Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

18 hours ago, Sunshine State said:

Prepiska sa strucne Covid grupe - nas lekar iz Norveske odgovara nasoj doktorici koja je u bolnici u Batajnici:

 

"Hvala unapred.

Ovo sto ste rekli je kljucna razlika u pristupu na koji sam hteo da ukazem. 
Cini mi se da je stav u Srbiji da se sve pnemonije lece antibioticima pa i virusne. Zato i snimaju pluca i pneumonijski rtg nalaz im je glavna indikacija za davanje antibiotika kao i za hospitalizaciju.
Bilo bi lepo saznati od infektologa i pulmologa da li je to njihov stav.

Ovde je stav drugaciji. Samo se bakterijske pneumonije lece antibioticima. 
Oni racunaju da svi Kovid pacijenti sa visokim vrednostima CRP-a i D dimera imaju virusnu pneumoniju, ali virusne pneumonije ne treba leciti antibiotikom.

Zbog toga, kao i zbog smanjenja rizika sirenja zaraze ne snimaju pluca rutinski, vec se terapija kao i odluka o hospitalizaciji odredjuje na osnovu laboratorije i klinike.
Ako laboratorija i klinika ukazuju na bakterijsku superinfekciju uvek pokusaju da izoluju bakteriju pre AB terapije."


Pisah juce o sestri i familiji, pa se setih jos jedne stvari i rekoh da malo podignem Suncici pritisak :classic_biggrin:
Naime, zet jedini nije bio pozitivan na brzom antigen testu a imao je temperaturu, kasnije je na PCRu bio pozitivan, ali doktor nije hteo da mu prepise antibiotik. I naravno sta zna taj doktor, pojma nema on, pa zet kupi sam neki antibiotik koji pije na svoju ruku... Ostale ukucane temperatura najkrace drzala njega danima ne pusta...

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Ridji said:


Pisah juce o sestri i familiji, pa se setih jos jedne stvari i rekoh da malo podignem Suncici pritisak :classic_biggrin:
Naime, zet jedini nije bio pozitivan na brzom antigen testu a imao je temperaturu, kasnije je na PCRu bio pozitivan, ali doktor nije hteo da mu prepise antibiotik. I naravno sta zna taj doktor, pojma nema on, pa zet kupi sam neki antibiotik koji pije na svoju ruku... Ostale ukucane temperatura najkrace drzala njega danima ne pusta...

Antibiotik ne pomaze kod virusa.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, vilhelmina said:

 

Mogu misliti na osnovu kojih kriterijuma je doticna postala ombudsman. Svakako nije na osnovu kompetentnosti za oblast ljudskih prava jer ocito nije savladala ni osnovnu definiciju diskriminacije. Diskriminacija moze biti samo na osnovu urodjenih osobina, onih na koje pojedinac ne moze da utice, ne i na osnovu svesnog izbora pojedinca. A ”vakcinisanost” svakako nije urodjena osobina.

Religija nije 'urodjena'. Naravno da diskriminacija moze biti na odnovu i ne-urodjenih osobina.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, shonke said:

 

Eno Izrael puni bolnice posle 2 doze Pfizer-a.

 

Ne kažem da je isti nivo sa Sinopharm-om ali svi znamo da "kineska antitela" traju kraće nego pfizerova.

I ja sam se zaprapastila videla sam jedan graf sa brojem novozarazenih po milionu stanovnika, najgora Srbija a na trecem mestu izrael !!!!

Link to comment
Share on other sites

Da se ažuriram. Jutros bio na revakcinaciji, tačno 15 dana posle termina. 10 dana je prošlo kako sam uzeo poslednji antibiotik zbog upale grla. Na stranu antibiotik (panklav), mogu samo da kažem da su serapeptaze čudo. Nakon 2 uzete kapsule nos i sinusi se pročistili. Nakon cele terapije od 6kom kao da ništa nije bilo. 

