Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@Laki21

Quote

Ispitivanje je izvršeno od juna prošle godine do aprila 2021. Učestvovalo je 8.758 zdravstvenih radnika. Došlo se do zaključka da sa manje od 141 jedinice po mililitru zaštita od inficiranja iznosi svega 12,4 odsto, između 141 i 1.700 iznosi 90 odsto, a preko 1.700 celih sto odsto.

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2021&mm=10&dd=02&nav_id=1931234

Nisam pratio temu, verovatno su ovo već postovali. Ne znam koji je taj max koji ti pokazuje u rezultatima...ali možda da probaš u nekoj laboratoriji koja daje one konkretnije brojke. 

 

 

----

Šaltersko pitanje. Ne mogu da tražim sad preko telefona. 

Posle dva fajzera, šta se preporučuje kao najbolja opcija za treću dozu? (negde pročitah Sputnik) 

I isto tako, posle dva Rusa, koja je najbolja za treću? 

Ima li kakvih konkretnih odgovora ili ne? 

Nisam pratio mesecima ništa oko korone, nekad uhvatim samo dnevni broj zaraženih, pa se izvinjavam ako se ova pitanja vrte svakog dana. 

Link to comment
Share on other sites

Pa on to i radi, grli drvece i nikog ne tera da grli drvece koliko ja znam. isto tako on nikad nije zvao ni na vakcinaciju ni protiv vakcinacije, on je rekao " ko sam ja da dajem savete o vakcinaciji ..." (rekao je to na engleskom citirala je wwww) - to sto sad svi ocekuju da on pozove mlade srbe na vakcinaciju da bi ih urazumio - pa sto bi ih zvao, nije to njegov posao niti on hoce da bude umesan u to. On radi svoj posao prebacivaca loptice trenutno nabolje na svetu i bori se koliko moze da losije rangirani teniseri dobiju vise para i u druge stvari se ne mesa. To sto se svi mesaju u njegove stvari ne bi trebalo da bude njegov problem. On ima pravo da grli drvece ako mu se grli drvece, nisam videla da ikog priziva da mu se pridruzi niti je bilo kog pozvao da se ne vakcinise niti rekao da nece da se vakcinise ni da se nije vakcinisao ni da jeste. Pustite ga na miru da radi svoj posao cirkuzantski, nista vise od toga on ne trazi. Ocekuje se od njega ne znam sta

17 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Tesla nije bio cirkuzant, a sva ova lica su na kraju samo to - cirkuzanti. Hodači po žici, artisti na trapezu, bacaci kamena s ramena, fuzbaleri, teniseri, pljuvači u dalj, trubaduri i ostali, sve su to na kraju samo cirkuzanti. Ono sto nikad nije bilo je da se cirkuzanti mešaju u ozbiljne stvari, kao što je nauka, a još manje je bilo da ih neko shvata ozbiljno. Ali kad je vec doslo takvo vreme, trebalo bi da im neko kaze da ako vec masa bezumnika sledi ove cirkuzante, neka se bar glupiraju i neka ne prave štetu. Neka pasu travu, neka stavljaju lažne brkove i beretke (što je takođe bilo potpuno anahrono, i u 21 veku isto tako uvredljivo kao ono sa "black face" ), neka grle drveće itd, ko im brani.

 

13 minutes ago, Dropkick Murphys said:

@Laki21

Nisam pratio temu, verovatno su ovo već postovali. Ne znam koji je taj max koji ti pokazuje u rezultatima...ali možda da probaš u nekoj laboratoriji koja daje one konkretnije brojke. 

 

 

----

Šaltersko pitanje. Ne mogu da tražim sad preko telefona. 

Posle dva fajzera, šta se preporučuje kao najbolja opcija za treću dozu? (negde pročitah Sputnik) 

I isto tako, posle dva Rusa, koja je najbolja za treću? 

Ima li kakvih konkretnih odgovora ili ne? 

