Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

I sad si sama sebi odgovorila na ono pitanje zašto ih pritiskaju da se vakcinišu i zašto pokušavaju da ih zastraše. Takvi ljudi očigledno nikad samostalno ne bi pristali da prime vakcinu, a 20 posto populacije Italije je desetak miliona ljudi, sasvim dovoljno da zatrpaju bolnice, kad krene neki sledeći talas.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Milica said:

Glavno pitanje je bilo zasto se mi vakcinisani brinemo zbog toga sto ce oni ako se razbole mozda imati tezi oblik bolesti od nas.

 

Zato sto su nevakcinisani glavni inkubatori virusa, koji kod njih dugo neometano kruzi i ima velike sanse da izmutira u oblik koji je otporan na odbranu nas vakcinisanih. Eto zasto.

 

Inace, vakcinacija je vec dozivela neuspeh u svetu, to je jasno. Ono sto se moze uraditi sada kada je stopa smrtnosti malo ublazena je:

 

1. Napraviti vakcinu za nove sojeve.

2. Ozakoniti obaveznu vakcinaciju.

3. Napraviti dovoljno doza za ceo svet.

4. Vakcinisati SVE u roku od par nedelja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Probala sam da nadjem starosnu strukturu u Italiji, pa sam nasla neki dijagram-piramidu starosti (iz 2016) i onako odokativno ocitala s nje koliko ima ljudi koje starosti (bar koliko je kojih bilo 2016). Potom sam pomnozila te brojke s procentima sa slike koju je MIlica ostavila (izracunala koliko je % ljudi koji nisu uopste primili ni jednu dozu po godistima) i od prilike ovo su brojke za nevakcinisane po godistima (to sigurno odstupa od stvarnih vrednosti, ali daje neku orijentaciju o kojim brojkama govorimo):

 

80+ godina - oko 180.000

70-79 g - oko 400.000

60-69 g - oko 700.000

ili ukupno preko 1,3 miliona ljudi u najrizicnijoj starosnoj grupi od kojih bi solidan broj njih zavrsio u bolnici (recimo da polovina zavrsi - to je bar 500.000 ljudi)

 

50-59 g - preko 1.150.000

40-49 g - preko 600.000

sto su za delta soj takodje sasvim solidno rizicna grupa, nek 1% zavrsi na intenzivnoj to je oko 180.000 ljudi

 

30-39 g - gotovo 1.300.000

20-29 g - preko 700.000

12-19 g - preko 1.150.000

 

ako se dozvoli da puno virusa bude u cirkulaciji (visoke incidence) virus ce lakse naci ove nevakcinisane i bolnice ce se brze napuniti. i onda sledi lancana reakcija.

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Dopisnica Vecernjeg lista is Austrije, Snježana Herek je rekla kako je jutros Austrija osvanula s novim četvrtim lockdownom.

"Svi su zaključani. I cijepljeni i necijepljeni. To je na 20 dana, što znači do 12. prosinca. Od 13. prosinca, barem je tako obećao austrijski kancelar, oni koji su cijepljeni i oni koji su preboljeli covid bit će otključani. Ispričao se svim cijepljenim Austrijancima zbog odluke o lockdownu jer i oni moraju biti solidarni s necijepljenima", rekla je. 

 

A zasto moraju biti solidarni s nevakcinisanima?!? (izuzimam ovde one koji ne mogu da se vakcinisu iz odredjenih razloga)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

A zasto moraju biti solidarni s nevakcinisanima?!? (izuzimam ovde one koji ne mogu da se vakcinisu iz odredjenih razloga)

Moraju biti solidarni sa vlastima, jer iz nalaza Fokus grupa obavezna vakcinacija je nepopularna do mere da ugrožava pojedince na vlasti.
Uostalom šta je teško građanima da 20 dana budu zaključani za dobrobit svojih vlasti?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sunshine State said:

Dopisnica Vecernjeg lista is Austrije, Snježana Herek je rekla kako je jutros Austrija osvanula s novim četvrtim lockdownom.

