Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Smrtnost od koronavirusa, odnosno COVID19 je trenutno između 2 i 3%. Međutim treba uzeti u obzir da nisu svi slučajevi zabeleženi, a da su gotovo svi umrli zabeleženi. Takođe je većem procentu smrtnosti doprinela i činjenica da se virus najviše širi u bolnicama, gde su neki ljudi maltene već na samrti, pa je virus samo 'ubrzao' proces umiranja. 

Link to comment
Share on other sites

Moja sestra od tetke živi u Kanadi i planirala je da dođe kod nas na 10tak dana. Ne znam da li će dolaziti sada kada je ovakva situacija, mada ne znam da li u Kanadi ima zaraženih i ne znam da li bi išla preko Pariza..

 

Slušala sam juče na N1 epidemiologa iz Batuta. Žena je sigurno 10 puta ponovila da nema mesta panici.

 

Pre neki dan sam bila u Domu zdravlja ( u ambulanti koja pripada DZ ). Gužve nije bilo. Niko nije bio bolestan od gripa.

 

Juče sam išla u grad, videla sam samo jednu devojku sa maskom, ali onom običnom.

 

U povratku kući, u bus je ušao čovek koji je počeo da kija i jedna baba je počela da se dere "Izbacite ga napolje"..

 

Iako ne dolazim u kontakt sa ljudima koji su išli negde van Srbije, plašim se. Ne znam zašto, ali plašim se...

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Jurgen said:

 

Ovo je jako glupo i neodgovorno razmišljanje, ja sam mlad i ne bojim se virusa, ali poznajem neke ljude i imam u porodici osobe koje imaju kardiovaskularne bolesti, i naravno da mi nije svejedno kada bih bio zaražen i nehotice preneo nekome virus od kojeg bi neka osoba izgubila život. Neverovatno je kako ljudi plitko i sebično razmišljaju. 

Pa to vazi za svaki virus, ali ne mozemo da zivimo u strahu od toga. To vazi i za obican grip i svaki drugi virus. U Srbiji nema nijedan zabelezen slucaj, a u celom svetu umrlo 2000 ljudi. Koliko je ljudi umrlo od gripa prosle godine? Siguran sam da je i prosle godine u nekoj, lupam, africkoj zemlji bila epidemija gripa i da su ljudi umirali, ali to nije bilo na naslovnim stranama i udarna vest u dnevniku.

 

U SAD je ove zime 26 miliona obolelo od gripa i 14 hiljada ljudi umrlo. Koje objavio tu vest? Ko je testirao ljude na aerodromu koji su se vracali iz Amerike?

 

I jos cu ispasti da branim ove nase klosarske rezimske medije, ali se jos ponasaju i normalno u odnosu na N1. N1, BBC, CNN...udji na njihove sajtove, prvih pet vesti je o virusu. Udjem na neki Russia Today, ni nema vesti o virusu.

 

Mislim, jbg kad nema ili ja ne znam za normalne medije da ih uzmem za primer, sad ispada kao da branim i podrzavam ova nasa tabloidna govna i ruska govna.

 

Ali je ocigledno da ta jedna strana (N1, CNN, BBC...) gura tu pricu iz nekog razloga, unosenja straha i panike najverovatnije, i naduvala je pricu van onoga sto je realnost.

 

Oprez, odgovornost, predostroznost...uvek, ali ne strah i panika i naduvavanje prica van svakih proporcija.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Jurgen said:

 

Ovo je jako glupo i neodgovorno razmišljanje, ja sam mlad i ne bojim se virusa, ali poznajem neke ljude i imam u porodici osobe koje imaju kardiovaskularne bolesti, i naravno da mi nije svejedno kada bih bio zaražen i nehotice preneo nekome virus od kojeg bi neka osoba izgubila život. Neverovatno je kako ljudi plitko i sebično razmišljaju. 