Nisam pratio mesecima ništa oko korone, nekad uhvatim samo dnevni broj zaraženih, pa se izvinjavam ako se ova pitanja vrte svakog dana. 

Francuzi preporucuju i daju kao buster samo Pfizer bez obzira koju vakcinu je neko primio (moguce su bile Pfizer, Moderna i AZ)

Edited by ciao
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stray_cat said:

 

Naravno da je opasniji, ali ko što otkuca @Tomiprunet, kad si bolestan onda lek mož' da te izleči (to što mož' i da umreš, jbg, ionako si bolestan).

 

To je taj (misaoni) rad.

Pa ono jeste, bolje da sam mrtav nego da sam predajnik za Gejtsovu 5G.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Laki21
Ma nema sta da zamerim, stvarno nisam bio dugo, iskreno ne sećam se kad je bilo ali ima bar 10 godina. Sećam se da je duvalo iz onih ventilacija što idu sa krova.
Naravno, opaske u vezi tvog eksperimenta su šaljive prirode, ja izbegavam stadion i ove sezone a to je otvoreno i opet mi nekako ne bi bilo prijatno i ako sam primio i treću dozu i izmerio silna antitela (btw prošle nedelje me neka prehlada "oborila" koju nam je klinac "uručio") . Imao sam takve ideje kao ti ali valjda nisam imao mu*a da testiram koliko je zapravo pfizer efikasan u mom telu. Ostavljam to za kopaonik na zimu. [emoji28]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Dropkick Murphys said:

@Laki21

Nisam pratio temu, verovatno su ovo već postovali. Ne znam koji je taj max koji ti pokazuje u rezultatima...ali možda da probaš u nekoj laboratoriji koja daje one konkretnije brojke. 

 

 

----

Šaltersko pitanje. Ne mogu da tražim sad preko telefona. 

Posle dva fajzera, šta se preporučuje kao najbolja opcija za treću dozu? (negde pročitah Sputnik) 

I isto tako, posle dva Rusa, koja je najbolja za treću? 

Ima li kakvih konkretnih odgovora ili ne? 


FDA valjda kaže ista vakcina, ako su prve dve bile Fajzer onda Fajzer, ako je najpre išla moderna onda moderna… Mešanje vakcina samo ako nema one kojom si prvobitno vakcinisan

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne bih ja to potcenjivao. Ovo su debili koji su izašli zbog 3 sata ničega od propusnica. Da su uveli prave propusnica, 24h da važe, za svašta nešto (poput Italije), izašlo bi na hiljade govana.
Pickast narod, Pickast I vođa.

Joj kad bi ovo mutiralo u nešto smrtonosnije ali da ubija ove preko 20 god i da vakcine deluju i na taj soj. E to bi bilo zaista spektakl gledati kako se razni nestorovici, "dr" jovane i slična bagra saplicu u redovima da dobiju svoj čip.



Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, erwin said:

 

Fotka je od oko 21.30.

 

P99zfa4.jpg

 

Guzvanjac bas 🙂

 

 

1 minute ago, shonke said:

Ne bih ja to potcenjivao. Ovo su debili koji su izašli zbog 3 sata ničega od propusnica. Da su uveli prave propusnica, 24h da važe, za svašta nešto (poput Italije), izašlo bi na hiljade govana.

 

Ovi su ciljano izasli da bi se videlo koliko  ce ljudi privuci. Fokus grupa u lajvu. Kako god, prilican samar za avakse.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, koca popovic said:

Ti si veliki optimista, da je neko jedan od najboljih a da ne moze biti idiot. 

Znaš li ti i @Milenko Puzigaca koliko je teško biti broj 1 u popularnom sportu, a kamoli najveći svih vremena? Da nije fora samo "kako da se udari lopta", nego zahteva znanje o teniskoj taktici, protivnicima, fizičkoj spremi, ishrani, itd itd i svemu što čini sportski život? I koliko ono jezika priča, 4 ili 5? To idiot jednostavno ne može da uradi.

