Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 hours ago, erwin said:

 

Ne.

 

Zamenik premijera priznao je da je do kraja septembra bilo 665 hiljada umrlih, a zvanično je bilo objavljeno da ih je oko 200 hiljada.

 

 

Moguce, ustvari naravno.

Nesto drugo sam hteo da kazem.

Prijavili su do sada slican broj slucajeva kao UK a broj smrtnih slucajeva skoro duplo. Nije dobro za imidz.

Cudno mi je da Putin, diktator par ekselans ne usrafljuje dublje broj umrlih, kao sto to rade njegovi posilni Lukash i Aca.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ras kass said:

Prema podacima iz Nemacke 0.3% vakcinisanih je bilo zarazeno a od toga 4% je hospitalizovano.

 

 

podaci za poslednje 4 sedmice - po starosnim grupama:

https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/Wochenbericht/Wochenbericht_2021-11-11.pdf?__blob=publicationFile

strana 22

 

Zarazeni - simptomaticni:

 

12-17g - udeo vakcinisanih u generalnoj populaciji: 40,2%

zarazenih-simptomaticnih: 23119

od toga - vakcinisanih: 1102       -   sto je 4,77%

 

oko 13 puta veca zastita vakcinisanih

 

18-59g - udeo vakcinisanih u generalnoj populaciji: 72,5%

zarazenih-simptomaticnih: 159647

od toga - vakcinisanih: 66396       -   sto je 41,59%

 

oko 3,7 puta veca zastita vakcinisanih

 

preko 60g - udeo vakcinisanih u generalnoj populaciji: 85,1%

zarazenih-simptomaticnih: 37735

od toga - vakcinisanih: 22973       -   sto je 60,88%

 

oko 3,7 puta veca zastita vakcinisanih

 

Hospitalizovani:

 

12-17g - udeo vakcinisanih u generalnoj populaciji: 40,2%

zarazenih-simptomaticnih: 119

od toga - vakcinisanih: 4       -   sto je 3,36%

 

oko 19 puta veca zastita vakcinisanih

 

18-59g - udeo vakcinisanih u generalnoj populaciji: 72,5%

zarazenih-simptomaticnih: 3637

od toga - vakcinisanih: 825       -   sto je 22,68%

 

oko 9 puta veca zastita vakcinisanih

 

preko 60g - udeo vakcinisanih u generalnoj populaciji: 85,1%

zarazenih-simptomaticnih: 5587

od toga - vakcinisanih: 2522       -   sto je 45,14%

 

oko 7 puta veca zastita vakcinisanih

 

Na intenzivnoj:

 

12-17g - udeo vakcinisanih u generalnoj populaciji: 40,2%

zarazenih-simptomaticnih: 2

od toga - vakcinisanih: 0      

 

18-59g - udeo vakcinisanih u generalnoj populaciji: 72,5%

zarazenih-simptomaticnih: 448

od toga - vakcinisanih: 58        -   sto je 12,95%

 

oko 18 puta veca zastita vakcinisanih

 

preko 60g - udeo vakcinisanih u generalnoj populaciji: 85,1%

zarazenih-simptomaticnih: 870

od toga - vakcinisanih: 313       -   sto je 35,98%

 

oko 10 puta veca zastita vakcinisanih

 

Umrlih:

 

12-17g - udeo vakcinisanih u generalnoj populaciji: 40,2%

zarazenih-simptomaticnih: 0

od toga - vakcinisanih: 0

 

18-59g - udeo vakcinisanih u generalnoj populaciji: 72,5%

zarazenih-simptomaticnih: 54

od toga - vakcinisanih: 10        -   sto je 18,52%

 

oko 11 puta veca zastita vakcinisanih

 

preko 60g - udeo vakcinisanih u generalnoj populaciji: 85,1%

zarazenih-simptomaticnih: 840

od toga - vakcinisanih: 350       -    sto je 41,67%

 

oko 8 puta veca zastita vakcinisanih

 

 

(nadam se da negde nisam napravila gresku u proracunu)

 

u izvestaju su dali slicne brojke onima koje sam ja dobila prostim mnozenjem/deljenjem podataka (valjda koriste malcice sofisticiranije racunanje i uzimaju u obzir jos par sitnicica - za odredjeni broj ljudi nije bilo tacnih podataka o vakcinisanosti itd.)

