Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Eddard said:

Ahahahahaha, kakav vic od države! 

Ma idi upravo Čale izjavio da će do subotu da budu svi spremni, i komunalna milicija i inspekcije. Baš bih voleo da vidim inspektora koji radi u subotu u 22 sata eto živ nisam to da vidim.
Za takav izuzetan, takoreći stahanovski napor, tom inspektoru morao bi spomenik da se podigne, a ja ću da ga prijavim za Ginisovu knjigu, jer je u dosadašnjoj istoriji nezabeleženo da državni službenik takvih ovlašćenja radi vikendom i posle normalnog radnog vremena.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Za takav izuzetan, takoreći stahanovski napor, tom inspektoru morao bi spomenik da se podigne, a ja ću da ga prijavim za Ginisovu knjigu, jer je u dosadašnjoj istoriji nezabeleženo da državni službenik takvih ovlašćenja radi vikendom i posle normalnog radnog vremena.

level farmaceutski tehnicar.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Ana Brnabić: Vidim da imate već sve informacije. Neko iz Kriznog štaba javlja medijima, to vidim kao svojevrsni problem. Epidemiološka situacija je i dalje katastrofalna. Naložili smo još prošle nedelje svim inspekcijama da rade na kontroli postojećih mera. Ako treba – i nuklerana inspekcija nek se uključi! Samo da vidimo da se poštuju postojeće mere. Tu mislim i na nas. juros sam bila na konferenciji na kojoj 40 posto nije nosilo maske.

Broj izvršenih inspekcijskih nadzora veći je za 10 odsto, a broj naloga za 220 posto. Najviše se kontrolišu tržni centri, prodavnice i naravno javni prevoz. Kažnjavaju se pravna lica, kovid-redari, kontrole idu i popodne i prepodne. Nažalost, i dalje se ne poštuju mere svuda. I to je veliki problem i uzrok zašto imamo ovakvu situaciju, pored toga što nam je vakcinacija veoma loša. Imamo 54,6 odsto koji su primili jednu dozu, 52,5 odsto revakcinisanih, a treću dozu je primilo 15 odsto od punoletne populacije. Procenti su niži ako gledate i one starije od 12 godina. Danas imamo i smrtni slučaj dečaka od 16 godina…

Apel: vakcinacija, vakcinacija, vakcinacija…

Od subote u 22 sata uvodimo kovid propusnice za sve ugostiteljske objekte u zatvorenom prostoru. Redari mogu da traže uz kovid propusnicu ličnu kartu ili pasoš, koji je zvaničan lični dokument, ali za to vlada mora da donese uredbu. To će Vlada uraditi sutra na sednici. Kontrolisaće komunalna milicija i sve inspkcije – zdravsvena, sanitarna, komunalna, sve inspekcije.

Kovid propusnice nisu samo vakcine.

Šta je kovid propusnica?

To predstavlja potvrda druge, odnosno treće doze vakcine, ne starija od 210 dana;

Ukoliko ste primili drugu dozu, a posle 7 meseci niste treću – nije vam validan sertifikat;

Negativan PCR test, ne stariji od 72 sata; Nakon 72 sata – morate opet;

Negativan antigenski test – s tim što je on validan samo 48 sati;

Ukoliko ste preležali kovid, u prethodnih 7 meseci, 210 dana – nakon toga smatramo da nije bezbedno;

Za strance – validan EU kovid sertifikat ili druge zemlje sa kojima Srbija ima ugovor o priznavanju;

Za sada, kovid-propusnice će važiti SAMO u ugostiteljskim objektima SAMO posle 22h.

Podsećamo, na današnjoj sednici Kriznog štaba odlučeno je da se u Srbiji uvedu kovid propusnice. Prema saznanjima Blica uredba o uvođenju kovid sertifikata trebalo bi da bude usvojena na sutrašnjoj sednici Vlade, potvrđeno je za Nova.rs.

https://nova.rs/vesti/drustvo/uzivo-brnabic-od-subote-kovid-propusnice/

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Ovo sa covid propusnicama sad, i to samo posle 22h, je cistokrvna sprdnja. Nece nista da se promeni, ovakvim docnjenjem oni su propusnice osudili na neuspeh, ali ce zato imati pokrice da su uradili ono sto su medicinski "strucnjaci" zahtevali.

