Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, wwww said:

Pa ne mozes da ih ganjas i prozivas u aprilu-maju mesecu 2021 kada vakcine u mnogim zemljama nisu ni dostupne, a ono sto ih ima bi moralo prvo da ide prioritetnijim grupama od tenisera (mladi, zdravi, nisu rizicna grupa).

 

Koliko znam, danas je 21. oktobar, a ne govorim o imenima koja prvi put čujem, već o NĐ. U zemlji čiji pasoš poseduje vakcine se mogu dobiti maltene na trafici. Hajde da ne ulaizm u to da su ovde čak mogli i da naprave biznis sa vakcinisanjem slavnih, ali vakcine su sada praktično svuda dostupne, bar kad se govori o nešto bogatijem svetu.

10 minutes ago, wwww said:

Pored toga, teniseri su nomadi, idu od jednog turnira do drugog iz sedmice u sedmicu, a za vakcinaciju moras da odvojis bar par dan u mestu boravka za jednu i par dana za 2. dozu posle 3/6 sedmica. Pri tome kad se vakcinises moras da napravis par dana pauzu u treninzima (jer se par dana po primanju vakcine ne treba baviti fizickim aktivnostima). Znaci, nije bas najjednostavnije ni isplanirati kada mozes da se vakcinises (kao sto mi ostali mozemo, kojima je posao sve vreme u jednom mestu).

 

Jadni oni, suze mi krenuše. Ima koliko hoćeš običnih ljudi koji moraju da uzmu slobodan dan ili izgube vremena da izvade pasoš, ličnu kartu, registruju auto, zbog radova u kući i slično. Ima i pliota, stjuardesa, mornara, koji takođe putuju i nemaju radno vreme 9-17 na jednom mestu. Ima i pevača, glumaca, pa ne kmeče.

 

15 minutes ago, wwww said:

Nastranu to sto se u Rusiji (i satelitima) mogla primiti samo Sputnik vakcina (koje takodje ima u ogranicenoj kolicini) a u Kini kineska. A pitanje je koje drzave priznaju koje vakcine. Hoce li se Ruski (&Co) teniseri morati vakcinisati i Sputnikom i "zapadnom" vakcinom (po 2 doze) posto u Rusiji ne priznaju "zapadne" vakcine, a na Zapadu ne priznaju rusku. A sta cemo kad pocnu da igraju turnire po Kini (hoce li im Kina priznati ove vakcine)?

 

Pa neka to vide sa vlastima tih država. I dotičnim državama je stalo da uzmu neki dinar od turnira, pa ako hoće da zarade, neka priznaju određene vakcine, neka naprave izuzetak ili neka se oproste od para. Svaka zemlja ime neka pravila ili restrikcije po pitanju ulaska, ali šta se može - njihova kuća, njihova pravila. I mnogi drugi ljudi bi hteli da slobodno putuju, ali neke od njih sprečavaju restrikcije. Uostalom, svi su pred zakonom (naročito kada je u pitanju normalna država) samo građani.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Ukoliko je mislio na medije koji se bave tenisom i ukoliko zaista prozivaju tenisere koji se femkaju po pitanju vakcinacije, to je odlično i to maksimalno podržavam. Takve i treba staviti na stub srama, i to ne samo u teniskim medijima. Vidim da i mnogi obični mediji tretiraju one što se bune protiv vakcina kao čobane i budale, a tako i treba da bude.

 

5 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Kada sam odgovarao wwww, poenta je bila u teniskim medijima, koje ne čitam, a za koje wwww navodi da prozivaju tenisere antivaksere. Ponavljam da to podržavam, a podržavam i svaki članak, reportažu, emisiju i sve ostalo što proziva antivaksere u bilo kom mediju. To što mediji zarađuju naslovima tipa „Federeru spale gaće na treningu” ili „Nećete verovati koliki dekolte je imala Ceca” je skroz nebitno za ovu priču. Slažem se jedino za antivaksere i njihovo obrazovanje, ali sami su krivi. Kad već nemaju pametnija posla umesto što bleje po kojekakvim tnjiterima i sličnim sranjima, mogu da potraže osnove bar u Vikipediji ili da pozajme od deteta udženik za peti razred osnovne škole.

