Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

RSB je RedStarBelgrade forum tvrdokornih navijaca Zvezde. Tamo nekad ima novih informacija jer su moderatori valjda bliski sa klupskim upravama. Izvinjavam se sto nisam pojasnio gradjanstvu ovde. Uglavnom, na temi o koroni je gospode blagi boze koliko idiota ima. Ja kapiram frustraciju, svi smo mi na izmaku snage sto se tice ove situacija ali jesus christ...

 

@djura.net Vidim da si odgovorio tom debilu.

 

@Cyrus Smith Sta kazu?

Edited by Hugo Punch
Link to comment
Share on other sites

 

5 minutes ago, Hugo Punch said:

 

@Cyrus Smith Sta kazu?

Ne znam, to je pomenula juče preko telefona, samo je rekla džizs, strašno. 

 

Edit: Da pojasnim, ona je, koliko sam shvatio, videla neke od tih postova koji su užasni, ovo o većini je slobodna procena ali obzirom da je videla neku anketu o procentu vakcinisanih studenata verovatno ima osnova. Uzeti u obzir da se deo njih vakcinisao samo da bi mogao da putuje. 

Edited by Cyrus Smith
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cyrus Smith said:

 

Ne znam, to je pomenula juče preko telefona, samo je rekla džizs, strašno. 

 

Jedan od ispita bi trebal da im bude covid vakcina - ko se ne vakcinise, nema prolaza dalje, makar polozili sve anatomije, fiziologije, patologije!

 

To kao da ja, dok sam studirala hemiju, ne verujem Avogadrovom ili Arhimedovom zakonu 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Jedan od ispita bi trebal da im bude covid vakcina - ko se ne vakcinise, nema prolaza dalje, makar polozili sve anatomije, fiziologije, patologije!

Sad već pišem po sećanju na neki neobavezni razgovor od pre mesec+ dana što je kod mene klimava stvar ali mislim da je tada procenat vakcinisanih bio oko 50% na NS medicinskom, najmanji na farmaciji. Ako i nije 50% šokantno mali je bio obzirom na to da su u pitanju budući medicinari. Ne znam da su podaci javno dostupni ili interno, studentima i zaposlenima tamo.

Edited by Cyrus Smith
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Kad smo vec kod toga cemu verovati i cemu ne verovati, po meni je glavna zabluda ljudi sto pod sumnju stavljaju medicinsku stranu vakcine. Nju su razvili naucnici, lekari, ljudi kojima je primarni cilj zastita zdravlja stanovnistva.

 

To sto razni investitori ulaze u poslove oko vakcina motivisani profitom i sto se onda pravi prljava kampanja, kao prema AZ vakcini, ne bi smelo da dovede u sumnju vakcinu. To dovodi u sumnju pojedine ljude, mada i tu nema neke posebne sumnje, bore se ljudi za profit. Sa jedne strane to mozda moralno nije na mestu, boriti se za bogatstvo na konto leka, ali nije ni preterano cudno. Borba za profit je normalna stvar i nema nikakve veze sa ucinkovitoscu vakcine.

 

Ljudi koji zagovaraju te avax teorije upravo u tome grese, sto se fokusiraju na nekakvim zaverama u cilju smanjenja populacije i slicno. Sramotna je kampanja protiv AZ, nikako nije sramotna kampanja za vakcinaciju.

 

@Sunshine State Evo ja kao skolovani programer mogu da ti kazem da ima gomila dokaza o manipulaciji koju kroz algoritme koristi fejsbuk da bi korisnike ucinio bukvaln zavisnicima od te mreze, pa nesto ne vidim neku kampanju zabrinutih da se ta mreza zabrani.

 

Avax pokret je pokret nekolicine veoma inteligentnih ali i veoma zlih ljudi koji su videli kako i koliko se strahom neukih moze manipulisati i to maksimalno iskoriscavaju. Tih takvih Miroljuba Petrovica ima puno, beskrupulozni lazovi koji nece stati ni u slucaju direktnog ugrozzavanja zivota svojih sledbenika, sto se sada i desava.

