Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts



Eto, to vam je ta zdravstvena industrija o kojoj pričam-pacijenti se štancaju baš kao na traci...
 


Ne, to nije zdravstvena industrija, taj si ti termin pripisala toj pojavi koju si opisala.

A ta pojava, koja jeste tačna, čak si je predstavila i manje ružnom nego što u pojedinim ambulantama jeste, nije ekskluziva Srbije nažalost, taj problem je svuda prisutan, a izraženiji je u siromašnom i neuređenom zdravstvenom sistemu.

Pretpostavljam da ti je ideja bila ređanje pacijenata kao na fabričkoj traci, pa si to povezala sa industrijskom proizvodnjom proizvoda na traci, i nije da nisi u pravu. Ali termin ti je loš.
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Helena said:

Ove ( i druge tvoje) Mengele stavove ne vredi ni komentarisati.Možda jedino da uzmeš stvar u svoje ruke...

Jeste, jeste, tako je. Svi problemi koje ljudska vrsta ima kao sto je nedovoljna kolicina ciste vode, energije, hrane itd nije sto tih stvari stvarno nema dovoljno, nego samo ima previse ljudi. Da je ta vrsta stvarno inteligentna, ne bi se nekontrolisano kotila. Je li tako, jeste. A nema potrebe da preuzimam stvar, jer kako onaj rece, priroda sve uglavnom radi sama, ocigledno.

 

Uzgred

 

AI Diagnostics

 

Quote

AI dijagnostika

 

Ovo je možda zadatak u kojem roboti mogu učiniti najviše za medicinu. Koristeći mašinsko učenje, naučnici mogu da obuče veštačku inteligenciju da obavlja zadatak bolje od čoveka tako što će joj u suštini pružiti hiljade primera. 

 

Upotreba ove vrste alata u dijagnostici je dalekosežna, ali postoji nekoliko vrednih pažnje, kao što je FDNA sistem koji koristi softver za prepoznavanje lica za pregled pacijenata na preko 8000 bolesti i retkih genetskih poremećaja sa impresivnim stepenom tačnosti.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

STVARNI BROJ LJUDI NA RESPIRATORU JE OKO 1.000
Dr Udovičić za Kurir: Intubiranje poslednja opcija, pacijente dotuče SUPERINFEKCIJA

Iako dnevni kovid izveštaji govore da je na respiratorima bezmalo 300 pacijenata, stvarni broj ljudi koji se za život bore na toj mašini je oko 1.000, upozorava anesteziolog, pukovnik doc. dr Ivo Udovičić, komandant Kovid bolnice Karaburma. Brojka koja je opasno blizu 300 je zapravo "samo" broj intubiranih, što je poslednja opcija u pokušaju spasavanja života, jer te pacijente preko tube često dotuče bakterijska superinfekcija.

Za početak, svi pacijenti s kovidom u jedinici intenzivne nege (JIN) su na strahovitoj imunosupresivnoj terapiji.

- Svi oni moraju da dobijaju i kortikosteroide i neki oblik tzv. imunomodularne terapije (ranije je to bio tocilizumab, sad je baricitinib), što su jaki lekovi koji obaraju imuni sistem - izazivaju imunosupresiju. I kad pacijente na takvoj terapiji intubirate, pa čak i da su najzdraviji, tri dana nakon intubacije ide tzv. pneumonija udružena s mehaničkom ventilacijom. Bakterije koje svako od nas ima u usnoj duplji i nosu, i koje zdravim ljudima uopšte ne prave problem, silaze niz tubu u pluća, koja su već oštećena virusom. I tako na virusnu pneumoniju, izazvanu kovidom, sada dolazi i bakterijska. I šta god radili i koje god mere preduzimali (čišćenje usne duplje, redovne aspiracije...), to ne možemo da izbegnemo - objašnjava dr Udovičić.

I upravo zato doktori potežu za intubiranjem kao poslednjom opcijom.

