Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, Eddard said:

https://www.keeptalkinggreece.com/2021/10/10/greece-fake-vaccinations-water-real-vaccine/
 

Anti-vaxxers bribe doctors for “vaccination” with water, end up with the real vaccine

 

EFF1A142-4DBD-4498-9CC5-E8DCA0573B94.png.5880a8725bfa40613bd18de15ba77efe.png


 

 

 

Nejasno mi je koji idiot bi platio 400 evra da NE PRIMI vakcinu. Zaista ne kapiram koji im je q...c kao da te vakcine sadrže otrov.

 

Istovremeno, pozivam forumaše da se prikače na moju sveže pojačanu 5G mrežu 😄

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Nejasno mi je koji idiot bi platio 400 evra da NE PRIMI vakcinu. Zaista ne kapiram koji im je q...c kao da te vakcine sadrže otrov.

 

Istovremeno, pozivam forumaše da se prikače na moju sveže pojačanu 5G mrežu 😄

Eh, Vaso, medju ucenicima svojim ces uvek imati  par njih kojima se takve teorije primaju ptirodno.

i mene  porazise sa tim razmisljanjem i pitah ih: Zar Vam ono cemu Vas ucih toliko malo treba, da bi ste ga prodali za sitne privilegije?

Sa srecom Vam u buducnosti koju stvarate.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

Maska svuda u zatvorenom.

 

Kad bi svi tako razmisljali. 😞 

 

Situacija juce iz Maxi-ja, da skratim pricu - deda, bez maske, pa jos krenuo da nas preskace u redu bez pardona. Kad sam mu skrenuo paznju na red (i tek tada sam primetio da nema masku), i zamolio ga da mi ne dise za vratom vec da se odmakne 2m, njegov stav je bio "nemam masku, ja sam vakcinisan". Pa jbt i ja sam, i nosim masku, i drzim odstojanje!

 

Ne nosis ti masku zbog sebe debilu jedan, vez zbog drugih, mozda ima neko ko bi hteo a ne sme da primi vakcinu (recimo, da ima neke imuno-bolesti zbog kojih se ne preporucuje, ili je recimo dete u pitanju), i ti ces da mu dises za vratom a kakav si mozda bas tada i imas virus i tebe ce vakcina zastititi ali nece tog nekog kome ces preneti. 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

 

Nejasno mi je koji idiot bi platio 400 evra da NE PRIMI vakcinu. Zaista ne kapiram koji im je q...c kao da te vakcine sadrže otrov.

 

Istovremeno, pozivam forumaše da se prikače na moju sveže pojačanu 5G mrežu 😄

Daj SSID i password šta si se stis`o 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

neleteo sam na jedan komentar koji mi je bio zanimljiv, pa sto kazu, da podelim sa vama

 

Konačno se ministar zdravlja osvestio da je njegovo ministarstvo odgovorno za javno zdravlje i da ne postoji nijedan zakon kao ni nijedan Ustav koji bi ljudski rod napisao i njime zabranio suzbijanje zarazne bolesti koja po definiciji ne napada i ne ubija samo najslabije i najosetljivije već sve redom , a patogen koji izaziva Kovid 19 , zaraznu bolest 21.veka je visoko adaptilan i mutirajući  virus iz porodice SARS virusa.  Sa takvim virusom koji se pritom još raširio u celoj svetskoj populaciji nema se vremena da se sprovodi spora vakcinacija na dobrovoljnoj osnovi i to još sa vakcinom koja stvara samo 70% od svih potrebnih antitela koja su potrebna  organizamu u borbi protiv patogena. Zato Kineska država od samog početka sprovodi žestoke restriktivne mere jer vrlo dobro zna koji je potencijal virusa a koji domet vakcine koju poseduje u ovom trenutku, i svesna je od samog početka zaraze da ako dozvoli da se "čaša prelije" posle toga se zaraza ubrzava do granica da može u vrlo kratkom roku da pomori najveći deo i populacije od milijardu i po ljudi. Treba razumeti da virus kao deo prirode  se ne pokorava principima socioekonomsko političkog uređenja ljudskog društva. Virus je deo biosistema a u tom sistemu glavni i jedini resurs za borbu  bilo koje  vrste živih bića je brojnost populacije, Ako dozvolimo da se namnoži previše virusa koji ima sposobnost da brzo mutira tj. uči kako da probije imunitet ljudske vrste to može biti kraj naše vrste ili ako vrsta ipak uspe da dobije bitku za imunitet kroz tešku i dugotrajnu biološku borbu, rezultat pobede ljudske vrste nad virusom može biti nestanak svih onih društvenih zajednica koje se nisu blagovremeno i na pravi način  štitile od virusa. Ovo jeste rat, i napadač virus je mnogo nadmočniji jer u njegovim redovima ne postoji ni ekonomija ni politika niti društvene ili klasne podele a najmanje zavist i nadmudrivanje mediu jedinkama, čitava populacija virusa poseduje samo jednu energiju, jednu zajedničku biološku filozofiju, namnožiti se što više.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Skoro 9% britanske populacije čeka na bolnički tretman nevezan za kovid zbog zauzetosti bolnica pacijentima obolelim od njega, a lista se povećava za 100.000 ljudi svakog meseca, kaže šefica britanskog zdravstvenog sistema NHS.