Edited by Hugo Punch
typo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Hugo Punch said:

Avax pokret je pokret nekolicine veoma inteligentnih ali i veoma zlih ljudi koji su videli kako i koliko se strahom neukih moze manipulisati i to maksimalno iskoriscavaju. Tih takvih Miroljuba Petrovica ima puno, beskrupulozni lazovi koji nece stati ni u slucaju direktnog ugrozzavanja zivota svojih sledbenika, sto se sada i desava.

yep, najbljutavije od svega je to sto su svi oni uredno vakcinisani.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Procitajte ovaj tekst 
https://www.rts.rs/page/stories/sr/Коронавирус/story/3134/koronavirus-u-srbiji/4522435/koronavirus-studenti-ispitivanje.html
Student sa malo mozga iz ove price moze da zakljuci samo da mu je svejedno da li se vakcinisao ili ne.

Od broja pozitivnih 20% je vakcinisano, u kompletnoj studentskoj populaciji takodje je 20% vakcinisanih. Znaci vakcina nikako ne deluje na zarazavanje.

Vakcinisani studenti u 97% slucajeva imaju laksu klinicku sliku, koji je procenat za nevakcinisane studente ne znamo, ali ne ocekujem da je znatno manji. Ipak su to uglavnom mladi zdravi ljudi.

 

Kada doktor iznese ovakve podatke mora da iznese i neko objasnjenje za ovo ako hoce da poveca broj vakcinisanih.

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/21/2021 at 1:32 AM, Angelia said:

Stvarno mi je besveze da ti vise objasnjavam da cdc, fda I slicne institucije ukljucujuci Faucija, ne daju preporuke na osnovu nauke. Nego kontrole.


Da ti ne ostanem dužan. Da, daju na osnovu nauke, a ti ne kontaš kako to funkcioniše očigledno, ili ti je lakše da veruješ u zavere. Neki su već pokušali da ti objasne, ali ajde:

 

Quote

Ne pratis pazljivo.

Rekao je da je to istrazivanje postojalo od prosle jeseni, a da su na osnovu istog tek u martu odobrili skolsku godinu u spetembru, jer sad jasnije?

 

Znaci nije cdc odbio istrazivanje, nego u jesen 2020 nije hteo da dozvoli skolu na osnovu tog istrazivanja, a sad koristi to istrazivanje za objasnjenje zasto skole mogu da se otvore sa 3 ft odstojanja.

 

A ti meni sad objasni logiku zasto su to odlucili. 
 


Pa šta? Tada, jesen 2020 su, kao što sam ti i naveo, postojala istraživanja koja su govorila i nešto dijametralno suprotno, da ni 6ft nije dovoljno, naravno da neće na osnovu jedne studije odmah reći - e sve ostale puj pike ne važi, evo jedne nove. I, znaš koliki je procenat vakcinisanih bio u novembru 2020? 0%. Sad je koliki? I bez obzira na to što su u pitanju uhlavnom nevakcinisani učenici, verovatnoća prenosa je zbog vakcinacije drastično manja nego u novembru 2020. Takođe, preporuka CDC ne kaže da je 3ft dovoljno, već kaže 3ft tamo gde se maske nose, razlika bitna.
 

U krajnjem slučaju, to je sve deo naučnog procesa, a @handysti je to lepše objasnio nego što bih ja mogao, svaku reč potpisujem.
 

Quote

 

Cdc je rekao da zato sto je viral load kod vakcinisanih isti kao kod nevakcinisanih, svi moramo da nosimo maske, a ti si se bas potrudio da mi objasnis kako to nije tacno, I kako postoje istrazivanja....pa postoje ali se ignorisu kad I'm ne odgovara.  


