Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@Doc Holiday: brojke i procenti bez konteksta ništa ne znače. Pretpostavljam: ako imaš više vakcinisanih onda je procenat smrtnosti na respiratoru manji.

Ako imaš samo 44% vakcinisanih, kao kod nas, onda je i veći procenat smrtnosti.

--------

Bilo isto, kao, u nekoj bolnici u Izraelu, (ne sećam se tačno, recimo) 75% umrlih u bolnici je bilo vakcinisano. Kontekst je otprilike bio taj da je to bila bolnica samo za 80+ pacijente i da je u toj starosnoj kategoriji, u toj oblasti u Izraelu, njih 90+% (starijih od 80 godina) bilo vakcinisano. Mislim, pomalo lupam procente, ali je poenta da, kad nema uopšte nevakcinisanih, onda ovi što ipak umru mora da su vakcinisani.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, shonke said:

Necu da ti kažem da grešite ili ne jer nisam dr I nisam u toj situaciji. Činjenica da je u pitanju odmakla trudnoća verovatno znači manji rizik od vakcine po trudnicu i bebu a veći rizik u slučaju zaraze.
Samo raspravljamo teoretski.
Ono što je činjenica do koje sam došao tokom života je da doktori mogu da budu autoritet za ono što su specijalizovali. Ostalo u šta se mešaju je često bilo toliko glupo da je meni bilo neprijatno kad sam čuo dr druge soecijalnosti koji je rekao da onaj neki drugi lupeta.

Što se tiče vaše porodične situacije, uz naravno sve najbolje želje itd, savet je maksimalna pažnja. Januar nije daleko (ako bude 21. to je najlepši dan u godini emoji3.png) i gospođa buduća mama nema razloga da oiči okolo, da se viđa sa ljudima. Plus tvoja odgovornost je još veća s obzirom da joj ti možeš biti brana ali i opasnost. Dakle, pamet u glavu.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Najbolji dan je 25/01

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Tomiprunet said:

Sto se tice linka nemam, nisam ni trazio ali sigurno ima takvih slucajeva


Vidiš, tako se ne diskutuje… 

 

Ja tvrdim da nema, a pošto ja ne mogu da dokažem nepostojanje nečega, već ti moraš da dokažeš postojanje takvog slučaja. 
 

Dok to ne uradiš, tvoj argument može da se ignoriše.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko ja kao laik razumem problem, tehnicka intubacija je tip postupka koji rutinski rade medicinski tehnicari, za to ti ne treba doktor/anesteziolog. Oni ti trebaju za upravljanje masinom, to bi trebalo da se razlikuje od coveka do coveka.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, McLeod said:

Koliko ja kao laik razumem problem, tehnicka intubacija je tip postupka koji rutinski rade medicinski tehnicari, za to ti ne treba doktor/anesteziolog. Oni ti trebaju za upravljanje masinom, to bi trebalo da se razlikuje od coveka do coveka.


Ne, intubacija je posao doktora. Bar ovde jeste.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Iz Sarajeva iznajmljenim helikopterom Republike Srpske transportovali trudnicu u Zagreb da bi je stavili na ECMO (Extracorporeal membrane oxygenation), napredniji aparat od respiratora, koji zamenjuje pluća.

 

 

Koliko kod nas uopšte ima takvih aparata, vidim da se spominje u nekom tekstu o Institutu u Sremskoj Kamenici, ali tokom ove pandemije nisam čuo da ih je iko spominjao.

 

Quote

Institut u Kamenici: ECMO – aparat koji privremeno zamenjuje pluća

https://rtv.rs/sr_lat/vojvodina/novi-sad/institut-u-kamenici-ecmo-aparat-koji-privremeno-zamenjuje-pluca_1206003.html

 

Jedan lekar je tvitovao da ih nema.

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Dobro, to je savršeno jasno da nema dalje, ali ipak većina takvih preživi, dakle vrlo su korisni ti uređaji.

 

Quote

Most patients who require extracorporeal membrane oxygenation (ECMO) for severe COVID-19 survive, according to an international registry.