 

 

 U turnire i njihova pravila se ne mešam - njihova kuća, njihova pravila.

Pa nije isto prozivanje tenisera koji se femkaju (kako si rekao u prvom postu) i onih koji su antivaxeri.

Navela sam ti neke primercice gde je uzrok za "neprimanje" vakcine nesto drugo, a ne antivaxerstvo.

Elem, tzv. teniski novinari prozivaju sve zive koji ne daju jedan jedini odgovor koji priznaju: vakcinisao/la sam se ili evo sutra cu da se vakcinisem. Svi ostali se krste antivaxerima, iako realno mnogi to i nisu, krece javni linch.

 

U sustini bi teniske orgnizacije (ATP i WTA) trebalo da pripreme odgovarajuci materijal za tenisere/ke u kojima bi sazeli ukratko naucna saznanja oko vakcina (kao sto je bila ona brosura koju je pre neki dan neko postavljao, a koju je izdalo Udruzenje farmaceuta Srbije &Co) s posebnim osvrtom na problematiku vezano za tenis kao sport (antidoping pravila, moguci propratni efekti, resavnje pitanja ko je "odgovoran" ako se dese neki nezeljeni efekti koji ce tenisere/ke izbaciti s tura na neko vreme, posto oni nemaju fiksnu platu, vec zaradjuju onoliko koliko pobedjuju), plus otvoren kanal za postavljanje kojih god pitanja (FAQ) o onome sto brine tenisere/ke (pitanje steriliteta, pojavu krvnih ugrusaka, uticaja na srce, misice itd. sta god nekog plasi). Od vesanja na banderu i javnog lincha nema niko nikakve koristi.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Koliko znam, danas je 21. oktobar, a ne govorim o imenima koja prvi put čujem, već o NĐ. U zemlji čiji pasoš poseduje vakcine se mogu dobiti maltene na trafici. Hajde da ne ulaizm u to da su ovde čak mogli i da naprave biznis sa vakcinisanjem slavnih, ali vakcine su sada praktično svuda dostupne, bar kad se govori o nešto bogatijem svetu.

 

Jadni oni, suze mi krenuše. Ima koliko hoćeš običnih ljudi koji moraju da uzmu slobodan dan ili izgube vremena da izvade pasoš, ličnu kartu, registruju auto, zbog radova u kući i slično. Ima i pliota, stjuardesa, mornara, koji takođe putuju i nemaju radno vreme 9-17 na jednom mestu. Ima i pevača, glumaca, pa ne kmeče.

 

Pa neka to vide sa vlastima tih država. I dotičnim državama je stalo da uzmu neki dinar od turnira, pa ako hoće da zarade, neka priznaju određene vakcine, neka naprave izuzetak ili neka se oproste od para. Svaka zemlja ime neka pravila ili restrikcije po pitanju ulaska, ali šta se može - njihova kuća, njihova pravila. I mnogi drugi ljudi bi hteli da slobodno putuju, ali neke od njih sprečavaju restrikcije. Uostalom, svi su pred zakonom (naročito kada je u pitanju normalna država) samo građani.

To da je NDj mogao da se vakcinise u Srbiji jos u aprilu-maju, kad su se i Krajinovic i Lajovic vakcinisali, (mada je to malo kriticno jer je to period kada je kalendar NDj vrlo intenzivan: igra 2 vrlo bitna GS-a, a koja je ove godine i osvojo) ili sada posle USO - stoji.

 

Ali nije samo on napadan (kao sto sam rekla, teniski "novinari" su svakog pitali da li je vakcinisan i sta misli o vakcini (kao da su oni neki relevantan faktor, pa da je njihovo misljenje o vakcini bitno), pa su onda u zavisnosti od odgovora (koji je najcesce i bio na nematernjem engleskom jeziku) pisani ovakvi ili onakvi clanci i kretala je medijska hajka).