"Svi su zaključani. I cijepljeni i necijepljeni. To je na 20 dana, što znači do 12. prosinca. Od 13. prosinca, barem je tako obećao austrijski kancelar, oni koji su cijepljeni i oni koji su preboljeli covid bit će otključani. Ispričao se svim cijepljenim Austrijancima zbog odluke o lockdownu jer i oni moraju biti solidarni s necijepljenima", rekla je. 

 

A zasto moraju biti solidarni s nevakcinisanima?!? (izuzimam ovde one koji ne mogu da se vakcinisu iz odredjenih razloga)

mislim da on prosto mora tako da kaze (iz politickih razloga), jer ne moze da kaze da vakcinisani treba da se solidarisu samo s onima kojima se vakcina nije "primila" (jer imaju oslabljen imuni sistem zbog hemoterapije, transplantacije organa, starosti ili nekih drugih razloga), plus onih ciji se medicinski zahvati odlazu jer nema mesta u bolnicama, plus medicinskog osoblja koje je pod ogromnim pritiskom. Ako bi izostavio nevakcinisane iz svoje izjave onda bi samo dolio ulje na vatru i pogorsao situaciju u zemlji.

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, wwww said:

mislim da on prosto mora tako da kaze (iz politickih razloga), jer ne moze da kaze da vakcinisani treba da se solidarisu s onima kojima se vakcina nije "primila" (jer imaju oslabljen imuni sistem zbog hemoterapije, transplantacije organa, starosti ili nekih drugih razloga), plus onih ciji se medicinski zahvati odlazu jer nema mesta u bolnicama, plus medicinskog osoblja koje je pod ogromnim pritiskom. Ako bi izostavio nevakcinisane iz svoje izjave onda bi samo dolio ulje na vatru i pogorsao situaciju u zemlji.

 

Ma znam na sta se odnosilo, ali postaje bezobrazno - ljudi se vakcinisu i radi sebe i radi drugih, dok nekima ne pada na pamet, i sad vakcinisani i dalje treba da se solidarisu s takvima...

 

Ovi sad mogu da likuju:"Pa eto, i vi vakcinisani ste zakljucani, sto onda da se vakcinisem!"

 

 Trebalo je da insistiraju da je lockdown samo za nevakcinisane i da nadju nacin da to sprovedu

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, LjubavPremaMolu said:

Izgleda da Austrijanci hoće stvarno da uvedu obaveznu vakcinaciju od 1.2.2022. Ako to stvarno bude tako, i ako to prođe na parlamentu i Ustavnom sudu, onda će mi samo preostati da pojedem ono što sam pokakio laprdajući o tome kako je obavezna vakcinacija kršenje ljudskih prava i kako je tako nešto moguće još jedino u Severnoj Koreji. Zanimaće me u tom slučaju još jedino na koji način planiraju kažnjavati nevakcinisane.

Novčane kazne koliko čujem u rasponu od 3600 do 1500 EUR

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ma znam na sta se odnosilo, ali postaje bezobrazno - ljudi se vakcinisu i radi sebe i radi drugih, dok nekima ne pada na pamet, i sad vakcinisani i dalje treba da se solidarisu s takvima...

 

Ovi sad mogu da likuju:"Pa eto, i vi vakcinisani ste zakljucani, sto onda da se vakcinisem!"

 

 Trebalo je da insistiraju da je lockdown samo za nevakcinisane i da nadju nacin da to sprovedu

mislim da su mnogo zakasnili s tom merom (zakljucavanja samo nevakcinisanih), previse je virusa svukuda i sad moraju drasticne mere da se primene da se sto vise smanji kolicina virusa u okolini, pa tek onda da pocnu pametnije da otvaraju drustvo (da samo vakcinisanima i onima koji su prelezali covid dozvole pristup nekim delovima javnog zivota).

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, wwww said:

mislim da su mnogo zakasnili s tom merom (zakljucavanja samo nevakcinisanih), previse je virusa svukuda i sad moraju drasticne mere da se primene da se sto vise smanji kolicina virusa u okolini, pa tek onda da pocnu pametnije da otvaraju drustvo (da samo vakcinisanima i onima koji su prelezali covid dozvole pristup nekim delovima javnog zivota.