Ne, CDC doslovce kaže, Science Brief, 15. Septembar:

 

In studies conducted before the emergence of the Delta variant, data from multiple studies in different countries suggested that people vaccinated with mRNA COVID-19 vaccines who develop COVID-19 generally have a lower viral load than unvaccinated people.(157, 165-169) This observation may indicate reduced transmissibility, as viral load has been identified as a key driver of transmission.(170) Studies from multiple countries found significantly reduced likelihood of transmission to household contacts from people infected with SARS-CoV-2 who were previously vaccinated for COVID-19.(171-176) For the Delta variant, early data indicate vaccinated and unvaccinated persons infected with Delta have similar levels of viral RNA and culturable virus detected, indicating that some vaccinated people infected with the Delta variant of SARS-CoV-2 may be able to transmit the virus to others.(163, 164, 177-180) However, other studies have shown a more rapid decline in viral RNA and culturable virus in fully vaccinated people (96, 177, 180-182). One study observed that Delta infection in fully vaccinated persons was associated with significantly less transmission to contacts than persons who were unvaccinated or partially vaccinated.(181)

 

Nema potrebe da prevodim i objašnjavam, savršeno sažeto ono što sam već pričao. Ali, da boldujem i ponovim samo ovo, ako treba ponavljaću ga na svakoj jebenoj strani jer je “vakcinisani prenose virus isto kao i nevakcinisani” postala najpodlija antivaxx mantra do sad -

 

ne, vakcinisani ne prenose virus u istoj meri kao i nevakcinisani, pa ni delta varijantu. Vakcinacija drastično smanjuje i transmisiju.

 

Dakle, postoje istraživanja, i CDC ih jako lepo prati i na osnovu njih updateuje svoje preporuke. Baš kako i treba.

 

 

Edited by Eddard
  • Like 7
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:


Da ti ne ostanem dužan. Da, daju na osnovu nauke, a ti ne kontaš kako to funkcioniše očigledno, ili ti je lakše da veruješ u zavere. Neki su već pokušali da ti objasne, ali ajde:

 


Pa šta? Tada, jesen 2020 su, kao što sam ti i naveo, postojala istraživanja koja su govorila i nešto dijametralno suprotno, da ni 6ft nije dovoljno, naravno da neće na osnovu jedne studije odmah reći - e sve ostale puj pike ne važi, evo jedne nove. I, znaš koliki je procenat vakcinisanih bio u novembru 2020? 0%. Sad je koliki? I bez obzira na to što su u pitanju uhlavnom nevakcinisani učenici, verovatnoća prenosa je zbog vakcinacije drastično manja nego u novembru 2020. Takođe, preporuka CDC ne kaže da je 3ft dovoljno, već kaže 3ft tamo gde se maske nose, razlika bitna.
 

U krajnjem slučaju, to je sve deo naučnog procesa, a @handysti je to lepše objasnio nego što bih ja mogao, svaku reč potpisujem.
 


Ne, CDC doslovce kaže, Science Brief, 15. Septembar:

 

In studies conducted before the emergence of the Delta variant, data from multiple studies in different countries suggested that people vaccinated with mRNA COVID-19 vaccines who develop COVID-19 generally have a lower viral load than unvaccinated people.(157, 165-169) This observation may indicate reduced transmissibility, as viral load has been identified as a key driver of transmission.(170) Studies from multiple countries found significantly reduced likelihood of transmission to household contacts from people infected with SARS-CoV-2 who were previously vaccinated for COVID-19.(171-176) For the Delta variant, early data indicate vaccinated and unvaccinated persons infected with Delta have similar levels of viral RNA and culturable virus detected, indicating that some vaccinated people infected with the Delta variant of SARS-CoV-2 may be able to transmit the virus to others.(163, 164, 177-180) However, other studies have shown a more rapid decline in viral RNA and culturable virus in fully vaccinated people (96, 177, 180-182). One study observed that Delta infection in fully vaccinated persons was associated with significantly less transmission to contacts than persons who were unvaccinated or partially vaccinated.(181)

 

Nema potrebe da prevodim i objašnjavam, savršeno sažeto ono što sam već pričao. Ali, da boldujem i ponovim samo ovo, ako treba ponavljaću ga na svakoj jebenoj strani jer je “vakcinisani prenose virus isto kao i nevakcinisani” postala najpodlija antivaxx mantra do sad -

 

ne, vakcinisani ne prenose virus u istoj meri kao i nevakcinisani, pa ni delta varijantu. Vakcinacija drastično smanjuje i transmisiju.