Estimated 90-day in-hospital mortality was 37.4%, and mortality among those who completed their hospitalization (final disposition of death or discharge) was 39%.

"These data from 213 hospitals worldwide provide a generalizable estimate of ECMO mortality in the setting of COVID-19," wrote Ryan Barbaro, MD, of the University of Michigan in Ann Arbor, and colleagues reporting the findings in The Lancet. The data were also presented at the virtual Extracorporeal Life Support Organization meeting.

https://www.medpagetoday.com/infectiousdisease/covid19/88849

 

Quote

A total of 127 patients were analyzed: 53/127 (41.7%) of them survived at day 90 after ECMO implantation

https://ccforum.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13054-021-03486-9

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, koca popovic said:

Nisam razumio sta je problem sa zelenim pasosima. Brate, ako si vakcinisan ides dalje. Ja sam tako shvatio taj pasos. Ne znam kako bi drukcije po/dokazao jesi li ili nisi cijepljen. Znaci, imas dokaz da si ok ides dalje. Bez toga ko te jebe idi kuci. Izvinjavam se na rjecniku ali morao sam tako, zbog ovih sto na ovo gledaju sa "demokratske" strane.

Nije problem, primećujem da je tema postala politička, što je i možda bolje. I dalje bih više voleo da je vakcina obavezno, pa bi tema o propusnicama postala bespredmetna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Eddard said:


Vidiš, tako se ne diskutuje… 

 

Ja tvrdim da nema, a pošto ja ne mogu da dokažem nepostojanje nečega, već ti moraš da dokažeš postojanje takvog slučaja. 
 

Dok to ne uradiš, tvoj argument može da se ignoriše.

vazi, predpostavio sam da ces to napisati. Stvarno ne zelim da trazim. 

 

ukucao sam u google i  ima mnogo off label lekova koji nisu odobreni od fda  a koriste se. vidis da ih ima.

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

................    uzroçno .............

 

troll mode on...

 

Jebem ti sve po spisku!!!

 

Valjda imas neku tursku ili kinesku tastaturu.   Ja citam, pa me zasmeta ovo dole na slovu "C." Pomislim da se muva posrala na moj ekran. Brisem, pljujem i trljam prstom bez uspeha.

I onda slucajno skrolujem pa vidim da se i to slovo pomerilo - dakle, nije ekran nego stvarno tako pise.  

 

Popizdeo sam bez veze, a u stvari si ti nesto zajebao!

 

troll mode off...                                                                     

 

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zoran59 said:

 

troll mode on...

 

Jebem ti sve po spisku!!!

 

Valjda imas neku tursku ili kinesku tastaturu.   Ja citam, pa me zasmeta ovo dole na slovu "C." Pomislim da se muva posrala na moj ekran. Brisem, pljujem i trljam prstom bez uspeha.

I onda slucajno skrolujem pa vidim da se i to slovo pomerilo - dakle, nije ekran nego stvarno tako pise.  

 

Popizdeo sam bez veze, a u stvari si ti nesto zajebao!

 

troll mode off...                                                                     

 

 

 

A be bata Zotjo kude ode be?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

A be bata Zotjo kude ode be?

 

Naj me zagulivati - ne znam taj jezik, to samo ti i Konstantin znate. OK, mozda i Pletilja.

 

Onda, u Nisu pre milion godina, trebao mi je prevodioc. Ali samo dok smo bili trezni. Kad smo dovoljno popili, razumeli smo se savrseno. Verovatno bi mogli i da citamo glagoljicu ili etruscansko pismo,ali se nismo setili.

 

Zato, trezan sam, pitaj me to nesto na engleskom ili francuskom, pa cu odgovoriti.

Ili, alternativno, pricekaj da nesto grozno popijem, pa cu razumeti.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, zoran59 said:

 

Naj me zagulivati - ne znam taj jezik, to samo ti i Konstantin znate. OK, mozda i Pletilja.

 

Hm...odakle je @Pletilja?

