Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Hugo Punch said:

 

Konkretno jeftina je ona preko puta slatke kuce u durlanu.

 

Skupa je Benu u durlanu, a ima ih zapravo nekoliko koje prodaju za 60 dinara po komadu.

Daleko mi je ta slatka kuca, letos sam uzimao u idei za 35 dindzi, ne znam koliko su sad.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Hugo Punch said:

Ovo što ću napisati verovatno već znate i susretali ste se, ali mi se upravo smučio ljudski rod.

 

Kupio sam KN95 maske za 16.95 RSD po komadu.

 

Znate li koja je cena, uglavnom po apotekama?

 

60 do 65 RSD po komadu. Profitiranje na strahu uključeno na max.

 

6 hours ago, Prijatelj Mitar said:

 

Ja uzimao ovde, valjda ti nije problem sto su skuplje par dinara 🙂

 

https://htzopremasrbija.co.rs/proizvod/ffp2-kn95-pro-safe-plus/

 

 

 

Išla sam danas na Banjicu, u Benu apoteku u kojoj kupujem lekove godinama. Kupila sam KN 95 maske, jedna maska košta 48 dinara. Obične maske su jeftine, nedavno sam kupila ono pakovanje od 30 ili 50 maski.

 

Kako se to razlikuju cene i kako je to skuplje u Nišu?

 

Inače, mamu i mene su gledali kao vanzemaljce jer smo sve vreme nosile maske. Ne skidam masku ni na otvorenom kada sam u rizičnoj opštini gde baš niko ne nosi masku  🙂 ( Uroše, izvinjavam se tebi i mojoj sestri koja tu radi u jednoj prodavnici ) 

 

Mislim da je na Voždovcu i procenat vakcinisanih mali, a da je na Zvezdari veći. 

 

1 hour ago, zoe Bg said:

U bolnicama 2234

 

Ovaj broj je zabrinjavajući..svakim danom se povećava broj u bolnicama..

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, ciao said:

Moram da ispricam ne znam da li da se smejem ili da placem - prica danas kolega kako je njegov sin inace upravo diplomirani matematicar medju najboljima u generaciji (u Fra) zestok antivakser i non stop pljuje njega i majku sto su se vakcinisali, kako mogu da budu tako glupi (oni inace izuzetno obrazovani ljudi ) koji su pristali da se vakcinisu kad je potpuno jasno da je ova vakcina napravljena da bi se smanjio broj stanovnika na planeti tj da se ubiju stari ljudi, debeli i oni sa komorbiditetima i kome to nije jasno taj je stvarno nevidjena budala po njemu. Dobra strana je sto je mladic koji je imao nekih 20 kila viska iz tog razloga naterao sebe da smrsa i skinuo je tih 20 kila. Kolega ne moze sebi da dodje da mu je sin toliki idiot :classic_laugh::classic_sad:

Pa to sto je talentovan za matematiku ne znaci da nije idiot, očigledno, a i kako vidim zreo je za ovakav tretman, to mi jedan pricao o nekome sa posla. Dok je taj ziveo sa roditeljima, kao mlađi, u vreme dok je još bilo normalno, i znalo se kad se izlazi, imao je do jedan da se vrati kući. I zakasnio jednom, i da otključa vrata, ne može, iznutra okrenut ključ. Zvoni on, dolazi majka, kaže ne mogu da te pustim, otac ne daje, ovaj kaže pa daj neka dođe on. I dođe otac, kao, ko je? Ovaj će, pa tvoj sin. A otac onda, nije tačno, moj sin ima izlaz do jedan, eno ga u svojoj sobi spava. Ovaj šta će, seo na stepenište i tu sedeo do jutra, i kaže nikad više nije kasnio dok je živeo u njihovom stanu. E, tako se to radi.

 

Ma baki, ti što si matematičar to je tvoj problem, ama u moj stan mogu da uđu samo vakcinisani, a slobodan si da se iseliš pa radi šta hoćeš, i to je to. Džabe je neko i doktor nauka za jednu oblast, ako je generalno idiot, a videli smo u onim statistikama da ima dosta i takvih.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Tomiprunet said:

A velika veci na se ni ne vakcinise. 