 

Ovo je long overdue, nisam siguran da ce bilo sta da pomogne ali ako makar malo spusti pritisak na bolnice, ja sam za.

 

EDIT: Jel promenjen protokol za buster mozda? Meni sad u petak 5 meseci od druge doze AZ.

Edited by Edward Louis Severson III
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Devil In My Pants said:

Razlika je sto je ovaj tekst izasao juce, a on je to rekao pre tri meseca. Verovatno tad nisu bila uradjena neka istrazivanja, ali svakako hvala na tvom trudu da mi dostavis nove informacije. Mislim bar da su nove, uskoro idemo tj ide na pregled pa cemo se konsultovati opet sa njim, bas me zanima sta ce reci da budem iskren.

 

Verujem da nijedan lekar ne voli kad mu dodjes i kazes:"Ja sam citao,... rekli mi... video sam....", ali mislim da u ovoj situaciji imate pravo da pitate/insistirate na smislenom objasnjenju.

Mozes reci da se situacija i saznanja menjaju skoro svakodnevno, pa ste hteli da cujete ima li ikakve promene u vezi saveta za vakciniacije trudnica, pogotovo u svetlu cinjenica koliko je u Srbiji umrlo trudnica od covida.

 

Srecno!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

EDIT: Jel promenjen protokol za buster mozda? Meni sad u petak 5 meseci od druge doze AZ.

 

I dalje je šest meseci, osim ako nešto nisu promenili za AZ. Mene su pitali da li sam dobio poziv za treću dozu, što sam i imao. Pretpostavljam da imaju sve podatke jer kada sam primao vakcinu ponovili su moje podatke o vakcinaciji, pitali da li su ispravni i kada je medicinska sestra za kompjuterom rekla 'Pfizer, leva ruka', a ova što daje to ponovila, tek tada sam dobio boc.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Sunshine State said:

 

Verujem da nijedan lekar ne voli kad mu dodjes i kazes:"Ja sam citao,... rekli mi... video sam....", ali mislim da u ovoj situaciji imate pravo da pitate/insistirate na smislenom objasnjenju.

Mozes reci da se situacija i saznanja menjaju skoro svakodnevno, pa ste hteli da cujete ima li ikakve promene u vezi saveta za vakciniacije trudnica, pogotovo u svetlu cinjenica koliko je u Srbiji umrlo trudnica od covida.

 

Srecno!

Hvala, podelicu sta je rekao ili savetovao, ali nekako mi se cini da ti odredjeni lekari beze od te odgovornosti jer verovatno pre par meseci nije bilo dovoljno ispitano. Pre su bili penzoneri ugrozeni, sad je to skroz drugacije....

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

I dalje je šest meseci, osim ako nešto nisu promenili za AZ. Mene su pitali da li sam dobio poziv za treću dozu, što sam i imao. Pretpostavljam da imaju sve podatke jer kada sam primao vakcinu ponovili su moje podatke o vakcinaciji, pitali da li su ispravni i kada je medicinska sestra za kompjuterom rekla 'Pfizer, leva ruka', a ova što daje to ponovila, tek tada sam dobio boc.


Ili ako nisi Tiodorovic, posto on rece da je primio pre siteka 6 meseci

Link to comment
Share on other sites

„Upravo se radi procena, tu odluku [o školama] će najverovatnije već sutra doneti tim za implementaciju, u kome sede predstavnici Ministarstva prosvete i Instituta Batut. Kako sada stvari stoje, verovatno ćemo kompletno preći na onlajn. Tim će na osnovu direktnih podataka sa terena, iz škola, doneti predlog mera“, rekao je [član kriznog štaba epidemiolog Branimir] Tiodorović.