 

No, ima tu jos jedna stvar: NDj, kao i jos jedan veci broj igraca i igracica, je vec bio inficiran, a koliko bese prema poslednjim studijama da se racuna da tako stecena antitela i imunitet traju? Ako se ne varam poslednja informacija je: bar godinu dana, ako ne i vise. Sto znaci da su Djokovicu antitela i imunitet bili sasvim u redu bar do jula meseca ove godine. Koji je sad protokol (i u kojoj zemlji) za te koji su vec imali coronu, moraju li da se vakcinisu s 2 doze ili je dovoljna 1 (kao buster)? Ako se ne varam  @Eddard rece da je on primio samo jednu dozu, da je tako u Nemackoj, a da mu za odlazak u  USA treba jos jedna (ili mozda 2 u kratkom razmaku, 3-6 sedmica). I sta sad? Kako "klasifikovati" razlicite tenisere u one koji su "vakcinisani" (zapravo bi trebalo da bude klasifikacija "imunizovani") i u te ostale koje ti sve zajedno trpas u kos antivaxera? Hocemo li sad Eddarda smatrati antivaxerom jer nije primio 2 doze (posto je covek prelezao coronu)? A da ne pricam o razlikama u protokolima za 3. dozu/buster u zavisnosti od zemlje, primljene vakcine itd. Da li je opasnost od sirenja virusa veca kod nekog ko je samo primio JJ vakcinu (po definiciji proizvodjaca 1 doza dovoljna da se smatras "vakcinisanim") ili od Eddarda koji je i prelezao covid i primio 1 dozu Fajzera (pa je po nekim definicijama nepotpuno vakcinisan)?

 

bold: bas ti je komentar. :classic_dry:  to sto ti prezires neku profesiju (da li je to smao slucaj s teniserima ili ima jos nekih profesija koje ti smatras nedostojnih postovanja i vrednih ismevanja) ne znaci da treba i da ih omalovazavas.

 

Inace, jedino ako ovu pandemiju ne resi vakcinisanje 200-400 trenisera (od kojih je bar 50-60% vec vakcinisano, a jos nekih 20-30% vec bilo inficirano) koji globalno putuju po celom svetu. :classic_dry:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Imam pitanje : kakva je situacija sa ostalim vrhunskim i popularnim sportistima iz Srbije, mislim na fudbalere i kosarkase, pretpostavljam da su i dalje najpopularniji sportovi, ne pratim mnogo ali imena koja znam tipa Bogdanovic, Jokic (srbin ili hrvat?), nevazno ali sigurna sam da ih ima ultrapoznatih i popularnih u regionu, da li su oni vakcinisani ili nisu? Obavezno ili neobavezno, javno ili ne? ili od cirkuzantnih zanimanja jedino Ceca i Karleusa u Srbiji pozivaju na vakcinisanje?

Da spomenem usput da nisam cula ni za jednog ni umetnika ni sportistu u Francuskoj da pominju vakcinaciju da ili ne, videli smo predsednika drzave da se vakcinise i njegovu suprugu i to je sve od javnih licnosti koliko se secam a ne znam ni zasto bi.

Link to comment
Share on other sites

Cerka pok. prijatejice, sudija, sudi u dva grada u Banatu, sin opet ima koronu, prvi put bio bolestan u Decembru. Mladic ima 23 godine, student IT u Novom Sadu. Vratio se u nedelju sa studentskog seminara na Zlatiboru i posle 3 dana saznao da su u grupi vecina njih oboleli, testirao se danas - pozitivan po drugi put. Odbijao vakcinu nakon prvog zarazavanja. I nije on toliko bitan vec njegova majka, sudija: pita me veceras sta da radi, da ide u sudnicu ili da ostane kod kuce, ona je vakcinisana ali se pribojava da bi mogla da siri virus dalje, srece mnogo ljudi u oba grada tokom sudjenja. Potpuno je nebitno sta sam joj odgovorila (kucni karantin 10 dana) vec je bitno to sto ovakvih situacija ima maltene u svakoj drugoj kuci u Srbiji, sto vise nema pracenja obolelih, njihovih bliznjih i sto je sve ostavljeno pojedincu na savest i odgovornost:  danas je cetvrtak, sada je 22 h, u obliznjem restoranu grmi muzika kao da je sutra sudnji dan, o kakvoj odgovornosti pojedinca ili pojedinaca ovde moze da bude rec? 

 

Uzgred, ceo dan mi se vrti u glavi onaj esej A. Arendt o "banalnosti zla". 

