Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, nemanjaol said:

Jedino da naidje neka mutacija koja stvarno za gotovo sve ovo spusta na nivo prehlade.

 

Na to sam i mislila kad sam pisala postove gore - zasto ne ocdkivati da ce neka od narednih mutacija biti upravo takva?

 

Jer, ako ne bude tako, vec samo dobijamo opasnije varijante, onda da se isposzdravljamo, dok je vreme

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Sunshine State said:

Na to sam i mislila kad sam pisala postove gore - zasto ne ocdkivati da ce neka od narednih mutacija biti upravo takva?

Jer, ako ne bude tako, vec samo dobijamo opasnije varijante, onda da se isposzdravljamo, dok je vreme

 

Mozda se zaista globalno manje-vise obistini ono sto je Jens Spahn (nemacki ministar zdravlja) nedavno rekao za Nemacku, da ce do kraja zime status svima biti: vakcinisani, prelezali ili mrtvi. 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Cyber said:

 

Mozda se zaista globalno obistini ono sto je Jens Spahn (nemacki ministar zdravlja) nedavno rekao za Nemacku, da ce do kraja zime status svima biti: vakcinisani, prelezali ili mrtvi. 

 

Izgleda da ce ove brze prenosivije varijante odista i doprineti tome.... i "na kraju balade cemo izbrojati mrtve"

Link to comment
Share on other sites

Ćale mi testiran pozitivno danas, treći Kinez krajem avgusta. Kaže od utorka se oseća malo malaksalo, ali tek sinoć dobio 37 temperaturu i malo kašljuca.

Zamislite sad ovo ljudi... Slušali ga, vadili mu krv i NISU mu dali antibiotike. 😄

Dobio je onaj japanski lek, vitamini, ležanje i to je to za sad, tek danas je ostao bez mirisa. Da ne baksuziram, deluje mi da može jeftino da prođe, ali brinem se za kevu zbog njenog stanja, jer sad je kasno da je sklonim negde. 😕

 

Zanimljivo je da i kad sam se ja razboleo, meni je krenulo sa nekim umorom, zbog kog ne bih odmah otisao da se testiram ali sam znao šta je, jer je ženi krenuo kašalj jedan dan, pa tek onda temperatura.

Mislim da je ovo jedna od stvari zbog kojih se korona dobro širi, jer ljudi moraju da vagaju da li na najmanji simptom da idu da se testiraju, pa ako su negativni da rizikuju da popiju koronu od mase ljudi koja čeka.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

In the space of two weeks, the omicron variant has sent South Africa from a period of low transmission to rapid growth of new confirmed cases. The country’s numbers are still relatively low, with 2,828 new confirmed cases recorded Friday, but omicron’s speed in infecting young South Africans has alarmed health professionals.

“We’re seeing a marked change in the demographic profile of patients with COVID-19,” Rudo Mathivha, head of the intensive care unit at Soweto’s Baragwanath Hospital, told an online press briefing.

“Young people, in their 20s to just over their late 30s, are coming in with moderate to severe disease, some needing intensive care. About 65% are not vaccinated and most of the rest are only half-vaccinated,” said Mathivha. “I’m worried that as the numbers go up, the public health care facilities will become overwhelmed.”

https://apnews.com/article/coronavirus-pandemic-joe-biden-science-health-lifestyle-83cad19ead1725137bd7c3a371792ab7

 

Evo te izjave:

 

 

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Na to sam i mislila kad sam pisala postove gore - zasto ne ocdkivati da ce neka od narednih mutacija biti upravo takva?

 

Jer, ako ne bude tako, vec samo dobijamo opasnije varijante, onda da se isposzdravljamo, dok je vreme

Jos u samom startu pandemije mnogi epidemiolozi, medju njima i dr Radovanović, su najavljivali upravo takav scenario za neki trenutak kao normalan tok svakog virusa. 

Mislim da smo posle svega i ovoliko duge agonije sa koronom vecinski u strahu i pesimizmu pa se onda tesko prihvata mogucnost da je omikron mozda bas taj trenutak i ta mutacija

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Potvrdjeni prvi slucajevi omikron soja u Minhenu , u Frankfurtu ima nekih za koje se sumnja.

Slucaj u Frankfurtu: neko ko je prosle nedelje (dan) doleteo iz Juzne Afrike, potpuno je vakcinisan, juce imao blage simptome,

 

 

Klose: It is very likely that the #Omicron variant has already arrived in Germany. Several mutations typical of Omicron were found last night on a returnee from South Africa.

So there is a high level of suspicion that the person has been isolated at home. The complete sequencing is still pending at the current time.

If you've returned from southern Africa in the past week, limit your contacts and get tested!

 

Ciesek: A total of 3 specific mutations (del69 / 70 and at position 417 and 484 were detected)

 

Quote

The World Health Organization (WHO) classified the variant as worrying on Friday because it has a large number of mutations that make the virus even more contagious than the delta variant that has prevailed in Germany and could potentially undermine the protection of the vaccinations.

