Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@Sunshine State ovo od 25-og počinje? Koji sam baksuz, par dana ranije stižem. Ok, nema šanse da menjam datum, ali izgleda da ću pobeći u Belgiju pre nego je planirano zahvaljujući ovakvom pravilu. Ipak neću paničiti još, već proveravati svakodnevno. Možda zvuči gore nego će biti u praksi, a možda bude i nemoguća misija…oh, well…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nama u Fra zvanicno taj uslov za QR kod po kafanama (tu se i terase ukljucuju) i svim zatvorenim prostorima (sa alternativom testa) zvanicno traje do 15 og novembra. Sada se ispostavilo da Francuska mnogo dobro stoji sa brojem slucajeva i malo su na muci, rado bi ukinuli, pa su nasli resenje da ce moci lokalno po regijama da se ukine ako je situacija dobra. Po meni cela ta prica je bila uvedena da bi se mladi naterali na vakcinisanje i to jeste upalilo super, mladi su se pod hitno masovno vakcinisali i sad je ta mera malo besmislena jer steti ekonomiji. Ko je iole hteo da se vakcinise se vakcinisao, ovi koji nece ce se odreci i kafana i svega  znaci nema neke vajde.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Ima nas koji moramo....i ostaje mi da se nadam da nijedna od drzava, u koje moram ici, nece postati "Australija" slucaj!

 

Pa vidi, imas sad UK sa malo glupavim uslovima. Izraelci sa dvojnim US/izrael drzavljanstvom iz Izraela mogu slobodno da udju, ali ako su vakcinisani u Izraelu I probaju da udju iz US, njihov certifikat ne vazi, jer za one koji dolaze iz US priznaju samo CDC karticu ili EU. 

Ako hoce da se zivot malo vrati u normalu, morace da se malo bolje usaglase. Pazi za njih je to isti Pfizer. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

U kafiću na trotoaru mogu popiti piće, ali će im za korišćenje toaleta u zatvorenom biti potreban test."

 

Pa ti sad kreni negde! Na aerodromu ce te pustiti, jer si vakcinisan/imas test, ali (da prostite) za piskenje ce vam trebati test!

 

Da li je realno da ta budalaština zaživi. Ne mislim ove zime, nego da važi u narednim godinama. Ja prosto ne mogu da poverujem.

 

 

 

 

@brojke:  čini mi se da nam je pik ovog petog talasa ove naredne nedelje i da ćemo potom dole sa brojevima.

Link to comment
Share on other sites

On 9/18/2021 at 7:30 AM, Eddard said:

 

Ali, to ne znači da će svako ko je vakcinisan, ako je izložen virusu, u istoj meri kao i nevakcinisani se zaraziti i dalje preneti virus. Ne, zaboga.

Ne znaci, ali i ne znaci da je to sve do vakcine, moze da znaci da vakcinisani praktikuju manje riskantne aktivnosti sto doprinosi smanjenom prenosu.

 

On 9/18/2021 at 7:30 AM, Eddard said:

Da kažemo, u grupi od 10k vakcinisanih i 10k nevakcinisanih, obe grupe izložene virusu - izjava koja se ove provlači "vakcinisani isto prenose virus kao i nevakcinisani" bi značila da nema razlike u učestalosti infektivnog zaražavanja u obe grupe, što jednostavno nije tačno. Realnost je da se i u grupi vakcinisanih može desiti da neko bude zaražen i zarazan, u kojoj tačno meri, ne zna se, ali definitivno manje nego kod nevakcinisanih. Odnosno, vakcina ne štiti od zaražavanja i prenosa 100%, ali to nije isto kao reći vakcina ne štiti uopšte, što se gornjom izjavom implicira i navodi na pogrešan zaključak. Dakle, populacija od 10k vakcinisanih nije jednako opasna po okolinu kao i populacija od 10k nevakcinisanih.

Cekaj za koga opasni? Ako kazemo da vakcina smanjuje mogucnost zarazavanja - znaci u tom slucaju nevakcinisani nisu tolika opasnost za vakcinisane?

