Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, Eddard said:


Evo ti 340 studija sa pojmovima mask and covid u titlu u prethodnih godinu dana:

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=(Mask[Title])+AND+(covid[Title])&filter=years.2021-2022&timeline=expand

 

i još 252 sa pojmovima masks and covid u titlu:


https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=(Masks[Title])+AND+(covid[Title])&filter=years.2021-2022


pa mi javi šta si našao.

Da, hvala najlepše. Nemam previše vremena, ali ako naleti javiću sigurno. U međuvremenu za zaključivanje su mi sasvim odgovara worlometer + mask mandate kao pojam, nekako mi je pouzdano dovoljno jer je iz realnog života i prakse.
Ali hvala svakako, pogledaću da vidim ima li neko istraživanje da se slaže sa stvarnim podacima

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:


Tako mali Perica zamišlja naučno istraživanje.

Moguće, ja tako zaključujem, možebiti da je glupo, ali to su stvarni podaci i stvarni događaji. Možemo da ih zanemarimo, ali to se događa koliko god gurali glavu pod tepih.
Tu istraživanja ne pomažu previše, mogu da nam kažu šta bi bilo kad bi bilo, stvarni događaji i procenti su prilično nemarni prema istraživanjima.

I snishodljiv ton, takođe, ne pomaže previše. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Eddard said:

“ali maske nas štite potpuno, skoro 100%, ako ih nosimo pravilno i dobre FFP2 maske”

 

Što ti kažeš da ne ostane nezapaženo. Boldovao sam treba da bude akcenat. Teorijska nauka i real life nisu skroz isti.

Govorim isto što i Uroš samo možda drugim rečima, pa ne bih previše duplirao.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, CheshireCat said:

 

Što ti kažeš da ne ostane nezapaženo. Boldovao sam treba da bude akcenat. Teorijska nauka i real life nisu skroz isti.

Govorim isto što i Uroš samo možda drugim rečima, pa ne bih previše duplirao.

 

 

Upravo, juce sam se lepo nasmejala. Drzavna prodavnica pica, znam dedicu na kasi dugo vremena.... svi nosimo maske - njegova nije uvek namestena kako treba.

I juce mrtav ladan, da mi spakuje pice, to ne vidjam bas u USA, deda se muci sa kesom, i onda ladno zavukao prst pod masku, u usta, liznuo da otvori kesu :classic_blink:

 

Eto korist od maske, ali sta da kazem nekom ko ima 80 godina...mala dekontaminacija kad sam stigla kuci, pranje ruku....

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Mi danas isli da se vidimo sa prijateljima koje nismo videli godinu i po dana. Proslog novembra su imali koronu, mi pre dva meseca, pa da iskoristimo priliku kad smo vec na odmoru u starom kraju da ih obidjemo.

 

Medjutim, ispostavilo se da su oni juce izasli iz izolacije u kojoj su bili od 25.12. zbog toga sto je prijateljica bila pozitivna (eto, po drugi put). Nije imala bas nikakve simptome, ali su u vrticu u kom radi imali pozitivno dete, pa se testirala i eto. Prekjuce im bio poslednji dan izolacije, juce zvanicno "udarili pecat".

 

Gospodja i ja smo se u cudu pogledali kad su nam to saopstili. Prilikom dogovora o vidjenju nista nisu spomenuli. Mislim da je malo neodgovorno s njihove strane. Opet, proslo je 16 dana od kad je ona bila pozitivna, mislim da je to i vise nego dovoljno vremena da kazemo da je susret bio siguran. Sta misle kolege forumasi, a sta misli @Sunshine State? 🙂

Link to comment
Share on other sites

Moze li neko da mi ukratko objasni razliku izmedju simptoma gripa i ovog novog soja korone?

 

Ako nema gubitka cula mirisa i ukusa i ako nema problema sa disanjem, a sve ostalo je tu (bolovi u misicima, groznica, temperatura, mucnina, kasalj) da li je to onda grip?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Prijatelj Mitar said:

Mi danas isli da se vidimo sa prijateljima koje nismo videli godinu i po dana. Proslog novembra su imali koronu, mi pre dva meseca, pa da iskoristimo priliku kad smo vec na odmoru u starom kraju da ih obidjemo.

 

Medjutim, ispostavilo se da su oni juce izasli iz izolacije u kojoj su bili od 25.12. zbog toga sto je prijateljica bila pozitivna (eto, po drugi put). Nije imala bas nikakve simptome, ali su u vrticu u kom radi imali pozitivno dete, pa se testirala i eto. Prekjuce im bio poslednji dan izolacije, juce zvanicno "udarili pecat".

