Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

36 minutes ago, Klotzen said:

 

Ovde ti je totalna sprdnja sa borbom protiv kovida. Za vas koji manje pratite domaće vesti. Krizni štab traži jače mere, stručna javnost takođe a onda izađe premijerka pa ih sve poklopi ja ne verejum u strože mere. Oni su šatro za vakcinaciju i ništa drugo a to što ljudi neće je odgovornost ljudi a ne njih. A promovišu vakcinaciju kao vesić gore na slici ili sada već čuveni Nestorović koji se ne skida iz medija a pljuje po vakcinama najstrašnije. U principu ovde je kovid sve manje tema za političare iz prostog razloga što većina nevakcinisanih glasa za ovu vlast. Pošto ja ne verujem ni da smo do 50% stigli kako su se svojevremeno hvalili verovatno 2/3 nije vakcinisano. Kod mene u firmi je otrpilike taj odnos vakcinisanih vs nevakcinisanih. U mom ličnom okruženju malo povoljnije po vakcinisane ali mislim da moj lični krug nije reprezentativan. A onda shvatiš da vlast neće uraditi ništa da se zameri svojim biračima i da je kod nas prestala borba i da smo prešli na čekanje šta će da bude.

 

Ma koliko groteskno izgledalo ovo sa superjunacima je još i pozitivno šta inače rade.

 

A i birači su im vrlo... Doduse, od onih koji su skakali po mostovima i krili se od pomracenja Sunca je pogresno bilo ocekivati bilo sta. Doduse, taj 11 avgust 1999 je bio najbolji dan u prethodnih 30 godina, bas zbog toga sto se "narod" na kratko bio vratio u svoje prirodno staniste :lol_2:

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Kad se setim, krenem sa teleskopom (imao sam neki teleskop sa sve filterima za osmatranje sunca) kod drugara koji je imao ogromnu terasu i ispred moje zgrade sretnem komšinicu koja me pitala gde ću "bas sad napolje i sta mi je to što nosim". Kad sam joj objasnio pogledala me onako kao da sam krenuo na iskrcavanje u Normandiju... Valjda je mislila da ću dumrem tog dana.

Da ne grešim dušu, posle nisam nikad video takvu paniku u gradu kad su bila neka pomračenja. ono jeste bilo samo delimičnih pa mozda nije bilo toliko "opasno".
Mada, kad bolje razmislim, možda narod više ni ne veruje u pomračenje sunca?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, shonke said:

Kad se setim, krenem sa teleskopom (imao sam neki teleskop sa sve filterima za osmatranje sunca) kod drugara koji je imao ogromnu terasu i ispred moje zgrade sretnem komšinicu koja me pitala gde ću "bas sad napolje i sta mi je to što nosim". Kad sam joj objasnio pogledala me onako kao da sam krenuo na iskrcavanje u Normandiju... Valjda je mislila da ću dumrem tog dana.

Da ne grešim dušu, posle nisam nikad video takvu paniku u gradu kad su bila neka pomračenja. ono jeste bilo samo delimičnih pa mozda nije bilo toliko "opasno".
Mada, kad bolje razmislim, možda narod više ni ne veruje u pomračenje sunca?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Jeli komsinica mlaja ili starija?

Link to comment
Share on other sites

Aktuelni podaci o vakcinaciji:

Quote

Broj doza: 6.655.878 – prva doza 3.061.127, druga doza 2.929.468, treća doza 665.283
 Državljani RS – prva doza 2.890.804, druga doza 2.777.077, treća doza 661.361
 Strani državljani sa boravkom u RS – prva doza 10.423, druga doza 9.530, treća doza 1176
 Strani državljani bez boravka u RS – prva doza 159.900, druga doza 142.861, treća doza 2.746
 ažurirano 07.10.2021

https://vakcinacija.gov.rs/
 
Podaci od pre nedelju dana:

Quote

Broj doza: 6.497.670 – prva doza 3.040.293, druga doza 2.901.882, treća doza 555.495
 Državljani RS – prva doza 2.870.854, druga doza 2.750.459, treća doza 552.760
 Strani državljani sa boravkom u RS – prva doza 10.281, druga doza 9.399, treća doza 852
 Strani državljani bez boravka u RS – prva doza 159.158, druga doza 142.024, treća doza 1.883
 ažurirano 30.09.2021

 
Za 7 dana srpskim državljanima dato:
prvih 19.950
drugih 26.618
trećih doza 108.601
155.169 doza ukupno.
 
