada su poslednji put imali Ab terapiju i nema šanse da dobacim toliko unazad. Tako da poptuno pozdravljam stav i za male i za velike - Ab samo posle antibiograma.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jeste, vakcinisani koji postuju apele zdravsrvenih radnika nek sede nedeljama sa pneumonijom da bi spasili antibiotike, 

i nek gledaju kako se avaksi sibaju antibioticima u venu , oporave se ranije i vicu kako kovid nije nista. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, KfJ said:

Jeste, vakcinisani koji postuju apele zdravsrvenih radnika nek sede nedeljama sa pneumonijom da bi spasili antibiotike, 

i nek gledaju kako se avaksi sibaju antibioticima u venu , oporave se ranije i vicu kako kovid nije nista. 

 

Pa da, virusne infekcije se uvek lecile antibioticima....

 

Nekim cudom samo u Srbiji (eno rece shonke i u Grckoj) se dele antibiotici sakom i kapom za covid - samo kad smo mi najpametniji, eno nemamo umrlih uopste, posto smo sve izlecili antibioticima!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa da, virusne infekcije se uvek lecile antibioticima....

 

Nekim cudom samo u Srbiji (eno rece shonke i u Grckoj) se dele antibiotici sakom i kapom za covid - samo kad smo mi najpametniji, eno nemamo umrlih uopste, posto smo sve izlecili antibioticima!


nije tacno, u Kanadi daju antibiotik i steroid nakon par dana. 
Jeste, svi smo mi vrane i ne znamo da antibiotici ne deluju protiv virusa. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...