Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

46 minutes ago, urosg3 said:

Pa vidiećemo ko je u pravu, nakon ne tako dugog vremena, nekoliko meseci. Kad Austrija završi svoj plan, izvakciniše sve ne očekujem da bode 0 covid kao što bi bilo najbolje. Očekujem da se pojavi neki prostor u kojem će mođi da se živi normalno bez ograničenja, da će biti razboljevanja i umiranja ali ne u epidemijskim razmerama. I da će tema da izlapi iz medija brzinom kojom izlape vakcine 🙂

 

Može da izlapi samo do odluke kad će biti sledeći buster, neće se ovo završiti ni trećom ni četvrtom dozom.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Darko said:

Drago mi je da čitaš ovaj forum Nole. Nego, hoćeš li u Australiju, da rezervišem karte za finale?

Ako mi priznaju sertifikat treće doze jonozirajuceg zračenja iz piramida u Visokom dolazim obavezno, pristavi kaficu. 

  • Like 1
  • Ha-ha 9
Link to comment
Share on other sites

Update sto se tice tasta. Pusten je juce iz bolnice posle 4 nedelje. Medjitim od sinoc ima neke mucnine i malaksalost, sa lekarima su se samo telefon culi, generalno su stava da mora sad kao beba da se pazi.
Neverovatno je kako ova bolest ne dozvoljava da se opustis ni malo.

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

Jao gledam reakcije nasih ljudi bilo u Austriji bilo kod nas i vecina bulazni o fasizmu, ukidanju ljudskih prava, demokratije, sloboda picki materni. Svako kome mjere ne odgovaraju slobodan je da se vrati kuci i da nikad ne dodje u Austriju. Na Balkanu slobode i ljudska prava cvjetaju dok ih mrski "nacisti" uzurpiraju. Cak je i onaj rosavi imbecil Zoran Milanovic neki dan izjavio da su mjere austrijske vlade fasisticke. Normalno hrvatski ambasador je odmah pozvan na razgovor, a siguran sam da im Austrijanci nece tek tako oprostiti jer su jako jako osjetljivi na te stvari. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Cak je i onaj rosavi imbecil Zoran Milanovic neki dan izjavio da su mjere austrijske vlade fasisticke.

Ja sam stvarno verovao da je on donekle normalan, ali gledao sam pre jedno mesec dana neku emisiju gde on viče - Šta hoće iz EU vakcinisali smo 50% populacije i ja mislim da je to dovoljno. Šta hoće od nas.

Neverovatno.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Don Juan said:

Ja sam stvarno verovao da je on donekle normalan, ali gledao sam pre jedno mesec dana neku emisiju gde on viče - Šta hoće iz EU vakcinisali smo 50% populacije i ja mislim da je to dovoljno. Šta hoće od nas.

Neverovatno.

 

On je manje inteligentna i mrvicu manje iskompleksirana verzija Vucica. Tezak idiot. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Jao gledam reakcije nasih ljudi bilo u Austriji bilo kod nas i vecina bulazni o fasizmu, ukidanju ljudskih prava, demokratije, sloboda picki materni. Svako kome mjere ne odgovaraju slobodan je da se vrati kuci i da nikad ne dodje u Austriju. Na Balkanu slobode i ljudska prava cvjetaju dok ih mrski "nacisti" uzurpiraju. Cak je i onaj rosavi imbecil Zoran Milanovic neki dan izjavio da su mjere austrijske vlade fasisticke. Normalno hrvatski ambasador je odmah pozvan na razgovor, a siguran sam da im Austrijanci nece tek tako oprostiti jer su jako jako osjetljivi na te stvari. 

 

Sta kaze ona tvoja rodbina sto se vratila u BiH zbog mera, hoce li se vracati u Austriju, obzirom da ce vakcina biti obavezna?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Sta kaze ona tvoja rodbina sto se vratila u BiH zbog mera, hoce li se vracati u Austriju, obzirom da ce vakcina biti obavezna?

 

 

 

Iskreno niti znam niti me zanima. Onog trenutka kad sam saznao da odbijaju vakcinisati novorodjenu kcerku i da propagiraju hardcore antivax teorije odlucio sma prekinuti svaki vid kontakta s njima. To sto su mi rod ne znaci da moram trpiti njihov debilizam. 

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

Ja danas saznam da su mi brat od tetke i njegova žena avaksi. Žive u Austriji, oboje su fakultetski obrazovani, on je i magistar, ili doktor nauka, nemam pojma. Ne znam šta će oni sad da rade, ne verujem da će da pobegnu za Srbiju, pošto imaju tamo dobro razvijen biznis i uvek pričaju kako je tamo kultura, zakon i red, i da su se spasili što su pobegli iz Srbije u normalnu zemlju.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Jao gledam reakcije nasih ljudi bilo u Austriji bilo kod nas i vecina bulazni o fasizmu, ukidanju ljudskih prava, demokratije, sloboda picki materni. Svako kome mjere ne odgovaraju slobodan je da se vrati kuci i da nikad ne dodje u Austriju. Na Balkanu slobode i ljudska prava cvjetaju dok ih mrski "nacisti" uzurpiraju. Cak je i onaj rosavi imbecil Zoran Milanovic neki dan izjavio da su mjere austrijske vlade fasisticke. Normalno hrvatski ambasador je odmah pozvan na razgovor, a siguran sam da im Austrijanci nece tek tako oprostiti jer su jako jako osjetljivi na te stvari. 

