Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts



 
Mislila sam da makar ima ajfon kad vec...diskutujujes... :whistling:
 
Najmanje pet godina se DTP(ER) vakcina ne koristi, koristi se Pentaxim kao petovalentna vakcina.
 
Vakcine sa pertusis komponentomn se ne smeju davati deci starijoj od 4 pune godine, pa je ostao DI TE...PRED SKOLU!!!


Nisam razumeo prvu rečenicu.

Pričamo o vakcinama koje se daju u smislu protiv koje bolesti/patogena a ne o proizvođaču.
Dakle, ako pričamo o Srbiji (možda sam propustio post u kom si napisala odakle si, sorry), vakcina protiv velikog kašlja je još uvek deo obaveznog plana imunizacije dece kod nas. Pentaxim se kod nas daje (kao alternativa 5 u 1) od pre 15ak godina. Pred školu se daje treća doza (revakcina, kako god) protiv difterije i tetanusa.
Poenta mog pitanja je bila da li "kod vas" i dalje postoji vakcina protiv velikog kašlja kao deo plana dečje vakcinacije jer je nisi pomenula a ja sam mislio da nisi iz Srbije. Nema mesta štrecanju.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kratak izvestaj s puta, glede digitalnih sertifikata, testova:

 

- ulaz u Hrvatsku - ja nudim, ona nece ni da pogleda

- hotel u Zg - niko nista ne trazi

- ulaz u Sloveniju - nista

- ulaz u Austriju - nista

- ulaz u Nemacku - nista (kontrolni punkt na autoputu, samo malo usporis)

- hotel u Nemackoj - konacno neko trazio moj sertifikat!!!

 

Nastavljam dalje za NL lagano....

 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Znači, sa' ćemo o vakcinama uopšte da se kuckamo, dobro (i vakcinacione kartončiće na uvid).

 

Ja se i ne sećam kad sam koju vakcinu dobio, niti deca, sve je to bilo po vrtićima i školama, verovatno smo specijalno išli i kod doktora. Najverovatnije je nešto i propušteno u zadnjih godinu ipo ili nije, ne znam. Znam da se deca po OŠ organizovano vakcinišu, dolazi medicinsko osoblje. Pre neki dan videH da su potpisane saglasnosti roditelja za neku od vakcina.

 

Ako možemo da se vratimo na temu, mislim, bilo bi čitljivije.

 

Kome je dosadno, ima bezbroj mesta u internet bespućima, gde je interesantnije.

---

 

Laički, ja mislim da većina ljudi od antikovid19 vakcine očekuje dejstvo preventivnog leka (primer, kardiopirin - da se ne stvore ugrušci) i onda se razočaravaju kad vide/pročitaju/na svojoj koži osete da se neko vakcinisan razboleo.

 

Videćemo, vrlo brzo u praksi, na primeru nekih evropskih zemalja koje su postigle neke procente, da li vakcine knjiški rade ono što im je i funkcija, da, kada nema virusa, ako imaš dovoljno vakcinisanih, virus nema dalje gde. Znači, kakav takav lokdaun, pa za to vreme vakcinacija, pa onda ukidanje mera.

 

50-60%, bez vakcinacije klinaca, sa vakcinama koje su (ovde verovatno grešim) više takve da nikako nemaju nikakva neželjena dejstva, a manje da se što jače "prime" i deluju - izgleda da nije dovoljno.

 

Ovaj koronado cirkus u Srbiji će trajati do izbora, uz svakodnevno ispitivanje i praćenje javnosti, pa će na osnovu toga i da se donose isključivo politički popularni potezi.

 

Ili nas stranci nateraju na neke poteze.

Edited by stray_cat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, handys said:

 

 

Tako da cini mi se i ovo treba imati u vidu, da viral load nije nuzno jednako higher transmissibility, uz par studija koje sam naveo a koje sugerisu nizu prenosivost u slucaju vakcinisanih. Uvek treba ostati otvoren za nova saznanja i razlicite zakljucke, ali cini mi se da konkretna istrazivanja ipak ukazuju na to da su vakcinisani ne samo zasticeniji, vec i manje opasni po okolinu od nevakcinisanih.

To sve stoji, ja sam konkretno rekla da je viral load isti, za to koliko su vakcinisani zarazni, ipak jos nema dovoljno dokaza. Jer je moguce da se ta grupacija malo bolje cuva. I rekla sam "strucnjaci kazu" - nemam veceg od Faucija. 

