Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

31 minutes ago, Baby said:

 

 ...i mama tvrdi da cerka nikada nije vakcinisana u zivotu (sto je nemoguce jer ne bi mogla da ide u skolu bez nekih obaveznih vakcina).... 

 

 

off

 

Nazalost, vrlo je moguce-nase, srpske skole jako kubure sa brojem djaka (o provincijama pricam, za najveca tri grada ne znam) te da se skole ne bi zatvarale a sad vec i dobar deo SNS kadra ostajao bez posla, upisuju i decu koja zive u Nemackoj i drugim zemljama, ali postoje osnovni podaci u maticnim opstinama... I NE PRETERUJEM!

 

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Milica said:

Meni se cini da je u oba slucaja u pravu...

 

Nisam siguran. Prvo, varijante se nisu toliko promenile da vakcine ne bi radile. Nije to postao drugi virus. On bi to morao da zna.

Drugo, taj papir koji se potpisuje nije nista spektakularno strasno i ne implicira da ce nekom da izrastu rogovi.

Ja se vise pitam zasto pustaju razne buve protiv vakcina, a istovremeno potcenjuju opasnost virusa. Ajde ljudi koji ne znaju nista o medicini, ali lekari...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@djura.net
Ne znam gde si video da ljudi kod nas više stavljaju masku na lice nego u prethodnom periodu. Ja se juče gledam na stanicama bus-a i u busevima pored kojih sam vozio, unutra max 10% ima masku.
Po ideama i maxijima, 50/50 je odnos.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Helena said:

off

 

Nazalost, vrlo je moguce-nase, srpske skole jako kubure sa brojem djaka (o provincijama pricam, za najveca tri grada ne znam) te da se skole ne bi zatvarale a sad vec i dobar deo SNS kadra ostajao bez posla, upisuju i decu koja zive u Nemackoj i drugim zemljama, ali postoje osnovni podaci u maticnim opstinama... I NE PRETERUJEM!

 

 

 

Veoma tesko moguce u US

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, shonke said:

@djura.net
Ne znam gde si video da ljudi kod nas više stavljaju masku na lice nego u prethodnom periodu. Ja se juče gledam na stanicama bus-a i u busevima pored kojih sam vozio, unutra max 10% ima masku.

Danas pola sata nisam mogao da dodjem sebi kad sam video troje ljudi u automobilu na putu kako nose maske. Cak je juce I nasa teacher u skolici engleskog nosila masku, nisam do sada primetio koliko lepe oci ima 🙂

a u Novom Pazaru su cak zabranili slavlja u restoranima 🤔 kanda neko po negde i ne veruje u prirodni put sad kad suvereno dominiramo brojem zarazenih na planeti.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Kolega iz drugog department-a pozitivan na koronu, dobio temp prekjuče. Inače je preležao u februaru/martu a vakcinisao se posle 1. maja. Ne znam kojom vakcinom.
 

Vakcina i prelezana korona ne znace da neces biti pozitivan kad je opet nahvatas, vec da ona usled imunizacije koju si stekao (vakcinom ili prelezavanjem) nece moci u toj meri da napadne tvoje telo da postanes tezak slucaj. Temperatura je znak da se telo bori. A s obzirom da sada zna kako da se bori, bice blazi slucaj. 

 

 

1 minute ago, djura.net said:

Danas pola sata nisam mogao da dodjem sebi kad sam video troje ljudi u automobilu na putu kako nose maske.

Mozda idu na testiranje/preglede a neko od njih (vozac verovatno) nije zarazen, i sta onda da radi. Moj drugar je tako majku vozio na preglede, otvoren prozor i maske, i nije zakacio (a bio je izmedju 2 doze vakcine, nije jos imao imunitet).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/16/2021 at 1:53 PM, fancy said:

Jedan mnogo zanimljiv tekst za sve, a pogotovo za začepiti usta onima koji su se primili na narativ o "prebrzom razvoju i stoga neispitanostinepouzdanosti mRNA vakcina" (a i svih drugih po potrebi :wicked: a random dodati i GMO, jer gde je *NA tu je, kao što znamo i GMO)

 

Istorijat razvoja mRNA vakcija...(još od 1987)

 

Ima tu naučnih i biznis pikanterija, borbi za patnet i pravo na priznanje otkrića kao i kod svih velikih otkrića, ali pre svega je priča o decenijama ozbiljnog naučnog istraživanja i velikom broju (desetine, pa i stotine čak) izuzetno pametnih ljudi koji su uložili sebe u potpunosti da bismo danas imali mRNA...

