Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Meni u toj celoj Antivaks prici jedna cinjenica je ekstremno nerazumna. 

 

 

Kako jbt neces da primis vakcinu koja je stvorena i odobrena za ljude, ali zato hoces da se krkas ivermektinom ili nekim drugim slicnim stvarima koji nisu preporuceni ljudima?! 

 

Nekako mi onda u toj celoj Antivaks prici "najposteniji" oni koji negiraju virus (ili misle da je smesan) i nista ne rade.

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kooineeperk said:

Meni u toj celoj Antivaks prici jedna cinjenica je ekstremno nerazumna. 

 

 

Kako jbt neces da primis vakcinu koja je stvorena i odobrena za ljude, ali zato hoces da se krkas ivermektinom ili nekim drugim slicnim stvarima koji nisu preporuceni ljudima?! 

 

Nekako mi onda u toj celoj Antivaks prici "najposteniji" oni koji negiraju virus (ili misle da je smesan) i nista ne rade.

 

 

Glede ivermektina - pricam juce s jednom bivsom koleginicom ovde na Floridi, kaze i muz i ona pre dva meseca imali coronu (oboje nevakcinisani) - posto su se osecali bas lose, isli su kod lekara (redovnog lekara, primary care physician-a) i kaze dobili antibiotik ( Augmentin (nas Panklav)) i, paz' ovo - ivermektin!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

 

Glede ivermektina - pricam juce s jednom bivsom koleginicom ovde na Floridi, kaze i muz i ona pre dva meseca imali coronu (oboje nevakcinisani) - posto su se osecali bas lose, isli su kod lekara (redovnog lekara, primary care physician-a) i kaze dobili antibiotik ( Augmentin (nas Panklav)) i, paz' ovo - ivermektin!!

 

To mora da je neki naš hećim čim im je prepisao stočni lek + antibiotik.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

 

To mora da je neki naš hećim čim im je prepisao stočni lek + antibiotik.

 

Njih dvoje su Ameri, ne idu kod nasih lekara...

Samo pisem sta mi je rekla, nisam nista manje bila iznenadjena nego ti, kad mi je rekla sta su dobili

 

Edit - ne zaboravi, ovo je US, lekari su konstantno pod stresom da ce biti tuzeni za malpractice, placaju ogromna osiguranja za to, i svakako paze da ne "zeznu" nesto, jer smrtni slucaj od operacije cukljeva ovde nece proci nekaznjeno

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U US postoji citava "struka" - medical billing i coding, preko kojih ide naplata od zdravstvenog osiguranja - da bi osiguranje pokrilo lek, lekar mora propisati lek za odredjeniu "kodiranu" dijagnozu - ocito da neka osiguranja pokrivaju ivermektin za covid dijagnozu

 

P.s. da ne bude zabune - ne promovisem ivermektin (nemam apsolutno nikakve koristi od toga, vise mi idu u prilog novi lekovi i nova istrazivanja) - pisem ovo samo zato sto je Kooi pomenuo ivermektin, a ja pre par dana pricala s nekim o tom

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Sunshine State said:

 

Njih dvoje su Ameri, ne idu kod nasih lekara...

Samo pisem sta mi je rekla, nisam nista manje bila iznenadjena nego ti, kad mi je rekla sta su dobili

 

Ja bogami revnosno ispio i onaj japanski lek "favi-pavi" (whatever) i pancef i serapeptaze i aspirin i kombinaciju vitamina c, d, cink, selen i probiotik. Plus pepticaid za zeludac. U strahu su velike oci, jbg.

Edited by Prijatelj Mitar
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Broj doza dat građanima Srbije po sajtu vakcinacija.gov.rs:

 

19.okt
1. doza: 2.900.535
2. doza: 2.788.799
3. doza: 703.672

 

12.okt
1. doza: 2.894.303
2. doza: 2.780.885
3. doza: 676.135

 

Dnevno se tokom ovih nedelju dana prosečno davalo:

890 prvih, 1131 druga i 3934 trećih doza.

 

56% onih koji su bili vakcinisani dvema dozama na dan 19.4. vakcinisano je trećom dozom zaključno sa 19.10, dakle taj udeo nastavlja da lagano pada.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, stray_cat said:

Serapeptaze i pepticaid, whatdafuck je sad pa to?

 

Pepticaid je nesto za zeludac, stiti ga od agresivnih antibiotika, valjda regulise lucenje kiseline, bem li ga kako to tacno ide. Uzima se ujutru pola sata pre dorucka.

Serapeptaza je neki enzim, znam da je duze vreme na dobrom glasu u mojoj okolini, deluje protivupalno, koliko ja kapiram ubrzava proces oporavka organizma.

 

U zemunskoj kovid ambulanti su mi inace dali ovaj flajer:

 

IMG-20211022-200200.jpg

 

Plus onaj japanski favi-pavi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Tomiprunet said:

 

Evo čovek objasnio još pre deset dana tu anomaliju po kojoj od celog sveta samo u Engleskoj ima više zaražavanja među vakcinisanima određenih starosnih grupa nego među nevakcinisanima. Problematični su podaci o ukupnoj populaciji određene starosti.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, erwin said:

 

Evo čovek objasnio još pre deset dana tu anomaliju po kojoj od celog sveta samo u Engleskoj ima više zaražavanja među vakcinisanima određenih starosnih grupa nego među nevakcinisanima. Problematični su podaci o ukupnoj populaciji određene starosti.