- Intubacija je iznuđena mera i posle godinu i nešto dana borbe s kovidom svugde u svetu su usvojeni protokoli po kojima se pacijenti maksimalno vode na nekom od oblika neinvazivne mehaničke ventilacije (NIV), što je takođe respirator, samo sa tzv. "ful-fejs" maskom, onom preko celog lica. Shvaćeno je da pacijenti koji se intubiraju imaju vrlo mali procenat preživljavanja, 10-15 odsto. Oni koji se drže što duže na NIV imaju mnogo veće šanse da prežive jer neće dobiti superinfekciju. Na NIV je preživljavanje veće od 50 odsto, što je odličan procenat za JIN - kaže dr Udovičić.

U službenim izveštajima na dnevnom nivou, navodi doktor, koji govori o oko 290 pacijenata na respiratorima širom Srbije, misli se zapravo na broj intubiranih, kojih je otprilike trećina u JIN.

- Imamo sigurno još 600 pacijenata na respiratoru, bez kog ne mogu da žive, samo što dišu preko "ful-fejs" maske. Mala je razlika između pacijenta na tubi i onog s "ful-fejs" maskom što se tiče podrške respiratora, jer ni jedan ni drugi ne mogu bez njega. Dobijaju isti pritisak u disajnim putevima i procenat kiseonika. Ali je velika razlika što se tiče superinfekcije, jer intubirani dobijaju bakterijske superinfekcije u mnogo većem procentu nego ovi na NIV. Te bakterije su rezistentne na većinu antibiotika, a neke čak i na sve. I tu dolazimo u problem da lečimo virus i virusnu pneumoniju, a oni dobiju i bakterijsku pneumoniju i umiru od bakterijske superinfekcije - ističe dr Udovičić.

JOŠ PREDNOSTI NIV - PIJU, JEDU, VEŽBAJU...

Prednosti NIV su i što su pacijenti budni, mogu da sarađuju, jedu, piju, rade vežbe disanja s fizioterapeutima, razgovaraju sa osobljem, posebno psiholozima, lakše se pozicioniraju u krevetu i aktivno koriste respiratorne mišiće, posebno dijafragmu kao glavni respiratorni mišić - objašnjava dr Udovičić.

JOŠ MANA INTUBIRANJA - I MIŠIĆI SE TOPE

Kad pacijente intubiraju, navodi doktor, moraju ih uspavati, duboko sedirati i prekinuti svaki kontakt s njima.

- Moramo im dati lekove koji potpuno parališu njihove mišiće, uključujući i disajne, koji se posle nekoliko dana prosto rečeno tope ili atrofiraju kao posledica paralize i potpune neaktivnosti. I ako se pluća oporave u međuvremenu, teško je pokrenuti i dostići dovoljnu snagu i aktivnost tih mišića. I taj oporavak je dugotrajan i mukotrpan - kaže dr Udovičić i naglašava:

- Često tim pacijentima moramo uraditi traheotomiju. Disajni put se otvara na prednjoj strani vrata i tu se ubacuje cevčica koja se spaja s respiratorom.

IAKO SU NA IVICI SNAGA, NE ODUSTAJU

Druga strana priče je ona o ljudima u belim skafanderima, koji su gotovo dve godine na frontu, iscrpljeni, iznureni..., a ipak istrajavaju u teškoj borbi za svaki život.

- Pacijenta na NIV su često nesaradljivi, uplašeni, sami skidaju masku, pa moramo da ih fiksiramo ili sediramo. A sedacija mora biti pažljivo dozirana jer ugrožava njihovu mišićnu aktivnost, a time i disanje za koje im treba snaga. Često smo prinuđeni da ih povremeno fiksiramo zbog njihove bezbednosti, kao i da sprečimo da skidaju maske ili čupaju braunile. Ali i mimo toga i dalje su u krevetu vrlo aktivni, troše kiseonik više nego što treba, a svaki molekul kiseonika moraju čuvati za srce, mozak i vitalne organe - kaže dr Udovičić i dodaje:

- Iako nas nema dovoljno, iako je mnogo manje zahtevno raditi sa intubiranim pacijentima u odnosu na NIV, upravo zbog manje komplikacija i boljeg preživljavanja forsiramo NIV maksimalno dugo, a da pri tom pratimo sve vitalne parametre. Kad se iscrpe sve mogućnosti NIV, pacijent se uspava, stavlja mu se tubus kroz usnu duplju u dušnik i povezuje s respiratorom.