 

Ispričao doktorki na vakcinaciji kako sam prošao, dobio reči utehe da će sada sigurno biti bolje i boc u rame. Za razliku od prve doze ruka je počela da me boli već posle 2h. Za sada nemam drugih reakcija.

 

Btw pre 5-6 dana sam radio D dimer jer su mi dvojica kolega sugerisali da su imali slične probleme sa bolom u mišićima nogu i ruku kada su imali povišen isti. Rezultat je 0.23 što je ok jer je gornja granica 0.55.

 

Poveo sam strica sa sobom da primi treću dozu. On se odlučio da to ponovo bude sinofarm. Tetku je odvezla sestra pre nedelju dana i ona se nakon sinofarma odlučila da buster bude fajzer. Nikakvu reakciju nije imala, ni minimalnu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

Antibiotik ne pomaze kod virusa.

 

Meni se cini da sam od lekara cuo kako oni daju antibiotike i kod virusa jer posle virusne infekcije dolaze bakterijske. 

Inace, visok crp obicno znaci bakteriju, ako se ne varam (preko 70 otprilike kad je), a mozda se i varam.

Link to comment
Share on other sites

Blizi se subota kada bi trebalo da dobijem 2. dozu fajzera a ne znam sta da radim... 

 

Jos nas sve u porodici cima grlo, znacajno manje nego pre par dana, a i niko vise nema temp. Nisam ni na kakvim terapijama, samo neke vitamine i eventualno nesto za glavobolju. I Aspirin uzimam od kad sam prvu dozu dobio. 

 

Da li je neko imao slicnu situaciju?

@Knipex jel to tvoje bila 2. doza? Fajzer? (sorry nisam ispratio pricu)

Link to comment
Share on other sites

@Kooineeperk Da, fajzer. Prva doza je bila 9. avgusta i termin za revakcinu je bio 30. avgust ali sam se razboleo pa sam odložio do danas.

 

Što se tiče tvoje situacije moj savet ti je da sačekaš sa drugom dozom. Meni su isto savetovali u kovid centru. 2-3 nedelje dok ne budem zdrav. Rekli su da nije nikakav problem ako se i duže sačeka samo ne može ranije.

Edited by Knipex
Dodatak
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Religija nije 'urodjena'. Naravno da diskriminacija moze biti na odnovu i ne-urodjenih osobina.

 

Tacno, hvala na ispravci, sta bih ja bez tebe😀. Ne mora da bude urodjeno, ali mora da bude licno svojstvo, nesto sto je deo tvog identiteta i sto te razlikuje od vecine, a na sta ne mozes tek tako da utices. To ipak ne znaci da mozes da svoje protivljenje postojanju semafora proglasis licnim svojstvom i prolazis kroz crveno kako ti se cefne. Isto je i s odbijanjem vakcinacije, tesko da to moze da se nazove licnim svojstvom.

Link to comment
Share on other sites

Ono što nam Izrael potvrđuje je da 60% nije dovoljna vakcinisantost da bi se proglasila "pobeda" na koronom i ukinule ostale mere. Sad čekamo da vidimo Dansku, oni su isto ukinuli sve ali oni imaju preko 80% vakcinisanih.

 

Druga stvar je da su sve vakcine izgubile jedan procenat efikasnosti tokom ovih nekoliko mutacija od početka godine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, shonke said:

@Knipex
Nisam ispratio pa izvini ako ponavljaš, šta su seropeptaze?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Meni su bili zapušeni sinusi i nos. Imao sa salivaciju iz nosa u grlo pa se upalilo i od sekreta sam kašljao. Nisam ranije čuo za serapeptaze ali mi je doktorka rekla da su enzimi na biljnoj bazi i da ću se uveriti da su odlične za ove stvari. Tako je i bilo. Kutijica sa 6 kapsula je koštala oko 750din. 

 

Ne znam za šta se sve koristi ali evo @McLeod je naveo neke situacije.