 

 

Da li je Robert Malone ili Roberto Malone? :wicked:

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Milica said:

Sinoc pogledah deo neke emisije na hepiju, Nestorovic bio gost. Kaze covek da mu nije jasno kako se za zastitu od mutiranog virusa korone preporucuje vakcinasanje trecom dozom vakcine koja je napravljena za prethodne sojeve virusa. Pa je onda to slikoviti uporedio sa bravom (virus) i kljucem (vakcina). Imas kljuc koji otvara neku bravu i onda se desi da neko doda jos jedan zub u cilidar i kljuc vise ne moze da je otvari, a neko ti nudi da kupis jos jedan isti takav kljuc i kao s njim ces uspeti da je otvoris :classic_blink:

U vezi obavezne vakcinacije, pita se on kako neko moze da te natera na vakcinaciju ako pre toga moras da potpises onaj papir kojim svu odgovornost preuzimas na sebe. Meni se cini da je u oba slucaja u pravu...

Mozda gresim, ne pratim uopste vise nista o coroni jer je bilo tako nelogicnih stvari i mera koje prosto vredjaju ljudski razum. 

Vakcinisana jesam, fajzerom, drugi odlucili o tome, ovde je tako.. 

Protiv maske nisam, u mom slucaju se pokazala odlicno, radim sa ljudima i ranijih godina me ni jedan virus nije zaobilazio, vrlo ceste upale grla, kasalj, glavodolje, stomacne tegobe, od kad nosim masku to sve se proredilo. Tako da glasam za maske u svim zatvorenim prostorijama. 

E da jos nesto mi nije jasno, mozda neko nadje vremena da mi odgoviri, zasto SZO zabranjuje obdukciju  umrlih od kovida? 

 

Ovo prvo, za mutaciju virusa - novu bravu i "staru" vakcinu - stari ključ, to nije tačno (mada sam i ja mislio slično, ali ja sam potpuni laik za funkcionisanje imunog sistema).

Kada se pojavi brava koju treba otvoriti, imuni sistem ne zna u momentu da napravi odma' pravi ključ, već ih pravi mnogo različitih, sa raznim zupcima, pa se među njima nađu i oni koji odgovaraju bravi, pa tek kad oni otključaju bravu, tek onda se samo takvi i prave. Kada se pojavi nova brava, imuni sistem neće praviti samo one od ranije iste ključeve, već će opet da pravi mnogo različitih, a pošto se već bavio (imuni sistem) proizvodnjom ključeva, to će drugi, treći, ini put biti iskusniji u tome.

Znači, u nedostatku "novih" vakcina, i "stare" rade posao.

Znači, što se tiče poznavanja funkcionisanja imunog sistema, Nestorović je na nivou - mene, malog Perice, koji upotrebljava logiku onoga što zna, brava i ključeva i to preslikava na oblast o kojoj nema pojma.

Drugo što si navela, takođe nije tačno, on ne zna ili se pravi da ne zna šta se potpisuje. Doduše, ne znam ni ja šta su Italijani smislili u vezi obavezne vakcinacije i šta će da se potpisuje, a verovatno su nešto smislili jer neće biti otpuštanja već suspenzija, mora da su proučili pravne norme i moguće tužbe, zahteve za odštetom i slično.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites




Problem je sto ili zagoravas slobodu izbora, pa onda kod abortusa si pro-choice, onda si i kod vakcine pro-choice


Otkad je to neželjena trudnoća zarazna bolest, opasna po ostale članove društva?

Nemoj sa takvim poređenjima, leba ti. Iako razumem šta si htela da kažeš. Ali iza želje države da te obavezno vakciniše stoji zaštita društva, iza želje države da ti ograniči pravo na abortus leži samo zatucanost.
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Hugo Punch said:

Resenje za covid situaciju je:

 

1. Obavezna, pod prisilom, vakcinacija za stanovnistvo ispod 18+, na svaka 6 meseca dok se situacija ne resi.

2. Mladji od 18 da se sto vise prokuzavaju.

 

Caos.