 

On 9/18/2021 at 7:30 AM, Eddard said:

Drugo, ja ne znam šta ste vi očekivali? Znali smo od samog starta da vakcine nisu 100% efikasne? Kako ste zamišljali onih 4.5% kod Pfizera ili 24% kod AZ? Kao ljude koji su vakcinisani, nezaštićeni, tj. mogu da se razbole, ali ne mogu da prenesu virus emoji16.png? Hoće to. Kao što postoji ta grupa, postoji sigurno i grupa zaštićenih koji ne mogu da prenesu, zaštićenih koji mogu da prenesu, ali da uopšte ne obole, delimično zaštićenih koji će lakše oboleti i moći preneti virus, itd... sve moguće prelazne varijante između dve krajnosti. Jer organizam, pa i imuni sistem i njegova interakcija sa patogenima je mnogo komplikovanija od prostog ili - ili.

Sve je to naravno, niko nije ocekivao 100% efikasnost. Medjutim, ovde se vakcina ne promovise sa idejom "necete se zaraziti", osim Bidena koji je to lupio, pa ga Fauci odmah demantovao (ispravno) i rekao da je primarna svrha (parafraziram) da se ljudi zastite od tezeg obliga bolesti i smrti. Imas i drugih koji su ponovili isto i dodali, da cemo sa virusom ziveti i da vakcina nece zaustaviti virus. 

logicno iz ovih izjava se izvlaci da kad ljudi biraju da li da prime vakcinu ili ne, biraju veci ili manji rizik po svoje zdravlje. Sto opet jeste osnovna postavka US zakona po kome drzava ne moze da ti namece medicinsku proceduru bez tvoje saglasnosti bez obzira na posledice po tvoje zdravlje.

Nadam se da razumes sta govorim, a ne da pokusavas da me ubedjujes da li vakcina radi ili ne radi.

 

Tim objasnjenjem oni su vakcinisanje stavili pravno na isti nivo kao pro-choice. I videces da sad kad krenu tuzbe za Bidenov mandat za zaposlene, da ce bas to biti pravno objasnjenje, naravno uz jos neke dodatne stvari tipa da virus nije toliko opasan za tu vrstu mandata kako je on postavio, da je presao svoju jurisdikciju... i sl.

 

On 9/18/2021 at 7:30 AM, Eddard said:

Treće, Faucijeva izjava je iz 1.8. Do sad već postoje i studije koje pokazuju da taj virus load možda i nije tačan, dakle suprotno od onoga što on tvrdi. To je taj learning by doing nauke u doba aktivne pandemije. Menjaju se saznanja iz dana u dan, jbg. To što smo mi kao društvo u moderno doba navikli na sve i sad, pa u ovom slučaju neće ići baš tako.

 

 

Pa ne vidim da su to izasli i rekli, pusti ti sad studije, vecina ljudi ne cita studije, nego prati medije. Mogu i da ti kazem zasto to nisu uradili, zato sto im je taj viral load bio opravdanje za razne mere, od maski za vakcinisane do putovanja, inace to je bila poenta Faucijevog intervjua, objasnjenje zasto maske.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa strucne covid grupe:

 

Comparing SARS-CoV-2 natural immunity to vaccine-induced immunity: reinfections versus breakthrough infections

 

"Izveštaji o opadanju imuniteta, koji je stvoren vakcinama protiv COVID-19, počeli su da se pojavljuju. Uz to, uporediva dugoročna zaštita koju je pružila prethodna infekcija SARS-CoV-2 ostaje nejasna.

Metode: Sproveli smo retrospektivnu opservacijsku studiju u kojoj smo uporedili tri grupe: (1) osobe koje nisu prelezale  SARS-CoV-2, a nisu primile  dve doze BioNTech/Pfizer mRNA vakcine BNT162b2, (2) prethodno inficirane osobe koje nisu vakcinisane, i (3) prethodno zaražene i vakcinisane osobe pojedinačnom dozom. Primenjena su tri multivarijantna modela logističke regresije. U svim modelima smo procenili četiri ishoda: infekciju SARS-CoV-2, simptomatsku bolest, hospitalizaciju i smrt u vezi sa COVID-19. Period praćenja od 1. juna do 14. avgusta 2021. godine, kada je varijanta Delta bila dominantna u Izraelu.

 

Zaključci: Ova studija je pokazala da prirodni imunitet pruža dugotrajniju i jaču zaštitu od infekcija, simptomatskih bolesti i hospitalizacije uzrokovane Delta varijantom SARS-CoV-2, u poređenju sa imunitetom izazvanim dvodoznom vakcinom BNT162b2. Pojedinci koji su prethodno bili zaraženi SARS-CoV-2 i primili jednu dozu vakcine dobili su dodatnu zaštitu od varijante Delta."