 

Ok, nek to bude nauk i drugim drzavama, pa i samoj Austriji, ako se opet krene u tom pravcu - ne cekajte (bar ne iz politickih razloga) dotle, da morate i ove koji postuju da tretirate isto kao i one koji ne postuju

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Ok, nek to bude nauk i drugim drzavama, pa i samoj Austriji, ako se opet krene u tom pravcu - ne cekajte (bar ne iz politickih razloga) dotle, da morate i ove koji postuju da tretirate isto kao i one koji ne postuju

Pisala sam kako se kod nas u NRW razvijala situacija. Trenutno se u Nemackoj vrlo pazljivo gleda sta se desava s Austrijom, sve cesce raznorazni politicari ne odbacuju kategoricno uvodjenje obavezne vakcinacije (sto su od pocetka pandemije svi kategoricno odbacivali), najpre za pojedine profesionalne grupe, a potom i za sve. Ovaj nas novi predsednik Vlade NRW je odlucniji da uvede jace mere (i pokaze cvrstu ruku), pa cemo videti sta ce biti od toga.

Generalno imam utisak da se politicari ne usudjuju da uvedu neke ostrije mere dovoljno rano jer je to nepopularno kog glasaca (a nigde se ne vidi da su nekoga spasili). Glasaci bi se onda pitali: da li je bas neophodno uvoditi tako ostre mere kad se nista strasno ne desava u bolnicama, ne kapirajuci da onaj porast koji danas vidimo medju inficiranima ce se za 7-10 dana prebaciti na bolnice, a za koju sedmicu kasnije i na mrtvacnice.

 

Kako Milica pise Italija izgleda pomno prati sta se desava u komsiluku i izgleda da hoce ranije da krenu s "kocenjem" i zaustavljanjem svog "kamiona na nizbrdici" pre nego sto ovaj dostigne prevelike brzine kad bi se zahtevalo izuzetno jako kocenje s nesagledivim posledicama.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Inace sinoc sam bila kod prijatelja na slavi, nije nas bilo puno, sve Srbi. 
Domacini  + dve porodice. 
Nevakcinisani svi osim nas. 
Krene prica i o vakcinama.
Glavno pitanje je bilo zasto se mi vakcinisani brinemo zbog toga sto ce oni ako se razbole mozda imati tezi oblik bolesti od nas. Zasto se mi brinemo vise nego oni sami? Zasto po tom istom principu ne krene hajka i proganjanje gojaznih ljudi, narkomana, alkoholicara? Oni ocigledno uopste ne vode racuna o svom zdravlju, a tek koliko kostaju zdravstveni sistem,a da ne pricamo o losem uticaju na okolinu. Uglavnom gojazni supduznici imaju i gojaznu decu. 
 
 
Već sam negde napisao prostim srpskim jezikom: zato što će ta bagra da zauzme mesto na intenzivnoj nezi nekome ko treba da operiše npr bruh (kilu) samo zato što mu nije jasno zašto treba da se vakciniše.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 
Zato sto su nevakcinisani glavni inkubatori virusa, koji kod njih dugo neometano kruzi i ima velike sanse da izmutira u oblik koji je otporan na odbranu nas vakcinisanih. Eto zasto.
 
Inace, vakcinacija je vec dozivela neuspeh u svetu, to je jasno. Ono sto se moze uraditi sada kada je stopa smrtnosti malo ublazena je:
 
1. Napraviti vakcinu za nove sojeve.
2. Ozakoniti obaveznu vakcinaciju.
3. Napraviti dovoljno doza za ceo svet.
4. Vakcinisati SVE u roku od par nedelja.
Ovo pod 4 je realno koliko i da se ispuni zelja Miss Universe ("mir u svetu"). Možda je taj mir u svetu čak realniji...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Dopisnica Vecernjeg lista is Austrije, Snježana Herek je rekla kako je jutros Austrija osvanula s novim četvrtim lockdownom.

"Svi su zaključani. I cijepljeni i necijepljeni. To je na 20 dana, što znači do 12. prosinca. Od 13. prosinca, barem je tako obećao austrijski kancelar, oni koji su cijepljeni i oni koji su preboljeli covid bit će otključani. Ispričao se svim cijepljenim Austrijancima zbog odluke o lockdownu jer i oni moraju biti solidarni s necijepljenima", rekla je. 
 