 

Ja čekam da Ameri bocnu 100K 12- klinaca, taman će tek tad i naši da kažu - može, pa ću i ja svoje.

Mnogo mi nije svejedno to u vezi vrlo lagodnog stava, nema frke, klincima nije ništa od kovida19, lako to oni prebole.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Eddard said:


 

 


Otkad je to neželjena trudnoća zarazna bolest, opasna po ostale članove društva?

Nemoj sa takvim poređenjima, leba ti. Iako razumem šta si htela da kažeš. Ali iza želje države da te obavezno vakciniše stoji zaštita društva, iza želje države da ti ograniči pravo na abortus leži samo zatucanost.

 

Ali vakcina ne stiti od zarazavanja ni prenosenja. Samo od teze bolesti I smrti. Znaci nema zastite drustva.

Zasto svi pokusavaju da tvrde kako nevakcinisani prenose virus kad to rade I vakcinisani?

Iako, nisam mislila da poredim trudnocu sa zaraznom bolescu, naravno. Argument kod nezeljene trudnoce za pro-choice je, drzava (ni niko) nema prava da odlucuje o nasem telu. US ide jos dalje I kaze niko ne moze da te natera na medicinski tretman ako to ne zelis, osim u odredjenim specijalnim okolnostima.

 

Znaci konkretno pricam kako je to u US postavljeno, a ne generalno. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Angelia said:

Kako to mislis kad strucnjaci tvrde da vakcinisani imaju ili isti ili veci load virusa? Virus ne postaje manje fatalan zato sto si ga dobio od vakcinisane osobe. 

 

Nije bitno da li vakcinisani mogu da se zaraze, naravno da mogu, već to što oni vrlo brzo svesno znaju da im je nešto, pa mogu, ako 'oće, da preduzmu mere da još nekog ne zaraze.

Trebalo bi da je dosta duži period između trenutka zaražavanja i prvih simptoma bolesti, kod nevakcinisanih.

Inače, @Angelia, video sam podatak po kome u USA ima, procentualno, više vakcinisanih crnaca od belaca, okačio bih grafikon, ali forum mi stalno dozvoljava manje od 4kB za priloženu sliku, može li neka pomoć, kako da postavim makar 20kB sliku?

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, stray_cat said:

 

Nije bitno da li vakcinisani mogu da se zaraze, naravno da mogu, već to što oni vrlo brzo svesno znaju da im je nešto, pa mogu, ako 'oće, da preduzmu mere da još nekog ne zaraze.

Trebalo bi da je dosta duži period između trenutka zaražavanja i prvih simptoma bolesti, kod nevakcinisanih.

Inače, @Angelia, video sam podatak po kome u USA ima, procentualno, više vakcinisanih crnaca od belaca, okačio bih grafikon, ali forum mi stalno dozvoljava manje od 4kB za priloženu sliku, može li neka pomoć, kako da postavim makar 20kB sliku?

podigni je na primer na https://imgur.com/upload i ovde paste samo link do slike 🙂

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Angelia said:

Kako to mislis kad strucnjaci tvrde da vakcinisani imaju ili isti ili veci load virusa? Virus ne postaje manje fatalan zato sto si ga dobio od vakcinisane osobe. 

 

Evo par studija i jedan clanak koji, cini mi se, sugerisu zasto vakcinacija nije samo licna stvar i ne stiti samo primaoca (mada vec sama cinjenica da vakcinisani teze obole treba da zdravorazumski sugerise da ce sveukupno vremenom, kako raste broj vakcinisanih, biti manja incidenca virusa i manja prilika da mutira, pogotovo kod onih koji razviju long covid - ali da ostavimo sad to na stranu):

 

https://www.nature.com/articles/s41591-021-01316-7

 In this analysis of a real-world dataset of positive severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) test results after inoculation with the BNT162b2 messenger RNA vaccine, we found that the viral load was substantially reduced for infections occurring 12–37 d after the first dose of vaccine. These reduced viral loads hint at a potentially lower infectiousness, further contributing to vaccine effect on virus spread.

 

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.02.06.21251283v1

Here, analyzing positive SARS-CoV-2 test results following inoculation with the BNT162b2 mRNA vaccine, we find that the viral load is reduced 4-fold for infections occurring 12-28 days after the first dose of vaccine. These reduced viral loads hint to lower infectiousness, further contributing to vaccine impact on virus spread.