 

Quote

 

The UK is "in for a tough winter" with coronavirus cases surging and pressure on hospitals growing, the new boss of NHS England has said.

Amanda Pritchard, being grilled by MPs on what appears to be a resurgence of Covid-19 following early success in the vaccination programme, said England has "5,900 people with Covid in our [hospital] beds at the moment and that number is going up".

She said the increase in people becoming seriously ill with coronavirus, coupled with reduced capacity in the NHS and the need to carry out planned appointments, means hospitals are under a "lot of pressure".

The NHS waiting list is currently at the longest it has ever been, with 5.74 million people waiting for hospital treatment - recent figures showed the list is growing by around 100,000 a month.

 

https://www.itv.com/news/2021-10-19/were-in-for-a-tough-winter-nhs-boss-issues-warning-as-covid-cases-rise

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, djura.net said:

neleteo sam na jedan komentar koji mi je bio zanimljiv, pa sto kazu, da podelim sa vama

 

Konačno se ministar zdravlja osvestio da je njegovo ministarstvo odgovorno za javno zdravlje i da ne postoji nijedan zakon kao ni nijedan Ustav koji bi ljudski rod napisao i njime zabranio suzbijanje zarazne bolesti koja po definiciji ne napada i ne ubija samo najslabije i najosetljivije već sve redom , a patogen koji izaziva Kovid 19 , zaraznu bolest 21.veka je visoko adaptilan i mutirajući  virus iz porodice SARS virusa.  Sa takvim virusom koji se pritom još raširio u celoj svetskoj populaciji nema se vremena da se sprovodi spora vakcinacija na dobrovoljnoj osnovi i to još sa vakcinom koja stvara samo 70% od svih potrebnih antitela koja su potrebna  organizamu u borbi protiv patogena. Zato Kineska država od samog početka sprovodi žestoke restriktivne mere jer vrlo dobro zna koji je potencijal virusa a koji domet vakcine koju poseduje u ovom trenutku, i svesna je od samog početka zaraze da ako dozvoli da se "čaša prelije" posle toga se zaraza ubrzava do granica da može u vrlo kratkom roku da pomori najveći deo i populacije od milijardu i po ljudi. Treba razumeti da virus kao deo prirode  se ne pokorava principima socioekonomsko političkog uređenja ljudskog društva. Virus je deo biosistema a u tom sistemu glavni i jedini resurs za borbu  bilo koje  vrste živih bića je brojnost populacije, Ako dozvolimo da se namnoži previše virusa koji ima sposobnost da brzo mutira tj. uči kako da probije imunitet ljudske vrste to može biti kraj naše vrste ili ako vrsta ipak uspe da dobije bitku za imunitet kroz tešku i dugotrajnu biološku borbu, rezultat pobede ljudske vrste nad virusom može biti nestanak svih onih društvenih zajednica koje se nisu blagovremeno i na pravi način  štitile od virusa. Ovo jeste rat, i napadač virus je mnogo nadmočniji jer u njegovim redovima ne postoji ni ekonomija ni politika niti društvene ili klasne podele a najmanje zavist i nadmudrivanje mediu jedinkama, čitava populacija virusa poseduje samo jednu energiju, jednu zajedničku biološku filozofiju, namnožiti se što više.