Dakle, dnevni prosek ove nedelje je 7x manji od toga:
prvih 2850 (-20%)
drugih 3803 (+11%)
trećih 15.514 (+47%)
sveukupno 22.167 (+26%)
 
Ukupan dnevni prosek datih doza porastao je za preko 4500 u odnosu na prošlu nedelju, znatno su porasle treće doze, neznatno druge, a prve su se osetno smanjile (dakle, nema nikakvog povećanja vakcinacije nevakcinisanih, naprotiv).
 
Dnevni prosek prošle nedelje:
prvih 3555
drugih 3433
trećih 10.588
sveukupno 17.576
 
Broj potpuno vakcinisanih osoba pre 6 meseci, 7.4. bio je 1.134.776. To znači da je trećom dozom dosad vakcinisano svega 58% onih koji bi mogli da je prime jer imaju navršenih pola godine od druge doze.

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

Meni nije jasno baš đe ba zapelo, pa najobičniji telefon veselo skenira bilo koji QR kod, nema tu preteranih problema. On je samo link prema podatku u nekoj bazi koji treba da se prikaže u HTML formatu. Ima dobra decenija ako ne i više da svaki telefon može da izvede tu operaciju.

 

Ovde kako su poceli da uvode po gradovima zabranu za ulazak za nevakcinisane je pocelo falsifikovanje naveliko. Svaki state ima svoj nacin izdavanja potvrde za vakcinaciju i tu bog vise ne moze da pohvata ko, gde, kako i sa cim... a dovoljno je imati sliku u telefonu. Cak falsifikuju i QR kodove.. 

Link to comment
Share on other sites

@ciao a je l i probala da skeniraš tvoj qr kod telefonom? Svakako možeš to da uradiš, jedino sto može da se desi da ti traži neki vid autorizacije ne bi li mogla da očitaš qr kod i videla sadržaj. Zbog toga mi pada na pamet da su, ne bi li ubrzali sam proces (da neko ne mora stalno da kuca password kad proverava svaki kod) i ne bi li neko usput dobro zaradio :evil:, napravili da odredjeni uredjaji imaju “ugradjenu autorizaciju”

 

Generalno u qr code može da se upiše bilo šta tj neka manja (da ne idem toliko u detalje) količina podataka, koja može da bude u vidu pukog teksta, brojeva (na primer qr kod na računu za struju očitavanje vrati zaduženje za mesec, broj žiro računa za uplatu itd), link na neki sajt… U principu šta hoćeš.

E sad ako su Francuzi prvobitno u generisane QR upisali nešto sto nije trebalo da vidi svako a nije bilo gore pomenute zaštite autorizacijom…

 


 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Klotzen said:

 

Ovde ti je totalna sprdnja sa borbom protiv kovida. Za vas koji manje pratite domaće vesti. Krizni štab traži jače mere, stručna javnost takođe a onda izađe premijerka pa ih sve poklopi ja ne verejum u strože mere. Oni su šatro za vakcinaciju i ništa drugo a to što ljudi neće je odgovornost ljudi a ne njih. A promovišu vakcinaciju kao vesić gore na slici ili sada već čuveni Nestorović koji se ne skida iz medija a pljuje po vakcinama najstrašnije. U principu ovde je kovid sve manje tema za političare iz prostog razloga što većina nevakcinisanih glasa za ovu vlast. Pošto ja ne verujem ni da smo do 50% stigli kako su se svojevremeno hvalili verovatno 2/3 nije vakcinisano. Kod mene u firmi je otrpilike taj odnos vakcinisanih vs nevakcinisanih. U mom ličnom okruženju malo povoljnije po vakcinisane ali mislim da moj lični krug nije reprezentativan. A onda shvatiš da vlast neće uraditi ništa da se zameri svojim biračima i da je kod nas prestala borba i da smo prešli na čekanje šta će da bude.

 

Ma koliko groteskno izgledalo ovo sa superjunacima je još i pozitivno šta inače rade.

 

To je to. Nazalost. Ko prezivi, pricace...

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, urosg3 said:

Meni nije jasno baš đe ba zapelo, pa najobičniji telefon veselo skenira bilo koji QR kod, nema tu preteranih problema. On je samo link prema podatku u nekoj bazi koji treba da se prikaže u HTML formatu. Ima dobra decenija ako ne i više da svaki telefon može da izvede tu operaciju.