Edited by Sunshine State
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Prijehao sinoć u Beograd i već se maksimalno iznervirao što pripadam istom narodu, koji obitava u Srbiji. Da se ne lažemo, i drugi balkanski narodi su ista stoka kao i mi, ali neki imaju makar drugačiju vlast jer su donekle nekih stvari svesni pa biraju pametnije od sebe dok se mi pametnijih plašimo pa biramo sebi ravne. 

 

Pa da vidimo još jedno poređenje između prioriteta stavljenog na izbore, opstanak na vlasti i produženu mogućnost krađe u Srbiji i prioriteta stavljenog na realnu borbu protiv Corone u Grčkoj:

 

                                                              Izbori                              Borba protiv Corone

 

Broj testova u zadnja 24h                   16,642                            153,908

Broj novozaraženih                                5,255                                1,305

Procenat novozaraženih                      31,58%                               0,85%

Broj preminulih                                      37                                       33

 

Kod nas se još uvek priča o Covid propusnicama dok ih ceo iole civilizovani svet uvodi i nas stavlja na crnu odnosno crvenu listu. Čak Bugari i Rumuni su nas potpuno ekskomunicirali odnosno zabranili bilo kakav ulaz za naše građane. Divan epilog toga da stoka na vlasti samo gleda dalje da krade a stoka u narodu da neobuzdano i dalje bude stoka. Potpuna idila.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Akiro said:

Prijehao sinoć u Beograd i već se maksimalno iznervirao što pripadam istom narodu, koji obitava u Srbiji. Da se ne lažemo, i drugi balkanski narodi su ista stoka kao i mi, ali neki imaju makar drugačiju vlast jer su donekle nekih stvari svesni pa biraju pametnije od sebe dok se mi pametnijih plašimo pa biramo sebi ravne. 

 

Pa da vidimo još jedno poređenje između prioriteta stavljenog na izbore, opstanak na vlasti i produženu mogućnost krađe u Srbiji i prioriteta stavljenog na realnu borbu protiv Corone u Grčkoj:

 

                                                              Izbori                              Borba protiv Corone

 

Broj testova u zadnja 24h                   16,642                            153,908

Broj novozaraženih                                5,255                                1,305

Procenat novozaraženih                      31,58%                               0,85%

Broj preminulih                                      37                                       33

 

Kod nas se još uvek priča o Covid propusnicama dok ih ceo iole civilizovani svet uvodi i nas stavlja na crnu odnosno crvenu listu. Čak Bugari i Rumuni su nas potpuno ekskomunicirali odnosno zabranili bilo kakav ulaz za naše građane. Divan epilog toga da stoka na vlasti samo gleda dalje da krade a stoka u narodu da neobuzdano i dalje bude stoka. Potpuna idila.

Kad se mi prirodno imuniziramo, onda cemo mi njima zabraniti ulazak u nasu drzavu. Previse se opterecujes.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Amigo said:

Ja ne priznam testove :classic_biggrin:, samo ko je vakcinisan moze da udje u moju kucu. 😎

Takodje sam rekao ovim antivakcinasima da me ne smaraju saljuci mi na viber raznorazne priloge protiv vakcina. Srecom nema ih mnogo.

 

Pa bolje obrnuto, pogotovo ako imas one vakcinisane koji su prestali da se ponasaju odgovorno. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Pa bolje obrnuto, pogotovo ako imas one vakcinisane koji su prestali da se ponasaju odgovorno. 

 

Antigen testovi su pouzdani ako se urade u odredjenom periodu - trenutno znam njih troje kojima je  antigenski bio negativan, ali im je u covid ambulanti potvrdjen covid na osnovu simptoma - nisu ih ni slali da urade PCR.

 

Vec smo pricali o antigenskim testovima - pouzdan pokazatelj su u sitiaciji kad osoba ima simptome i test je pozitivan i kad osoba nema simptome i test je negativan; u situaciji kad osoba ima simptome, a test je negativan, ili kad osoba nema simptome, a test je pozitivan - trebalo bi potvrditi PCR-om

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sunshine State said:

 

Antigen testovi su pouzdani ako se urade u odredjenom periodu - trenutno znam njih troje kojima je  antigenski bio negativan, ali im je u covid ambulanti potvrdjen covid na osnovu simptoma - nisu ih ni slali da urade PCR.