Virus protiv virusa.

Link to comment
Share on other sites

Uglavnom ne svima, ali kod njih se ne koriste najkritičnije kineske vakcine.

 

______________________________________________________________

 

U Moskvi zaključavaju sve nevakcinisane starije od 60 godina od 25. oktobra do 25. februara (imaju prava da izlaze samo do prodavnice, bolnice, da bace đubre i prošetaju ljubimce) i prebacuju 30% zaposlenih na rad od kuće, uključujući i one starije od 60 i s hroničnim bolestima.

 

Quote

The Moscow authorities have introduced a self-exclusion regime for unvaccinated Muscovites over the age of 60. They will have to stay at home until February, according to the order of Moscow Mayor Sergei Sobyanin. 

Senior citizens will only be allowed to leave the house to go to the nearest store or clinic, as well as to take out the garbage or walk their pets. 

"The restrictions established by this paragraph do not apply to citizens who have had a coronavirus infection and no more than 6 calendar months have passed since the date of their recovery," the decree specifies. 

In addition, he ordered to oblige employers to transfer 30% of employees to "remote work", as well as all employees over 60 years or having chronic diseases. 

https://novayagazeta.ru/articles/2021/10/19/sobianin-vvel-samoizoliatsiiu-dlia-nevaktsinirovannykh-moskvichei-starshe-60-let-do-fevralia-30-rabotnikov-perevodiatsia-na-udalenku-news?utm_source=tw&utm_medium=novaya&utm_campaign=vlasti-moskvy-vveli-rezhim-samoizolyatsii (prevod: Deepl)

 

Dekret:

https://cdn.sobyanin.ru/static/pdf/ukaz-61-um-191021.pdf

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Darko said:

I dalje navijam za Noleta kada je tenis u pitanju ali mnogo je respekta kod mene izgubio posle onog fijaska sa Adria turom pa onda još sa ovakvim nebulozama. A veoma je moguće da je on već vakcinisan ali neće da prizna, što bi bilo veoma jadno. 

 

8 hours ago, stray_cat said:

 

Adrija tur nije bio fijasko (nije bilo zaražavanja na teniskim terenima već su posle pravili žurke). NĐ nema profi PR + je lajavi krelac i to mu se obija u glavu. Niko ga ništa o vakcinama nije pitao, sam je počeo priču o tome (koja se sada nastavlja).

 

8 hours ago, erwin said:

 

Naravno da je bio fijasko, zbog potpuno pogrešne procene situacije otkazano je finale u Zadru i svi mečevi u Sarajevu i Banjaluci.

 

8 hours ago, Darko said:

Pomogao je širenju virusa. Ok, on je teniser i ne očekuje se od njega da zna epidemiologiju, ali sigurno mu je neko stavio do znanja da je to glupost. Takođe, ne treba da budeš genije da znaš da je organizovanje velikih sportskih događaja usred pandemije loš potez. 

c, c, c, moram sad i ovde da objasnjavam :classic_biggrin:

 

Adria tour je organizovan u skladu s tada vazecim merama u Srbiji/Hrvatskoj i bio je odobren od strane nadleznih organa Srbije i Hrvatske. Ne mozes ocekivati da organizatori Adria toura postuju propise koji su na snazi u Australoji i UK ako se turniri organizuju u Srbiji i Hrvatskoj.

 

Adria tour je organizovan u vreme kad je Srbija prvi put "pobedila" corona virus i epidemiju, a posle 2 mesecnog (ili vec koliko dugog) zaljucavanja zemlje. Svi se secamo kako penzioneri nisu smeli da izadju iz kuce osim rano ujutro na sat vremena do prodavnice i apoteke, a ni ostali nisu mogli puno da mrdaju (Uros ce da posvedoci o zabrani setanja kucica i ostalog), totalnog zakljucavanja vikendima i praznicima (Uros nije mogao ni do vikendice na Kosmaju, a cerka mu nije mogla da slavi maturu) itd. Mere su u to vreme bile najstroze u celoj Evropi (jedino su Turci primenjivali slicne mere s zabranom izlaska stanovnistva na ulicu, a Kinezi jos stroze, s zavarivanjem vrata inficiranih).