Da, ali Francuzi vole sve da imaju zakomplikovano. Kod njih je uvek sve drugacije, nista nije logicno, ...mislim na tu tehnologiju oko interneta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, sreta-steta said:

Evo novosti od mene. Poslednja 4 dana sam bio bas lose. Prvo neka blaga temperatura, pa onda kasalj, bol grla i onda najgora stvar - glavobolja. Mene inace boli glava jako retko dok recimo supruga pati od migrene i tokom vremena sam se naucio da na taj njen bol gledam kao na Jeremiju u Alan Fordu. I sve mi se vratilo: glavobolja pocinje oko 4 ujutru i to tako jako da se probudim. Onda toliko boli da ne mogu da lezim vec moram da setam a sinoc sam zaspao u fotelji. Ono je potpuni uzas. Posto je neslednica negativna, sve vreme sam bio u fazonu da je to neki korona wannabe virus napao. Medjutim jutros se javlja koleginica da je pozitivna a svi sedimo u nekih 30-40kvm (nas 6), jedemo zajedno... I nije mi bilo dovoljno nego otvorim blic a tamo poredjenje simptoma ako si vakcinisan i ako nisi vakcinisan. I moji simptomi 1/1 odgovaraju vakcinisanom. I ja tu dobrano popizdim i kao svaki odgovoran gradjanin sa 80eur viska odem da se PCR testiram na aerodrom (ovo je topla preporuka svima ako hoce da zavrse brzo bez maltretiranja, dosta bolje od biocida). Vec u sebi psujem majmunsku vakcinu, dolazi rezultat - NEGATIVAN

Dakle, naravoucenije (ako ga ima): vakcina radi. Mozda ja i nisam najbolji primer jer imam onaj superman imunitet, ali svi su se testirali u kancelariji (niko predhodno oboleo) i svi su negativni (2xpfizer, AZ, 2x sputnik). A ova devojka je ona prva tura kineza, nema upalu, ali je prilicno neprijatna varijanta: 3 dana 38+, glavobolja, itd... 

Pa sad ako imas ove simptome vec nekoliko dana, ne znam sta ti je cudno da je rezultat negativan na PCR testu? 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ciao said:

Jel on bas protiv vakcina? nevezano koja vakcina i bilo cega onako antivakser ili ? 

 

On se nije nikad izjasnio kao antivakser ali je uvek protiv vakcinisanja, bio je protiv i za vreme ptičijeg gripa. Zna da ne sme da bude otvoreni antivkaser jer mu preti onaj njihov sud. Ona Jovana je tužena zbog svojih stavova i na sudu se branila sa tipa "pa to nije moje stručno mišljenje, ja to govorim u slobodno vreme" i tada shvatiš koliki su to licemeri. Nastupaju u meidjima kao da su 100% sigurni a na sudu praktično priznaju da lupetaju. E ovaj je pametniji od te doktorice pa to radi suptilinije. Ali zato je Nestorović populirasao antivaksersku ideju 10 puta više nego svi ostali zajedno. Od 10 antivaksera kod nas 7-8 će ti citirati njega a ne tu Jovanu. Ja poznajem par lekara i svi mi za njega kažu da je antivakser, i u medijima se često to može čuti kada gostuje neko iz struke.

 

A da ne pričam da je čovek u stvari budala i klasična "attention whore" koji lupeta 100 na sat samo da bi bio aktuelan. Treba li mnogo pričati o stavovima da ljudi sa plavim i zelenim očima potiču od marsovaca, pušenje ubija koronu (a on pulmolog) i da ne nabrajam poznatije izvale unazad godinu i po.

  • Like 8
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

Bokun: Lekarima i medicinskom osoblju još na početku pandemije poslata poruka da će „ginuti“ i da su se za to školovali

Trenutna situacija sa širenjem virusa korona ostaviće trajne posledice i na zdravstveni sistem i na ljude koji su bolest preležali, za čije će saniranje biti potrebno najmanje pet godina, izjavio je FoNetu hirurg Zlatko Bokun, koji smatra da su svi „članovi Kriznog štaba morali da podnesu ostavke, ako imaju trunke morala i samopoštovanja“.

On je u serijalu razgovora Destinacija istakao da opterećenje zdravstvenog sistema kovidom ne pogoduje pacijentima koji nisu zaraženi, jer ne stižu da dobiju potrebnu negu.

