Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ja sam sad jedno pola sata citao po netu. Jos nema direktnog saveta za buster dozu generalne populacije.

 

Ima za:

 

1. Imuno ugrozene.

2. Stare

3. One koji su stalno u kontaktu sa ljudima, posebno skolstvo i zdravstvo.

 

Tako da ja odlucih jos malo da sacekam. Bukvalno ne spadam ni u jednu kategoriju koja je ugrozena. Busterovacu se kad se jos malo raspitam o svemu, ova Batutova preporuka je ipak jos sveza, tek od juce.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Ridji said:

 


Fajzer ima sigurno u Nišu, stigao je jutros poziv supruzi za revakcinu. 
I ja ću zajedno sa njom, 10 dana pre isteka 6 meseci. 

@Clash, @displejnejm, @zorex, @Laras, @Baron23, @Marko, @MeanMachine, @Belgrade, @BojanaCZV, @Cyrus Smith je l ste primali buster i ako jeste sta ste dobili posle Sputnika? 

Nisam jos nista, dvoumim se izmedju Sputnika i Fajzera, mada bi  za buster bilo najbolje jedan bek suter i centar.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

 

 

 

 

 

Ali, to su sve stvari koje se desavaju na svim klinickim studijama, i ne vidim zasto/kako bi ostavljanje igala u neki plastic bag uticao na rezultate studije/efikasnosti leka.

 

Protocol deviation - to je, prosto, nemoguce da nema na studijama, ja za ovih 13 god nisam ucestvovala u studiji koja nema (masu) protocol deviations.

 

Tebe sam quote-ovala, ali ne objasnjavam tebi, vec uopsteno 🙂

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Ridji said:

 


Fajzer ima sigurno u Nišu, stigao je jutros poziv supruzi za revakcinu. 
I ja ću zajedno sa njom, 10 dana pre isteka 6 meseci. 

@Clash, @displejnejm, @zorex, @Laras, @Baron23, @Marko, @MeanMachine, @Belgrade, @BojanaCZV, @Cyrus Smith je l ste primali buster i ako jeste sta ste dobili posle Sputnika? 

Ja sam tražio i dobio Pfizer pre mesec dana (buster). Inače sam i u startu hteo Fajzer, ali bila je nestašica, nikako me nisu zvali duže vreme, pa sam dopunio preference sa Sputnik-om, te me je i zapao Sputnik. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Ali, to su sve stvari koje se desavaju na svim klinickim studijama, i ne vidim zasto/kako bi ostavljanje igala u neki plastic bag uticao na rezultate studije/efikasnosti leka.

 

Protocol deviation - to je, prosto, nemoguce da nema na studijama, ja za ovih 13 god nisam ucestvovala u studiji koja nema (masu) protocol deviations.

 

Tebe sam quote-ovala, ali ne objasnjavam tebi, vec uopsteno 🙂

 

ja sam samo onako povrsno preletela preko clanka, bas me zanimalo sta su to "strasno" uradili pa da kompromituje rezultate. sto ti kazes: nema "eksperimenta" (ne samo u medicini) koji nema nekih protocol deviations.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, attolini said:

Prilicno uticajan naucni portal The BMJ je objavio tekst koji govori o nepravilnostima, falsifikatima itd... za vreme ispitavanja trece faze prosle godine u delu za koji je bila zaduzena kompanija Ventavia Research Group .

Naime, regionalni direktor kompanije posle uocenih nedostatak je pisala i vrhu Pfizera i  FDA, posle cega je dobila ..otkaz...

 

Otpustena direktorka Brook Jakcson je THEBMJ dostavila unutrasnje dokumente, emailove,  fotografije,video i audio zapise, koji su izgleda ubedili urednike casopisa u istinitost njenih tvrdnji...Dok su verifikovali njene navode dosli su i do novih informacija...

 

Njene navode za THEBMJ potvrdjuju i dva radnika koji govore da su bili poplavljeni nepravilnostima, i da posle provedenih 40 klinickih ispitivanja u svojoj karijeri mogu da kazu da takvu "zbrku" nikad nisu doziveli...

 

 

https://www.bmj.com/content/375/bmj.n2635

Ovo je već ozbiljan izvor i naravno, veliki problem. @Sunshine State, znaš li nešto o ovome? Mogu da zamislim pritisak na radnike, nije lako raditi u takvim uslovima i ne čudi if corners were cut. 