Objasnjavala sam zasto pro-choice i pro-vax u US treba da budu isti, zato sto je objasnjenje za oba slicno. to ne znaci da mislim da je nezeljena trudnoca isto sto i epidemija. 

2 hours ago, Helena said:

 

A jeste i progovorili, jer jedan je cekao :lol_2:

Jesam i progovorila, sta je tu cudno? A moj klinac prvu rec rekao sa 9 meseci a onda cekao jos dugo na recenice. Kakve to veze ima?

 

2 hours ago, Helena said:

Sto se pak tice MMR-a, ja ti mogu reci i bez papira-verujem da si starija od '94. godista, tako da nisi mogla u Srbiji da primis MMR-Morupar mozda...a to nisu iste vakcine...

Jbga lekari napisali, i jesam starija od 94tog godista.

 

2 hours ago, Helena said:

Ne znam ni klinac koje je godiste, ali ako je primio sa 15 meseci to jeste vakcina-ali je trebalo da primi REVAKCINU u 7. godini...

Kakve to veze ima sa time da je to bila vakcina nakon prve godine? Drugu je primio u US sa 10 godina. Pise u kartonu.

 

2 hours ago, Helena said:

Synflorix je vakcina protiv meningitisa i Fond je priznaje deci koja su 2018. godiste i mladja, tako da ovde nije ni mogao da je dobije (eventualno kupi, ali mi tako nesto nismo imali, a ne verujem ni da bi je dali zbog nemogucnosti pracenja hladnog lanca)...

 

Nebitno, ovo je u US. Daje se sa 12 i 16 godina.

24 minutes ago, Sunshine State said:

 

Andjo, ja sam mislila da smo mi slicnih godina!

 

MMR se u YU nije davao u moje vreme 😄

Ako neko zna kad je krenulo, nek napise!

 

JA moju MMR dobila 2001. - trazila US za Green Card vizu

Malo si starija od mene :classic_smile: vidim po vakcinama, ima samo jedna MMR u kartonu, morala sam za green card da primim drugu, cemu nemam pojma jer sam sve decje bolesti prelezala. Samo prenosim iz kartona.  Dal je to neko pogresio... odkud znam - ne secam se.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

Kratak izvestaj s puta, glede digitalnih sertifikata, testova:

 

- ulaz u Hrvatsku - ja nudim, ona nece ni da pogleda

- hotel u Zg - niko nista ne trazi

- ulaz u Sloveniju - nista

- ulaz u Austriju - nista

- ulaz u Nemacku - nista (kontrolni punkt na autoputu, samo malo usporis)

- hotel u Nemackoj - konacno neko trazio moj sertifikat!!!

 

Nastavljam dalje za NL lagano....

 

 

 

 

Na graničnim prelazima, mnogo zavisi od toga kako prelaziš granicu, da li u kolima sa EU (ne traže ni pasoš na uvod, samo cepaj) ili u busu sa nonEU registracijom.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

Pisi samo, bas je lepo citati tvoje posteve. Ostali su dosadni, bili su zabavni u pocetku ove teme, ali vise nisu samo neke studije traze, koje uglavnom budu ponistene posle dve nedelje jer nisu nista prostudirali kako valja. Ti barem pises onako kako je u praksi. 


Sve je jasno kad je Siniši lepo za citanje :classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

 

Razumne su, jer sagledavaju situaciju u celini, te ne gledaju samo pravo kao konj kad mu namaknu ono na glavu. 

 

Evo ti primer. Subota. Odlazimo u DZ gde dezura doktorka, tada jos nemamo izabranog lekara. Dete se lose oseca, povratilo je pre toga, ima blagu temperaturu. Doktorka koja nas docekuje gleda dete, malo je poslusa, ni temp da izmeri i kaze "sve je ok, vidite kako je veselo dete". Na osnovu karaktera deteta ona donosi zakljucak umesto da trazi krvnu sliku, izmeri temp (pipnula je po celu)?! Objasnili smo joj da je dete inace ekstremno veselo i da to sto sada deluje veselo je nista u odnosu na inace. Pokusavamo da joj objasnimo da je ovo zapravo njeno "lose izdanje". Otpusta nas kuci... 

 

U nedelju dete zavrsava u privatnoj bolnici, na infuziji, dehidrirano. 

Tuzno sto se desilo tvom detetu, ali i ti doktori su razumi jer zele da sagledaju situaciju u celini pa ne zele jos da prime vakcinu protiv covida. Nema razlike.