“Pre početka epidemije, na svojoj listi čekanja samo za elektivne, hladne operacije imao sam 80 ljudi, a zamislite koliko je u međuvremenu stiglo takvih slučajeva“, ukazao je Bokun.

Kako je predočio, „u narednih pet godine neću stići da operišem samo te ‘repove’, s obzirom na to koliko nam nedostaje anesteziologa i ostalog osoblja”.

Upravo zbog tog nedostatka, u kovid bolnice se “povlače” lekari specijalizovani za razne oblasti, kojima nije primarni posao da se bave lečenjem kovid pacijenata za koje su zaduženi infektolozi, pulmolozi i anesteziolozi.

“Ja sam 21 godinu u hirurgiji, mnogo sam uložio u svoj hiruški rad i edukaciju i ni na kraj pameti mi nije bilo da ću da sedim u kovid bolnici bez ikakvog kontakta i dodira sa hirurgijom, što važi i za druge kolege, gastroenterologe, kardiologe, neurologe…”, naglasio je Bokun.

Prema negovim rečima, lekarima i medicinskom osoblju je još na početku padnemije poslata neskrivena poruka da će „ginuti“ i da su se za to školovali.

Zdravstveno osoblje je iscrljeno do krajnjih granica, napomenuo je Bokun, pošto radi bez odmora već skoro dve godine, zbog čega ti ljudi odlaze da rade privatno ili van zemlje, jer ne mogu da izdrže.

“I vojsku kad šaljete u rat držite ih mesec ili dva, pa ih zamenite svežim vojnicima, a nas niko nije zamenio dve godine”, predočio je Bokun i upozorio da to osoblje čini iscrpljenim i demotivisanim.

Kako je naveo, sada smo u fazi katastrofe, samo što se to ne vidi dok se ne dođe u bolnicu, jer se, šetajući gradom, mogu primetiti puni klubovi i kafane, dok mediji pišu o starletama i tek ponekad se objavi koliko je ljudi umrlo i obolelo.

“Dolaze nam ljudi iz inostranstva, uživaju ovde pošto smo postali jedna oaza, reklo bi se demokratije, a u stvari anarhije u Evropi”, ocenio je Bokun.

Od samog početka tog državnog bavljenja pandemijom imamo niz grešaka, rekao je on i istakao da je jedini dobar potez bila nabavka vakcina.

“Sve drugo je bilo kao da ste stavili majmune da vam rukovode nuklearnom centralom. Od onog početka sa tim smešnim virusom, ignorisanja objektivnog problema, sumanutih zatvaranja na 50 obolelih, pa do nekonzistentnosti u primeni mera i izostanka podrške ljudima koji su zbog lokdauna bili zatvoreni“, ilustrovao je Bokun.

Prema njegovom tumačenju, sve to je služilo samo da se stvori strah i pritisak u narodu i da mu se na taj način oslabi imunitet.

Napominjući da rešenja problema sa koronom više nema, Bokun je ocenio da se izlazak iz takve situacije mora planirati mesecima unapred.

Teoretski postoji mogućnost da se stanje popravi izvesnom vrstom zatvaranja i uvođenjem kovid propusnica, što je, kako kaže, dalo rezultate u svetu.

“Vlast neće time da se bavi zato što je odjednom zabrinuta za ljudska prava i plaši se nemira ako bi se nešto pozatvaralo, pa je pustila da to ide stihijski”, tvrdi Bokun.

On procenjuje da će takva situacija trajati još par meseci do sticanja kolektivnog imuniteta, što je diskutabilna teza, jer se mnogo ljudi ponovo zarazi.

Svi članovi Kriznog štaba morali su da podnesu ostavke, ako imaju trunke morala i samopoštovanja, rekao je Bokun, apostrofirajući na nedavnu izjavu premijerke Ane Brnabić da ne veruje u mere.

“Pa u šta veruješ i ko tebe pita? Ti si završila dopisni fakultet, a ovi ljudi imaju doktorate i ozbiljne škole”, poručio je Bokun i zaključio da nam sada mere određuju loši djaci kao ona, što je označio kao njihovu osvetu.

https://www.danas.rs/drustvo/bokun-lekarima-i-medicinskom-osoblju-jos-na-pocetku-padnemije-poslata-poruka-da-ce-ginuti-i-da-su-se-za-to-skolovali/

 

Video s emisijom:
https://fonet.rs/produkcija/destinacija/36036706/osveta-losih-djaka.html

Edited by erwin
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, zoe Bg said:

Primilia sam trecu dozu danas, ovaj put Fajzer, u ponedeljak mi je dosla poruka da je vreme za buster ali sam cekala petak da me za vikend na miru boli ruka i sta sve sleduje. Za sada boli rame, videcemo dalje. 