JEDNA SESTRA NA TRI-ČETIRI PACIJENTA

Oko 1.000 pacijenata u JIN širom Srbije znači da su ogromni materijalni i ljudski resursi vezani za njih. Na odeljenjima jedna sestra može da radi sa 15-20 pacijenata, a u JIN sa tri, maksimalno četiri iako je po zakonu odnos jedna sestra - jedan do dva pacijenta u JIN - objašnjava dr Udovičić.

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3800901/dr-udovicic-za-kurir-intubiranje-poslednja-opcija-pacijente-dotuce-superinfekcija

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Eddard said:


 

 


Ne, to nije zdravstvena industrija, taj si ti termin pripisala toj pojavi koju si opisala.

A ta pojava, koja jeste tačna, čak si je predstavila i manje ružnom nego što u pojedinim ambulantama jeste, nije ekskluziva Srbije nažalost, taj problem je svuda prisutan, a izraženiji je u siromašnom i neuređenom zdravstvenom sistemu.

Pretpostavljam da ti je ideja bila ređanje pacijenata kao na fabričkoj traci, pa si to povezala sa industrijskom proizvodnjom proizvoda na traci, i nije da nisi u pravu. Ali termin ti je loš.

 

Termin nisam uvela ja u raspravu, a koristim svoje pravo da ga koristim u mom kontekstu.

Jer, ako se ljudi već mogu kotiti, što ja ne bih dala svoje viđenje zdravstvene industrije...

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Helena said:

Termin nisam uvela ja u raspravu, a koristim svoje pravo da ga koristim u mom kontekstu.

Jer, ako se ljudi već mogu kotiti, što ja ne bih dala svoje viđenje zdravstvene industrije...

Zato sto zdravstvena industrija ima svoju definiciju, i to nije subjektivno misljenje, nego dogovoren termin. Znaci ne postoji neko tvoje pravo da ga koristis u drugom kontextu.

Razumes, ne ide to ja kazem ljudska rasa, a ti mi pokazes gustera, i kazes to je moje vidjenje ljudske rase :lol_2: Onda verovatno govorimo razlicitim jezikom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

posle booster Fajzera, ovaj put sam imao junačku reakciju, sve me boli, ruka ponajviše,  juče ceo dan, danas prepodne. Imao i kao neku blagu temperaturu 37 sa dva/tri, sve kako ljudi opisuju.
Negde oko 13 časova malo zadremam u fotelji i probudim se kao nov.

Da stvar bude zabavnija od tih 13 časova noga me ne boli uopšte, ništa ni malo, ma ni u tragovima. Opravio me fajzer posle dva i više meseci ne smem da se radujem, neverovatno.
Bukvalno ništa, evo uredno se dovezao kući, ulazim izlazim iz kola sve sve...

E da mi je neko pričao ne bi mu verovao, šta ti je Marfijev zakon. Pu pu, da kucnem u drvo.

Ono znam da veze nikakve nema, ali brate rođeni šta ti je organizam da ne veruješ, dakle fala Fajzeru i gde čuo i ne čuo.

  • Like 2
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Eddard said:

Dobro, teraj kako hoćeš, beznadežno je bilo šta tebi objašnjavati.

Misliš (vašu) bistru vodu mutim...:classic_sleep:

 

Rekla sam da popustite sa mnom, jasno sam objasnila svoj stav, vi se međusobno tako lepo razumete, što kvarite....

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Helena said:

...............................

Nisam najbolja sa engleskim, ali hvala na dobroj volji...

................................

 

2 hours ago, Helena said:

Termin nisam uvela ja u raspravu, a koristim svoje pravo da ga koristim u mom kontekstu.

Jer, ako se ljudi već mogu kotiti, što ja ne bih dala svoje viđenje zdravstvene industrije...

 

Helena, nemoj da se naljutis.

"Nisi najbolja sa engleskim" - steta.

U danasnjem svetu, pogotovu uz internet, osnovno znanje engleskog spada u opstu kulturu i pismenost.

A narocito u stucnost i informisanost, u bilo kojoj struci (i zdravstvenoj, pre svega) jer se svi znacajni naucni radovi pisu i objavljuju na engleskom, u strucnoj literaturi. Cak i oni koje su napisali Japanci ili Kinezi ili Spanci. Ili Srbi i Hrvati.