Cikam vas da me demantujete :classic_biggrin:

 

Ovom metodom (ma koliko varvarskom) je broj inficiranih sveden na minimum (i bez rada kosilice) i u to vreme je bio mnooogo manji i u Srbiji i u Hrvatskoj nego u Zapadnoj Evropi. Sasvim je druga stvar sto je vlast htela da pokupi politicke poene i proglasi "pobedu", suprotno svim epidemioloskim naucnim zakonima i onda sve zivo odjednom otvorila (nesto kao UK ovog leta). Pa su bile dozvoljene fudbalske utakmice s punim stadionima (bese derbi u to vreme), radili su restorani, nocni klubovi itd. Mislim da je samo ostala preporuka (u smislu: bilo bi dobro), ali ne i obaveza nosenja maski i drzanja distanci. Nema sredine, pa to ti je!

 

Elem, ako ti Krizni Stab kaze da je sve dozvoljeno i da nema vise opasnosti, zasto sad ocekivati od tamo nekih sportista i organizatora turnira da znaju bolje od Kriznog Staba u kome sede renoomirani strucnjaci tipa Dr Kona&Co? :wink2:

 

Dakle, mecevi su organizovani u Beogradu i Zadru, maske i rukavice su podeljene na ulasku na tribine, plus su sredstva za dezinfekciju ruku bila obezbedjena. Tribine nisu bile 100% popunjene (u Beogradu su bile vise od 50% popunjene, u Zadru negde oko 25-30% - tako vlasti dozvolile). Vlasti na ulasku u zemlju nisu testirale tenisere (Dimitrov pitao kad je sleteo, rekli mu da ne treba). Problem nije bio sam Adria tour i mecevi na otvorenom (na Dorcolu uvek carlija neki vetric), problem je bio boravak u nocnim klubovima (u zatvorenom) sa sve pevanjem, gde su se najverovatnije teniseri pozarazavali (mada ni tu ne svi - Tim i Zverev se nisu zarazili). Plus je virus (oni malo sto ga je negde bilo ostalo) krenuo da se onako lepo siri medju narodom koji se masovno "druzio", pa su se i domaci teniseri "druzili" s raznim prijateljima.

 

Sto se tice "organizovanja velikih sportskih događaja usred pandemije" koliko sam ja upoznat pandemija jos uvek nije proglasena zavrsenom, a uveliko se organizuju velika sportska desavanja :wink2: Eto u Australiji se organizovale prosle godine velike utakmice ragbija i slicno, Barty cak bila na tribinama, sve s casom piva u ruci, i dodelila pehar pobednickom timu na kraju meca - sve bez maske i distanciranja :wink2:  . Sad ce neko reci: ali Australija je imala zanemarljiv broj slucajeva. Ja kazem: jeste, kao i Srbija i Hrvatska pocetkom proslog leta kad je odrzan Adria tour. :classic_biggrin:

 

U medjuvremenu smo, konkretno u tenisu, imali organizovane mnoge turnire, bez i sa publikom. Pa smo imali Australian open ove godine, s punim tribinama, pa smo imali Wimbldon s krcatim tribinama, sad skoro i US open takodje s punim tribinama, RG s malim brojem publike.  Postojali su odredjeni protokoli, a koji su se razlikovali od zemlje do zemlje. I niko nije pljuvao Wimbldon sto je imao 100% popunjene tribine. Gledaoci su morali da imaju ili potvrdu o vakcinaciji ili o negativnom testu, ali je samo nekih 1% njih nosilo maske. Tensieri bili izolovani u hotelima i mogli su samo da odu do terena na treninge. Dok npr. u NY nisu imali ikakva ogranicenja (mogli su slobodno da se kecu gradom, kao i svi ostali stanovnici NY).