 

Moglo bi se reći da ima problem sa egom (pa ne mari za savete stručnjaka iz drugih oblasti za koje nema pojma ili kukavičluk da prizna da je pogrešio), poverenjem, ili nešto treće (možda nema hrabrosti da se suprotstavi ženi koja nosi te idiotske stavove, šta ga znam - mada ne verujem u to).

 

Njegov stav o vakcinisaciji je debilan, to stoji - i kao što rekoh, izgubio je dosta respekta kod mene zbog toga i Adria Tura. Ali nazvati ga generalnim idiotom - to jednostavno nije i ne mislim da je produktivno. Nemam problem reći da je idiot što se tiče oblasti medicine, ali generalni idiot svakako nije. Problem je u nečemu drugom, inteligencije svakako ima ali kao što je @DJ_Vasa lepo opisao, ima onih koji ne važe za pametne osobe ali su se odmah vakcinisali, slušajući eksperte. Tako nešto zahteva poniznost, priznanje da o nečemu nemaš pojma, što je deo mudrosti po meni. 

 

Tako, mislim da je mnogo preciznije reći da Novaku fali mudrosti nego nazvati ga idiotom. Mada, od zavisnosti definicije, ako su po vama oni koji nisu mudri idioti, pa onda je i Novak. Ipak, po meni su to dve različite stvari. 

Link to comment
Share on other sites

Ako nekog jos zanima iskustvo osobe koja se zarazila posle booster doze.

 

U ponedeljak sam radio ponovo krv, svi rezultati dobri.

 

CRP 2,5, kad sam se razboleo bio 15

ddimer 0.3

 

Radio sam i LDH I neki feritin, sve kako treba.

 

Ja sam na kraju temperaturu imao pola dana, a onako sam se osecao bolesno i umorno jos dva. Posle toga sam u principu ok.

 

Jedino sto je problem je sto kasljem, cak poslednja dva dana i malo vise. Malo je cudno sve posto kad pricam zvucim bas zapuseno, a disem na nos lagano. Prakticno mi se sve sliva niz grlo, a ne uspevam mnogo toga da iskasljem. Cuo sam da je jos ljudi imalo slicnu situaciju i da je taj kasalj znao da potraje od 10ak dana pa cak i do mesec dana.

 

 

  • Like 10
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

...

12 minutes ago, Darko said:

 

 

12 minutes ago, Darko said:

Znaš li ti i @Milenko Puzigaca koliko je teško biti broj 1 u popularnom sportu, a kamoli najveći svih vremena? Da nije fora samo "kako da se udari lopta", nego zahteva znanje o teniskoj taktici, protivnicima, fizičkoj spremi, ishrani, itd itd i svemu što čini sportski život? I koliko ono jezika priča, 4 ili 5? To idiot jednostavno ne može da uradi.

 

Moglo bi se reći da ima problem sa egom (pa ne mari za savete stručnjaka iz drugih oblasti za koje nema pojma ili kukavičluk da prizna da je pogrešio), poverenjem, ili nešto treće (možda nema hrabrosti da se suprotstavi ženi koja nosi te idiotske stavove, šta ga znam - mada ne verujem u to).

 

Njegov stav o vakcinisaciji je debilan, to stoji - i kao što rekoh, izgubio je dosta respekta kod mene zbog toga i Adria Tura. Ali nazvati ga generalnim idiotom - to jednostavno nije i ne mislim da je produktivno. Nemam problem reći da je idiot što se tiče oblasti medicine, ali generalni idiot svakako nije. Problem je u nečemu drugom, inteligencije svakako ima ali kao što je @DJ_Vasa lepo opisao, ima onih koji ne važe za pametne osobe ali su se odmah vakcinisali, slušajući eksperte. Tako nešto zahteva poniznost, priznanje da o nečemu nemaš pojma, što je deo mudrosti po meni. 