 

Tako "industrija" (na engleskom "industry") nije ono sto se  smatralo nakon WW2 "industrijalizacijom zemlje" u smislu zelezara i proizvodnje alata - nego znaci granu privrede ili uopsteno oblast ekonomske delatnosti.

Zato se prica o filmskoj industriji ili transportnoj industriji, mada nijedna neme veze sa proizvodnjom traktora.

"Industriozan" (na engleskom "industrious") znaci "preduzetan" a ne "mehanicar."

 

Poredicu znanje cirilice sa znanjem engleskog.

Hrvat, ako hoce da pretenduje da je obrazovan, treba da zna cirilicu jer je to nas kulturni prostor. Ali Kinez koji hoce da nam proda nekog djavla ne treba - dovoljno je da zna engleski i latinicu.

 

Zato, neki kratki kurs engleskog ti ne bi naneo stetu. Ima ih i besplatnih i "online" - u prevodu, na internetu.

 

Prihvatam da si zavrsila nekakvu skolu, no ta skola je "komsinica Mileva" u poredjenju sa znanjem koje se moze steci na engleskom u relevantnim izvorima.

 

 

 

2 hours ago, Eddard said:

Dobro, teraj kako hoćeš, beznadežno je bilo šta tebi objašnjavati.

:thumbsup:

 

Pokusao si, pokusavam i ja, no nisam optimista...

Edited by zoran59
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, zoran59 said:

 

 

Helena, nemoj da se naljutis.

"Nisi najbolja sa engleskim" - steta.

U danasnjem svetu, pogotovu uz internet, osnovno znanje engleskog spada u opstu kulturu i pismenost.

A narocito u stucnost i informisanost, u bilo kojoj struci (i zdravstvenoj, pre svega) jer se svi znacajni naucni radovi pisu i objavljuju na engleskom, u strucnoj literaturi. Cak i oni koje su napisali Japanci ili Kinezi ili Spanci. Ili Srbi i Hrvati.

 

Tako "industrija" (na engleskom "industry") nije ono sto se  smatralo nakon WW2 "industrijalizacijom zemlje" u smislu zelezara i proizvodnje alata - nego znaci granu privrede ili uopsteno oblast ekonomske delatnosti.

Zato se prica o filmskoj industriji ili transportnoj industriji, mada nijedna neme veze sa proizvodnjom traktora.

"Industriozan" (na engleskom "industrious") znaci "preduzetan" a ne "mehanicar."

 

Poredicu znanje cirilice sa znanjem engleskog.

Hrvat, ako hoce da pretenduje da je obrazovan, treba da zna cirilicu jer je to nas kulturni prostor. Ali Kinez koji hoce da nam proda nekog djavla ne treba - dovoljno je da zna engleski i latinicu.

 

Zato, neki kratki kurs engleskog ti ne bi naneo stetu. Ima ih i besplatnih i "online" - u prevodu, na internetu.

 

Prihvatam da si zavrsila nekakvu skolu, no ta skola je "komsinica Mileva" u poredjenju sa znanjem koje se moze steci na engleskom u relevantnim izvorima.

 

 

 

:thumbsup:

 

Pokusao si, pokusavam i ja, no nisam optimista...

Šta ti imaš da da budeš optimista...i ds prihvataš da sam ja završila NEKAKVU školu...pa HIT:classic_laugh:

Ja sam završila medicinsku školu, radim 30 godina i ono što ne znam, ne pravim se da znam.

 

Savet ti neću uzvrati...jer znaš ono...za savete...:heart:

 

Isuse i Marijo...:lol_2:

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, zoran59 said:

Nisi najbolja sa engleskim" - steta.

U danasnjem svetu, pogotovu uz internet, osnovno znanje engleskog spada u opstu kulturu i pismenost.

 

 

 

Ovo me podseti na mamu od jednog drugara, pre nekih 30-40 godina....oni na moru, ulazi ona u vodu, neki momcici okolo igraju fudbal, prskaju se, skacu,....i kaze im ona:"Deco, prestanite, srusicete me, a ne znam da plivam!"

 

Kaze jedan od momaka:"Gospodjo, nemojte to nikom govoriti....ljudi idu na mesec, a vi ne znate da plivate.."

