Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ne trebaju nam nikakve mere ni propusnice. Ko hoće da se vakciniše, neka se vakciniše. Ko neće, ne mora ali ograničiti broj pacijenata obolelih od korone na onoliko koliko mogu da prime 3 kovid bolnice u državi. Ostale staviti na listu čekanja i prozivati po rednom broju upisa na listu kako se koje mesto oslobodi, naravno ako je lice na listi još uvek živo. Zdravi a nevakcinisani neka na osnovu ovoga procene koliki je rizik smrtnog ishoda ako se ne vakcinišu. Punoletan čovek je po definiciji jedini odgovoran za svoje zdravlje ali i jedini odgovoran za zdravlje svoje maloletne dece. Ako nije sposoban da odgovara za sebe/decu, to se utvrđuje posebnim rešenjem Centra za socijalni rad koji njemu/deci dodeljuje staratelja a staratelj preuzima odgovornost.


Ovo je komentar sa b92 na vest o kovid propusnicama. I potpuno se slažem.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

I sta sad? Trosice vreme na "trying to replicate"?

 

Pa ako smo vec u tolikim go*nima globalno, napravite iznimku za patente, platite za patent ovima sto imaju recept kako se pravi vakcina i krenite odmah sad, juce!

 

S jedne strane frka globalno, s druge "ne mogu vakcine biti obavezne", "probacemo i mi da napravimo vakcinu koja lici na mRNA"

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki21 said:

 

Fajzer.

 

Da priložim samo jedno objašnjenje; dve nedelje nakon što sam primio drugu dozu vakcine, počeo sam sa primenom "kontrolisanog kontakta sa virusom".

 

Tj, gledao sam da se što češće na kratko nađem u gužvi - dakle ne nešto tipa dva sata vrišimo na koncertu, već prolazak kroz gužvu i slično, sa idejom da stalno primam mali virusni load, kako bih čačkao stalno imuni sistem i tako ga naterao da neprestano radi. To je očito (makr kod mene) upalilo, jer ne vidim drugog razloga da mi broj AT ne opadne ni za zeru nakon pola godine.

 

Skoro sam sproveo eksperiment (odlaženje na košarkaške utakmice u Pionir/Arenu) gde je jasno da se tokom dvosatnog navijanja u zatvorenoj dvorani mora primiti solidan virus load sa idejom da dok sam na maksimumu AT i u solidnoj kondiciji "pokupim" koronu (opet sa idejom da se zarazim kada ja želim a ne kada ona to hoće), no nije se desilo ništa, odnosno očito da je zaštita koju imam dovoljno dobra da odbije ove količine virusnog opterećnja kojima sam bio izložen.

 

Tako da, buster mi je u ovom trenutku jednostavno besmislen.

 

Mozda si u pravu, moja jedina bojazan bi bila kad ce poceti da pada broj AT, pa vidi mozda cesce da ih kontrolises. I druga stvar, sad je neka frka oko QR kodova, kome je proslo vise od sedam meseci od druge doze, digitalna potvrda se zacrveni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stray_cat said:

 

Koliko sam čitao, baš ovde na forumu, taj lek "podmeće" virusu pogrešno nešto u DNK lancu.

 

Zar ti nije malkice opasno?

Pa ako se vec zarazim sta me kosta da uzmem taj lek, a ne ovako moram vakcinu iako nisam zarazen.

1 hour ago, DJ_Vasa said:

 

Ne znam zašto, ali imam utisak da će se već za koji dan pojaviti slika minijaturnog čipa koji obitava u leku, da će se pojaviti informacija koju je prenela zaova komšinice čija ćerka poznaje sestru čistačice u bolnici, a prema kojoj se od tog leka umire u najstrašnijim mukama, da se tela kriju i tajno sahranjuju, plus da GejC lično jede tek rođenu decu u obližnjim porodilištima.

Mislim da ce kod nas bolje prihvatit lek nego vakcinu, pa i da ima nekoliko cipova u njemu. 

6 minutes ago, handys said:

 

Mozda si u pravu, moja jedina bojazan bi bila kad ce poceti da pada broj AT, pa vidi mozda cesce da ih kontrolises. I druga stvar, sad je neka frka oko QR kodova, kome je proslo vise od sedam meseci od druge doze, digitalna potvrda se zacrveni.