 

elem, moj proracu za efikasnost vakcina po starosnim grupama:

 

od zarazavanja:

 

12-17g - 93%  

18-59g - 79% (RKI: 72%)

preko 60g - 78% (RKI: 72%)

 

od hospitalizacije:

12-17g - 95%

18-59g - 90% (RKI: 88%)

preko 60g - 87% (RKI: 85%)

 

od odlaska na intenzivnu:

18-59g - 95% (RKI: 93%)

preko 60g - 91% (RKI: 90%)

 

od umiranja:

18-59g - 92% (RKI: 92%)

preko 60g - 89% (RKI: 87%)

 

 

U izvestaju takodje stoji da je od 1.393 vakcinisanih, koji su ove godine umrli, njih 995 (71%) bilo starije od 80 godina.

Edited by wwww
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

pokusala sam sad onako grubo da procenim posle koje vakcine se najcesce zarazavaju, odnosno koja najvise stiti od zarazavanja.

 u izvestaju su dali da je do sada registrovano 175.188 vakcinisanih koji su zarazeni. od toga:

117367 - Fajzer

21499  - JJ

14091 - AZ (obe doze)

8676 - Moderna

8651 - 1. doza AZ + 2. doza Fajzer

1521 - 1. doza AZ + 2. doza Moderna

za 3383 nisu imali detalje

 

probala sam da na osnovu tabele za date doze po vakcinama procenim koliko je kojih kombinacija dato (totalno gruba procena jer ne znam da li je bilo nekih ljudi koji su primili samo po 1 dozu), elem, moja procena je ovakva:

2 Fajzera - 73% ljudi

JJ - gotovo 6%

2 AZ - oko 6%

2 Moderne - 8%

AZ+Fajzer - nesto preko 5%

AZ+Moderna - 1,3%

 

kad onako grubo podelim one gore brojke s ovim dole (pa podelim s 100000) dobijem sledece "faktore zarazavanja":

2 Fajzera - 1,6

JJ - 3,6

2 AZ - 2,3

2 Moderne - 1,1

AZ+Fajzer - 1,6

AZ+Moderna - 1,14

 

Dakle, ovo je totalno gruba procena, ali se poklapa s onim sto do sada znamo o efikasnosti vakcina:

najbolja Moderna, pa AZ+ Moderna, pa Fajzer (a i kombinacija AZ+Fajzer je tu negde), pa AZ, pa jedna doza JJ.

 

Edited by wwww
  • Like 1
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, erwin said:

 

Ne.

 

Zamenik premijera priznao je da je do kraja septembra bilo 665 hiljada umrlih, a zvanično je bilo objavljeno da ih je oko 200 hiljada.

 

 

 

 

.

 

Pokusao sam nedavno  da objasnim zasto ovo ne moze ovako da se gleda.....Vice premijer Golikova je govorila u funkciji sefa operativnog staba u redovnom brifingu i  nije mogla nista da prizna, jer je ovo govorila i ranije..Prakticno je isto ovo rekla samo manje dramaticno pre skoro godinu dana...

 

В РОССИИ → ПАНДЕМИЯ КОРОНАВИРУСА 17:15, 28 декабря 2020

 

Более 81% избыточной смертности в РФ в январе-ноябре пришлись на COVID

 

Москва. 28 декабря. INTERFAX.RU - Более 81% избыточной смертности за первые 11 месяцев 2020 года в России приходится на заболевания коронавирусом и его последствия, заявила зампред правительства РФ Татьяна Голикова на брифинге в понедельник.