Ovaj narod izumire bas tako, uronjen u banalnost zla, uz talambase.....

 

Edited by Pletilja
  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Price o Djokovicu i vakcinisanju postoje zbog njegovih odgovora, reakcija i poznate zivotne filozofije, po n-ti put da se ponovi, a ne zato sto neko ne bi voleo da on bude najbolji jer je iz Srbije i slicne gluposti. Sto se Jokica tice nisam cuo za njegov stav, ali iz NBA, ko prati, nista ne moze ni da dodje u fokus zbog Kajrija Irvinga koji je otvoreno protiv vakcina, jos se ranije ispaljivao i sa ravnom zemljom i slicnim glupostima, te ga mediji zasluzeno jasu iako je crni Amerikanac i NBA sampion.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

 

...

 

38 minutes ago, wwww said:

...

 

Zbog čega trošiš tastaturu kada sam de facto već odgovorio? To što priglupi tapkač loptice radi sam već argumentovao, a ostali priglupi tapkači loptice su ipak samo obični građani sa malo više para. Ono što važi za prosečnog Peru, Johna, Hansa i slične važi i za njih.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

 

 

Zbog čega trošiš tastaturu kada sam de facto već odgovorio? To što priglupi tapkač loptice radi sam već argumentovao, a ostali priglupi tapkači loptice su ipak samo obični građani sa malo više para. Ono što važi za prosečnog Peru, Johna, Hansa i slične važi i za njih.

tipkala sam sve ovo jer ne pratis tenis, pa da objasnim kontekst onog izrecenog u intervjuu. da sam pisala na pdf tenis ne bih morala sve to da pisem jer ljudi koji tamo pisu i prate tenis su vec upoznati s zbivanjima u i oko tenisa (nije tenis=NDj).

Link to comment
Share on other sites

wwww je dobro objasnila kontekst i slazem se generalno u svemu. Problem je sto Djokovicu i ne treba da se daje kredit i ako se neko i ponasa nekorektno po ovom pitanju prema njemu, sta da mu kazes, jbg druze, kao u onoj prici o cobanu i vuku, svasta si pricao, imao si samana za gurua, meditiras u "bosanskoj piramidi", kredit si potrosio.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Imam pitanje : kakva je situacija sa ostalim vrhunskim i popularnim sportistima iz Srbije, mislim na fudbalere i kosarkase, pretpostavljam da su i dalje najpopularniji sportovi, ne pratim mnogo ali imena koja znam tipa Bogdanovic, Jokic (srbin ili hrvat?), nevazno ali sigurna sam da ih ima ultrapoznatih i popularnih u regionu, da li su oni vakcinisani ili nisu? Obavezno ili neobavezno, javno ili ne? ili od cirkuzantnih zanimanja jedino Ceca i Karleusa u Srbiji pozivaju na vakcinisanje?

Da spomenem usput da nisam cula ni za jednog ni umetnika ni sportistu u Francuskoj da pominju vakcinaciju da ili ne, videli smo predsednika drzave da se vakcinise i njegovu suprugu i to je sve od javnih licnosti koliko se secam a ne znam ni zasto bi.


Skoro sam negde procitao podatak da je u NBA vakcinisano preko 85% igrača, dok ostali koji nisu vakcinisani imaju skroz drugaciji tretman, tipa presvlacenja u odvojenim svlacionicama, sedenja na klupi izdvojeno, ukoliko se zaraze nema primanja za taj period… E sad ne znam gde tu spadaju ovi naši.

 

Sto se tiče domaćih klubova, konkretno Crvene Zvezde, trener je pre jedno nedelju dana rekao da su svi igrači vakcinisani, osim možda jednog koji treba to da obavi, pa je dodao da nevezano za sport svi ljudi treba da se vakcinisu

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, erwin said:

Život antivaksera u Litvaniji, koja ima strog režim kovid propusnica.

...

 

(ceo niz)

 

Pročitao sam i sav sam se naježio. Suze mi niz zadnjicu teku. Jadničak mali, ne može u kafanu, pa čak ni u biblioteku. Ne može čovek čak ni da širi koronu ukoliko nekoga poseti u bolnici. Pih, ne može pošteni antivakser ni da ode na skup sa više od 500 ljudi. Zeznuto u toj Litvaniji, vidim ja. Hvala Njoletovoj majci što ga je u zemlji Srbiji rodila, inače bi najeb'o u nekoj tamo civilizaciji.