 

A i netačno razmišljanje  u suštini. U pandemiji iz 1918 u mnogo većem procentu su umirali mladi i jaki, usled prejake reakcije imunog sistema, tzv cytokin storm ( izvinjavam se ali ne znam domaći termin pošto je sve što sam čitao i gledao na ovu temu bilo na engleskom )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Don Laki Juan said:

Problem je što ljudi nisu baš upućeni kako rade aerodromi, posebno u visoko razvijenim zemljama. Ne sumnjam da je prošla toplotni skener na aerodromu i nije bilo potrebe da se opet meri temperatura, pošto je to jedino što može da se uradi, a da nije test. Verovatno da je skener pokazao nešto sumnjivo, bila bi zaustavljena. Ne verujem da su Britanci tako opušteni.

Nisam ni mislila da treba da in testiraju na aerodromu - evo Nemci rade i nesto vise:

 

"Aussteigekarten für Fluggäste aus fünf Ländern

Es gehe vor allem darum, die Infektionsketten in und nach Deutschland zu unterbrechen, erklärte der Innenminister. Deshalb werden nicht mehr nur die Daten von landenden Fluggästen aus China in Deutschland erfasst. Auch ankommende Fluggäste aus Südkorea, Japan, dem Iran und Italien müssten nun ihre Daten abgeben, kündigte Spahn an. Entsprechende Aussteigekarten sollen sicherstellen, dass alle Reisenden schnell kontaktiert werden können, wenn sich herausstellt, dass ein Fluggast infiziert ist."

 

Znaci, sad svi koji slecu iz navedenih drzava popunjavaju neki formular i ostavljaju podatke kako bi mogli biti brzo kontaktirani u slucaju da je neko od putnika s njihovog leta inficiran.

 

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam cuo umrli su svi starije osobe od 70/80 godina koji su vjerovatno vec bolovali od ko zna sve od cega.

Internet je u ovom slucaju zbog niza dezinformacija i sirenja panike najgora stvar. Svaka budala moze da objavi sta god hoce.

Ekonomska steta je ogromna sirom svijeta.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Jurgen said:

Ovo je jako glupo i neodgovorno razmišljanje, ja sam mlad i ne bojim se virusa, ali poznajem neke ljude i imam u porodici osobe koje imaju kardiovaskularne bolesti, i naravno da mi nije svejedno kada bih bio zaražen i nehotice preneo nekome virus od kojeg bi neka osoba izgubila život. Neverovatno je kako ljudi plitko i sebično razmišljaju. 

 

cijepio si se protiv gripe?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vjekoslav said:

 

onda tvoja kritika ne drzi vodu. preneses gripu npr. mom ocu, i ubijes ga. ja sam se cijepio protiv gripe. 

 

Zašto si isekao moj odgvor, lepo sam obrazožio da je velika razlika u tome što za jedan virus postoji vakcina a za drugi ne. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Jurgen said:

Zašto si isekao moj odgvor

 

zato sto je procijepljenost ukupne populacije mala. u pravu si da postoji izbor, tu se slazemo.

 

 

....

 

 

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) cijepljenje posebno preporuča osobama s povećanim rizikom od nastanka komplikacija ili bliskim kontaktima rizičnih skupina, a to su:

  • osobe starije od 65 godina
  • osobe svih životnih dobi* s kroničnim bolestima srca i pluća, uključujući astmu, cističnu fibrozu, bronhopulmonalnu displaziju i prirođenim srčanim greškama
  • osobe svih životnih dobi* s metaboličkim bolestima, uključujući dijabetes
  • osobe svih životnih dobi* s anemijom ili hemoglobinopatijom
  • osobe svih životnih dobi* s oslabljenim imunološkim sustavom (zbog bolesti ili lijekova), uključujući i HIV pozitivne osobe
  • djeca starija od 6 mjeseci i adolescenti koji su pod dugotrajnom terapijom aspirinom zbog rizika od akutnog oštećenja jetre i mozga nakon infekcije virusom gripe (Reyov sindrom)
  • osobe koje su profesionalno ili privatno u kontaktu s osobama koje pripadaju rizičnim skupinama te im lako mogu prenijeti infekciju
  • roditelji i druge osobe u bliskom kontaktu s djecom mlađom od 6 mjeseci jer se ona ne mogu cijepiti protiv gripe
  • zdravstveni djelatnici
  • štićenici domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika (bez obzira na dob, uključujući i djecu)
  • trudnice

* osobe starije od 6 mjeseci

Ukoliko vi ili članovi vaše obitelji pripadate jednoj od navedenih skupina obratite se odabranom liječniku opće/obiteljske medicine, pedijatru ili epidemiologu radi provođenja cijepljenja bez naknade.