 

Tako, mislim da je mnogo preciznije reći da Novaku fali mudrosti nego nazvati ga idiotom. Mada, od zavisnosti definicije, ako su po vama oni koji nisu mudri idioti, pa onda je i Novak. Ipak, po meni su to dve različite stvari. 

Ja ga nisam nazivao idiotom, u stvari me tenis uopste ne interesuje, samo već godinama tvrdim da je taj štetan. Lepo je čovek napisao, kad neko takav dolazi iz zemlje kao sto je srbija, on ima veliku drustvenu odgovornost, i nije to isto kao da je iz USA ili iz Rusije itd. A šta ovaj radi, i pre kovida? Sve vreme im podstiče ksenofobiju i kompleks žrtve, tapse ih po ramenima i podstiče im zabludu da je sa njima sve u redu, i ne treba oni da se menjaju, nego svet ne valja. Moze on sto puta da bude šampion, to mu niko ne osporava, ali je štetan :classic_biggrin:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, nemanjaol said:

Ako nekog jos zanima iskustvo osobe koja se zarazila posle booster doze.

 

U ponedeljak sam radio ponovo krv, svi rezultati dobri.

 

CRP 2,5, kad sam se razboleo bio 15

ddimer 0.3

 

Radio sam i LDH I neki feritin, sve kako treba.

 

Ja sam na kraju temperaturu imao pola dana, a onako sam se osecao bolesno i umorno jos dva. Posle toga sam u principu ok.

 

Jedino sto je problem je sto kasljem, cak poslednja dva dana i malo vise. Malo je cudno sve posto kad pricam zvucim bas zapuseno, a disem na nos lagano. Prakticno mi se sve sliva niz grlo, a ne uspevam mnogo toga da iskasljem. Cuo sam da je jos ljudi imalo slicnu situaciju i da je taj kasalj znao da potraje od 10ak dana pa cak i do mesec dana.

 

Pretpostavljam da te preslušao neko i da je sve okay?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

Senegal u zadnjih 24 sata 0 pozitivnih 16 na lečenju. 


Mislim da ni ti ne znaš šta si hteo sa ovim da kažeš… ☺️

 

4 hours ago, handys said:

 

Jel zna neko kako se zove? Cuo sam sa par strana od ljudi da su dobili to, ali svi kazu 'kineski eksperimentalni lek', pa cu ga ja od sad zvati 'keks'


Oplakah, alal ti vera 🤣.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Lepo je čovek napisao, kad neko takav dolazi iz zemlje kao sto je srbija, on ima veliku drustvenu odgovornost

100% se slažem. Zato mi njegov stav o vakcinaciji (to jest, ako je antivakser ili ako krije da se vakcinisao) baš bode oči, kao i Adria Tour. 

 

9 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Sve vreme im podstiče ksenofobiju i kompleks žrtve, tapse ih po ramenima i podstiče im zabludu da je sa njima sve u redu, i ne treba oni da se menjaju, nego svet ne valja. Moze on sto puta da bude šampion, to mu niko ne osporava, ali je štetan

Čini mi se da Novak nikoga ne osuđuje da i ide na tu "pozitivnu energiju", bilo ko da je u pitanju - publika u New York-u, naš narod, ili neko treći. Zato se i mnogima čini kao lik koji hoće da bude voljen i izgleda im lažan (fake). Ne znam da li zbog toga što stvarno neće nikome da se zameri jer ima neku patološku potrebu da bude voljen ili je jednostavno takav, voli da širi pozitivu i boli ga patka šta ljudi misle - ne bih da osuđujem. Da sam na njegovom mestu drugačije bi se ponašao. 

