Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, Hugo Punch said:

 

Inače šta mislite o prilično razumnom broju mišljenja da buster doza nije potrebna svima, to jest da je potrebna samo ljudima sa ugroženim imunitetom i starima?

 

UAE imaju sjajne rezultate nakon treće doze jer su je uveli kao obaveznu nakon Sinofarma. Sada su na jako niskim brojevima.

 

Izrael s druge strane, iako samo Fajzer, takođe roka treću dozu. Samo su krenuli kasno, u sred talasa i zato ne mogu da se iskobeljaju.

 

Meni ima logike da se primi treća doza za rizične grupe kao i za ljude sa kineskom vakcinom kao prvom. Za ostale, nisam siguran da je potrebno. 

Link to comment
Share on other sites

evo i potvrde kako radi booster, izvor je teks sa sajta Pescanika

sredovečni muškarac, bez pridruženih bolesti; sredinom marta, nekoliko nedelja nakon primanja druge doze Sinofarma, broj SARS-CoV-2 IgG antitela na Spajk protein bio je 670, što je 13,5 puta više od brojke 50 koja se smatra graničnom vrednoću zaštite od kovida. Krajem avgusta, na dan primanja treće doze, broj antitela iznosio je 56.3 AU/ml, dakle za tih pet i po meseci spao je gotovo na samu zaštitnu granicu. Sedam dana nakon primanja treće doze, vrednost indeksa skočila je na čak 3762.0 AU/ml.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mladji od 40 bi realno mogli bilo koju kao booster cak i posle 2 Kineza, ali normalno - ako je "jaca" vakcina dostupna, treba ici na nju. Starije od 60 bih obavezao da treca (narocito posle 2 Kineza) bude Fajzer. 

...

Gospodji inace ove nedelje istice 6 meseci od druge doze, ja prosle nedelje dobio sms i mejl, taman da mi prodje ovo slajmovanje pa da se uparadimo i odemo porodicno na bockanje za vikend.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Negde procitah da iako fajzer jako brzo stvara antitela, da ih najbrze i gubi.

 

Ja npr nisam cuo za primere ljudi koji su se zarazili nakon sputnjika i Az kod nas.

Kapiram da je najmanji % ljudi vakcinisan sa te 2, ali gotovo da nemamo nikakav info ima li zarazenih s tim vakcinama.

 

Ja bih trebao uskoro po buster, i nakon 2 kineza, dvoumim se izmedju fajzera i sputnjika.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Losmi17 said:

Negde procitah da iako fajzer jako brzo stvara antitela, da ih najbrze i gubi.

 

Ja npr nisam cuo za primere ljudi koji su se zarazili nakon sputnjika i Az kod nas.

Kapiram da je najmanji % ljudi vakcinisan sa te 2, ali gotovo da nemamo nikakav info ima li zarazenih s tim vakcinama.

 

Ja bih trebao uskoro po buster, i nakon 2 kineza, dvoumim se izmedju fajzera i sputnjika.

 

Ja sam pre par meseci citao da je najmanje ljudi obolelo nakon AZ vakcine. Neko omanje ispitivanje bilo, valjda samo 0.2% vakcinisanih AZ vakcinom.

 

Razlika nije bila velika, tu negde, ali je najmanje novoobolelih vakcinisano AZ vakcinom.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Losmi17 said:

Negde procitah da iako fajzer jako brzo stvara antitela, da ih najbrze i gubi.

 

Ja npr nisam cuo za primere ljudi koji su se zarazili nakon sputnjika i Az kod nas.

Kapiram da je najmanji % ljudi vakcinisan sa te 2, ali gotovo da nemamo nikakav info ima li zarazenih s tim vakcinama.

 

Ja bih trebao uskoro po buster, i nakon 2 kineza, dvoumim se izmedju fajzera i sputnjika.

 

Moja rodjaka, koja je u decembru imala tezi oblik, u martu/aprilu se vakcinisala Sputnikom, ponovo je bila zarazena krajem avgusta. Prosla uz temperaturu i kasalj, bez upale pluca

 

Ja znam za taj jedan slucaj, mada ni ne znam mnogo njih koji su vakcinisani Sputnikom ( @Clash excluded, on ima zillion antitela nakon Sputnika, i nece oboleti i umreti nikad!)

 

Zarazenih nakon kompletne vakcinacije, u ovom talasu, znam bar 10 - od toga 1 nakon Sputnika, 2 nakon Pfizera, ostali nakon Sinofarma.

 

Troje od tih Sinofarmovaca imalo upalu pluca, svi zivi, svi ok!

 

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Jeste, ali kad nadjemo lek za sidu, ko zna kakva ce sledeca boljka da bude.