 

Gospodja i ja smo se u cudu pogledali kad su nam to saopstili. Prilikom dogovora o vidjenju nista nisu spomenuli. Mislim da je malo neodgovorno s njihove strane. Opet, proslo je 16 dana od kad je ona bila pozitivna, mislim da je to i vise nego dovoljno vremena da kazemo da je susret bio siguran. Sta misle kolege forumasi, a sta misli @Sunshine State? 🙂

 

Alooo, prijateljE, pa ona bi u NL bila free posle 7 dana, a ti bi je, na pravdi Boga, zatvorio 16 dana!!

 

Bas ste vi u Srbiji metiljavi!

 

Edit: kod mojih Amera i krace:

 

"You can stop isolating after 5 days — but only if you no longer have symptoms

The 5-day isolation rule is meant only for people who no longer have COVID symptoms after their first five days of illness."

 

Edited by Sunshine State
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, goldberg said:

Hvala.

 

Koliko sve to traje kod gripa, a koliko kod korone?

 

Kod mene je sve pocelo krajem 2021. (negde oko 28. decembra) i traje sve do danas, imao sam dva dana pogorsanja sa temperaturom i groznicom, ali nista ozbiljnije.

Englezi imaju izreku:
"grip ako lečiš - traje 7 dana
grip ako ne lečiš - traje nedelju dana"

Malo mi je dugo za Omikron da imaš tegobe, to jest iz ovo slučajeva iz okoline malo je dugo. Ne bi bilo loše da se sretneš sa lekarom da te posluša....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nažalost, ima još i delte. Moja jedna drugarica je umrla pre jedno dve nedelje od delte, jadna nevakcinisana budala. Kad sam čuo, pojeo sam se od muke što joj više nisam dosađivao da se vakciniše. Ali ja popustio, "jer ko sam ja da nju učim, ona nikog ne ugrožava". Osim samu sebe.

  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goldberg said:

Moze li neko da mi ukratko objasni razliku izmedju simptoma gripa i ovog novog soja korone?

 

Ako nema gubitka cula mirisa i ukusa i ako nema problema sa disanjem, a sve ostalo je tu (bolovi u misicima, groznica, temperatura, mucnina, kasalj) da li je to onda grip?

 

Kod vakcinisanih, jako slično, tegobe traju do nedelju dana otprilike.

 

Kod nevakcinisanih daleko veće šanse su da se prozli.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Moja majka i sestričina (majka = 3 x Sinofarm, sestričina 2x Sinofarm + Fajzer) su zaradile neku virus. U kovid ambulanti su obe testirane i brzim antigenskim i PCR i na svim testovima su negativne. Majci su snimali i pluca (RTG) nisu nasli nista neuobicajeno. Simptomi su im temperatura 37.7-37.9, "bolovi u kostima", malaksalost, dijareja, grebanje u grlu i kašalj. U kovid ambulanti su im prepisali Pancef, sirup za kasalj i Panadol i rekli da se jave svom izabranom lekaru od nedelje.

 

Simptomi su se brzo pojavili, u cetvrtak popodne im nije bilo ništa, u petak ujutro su imale navedene simptome. 

 

Da li postoji mogućnost vredna razmatranja da i pored negativnih pcr i brzih antigenskih ipak moze da bude omikron soj koji je kod obe "izbegao detekciju"? 

Btw ja sam u istom stanu sa njima i nemam nikakve simptome ( vakcinisan 2xAstraZeneka + Fajzer, regularno se vakcinišem i protiv gripa ali se ove sezone još nisam vakcinisao protiv gripa).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Moja majka i sestričina (majka = 3 x Sinofarm, sestričina 2x Sinofarm + Fajzer) su zaradile neku virus. U kovid ambulanti su obe testirane i brzim antigenskim i PCR i na svim testovima su negativne. Majci su snimali i pluca (RTG) nisu nasli nista neuobicajeno. Simptomi su im temperatura 37.7-37.9, "bolovi u kostima", malaksalost, dijareja, grebanje u grlu i kašalj. U kovid ambulanti su im prepisali Pancef, sirup za kasalj i Panadol i rekli da se jave svom izabranom lekaru od nedelje.

 

Simptomi su se brzo pojavili, u cetvrtak popodne im nije bilo ništa, u petak ujutro su imale navedene simptome. 

 

Da li postoji mogućnost vredna razmatranja da i pored negativnih pcr i brzih antigenskih ipak moze da bude omikron soj koji je kod obe "izbegao detekciju"? 

Btw ja sam u istom stanu sa njima i nemam nikakve simptome ( vakcinisan 2xAstraZeneka + Fajzer, regularno se vakcinišem i protiv gripa ali se ove sezone još nisam vakcinisao protiv gripa).