Link to comment
Share on other sites

Dakle, nastavljamo o Djokovicu :classic_biggrin:

6 hours ago, DJ_Vasa said:

Nemoj da se brineš ni za nas/mene, niti za Teslu, kao ni za Mocarta, Ajnštajna, Pikasa ili Šekspira, a ni za moje mišlenje o njima. Ja se, eto, ne razumem u tenis, pa zato i ne delim savete kako da teniser udara forhend ili šta treba da radi kako bi ostvario bolji rezultat. Nije mi poznato ni da se Tesla bavio medicinom, da se Ajnštajn trpao u tenis, niti da je Pikaso delio savete o (ne)vakcinaciji, a tako i treba da bude. S druge strane, ni lupač loptice ne treba ništa da se pita o vakcinaciji, naročito kada od osnovne škole ima samo šest razreda. Mene nema na temama koje me ne zanimaju i za koje nisam kompetentan, ne bih učio zubara da li neki zub treba plombirati ili vaditi, ne bih učio mehaničara kako se menja ulje na automobilu, niti bih govorio kuvaru koliko čega da stavi kako bi jelo bilo ukusnije. Mogu da budem zadovoljan ili nezadovoljan njihovim uslugama, ali svakako da ih neću učiti kako da rade svoj posao.

 

Žao mi je što idoli imaju status idola samo zato što umeju da nešto otpevaju, odglume, odigraju i slično, ali neki znaju gde su im granice. Nemam ni neko lepo mišljenje o Karleušinoj muzici ili obrazovanju, ali ipak je poštujem što je rekla da je „vakcinacija ozbiljna društvena odgovornost svih nas”. Ona ima mozga da sluša pametnije od sebe po nekim pitanjima i za to joj skidam kapu. Za ostalo - jok.

 

Malo si kontradiktoran: treba li Djokovic da se mesa u nesto sto mu nije struka (pandemija i mere) i u kampanju za vakcinaciju ili ne?

 

Inace, Djokovic se uopste nije mesao u pitanja pandemije i vakcinacije svetske i srpske populacije (sto mu se evo vec nekoliko stranica unazad, prebacuje jer ne radi, uz pricu da on kao javna licnost, broj 1 u tenisu, najveci sportista SRBIJE!!! itd. ima OBAVEZU i MORA da radi!!! ) . I jos se zahteva da on MORA da saopsti javnosti da li je vakcinisan. Mislim, hajde da se dogovorimo: treba li da se mesa u nesto drugo osim tenisa ili ne? Treba li neko da slusa njegovo misljenje o necem drugom osim o tenisu ili ne?

 

Djokovic nije davao misljenja po pitanju nosenja maski, za razliku od kolege nam Urosa :classic_biggrin: , nosio ih je tamo gde su one bile propisane, postovao je epidemioloske mere kako su bile propisane na razlicitim turnirima

Spoiler

(bio u propisanom hotelu za igrace na svim turnirima na kojima je ucestvovao: u Londonu, u Parizu, u NY, u Tokiju, u Rimu, bio u 14 dana hotelskoj izolaciji u januaru u Australiji, testirao se prema rezimima koje su odredili organizatori turnira, a koji su bili u skladu s epidemioloskim preporukama u zemljama-domacinima). NIje pozivao da ljudi uzimaju chloroquin, ivermektin, "magicne napitke" (ne znam sad koji su sve pominjani kao "sigurni lekovi" za coronu). Jeste isao u Bosnu da sakuplja "negativne jone", "vibracije" (sta vec), jeste se pentrao na Rtanj (ali pentrao se on i pre koju godinu na onu planinu na jugu Francuske, Montagne Sainte-Victoire, koju je Sezan ovekovacio na svojim platnima, kao i po brdima oko MonteCarla), ali nije pravio kampanju oko toga, isao je privatno tamo, nikog nije terao da ide s njim ni da ga kopira. Jeste (on i zena mu) peporucivao neke smutije i recepte za dorucak s raznim egzoticnim zrnevljima i ostalim vockicama/povrckama itd. za zdrav zivot (ali nista protiv corone). Jeste grlio drvece i hodao bos po travi (da upija energiju zemlje), jeste se bucnuo u neki ledeni potok bese prosle zime (kao sto je i pre nekoliko godina ucestvovao u onom chelendzu kad su se svi polivali ledenom vodom da bi se sakupile pare za neka istrazivanja za lek za neku bolest). Jeste prosle godine twitovao crni kvadrat s BLM porukom (pa mu neki sad to zameraju, jer se tu politicki aktivirao, a ne mesa se u politicka pitanja u Srbiji i ne protestvuje protiv uzasne vlasti u Srbiji). Jeste mu zena sad skoro obilazila manastire na Kosovu i palila tamo svece. Jesu sad isli da beru grozdje po nekim vinogradima (mislim na Fruskoj Gori), pre koju godinu su kao vadili kormpir negde podno Kopaonika.  J* ga, imaju i oni pravo da rade raznorazne gluposti u privatno vreme.