 

Dakle, postoje istraživanja, i CDC ih jako lepo prati i na osnovu njih updateuje svoje preporuke. Baš kako i treba.

 

 

Ja ovde vidim samo opšte pojmove. 

 

Vakcinisani ne prenose isto kao i vakcinisani. Imaju neke studije o tome. To je isto kao i kad Nestorovic kaze nesto u emisiji na Hepiju.

 

Ja još ne nađoh na internetu konkretnu studiju, gde piše koliki je eksperiment i koliko je to tačno u ciframa? Pitanje je da li to uopšte može i da se izmeri sobzirom da je svaki pojedinac priča za sebe. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Hugo Punch said:

deo foruma RSB-a o koroni...

 

Šta pa i očekivati od ljudi koji pišu na _navijačkom_ forumu.  (ne vezivati za konkretan klub, svugde je taj talog istog sastava)

To ti je IQ veličine broja cipela plus u čoporu podgrejavaju jedni drugima svoje paranoje i ludilo.

"Mrzeli smo školu (ko je od škole još video vajde), nismo učili, ne znamo ništa, ali ćemo proglasiti znanje za nebitno, uostalom argumenti motke, noža i pištolja su na našoj strani."

 

2 minutes ago, Cyrus Smith said:

na medicini joj je poslala neke postove sa njihove interne grupe. Budući doktori većinom antivakseri.

 

Ovo je poseban slučaj tzv. "akademske omladine" odrasle u kućama roditelja koje su potpuno duhovno i materijalno opustošile 90e u Srbiji.

Tek ćemo da najebemo kad oni zaista i budu postali "nešto".

od 2005 do 2020, koliko sam proveo na fakultetu, tačno se vidi taj _eksponencijalan_ pad kako u opštem (stečenom, do fakulteta) obrazovanju tako i u inteligenciji prosečnog (godišta koja su upisivala fakultet u tom periodu su: 1986-2001) studenta. 

 

Uvek se naježim kad ljudi pričaju o studentima, tzv. "našoj deci" kako je to kao najpametniji, najčistiji i najbolji deo društva (verovatno se sećajući drugog dela 90ih, borbe protiv Miloševića i sl...)

Ne. Ovo danas nema veze sa tim. Svećom moraš da tražiš nekog iole normalnog sa normalnim rezonima (ne samo "politički" nego i duhovno, intelektualno...).

I ono malo normalnih roditelja sve manje ima vremena da se posveti kućnom i opštem vaspitanju svoje dece zbog opšte bede i rastrzanosti obavezama u društvu koje ih je de facto načinilo robovima.

 

Ukratko, u ovakvoj Srbiji, u kojoj se preko 30 godina unazad (s malom pauzom) temeljito zatire svaki zrak normalnosti i razuma ono u gornjim citatima uopšte ne može da čudi.

  • Like 8
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, CikaKURE said:

...

Ja još ne nađoh na internetu konkretnu studiju, gde piše koliki je eksperiment i koliko je to tačno u ciframa? Pitanje je da li to uopšte može i da se izmeri sobzirom da je svaki pojedinac priča za sebe. 

 

Čitaj časopise koji objavljuju naučne radove sa istraživanjima i konkretnim podacima, nauči kako CDC dolazi preporuka, postani deo naučne zajednice i otvoriće ti se čitav novi svet.

To se nalazi na Internetu, ali ne u FB grupama i YT kanalima. Tu moraš svoje mesto da zaslužiš akademskim radom.

 

  • Like 7
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, fancy said:

 

Čitaj časopise koji objavljuju naučne radove sa istraživanjima i konkretnim podacima, nauči kako CDC dolazi preporuka, postani deo naučne zajednice i otvoriće ti se čitav novi svet.

To se nalazi na Internetu, ali ne u FB grupama i YT kanalima. Tu moraš svoje mesto da zaslužiš akademskim radom.

 

 

Da se nadovezem - koristiti PubMed, Lancet, BMJ, nature.com....

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je Šekler juče nešto ovako rekao:

 

Činjenica je da je efikasnost dva Fajzera u praktičnim uslovima 39%, što znači da će od 100 ljudi 61 da se inficira, naravno sa mnogo blažom kliničkom slikom.