 

Vec smo pricali o antigenskim testovima - pouzdan pokazatelj su u sitiaciji kad osoba ima simptome i test je pozitivan i kad osoba nema simptome i test je negativan; u situaciji kad osoba ima simptome, a test je negativan, ili kad osoba nema simptome, a test je pozitivan - trebalo bi potvrditi PCR-om

 

 

 

Ja sam i mislio na PCR test. Bris iz nosa. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Ja sam i mislio na PCR test. Bris iz nosa. 

 

Eh, da, kad bi kostao 0 eura/dinara/ $, pa da ga ljudi rade na dnevnoj bazi 

 

Vidis da ni covid ambulante vise ne rade / ne salju na PCR redovno - pacijent dodje sa simptomima, antigen test negativan - svejedno ga smatraju covid pacijentom

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

 

Eh, da, kad bi kostao 0 eura/dinara/ $, pa da ga ljudi rade na dnevnoj bazi 

Pa valjda im znacis barem toliko? 😄 Ako hoce da se druze s tobom... 

 

Salu na stranu...

8 minutes ago, Sunshine State said:

Vidis da ni covid ambulante vise ne rade / ne salju na PCR redovno - pacijent dodje sa simptomima, antigen test negativan - svejedno ga smatraju covid pacijentom

Da, dodju ljudi sa simptomima i bez ikakve potvrde/testa ga posalju kuci sa nekom terapijom. Jedino onaj ko trazi dobije nesto. 

 

Evo novi slucaj iz moje neposredne okoline, covek u 40im, transplantaciju srca imao, ide na redovne preglede, cuva se zaista, ali da bi odradio test mora da ide tamo gde idu i zarazeni. Do sada je sve bilo rutinski, nalaz negativan pa na kontrolu (koja traje par dana) ide sa tim testom. Odradio test, nema nikakve simptome, kad je uzeo papir da spakuje dokumentaciju tek tad video da pise da je pozitivan (tipa sutradan). Ako postoji kriticna kategorija onda je to zasigurno on, a niko da isprati slucaj, samo rezultat bez ikakvog komentara. Srecom, ok je, i dalje nema simptome. Verovatno zato sto se inace puca vitaminima pa je ojacao imuni sistem. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Vidim da u Francuskoj priznaju kao potpuno vakcinisane ljude koji su prelezali kovid i vakcinisani su jednom dozom vakcine koja je tamo priznata (fajzer, moderna, itd.). Ja sam prelezao kovid u februaru kada sam se i vakcinisao sa dve doze kineza i pre par dana sam primio buster dozu fajzera. Oni u ovom slucaju ne pominju nigde koliki je maksimalan razmak izmedju prelezanog kovida i vakcine, tako da sam ja po njihovim standardima u potpunosti vakcinisan. Bas me interesuje da li imam prava ulaska u zemlje sa takvom ili slicnom regulativom, posto mislim da ovakve situacije do sada nisu razmatrali, a kapiram da ce ih sve biti vise.

Послато са SM-A405FN помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

@Eddard

The US travel ban on foreign nationals will be lifted from early November - ending 18 months of transatlantic travel uncertainty, White House coronavirus response coordinator Jeff Zients announced Monday. 

Double-jabbed passengers will need to have a Covid test within three days of departure and will not be required to quarantine upon arrival. 

Zients told reporters the Centers for Disease Control (CDC) will determine which vaccines qualify for travel.  

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Eddard said:

Ma nek se nose u tri lepe, sad mi je road trip propao, a tako sam se radovao i sve lepo isplanirao...

 

Ništa, moram na Arubu umesto toga emoji16.pngemoji41.png.

 

Baš me živo zanima kako će tretirati nas koji smo preležali i jednom vakcinisani.

 

Sto ne idete u Meksiko, tamo imate i sta da razgledate, ako vam se ne sedi samo na plazi ili hotelu... i nema testova za vakcinisane, ni karantina. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Baby said:

 

Sto ne idete u Meksiko, tamo imate i sta da razgledate, ako vam se ne sedi samo na plazi ili hotelu... i nema testova za vakcinisane, ni karantina. 


To mi je bila alternativa, ali mislim da sam se zbog klime tj. vremena odlučio protiv. A i dobro će nam doći malo da se izležavamo…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...