 

Na sreću, imamo mnogo bolji uvid u efikasnost posle milijarda datih doza ali ovakva sranja samo idu u prilog antivakserima. I na kraju krajeva - takvo ponašanje je opasno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, wwww said:

ja sam samo onako povrsno preletela preko clanka, bas me zanimalo sta su to "strasno" uradili pa da kompromituje rezultate. sto ti kazes: nema "eksperimenta" (ne samo u medicini) koji nema nekih protocol deviations.

 

 

Naravno. A, inace, za organizovanje studije je potrebno vreme - desava se da izmedju Kick-off meeting i prvog pacijenta (subjekta) u studiji prodje i vise od godinu dana - mi taj luksuz nismo imali u ovoj pandemiji.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Darko said:

Ovo je već ozbiljan izvor i naravno, veliki problem. @Sunshine State, znaš li nešto o ovome? Mogu da zamislim pritisak na radnike, nije lako raditi u takvim uslovima i ne čudi if corners were cut. 

 

Na sreću, imamo mnogo bolji uvid u efikasnost posle milijarda datih doza ali ovakva sranja samo idu u prilog antivakserima. I na kraju krajeva - takvo ponašanje je opasno.

 

Vidim u clanku da je moja kompanija uradila sta je trebalo, ali, opet ponavljam - ovo je  izuzetno specificna situacija/studija, i uopste nije uobicajeno da se queries (pitanja) odgovaraju u roku od 24 h - najcesce je to i po nedelju dana, a na ovoj studiji je bio dogovor, znaci nije regulativa, vec dogovor, izmedju Pfizera i te kompanije Ventavia, da se query prate u roku od 24 h.

 

"Ventavia was not keeping up with data entry queries, shows an email sent by ICON, the contract research organisation with which Pfizer partnered on the trial. ICON reminded Ventavia in a September 2020 email: “The expectation for this study is that all queries are addressed within 24hrs.” ICON then highlighted over 100 outstanding queries older than three days in yellow. Examples included two individuals for which “Subject has reported with Severe symptoms/reactions … Per protocol, subjects experiencing Grade 3 local reactions should be contacted. Please confirm if an UNPLANNED CONTACT was made and update the corresponding form as appropriate.” According to the trial protocol a telephone contact should have occurred “to ascertain further details and determine whether a site visit is clinically indicated.

 

Opet kazem, to jesu "manjkavosti" studije u smislu da se nisu pridrzavali dogovernog, ali krajnji safety/efficacy nije drugaciji, samo zato sto je query odgovoren 4 dana kasnije, a ne nakon 24 h

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

@Ridji dobila sam poruku prosle nedelje da mogu da odem u dz da primim booster dozu, jos uvek nisam otisla jer se premisljam koju vakcinu da uzmem. Ne znam da li valja uzeti fajzer kao trecu dozu posle sputnjika jer nisam videla nikakve studije o tome.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na utehu (možda i radost) Slaviše i drugih protivnika mera, koji su samo čekali da Grčka (i drugi, koji primenjuju mere) pukne, kako bi dokazali neku svoju agendu protiv mera, i da mi niko indirektno ne natiče da stavljam samo brojke, koje potvrđuju delotvornost mera, evo aktuelne katastrofe u Grčkoj zadnjih par dana. Postavljaju nove rekorde u broju novozaraženih.

 

                              28.10.       29.10.       30.10.       31.10.       01.11.        02.11.

Novozaraženi       2,984       3,643       4,696       2,727       5,449       6,700

Testovi                                   61,485     276,984   158,262   82,593     419,408

Procenat NZ                          5,93%      1,70%        1,72%       6,60%      1,6%

Broj preminulih     31             55            38              44           52            59

 

Za 28. KTG nije dao kompletne podatke, valjda im bio neki praznik.

 

Sad da ipak malo srušim sneška antimeristima, i pored neviđenog rasta novozaraženih u Grčkoj. Uvek ima neko ali...

 

Grci imaju 50% više stanovništva od nas a gotovo uvek znatno manje novozaraženih. Procenat novozaraženih, kada im zbog manjeg broja testova tokom praznika ili vikenda skoči, još uvek je dramatično bolji od našeg, u lošijem slučaju 4-5 puta manje, a u boljem 20-40 puta manje (dugo vremena je bilo oko 0,7% a kod nas dežurno od 28% do 33%). 