В РОССИИ10 декабря 2020Росстат сообщил о выросшей вдвое смертности от COVID-19 в октябреЧитать подробнее

"..... хочу обратить внимание, что более 81% роста смертности, которая падает на этот период времени, приходится на COVID и последствия заболевания коронавирусом", - сказала она.

 

 

Twiter Jake Cordela novinara TheMoscowTimes  moze da se cita sa istim uspehom kao i Sputnik...On se u tekstu poziva na RosStat, ali samo kad njemu odgovara...On sigurno zna razliku kako se racunaju  smrti u operativnom stabu i kako u RosStatu...

 

.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ridji said:


Nikad nije kasno, hvala :classic_smile:

Cepaj, zbog Korone mnogo je manje majici pocepano nego sto se inace očekivalo :classic_biggrin:

 

Hvala brate napaćeni, mada u ovom slučaju se žena napatila :classic_biggrin:

 

 

 

Hvala drugari :classic_smile:

E pa moram i ja da se pridruzim. Cestitam ti na prinovi i zelim vam sve najbolje. Ne znam kako si sa poslom, finansijama itd,itd. Ja kao mator covjek bih ti savjetovao da imas troje djece. Zasto? Pa ako su normalne finansije to je ok. A kad omatoris imaces ko da te obidje.Starost je iza ugla.Ovo pricam samo sta je prakticno i mnogo dobro za sve. Nadam se da si me shvatio.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Tomiprunet said:

 

 

BOLNIČKI PODACI - Godina 2020., uznemirena Covidom, obilježila je ponovljene napetosti u našem zdravstvenom sustavu. Međutim, pokazalo se da se samo 2% hospitalizacija može pripisati virusu. Pouzdane brojke koje se mogu objasniti s nekoliko čimbenika.

 

 

Ovaj podatak je tacan, izazvao je silne komentare u Francuskoj kao i ovde na forumu ali da se objasniti kao sto je i objasnjeno u drugim tekstovima, naprimer

https://www.liberation.fr/checknews/est-il-vrai-que-les-patients-covid-nont-represente-que-2-du-total-des-hospitalisations-en-france-en-2020-20211111_BEEG2I2RTRAX7O3Q5LD2D33J4I/

 

Objasnjava da jeste udeo hospitalizovanih u 2020 bio 2% medjutim ima objasnjenja :  udeo nije bio konstantan tokom godine, nego u talasima, naprimer krajem marta je dnevno dolazilo u bolnice po 30 000 pacijenata, isto tako u novembru dok je u periodu juni-septembar bilo manje od 5000 dnevno. sem toga broj dana provedenih u bolnici je veci od proseka, tih 2% hospitolizovanih u proseku tokom godine je zauzelo 8% bolnickih kreveta, a ako se gledaju samo reanimacije onda su cifre : 11% pacijenata u proseku a 19% bolnickih dana. Ako se gleda broj umrlih u bolnici tih 2% su dali 12% ukupnih smrti u bolnicama.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ridji said:


Stvarno došao na svet bebac, nije stvarno ridj :classic_biggrin: Mada ga ja još uvek nisam video, jedino na slici kad je bio star jedan dan.

..................

 

Ridji, cestitke i svi oblici srece - evo, saljem (jebiga, virtualni) poljubac majci i bebacu.

 

O filozofskim ili socioloskim i psiholoskim aspektima raspisacu se drugde. Jebiga, volim da analizujem i teoretisem.

 

Ali ovde, samo mogu da izrazim ljubav. Ja sam tata, dete je vec odraslo, a ti se javi ako ti treba savet. Od motanja pelena pa kasnije.

Mozda sam psiholoski slucaj, ali najvise sam voleo zenu (i jos uvek je volim) kad je postala majka. Za detetom sam lud, naravno.

 

Uzivaj dok mozes, tome je ogranicen rok. Onda dete ode svojim putem i ne pita te, pa se osecas kao budala.

 

A na ovoj temi, vakcinisi dete protiv svega. Rizici su zanemarljivo mininimalni a korist i bezbednost ogromne.