Takvima ko im klati koske, neka se bore sa virusom, njihova stvar.

 

Nego, zna li neko kakva je situacija u Africi? Recimo Nigerija je u poslednjih 25 godina povećala stanovništvo za skoro 50% od tadasnjeg broja, od 140 miliona na 200, pa kakva je tamo situacija? Mislim imaju li vakcine, i jel ih istrebljuju vakcine ako ih imaju? Mora da to znaju ovi antivakseri. Oni sve znaju.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, djura.net said:

 

 

 

Gde su sve ove batice bile za vreme super spreading evenata ovog leta?

 

Ne mislim da ti ljudi nama žele nešto loše ali čemu katastrofiranje i polivanje građana materijama kada je kasno?

Zašto se ne jave kad je vreme?  Što se sada ne zavuče u mišiju rupu kao onda?

Ako se do ovog proleća i nije znalo šta može da se očekuje u novim i novim talasim - da su pratili radnju fabule još u junu u Britaniji je bilo jasno šta je delta.

 

Još jednom retoričko pitanje - gde si ti batice bio za vreme Exita, Guče i Bir Festa?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, CheshireCat said:

Gde su sve ove batice bile za vreme super spreading evenata ovog leta?

 

Ne mislim da ti ljudi nama žele nešto loše ali čemu katastrofiranje i polivanje građana materijama kada je kasno?

Zašto se ne jave kad je vreme?  Što se sada ne zavuče u mišiju rupu kao onda?

Ako se do ovog proleća i nije znalo šta može da se očekuje u novim i novim talasim - da su pratili radnju fabule još u junu u Britaniji je bilo jasno šta je delta.

 

Još jednom retoričko pitanje - gde si ti batice bio za vreme Exita, Guče i Bir Festa?

nisi pratio na casu?

"batica" je, batice, sve to pricao mesecima unazad, ali ni ti ni svi ostali koje pominje niste zeleli to da cujete. jednostavno je ceo narod resio da se pravi gluv.

sad kad smo u stanju kakvom jesmo, dobijaju veci publicitet i prisutniji su u medijima, pa je, kao, jelte, ogromno iznenadjenje da oni to govore, batice.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, djura.net said:

nisi pratio na casu?

"batica" je, batice, sve to pricao mesecima unazad, ali ni ti ni svi ostali koje pominje niste zeleli to da cujete. jednostavno je ceo narod resio da se pravi gluv.

sad kad smo u stanju kakvom jesmo, dobijaju veci publicitet i prisutniji su u medijima, pa je, kao, jelte, ogromno iznenadjenje da oni to govore, batice.

 

Izvini što sam te quotovao jer je delovalo kao prozivka, ali prosto mi je lik došao na penal.

Nervira me mantra u kojoj ti estradni epidemiolozi pristaju da učestvuju u svemu ovome na takav način.

 

Što se mene tiče, nema sekiracije, ja sam sam svoj krizni štab još od vremena kada je Štrumfeta to izjavila. Niko se neće zaraziti od mog nepažljivog ponašanja jer se ne ponašam nepažljivo.

 

Još jednom izvini što je quote ispao kao prozivka a ne nadoveza. :classic_sad:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Radmilo Janković je čovek na mestu.

 

Takođe je i čovek koga niko ništa ne pita kao što se u ovoj zemlji struka nikad ne pita.

 

Elem, ušao sam da napišem da je ova laž koja se širi mrežama kako su u bolnicama većinski vakcinisani ljudi veoma opasna i štetna po naše nade o brzom okončavanju ove pošasti. To je najnovija laž avaks govana.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, handys said:

 Propagandno smeće.

 

Quote

Podaci su pokazali da je čak 85 odsto muškaraca koji su uzeli ovaj lek za konje – ostalo sterilno, prenosi portal NewsChannel8.