 

Elem, da se vratimo na "stav o vakcini".

 

Originalna izjava od koje je sve krenulo je iz aprila 2020. Da se podsetimo: u to vreme vakcina protiv corone nije bilo ni na vidiku (mislilo se da se mora cekati bar 2 godine), a Moderna, Biontech i AZ su tek bili poceli 1. fazu klinickih ispitivanja. Na pitanje jednog srpskog tenisera: sta se prica u ATP oko nastavka sezone (Djokovic u to vreme bio predsednik Saveta igraca ATP), on je izmedju ostalog rekao da se diskutuje o tome da se uvede obavezna vakcinacija da bi se moglo nastaviti s igranjem turnira. I rekao je da je on protiv obavezne vakcinacije kao uslova za bavljenje poslom profesionalnog tenisera. Dakle, govorio je o vakcinaciji iskljucivo u kontekstu bavljenja sopstvenom profesiom. Dalje je dao obrazlozenje da se on protivi unosenju u telo svega i svacega, sto ima veze s njegovom filozofijom "zdravog zivota", ali i sa obavezom SVIH tenisera da vode racuna sta jedu da ne bi pali na antidoping testu.

 

Ovde cu da napravim malu digresiju da onima koji ne prate tenis navedem par slucajeva kad su teniseri pali na antidoping testu:

Spoiler

 

Hrvatski teniser Marin Cilic je pre nekolio godina, oko Wimbldona, imao pozitivan rezultat na antidoping testu i jedno vreme je imao "tihu suspenziju" dok se stvari nisu razresile pred odgovarajucom komisijom. Obrazlozenje je bilo da je njegova majka kupila u apoteci neki suplement koji je imao tragove necega sto se posle na testu pokazalo. Usvojili su mu obrazlozenje i vratio se takmicenju na turnirima.

 

Pre nekih 10-tak godina je francuski teniser (i veliki talenat) Rishar Gaske bio pozitivan na valjda kokain. On je to obrazlozio time da se u nekom nocnom klubu ljubio s nekom nepoznatom devojkom koja je ocigledno bila na kokainu. Usvojili su mu obrazlozenje (ne sumnjam uz veliku podrsku Francuske teniske federacije :classic_wink: ).

 

Britancu Danu Evansu nisu usvojili opravdanje kad je on bio testiran pozitivno na kokain: rekao je da su mu u istom dzepu ranca bile tablete nekih vitamina gde su bili tragovi kokaina, a koji je koristio kad se nije takmicio, tj. u slobodno vreme.

 

Italijanka Sara Erani je testirana pozitivno na neki sastojak, za koji je ona rekla da je potekao od leka koji je njena mama pila, pa kad joj je mama mesila torteline onda su ti tragovi leka nekako upali unutra i ona testirana pozitivno. Nisu joj usvojili obrazlozenje.

 

Jedan teniser iz Juzne Amerike je takodje bio testiran pozitivno na neki steroid ili sta vec, a obrazlozenje mu je bilo da je to od govedjeg mesa koje je jeo, a koje je bilo puno tih steroida (a on nije znao). Mislim da su mu ovo usvojili (jer je uspeo da dokaze da je jeo to neko meseo i da to neko meso od tog proizvodjaca ima te steroide). Nesto slicno se desilo i jos jednom igracu.

