Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Posle navršene prve godine života, deca više ne dobijaju vakcine nego revakcine-baratajte terminima ispravno, kad se već upuštate u ovakve vratolomije...   

 

Pred školu, deca do sedam godina se bockaju tri puta-MMR, DI TE I IMOVAX se daju-dakle 6 bolesti...

 

A stvarno nemam nameru da te ubeđujem kako znam ko se sve zvanično upisuje, a ne ide...

 

Ma vojnu školu treba da prođu da bi upisali prvi razred :lol_2:

Edited by Helena
Kad ne čitam sve, 😂
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Helena said:

Posle navršene prve godine života, deca više ne dobijaju vakcine nego revakcine-baratajte terminima ispravno, kad se već upuštate u ovakve vratolomije...   

 

Op, medicinarka pala ispit. 

 

MMR se daje posle prve godine, a u praksi je to daleko posle prve. U mom okruzenju je uglavnom bilo oko druge godine. 

MMR nije revakcina. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


 

5 hours ago, Angelia said:
Ali vakcina ne stiti od zarazavanja ni prenosenja. Samo od teze bolesti I smrti. Znaci nema zastite drustva.

 


Sunce mu jebem, dokle bre? Sto puta ponovljena laž neće postati istina, pa i još sto puta da se ponovi.

 

 

 

 

1 hour ago, Helena said:
Posle navršene prve godine života, deca više ne dobijaju vakcine nego revakcine-baratajte terminima ispravno, kad se već upuštate u ovakve vratolomije...   

 



Dakle, upravo smo saznali da revakcine nisu vakcine...

Lebtijebem da ti jebem..

 

Edited by Eddard
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Op, medicinarka pala ispit. 

 

MMR se daje posle prve godine, a u praksi je to daleko posle prve. U mom okruzenju je uglavnom bilo oko druge godine. 

MMR nije revakcina. 

Praksa sam ipak ja :classic_tongue:

Dajemo je dan posle rođendana, medicinski ispravno,lako pamtljivio i obično dobijemo po parče torte :classic_laugh:

 

Dešavalo se da kasni jer je znalo da bude nestašica vakcina..

 

Ali sve je to OK, ja samo ne razumem tu zluradost da sam ja pogrešila...

 

Dakle, zašto si zlurad?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Helena said:

Praksa sam ipak ja :classic_tongue:

Dajemo je dan posle rođendana, medicinski ispravno,lako pamtljivio i obično dobijemo po parče torte :classic_laugh:

 

Dešavalo se da kasni jer je znalo da bude nestašica vakcina..

 

Ali sve je to OK, ja samo ne razumem tu zluradost da sam ja pogrešila...

 

Dakle, zašto si zlurad?

 

Pa ti sa vakcinom dolazis na drugi dan rodjendana u kucu roditelja ili cekas da roditelji dovedu dete i doktorka "e sad moze MMR"? 

 

Nema zluradosti, ja samo zelim da istaknem istinu, argumentovano. Ako sam ja taj koji gresi zelim da mi neko to argumentuje i ja cu to prihvatiti, bez da zamerim. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Eddard said:


 

 


Sunce mu jebem, dokle bre? Sto puta ponovljena laž neće postati istina, pa i još sto puta da se ponovi.



Dakle, upravo smo saznali da revakcine nisu vakcine...

Lebtijebem da ti jebem...

Na stranu što to ništa što si napisala nije ispravno. Osim možda pravopisa.

 

Evo ga još jedan...kolega..ili doktor..ili internet istražitelj?  :lol_2:

Dakle, šta sam pogrešno napisala, ljudi slobodno...ne opciono..:classic_laugh:

 

Mene zanima kakav sam ja to balans poremetila na ovom PF, ali iskreno?

Nisam nikog vređala, a dobila sam etiketu posle drugog posta..

Link to comment
Share on other sites

OPV revakcina se više ne koristi,ona je bila oralna, sad je IMOVAX i bocka se...
Ostale dve sam i kazala MMR I DI TE (DT)
 
Namerno izostavljas da uz DiTe (difetrija i tetanus) ide i Per (pertusis - veliki kašalj)? Ona se još uvek daje, bar u Srbiji.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Pa ti sa vakcinom dolazis na drugi dan rodjendana u kucu roditelja ili cekas da roditelji dovedu dete i doktorka "e sad moze MMR"? 