  • Like 4
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, zoran59 said:

Mozda sam psiholoski slucaj, ali najvise sam voleo zenu (i jos uvek je volim) kad je postala majka. Za detetom sam lud, naravno.

zanimljivo, ista situacija kod mene 🙂

 

a @Ridji cestitke od srca, uzivaj u najlepsim danima zivota,
mogu misliti koliko je ovo pandemijsko okruzenje bilo nezgodno i stresno za odrzavanje trudnoce, sada je vreme da se opustite i uzivate krugu vase porodice 🥳

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

Do kraja ove godine u Beogradu će biti otvorena još četiri punkta za vakcinaciju.

To je danas najavila gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević koja je rekla da će od 15. novembra biti moguće vakcinisati se u tržnom centru u Rajićevoj.

Kako je dodala, plan je da na svakih sedam dana budu otvarana još tri punkta – u tržnom centru „Stadion“, Beošoping centru i u robnoj kući „Ikea“.

https://nova.rs/vesti/drustvo/vakcinacija-u-ikei/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

U Austriji od sutra lockdown za nevakcinisane. Ne znam šta da mislim o tome još uvek varim tu informaciju. Sa jedne strane prezirem sekuritizaciju medicinskog problema, da je ovo neko napisao pre godinu dana veselo bi mu se nalepila etiketa da je teoretičar zavere, a sad puzaćuja sekuritizacija učini teoriju stvarnom.
Sa druge strane nikakvog razumevanja nemam za nevakcinisanje, svaki argument na tu stranu mi je glup.
I sa treće strane opasno me nervira što političari nemaju nuts da proglase obaveznu vakcinaciju i stanu iza te odluke.
U stvari ova treća strane će da prelomi da sam protivnik ovakvih poteza. Čuj "dobrovoljnaa, opciona" hajde još malo da se lažemo 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Možda, za razliku od nas, Austrijanci procesiraju informacije iz bolnica, mislim, brojeve i procente nevakcinisanih i vakcinisanih među zaraženima i hospitalizovanima, pa se na osnovu toga donose odluke (tipa ogroman procenat nevakcinisanih među zaraženima i hospitalizovanima, onda je logično da im ograničiš slobodnu cirkulaciju, dok se ne vakcinišu).

 

Možda konačno imaju dovoljne količine vakcina na lagerima da mogu da krenu sa "obaveznijom" vakcinacijom.

 

Mislim, odavde, iz naše perspektive, izgleda kao da ima vakcina kol'ko 'oćeš, koje 'oćeš, ali ako se zamisli da nije bilo Sinofarma u Srbiji, vakcina ne bi bilo dovoljno ni za trećinu punoletnih. Moderna stigla kao donacija, 200K.

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

Čestitke forumskom kolegi, da ste bebac i vi živi i zdravi, koj' šta nema nek' nabavi op-op-fiju-fiju!

 

Pitanje za upućenije: posle kog vremenskog perioda od buster doze Fajzera se razvija optimalna zaštita? Beše 2-3 nedelje?

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, urosg3 said:

U Austriji od sutra lockdown za nevakcinisane. Ne znam šta da mislim o tome još uvek varim tu informaciju. Sa jedne strane prezirem sekuritizaciju medicinskog problema, da je ovo neko napisao pre godinu dana veselo bi mu se nalepila etiketa da je teoretičar zavere, a sad puzaćuja sekuritizacija učini teoriju stvarnom.
Sa druge strane nikakvog razumevanja nemam za nevakcinisanje, svaki argument na tu stranu mi je glup.
I sa treće strane opasno me nervira što političari nemaju nuts da proglase obaveznu vakcinaciju i stanu iza te odluke.
U stvari ova treća strane će da prelomi da sam protivnik ovakvih poteza. Čuj "dobrovoljnaa, opciona" hajde još malo da se lažemo 🙂

 

A jbg brate, kako izvesti obaveznu vakcinaciju u Srbiji, npr.? Da teraš ljude puškom ili da ih privode vojska i policija? Da ne bude zabune, i ja sam za obaveznu vakcinaciju ali 2021. nije 1971.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

Ode kevina prijateljica što je primila 3 Kineza. Jeste specifična situacija, 68g, reumatoidni artritis, astma ranije, ali što je mnogo mnogo je, da neko ispod 70g umre sa 3 primljene doze. Navodno nije prekidala terapiju za r.a. kad je primala vakcine.