 

http://www.klubzdravlja.rs/proizvodi/proizvodi-na-akciji/serrapeptase-kapsule.html

Edited by Knipex
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, vilhelmina said:

 

Tacno, hvala na ispravci, sta bih ja bez tebe😀. Ne mora da bude urodjeno, ali mora da bude licno svojstvo, nesto sto je deo tvog identiteta i sto te razlikuje od vecine, a na sta ne mozes tek tako da utices. To ipak ne znaci da mozes da svoje protivljenje postojanju semafora proglasis licnim svojstvom i prolazis kroz crveno kako ti se cefne. Isto je i s odbijanjem vakcinacije, tesko da to moze da se nazove licnim svojstvom.

Naravno da ne mozes da semafor proglasis za svoje svojstvo, ali semafor ne pravi razliku na osnovu tvojih ubedjenja kad mozes da prodjes.

Za vakcinu mozes da kazes da tvoja religijska ubedjenja ne dozvoljavaju, ili zdravstveno stanje...I onda to na javnim povrsinama jeste diskriminacija.  

Znaci mora postojati opravdani razlozi I za pravilo I za izuzetke.

Mislim da smo imali slicnu raspravu oko burke.

 

Nije ova tema o ljudskim pravima I vakcini tako crno/bela da se svede na primer semafora. Zato se takva pravila donose na osnovu drustvenog koncenzusa- pa negde imas "ljudsko pravo" a negde nemas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, McLeod said:

 

Ne znam odakle ti to, ljude vakcinisane Fajzerom u bolnici mozes na prste jedne ruke da nabrojis u svakom gradu koji nije Beograd. Da ne pricamo sto verovatno 90% tih ne bi ni trebalo da budu hospitalizovani, ali mi smo sampioni po trpanju u bolnicu u celom svetu.

 

U Kragujevcu je juce broj hospitalizovanih nevakcinisanih i vakcinisanih Sinofarmom maltene isti.

 

Mislim da je sve potpuno jasno, ako vec nije bilo jasno i u martu kada sam sve ono pisao, i da svako ko se vakcinisao Sinofarmom, pogotovo u martu i ranije, ne bi trebalo da se zajebava i da pozuri da primi pravu vakcinu sto pre kao buster.

 

A ne bih pricao o efikasnosti pre takodje, imali smo mere "koje nisu radile" a ocigledno jesu, plus su matorci i posle vakcine uglavnom setali oko zgrade sa maskom i to im je bilo to. Da su bili opusteniji ko zna da li bi vec tada zaglavljivali bolnicu, to ne mozemo da znamo, ono sto znamo je da sad zaglavljuju i da nemaju maltene nikakvu zastitu.

Ne bih da ti rušim sneška, ali i u zemljama gde niko nije primio kinesku vakcinu ima vakcinisanih u bolnicama. Uglavnom stariji ljudi. Kod nas je većina starijih primila Sinopharm, a Fajzera i pogotovo Astrazeneku uglavnom mladi. Na kraju ta Astrazeneka ispade najefikasnija u sprečavanju teških oblika bolesti, a nju su u Srbiji primili mlađi, koji ni sa kineskom ne bi završili u bolnici.

Edited by Wookie
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, vilhelmina said:

U svakom slucaju, verujem da je Tegnel tu najmanje bitan.

Ispada da je je Švedska zaštićena od ove pandemije svojim osobinama i da ozbiljnijeg broja ne zaraženih svakako ne bi bilo. On je to pravilno procenio i odoleo pritisku za više zatvaranja po uzoru na druge. Time je pomogao deci da idu u škole, privrednicima (pogotovo malim), čak i starijima koji nisu bili godinu dana u pritvoru po domovima starih.

 

Dakle nije bitan za relativno mali broj zaraženih ali jeste za optimizaciju mera uzimajući u obzir osobine države i sve posledice koje su poznate u drugim državama. Da je radio u Banglade[u verovatno bi drugačije postupao.

 

Evo, kaže na Index.hr da je u nekoj anketi proglašen za najvažnijeg Šveđanina godine. Očigledno je narod dobro prihvatio njegov pristup.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...