 

Nema zluradosti, ja samo zelim da istaknem istinu, argumentovano. Ako sam ja taj koji gresi zelim da mi neko to argumentuje i ja cu to prihvatiti, bez da zamerim. 

 

 

Budi makar iskren i priznaj da si zlurad.

Ne treba ti ni samospoznaja, znaš da jesi..

Ali ja ti odgovoriti, ipak..

Mi šaljemo pozive na kućne adrese sa dostavnicom, da znamo da li su roditelji poziv dobili sa terminom vakcinacije...

Ako im ne odgovara, imaju broj telefona da se dogovorimo kad im odgovara...

Na stranu što im se posle svake primovakcine napiše i termin za sledeću (opciono-omijena nova reč:lol_2:)...

 

Tako se radi sa svakom vakcino ne samo MMR-om 

Tu se završava individualna vakcinacija i revakcinacija-predskolske se rade kampanjski i sarađujemo sa vrtićima...

 

 

 

Moram na računar....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Helena said:

Mene zanima kakav sam ja to balans poremetila na ovom PF, ali iskreno?

Nisam nikog vređala, a dobila sam etiketu posle drugog posta..

 

Iskreno..došla si na ovu temu sa nekim svađalačkim tonom. Oseti se to po pisanju. Nisi vređala ali si pokušavala a i sada pokušavaš da  budeš iznad svih. Eto, tvoja primedba na moj post sa linkom..a ispalo je da si pogrešila.

 

Ova tema je otvorena prošle godine pre proglašenja epidemije kod nas. I mnogo nas redovno piše na ovoj temi...Ne pišemo uvek on ide se i u off- družimo se, hrabrimo jedni druge kada je neko od nas ili članova naše porodice bolestan..i svi se već dobro poznajemo, čak smo pričali i o uživo susretu kad prođe pandemija.

 

Svako ko dođe na ovu temu, uklopi se posle jednog ili dva posta.

 

Ne znam zašto ali stičem utisak da ti to ne želiš iako ti je par forumaša poželelo dobrodošlicu.

 

Eto, to je moj odgovor..možda će ti još neko odgovoriti...Ja više neću jer neću da trolujem, spamujem..ne volim to.

 

Sve najbolje!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, stray_cat said:

 

Nije bitno da li vakcinisani mogu da se zaraze, naravno da mogu, već to što oni vrlo brzo svesno znaju da im je nešto, pa mogu, ako 'oće, da preduzmu mere da još nekog ne zaraze.

Trebalo bi da je dosta duži period između trenutka zaražavanja i prvih simptoma bolesti, kod nevakcinisanih.

Inače, @Angelia, video sam podatak po kome u USA ima, procentualno, više vakcinisanih crnaca od belaca, okačio bih grafikon, ali forum mi stalno dozvoljava manje od 4kB za priloženu sliku, može li neka pomoć, kako da postavim makar 20kB sliku?

Nije mi jasno zasto se raspravljate sa necim u cemu sam ja opisivala zasto ljudi u US, na pro-choice, i pro-vax gledaju isto? 

Nema vise vakcinisanih crnaca, upravo suprotno, tek sad pocinju da pristizu belce po vakcinaciji;

 

Black adults are now as likely as whites in the US to say they have received a COVID-19 vaccine

 

CDC COVID Data Tracker

 

3 hours ago, shonke said:

Stručnjaci tvrde da vakcinisani imaju isti ili veći viral load?

Unapred zahvalan na linku ka naučnoj studiji koja to dokazuje.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

Sure:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/delta-infection-unvaccinated-and-vaccinated-people-have-similar-levels-of-virus

 

Vaccinated and unvaccinated individuals have similar viral loads in communities with a high prevalence of the SARS-CoV-2 delta variant

 

https://thehill.com/homenews/sunday-talk-shows/565831-fauci-amount-of-virus-in-breakthrough-delta-cases-almost-identical

11 minutes ago, Eddard said:


Sunce mu jebem, dokle bre? Sto puta ponovljena laž neće postati istina, pa i još sto puta da se ponovi.
 

 

Pa pozali se Fauciju, sta ja znam, nisam virusolog.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Helena said:

Budi makar iskren i priznaj da si zlurad.