 

Cuveni Andre Agasi je u svojoj autobiografskoj knjizi priznao da je jedno vreme, dok se takmicio, bio na kokainu, ali ga nikada nisu suspendovali.

Jos jedan osvajac GS titule, Petr Korda, je pre vise od 20 godina bio pozitivan na antidoping testu i suspendovan, a ubrzo zatim je i zavrsio karijeru.

 

I najveci slucaj u poslednjoj deceniji: Marija Sharapova (za nju ste i vi koji ne pratite tenis sigurno culi) je pre nekih 5+- godina uhvacena tokom Australijan opena pozitivna na neki lek: meldonijum. Lek je inace za (ako se ne varam) ljude s srcanim problemima ili slicno, proizvodi se u Rusiji, a omogucava da do celija dodje vise kiseonika. Njoj je taj lek bio prepisan jos pre nekih 10+ godina (za kao neka stanja anksioznosti, moguceg dijabetesa ili sta sve ne je jos navela), sve do tog januara nije uopste bio na listi zabranjenih supstanci, ali onda su ga stavili (jer su mislili da ima potencijal da poboljsava performanse sportista). Sharapova nije procitala mejl u kome su igraci obavesteni o stavljanju tog leka na crnu listu, nastavila je da ga pije i uhvacena je.

 

Na sve ovo mozemo da dodamo ogromni skandal s ruskim sportistima i sistematskim dopingom potpomognutim od strane drzave (zato na ovim Olimpijskim igrama nisu mogli da se takmice pod zastavom Rusije), pa raznih atleticara , biciklista itd. 

 

 

Tako da Novakovo "zelim da kontrolisem sta stavljam u svoje telo" uopste nije bez osnova. Oni (sportisti, teniseri) su utrenirani da vode racuna sta uzimaju (njihovo telo je njihovo orudje za rad),

Spoiler

postoje specijalni odobreni lekovi koje mogu da uzmu kad su bolesni, ne odu samo u apoteku i uzmu sta im se tamo da. Inace moraju da traze specijalno odobrenje ako hoce da primene neku terapiju, a koja je na crnoj listi: npr. Nadal je dobio specijalnu dozvolu da koristi neku terapiju za svoja kolena. Slicno su dobile i Serena i Venus Williams.

 

Elem, da se vratim na pricu o Djokovicu. Ta njegova prica oko obavezne vakcinacije i nastavka sezone je prevedena s srpskog na engleski (bez velike price o kontekstu), pa je povezana s njegovim "alternativnim" pogledima na svet i izveden je zakljucak da je on antivaxer. I od tada se uporno ponavljala po medijima (bez da je Novak Djokovic ista vise rekao o tome).

 

Djokovic ni jednom nije javno govorio protiv vakcinacije generalne populacije

Spoiler

(druga je stvar sto je njegova zena postavila neki video na instagramu o 5G mrezama nekih teoreticara zavere uz komentar da je zanimljivo, kao i to sto je on javno caskao s nekim guruima o tim njihovim filozofiranjima, prociscavanju vode mislima ili cime vec).

Da ta javna diskusija medju srpskim teniserima nije prevedena na engleski i bila rasirena kao "SKANDALOZNO!" vest ne bi ga niko ni video eksplicitno kao pobornika antivax pokreta. Koga briga misljenje jednog Novaka Djokovica o covid vakcini (koji je cilj pisanja po medijima o tome)? Kako je sad ono pa relevantno?  Dakle, ako se neko po Srbiji (ili u svetu) odlucio da ne primi vakcinu jer se Novak Djokovic nije vakcinisao mozete za to da krivite i medije koji su insistirali na ovoj temi. Novak Djokovic sigurno nije sam pokretao pricu niti agitovao za nevakcinisanje.