 

http://gripa.hr/content/cijepljenje/tko_se_treba_cijepiti.aspx

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

 
Ovo je jako glupo i neodgovorno razmišljanje, ja sam mlad i ne bojim se virusa, ali poznajem neke ljude i imam u porodici osobe koje imaju kardiovaskularne bolesti, i naravno da mi nije svejedno kada bih bio zaražen i nehotice preneo nekome virus od kojeg bi neka osoba izgubila život. Neverovatno je kako ljudi plitko i sebično razmišljaju. 
Upravo ovu raspravu sam imao juče na Facebooku. Isto jedna poznanica u fazonu, šta koji q..c, nemam ja čega da se plašim kad je toliko mala smrtnost i to samo kod starijih, to mediji dižu paniku bez potrebe, ja ću da se sprdam sa tim...

E pa, smrtnost je još uvek teško proceniti, ali je veća od običnog gripa, a od njega umre dovoljno ljudi svake godine. Smrtnost španske groznice je bila ispod 5%, pa je umrlo blizu 50 miliona ljudi jer se lako širio. I korona se ko kanda lako širi.

Nije stvar samo gledati svoje dupe, već sprovesti bar najosnovnije mere prevencije zarad drugih, onih koji nemaju čim da se bore protiv virusa... To što će za većinu nas infekcija značiti par dana odsustva sa posla, nekome znači život/smrt, to se ne sme zaboraviti.

Slažem se da se malo pumpa priča i više nego što treba, ali nonšalancija mnogih će mnoge druge da košta života... Isto važi i za običan grip. Vakcinišite se ljudi, ne samo zbog sebe.
  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Da li je vakcina protiv gripa prevencija za ovaj virus? Nisam to tako razumio.
Ne, ne, to sam rekao samo zbog gripa, jer je Bek gore pomenuo kako eto ništa posebno ne radimo ni kad je grip u pitanju.

Kao što bi protiv gripa trebalo svi koji mogu da se vakcinišu, tako i za koronavirus treba da sprovedemo one mere koje možemo da sprečimo širenje virusa, znači pranje ruku, kijanje i kašljanje u lakat, ako ne mora ne ići u gužvu, itd....
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa tim se slazem. Ono sto je drugacije kod ovog virusa od uvrezenog misljenja jeste i period inkubacije. Ja npr, vodim.racuna o svojoj okolini kad osjetim da sam gripozan, ali ovde ispada.da ne moras imati simptome, a da mozes prenositi virus jer se tegobe naknadno pojave. A prenosi se izgleda vrlo lako. Djeluje bas nezgodno za kontrolisanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ciao said:

I moj drug kad se vracao iz Italije (Milano) na aerodromu u Parizu niko ga nista nije pitao medjutim obzirom da radi na faku sa studentima poslusao je preporuku i prijavio da je bio u Italiji i rekli mu da sedi kod kuci i zaboravi da treba da drzi predavanja dok mu ne isteknu dve nedelje od povratka. Mislim da je mogao i da ne prijavi da je uopste bio. Njegova zena nije prijavila jer je njen posao takav da nije mnogo u direktnom kontaktu sa puno ljudi

Ovo oko dve nedelje je sad vec glupo posto se zna da simptomi mogu da se pokazu nakon 4 nedelje.

Situacija jeste ozbiljna, sa pandemijom se nije zezati cak i da je smrtnost manja, ali da mediji sire paniku, tacno je.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Eddard said:

Ne, ne, to sam rekao samo zbog gripa, jer je Bek gore pomenuo kako eto ništa posebno ne radimo ni kad je grip u pitanju.