 

Sad malo i o "prolematicnim" turnirima koje su drugi organizovali:

Vrlo brzo posle Adria toura u USA je organizovan egzibicioni turnir, mislim u Charlstonu (ali moze biti i u nekom drugom manjem mestu negde u centru USA), gde je bilo nekoliko pozitivnih slucajeva medju teniserima (Tiafoe je bio jedan od njih) - nikakvih negativnih clanaka po medijima nije bilo, niti pljuvanja po Tiafou ili orgnaizatorima turnira.

Oko Nove godine je britanska tenisaka organizacija (LTA) organizovala treninge u svom nacionalnom teniskom centru i potom je brat Endija Marija, Dzejmi, organizovao egzibicioni turnir "Battle of Brits", tokom kojih se nekoliko igraca zarazilo coronom. Izmedju ostalih i Endi Mari, pa je onda on kritikovao nepostojanje protokola i nenosenje maski u zatvorenom, a sto je sve dovelo do toga da se on zarazi i donese virus kuci da zarazi svoju porodicu. Zbog toga nije mogao da leti za Australiju na AO. No, ni ovo nije proglaseno za fijasko :wink2: (iako je UK daleko bolje organizovana i uredjena zemlja od Srbije i Hrvatske) , niti je bilo prakticno ikakve kritike u medijima.

 

tako da: sve je relativno :wink2:

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

Skoro 9% britanske populacije čeka na bolnički tretman nevezan za kovid zbog zauzetosti bolnica pacijentima obolelim od njega, a lista se povećava za 100.000 ljudi svakog meseca, kaže šefica britanskog zdravstvenog sistema NHS.

 

https://www.itv.com/news/2021-10-19/were-in-for-a-tough-winter-nhs-boss-issues-warning-as-covid-cases-rise

 

Znate šta je meni zanimljivo, tj tako tumačim. Zašto je odlučeno da se od svega tretira kovid?

 

Zašto od drugih stvari sme da se umire a od kovida ne sme?

 

 

 

 

2 minutes ago, erwin said:

 

Gde li su i šta rade mu i lambda soj?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Otisao veceras na kontrolu, ali nisam ni stigao do doktorke. Sestre na salteru mi uz knjizicu trazile analize koje sam juce uradio (krvna slika, crp, d dimer, ast/alt), pogledale, kazu "gospodine, vama je krvna slika odlicna, idite kuci", i to je to. Realno mi i jeste krvna slika dobra, video i @urosg3, kaze kao da sam kao Ronaldo 🙂

Rekle mi da ispostujem terapiju do kraja i da se dan-dva pred istek izolacije javim ma neki broj telefona radi zakljucivanja bolovanja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, wwww said:

 

Adria tour je organizovan u vreme kad je Srbija prvi put "pobedila" corona virus i epidemiju, a posle 2 mesecnog (ili vec koliko dugog) zaljucavanja zemlje. Svi se secamo kako penzioneri nisu smeli da izadju iz kuce osim rano ujutro na sat vremena do prodavnice i apoteke, a ni ostali nisu mogli puno da mrdaju (Uros ce da posvedoci o zabrani setanja kucica i ostalog), totalnog zakljucavanja vikendima i praznicima (Uros nije mogao ni do vikendice na Kosmaju, a cerka mu nije mogla da slavi maturu) itd. Mere su u to vreme bile najstroze u celoj Evropi (jedino su Turci primenjivali slicne mere s zabranom izlaska stanovnistva na ulicu, a Kinezi jos stroze, s zavarivanjem vrata inficiranih).

Cikam vas da me demantujete :classic_biggrin:

 

Hoću bogami da potvrdim ne da demantujem. Da stvar bude gora mi nismo na Kosmaj mogli živi zdravi, što je posebno okrutno! 

Ipak smo se posle vakcinisali umesto kako je red da se osvetimo zlom režimu građanskim neposluhom!
 

p.s Nisu samo Turci, jedinice Vermachta su isto praktikovale na okupiranim teritorijama, pa i pojedine vlade marionetskih država u doba III Reich-a, da se ne uvrede Turci.