 

J* ga, to su cinejnice. Novak Djokovic niti je Majka Tereza, niti Gandi, niti novi Mesija zaduzen za preporod raspalog srpskog drustva. Covek prebacije lopticu preko mrezice da zabavlja narod (to mu poziv) i bavi se jos nekim poslicima okolo (neki mu idu bolje, neki losije).

 

Kako to da se niko u Srbiji nije nesto primio na njegovo vegetarijanstvo/veganstvo, yogu, meditaciju, stalno treniranje? Kako to da su se prakticno svi Novakovi navijaci na ovom forumu vakcinisali? Nije valjda da Novak ima veci uticaj na Srblje od Cece-srpske majke koja se vakcinisala?

 

Sto rece Suncica, Srbima je uvek neko drugu kriv, nikad oni sami.

Edited by wwww
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Darko said:

 

 

Čini mi se da Novak nikoga ne osuđuje da i ide na tu "pozitivnu energiju", bilo ko da je u pitanju - publika u New York-u, naš narod, ili neko treći. Zato se i mnogima čini kao lik koji hoće da bude voljen i izgleda im lažan (fake). Ne znam da li zbog toga što stvarno neće nikome da se zameri jer ima neku patološku potrebu da bude voljen ili je jednostavno takav, voli da širi pozitivu i boli ga patka šta ljudi misle - ne bih da osuđujem. Da sam na njegovom mestu drugačije bi se ponašao. 

Zasto mislis da ne postoje takvi ljudi? Ja sam jedan od takvih. Ne volim da se zamerim ni sa kim. Pa cak i ako npr bratu ili sestri kazem nesto ako me izvucu iz takta, posle se kajem. Jednostavno ne zelim da se zameram ni sa kim. Kad ljudi u svetu, tj zapadu to svate da postoje takvi ljudi koji ne gledaju samo sebe onda ce vise i ceniti Novaka. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Ridji said:


FDA valjda kaže ista vakcina, ako su prve dve bile Fajzer onda Fajzer, ako je najpre išla moderna onda moderna… Mešanje vakcina samo ako nema one kojom si prvobitno vakcinisan

 

Sad više ne, dozvolili su mešanje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Može bilo ko bilo koju, s tim što je Modernin buster odobren kao polovina prvobitne doze na zahtev Moderne.

 

Quote

For example, Janssen COVID-19 Vaccine recipients 18 years of age and older may receive a single booster dose of Janssen COVID-19 Vaccine, Moderna COVID-19 Vaccine (half dose) or Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine at least two months after receiving their Janssen COVID-19 Vaccine primary vaccination. 

In another example, Moderna COVID-19 Vaccine and Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine recipients falling into one of the authorized categories for boosters (65 years of age and older, 18 through 64 years of age at high-risk of severe COVID-19, and 18 through 64 years of age with frequent institutional or occupational exposure to SARS-CoV-2) may receive a booster dose of Moderna COVID-19 Vaccine (half dose), Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine or Janssen COVID-19 Vaccine at least six months after completing their primary vaccination.

https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-takes-additional-actions-use-booster-dose-covid-19-vaccines

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Quote

Od pojave delta soja korona virusa raste broj oboljelih među mlađim osobama a samim tim i teško oboljelih što dovodi do povećane smrtnosti tih pacijenata, kaže načelnik Pulmologije i ljekar u crvenoj COVID zoni Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) Vladimir Jovanović.

On za Radio Slobodna Evropa (RSE) navodi da je od početka vakcinacije u maju ove godine do danas samo u KCCG preminulo 15 COVID pacijenata dobi od 19 do 50 godina.

“Niko od njih nije bio vakcinisan a većina nije prethodno imala neke ozbiljnije zdravstvene probleme”, pojašnjava Jovanović.

https://www.slobodnaevropa.org/a/crna-gora-covid-smrtnost-mladi/31521303.html

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...