Veliko je pitanje koliko je obavešteno nagađanje a koliko rezultat nekakog nenavedenog istraživanja. Ipak tvrdi da je 39% što nije okrugao broj, naslućujem da je ipak neko istraživanje.
Ipak 61 od 100 nije tako malo, i tih 61 od 100 ako i prihvatim tezu da vakcinisani imaju manje šanse da prenesu dalje, što mi je krajnje sumnjivo, ali i te manje šanse su samo šanse, od tih 61 potpuno vakcinisanih neko če preneti dalje i to ne zanemarljivo.
 

 

Link to comment
Share on other sites

Za vakcinisane i nevakcinisane. Imate podatke Izraela. Objavio je Uroš link pa sam ja to malo proučio.

 

Podaci su za ispod i iznad 60.

Prva grupa je imala odnos vakc:nevakc oboleli 1:6.

Druga je imala oko 1:4.

 

Tako da nije kako su obećavali sa vakcinom sjajno i bajno. Ljudi se zaražavaju i umiru vakcinisani. Da, vakcinisani se zaražavaju, a ako se zarate što ne bi i prenosili?

Vidite po ovom gore da svakako nisu odnosi kao što nam naši bajni krš doktori i estradni epidemiolozi agituju, ali razumite da nije isto vakcinisan i nevakcinisan pogotovo za starije.

 

Vakcinisani se višestruko manje zaražavaju. Višestruko znači da nije svejedno. I to nije teško utvrditi na osnovu dostupnih podataka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako je Fajzer 39%, Sinofarm je 0%, a oni sto prime Kineza a ne razbole se a bili su u kontaktu sa virusom su prirodno imuni i bez vakcine.

 

No, nebitno, to smo apsolvirali 50 puta.

 

Sto se tice studenata i mladih ljudi generalno i vakcinacije, prica je sjebana odmah na pocetku, sirenjem onih gluposti po internetu da vakcina moze da izazove sterilitet, da nije dovoljno ispitana i odakle njima vakcina tako brzo za novi virus, sigurno su ga laboratorijski napravili da uzmu pare. A i vala onim sto je tacno, insistiranjem da za mladje ljude nije opasno, vec samo za matore.

 

Diskutovao sam sa jednim i razgovor je isao otprilike on meni te "argumente", ja njemu odgovor na svaki - vakcina je besplatna za tebe, drzava ih je platila i ovako i onako. Cak i da si u pravu, drzava je ispala ovca, ti je primas za dzabe. Ako si u pravu da izaziva sterilitet i da hoce da kontrolisu broj ljudi na Zemlji, zasto hoce da izazovu sterilitet kod poslusnih ovaca, jer ce samo one primiti vakcinu, posto su ovce i slusaju sve sto establisment kaze, ako je natalitet toliki problem (sto nije), poslusace ih i da prave manje dece, kao sto slusaju Kinezi.

 

Zavrsili smo razgovor tako sto mi je rekao da ne moze da se raspravlja sa nekim ko cita CNN, na sta sam mu odgovorio da i da je to tacno, svakako je i najgori masovni televizijski medij bolji od fejsbuka gde si ti procitao te gluposti i da bi bilo bolje da cita bilo sta smisleno, nego to.

 

Doticni je propali student prava i nema veze sa medicinom ako nista drugo. Ali cini mi se da je generalno tipicni predstavnik populacije 20-25 godina kod nas.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Sunshine State said:

 

Da se nadovezem - koristiti PubMed, Lancet, BMJ, nature.com....

 

 

 

26 minutes ago, fancy said:

 

Čitaj časopise koji objavljuju naučne radove sa istraživanjima i konkretnim podacima, nauči kako CDC dolazi preporuka, postani deo naučne zajednice i otvoriće ti se čitav novi svet.

To se nalazi na Internetu, ali ne u FB grupama i YT kanalima. Tu moraš svoje mesto da zaslužiš akademskim radom.