Kao što bi protiv gripa trebalo svi koji mogu da se vakcinišu, tako i za koronavirus treba da sprovedemo one mere koje možemo da sprečimo širenje virusa, znači pranje ruku, kijanje i kašljanje u lakat, ako ne mora ne ići u gužvu, itd....

Da, sedeti kuci i gledati filmove i serije sa Netflixa, narucivati hranu iz Meka i skidati aplikacije sa iTunesa.

 

Poredjenje sa Spanskom groznicom nema veze, mesanje baba i zaba, kao da poredis sidu i leukemiju. U fazonu, povecan je broj obolelih od leukemije, zato  nemojte da imate seks bez kondoma jer je tako 80-ih grupa mladih ljudi dobila sidu.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

Eno na topicu o Hrvatskoj pre pola sata napisah:"Odakle takav outbreak u Italiji, dok u ostalim EU drzavama ima tek po max 20-ak slucajeva?"

Za Kinu znamo da je onde krenulo, alii sta se sa Italijom desilo da kod njih ima oko 400, dok recimo u NL (bar za sad) nema registrovanih? 

 

 

i Italijani jedu macke i svakojake zverke ko i kinezi 😄

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, laki pepe said:

Sa tim se slazem. Ono sto je drugacije kod ovog virusa od uvrezenog misljenja jeste i period inkubacije. Ja npr, vodim.racuna o svojoj okolini kad osjetim da sam gripozan, ali ovde ispada.da ne moras imati simptome, a da mozes prenositi virus jer se tegobe naknadno pojave. A prenosi se izgleda vrlo lako. Djeluje bas nezgodno za kontrolisanje.

 

ali gripu mozes prenijeti i prije pojave prvih simptoma. takodjer i 5 dana nakon sto ju prebolis. nisi to znao? eto, sad znas.

 

http://gripa.hr/content/o_gripi/sprijecite_sirenje_gripe.aspx

 

...

 

ja sam ovdje zapeo za gripu, ali ima razloga. naime, hocemo zaustaviti koronu, a nismo u stanju zaustaviti gripu. gripa usmrti svake godine pola milijuna ljudi,

medjutim, to nam nije dovoljan razlog da joj stanemo na kraj. traze se vece cifre (sto me podsjeca na prepucavanje cji je genocid veci), ne bi li konacno reagirali. a da smo kao drustvo usvojili mali milijun puta preporucene mjere za zaustavljanje gripe (pa to se uci u osnovnoj skoli!), sada nam ni blizu ne bi prijetila tolika opasnost od korone. zar nije tako?

 

 

Spoiler

 

SPRIJEČITE ŠIRENJE GRIPE

Virus gripe se odlično prilagodio širenju među ljudima što gripu čini izuzetno zaraznom bolesti koja se lako prenosi kihanjem i kašljanjem. Virus možete prenijeti drugima i prije pojave prvih simptoma te pet dana nakon ozdravljenja. Neki ljudi mogu biti inficirani i bez razvoja simptoma širiti virus. Zbog toga se cijepljenje preporuča i osobama koje ne pripadaju posebno rizičnim skupinama radi posredne zaštite najugroženijih.

Nemojte zaboraviti niti druge mjere koje možete poduzeti u sprječavanju širenja virusa:

  • Redovito perite ruke sapunom i toplom vodom najmanje 20 sekundi
  • Prekrijte usta i nos maramicom ili rukavom (ne dlanom) dok kišete ili kašljete
  • Izbjegavajte bliski kontakt s osobama oboljelim od gripe
  • Iako vam je posao važan, ostanite kod kuće ako ste bolesni. Ne izlažite druge virusu. Preležite gripu i oporavite se!

...

 

 

 

pa ja mislim da je upravo tako.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bek said:

Da, sedeti kuci i gledati filmove i serije sa Netflixa, narucivati hranu iz Meka i skidati aplikacije sa iTunesa.

 

Ne učitavaj ono što nisam rekao.