 

Milanović je hrv verzija Borisa Tadića samo nije toliko glup. Tadić je glup u pm a ovaj je mnogo glup. To je ta gradacija. Samo što je Milanović i bezobrazan.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Wookie said:

Ja danas saznam da su mi brat od tetke i njegova žena avaksi. Žive u Austriji, oboje su fakultetski obrazovani, on je i magistar, ili doktor nauka, nemam pojma. Ne znam šta će oni sad da rade, ne verujem da će da pobegnu za Srbiju, pošto imaju tamo dobro razvijen biznis i uvek pričaju kako je tamo kultura, zakon i red, i da su se spasili što su pobegli iz Srbije u normalnu zemlju.

Primiće vakcinu, prisilom. Jadni ljudi, a švabe tako kulturne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Iskreno niti znam niti me zanima. Onog trenutka kad sam saznao da odbijaju vakcinisati novorodjenu kcerku i da propagiraju hardcore antivax teorije odlucio sma prekinuti svaki vid kontakta s njima. To sto su mi rod ne znaci da moram trpiti njihov debilizam. 

 

Ma ovo sam vise pitala da vidim da li su ljudi stvarno spremni zbog (ne)vakcine da promene, skoro pa, citav zivot

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ma ovo sam vise pitala da vidim da li su ljudi stvarno spremni zbog (ne)vakcine da promene, skoro pa, citav zivot

 

 

Pa siguran sam da ima i takvih idiota koji ce zbog vakcine promijeniti promijeniti sebi citav zivot. Gledam evo na fb u ovim grupama nasih ljudi u Austriji vec se organizuju prevozi za demonstracije sutra. Stranci koji su migrirali u Austriju i fasisti koji se bore da te iste strance izbace iz Austrije zajedno ruku pod ruku na protestima za "slobodu". Nisam mislio da cu nesto ovakvo ikad dozivjeti. 

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

Koliko vidim austrijski stručnjaci i vlasti su među prvima u redu "onih koji su dopustili da epidemija podivlja"
Sad kad su na pravom putu treba ih ohrabriti.
Izlazna strategija nije previsoko postavljen cilj to je minimalni cilj.

 

"izlazna strategija" je sumnjiv i nepredvidiv cilj. Teoretski bi bila moguca na nekom otoku koji ima sve sta stanovnicima treba.

No, Austrija nije u takvom polozaju, ne moze da se zatvori hermeticki. Rezultati ce zavisiti ne samo od "mera"i vakcinacije drzavljana, nego i od postupaka okolnih drzava i njihovih stanovnika.

 

Sta im vredi "izlazna strategija" ako im na skijanje dolaze zarazeni turisti, a svakog dana prolazi milion balkanskih gastarbajtera iz zapadne Evrope?

 

Ovo je globalni problem i treba ga globalno resiti.

Dok se to ne desi, svaka zemlja treba da zastiti svoje stanovnistvo najbolje kako zna i ume. Mislim da je Austrija na dobrom putu.

 

edit: slovca

 

Edited by zoran59
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zoran59 said:

 

Ovo je globalni problem i treba ga globalno resiti.

Tako je s tim da imamo države kao pojavu koje će da urade sve samo da ne bude globalnog rešenja 🙂
I ja mislim da je Austrija sa navedenim greškama na dobrom putu i da je obavezna vakcinacija izlazna strategija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

Ma ovo sam vise pitala da vidim da li su ljudi stvarno spremni zbog (ne)vakcine da promene, skoro pa, citav zivot

 

Evo ti i iz drugog ugla. Ja sam iako potpuno vakcinisana (ali vrlo rizicna) promenila skoro pa citav zivot jer sam vrlo brzo shvatila da ne smem da se uzdam u neodgovornu kriticnu masu koja niti hoce da se vakcinise niti hoce da se odgovorno/civilizovano ponasa u ovom globalnom bedaku. Na taj nacin sam preuzela odgovornost za sopstveni opstanak - a indirektno i za njih koji to uopste ne zasluzuju - dok su "oni" preuzeli izvitoperen narativ o (njihovim!) "ljudskim pravima" i "pravu odlucivanja o sopstenom telu" i slican antiintelektualni, egocentricni klot-frket. A mi drugi? Rezignacija. Ne samo ja, nego mnogi u mojoj situaciji su se necujno sklonili s puta tim potencijalnim ubicama jer sta je razumna alternativa? Vec drugu godinu se trudim da ostanem iznad vise sile. A "njima" sa bezbedne distance samo jedan gigantski digitus impudicus (sic!)!

 

Kako ono bese (?)... fools rush in where angels fear to tread ... 

Edited by Cyber
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, wwww said:

Nemacka obicno pomno prati sta radi Austrija, tako da je velika verovatnoca da ce slediti primer.

A posto Francuzi prepisuju od Nemaca, znaci i mi cemo uskoro, mada Makron nam je rekao da mi ne moramo u lockdown jer smo u jako dobroj situaciji ( ne zaboraviti izbore na prolece ...)

 

Citala sam neki tekst o efikasnosti "mera", neki rezime za 70 raznih ispitivanja o efkasnosti mera tipa - nosenje maski, pranje ruku, drzanje distance ... Zakljucak je da se moze reci da je efkasnost otprilike 50% a nikako ne mogu da utvrde koje mere su koliko efikasne jer kaze tesko postoji neko a pogotovo ceo uzorak ljudi koji nosi maske uredno a ne pere ruke i slicno nego se pre moze pricati u ljudima koji generalno postuju mere ili ne postuju

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...