Mozda su svi bili vakcinisani na tim kk mecevima?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Sta, sad "nasi strucnjaci" ne mare sto lek nije prosao dugogodisnje ispitivanje?

 

To je bitno samo za vakcinu?

otkud zna s da nije? 

 

Meni uopste ne bi smetalo da je ispitan koliko i vakcina. Jer ga ipak uzmem ako zakacim kovid. 

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, erwin said:

Vrlo tužan niz:

 

 

U svakom spoileru je po 4-5 tvitova:

 

  Reveal hidden contents

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Reveal hidden contents

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Reveal hidden contents

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ovo samo dokazuje da se taj veci deo stanovnistva tu ponasa normalno tek kad se razboli pa ne moze da ludi, ili kad ga neko pretnjom fizickom silom (pendrecenjem) natera da se ponasa normalno. Oni to zovu ugnjetavanje.

 

Eto ga taj sin. Drao se, drao i ludeo dok sve u kuci nije zarazio, a onda kad mu je otac umro (ubijen iz nehata) setio se da se vakcinise. Sve geniji.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ovo samo dokazuje da se taj veci deo stanovnistva tu ponasa normalno tek kad se razboli pa ne moze da ludi, ili kad ga neko pretnjom fizickom silom (pendrecenjem) natera da se ponasa normalno. Oni to zovu ugnjetavanje.

 

Eto ga taj sin. Drao se, drao i ludeo dok sve u kuci nije zarazio, a onda kad mu je otac umro (ubijen iz nehata) setio se da se vakcinise. Sve geniji.

 

Puzigaco, druze, ako sam ja dobro iscitala, tu se niko nije vakcinisao - jeste da je taj deran budaletina, ali ne vidim nikakvo opravdanje za roditelje (67 i 61 god), koji su vec imali nekih propratnih bolesti, a ni za sestru....

Baka je stara, ona je jadna, verovatno, slusala te cetiri budale, nje mi jedino zao 

 

"Mesecima, MESECIMA pokušavamo da urazumimo očevog kuma (67) i njegovu porodicu, ženu (61), sina (30), ćerku (32) i baku (92). Sin je mega-antivakser, SVI NEVAKCINISANI. Bog, vera i Jutjub. On srce, šećer. Žena sjeban imuni sistem. Baka onkološki. SVI KORONA."

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Zivim/radim izmedju cetiri drzave i ne znam gde je jos toliko izrazena pojava neprihvatanja sopstvene odgovornosti i krivice (u svemu) kao u Srbiji.

Uvek je neko drugi kriv: sef, profesorica, komsija, drug, samo "ja" nikad nisam kriv!

 

Eno, nazalost, umro 16-ogodisnji decak od covida - zarazio ga otac (bar po onom sto pisu) - odmah kriva skola, drzava, ministar prosvete, lekari..a nije kriv otac, a pitanje veliko je da li je decak bio vakcinisan (opet, da li je drzava, skola, lekar... kriv za to?)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Sunshine State said:

 

Sta, sad "nasi strucnjaci" ne mare sto lek nije prosao dugogodisnje ispitivanje?

 

To je bitno samo za vakcinu?


Meni laički prema opisanom principu rada i vakcine i leka zvuci čak da je lek opasniji. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Ridji said:


Meni laički prema opisanom principu rada i vakcine i leka zvuci čak da je lek opasniji. 

 

Jel zna neko kako se zove? Cuo sam sa par strana od ljudi da su dobili to, ali svi kazu 'kineski eksperimentalni lek', pa cu ga ja od sad zvati 'keks'

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Darko said:

Neko ko je po mnogima najbolji teniser svih vremena ili jedan od najboljih jednostavno ne može biti idiot. Što naravno ne znači da ne poseduje idiotske stavove, i to ne bi trebalo biti teško reći kao što kažeš. Na žalost, idolacija čini svoje kod mnogih. 

Ti si veliki optimista, da je neko jedan od najboljih a da ne moze biti idiot. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Ne trebaju nam nikakve mere ni propusnice. Ko hoće da se vakciniše, neka se vakciniše. Ko neće, ne mora ali ograničiti broj pacijenata obolelih od korone na onoliko koliko mogu da prime 3 kovid bolnice u državi. Ostale staviti na listu čekanja i prozivati po rednom broju upisa na listu kako se koje mesto oslobodi, naravno ako je lice na listi još uvek živo. Zdravi a nevakcinisani neka na osnovu ovoga procene koliki je rizik smrtnog ishoda ako se ne vakcinišu. Punoletan čovek je po definiciji jedini odgovoran za svoje zdravlje ali i jedini odgovoran za zdravlje svoje maloletne dece. Ako nije sposoban da odgovara za sebe/decu, to se utvrđuje posebnim rešenjem Centra za socijalni rad koji njemu/deci dodeljuje staratelja a staratelj preuzima odgovornost.