Pa sad wet market u Wuhanu valjda i dalje radi, doduše pušta samo vakcinisane, a i onaj institut za virologiju veselo radi. Možda nekom iz instituta zatreba prirodni afrodizijak 🙂

U stvari ova vest oko vakcine je najbolja vest za Afriku kao kontinent od... ne pamtim da je skoro bila tako dobra vest.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

sacekaj modernu, to je dobar kompromis 🙂

Da to mi je prvi pik, ali nesto ne verujem da ce to brzo ovde iako najavljuju u oktobru.

 

Ja radio antitela 5 nedelja nakon kineza, imao sam 25 (ref vrednost 20). Sada ih nemam uopste. Mada ok, to nije jedina zastita.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Hugo Punch said:

 

Au...nemoj molim te. 😭

Pa covek pogresno razumeo da su odbili istrazivanje. 

5 hours ago, handys said:

 

Ili su samo oprezni i nece da skacu na prvu loptu nego cekaju da vide replikacije neke studije, vagaju opcije? ako oni ne rade na osnovu nauke, onda je lako negirati i naiku a onda slobodno mozemo da okacimo kopacke o klin i da kazemo 'ma svi su isti, hajde da radimo sta nam je volja. nek cveta hiljadu cvetova'. relativizam je opasna stvar. i ako cdc ili fda nisu uvek dosledni, nije jedina dijagnoza 'kontrola, a ne nauka'.

Ako je to u pitanju, onda I'm lose ide jer izazivaju potpuno suprotan efekat. Ono ako idealno zamislimo da niko ne trpi politicki pritisak. Samo videli smo da se FDA pobunio na isti. 

1 hour ago, Cyber said:

 

Jer ti to kažeš je l´ se šališ, ili? 😂

Da, slovne greske I auto-correct su izuzetno smesni   😀

Tek da vidis sta radi bez ispravki nakon kuckanja 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Losmi17 said:

Da to mi je prvi pik, ali nesto ne verujem da ce to brzo ovde iako najavljuju u oktobru.

 

Ja radio antitela 5 nedelja nakon kineza, imao sam 25 (ref vrednost 20). Sada ih nemam uopste. Mada ok, to nije jedina zastita.

Ako su ti AT tako nisko, onda uzmi bilo koju sto pre, ipak su AT prva linija odbrane. Mislim, raspitaj se kod doktora, ali u ovakvoj situaciji sa epidemijom, verujem da ce ti svaki lekar savetovati slicno.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li je za ovde ili za politiku...cuveni model semafora predvidja da ako se u razredu pojave 2 slucaja korone, razred se deli na pola itd... kod starijeg se pojavilo, direktorka poslala upit Zavodu za javno zdravlje. Odgovor-nema deljenja, nastava ide normalno, jer su inace svi bili u kontaktu prosle nedelje...

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, djura.net said:

Ako su ti AT tako nisko, onda uzmi bilo koju sto pre, ipak su AT prva linija odbrane. Mislim, raspitaj se kod doktora, ali u ovakvoj situaciji sa epidemijom, verujem da ce ti svaki lekar savetovati slicno.

Pa stici ce mi mail oko 5.10 za buster, pa cu ici odmah.

Misljenja doktora su jako podeljena. Samo znam da cu za buster uzeti fajzera ili sputnjika.

Prvi put sam AT radio u inepu, a pre par dana u medigrupu (kod njih je ref vrednost 1, moj rezultat bio 0.4).

Edited by Losmi17
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja bas ne bih uzimao anegdotalne dokaze o obolelima posle vakcinacije kod nas mnogo ozbiljno.

 

Sinofarm je kod nas primilo najvise ljudji i to masovno najstarijih. To sigurno pomera podatke, tj svako ozbiljno istrazivanje bi uzelo u obzir te faktore.

 

AZ je sa druge strane primilo najmanje i to uglavnom mladjih. 

 

Znamo sad vec izvesno da je Sinofarm najslabiji, ali ne znamo koliko slabiji. Da je bilo pameti pa da na Pinku i Hepiju se uradi jedna jaka kampanja da matori prime bar Fajzer kao booster dozu ukupna strategija bi jos izgledala i dobro. Al ovako imako situaciju da je moja tetka uzela 3. put Sinofarm  jer nece ove "eksperimentalne"

 

Video sam na Parapsihopatologija forumu da neki lik kaci uporednu statistiku ovog talasa i onog sa kraja 2020. Cak uporedjuje i broj sahrana na Bg grobljima kao proksi za stvarni broj umrlih. Nije dramaticna razlika ali je ocigledan manji broj ozbiljno obolelih i umrlih u ovom talasu.

 

I to sa zaraznijim sojem i apsolutno bez ikakvih mera. Vakcine i prirodna prokuzenost ocigledno daju odredjeni rezultat. Valjda ce u narednim talasima da bude samo bolje, samo da ovo govno prestane da mutira u pogresnom smeru.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...