 

 

2 minutes ago, Ridji said:


Sve je jasno kad je Siniši lepo za citanje :classic_biggrin:

Da, mnogo je lepse citati kad neko strucan pise direktno sa terena nego gledati statistike i naucne radove. 

Eto Devojka je navela sajt sa vakcinama da bi od strucne osobe saznali da to bas inije tako i da sajt nije poodavno azuriran. 

Link to comment
Share on other sites

Pu majku mu, taman da odem na trecu dozu i uvati me grlobolja. Onog tipa kad osecas da ces vec od sutra da iskasljavas slajmare. Kontrola cula mirisa - check [emoji3514], pored kreveta drzim zeleni Brut za testiranje. Ajde da posisam par strepsilsa narednih dana pa ce biti bolje.
I to je prosvetni radnik, malo ga grebucka grlo, on odma' u krevet...
Sreća pa postoji internet, Web camere itd pa ne možeš da se izvučeš s posla! [emoji28]

Šalu na stranu, brz oporavak želim.

Info iz "naše" gimnazije, sin protekle nedelje gubio časove iz 4 predmeta plus srpski su uspeli sa nađu zamenu. Što bi ministar rekao, u školama je nizak procenat zaraženih.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ja Polia i DiTePer-a [emoji1]

 

 

5P4JKOx.jpg

Ti si prva osoba, punoletna, da znam da čuva svoj vakcinalni karton. [emoji28]

Nego, ako si bcg dobila na dan rođenja, ti i moja supruga ste rođene istog dana (doduše različite godine)!

 

Edit: tek sad sam provalio da ti je ovo izvod odnosno naknadno popunjen vakcinalni karton. Em je nekako previše beo (nije požuteo [emoji28]) em ima stavka mmr koja nije postojala kad si se ti rodila.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

Kratak izvestaj s puta, glede digitalnih sertifikata, testova:

 

- ulaz u Hrvatsku - ja nudim, ona nece ni da pogleda

- hotel u Zg - niko nista ne trazi

- ulaz u Sloveniju - nista

- ulaz u Austriju - nista

- ulaz u Nemacku - nista (kontrolni punkt na autoputu, samo malo usporis)

- hotel u Nemackoj - konacno neko trazio moj sertifikat!!!

 

Nastavljam dalje za NL lagano....

 

 

 

 

A s kojim pasošem putuješ?

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, shonke said:

Ti si prva osoba, punoletna, da znam da čuva svoj vakcinalni karton. emoji28.png
Nego, ako si bcg dobila na dan rođenja, ti i moja supruga ste rođene istog dana (doduše različite godine)!



Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Sad si me naterao da pogledam moju kopiju. Eto u BSG prva vakcina nema datuma, kao da je nisam primila. Ali zato imam u MMR.

Mozda je neko pobrljavio, ali kako sam onda primila BSG sa 15 meseci?

 

I upravo sam skontala da sam pogresila u citanju za mog klinca, on je MMR primio sa vise od 20 meseci, permutovala sam naviknuta na US format datuma.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Sve ovo Nestorović bi, kao lekar u penziji,  morao da zna.

 

Ukratko- saglasnost za primanje vakcine protiv kovida nije nešto novo. 

Nestorovic se pita, ako se uvede obavezna vakcinacija kako mozes onda od coveka koji ne zeli da se vakcinise da trazis da ti potpise saglasnost za primanje iste? 

Ovo sto si napisala u vezi saglasnosti koja se potpisuje pre operacije ili pocetka lecenja je skroz druga stvar. Covek je bolestan i zeli da se leci, a u slucaku vakcine covek je zdrav i ne zeli da primi vakcinu. 

Poznajem ovde jako puno sveta iz ex Yu, vakcinicanih mozda ima 5%, uglavnom oni koji su morali zbog posla ostali nece ni puskom ako ih nateras, a u isto vreme su svoju decu vakcinisali svim mogucim obaveznim i neobaveznim vakcinama i ni zamislili se nisu imaju li one negativnih efekata... 

Edited by Milica
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Milica said:

Nestorovic se pita, ako se uvede obavezna vakcinacija kako mozes onda od coveka koji ne zeli da se vakcinise da trazis da ti potpise saglasnost za primanje iste? 

Ovo sto si napisala u vezi saglasnosti koja se potpisuje pre operacije ili pocetka lecenja je skroz druga stvar. Covek je bolestan i zeli da se leci, a u slucaku vakcine covek je zdrav i ne zeli da primi vakcinu. 