1 minute ago, Prijatelj Mitar said:

Otisao veceras na kontrolu, ali nisam ni stigao do doktorke. Sestre na salteru mi uz knjizicu trazile analize koje sam juce uradio (krvna slika, crp, d dimer, ast/alt), pogledale, kazu "gospodine, vama je krvna slika odlicna, idite kuci", i to je to. Realno mi i jeste krvna slika dobra, video i @urosg3, kaze kao da sam kao Ronaldo 🙂

Rekle mi da ispostujem terapiju do kraja i da se dan-dva pred istek izolacije javim ma neki broj telefona radi zakljucivanja bolovanja.

Da to je zabavna epizoda, poturio lekaru da pogleda u pauzi, ovaj kaže 

"Daj šta je ovo, neki fudbaler u treningu" ko ti je ovaj???

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@wwww apsolutno se slažem da vlada Srbije i KrŠ snose ogromnu odgovornost za ono što se desilo. Tehnički, Novak nije uradio ništa nelegalno, sve po propisu. Ali to ne znači da je postupio kako treba, jel svima je bilo jasno da je popuštanje restrikcija politički potez pred izbore. To je bio neodgovoran čin i debilni potez. Naravno, ne tvrdim da je Nole debil, samo da je povukao glup potez.

 

Drugo, brojevi u Srbiji nisu bili isti kao u Australiji. Nikada. Australija je pratila kovid nula strategiju dugo vremena i utakmice itd se nisu održavale kada je bilo prenosa u zajednici.  Znači, nije isto.

 

Treće, kada se održavao Australian Open prošle godine, NIJE bilo gledalaca. Isto je važilo i za US Open prošle godine ako me sećanje služi. Prvi sa publikom je valjda bio  Roland Garros ove godine a i tu su bile restrikcije, mnogo veće nego što su bile na Adria turu. Takođe, RG je organizovan više od godinu dana posle Adria Tura, kada je vakcinacija već počela i kada se znalo mnogo više o kovidu. Wimbledon i US Open je organizovan kada je populacija vakcinisana. Znači, nije isto.

 

Četvrto, glupo mi je da o ovome diskutujem. Potez je očigledno bio pogrešan. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Da bi promovisao sebe, i plus, davanje nekome džabe para nije pomoć, nego mu se tako nanosi šteta.  Kako ide ono, daj nekome ribu imace da jede jedan dan, nauci ga da peca, i imace sta da jede uvek.

 

Plus sto ne treba nista da daje bednicima koji nisu nasli za shodno da svih ovih godina urade to sta su vec radili sa tim parama koje im je ovaj davao, ali zato umeju da ko zna koliko puta vise izmuzu iz budžeta pa stave sebi u džep.

 

Da ne pocinjemo sa pitanjima "za koga su glasali svi ti kojima je ovaj 'pomagao' ili je mozda i to poverljiv podatak, i hoce li oni u NATO". Takođe da ne pominjemo njegovo neprekidno srbovanje i podsticanje iluzije ovima da je sa njima sve u redu i ne treba da se menjaju, nego svet ne valja.

 

Poenta je, taj je štetan, sve što uradi ili kaže je štetočinstvo, a to sa njegovim teniskim uspesima nema veze. Mada kazu da ni u tome nije bas neki virtuoz, nego samo ih hvata na tehniku "izmori protivnika".

 

Svi vrhunski teniseri koji su igrali meceve u Beogradu i Zadru (Tim, Zverev, Dimitrov, Rubljov od stranaca) su igrali egzibicioni deo turnira za dzabe, a pobednik turnira (u Beogradu - Austrijanac Dominik Tim) je onda odlucivao u koje humanitarne svrhe ce biti potrosen novac (300.000EUR) koji je kao bio nagradni fond. Tim se odlucio za neki projekat za istrazivanje raka kod dece, u nekoj klinici u Austriji (St. Anna Kinderspital), kao i za neki program istrazivanja kod dece koja imaju krte kosti (kao staklo) - ovo sad pisem po secanju, konkretne detalje nemam vise u glavi.