Generalno se slažem, mada mi je i dalje bolje rešenje obavezna vakcinacija za mnoge slojeve stanovništva, a besposličarima bi trebalo da bude kao što je napisao komentator. Koliko god okrutno zvučalo, sada je na delu Darvin.

 

Što se tiče samih propusnica za kafane, i to posle deset uveče, kada sam prvi put video vest, pomislio sam na trenutak da je Njuz. Čak među onima koji idu po kafanama i klubovima nema mnogo onih koji tamo idu svaki dan, ali zato svi moraju da kupe nešto da jedu, što podrazumeva ulazak u prodavnicu, mnogi koriste gradski prevoz i slično. Pisao sam o tome kako mi se otac zarazio (i ozdravio), a pošto ima 86 godina ne ide po klubovima ili diskotekama, već kao i svaki penzioner mora da ode do prodavnice, gde se po svoj prilici zarazio zbog nekog primitivnog goveda. I njega i majku su izvukle vakcine i lekovi, a ne sveta vodica ili rakija.

 

1 hour ago, Tomiprunet said:

Mislim da ce kod nas bolje prihvatit lek nego vakcinu, pa i da ima nekoliko cipova u njemu. 

Opet će neko da traži da se to malo duže ispita, plus ako dr Jovana objavi da su u leku čipovi, dođe dr Nestor sa pričom o ekstraktu iz Tesline olovke uz terciranje prof. dr Njoleta, eto još jedne prilike za Darvina.

10 minutes ago, koca popovic said:

Ti si veliki optimista, da je neko jedan od najboljih a da ne moze biti idiot. 

Postoji i ono što se zove fah-idiot: onaj koji zna da radi samo jedno, a za druge stvari je duduk. Jeste da nema završenu ni osnovnu školu, ali spomenuo bih opet slučaj seljanki sa pijace koje imaju isti ili niži nivo obrazovanja, ali su se vakcinisale. Čudno mi je jedino da neko ko je bar video civilizovan svet i u njemu živi ne oponaša taj isti svet.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Gospodja danas prosla drugu kontrolu.

 

Odradila krvnu sliku i snimak pluca. Snimak je cist, pluca na slusanje dobra, krvna slika takodje ok, ona se i generalno od pocetka dobro oseca, e jedino sto je zbunilo je to sto joj je CRP skocio u odnosu na prosli pregled, prosle nedelje je bio 12 a sada - 18. Prema doktorkinim recima to nije zbog pluca i to je u ovom trenutku najvaznije, produzila joj je antibiotik (!!!) jos tri dana pa ce naredne nedelje ponoviti krvnu sliku. U svakom slucaju, vise se ne vodi kao kovid (proslo joj je 14 dana izolacije) pa ce se za dalje dogovarati sa izabranim lekarom kod koga ima pregled prekosutra. Prema doktorkinim recima, nije ni to neka strasno visoka vrednost CRP, a njoj je on i ranije bio nesto iznad referentnih vrednosti. Kuburila je malo sa stitnom u proslosti, pa je mozda zbog toga, ali lekarka kaze da to ume da osciluje i da u principu nema razloga za brigu.

 

Any thoughts?

Edited by Prijatelj Mitar
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ciao said:

U Francuskoj kazu da Pfizer u principu sest meseci odrzava nivo antitela i posle sest meseci pocinje da pada, ali kazu moze da pada relativno brzo (a ne mora), zbog toga sada preporucuju da se posle sest meseci treca doza daje samo ugrozenima u smislu 65+ i komorbiditeti i sl a ostali ne. Bilo bi interesantno da se testiras ponovo kroz mesec dana naprimer

 

I nameravam to da radim jednom mesečno.