 

1 hour ago, Bek said:

Poredjenje sa Spanskom groznicom nema veze, mesanje baba i zaba, kao da poredis sidu i leukemiju. U fazonu, povecan je broj obolelih od leukemije, zato  nemojte da imate seks bez kondoma jer je tako 80-ih grupa mladih ljudi dobila sidu.


Izvini što moram tako da ti kažem, ali ne lupaj. Primer ti je poređenje jedne zarazne i nezarazne bolesti, dakle glup ko, da ne kažem šta. Znaš li ti šta je uopšte bila španska groznica? Poređenje je itekako validno.

Link to comment
Share on other sites

Poredjenje nije validno jer su mladi riknjavali od Spanske groznice u milionima. Juce udarna vest u hrvatskim vestima da je zabelezen prvi slucaj Korone u Hrvatskoj, kazu, mladic je dobro i oseca se se super 🙂

 

 

"Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je da postoji 79.300 zaraženih korona virusom. Od toga velika većina, njih 77.000, u Kini, od čega velika većina u Wuhanu. Wuhan ima 11 milijuna stanovnika. Pretpostavimo da su od gore navedenih 77.000 zaraženih svi u Wuhanu. Dakle, 0,7 posto stanovnika Wuhana je zaraženo, a 99,3 posto stanovnika tog grada nema virus. Govorim o gradu odakle je krenula epidemija", naveo je Štagljar.

Dodao je da je Wuhan bitan jer je žarište korona virusa, što znači da je najopasnije mjesto na Zemlji kad je riječ o mogućnosti da se ljudi zaraze njim.

'Nema potrebe za panikom'

Pojašnjava da je upravo tih 0,7 posto ključna stavka jer na nju tek idu postoci smrtnosti.

"Ako imate 85 godina, imate 0,7 posto šanse uopće pokupiti virus, pa, ako ga pokupite, imate još 14,8 posto šanse umrijeti od njega, odnosno ukupno imate 0,103 posto šanse umrijeti od tog virusa. To znači da je šansa da nećete umrijeti od tog virusa čak 99,897 posto! Za jednog 45-godišnjaka te dvije šanse pomnožene iznose 0,0028 posto da će ih virus ubiti, a 99,9972 posto da neće. Za jednog 35-godišnjaka vjerojatnost da će umrijeti od ovog virusa je 0,0014 posto, a da neće umrijeti je 99,9986 posto. To je 0,7 posto da ga uopće dobijete i 0,2 posto da umrete od njega, ako ste ispod 40 godina starosti", rekao je Štagljar.

Dodao je i da Kina ima 1,386 milijardi stanovnika te istakao da samo 0,0055 posto Kineza ima virus.

"Eto koliko je virus zarazan. Poanta cijele priče: da, opasnost postoji, no potpuno je nepotrebno stvarati ovakvu paniku", zaključio je profesor na Odjelu za biohemiju i medicinsku genetiku na Univerzitetu u Torontu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:

znači pranje ruku, kijanje i kašljanje u lakat,

 

Ovo se ponavlja i na TV-u i na portalima, eto sada i na forumu.

 

U 21.veku moraju ljudi da se edukuju da treba da peru ruke? Da kijaju i kašlju u lakat ukoliko nemaju maramicu..

 

Valjda svi odrasli ljudi znaju da treba ruke da se peru i posle izlaska iz prevoza, i pre spremanja ručka i posle i da ne nabrajam sad... To je prva i osnovna higijena. 

 

I zna se ( valjda se zna ) kako se treba ponašati u slučaju da neko mora da ide van kuće a ima prehladu.

 

@Eddard ovo nije nikakva kritika na tvoj račun, samo mi je eto poslužio deo tvog posta da glasno razmišljam.

 

U svim elektronskim medijima kada se daju saveti vezani za ovaj virus ide ovo- obavezno pranje ruku.

 

Pitam se da li postoje ljudi koji neredovno peru ruke? Deca se od malena uče da se ujutru treba umiti i da treba oprati ruke i zube..da treba prati ruke pre i posle jela, pre i posle igre, posle igranja sa macama i kucama..

 

Zato mi je ovo neobično.  

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...