 

Pored ovog egzibicionog turnira bio je organizovan i turnir za nizerangirane igrace i igracice iz regiona, uz nekakava nagradni fond, da bi mogli da "prezive" period kad nije bilo turnira, da zarade neke parice (nisu svi bogati kao ovi iz vrha). Mozemo diskutovati da profesionalno igranje tenisa nije od vitalnog znacaja ni za jedno drustvo i da cemo svi mi preziveti i bez tenisa, ali ne mozemo da namecemo nekome, ko je privatno lice, kako ce da trosi svoj novac.

 

Na ovoj temi necu diskutovati teniske aspekte uspeha pojedinih igraca. Ali tesko da je neko samo na tehniku "izmori protivnika" uspeo da osvoji najvise GS titula u muskom tenisu (izjednacen s druga dva velikana, Federerom i Nadalom, a mnogo vise od Samprasa, Bekera, Agasija, Edberga, Borga, Mekinroa...), bude najduze na broju 1 u muskom singlu (duze od Federera, Samprasa, Lendla, Konorsa, Borga, Mekinroa) - u singlu u obe konkurencije je jos jedino Stefi Graf duze bila broj 1 (znaci: bio je duze na broju jedan i od Navraatilove i od Evert i od Serene Vilijams i od Martine Hingis i od Monike Seles...), da osvoji najvise masters turnira (posle GS-ova najveci turniri) - izjednacen s Nadalom, da je jedini teniser posle Roda Lejvera koji je u jednom trenutku u svojim rukama imao sve 4 GS titule istovremeno (a u karijeri je jedini koji je osvojio sve 4 GS titule bar 2 puta), da je osvojio sve masters titule (i to bar 2 puta), da ima pozitivan skor s druga dva velikana (Federerom i Nadalom) protiv kojih je igrao u isto doba...

 

Djokovic nije idealan niti savrsen, ali nemojmo sad bas sve zivo pljuvati...

 

 

7 hours ago, ras kass said:

Zar US open nije bio prosle godine kad vakcine nije ni bilo ??

bio je i prosle godine (bez gledalaca i s potpuno izolovanim mehurom za igrace) i ove godine (bez mehura i ostalih restrikcija)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  

22 minutes ago, CheshireCat said:

Znate šta je meni zanimljivo, tj tako tumačim. Zašto je odlučeno da se od svega tretira kovid?

 

Zašto od drugih stvari sme da se umire a od kovida ne sme?

 

Zato što je zarazan pa nelečenje u bolnici može imati vrlo ozbiljne posledice najpre po okolinu pacijenta, a potom i za javno zdravlje uopšte.

  

22 minutes ago, CheshireCat said:

Gde li su i šta rade mu i lambda soj?

 

Mi (grčko slovo μ), ne mu.

 

Nisu uspeli da se globalno nametnu pored delte. To se brzo videlo pa je prestalo izveštavanje o njima.

 

Ovaj AY.4.2 se nameće, makar u Engleskoj.

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, erwin said:

  

 

Zato što je zarazan pa nelečenje u bolnici može imati vrlo ozbiljne posledice najpre po okolinu pacijenta, a potom i za javno zdravlje uopšte.

 

 

Ubedljiva većina obolelih i ne vidi bolnicu. A kamoli da se leči u njoj. A i oni su - zarazni.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ras kass said:

Ma uopste nije prica o tome kome je i koliko donirao, vec njegov antivax stav koji je jako opasan a koji on pokusava da uvije u foliju nekih prava i korektnosti.

 

On to predstavlja kao da ga pitaju da li vise voli plavu ili zelenu boju.  Plus promovise neko nadrilekarstvo bosanskih piramida. Generalno jedna ogranicena osoba.

Njegovo surovanje s tzv. "alternativnom" medicinom i "stilom zivota" datira bar od negde kraja 2010. kad mu je izvesni lekar Cetojevic (sad se ne secam koja je bas njegova "specijalnost") "dijagnostikovao" osetljivost na gluten i promenio mu nacin ishrane, sto je rezultiralo veoma supesnom sezonom 2011. Metode "dijagnostikovanja" su bile "zanimljive" (da ne ulazim u detalje), verujem da ga je on tu uveo u te "alternativne" vode s svim tim spiritualnim guruima itd.