 

3 hours ago, shonke said:

Eksperiment bi bio naučno emoji23.png valjan ako znaš da je virus load u vazduhu toliko I toliko. Ovako postoji mogućnost da je bio nula. Pionir i arena imaju sistem ventilacije koji ubacuje svež vazduh pa i to treba uzeti u obzir. Takođe, virus load u vazduhu ne mora biti mali pa čak i kad se zadrzavas kratko, možeš pokupiti veliku količinu virusa.
Tako da moze biti da ti je prvi nivo antitela toliko visok da se i posle snizavanja još nije spustio ispod granice merljivosti.
Ko zna sta moze biti.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Drug, ne zameri, kada si zadnji put bio u Pioniru? Znaš li da je Vesara radio rekonstrukciju?

 

2 hours ago, Tomiprunet said:

Pa ako se vec zarazim sta me kosta da uzmem taj lek, a ne ovako moram vakcinu iako nisam zarazen.

Mislim da ce kod nas bolje prihvatit lek nego vakcinu, pa i da ima nekoliko cipova u njemu. 

Mozda su svi bili vakcinisani na tim kk mecevima?

 

6N9WWhH.gif

  • Like 1
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

...

Postoji i ono što se zove fah-idiot: onaj koji zna da radi samo jedno, a za druge stvari je duduk. Jeste da nema završenu ni osnovnu školu, ali spomenuo bih opet slučaj seljanki sa pijace koje imaju isti ili niži nivo obrazovanja, ali su se vakcinisale. Čudno mi je jedino da neko ko je bar video civilizovan svet i u njemu živi ne oponaša taj isti svet.

Nesto se mislim koji li bi tek vama (ne odnosi se samo na tebe) svojevremeno Tesla naprimer bio duduk i idiot .... sva sreca sto takvi idioti postoje pa neka ih neki smatrali idiotima. 

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ciao said:

Nesto se mislim koji li bi tek vama (ne odnosi se samo na tebe) svojevremeno Tesla naprimer bio duduk i idiot .... sva sreca sto takvi idioti postoje pa neka ih neki smatrali idiotima. 

Nemoj da se brineš ni za nas/mene, niti za Teslu, kao ni za Mocarta, Ajnštajna, Pikasa ili Šekspira, a ni za moje mišlenje o njima. Ja se, eto, ne razumem u tenis, pa zato i ne delim savete kako da teniser udara forhend ili šta treba da radi kako bi ostvario bolji rezultat. Nije mi poznato ni da se Tesla bavio medicinom, da se Ajnštajn trpao u tenis, niti da je Pikaso delio savete o (ne)vakcinaciji, a tako i treba da bude. S druge strane, ni lupač loptice ne treba ništa da se pita o vakcinaciji, naročito kada od osnovne škole ima samo šest razreda. Mene nema na temama koje me ne zanimaju i za koje nisam kompetentan, ne bih učio zubara da li neki zub treba plombirati ili vaditi, ne bih učio mehaničara kako se menja ulje na automobilu, niti bih govorio kuvaru koliko čega da stavi kako bi jelo bilo ukusnije. Mogu da budem zadovoljan ili nezadovoljan njihovim uslugama, ali svakako da ih neću učiti kako da rade svoj posao.

 

Žao mi je što idoli imaju status idola samo zato što umeju da nešto otpevaju, odglume, odigraju i slično, ali neki znaju gde su im granice. Nemam ni neko lepo mišljenje o Karleušinoj muzici ili obrazovanju, ali ipak je poštujem što je rekla da je „vakcinacija ozbiljna društvena odgovornost svih nas”. Ona ima mozga da sluša pametnije od sebe po nekim pitanjima i za to joj skidam kapu. Za ostalo - jok.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Tesla nije bio cirkuzant, a sva ova lica su na kraju samo to - cirkuzanti. Hodači po žici, artisti na trapezu, bacaci kamena s ramena, fuzbaleri, teniseri, pljuvači u dalj, trubaduri i ostali, sve su to na kraju samo cirkuzanti. Ono sto nikad nije bilo je da se cirkuzanti mešaju u ozbiljne stvari, kao što je nauka, a još manje je bilo da ih neko shvata ozbiljno. Ali kad je vec doslo takvo vreme, trebalo bi da im neko kaze da ako vec masa bezumnika sledi ove cirkuzante, neka se bar glupiraju i neka ne prave štetu. Neka pasu travu, neka stavljaju lažne brkove i beretke (što je takođe bilo potpuno anahrono, i u 21 veku isto tako uvredljivo kao ono sa "blackface" ), neka grle drveće itd, ko im brani.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...