  • Like 3
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Edward Louis Severson III said:

Ja i dalje ne kapiram sta je to toliko strasno u tim kovid pasosima. Majke mi ne razumem. Vidim da se predstavlja kao nesto mnogo strasno, ali ne vidim zasto.

 

Ako si odlucio da se ne vakcinises i da ugrozavas drustvo oko sebe, sto je po tebi tvoje pravo, zar nemaju ostali pravo da se distanciraju od tebe?

Ali od kad su takvima takvima rekli da vise ne treba da ih je sramota sto postoje, nego da je i njihov način (prikazan u videu ispod) isto tako prihvatljiv kao i nacin pristojnih ljudi, takvi su se osilili. I sad su vrlo iznenađeni i uvređeni kad im se kaže da su preterali, da je dosta njihovog terora, i da treba da se vrate u rupe, da ponovo tamo smrde i mrze, kako je jedino prirodno. I onda postanu agresivni. Viču, psuju, prete, pokušavaju da hvataju na galamu i kuknjavu kao ovaj sa tvitera...

 

Dobro, nije to nista sto malo pendrecenja ne moze da izleci.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, erwin said:
Život antivaksera u Litvaniji, koja ima strog režim kovid propusnica.

 

(ceo niz)

 

Ovo:

 

Quote

We can't find new jobs in our professions. My wife and I have very different jobs in very different fields. But all jobs in both our fields now require the Covid Pass. No Pass, no job.

 

...bi trebalo svugde da se uvede.

 

Sent from my phone using their app

 

Edited by Eddard
  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Edward Louis Severson III said:

Ja i dalje ne kapiram sta je to toliko strasno u tim kovid pasosima. Majke mi ne razumem. Vidim da se predstavlja kao nesto mnogo strasno, ali ne vidim zasto.

 

Ako si odlucio da se ne vakcinises i da ugrozavas drustvo oko sebe, sto je po tebi tvoje pravo, zar nemaju ostali pravo da se distanciraju od tebe?

 

Obrazovanje iz koga su proizašli odgovarajući stavovi + standard života koji se ne može održavati bez (dovoljne količine) para + društvene mreže iz kojih saznajemo da postoje i ovakvi slučajevi. Mislim, čikica je ubeđen da je u pravu, u njegovoj glavi je on borac protiv represije sistema.

-----

Najveći krivci za opšte sr..e su političari koji nemaju kojones da stanu iza odluka koje dovode do rešenja problema zbog oportunih koristi (ali opet, kakvi su to glasači koji dozvoljavaju da im to budu predstavnici).

-----

U vezi famozne urbane legende da i vakcinisani prenose virus (i bogati plaču), imam primer u firmi:

- vakcinisan se zarazio i u roku od odma' bio svestan da mu je nešto, otiš'o na bolovanje nije više nikog zarazio;

- nevakcinisan se zarazio i "uspeo" da zarazi još jednog, takođe nevakcinisanog, sad su na bolovanju. Moj vrlo laički zaključak je da je postojao duži period vremena u kome nije bilo simptoma (virus je bio tu, organizam nije znao).

 

Edited by stray_cat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Prijatelj Mitar said:

 

Osvanuce dan kada ce majcica Rusija osloboditi zapadne krajeve i kad ce sunce slobode okupati porobljeni litvanski narod!

 

.

 

Sumnjam )))...Rusija je verovatno prva uvela covid pasoshe, pocetkom juna ...i obaveznu vakcinaciju sfere usluga i vecine drzavnog aparata prvo do 60% , sad do 80% zaposlenih...Jedino starije ubedjuju sargarepom, 65 i stariji dobijaju oko 120 evra za vakcinaciju...

 

U zavisnosti od regiona QR kodovi su sve vreme na snazi ...U Moskvi bili do polovine jula, od 30.10. idemo u lockdown na nedelju dana...Spavacu duze, deca na raspustu )

 

.