 

https://khub.net/documents/135939561/390853656/Impact+of+vaccination+on+household+transmission+of+SARS-COV-2+in+England.pdf/35bf4bb1-6ade-d3eb-a39e-9c9b25a8122a?t=1619601878136

These results show that the likelihood of household transmission is 40-50% lower for households in which the index cases are vaccinated 21 days or more prior to testing positive (compared to no vaccination), with similar effects for both ChAdOx1 nCoV-19 and BNT162b2 vaccines.

 

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.06.29.21255526v1

In this update, 16 additional studies, including 9 human and 7 animal studies, were included. Therefore, this review examines a total of 33 included studies: 21 human studies and 12 preclinical animal studies. Evidence from two large household surveillance studies from the UK suggests that a single or full dose of AstraZeneca (AZ) and Pfizer-BioNtech (PfBnT) vaccines may prevent household transmission of COVID-19 after 14 days of vaccination by up to 54%. 

 

https://www.usatoday.com/story/news/health/2021/08/11/covid-transmission-among-vaccinated-unvaccinated-what-experts-say/5488398001/

Cases of breakthrough infections among the vaccinated remain rare. In that event, health experts said, a fully vaccinated person who gets COVID-19 won’t be contagious for very long and may not have the chance to transmit the virus to another person.

A vaccinated person may have the same viral loads as an unvaccinated person, but that high level of virus lasts only three to four days compared with an unvaccinated person who could be contagious for up to 10 days, said Suresh Mittal, professor of virology at Purdue University’s College of Veterinary Medicine.

 

Btw, ovo poslednje, pod pretpostavkom da imaju isti viral load (sto opet ove studije gore negiraju), sugerise i zasto bi trebalo da vakcinisani nose maske.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kako to mislis kad strucnjaci tvrde da vakcinisani imaju ili isti ili veci load virusa? Virus ne postaje manje fatalan zato sto si ga dobio od vakcinisane osobe. 

Stručnjaci tvrde da vakcinisani imaju isti ili veći viral load?

Unapred zahvalan na linku ka naučnoj studiji koja to dokazuje.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Milica said:

 

U vezi obavezne vakcinacije, pita se on kako neko moze da te natera na vakcinaciju ako pre toga moras da potpises onaj papir kojim svu odgovornost preuzimas na sebe.

 

Nisam gledala Nestorovića. Ovo u vezi čega se on pita ne razumem. Da li je on bio lekar, da li je išao kod drugih lekara? 

 

Saglasnost potpisujemo svi kada prvi put idemo kod novog izabranog lekara opšte prakse. Potpisujemo i kad počinjemo lečenje kod neurologa-npr, ili lečenje kod nekog  drugog lekara specijaliste.

 

Nisam sigurna, ali mislim i da se za neke operacije potpisuje saglasnost.

 

Sa druge strane, postoji i mogućnost da se odbije bolničko lečenje, i tada ljudi, na sopstvenu odgovornost ne odlaze u bolnicu- ne mislim na koronu, već na neku drugu bolest zbog koje je potrebno da se ide na bolničko ispitivanje, operaciju...  

 

Sve ovo Nestorović bi, kao lekar u penziji,  morao da zna.

 

Ukratko- saglasnost za primanje vakcine protiv kovida nije nešto novo. 

 

 

7 hours ago, Helena said:

off

 

Nazalost, vrlo je moguce-nase, srpske skole jako kubure sa brojem djaka (o provincijama pricam, za najveca tri grada ne znam) te da se skole ne bi zatvarale a sad vec i dobar deo SNS kadra ostajao bez posla, upisuju i decu koja zive u Nemackoj i drugim zemljama, ali postoje osnovni podaci u maticnim opstinama... I NE PRETERUJEM!

 

 

 

Za upis dece u osnovnu školu nisu dovoljni podaci iz matičnih knjiga. Potrebno je i lekarsko uverenje- deca pre upisa idu kod lekara specijalista, oftamologa, fizijatra, psihologa-pedagoga.. 

 

Mislim da se pre polaska u prvi razred, po kalendaru vakcinacije, dobija jedna vakcina. 

 

Verovatno se prilažu i još neki dokumenti, ne znam, jer sestrini "klinci" su se pre mnogo godina upisivali u prvi razred osnovne škole.   

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...