Ženinoj babi takođe dali Sinofarm, jer je imala infarkt ranije. O_o

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, AgroLaki said:

Ode kevina prijateljica što je primila 3 Kineza. Jeste specifična situacija, 68g, reumatoidni artritis, astma ranije, ali što je mnogo mnogo je, da neko ispod 70g umre sa 3 primljene doze. Navodno nije prekidala terapiju za r.a. kad je primala vakcine.

Ženinoj babi takođe dali Sinofarm, jer je imala infarkt ranije. O_o

 

Zao mi je, zena nije bila u godinama za umiranje 😞

 

inace, to u Srbiji imaju neke posebne smernice za Pfizer?

Koliko vidim na CDC, jedine kontraindikacije za Pfizer (mRNK) su:

 

 

"Contraindications

Severe allergic reaction (e.g., anaphylaxis) after a previous dose or to a component of an mRNA COVID-19 vaccine (Moderna or Pfizer-BioNTech)

Immediate allergic reaction† of any severity to a previous dose or known (diagnosed) allergy to a component of the vaccine"

 

Prethodni infarkt ne spada u kontraindikacije za mRNK - Srbija je trebalo svim starijim od 60 koji su primili dva Sinofarma da daje Pfizer/Modernu kao buster - ne da ih pita koju ce, vec da im predlaze na osnovu onog sto se do sad zna.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, implant said:

 

A jbg brate, kako izvesti obaveznu vakcinaciju u Srbiji, npr.? Da teraš ljude puškom ili da ih privode vojska i policija? Da ne bude zabune, i ja sam za obaveznu vakcinaciju ali 2021. nije 1971.

Ljudsko društvo/države funkcionišu tako da kad se ozakoni nešto teret sa pojedinca je skinut, i postaje društvena obaveza. Da uporedimo dve tvrdnje:

 

1. Nisam se vakcinisao, jer sumnjam, moje je pravo da ne budem vakcinisan.
2. Nisam se vakcinisao, jer sumnjam, kršim zakon spreman sam na posedice.

 

Na ovom razdelu će dobar deo nevakcinisanih da se slomi, jer nije spreman na posledice kršenja zakona, koje god da su, kakve god da su. Naprosto ljudi ne žele da krše propise jer im poštovanje propisa daje sigurnost. Slažem  se ne svi, ali dobar deo da. I eto ti prvog benefita, samo zato jer si sa pojedinca skinuo teret odlučivanja imaš veći broj vakcinisanih.

Idemo dalje, slažem se da postoji izvestan deo populacije koji neće da se vakciniše, spreman je za to da trpi svojim konforom, i spreman je da prekrši zakon. Kad su uvođene propusnice videlo smo jedan deo tog društva na protestima, mali je to broj. I samo zato što je mali - savladiv je. Sistem represalija, kazni, zatvorskih, novčanih, prisilno vakcinisanje sve dolazi u obzir.
Na primer lako je uvezati baze, baza vakcinisanih i Papillon baza građana, sa JMBG. Ko se ne upari ne može da registruje auto, dobije pasoš, ličnu kartu, dodaj po izboru. Suči građane sa tim da će pre ili kasnije biti uhvaćen i kažnjen. I tu si dobio još koji procenat, na primer.

Idemo dalje, dolazimo do scenarija gde si konačno uhvatio građanina koji bez obzira na sve odbija vakcinu. Koliko je takvih? jesi li u međuvremenu postigao neki cilj, imaš li dovoljno vakcinisanih ili ne? Ako je odgovor da, onda je to to, šta ako je odgovor ne?

 

2 minutes ago, erwin said:

 

Dezobarijera, Konova omiljena mera - prop`o

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...