 

Brisite, morala sam!

  • Like 5
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Stižu nešto detaljniji podaci o novoj britanskoj podvarijanti delte, dobre vesti su da vakcine otprilike isto deluju na nju kao i na prvobitnu deltu, kao i da se u Britaniji dosta sporo, ali ipak neumitno širi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

 

 

 

Ovo me podseti na mamu od jednog drugara, pre nekih 30-40 godina....oni na moru, ulazi ona u vodu, neki momcici okolo igraju fudbal, prskaju se, skacu,....i kaze im ona:"Deco, prestanite, srusicete me, a ne znam da plivam!"

 

Kaze jedan od momaka:"Gospodjo, nemojte to nikom govoriti....ljudi idu na mesec, a vi ne znate da plivate.."

 

Brisite, morala sam!

Nisi morala, ali nije ni za brisati...pa nije to neko falsifikovanje podataka, pobogu:classic_sleep:

Link to comment
Share on other sites

U Sloveniji buster (po pravilu iRNK) daju svega dva meseca posle vektorskih vakcina.
  

U Sloveniji izdane nove preporuke za treću dozu cjepiva


 Slovenski Institut za javno zdravlje (NIJZ) objavio je u utorak dopunjene preporuke za cijepljenje trećom dodatnom dozom cjepiva protiv Covida-19, a glavne su novosti za one koji su cijepljeni vektorskim cjepivima da se smanjuje vremenski razmak za primanje treće doze cjepiva u odnosu na prve dvije. 
Cijepljenje trećom dozom slovenski su epidemiolozi do sada preporučivali starijima od 65 godina. Sada se preporučuje svima koji su navršili 50 godina, no mogu ga dobiti i stariji od 18 godina. Za one koji su cijepljeni vektorskim cjepivima* skraćuje se vrijeme kada se može primiti treća doza. Tako se, s obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju, treća dodatna doza preporučuje nakon najmanje dva mjeseca onima koji su bili cijepljeni vektorskim cjepivima, dok za one koji su dobili mRNA cjepivo ostaje pravilo da se treći put cijepe nakon šest mjeseci, objavio je NIJZ na svojim web stranicama. 
Dodatno treće cijepljenje u pravilu će se za sve obavljati mNRA cjepivima, osim ako za pojedince postoje kontraindikacije za to cjepivo. Za treće, dodatno cijepljenje za pojačanje zaštite u pravilu se koristi puna doza cjepiva Pfizer-BioNTech ili pola doze (0,25 mililitara)  Moderninog cjepiva. Modernina vakcina se preporučuje samo za  osobe starije od 30 godina, dok se za mlađe treba koristiti Pfizer-BioNtechovo cjepivo. 
Onima koji su dokazano preboljeli Covid-19 treća dodatna doza cijepljenja nije potrebna,  nove su preporuke slovenskog Instituta za javno zdravlje koje je potvrdila stručna skupina ministarstva zdravstva. (...) 

 


https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/u-sloveniji-izdane-nove-preporuke-za-trecu-dozu-cjepiva-20211102 
  
* najrasprostranjenije vektorske vakcine su dvodozne AstraZeneca i Sputnjik V i jednodozna Johnson&Johnson (Janssen)
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, erwin said:

U Sloveniji buster (po pravilu iRNK) daju svega dva meseca posle vektorskih vakcina.
  

 


https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/u-sloveniji-izdane-nove-preporuke-za-trecu-dozu-cjepiva-20211102 
  
* najrasprostranjenije vektorske vakcine su dvodozne AstraZeneca i Sputnjik V i jednodozna Johnson&Johnson (Janssen)

Još malo pa će booster da preporučuju pre vektorske vakcine 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sunshine State said:

 

Vidim u clanku da je moja kompanija uradila sta je trebalo, ali, opet ponavljam - ovo je  izuzetno specificna situacija/studija, i uopste nije uobicajeno da se queries (pitanja) odgovaraju u roku od 24 h - najcesce je to i po nedelju dana, a na ovoj studiji je bio dogovor, znaci nije regulativa, vec dogovor, izmedju Pfizera i te kompanije Ventavia, da se query prate u roku od 24 h.