Na Sajmu lepo ide, dosla sam oko 15, nisam cekala, brzo zavrsila jos sam se fino ispricala sa doktorkom i sestrom. 

Bogami mene je fajzer razorio juce. Ceo dan temperatura, svaka kost me bolela, glava, rame.

Danas vec dosta bolje, ostao bol u ramenu.

Link to comment
Share on other sites

WHO Director-General, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, 7.10.2021:

Quote

At this press conference almost exactly one year ago I said that the world was eagerly anticipating the results of trials of vaccines against COVID-19. I also said that once we had a vaccine we must use it effectively by making sure it's available to all countries equitably.

The development and approval of vaccines in record time took us to the summit of scientific achievement. Now we stand on the precipice of failure if we don't make the benefits of science available to all people in all countries right now.

More than 6.4 billion vaccine doses have now been administered globally and almost one-third of the world's population is fully vaccinated against COVID-19 but those numbers mask a horrifying inequity.

High and upper-middle-income countries have used 75% of all vaccines produced so far. Low-income countries have received less than 0.5% of the world's vaccines. In Africa less than 5% of people are fully vaccinated.

As you know, earlier this year WHO set a target for all countries to vaccinate 10% of their populations by the end of September. 56 countries didn't make it through no fault of their own.

Today WHO is launching the strategy to achieve global COVID-19 vaccination by mid 2022. The strategy outlines the road we must all take together to achieve our targets of vaccinating 40% of the population of every country by the end of this year and 70% by the middle of next year.

Achieving these targets will require at least 11 billion vaccine doses. This is not a supply problem. It is an allocation problem. By the end of September almost 6.5 billion doses had already been administered worldwide.

With global vaccine production now at nearly 1.5 billion doses per month there is enough supply to achieve our targets provided they're distributed equitably.

Contracts are in place for the remaining five billion doses but it's critical that those doses go where they are needed most with priority given to older people, health workers and other at-risk groups.We can only achieve our targets if the countries and companies that control vaccine supply put contracts for COVAX and the African Vaccine Acquisition Trust, AVAT, first for deliveries and donated doses.

We have the tools to bring the pandemic under control if we use them properly and share them fairly and we must remember that vaccines are a powerful tool but not the only one. All countries must continue with a comprehensive risk-based approach of public health and social measures in combination with equitable vaccination.

Vaccine equity will accelerate the end of the pandemic. Achieving WHO's vaccine equity targets will substantially increase population immunity globally, protect health systems, enable economies to fully restart and reduce the risk of new variants emerging.

https://www.who.int/publications/m/item/covid-19-virtual-press-conference-transcript---7-october-2021

Edited by erwin
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, ciao said:

Jel on bas protiv vakcina? nevezano koja vakcina i bilo cega onako antivakser ili ? 

 

On je pre svega zao čovek. Ako hladne glave, bez predrasuda i promišljeno poslušaš njegove priče to će ti biti zaključak. Jer to ne govori neka pijana izlapela budala nego neko ko dobro razume šta se dešava.

  • Like 6
  • Thanks 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Losmi17 said:

Bogami mene je fajzer razorio juce. Ceo dan temperatura, svaka kost me bolela, glava, rame.

Danas vec dosta bolje, ostao bol u ramenu.

 

1 hour ago, Klotzen said:

Mene je od drugog fajzera ruka bolela 2-3 dana a na nagle pokrete bogami i celu nedelju. Od ove 3. doze jedva dva dana da sam imao bolove i posle ama baš ništa.

 

E, kilavci jedni, na vakcinu kukate?

ccccc.....

:classic_biggrin:

Edited by Kronostime
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Pazi, ovo iskustvo juce nakon vakcine, duplo jace od solidnog gripa. Imao sam temperaturu 37.5-38 vise od 12 sati u kontinuitetu plus potpuno slomljen.

Totalno cudan trip kad sam se probudio jutros gde je sve normalno sem sto je ostao bol u ramenu.

Edited by Losmi17
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...