A zasto moraju biti solidarni s nevakcinisanima?!? (izuzimam ovde one koji ne mogu da se vakcinisu iz odredjenih razloga)
Zato što nemaju (nemamo) drugog izbora. Ili da pobijemo govna i gotova stvar. Nešto nisam za ovu drugu varijantu (mada zvuči zanimljivo [emoji83])

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, shonke said:

Ovo pod 4 je realno koliko i da se ispuni zelja Miss Universe ("mir u svetu"). Možda je taj mir u svetu čak realniji...

 

Ok, par nedelja jeste malo, ali tromesecje je realno. Naravno, svestan sam i ja da je to tesko ostvarivo, ali to je recept za kraj pandemije. Ovako ce se pojavljivati jos mnogi sojevi i rizikujemo da vakcine budu potpuno neupotrebljive.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, shonke said:

Zato što nemaju (nemamo) drugog izbora. Ili da pobijemo govna i gotova stvar. Nešto nisam za ovu drugu varijantu (mada zvuči zanimljivo

 

Oduvek sam mrzela kolektivna kaznjavanja, kad je krivac poznat; razumem zasto se radi, ne zelim da prihvatim da im se podilazi - zakljucaj njih, uvedi obaveznu vakcinaciju, ali nemoj ljude koji su shvatili ozbiljnost situacije i uradili sta je do njih da kaznjavas isto kao i one koji ignorisu sve

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, shonke said:

Šta mislite o ovome? Da li je ovo ograničeno samo na lokalu ili bi moglo da se desi i šire?

 

https://www.b92.net/zdravlje/bolesti.php?yyyy=2021&mm=11&dd=22&nav_id=2060705

moram da priznam da ne razumem "mehanizam" izumiranja delta varijante usled mutacija.

 

ako sam ja dobro shvatila jedan soj istiskuje drugi jer je sposoban brze da se razmnozava i prenosi (desila se neka mutacija koja je to obezbedila), te jednostavno pretekne sve ostale sojeve. a mutacija se desi kada se tokom "prepisivanja" genetskog koda napravi neka greska. dakle, ovde je teorija da je kod razmnozavanja jednog virusa-individue delta soja doslo do neke mutacije koja je dovela do toga da je taj sin-virus postao manje "razmnoziv"/prenosiv. kako je onda taj virus mogao da "izbrise" (pretekne) sve ostale viruse delta soja koji nisu napravili doticnu mutaciju (te su i dalje bili u stanju da se razmnozavaju i prenose)? :smiley24: da bi se tako nesto desilo onda bi trebalo da se doticna mutacija desila u ogromnom broju virusa-jedinki delta soja manje-vise istovremeno iliu vrlo kratkom vremenskom intervalu. koliko je ovo moguce/verovatno?

 

(naravno, ja nisam strucnjak iz ove oblasti, te sigurno ne vidim jos neke druge opcije koje bi podrzale ovu teoriju)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Austrija vs Mađarska.

 

U Mađarskoj je daleko više umrlih uprkos manjem broju slučajeva. Vakcinisano je manje ljudi, a udeo Sinofarma je oko 20% - ogromna većina vakcinisana njime primila je drugu dozu odavno.

 

Novozaraženi na milion:  


uZlsplc.png 

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=Confirmed+cases&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=HUN~AUT 

 

Umrli na milion: 

 

rYZNmKt.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=Confirmed+deaths&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=HUN~AUT 

 

CFR tj. smrtnost računata kao odnos umrlih u nekom trenutku i broja zaraženih 10 dana pre toga: 

 

jsyY9J4.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=Case+fatality+rate&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=HUN~AUT 

 

Udeo potpuno vakcinisanih u celokupnoj populaciji: 

 

Ves0R38.png 

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=People+fully+vaccinated&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=HUN~AUT 

 

Udeo potpuno i delimično vakcinisanih u celokupnoj populaciji: 

 

SUyHVgI.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=People+vaccinated+(by+dose)&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=HUN~AUT 

 

Broj datih doza osnovne vakcinacije i bustera na 100 stanovnika: 

 

L4R4fUx.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=Vaccine+doses+(by+type)&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=HUN~AUT 

 

Prve (gornji grafikoni) i druge doze (donji grafikoni) po vakcinama i kalendarskim nedeljama date u Mađarskoj, Sinofarm su ljudi primali pre 5-6 ili 7-8 meseci.