 

"Ventavia was not keeping up with data entry queries, shows an email sent by ICON, the contract research organisation with which Pfizer partnered on the trial. ICON reminded Ventavia in a September 2020 email: “The expectation for this study is that all queries are addressed within 24hrs.” ICON then highlighted over 100 outstanding queries older than three days in yellow. Examples included two individuals for which “Subject has reported with Severe symptoms/reactions … Per protocol, subjects experiencing Grade 3 local reactions should be contacted. Please confirm if an UNPLANNED CONTACT was made and update the corresponding form as appropriate.” According to the trial protocol a telephone contact should have occurred “to ascertain further details and determine whether a site visit is clinically indicated.

 

Opet kazem, to jesu "manjkavosti" studije u smislu da se nisu pridrzavali dogovernog, ali krajnji safety/efficacy nije drugaciji, samo zato sto je query odgovoren 4 dana kasnije, a ne nakon 24 h

Hvala na odgovoru! Znam da ne radiš za Ventaviu, samo te pitam jel si čula nešto o tome pošto si radila na projektu. Jedna stvar je ne poštovati protokol 100% (u svakom projektu ima situacija gde bi poštovanje svakih sitnih procedura bilo overkill, cost/benefit scenario), a nešto drugo je lažiranje podataka, otslepljivanje pacijenata, i kasno praćenje ili nepraćenje nuspojava. To definitivno može imati uticaj na safety/efficacy i to je ozbiljan problem, bar po meni. Mada otslepljivanje je manji problem, ako znaš da si placebo onda bi se više pazio od onih koji ne znaju, pa samim tim imao manje šanse da se zaraziš - i time smanjiš perceptiju efektivnosti vakcine.

 

Drago mi je da ova vest izašla sada a ne pre šest meseci, inače je veoma moguće da bi se dosta manje vakcinisalo. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Darko said:

Hvala na odgovoru! Znam da ne radiš za Ventaviu, samo te pitam jel si čula nešto o tome pošto si radila na projektu. Jedna stvar je ne poštovati protokol 100% (u svakom projektu ima situacija gde bi poštovanje svakih sitnih procedura bilo overkill, cost/benefit scenario), a nešto drugo je lažiranje podataka, otslepljivanje pacijenata, i kasno praćenje ili nepraćenje nuspojava. To definitivno može imati uticaj na safety/efficacy i to je ozbiljan problem, bar po meni. Mada otslepljivanje je manji problem, ako znaš da si placebo onda bi se više pazio od onih koji ne znaju, pa samim tim imao manje šanse da se zaraziš - i time smanjiš perceptiju efektivnosti vakcine.

 

Drago mi je da ova vest izašla sada a ne pre šest meseci, inače je veoma moguće da bi se dosta manje vakcinisalo. 

 

Kao sto rekoh, bilo je sigurno nepravilnosti, ali ne takvih da bi doveli u sumnju efikasnost i sigurnost. To sto kazes "kasno praceno", nije prekasno praceno. Ako je Ventavia pratila pacijenta e.g. nakon 4 dana, umesto dogovorenih 24 h, to jeste krsenje protokola, ali u konacnici je taj pacijent upracen.

Ono sto je bitno su SUSARs, i to oni fatal i i life threatening - tu su timelines tako strogi, da bi i jedan zakasneli slucaj alarmirao regulatorne ustanove. Ovi grade III slucajevi retko kad zahtevaju taj deadline od 7 dana da se prijavi FDA, MHRA, EMA, itd...

 

Neko ce reci da je vakcinacija sada i dalje u eksperimentalnoj fazi - a svaki lek se, na ovaj ili onaj nacin prati kad "izadje" na trziste.

Nakon datih milijardi i milijardi doza, ove vakcine su mnoooogo bolje ispitane, nego mnogi lekovi za retke bolesti.

Pisala sam o drugu koji ima ALS - retka bolest, i nemoguce je dati milijardu doza da bi ispitao lek - takav lek seodobrava  na osnovu mnogo manjeg uzorka.

 

 

Moze li neko proslediti ovo nasim zdravstvenim radnicima?