Čekaj, ovo niko nije primetio u Indiji, JAR i USA gde ga neki doktori rutinski daju kao deo terapije? Mislim, ako neko uzme tablete za konje pa još par komada "da bude siguran" možda će imati neke posledice ali to važi za (skoro) svaki lek ako se pretera.

 

Uostalom, dr. Vincent Racaniello sa Kolumbije je izjavio kod Leksa Fridmana da je u toku velika "dvostruko slepa", ili kako se kaže na srpskom, studija o efektu ivermektina na kovid. Oni će sigurno primetiti slučajeve slepila i steriliteta ako se stvarno javljaju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zanimljiva prica o obaveznoj vakcinaciji vs. individualne slobode.

O tome se narocito glasno raspravlja u USA.

 

Ipak, izgleda da je Vrhovni sud to resio pre vise od 100 godina, kada se radilo o velikim boginjama:

The Surprisingly Strong Supreme Court Precedent Supporting Vaccine Mandates

In 1905, the high court made a fateful ruling with eerie parallels to today: One person’s liberty can’t trump everyone else’s.

izvor: https://www.politico.com/news/magazine/2021/09/08/vaccine-mandate-strong-supreme-court-precedent-510280?utm_source=pocket-newtab

 

citat iz clanka:

Quote

Those facts, the court stated, include “that for nearly a century, most of the members of the medical profession have regarded vaccination, repeated after intervals, as a preventive of smallpox; that, while they have recognized the possibility of injury to an individual from carelessness in the performance of it, or even, in a conceivable case, without carelessness, they generally have considered the risk of such an injury too small to be seriously weighed as against the benefits coming from the discreet and proper use of the preventive.”

Edited by zoran59
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ono što je moj problem sa doktorima je što znaju da su super spreading eventi problem, ali svi šalju jednu istu mantru da su građani neodgovorni i da su krivi za dešavanja.

A niko da eksplicitno spomene događaje koji utiču na širenje i mere koje nisu preduzete. Čak je neko od njih i pričao kako je Guča bezbedna jer su svi tamo testirani :hammer:.

 

Kao da su Mađari išta disciplinovaniji od Srba, ali nisu imali Sigete i druge evente pa su se sjajno držali do kraja avgusta.

 

 

PS.

 

Đuro, nisam se iznervirao na prvu, ovo je peti talas doktorima. I najmanje drugi koji nam fazno kasni za istim takvim britanskim talasom.

Ako ja kao građanin i ne pazim na času (a entuzijasta sam pa pazim), od njih bih očekivao malo integriteta.

I dopustićeš mi da se iznerviram. Sve što mogu je da lajem u vetar. I na njih, i na razne vesiće koji rade svoje kombinacije sa festivalima koji su vrlo zaslužni za ovaj talas, a na kraju i na deo pučanstva koje je uistinu stoka, ali nikako ne zaslužuje da se izdvaja kao isključivi krivac.

Edited by CheshireCat
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, zoran59 said:

Zanimljiva prica o obaveznoj vakcinaciji vs. individualne slobode.

O tome se narocito glasno raspravlja u USA.

 

Ipak, izgleda da je Vrhovni sud to resio pre vise od 100 godina, kada se radilo o velikim boginjama:

The Surprisingly Strong Supreme Court Precedent Supporting Vaccine Mandates

In 1905, the high court made a fateful ruling with eerie parallels to today: One person’s liberty can’t trump everyone else’s.

izvor: https://www.politico.com/news/magazine/2021/09/08/vaccine-mandate-strong-supreme-court-precedent-510280?utm_source=pocket-newtab

 

citat iz clanka:

Ja sam ranije rekla da postoji pravna osnova za obaveznu vakcinu, racunajuci bas na ovaj presedan. Zasto onda nije obavezna?

Iako, ovaj text je malo mutan, ono sto ne kaze je da presedan dozvoljava da covek bude kaznjen ako odbija vakcinu, ali ne kaze da ga mogu primorati.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...