 

 

Ja nisam dovoljno stručan da bih se bavio akademskim radom u tom polju, ali sam dovoljno pismen da pročitam neko istraživanje predstavljeno u brojevima i tabelama. Evo vi mi nadjite u tim časopisima tačan ekperiment, ko ga je vršio, na kolikom uzorku i kako je sve to izmerio. K

 

Kada za nešto postoje konkretni dokazi i istraživanja time nam mašu ispred nosa na svim medijima. Kada nema ništa konkretno onda se kaže ''postoje istraživanja''.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, CheshireCat said:

Podaci su za ispod i iznad 60.

Prva grupa je imala odnos vakc:nevakc oboleli 1:6.

Druga je imala oko 1:4.

 

Pa pazi, cak i taj odnos 1:4 u nekoj petoj iteraciji zarazavanja bi znacilo 4x4x4x4x4 = 1024 puta manje obolelih, pa ti vidi.

 

U prevodu, da su se svi ili barem 90% ljudi vakcinisali, danas bi covid vec odavno bio samo cautionary tale.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice zarazavanja generalno... vakcinacija, narocito masovna u slucajevima epidemije funkcionise ovako - vakcinacijom populacije u kratkom vremenskom roku se pravi zid oko ljudi koji ne mogu da se vakcinisu iz nekog razloga, ili onih koji su vakcinisani, a vakcina se ne "primi" (ima i takvih, za svaku vakcinu istorijski oko 3-5% ako se ne varam), i u tom "udaru" na virus se onemogucuje da se on dalje prenosi, mutira i "zaobidje" tu zastitu. U tom idealnom slucaju virus ce i dalje biti tu, ali ce naici na mnogo imunih ljudi, ili onih koji ce proci sve na nogama bez lucenja klica, ili ce ih luciti jako malo, pa nece zaraziti nikoga, ili skoro nikoga. I ti zarazeni zbog manje kolicine virusa ce imati laksu sliku, i tako se epidemija pobedjuje, a ponekad i virus istrebi, kao sto smo uspeli sa nekolicinom u istoriji civilizacije.

 

E sad, mi smo na pocetku imali taj outbreak u Kini i pokusano je da se jakim merama zastite spreci njegovo sirenje, dok ne dodje vakcina. Ljudi su se bunili i izvrdavali, nisu ni drzave striktno sprovodile mere, i doslo je do masovnog zarazavanja pre vakcinacije.

 

Vakcine su dosle, zapadne su bile dovoljno efikasne protiv osnovnog soja, ali zbog mutacija i daljeg nepostovanja mera, ucinak je bio polovican. Nije bilo moguce istrebiti virus, do sad je mutirao ko zna koliko puta i obisao kuglu takodje ko zna koliko puta i u ovom trenutku je moguce istrebiti koliko je moguce istrebiti i grip, dakle, sanse su minimalne, do nikakve, jer bi za tako nesto bilo potrebno ubosti apsolutno dominantni soj u datom trenutku na datoj teritoriji i vakcinisati kompletnu populaciju drzave/teritorije u periodu dvostruke inkubacije virusa i... bajke su na drugom spratu jelte.

 

Trenutno su sve mere zatvaranja i skracivanja rada kafica i slicne koje su nekad i imale smisla - besmislene. Jedino izvodljivo resenje je individualna zastita, koja se sezonski pojacava, uz uvodjenje privilegija onima koji pristaju na to. Dakle kovid pasosi, pristup svim zabavnim sadrzajima vakcinisanima, dok se nevakcinisanima to uskracuje.

 

To je potrebno, jer ako na svakom rizicnom mestu imamo samo vakcinisane, onda imamo onu situaciju iz prvog pasusa, cak i ako dodje do zarazavanja i prenosenja virusa, nema super spreadera i 95%+ bi trebalo da prodju sa laksim simptomima.

 

Apsolutno nista drugo vise nema smisla i onda ce vremenom nevakcinisani morati da se vakcinisu da bi mogli da idu u kafanu i kad konacno vide da ovima sto su izboli nije nista.

 

Naravno i ovaj moj scenario je wishful thinking u ovoj banani, ali neke forme privilegija cemo ipak videti, cenim. Mada ce to verovatno biti vrlo simbolicno, i kontrola ce biti losa i nikakva po obicaju.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...