 

Zbog znatno većeg broja testova upravo i nahvataju više novozaraženih. Uostalom, mi testiramo samo slučajeve sa jasnim simptomima ili koji su ozbiljno dogurali sa bolešću, a kod Grka zbog obaveze testiranja za posao i normalan život ulove i gomilu asimptomatičnih, koji su možda i najopasniji. I onih, koji imaju laganije simptome i rado bi i pored zaraze, koju prećute, rado da guraju normalan život. Neće moći. Dve nedelje karantin pa živi dalje normalno. Da ne pominjemo, koliko su naše brojke upitne. Smrtne slučajeve za dva do tri puta umanjujemo, a ko zna koliko lažiramo broj zaraženih.

 

Elem, ukratko, ništa od toga da se dokaže neefikasnost mera (mada ne sumnjam da će dežurni "slobodarski" relativizatori naći nešto, koliko god logičke akrobatike to zahtevalo), mere rade posao. Ako ništa drugo preventivno, jer hvataju asimptomatične i prećutkovce, čime se smanjuje dalja zaraza. Da ne pominjem, da je i kod njih negde 90% broj nevakcinisanih u bolnici.  Da su nedokazana stoka kao naši i sporo vakcinacija napreduje, stoji. Možda ih mi sa vakcinacijom čak i prestignemo, jer našem čoveku je kafana život. Ali kod njih nećeš videti dobrano popunjenu sportsku halu na košarkaškoj utakmici, a u koju može da uđe i kuso i repato. Kod njih je em manji broj em se, koliko moguće, dosledno kontroliše da samo uđu vakcinisani. Svaka utakmica Zvezde ili Partizana nas košta posledično možda 200 mrtvih (lupam brojku, ali par hiljada urlača u zatvorenom prostoru je loša priča).

Edited by Akiro
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

pre neko vece na francusko-nemackoj tv Arte bila emisija o tome kako su razvili/poceli da proizvode P/B vakcinu.

 

Sahin ponovo ispricao pricu o tome kako mu je palo na pamet da probaju da primene mRNA tehnologiju (koju su koristili za razvoj leka za rak) za razvoj vakcine: procitao neke clanke o situaciji u Kini, video koliki je R0, kakav je nacin prenosenja, pa dosao do zakljucka da se to nece zadrzati u Kini, vec da ce postati globalni problem.

Onda seo i "igrao" se s stvarcicama na kojima su radili i osmislio nekih 6 varijanti- kandidata. Naredni ponedeljak se sastao s timom, detaljno pretresli sta i kako. Na kraju imali nekih 20-tak kandidata koji su usli u predklinicku studiju.

 

Odmah tada su kontaktirali Fajzer zbog organizovanja klinicke studije (faza 2 i 3, jer oni sami nisu mogli da organizuju tako velika ispitivanja) i kasnije proizvodnje i distribucije. Fajzer ih prvo odbio, mislili da ce se sve zadrzati u Kini i biti suzbijeno, te da nece biti potrebe da se oni ukljucuju u razvoj vakcine. Elem, posle 6 sedmica se predomislili (kad su videli kako se razvija situacija) i u roku od 3 sedmice potpisali ugovor o saradnji (za sta obicno treba 9-12 meseci): tada nisu jos uvek znali ni da li ce na kraju imati efikasnu vakcinu, ni da li ce dobiti odobrenje od nadleznih tela, niti kako tacno ce da je proizvedu, ni da li ce drzave da im narucuju vakcinu itd. No shvatili su da moraju da preuzmu rizik.

 

Biontech je u medjuvremenu radio u laboratoriji (iako na svom racunu nisu imali dovoljno novca, ali su posle odredjenog vremena, a verujem i nekih pocetnih rezultata, uspeli da nadju dodatno finansiranje). Posle ove predklinicke studije definisali su 4 kandiata za vakcine koji su onda usli u fazu 1 klinicke studije. Cilj je bio odabrati kandidata koga ce ljudi najbolje podnositi.

 

Takodje, mnogo toga jos se radilo paralelno. Trazili su i da oni sami kupe fabriku koja ce bas da proizvodi ove vakcine (kupili neku firmu u Marburgu), pa je onda trebalo nekih 6 meseci da se postavi proizvodna linija (sve s treningom osoblja i nabavkom opreme i sveg sto treba). Valjda su to zavrsili negde u martu-aprilu ove godine. Tu je takodje bilo nekih "ispadanja": neki filter im se pokvario i citava jedna sarza je propala (bog te pita koliko potencijalnih vakcina).