 

Katolička crkva u Zrenjaninu donela "Uredbu o kovidu" – nema plata, biće i otkaza

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Kao sto rekoh, bilo je sigurno nepravilnosti, ali ne takvih da bi doveli u sumnju efikasnost i sigurnost. To sto kazes "kasno praceno", nije prekasno praceno. Ako je Ventavia pratila pacijenta e.g. nakon 4 dana, umesto dogovorenih 24 h, to jeste krsenje protokola, ali u konacnici je taj pacijent upracen.

Ono sto je bitno su SUSARs, i to oni fatal i i life threatening - tu su timelines tako strogi, da bi i jedan zakasneli slucaj alarmirao regulatorne ustanove. Ovi grade III slucajevi retko kad zahtevaju taj deadline od 7 dana da se prijavi FDA, MHRA, EMA, itd...

Hvala, nisam znao te detalje. Mada, ako se mnoštvo nepravilnosti dešavalo u takvom obimu, zar nije postajala opasnost bar za participants u studijama? Po meni, it sets a bad precedent.

 

1 hour ago, Sunshine State said:

Neko ce reci da je vakcinacija sada i dalje u eksperimentalnoj fazi - a svaki lek se, na ovaj ili onaj nacin prati kad "izadje" na trziste.

Nakon datih milijardi i milijardi doza, ove vakcine su mnoooogo bolje ispitane, nego mnogi lekovi za retke bolesti.

Pisala sam o drugu koji ima ALS - retka bolest, i nemoguce je dati milijardu doza da bi ispitao lek - takav lek seodobrava  na osnovu mnogo manjeg uzorka.

Apsolutno se slažem, glupo je sada pričati kako su "eksperimentalne" kada su date milijardama ljudi i vidimo posledice. Zato kažem da je dobro da je ova vest sada izašla, jer na žalost, ima mnogo skeptika i ne znam da li bi se ti vakcinisali da su čuli ovakvu vest. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darko said:

Hvala, nisam znao te detalje. Mada, ako se mnoštvo nepravilnosti dešavalo u takvom obimu, zar nije postajala opasnost bar za participants u studijama? Po meni, it sets a bad precedent.

 

Pa nije, jer su pacijenti praceni od strane PI (principal investigators), u bolnicama/zdravstvenim ustanovama, koji su zaduzeni za pacijente, a oni reaguju u "realnom" vremenu.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darko said:

Hvala, nisam znao te detalje. Mada, ako se mnoštvo nepravilnosti dešavalo u takvom obimu, zar nije postajala opasnost bar za participants u studijama? Po meni, it sets a bad precedent.

 

Apsolutno se slažem, glupo je sada pričati kako su "eksperimentalne" kada su date milijardama ljudi i vidimo posledice. Zato kažem da je dobro da je ova vest sada izašla, jer na žalost, ima mnogo skeptika i ne znam da li bi se ti vakcinisali da su čuli ovakvu vest. 

Cinjenica je da i dalje nemamo dugorocno pracenje, ali tako nam je kako nam je. Nije bilo vremena. U svakom slucaju mislim da je virus riskantniji od vakcina. Rekla mi Suncica 😄

 

Naravno ne mislim na gluposti kao sto su price o sterilitetu ili promeni DNK. Da se neko ne zalepi na to 😊

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, urosg3 said:

posle booster Fajzera, ovaj put sam imao junačku reakciju, sve me boli, ruka ponajviše,  juče ceo dan, danas prepodne. Imao i kao neku blagu temperaturu 37 sa dva/tri, sve kako ljudi opisuju.
Negde oko 13 časova malo zadremam u fotelji i probudim se kao nov.

Da stvar bude zabavnija od tih 13 časova noga me ne boli uopšte, ništa ni malo, ma ni u tragovima. Opravio me fajzer posle dva i više meseci ne smem da se radujem, neverovatno.
Bukvalno ništa, evo uredno se dovezao kući, ulazim izlazim iz kola sve sve...

E da mi je neko pričao ne bi mu verovao, šta ti je Marfijev zakon. Pu pu, da kucnem u drvo.

Ono znam da veze nikakve nema, ali brate rođeni šta ti je organizam da ne veruješ, dakle fala Fajzeru i gde čuo i ne čuo.

Za 4 dozu uzmi Modernu i igraces k`o  Lupulesku i Karakasevic u prajmu. :classic_biggrin:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...