 

The person suspected of being infected with Omicron was fully vaccinated. She had developed symptoms over the week and then had a test. She was then isolated at home. The result of the complete sequencing is still pending. The result can be expected in the next few days. At the time of the infected person's arrival, South Africa was not classified as a high risk or viral variant area.

 

"Please protect yourself and those around you. If you have returned from southern Africa in the last week, limit your contacts and have yourself tested ”, appeals to the citizens of Hessen, Minister of Health Kai Klose.

 

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

So to conclude (1/2)

• UK’s July reopening likely generated enough infection-acquired immunity to shield it from continent’s winter wave

• But that came at a cost of thousands of deaths, far higher rate than peer countries [so far]

• Boosters also key to UK’s current successes

• If western European countries can accelerate booster rollout they can blunt the wave, esp in terms of hospitalisations & deaths

• But some, like Austria, are hamstrung by low uptake of the primary course. You can’t boosted the unvaxxed, and Austria has a lot of them.

 

 

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

pa bilo je za ocekivati da je vec stigao u Evropu posto je proslo neko vreme od pojave (kad se totalno nedetektovano  sirio) do otkrivanja soja, a veze s Juznom Afrikom (i okolnim zemljama) su poprilicno jake (mnogi Holandezi, a i Nemci idu na safari u te zemlje npr.)

 

sad je samo stvar u tome da se dalji uvoz soja sto je moguce vise uspori, da se slucajevi stto pre identifikuju i ljudi posalju u izolaciju, da se na sve nacine proba da se uspori/suzbije.

 

nego, u ovih par izvestaja u vestima mi se cini da se putnici na tim letovima iz juzne Afrike razlicito tretiraju u razlicitim zemljama.  prema jednom izvestaju samo oni koji su dokazano pozitivni se salju u izolaciju a ostali idu dalje (kao da nista nije bilo) - iako su u sustini kontakti inficiranih (bili mnogo casova u zatvorenom s inficiranima i zaraznim).

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

Ko ono napisao da flight ban nije besmislen, da primeti da se  Omikron zapatio i u UK i Nemačkoj. Puna 24 sata nakon prvih slučajeva u Belgiji. 

Pa naravno. Ako je otkriven prvi slucaj 11.11, dve nedelje je i vise nego dovoljno vremena da se prosiri.

Ne mislim da je ban besmislen ako se moze identifikovati sto vise njih s tom mutacijom i izolovati.

Bez bana cemo dobiti eksploziju te varijante, ovako mozda i necemo.

Edited by Losmi17
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Losmi17 said:

Pa naravno. Ako je otkriven prvi slucaj 11.11, dve nedelje je i vise nego dovoljno vremena da se prosiri.

Ne mislim da je ban besmislen ako se moze identifikovati sto vise njih s tom mutacijom i izolovati.

Bez bana cemo dobiti eksploziju te varijante, ovako mozda i necemo.

Ok, mada nije verovatno. Bilo je pitanje da se uvede flight ban, da bi se dobijeno vreme iskoristilo, za nešto. Ali to vreme neumitno curi, za sad u preganjanju ko će da uvede/neće da uvede flight ban.
Zanimljivo je da se u zadržanom avionu na Schiphol-u zatekla novinarka koja pokriva baš pitanja pandemija, što je koincidencija ravna pojavi Korone u gradu koji hostuje virosološki institut, i gde se pojeo šišmiš 🙂
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovolika zabrinutost novim sojevima mi nije potpuno jasna, kao i defetizam. Kada se svi zarazimo kovidom posle nekog vremena, zar nećemo razviti imunitet i na nove sojeve? Mislim, i dalje ćemo se zaražavati ali neće biti ovakvih talasa. Tako epidemije nestaju, neka me neko ispravi ako grešim. 

8 hours ago, Tomiprunet said:

Ako vam kazem nebiste mi verovali 🙂 

Znao si nešto što ni @erwinnije, to nije lako :wink2: Ajde nemoj da si cicija, reci nam pa da se i mi informišemo :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darko said:

Ovolika zabrinutost novim sojevima mi nije potpuno jasna, kao i defetizam. Kada se svi zarazimo kovidom posle nekog vremena, zar nećemo razviti imunitet i na nove sojeve? Mislim, i dalje ćemo se zaražavati ali neće biti ovakvih talasa. Tako epidemije nestaju, neka me neko ispravi ako grešim. 

Znao si nešto što ni @erwinnije, to nije lako :wink2: Ajde nemoj da si cicija, reci nam pa da se i mi informišemo :classic_biggrin:

Nije pesimizam nego je hype ozbiljan. Kolega je na jednom komšijskom popularnom portalu danas izbrojao 11 različitih članaka na temu novog soja. A još nije ponoć...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, urosg3 said:

Pa vidi u celom ulazu smo najmlađi, pa ti vidi di ja živim 🙂
Jedva par domaćinstava da nisu penzioneri.

Nije mi jasno sa cim se falis. Ja i supruga smo najmladji u nasem bloku, ali ipak ne vjerujem da smo mladi....Uh kad se sjetim kad sam bio mladji i zdraviji.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...