https://rs.n1info.com/vesti/tiodorovic-moguc-potpuni-prelazak-na-onlajn-nastavu-vec-u-ponedeljak/

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da cemo vrlo brzo da udjemo u novu fazu vezanu za covid, gde ce najvaznije biti pilule - lekovi Molnupiravir (Merckt). Vec izvesno vreme se pise o njima, da imaju isti efikasnost kao vakcine a daje se kad se fasuje virus, ne preventivno, ima kazu slicnu efikasnost kao vakcina tj bitno umanjuje efekat virusa i sprecava teze slucajeve i smrt. Novo je da je fondacija Gates ulozila silne ( 120 miliona dolara) pare u taj lek a sa namerom da se lek u vecim kolicinama da nerazvijenim zemljama koje u principu nemaju dovoljno vakcina. Ocekuje se da ce sto se tice razvijenih zemalja situacija biti ista kao sa vakcinom tj prvi ce dobiti lekove tj mogucnost lecenja.

 

https://www.capital.fr/entreprises-marches/pilule-anti-covid-19-molnupiravir-de-merck-la-fondation-de-bill-gates-fait-un-investissement-colossal-1417676

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mthomy said:

Januar februar iinez 1 i 2, april korona, kraj avgusta booster

 

Znaci tako, sest meseci maks izmedju kovida i bustera, i ja sam otprilike tako racunao. Za 3-4 meseca cu proveriti antitela pa cu onda odluciti. 

 

Sto se tebe prijatelju tice, mislim da si ti sa korolom zavrsio 🙂

Link to comment
Share on other sites

Pa to je ideja Bila Gejsta kako kazu francuzi - da za siromasne zemlje kupi molnupiravir

ne znam kada se napravi racun, kolika je cena vakcina a koliko leka kada se uzme u obzir da se u principu vakcinisu svi i zarazeni i nezarazeni, a molnupiravir se daje samo onima koji obole i imaju simptome

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Stope zaražavanja, hospitalizacije i smrti na 100.000 stanovnika istog vakcinalnog statusa u septembru u američkoj saveznoj državi Viskonsin:

 

FB_Gj22XMAANONz?format=jpg&name=large

 

 

Quote

September 2021: Age-Adjusted COVID-19 Cases, Hospitalizations, and Deaths Among Fully Vaccinated and Not Fully Vaccinated People

Fully Vaccinated Per 100,000 Fully Vaccinated People
513.3 Cases
13.8 Hospitalizations
1.3 Deaths

Not Fully Vaccinated Per 100,000 Not Fully Vaccinated People
2,351.2 Cases
122.0 Hospitalizations
24.5 Deaths

https://www.dhs.wisconsin.gov/covid-19/vaccine-status.htm

 

Dakle, odnosi su sledeći:
4,6 puta manja verovatnoća zaražavanja kod vakcinisanih
8,8 puta manja verovatnoća hospitalizacije kod vakcinisanih
18,8 puta manja verovatnoća smrti kod vakcinisanih

Edited by erwin
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

 

Znaci tako, sest meseci maks izmedju kovida i bustera, i ja sam otprilike tako racunao. Za 3-4 meseca cu proveriti antitela pa cu onda odluciti. 

 

Sto se tebe prijatelju tice, mislim da si ti sa korolom zavrsio 🙂

Brate popij pivo u moje ime za ovo 😁

ili ako si ublizo mozemo i live popit. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, erwin said:

 

Ovo ipak može da se isprocesira i veliki je korak napred u odnosu na zabranjenu muziku po beogradskim lokalima radnim danima od 22 a vikendom posle 23h sem u turističkim zonama :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

@erwin koliko bese cena vakcine? nesto mi u secanju da je Pfizer red velicine 30 eura (Moderna skuplja), AZ jeftinija jer nema profita ali obzirom da je Pfizer nekako najraprostranjeniji u odnosu na njega po meni nije velika razlika u ceni (faktor recimo 20) ali imajuci u vidu da se odnosi samo na vec overene slucajeve sa simptomima to mi se cini takoreci isto - ili se varam?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...