 

 

 

 

super, vazi, hvala. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kooineeperk said:

Meni u toj celoj Antivaks prici jedna cinjenica je ekstremno nerazumna. 

 

 

Kako jbt neces da primis vakcinu koja je stvorena i odobrena za ljude, ali zato hoces da se krkas ivermektinom ili nekim drugim slicnim stvarima koji nisu preporuceni ljudima?! 

 

Nekako mi onda u toj celoj Antivaks prici "najposteniji" oni koji negiraju virus (ili misle da je smesan) i nista ne rade.

 

Samo da te ispravim, ivermektin je preporucen za ljude. Znaci u ljudskoj upotrebi. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Taj lik Džon Bern-Merdok je inače dobio ovogodišnju nagradu za data novinarstvo, tako da svakako zna o čemu priča, u šta se može uveriti svako ko pročita desetak njegovih tvitova.

 

Quote

A news data visualization is rarely *just* a graphical representation of data, but the graphical representation of data plus the context provided by explanatory annotations. The work of the Financial Times data team and its most visible representative, John Burn-Murdoch, is exemplary in this sense. Their data visualizations are consistently impeccable, and their visual and explanatory coverage of the pandemic has been exemplary.

https://sigmaawards.org/john-burn-murdoch/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

 

Pepticaid je nesto za zeludac, stiti ga od agresivnih antibiotika, valjda regulise lucenje kiseline, bem li ga kako to tacno ide. Uzima se ujutru pola sata pre dorucka.

Serapeptaza je neki enzim, znam da je duze vreme na dobrom glasu u mojoj okolini, deluje protivupalno, koliko ja kapiram ubrzava proces oporavka organizma.

 

U zemunskoj kovid ambulanti su mi inace dali ovaj flajer:

 

IMG-20211022-200200.jpg

 

Plus onaj japanski favi-pavi.


Pepticaid je inhibitor protonske pumpe, pantoprazol (kao i omeprazol, lansoprazol), daje se za smanjenje lučenja želudačne kiseline, što je često potrebno kada neko uzima više lekova, da ne dođe do oštećenja sluzokože želuca.

 

Za tu serapeptazu prvi put čujem (ni nakon guglanja), nikad čuo, video, primenio… ne mož da škodi.

 

Favipiravir - šta znam, po onome što sam čitao, nisam baš ubeđen da pomaže mnogo, ali ajde… samo se nadam da ga ne daje svako kako mu dune, već da postoji neki protokol u izboru pacijenata kojima se daje… pritom, kontam da nije jeftin, tako da, alal vera, Vučiću :).

 

Btw, lepo si iskoristio priliku da nam pokažeš svoj (izvanredan) literarni ukus :P. 

Edited by Eddard
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, erwin said:

Taj lik Džon Bern-Merdok je inače dobio ovogodišnju nagradu za data novinarstvo, tako da svakako zna o čemu priča, u šta se može uveriti svako ko pročita desetak njegovih tvitova.

 

https://sigmaawards.org/john-burn-murdoch/

woow, dobio je nagradu za data novinarstvo. i to jos da citamo twittove njegove, socijalne mreze za one kojima je iq ekvivalent svojim brojem cipela.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, shonke said:

Ovo baš i neće na dobro da izađe...

https://nova.rs/posts/cetvrti-talas-korone-u-belgiji-za-7-dana-broj-zarazenih-skocio-za-60-odsto

U Belgiji je procenat vakcinisanih 86%.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Pazi, mozda i hoce ako se sve zavrsi na slinavom nosu i kaslju od 3-4 dana. Vakcina -> laksi oblik pri zarazavanju -> izgradjen imunitet "u celini i celosti". Eventualno booster na prolece (sa odredjenim modifikacijama) i toeto.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Yf6gg8P.png

 

Quote

COVID-19: why infection rates among double-vaccinated older adults look worse than they are

There are two main sources we could use for these figures: population estimates from the Office for National Statistics (ONS), and figures from NIMS, the National Immunisation Management Service. The latest available ONS figures are based on the 2011 census, adjusted for births, deaths and estimated migration. NIMS figures, which are used in planning the vaccination programme, are based on GP records. Inconveniently, the figures don’t agree. ONS estimates there are 44.5 million adults in England, while NIMS has a higher figure of 49.5 million.

Both of these figures are definitely wrong, at least to some extent. The ONS figure is for mid-2020 and so doesn’t capture the large number of excess deaths we have seen during the pandemic. Meanwhile, NIMS data can count the same person several times if they have changed GP practices but still appear on the books of their old surgery. And both sources are unlikely to fully capture the effect that both Brexit and the pandemic have had on migration.

Why does this difference matter? Well, where we have high vaccination coverage, it means we are very uncertain about how many unvaccinated people there are.

https://theconversation.com/covid-19-why-infection-rates-among-double-vaccinated-older-adults-look-worse-than-they-are-167836

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...