Ne treba ti ni samospoznaja, znaš da jesi..

OK, vazi. 😄 

 

Just now, Helena said:

Ali ja ti odgovoriti, ipak..

Mi šaljemo pozive na kućne adrese sa dostavnicom, da znamo da li su roditelji poziv dobili sa terminom vakcinacije...

Ako im ne odgovara, imaju broj telefona da se dogovorimo kad im odgovara...

Na stranu što im se posle svake primovakcine napiše i termin za sledeću (opciono-omijena nova reč:lol_2:)...

 

Tako se radi sa svakom vakcino ne samo MMR-om 

Tu se završava individualna vakcinacija i revakcinacija-predskolske se rade kampanjski i sarađujemo sa vrtićima...

 

Odgovorno tvrdim da nikada nismo dobili nikakav poziv za vakcinaciju. Niti znam da je iko dobio u nekom mom okruzenju, mozda i jeste, ne mogu da tvrdim, ali ne da ja znam. Bilo je male dece u nasem okruzenju prilicno u poslednjih 10ak godina. Beograd i okolina. 

 

Gde ste to vi? 😕 

 

Inace, moje iskustvo je da "frku" oko vakcinacije dece prave medicinske sestre, koje kao da primaju platu po ucinku, samo bi da bodu, bez da doktorka pregleda dete i kaze "mozete kod sestre, danas ce primiti tu i tu vakcinu". Bukvalno smo imali situacije gde su one jos na vratima imale stav "spremite dete za vakcinu". 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, shonke said:

Namerno izostavljas da uz DiTe (difetrija i tetanus) ide i Per (pertusis - veliki kašalj)? Ona se još uvek daje, bar u Srbiji.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Mislila sam da makar ima ajfon kad vec...diskutujujes... :whistling:

 

Najmanje pet godina se DTP(ER) vakcina ne koristi, koristi se Pentaxim kao petovalentna vakcina.

 

Vakcine sa pertusis komponentomn se ne smeju davati deci starijoj od 4 pune godine, pa je ostao DI TE...PRED SKOLU!!!

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Eddard said:


162aab2a-3bc4-4f3b-a294-9d71756d69e3.jpg

Uzalud si ti učio sve te škole kada nisi išao na Facebook College, Youtube University i na specijalizaciju kod dr Jovane i dr Nestora. Zaboravio si da se informišeš i u uglednim naučnim časopisima kao što su www.ana.rs ili roditeljske/mameće grupe na FB ili Viberu. Pojma ti nemaš o svemu tome jer nisi nikad čuo iskustva eksperata kao što su komšinica Milojka, zaova joj Živka ili tetka Milosava.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Iskreno..došla si na ovu temu sa nekim svađalačkim tonom. Oseti se to po pisanju. Nisi vređala ali si pokušavala a i sada pokušavaš da  budeš iznad svih. Eto, tvoja primedba na moj post sa linkom..a ispalo je da si pogrešila.

 

Ova tema je otvorena prošle godine pre proglašenja epidemije kod nas. I mnogo nas redovno piše na ovoj temi...Ne pišemo uvek on ide se i u off- družimo se, hrabrimo jedni druge kada je neko od nas ili članova naše porodice bolestan..i svi se već dobro poznajemo, čak smo pričali i o uživo susretu kad prođe pandemija.

 

Svako ko dođe na ovu temu, uklopi se posle jednog ili dva posta.

 

Ne znam zašto ali stičem utisak da ti to ne želiš iako ti je par forumaša poželelo dobrodošlicu.

 

Eto, to je moj odgovor..možda će ti još neko odgovoriti...Ja više neću jer neću da trolujem, spamujem..ne volim to.

 

Sve najbolje!

 

Cenim iskreno, ali moras i sacekati odgovor-nije moj ton svadjalacki, kratko i jasno sam pisala do sad, ali mozda cak i imas pravo jer jako drazi taj VAS stil pisanja,uzvisen i neupitan,kao da je sve sto ste napisali suva istina...( eno je jedan cekao da prohoda i progovori pa da dobije MMR :classic_laugh: ) gde me svi nesto savetujete, zelite mi dobro....i mudrujete...