 

 

 

 

To je bilo sad u petak?

Mozda je prerano uradjen PCR - na onoj strucnoj grupi kazu da je najtacnije ako s radi 4-5 dana od pocetka simptoma.

 

Istu situaciju imamo kod jedne rodjake - sve navedene simptome koje ti navodis, a i antigenski i PCR negativni (ona ima pocetak upale pluca) - vakcinisana 3 Sinopharm i protiv gripa u oktobru

Link to comment
Share on other sites

Nemaju gubitka čula ukusa/mirisa. Rađena je krvna slika. Povišeni leukociti i  crp. Ostalo u normali. Merili su im %O2 sve normalno. Majka ( 7.1. napunila 80) je danas već bolje, tj temperatura je spala ispod 37, i manje malaksala ali je još muči kašalj noću. Sestričina (24 god) i dalje ima temperaturu i ostale simptome.

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Moja majka i sestričina (majka = 3 x Sinofarm, sestričina 2x Sinofarm + Fajzer) su zaradile neku virus. U kovid ambulanti su obe testirane i brzim antigenskim i PCR i na svim testovima su negativne. Majci su snimali i pluca (RTG) nisu nasli nista neuobicajeno. Simptomi su im temperatura 37.7-37.9, "bolovi u kostima", malaksalost, dijareja, grebanje u grlu i kašalj. U kovid ambulanti su im prepisali Pancef, sirup za kasalj i Panadol i rekli da se jave svom izabranom lekaru od nedelje.

 

Bukvalno isti simptomi kao i kod mene.

 

Samo sam jednu noc legao i osetio vrucinu i bolove u svim zglobovima. Nije bilo sansi da zaspem.

 

Nakon toga, tempetatura, groznica i sve drugo sto je opisano. Proslo za dva dana kao rukom odneseno i ostao samo kasalj kao opomena da nisam sasvim zdrav i da i dalje treba da ostanem kod kuce i odmaram.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Nemaju gubitka čula ukusa/mirisa. Rađena je krvna slika. Povišeni leukociti i  crp. Ostalo u normali. Merili su im %O2 sve normalno. Majka ( 7.1. napunila 80) je danas već bolje, tj temperatura je spala ispod 37, i manje malaksala ali je još muči kašalj noću. Sestričina (24 god) i dalje ima temperaturu i ostale simptome.

Ljudi zaboravljaju da postoje druge stvari/bolesti koje mogu da imaju osim korone, I koje veoma lako mogu da se pojave u ovom vremenskom periodu, a koje delimicno mogu da se poklope sa simptomima korone.

Drugo neki simptomi mogu da budu vise na psihickoj bazi, kao sto je moj klinac mislio da ga grebe grlo I da imam kratak dah. Da bi ispao stomacni virus.

Kod tvojih je kasalj samo drugaciji, bukvalno isti simptomi minus kasalj.

Ove nedelje me prijatelj cima I kaze majka mu prebacila 40 temperaturu misli da je korona, da bi otkrili da je malo agresivnija upala grla. Znaci obisla lekare u US.

Nisam lekar, ali ako dva testa kazu nije korona, ja bi lecila sta drugo moze da bude. Jesu ih testirali na grip?

 

Za ovo sto @Sunshine Statepominje, neko sa upalom pluca je vec daleko veca verovatnoca da je korona.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Konacno neki glas razuma!

 

"Вирусолог Тања Јовановић оценила је данас да је епидемиолошка ситуација у Србији „веома неповољна” с обзиром на велики број новозаражених коронавирусом на дневном нивоу али и додала да је добро што само 1,5 до два одсто случајева захтева хоспитализацију.

 

Наводећи да омикрон сој углавном даје блажу клиничку слику, она је навела да у случају лакших симптома, треба остати код куће и користити симптоматску терапију.

Обично су то ниже температуре између 37 и 38 степени, треба узимати лекове који снижавају температуру, витаминске суплементе и правилну исхрану. То је први савет. Уколико симптоми не пролазе за неколико дана, потребно је спровести комплетну дијагностику и даљи третман у зависности од налаза”, навела је чланица Кризног штаба за сузбијање епидемије, јавља Бета."

 

Хоспитализацију захтева само 1,5 до два одсто новозаражених дневно

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, zakkturbo said:

Evo da prijavim da smo i mi porodično poklekli  - sin, muž i ja pozitivni na brzom antigenskom. Svi vakcinisani, za sada baš blaga slika, sve kako je dr Jovanović rekla. Verujem da će tako i ostati. 

 

 

Nadam se da ce vakcine odraditi svoj posao i da ce sve i ostati na nekoj blagoj "prehladi"

 

Svako dobro!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...