@zoran59 Će naučiš, nego šta ćeš...kako ja znam šta je zrcalo, žarulja, mljevenik i bezrukavnik, tako ćeš i ti da naučiš šta je i aber, amza, andrak, šta je mufte i šta su patlavezi....:87:

Edited by Constantin
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Hm...odakle je @Pletilja?

@zoran59 Će naučiš, nego šta ćeš...kako ja znam šta je zrcalo, žarulja, mljevenik i bezrukavnik, tako ćeš i ti da naučiš šta je i aber, amza, andrak, šta je mufte i šta su patlavezi....:87:

 

Ima tamo negde forumska pravila, pa necu da ti kazem nego ti mozda sama gospodja Pletilja odgovori. Hint: nije daleko od tebe...

 

A ja planiram, kad ovo korona sranje i sva ta pravila oko pasosa, potvrda i propusnica prestanu, da dodjem na malo duze vreme.

Pa cu mozda i tebe stici da zajebavam. Da podelimo duznosti: ja placam pice, a ti da me poducavas jeziku.

 

A malo vec i znam.

Bio je tamo na odsluzenju vojnog roka u SFRJ u mojoj ceti neki decko iz Vlasotinca. Neobrazovan, ali silno simpatican.

Jednom nas nekoliko sedimo u kasarnskoj kantini, on prolazi, mi ga zovemo da se pridruzi.

A on ispali: "Drugari, ne smem da se druzim sos vas, nemam nikaki koris!"

 

Bilo je toga jos. Mi ucili delove puske i opremu za ciscenje. Izmedju ostalog, i "zastitnik usta cevi."

Ali, kod njega je "cev" muskog roda, pa je on to izgovarao kao "zastitnik ceva usti."

 

Cista poezija.

Tada sam prvi put cuo za Vlasotince i video neke razglednice koje su mu poslali njegovi. Odusevio se i kasnije posetio. Par decenija kasnije, plakao sam kad je Vlasina poplavila mesto i nanela stetu.

 

Mrtav jos nisam, u penziji jesam i imam vremena, pa cu sve to opet obici.

 

Jeb'o koronu.

 

 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

iz aprila 2021 o situaciji pre vakcinacije (o 2020):

https://www.aerzteblatt.de/archiv/218557/COVID-19-Viele-Patienten-in-zweiter-Welle-auf-Intensivstationen-verstorben

Quote

18% of hospitalized patients with COVID-19 died during the second wave of the pandemic last fall. This particularly affected ventilated patients, every second of whom died. This is shown by an evaluation by the Scientific Institute of the AOK (WIdO). To this end, the institute evaluated the data of around 52,000 AOK-insured COVID-19 patients who were treated in German clinics from February to November 2020. According to this, people under 60 made up a third of COVID-19 patients in hospitals and a quarter of those who were ventilated.

 

During the second wave, too, the risk increased with age: 52% of hospitalized COVID-19 patients were 70 years or older. The ventilation rate for patients treated with COVID-19 in hospital increased significantly from the age of 50 and was highest among 60 to 79-year-olds at 22%. The 50 to 69 year olds were ventilated the longest with an average of 16 days - compared to ten days for people aged 80 and over.

 

ne mogu sad na brzaka da nadjem neki aktuelni tekst o % umrlih na respiratoru, ali evo nekih dijagrama iz poslednjeg izvestaja koji mogu biti zanilmljivi:

 

stubici pokazuju broj inficiranih (sivi - nije dato da li imaju simptome, svetlo plavo  bez simptoma, tamnije plavo - sa simptomima)

crvena linija pokazuje udeo hospitalizovanih medju inficiranim, tamna (crna/teget) linija - udeo umrlih.

spacer.png

ovi udeli naravno zavise od starosne strukture inficiranih (plus vakcinisanosti)

 

evo kako stoji stvar s inficirannima po starosnim grupama:

spacer.png

dijagram o hospitalizovanim po starosnim grupama (apsolutne brojke) :

spacer.png

i incidenca:

spacer.png

 

a ovo je dijagram o umrlima po starosnim grupama

spacer.png

 

i na kraju podaci o hospitalizovanima i umrlima i udelu vakcinisanih u poslednje 4 sedmice - po starosti:

spacer.png

 

iz izvestaja:

Quote

Estimated vaccination effectiveness against further COVID-19-associated endpoints for the period of the last four weeks (week 37-40):

- Protection against hospitalization: approx. 91% (age 18-59 years) or approx. 87% (age ≥60 years)

- Protection against treatment in the intensive care unit: approx. 94% (age 18-59 years) or approx. 92% (age ≥60 years)

- Protection against death: approx. 96% (age 18-59 years) or approx. 90% (age ≥60 years)

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zoran59 said:

A ja planiram, kad ovo korona sranje i sva ta pravila oko pasosa, potvrda i propusnica prestanu, da dodjem na malo duze vreme.

Pa cu mozda i tebe stici da zajebavam. Da podelimo duznosti: ja placam pice, a ti da me poducavas jeziku.

Jedva čekam, za mufte pijenje i gramatiku nišku ću te naučim...

 

3 minutes ago, zoran59 said:

Mrtav jos nisam, u penziji jesam i imam vremena, pa cu sve to opet obici.

Blago tebi....ja dok stignem za penziju...će je ukinu. :smiley26:

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, shonke said:

Ono što je činjenica do koje sam došao tokom života je da doktori mogu da budu autoritet za ono što su specijalizovali. Ostalo u šta se mešaju je često bilo toliko glupo da je meni bilo neprijatno kad sam čuo dr druge soecijalnosti koji je rekao da onaj neki drugi lupeta.

 

 

Ovo mi daje prisećanje i šlagvort na priču kako smo mi dosli do našeg ginekologa. 

Supruga je od uvek kuburila sa cistama na jajnicima, nivoom prolaktina i svime sto je povezano u tom ciklusu. Godinama, pre nego smo se mi i zabavljali, razni ginekolozi su joj uglavnom lečili posledice ali ne i uzrok.

Pre jedno 2 ipo godine njoj je pukla jedna cista uz tolike bolove da nismo znali o čemu se radi pa smo završili u bolnici, gde je igrom slučaja dežuran bio sadašnji njen ginekolog. Pregledao je, lepo objasnio o čemu se radi, poslao je kući uz uputstvo da miruje i ne radi nedelju dana, te da dodje na kontrolu nakon toga.

S obzirom da je supruga osoba koja voli da joj neko odgovori na pitanja i posveti joj malo pažnje i vremena bila je veoma zadovoljna, pa čak i iznenadjena, nakon kontrole strpljenjem koje je lekar pokazao. Medjutim pošto je nas interesovalo šta dalje, kako tretirati njeno stanje čovek je rekao To nije oblast kojoj sam posvećen i nije ono sto najbolje poznajem, moja specijalnost su akušerstvo i trudnoće. Mada ja smatram da vama pre svega treba endokrinolog.

To je bio prvi trenutak kada je zavredeo moje poverenje.


Nakon toga smo pronašli endokrinologa. To je lekar broj 2 koji ima moje poštovanje i poverenje jer je pri našem prvom odlasku najpre jedno pola sata sagledao sve ranije nalaze, rezultate i papire koje je supruga godinama sakupljala, a zatim detaljno izneo svoje mišljenje uz odgovoranje na sva naša pitanja. Uz to je kao neka baba vanga, na osnovu onoga što je video u papirima, tačno znao da joj postavi pitanja i kaže joj o onome šta joj se dešava a što bi delovalo da je totalno nevezano za problem za koji smo došli. Ovo možda zvuči kao nešto što bi trebalo da bude sasvim normalno kada razgovarate sa nekim ko poznaje materiju ali iskustvo je nazalost pokazalo da uglavnom nije tako. Endokrinolog je dao terapiju i supruga je krenula da je primenjuje…

 

Nakon toga je trebalo naći i privatnog ginekologa kod kojeg će se ići redovno. Otišli smo kod jednog koji je na jačem glasu u gradu, ordinacija uvek prepuna a termin teško naći a da nije nedeljama unapred. I još smo pri tome najavljeni, da ne kažem po nekoj vezi, ali trebalo je po nekoj poznanickoj liniji da nam posveti pažnju. Jedna od prvih stvari koje je pitao kad mu je supruga rekla šta pije od terapije Ko ti je ovo dao? Pa šta Ime Prezime zna? On nije ginekolog, on je endokrinolog… 

Uz neki seksistički stav smandrljao je ceo pregled i “razgovor” za manje od 5 minuta i bukvalno nas izgurao iz ordinacije. O saslušavanju pitanja ili nekom detaljnijem objašnjenju da ne pričam.