 

Elem, sad im je ideja da "naprave" fabrike na razlicitim mestima u svetu (da ne bude sve skoncentrisano na jedno mesto) npr. u Africi, gde ce biti logisticki lakse da se vakcine distribuiraju, a i ako se nesto desi npr. u toj fabrici u Marburgu da imaju alternativu.

 

I tako...

Nije to sve tako prosto i jednostavno. To je citava industrija :classic_biggrin:

Edited by wwww
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, stray_cat said:

Moram da otkucam 😁: osim (vrlo bitan razlog) za putovanja, ne treba menjati vakcinu ako ona "radi".

 

Mada, opet trebaju dve doze vakcina koje priznaje Zapad.

Ovo je meni jedina dilema, da nije putovanja nastavio bi sa Sputnjikom do penzije.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Ridji said:

 je l ste primali buster i ako jeste sta ste dobili posle Sputnika? 

Da prijavim, i ja pre dve nedelje primio treću dozu, opet Sputnjik. Po mom potpuno laičkom mišljenju, radi posao, izbegao sam zaražavanje posle (meni poznata) 2 bliska kontakta sa pozitivnim osobama, toliko sam se okuražio da sam juče posle x godina otišao u Pionir. Pa ćemo videti rezultat.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stray_cat said:

Moram da otkucam 😁: osim (vrlo bitan razlog) za putovanja, ne treba menjati vakcinu ako ona "radi".

 

Mada, opet trebaju dve doze vakcina koje priznaje Zapad

Meni je pak logično da ako već imaš određenu vrstu zaštite od jedne vakcine (i ukoliko je broj antitela smanjen, opet nešto je ostalo, ako ništa one B i T memorijske ćelije, ako sam ub'o nazive), primanjem buster vakcine drugog proizvođača možeš samo da dobiješ jači (raznovrsniji / svestraniji) imuni odgovor nego ako nastaviš sa istom vakcinom. Mislim da su i mnogi stručnjaci tog stanovišta, ali isto tako mislim i da je sve osim Kineza što je u Srbiji dostupno - ok, tj. da Fajzer, Moderna, Astra 🐰 i Sputnik pružaju veoma dobru zaštitu. Uostalom, i zvanične preporuke koje je neko kačio ovde kažu slično. 

 

Pošto slabo pratim ovu temu, ne znam da li je bilo, ali evo gostovanja dr Ane Banko od pre 20-ak dana u RTS ordinaciji gde sam saznao dosta korisnih informacija, konkretno i o preporučenoj buster vakcini u zavisnosti od prve (druge) doze:

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Edward Louis Severson III said:

..........................

Tako da ja odlucih jos malo da sacekam. Bukvalno ne spadam ni u jednu kategoriju koja je ugrozena.

 

Opet crno-belo. Kao prekidac: ima ili nema struje.

Pogresno.

 

Spadas u ugrozenu kategoriju jer si covek medju drugim ljudima. Sad, da li si ugrozen 27% ili 83%, to je stvar naucne rasprave i statistike.

 

U medjuvremenu, zastiti se najbolje koliko znas i umes.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Edward Louis Severson III said:

Ja sam sad jedno pola sata citao po netu. Jos nema direktnog saveta za buster dozu generalne populacije.

 

Ima za:

 

1. Imuno ugrozene.

2. Stare

3. One koji su stalno u kontaktu sa ljudima, posebno skolstvo i zdravstvo.

 

Tako da ja odlucih jos malo da sacekam. Bukvalno ne spadam ni u jednu kategoriju koja je ugrozena. Busterovacu se kad se jos malo raspitam o svemu, ova Batutova preporuka je ipak jos sveza, tek od juce.


I ja bih u principu sacekao, sta vise prvo bih uradio proveru antitela ali s obzirom da ide period akd bi i supruga i beba trebalo da budu najranjivije vakcinisacu se zbog njih.
Ne mogu bas toliko da se barikadiram mesecima

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@zoran59 Svakako cu primiti trecu vakcinu, samo da se malo detaljnije raspitam o tome koju da primim.

 

Ima dosta oprecnih misljenja, mada se svi slazu da ne steti koju god da primis.

 

Recimo, neki lekari ti daju odlican savet. Ako se nisi razboleo nakon neke dve doze, nastavi sa tom, a ako jesi, promeni vakcinu (tehnologiju).