 

cEqHdSS.png

 

https://atlo.team/vakcinacio/

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

U Austriji ce odbijanje prve doze najslobodoumnije kostati 3600 eura, a odbijanje trece doze 1500 eura. Sad borci za slobodu vise nece imati vremena za proteste, valja naci jos koji nebenjob da se ove kazne mogu poplacati. 

 

Da li ovu kaznu plaćaju jednokratno ili svaki put kad ih ukebaju?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Stiletto said:

 

Da li ovu kaznu plaćaju jednokratno ili svaki put kad ih ukebaju?

 

Nisam jos nista detaljno nasao. Vjerujem da ce biti svaki put kad odbiju. 

1 minute ago, erwin said:

 

Da li slucajno imas neki link sa statistikom za ove relevantnije zemlje Europe i svijeta o broju testova uradjenih na dnevnoj bazi i procentima pozitivnih testova? Takodjer da li postoje ikakve statistike koje pokazuju koliko je novozarazenih vakcinisano, a koliko nevakcinisano?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Oduvek sam mrzela kolektivna kaznjavanja, kad je krivac poznat; razumem zasto se radi, ne zelim da prihvatim da im se podilazi - zakljucaj njih, uvedi obaveznu vakcinaciju, ali nemoj ljude koji su shvatili ozbiljnost situacije i uradili sta je do njih da kaznjavas isto kao i one koji ignorisu sve

 

Slažem se ja sa tobom nego jbg, imamo i ja i ti dovoljno godina i životnog iskustva da znamo odgovor na tvoje prvo pitanje...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@alpaka Bereta Sida

 

Za brojeve testova i udele pozitivnih u odnosu na populaciju imaš ovde i tabele i mape za ceo svet ili pojedinačne kontinente:

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?tab=map&zoomToSelection=true&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=Tests&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?tab=map&zoomToSelection=true&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=Tests+per+case&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false

 

Za raspodelu novozaraženih po vakcinalnom statusu pogledaj moje starije postove, kačio sam to puno puta za razne zemlje i regione. Zaključak koji se može izvesti je da se vakcinisani kojima nije proteklo puno vremena od poslednje doze daleko ređe zaražavaju. Tek kad protekne više meseci od vakcinacije, stopa zaražavanja vakcinisanih se približava onoj kod nevakcinisanih (što ne važi za stope hospitalizacije i smrtnosti, koje polako rastu, ali su i dalje daleko manje nego kod nevakcinisanih). To je jedan od glavnih razloga zašto se uvode treće doze, da se u uslovima velikog širenja pa samim tim i velike izloženosti virusu maksimalno zaštite oni koji hoće da se vakcinišu i da se uz to uspori širenje smanjevanjem njihovog zaražavanja, a time i mogućnosti da prenesu virus.

Edited by erwin
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo već nije smešno nego zastrašujuće.

 

Noseći zastavu Hrvatske, Francišković se obratio okupljenima na protestu uz reči "Budite u istini i istina će vas osloboditi. Zar ne vidite šta se sprema, pogledajte Austriju. Počeće da nas hvataju kao zečeve. Oseća se zadah zveri, tu je blizu. Civilizacija upada u bešćutnost srca. A ja želim da se branimo, zajedno sa svojom braćom. Većina će sutra biti ljubomorna na vas što niste primili vakcinu. Nije ovo igra i zabava. Treba se organizovati. Sada, odmah!", kako prenosi Klix.

Zatim je poručio, "Ja sam već pre 20 godina, dok sam bio u zatvoru, napisao knjigu i izneo teokratski model kako treba organizovati Hrvatsku, kako rušiti sistem koji je bezbožan i zao. Nemojte da budete ovce i postanite lavovi. Božji lavovi su tu, dignite se i vičite".

I na kraju dodao da, "ako i pogine na božjem putu", za svoju porodicu, braću i domovinu, ako ga likvidiraju, zna "da ih je već nadmudrio, da je već pobedio".

 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=11&dd=22&nav_category=167&nav_id=2060621

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...