 

Kad sam rekla sta radim vi ste mozda (sad stvarno pretpostavljam) to doziveli kao da sam ja iznad svih.Ali ovde ja to zaista jesam jer ja to i radim i govorim iz prve ruke...Evo ti sad primer, ja nisam pogresila, tal link je star, DTP vakcina se odavno ne daje, kao ni vakcine protiv hepatitisa u 12. godini jer smo to sve povakcinisali...

 

I ja sam bila uplasena i to savrseno dobro razumem, i ni najedan takav post nisam odgovorila da ta moja nepopularnost ovde ne bi bila pogresno protumacena...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ili je to samo moja sauma :classic_sleep:

21 minutes ago, Kooineeperk said:

OK, vazi. 😄 

 

 

Odgovorno tvrdim da nikada nismo dobili nikakav poziv za vakcinaciju. Niti znam da je iko dobio u nekom mom okruzenju, mozda i jeste, ne mogu da tvrdim, ali ne da ja znam. Bilo je male dece u nasem okruzenju prilicno u poslednjih 10ak godina. Beograd i okolina. 

 

Gde ste to vi? 😕 

 

Inace, moje iskustvo je da "frku" oko vakcinacije dece prave medicinske sestre, koje kao da primaju platu po ucinku, samo bi da bodu, bez da doktorka pregleda dete i kaze "mozete kod sestre, danas ce primiti tu i tu vakcinu". Bukvalno smo imali situacije gde su one jos na vratima imale stav "spremite dete za vakcinu". 

I ti posle ovoga ocekujes odgovor?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Helena said:

I ti posle ovoga ocekujes odgovor?

 

Da, ako zelis da pricas argumentovano. Sta je problem? Sto sam opet izneo nesto sto se ne slaze sa onim sto ti tvrdis?

 

Ali ocigledno neces, pa cak izvrces tudje reci:

11 minutes ago, Helena said:

eno je jedan cekao da prohoda i progovori pa da dobije MMR :classic_laugh: 

Nisam ja nista cekao, to nisu bile moje reci niti moj zahtev vec stav doktorke, pedijatra, kod koje su se porodice otimale koga ce da primi kao izabrana doktorka jer je imala toliko pacijenata da sve ostale koleginice u DZ nisu imale koliko i ona. 

 

 

Uz sve to, od tebe smo "naucili" da MMR mozda i nije vakcina, jer "posle navršene prve godine života, deca više ne dobijaju vakcine nego revakcine". Pa cak i da ti progledamo kroz prste (umazane tortom) za tih par dana nakon prvog rodjendana, to u praksi nije tako. Ako ima jos roditelja neka iznesu svoj termin MMRa pa da vidimo kako je, mozda mojih 10ak slucajeva iz okruzenja zaista nije relevantno. Iz ovog smo "naucili" i to da revakcina nije vakcina. Eto, ispravi me ako gresim, da li je druga doza COVID vakcine po sastavu ista kao prva? Da li je treca, booster doza, takodje ista (ako se odlucis za istog proizvodjaca)? Ja sam mislio da jeste, ali sta ja znam, ne sam skolovao

 

Ah da, naucili smo i da je bitan model telefona za diskusiju sa tobom. 😄 

 

Dakle, hajde argumentovano. Ili nastavi tako...

Link to comment
Share on other sites

Hvala! 

 

image.thumb.png.dd69dae5293e12e5e3a164265eea21e4.png

 

 

 

Quote

Badd was a tough veteran detective, having covered many cases in which his life was at risk, evident from his bullet hole-filled trenchcoat. He took his job seriously...

 

...

 

Badd keeps a hand mirror inside his trenchcoat, and he often pulls it out as if pulling out a gun. The mirror is also Badd's way of making sure who's behind him at any given time. Additionally, despite his gruff demeanor, Badd seems to have a sweet tooth. What at first could be mistaken for being a cigarette constantly sticking out of his mouth is, in fact, the stick of a lollipop. Badd speaks with pauses in the middle of his sentences, but stops doing so once he pulls out his lollipop, implying he is only doing so because he is sucking on his lollipop, rather than for dramatic effect.

 

Badd has his own philosophy about the law and what justice means, which often puts him at odds with his job as a detective. He often disobeys his superiors if he feels they aren't upholding the law, and will tend to side with those who can instead bring him closer to the truth.

 

I kao sto Badd kaze "Istina nije slatka"... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...