 

Elem, razne meditacije, joga, veganstvo i ostale tehnike koje je od tada primenjivao su dale pozitivne rezultate sto se tice njegove karijere, te je onda za njega i logicno da ih se drzi jer "rade" :wink2: . Doduse, te metode "prirodnog lecenja" nisu urodile plodom kad je imao problema s laktom (2016-2018), zbog tvrdoglavog odbijanja da se okrene "klasicnoj" :wink2: medicini je izgubio bar godinu dana svoje karijere (kad je bio u vrhunskoj formi). Kazu da je vrlo tesko podneo kad je ipak morao da ode na hirusku intervenciju (kosilo se s njegovom "zivotnom filozofijom") , ali je na kraju morao da se okrene staroj dobroj klasicnoj medicini da bi nastavio karijeru.

 

Tako da njegov stav oko vakcinisanja nije tipican antivaxerski, ali ima dosta veze s nedostatkom propisnog skolovanja, te je stoga sklon da poveruje raznoraznim sarlatanima (koji se, bez sumnje, finansijski iskorititi to njegovo "verovanje").

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, erwin said:

Khm, osoba koja intenzivno kašlje i guši se rasipa nekoliko redova veličine više virusa oko sebe nego neka s blagim simptomima.

Što bi @zoran59 rekao jebala nas verovatnoća. 
Uzmimo za primer današnje brojeve koja god kosilica da je u pitanju:
Od 7.664 danas će po dosadašnjim iskustvima verovatno pedesetak da odleži u bolnici. U Bolnicama imamo verovatno 6.679.
Dakle danas nam ostaje ugrubo 7600 građana koji će biti na kućnom lečenju.
Super je za javno zdravlje da je pedesetak izolovano, ali ona prokleta verovatnoća nas vodi do zaključka da ostatak od 7600 osoba živi u nekakvim domaćinstva gde treba da odboluje. Po popisu domaćinstava su nešto ispod tročlanog u proseku, hajde da se složimoda je 2.8
Dake ovih 7600 ima divnu priliku da zarazi svaki od njih još 1,8 ljudi. A sad ide zanimljivo - to je samo danas, i sutra je dan, stiže novih 7k+.
Izolacija zaraženih je bila moguća kad je postojao lockdown, koji je kao mera imao jednu svrhu, da kupi vreme. To što to vreme nije potrešeno za smislenu akciju je posebno pitanje.
Danas da je lockdown opet bi kupio neko vreme, koje ne bi iskoristili ni za šta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Od 7.664 danas će po dosadašnjim iskustvima verovatno pedesetak da odleži u bolnici.

 

 

Ne zadovoljava ti ta matematika osnovnu logiku, ako samo 50 dnevno zaglavi bolnicu, kako onda imamo reda 150-200 umrlih i pored toga stagniranje ili rast broja hospitalizovanih i izveštaje o tome da oni koji su za hospitalizaciju ne uspevaju da dobiju mesto?

 

Sa 50 hospitalizovanih dnevno morali bismo da imamo ovakve brojke 133 dana da bismo došli do sadašnjeg broja hospitalizovanih i da pritom niko za sve to vreme ne bude otpušten i da ne umre, a teško da je ovaj talas počeo u junu i da smo odmah imali 6 ili 7 hiljada novozaraženih.

 

1 hour ago, urosg3 said:

Danas da je lockdown opet bi kupio neko vreme, koje ne bi iskoristili ni za šta.

 

I mnoge živote.

 

Jebote, imamo u Srbiji pomor veći nego prosek tokom ratova devedesetih u celoj bivšoj državi i ovde se diskutuje ima li smisla da se nešto učini tim povodom ili ne.

 

A što se tiče nelečenja, evo kako je to izgledalo u Ekvadoru za one koji su propustili neke prethodne nastavke.

 

Quote

Bodies left in streets of Guayaquil as Ecuador struggles with coronavirus

 

 

Edited by erwin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...