Poznajem ovde jako puno sveta iz ex Yu, vakcinicanih mozda ima 5%, uglavnom oni koji su morali zbog posla ostali nece ni puskom ako ih nateras, a u isto vreme su svoju decu vakcinisali svim mogucim obaveznim i neobaveznim vakcinama i ni zamislili se nisu imaju li one negativnih efekata... 

 

Neće da bude obavezna, nego će da te suspenduju s posla ako se ne vakcinišeš (ili nemaš test ili si preležala) - ko neće, ne mora, znači ima sloboda izbora.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stray_cat said:

Ovaj koronado cirkus u Srbiji će trajati do izbora, uz svakodnevno ispitivanje i praćenje javnosti, pa će na osnovu toga i da se donose isključivo politički popularni potezi.

malo sam racunao, pa sam dosao do sledecih brojki, 

ako se ovaj trend razboljevanja (da ne kazem prokuzavanja) nastavi do NG, dakle 7-12k inficiranih dnevno,

samo u ovom talasu bice oko 1M "prokuzenih", sto bi uz vakcinisane, busterovane i one koji su ranije prelezali napravilo jedan solidan bedem i broj bi mogao poprilicno da pada vec od sredine januara/februara, sto ce reci da ce kampanja i ocekivani izbori proci u jednoj, da tako kazemo, covid free atmosferi. ne znam ko bi od toga mogao da najvise profitira :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, djura.net said:

malo sam racunao, pa sam dosao do sledecih brojki, 

ako se ovaj trend razboljevanja (da ne kazem prokuzavanja) nastavi do NG, dakle 7-12k inficiranih dnevno,

samo u ovom talasu bice oko 1M "prokuzenih", sto bi uz vakcinisane, busterovane i one koji su ranije prelezali napravilo jedan solidan bedem i broj bi mogao poprilicno da pada vec od sredine januara/februara, sto ce reci da ce kampanja i ocekivani izbori proci u jednoj, da tako kazemo, covid free atmosferi. ne znam ko bi od toga mogao da najvise profitira :smiley33:

Zna se: Djilas i Solak!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, djura.net said:

malo sam racunao, pa sam dosao do sledecih brojki, 

ako se ovaj trend razboljevanja (da ne kazem prokuzavanja) nastavi do NG, dakle 7-12k inficiranih dnevno,

samo u ovom talasu bice oko 1M "prokuzenih", sto bi uz vakcinisane, busterovane i one koji su ranije prelezali napravilo jedan solidan bedem i broj bi mogao poprilicno da pada vec od sredine januara/februara, sto ce reci da ce kampanja i ocekivani izbori proci u jednoj, da tako kazemo, covid free atmosferi. ne znam ko bi od toga mogao da najvise profitira :smiley33:

Znači da odlažem operaciju do proleća ako me poteraju...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

 

A s kojim pasošem putuješ?

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

Ovo sigurno ne igra ulogu, osim ako si drzavljanin zemlje u koju ulazis. Ja sam prosle nedelje dva puta ulazila u Austriju i oba puta su mi trazili dokaz o vakcinaciji. Ne sumnjam da ce i veceras, treci put u dve nedelje, jer opet putujem. Isto i u hotelu. Imam EU pasos.

Ali ja letim, a Suncica ide kolima. Ocito je u tome razlika. Mada i dalje mislim da je cudno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

malo sam racunao, pa sam dosao do sledecih brojki, 
ako se ovaj trend razboljevanja (da ne kazem prokuzavanja) nastavi do NG, dakle 7-12k inficiranih dnevno,
samo u ovom talasu bice oko 1M "prokuzenih", sto bi uz vakcinisane, busterovane i one koji su ranije prelezali napravilo jedan solidan bedem i broj bi mogao poprilicno da pada vec od sredine januara/februara, sto ce reci da ce kampanja i ocekivani izbori proci u jednoj, da tako kazemo, covid free atmosferi. ne znam ko bi od toga mogao da najvise profitira :smiley33:
Do ng vakcinisani u aprilu/maju su bez antitela, isto i ovi sto su prelezali u prethodnim talasima.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, shonke said:

Do ng vakcinisani u aprilu/maju su bez antitela, isto i ovi sto su prelezali u prethodnim talasima.

ne bih rekao da su potpuno bez AT, pogotovo ovi koji su prelezali i potom primili vakcinu. a ovi koji su imali teze klinicke slike su verovatno stekli visegodisnji imunitet. u svakom slucaju ko je bez AT ce se opet inficirati.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...