Link to comment
Share on other sites

tekst od 30.7. o obaveznom vakcinisanju: https://www.mdr.de/nachrichten/deutschland/politik/corona-impfpflicht-rechtliche-voraussetzungen-100.html

 

Quote

Can my employer oblige me to have a corona vaccination?

 

A possible vaccination requirement is currently being discussed. American corporations like Google or Facebook no longer want their employees to go to work without a vaccination. Is that also possible in Germany?

 

What are the prerequisites for compulsory vaccination?

 

The Covid-19 vaccination campaign in Germany is losing momentum. Not even two thirds have had 1. vaccination. For fear of a fourth corona wave, compulsory vaccination is also being discussed - as has already been introduced by employers in the USA, such as the US government itself, Facebook, Google or Netflix. Is that also possible in Germany?

 

Analysis 1: Political decision-making and legal basis

 

In principle, the federal and state governments can impose a compulsory vaccination - for example with measles via the measles protection law. Children in care, educators and teachers are required to be vaccinated against this infection. In the case of the coronavirus, the Infection Protection Act, among other things, provides the legal basis for a possible vaccination requirement. If the federal government makes use of Paragraph 20, Article 6, it can obligate endangered sections of the population to vaccinate by ordinance - provided the Federal Assembly agrees. If the federal government does not act, but the states see a need for action, they can fall back on Paragraph 20 Article 7 of the Infection Protection Act and introduce a mandatory vaccination for their federal state. So far, neither the federal government nor the states have done this.

 

Quote

No plans at the federal level or in Saxony, Saxony-Anhalt and Thuringia

 

As of now, neither the federal government nor Saxony, Thuringia or Saxony-Anhalt want to introduce a mandatory vaccination against Corona. "The minister has emphasized several times that there will be no compulsory vaccination against the coronavirus. This still applies and it will remain so," said a spokesman for Federal Health Minister Jens Spahn (CDU) at the request of MDR AKTUELL. The Thuringian Minister of Health Heike Werner (Die Linke) told MDR AKTUELL: "I clearly reject compulsory vaccination. Such a step would only increase skepticism about the corona vaccination. It would have the opposite of what we want to achieve." A clear "No" was also signaled from Saxony and Saxony-Anhalt.

Instead, Thuringia relies on vaccination education. A nationwide campaign will start in August. However, from the point of view of the Ministry of Health, this will not be enough. "We will have to restart the tests in the autumn, probably also as a prerequisite for access to certain areas," says Minister Werner. She would then also like a nationwide regulation on whether tests for unvaccinated people will continue to be free of charge.

But can employers in so-called vulnerable areas - with a lot of public traffic in contact with the sick and the elderly - announce an obligation to vaccinate in their homes, which is not legally prescribed but is operationally justified? So can employers require their employees to vaccinate? If so, on what basis?

 

Quote

Analysis 2: The power of bosses

 

Employers can talk to their employees about a vaccination, but they cannot order it. A prerequisite for this would be a legal authorization, as the Magdeburg labor lawyer Uwe Bitter explains. Even if it is only about certain professional groups. "However, it is very important for employees," says Bitter, referring to rare, similar provisions on mask compulsory in the federal states' corona regulations. "

 

"Employers cannot force their employees to get vaccinated," says Daniel Hlava, labor lawyer at the Hugo Sinzheimer Institute. Such a compulsion exceeds the employer's right of direction. "To be vaccinated is not an obligation that an employee owes his employer out of the employment relationship. In addition, this would interfere with his basic right to physical integrity." The employer had other options to prevent infections in the company, such as distance rules or masks. As long as there is no general compulsory vaccination or a compulsory vaccination for certain professional groups, the employer cannot request a vaccination.

 

Quote

Conclusion

 

The federal or state governments can in principle introduce compulsory vaccination against the coronavirus. However, there is currently no political will to do so either on the part of the federal government or on the part of the central German federal states. Employers cannot require their employees in Germany to have a compulsory corona vaccination - it would mean an interference with the physical integrity. But if there is a legal authorization by the federal government or the states, the situation changes. But not immediately either: If the legislature authorizes employers to make a vaccination mandatory, company co-determination processes still apply, at least in the companies in which there is co-determination.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...