Naravno da mu više nismo otišli u ordinaciju a narednih godinu dana supruga nije imala stalnog ginekologa, sadašnji u to vreme nije radio nigde privatno a na GAK ne možete baš da se ode za svakodnevne stvari. Uostalom čovek je iskreno rekao šta mu je specijalnost.

 

No čim smo saznali da je žena trudna odmah smo znali šta nam je činiti, pronaći načina da dodjemo do tog lekara. Svom srećom saznali smo da je u medjuvremenu počeo da radi jednom nedeljno u nekoj privatnoj ordianciji. Svu posvećenost koju je pokazao, svo strpljenje i vreme koje nam je posvetio do sada je pokazalo da nismo pogrešili u startnoj proceni  tokom prvog susreta. Poslednji dogadjaji sa koronom i njegovi stavovi te način na koji je to izneo samo su jos više učvrstili to mišljenje.

 

Odužio sam previše i naširoko, poenta je bila da kada je doktor kvalitetan pre svega kao osoba, i kada ga ne guši sujeta, neće imati problema da kaže da nešto nije njegova najuža sfera i ono što najbolje poznaje, već će da preusmeri pacijenta kod nekog ko zna više na konkretnu temu. Takav se neće ni mešati u nešto sto ne zna. Zato ovom lekaru verujem, a ne nekom ko na prvu pita Ko ti je ovo dao, kao neki majstor Ko ti je ovo radio

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, vilhelmina said:

 

Hvala na slagvortu! Upravo sam slucajno na youtube upratila jednog bas takvog. Stariji covek, profesor Medicinskog fakulteta u Nisu, imunolog. Zove se Borislav Kamenov i voli da prica na Pinku, Prvoj i tako. Ko hoce da ga googla, pun ga je net.

Nije antivakser, cak i preporucuje vakcine, ALI ima neku suludu teoriju o tome kako nikakva vakcina nema efekta ako coveku creva ne rade perfektno, ako jede hranu koja nadima i ne vari se dobro, zbog cega mu je telo otrovano, a sve se to vidi golim okom jer takav covek ima podocnjake i izgleda ”usahlo” (citiram uvazenog profesora). U intervjuu prica taj dalje da ga je zena na pijaci pitala koju vakcinu da primi, a on joj rekao nikakvu, jer joj se takvoj usahloj nece primiti, nego neka prvo udari po probioticima i vitaminu D. I da sredi ishranu, pa onda da se vakcinise.

Zainteresovalo me, pa sam dalje googlala. Vidim da je jos 2018 optuzivan od nekih kolega da je preporucivao odlaganje vakcinacije kod dece dok im se creva ne dovedu u red.

Jos jednom, covek je profesor emeritus, prilicno oronuo, mada ne i usahao. Dok njegovi mladji kolege ne izlaze iz crvenih zona, on najradije ne bi izlazio iz Pinkovog studija i sirio bi svoju teoriju o crevima dok god neko hoce da ga slusa. Nije antivakser, ali mislim da je pogubniji od bilo koje Mile, Jovane i kako se vec zovu. Nesto kao starija verzija Nestorovica. Ko zna koliko ih jos ima, uzas.


Slična neka priča poput Nestorovića samo mnogo blaža, u smislu da nije toliko zastranio i da nije bas antivax. Dolaze ljudi kod njega privatno za imunološke probleme iz čitavog regiona, dobar je u svojoj struci ali eto samo još jedan od onih koji bi da se mešaju tamo gde baš ne bi trebalo

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...