 

Ja se sad dvoumim da li da primim vakcinu AZ trecu dozu ili Fajzer prvi put. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

@zoran59 Svakako cu primiti trecu vakcinu, samo da se malo detaljnije raspitam o tome koju da primim.

 

Ima dosta oprecnih misljenja, mada se svi slazu da ne steti koju god da primis.

 

Recimo, neki lekari ti daju odlican savet. Ako se nisi razboleo nakon neke dve doze, nastavi sa tom, a ako jesi, promeni vakcinu (tehnologiju).

 

Ja se sad dvoumim da li da primim vakcinu AZ trecu dozu ili Fajzer prvi put. 

 

 

"But now, for the first time, researchers have shown that such ‘mix and match’ regimens are highly effective at preventing COVID-19 — roughly matching or even exceeding the performance of mRNA vaccines."

 

"Ali sada, po prvi put, istraživači su pokazali da su takvi režimi 'mešanja i spajanja' veoma efikasni u prevenciji COVID-19 - otprilike odgovaraju ili čak prevazilaze učinak mRNA vakcina."

 

https://www.nature.com/articles/d41586-021-02853-4

 

Ako vec mozes da biras, nakon dve AZ, uzmi Modernu/Pfizer

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

Ovo je već ozbiljan izvor i naravno, veliki problem. @Sunshine State, znaš li nešto o ovome? Mogu da zamislim pritisak na radnike, nije lako raditi u takvim uslovima i ne čudi if corners were cut. 

 

Na sreću, imamo mnogo bolji uvid u efikasnost posle milijarda datih doza ali ovakva sranja samo idu u prilog antivakserima. I na kraju krajeva - takvo ponašanje je opasno.

 

.

 

Sve si u pravu, osim da je ozbiljan problem...bio bi da je ovo objavljeno tad kad se i desilo, pre godinu dana, sad nema uticaja ni na sta, posle milijardi doza...Jedino oni koji sumnjali da u warp speedu moze sve da bude ispostovano, sebi mogu da daju za pravo da su govorili istinu...

 

Kad sam video sait nisam u prvom momentu ni poverovao u verodostojnost..tek sam posle skapirao da je to British Medical Journal, jedan od najuticajnijih...Sto se tice antovaxxera, da nije ovog bilo bi nesto drugo, netacno, izmisljeno, tacno ili polutacno, kad je to bio problem za njih?😉

 

.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

ja sam samo onako povrsno preletela preko clanka, bas me zanimalo sta su to "strasno" uradili pa da kompromituje rezultate. sto ti kazes: nema "eksperimenta" (ne samo u medicini) koji nema nekih protocol deviations.

 

 

.

 

Nije problem koliko sam ja shvatio postojanje protocol deviations...To jeste sastavni deo ispitivanja, problem sto oni nisu reportovani, a to jeste narusenje...

 

Sudeci po tekstu , to je samo jedan od problema, sama  mogucnost da ucesnici saznaju  da li su U placebo grupi jeste narusenje..nedovoljan broj ljudi koji ce uzeti briseve od ucesnika koji imaju simptome, jeste neki problem , ti ljudi su ostali izvan...a direktor koji ukaze na sve to jos i dobije otkaz..

 

Najbolje je negde pri kraju teksta  celu atmosferu opisao zaposleni do kojeg je dosao sam THEBMJ...

 

Sve u svemu nista strasno, pogotovo ne iz perspektive godinu dana posle...Jedino sto to otvara pitanje, ako je ova zena posle otkaza izasla u javnost, da li postoje i drugi koji to nisu?

 

.

 

 

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Edward Louis Severson III said:

Ja sam sad jedno pola sata citao po netu. Jos nema direktnog saveta za buster dozu generalne populacije.

 

Ima za:

 

1. Imuno ugrozene.

2. Stare

3. One koji su stalno u kontaktu sa ljudima, posebno skolstvo i zdravstvo.

 

Tako da ja odlucih jos malo da sacekam. Bukvalno ne spadam ni u jednu kategoriju koja je ugrozena. Busterovacu se kad se jos malo raspitam o svemu, ova Batutova preporuka je ipak jos sveza, tek od juce.

3. doza se uveliko daje svima tako kako je navedeno-5 meseci posle AZ, Fajzera i Sputnjika, 4 meseca ako je Sinofarm.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...